Ayak Deri Soyulmasına Hangi Krem Iyi Gelir?

08.12.2022 0 Comments

Ayak Deri Soyulmasına Hangi Krem Iyi Gelir
Vazelin, pek çok vitamin açısından zengin bir üründür. Deri soyulması için de kısa sürede hızlı sonuç verir. Derinin soyulduğu bölgeye günde birkaç defa vazelin sürmeniz önerilir. Soyulan derinin çok hızlı şekilde yenilenmesini sağlar ve soyulma sırasında oluşan kaşınmanın önüne geçer.

Ayaktaki soyulmaya ne iyi gelir?

Birçok insan ayaklarda, ayak parmaklarında, topuklarda ve ayak altlarında soyulma problemi yaşamaktadır. Bu durumun altında çeşitli nedenler yatabilir. Ayaklarda soyulmanın en sık karşılaşılan nedenleri ise; cilt kuruluğu, egzama, kontakt dermatit, sedef hastalığı ve mantar hastalığıdır.

Cildin soyulmasına ne iyi gelir?

Cilt soyulmasına ne iyi gelir? Güneşten kaynaklanan cilt soyulması nasıl geçer? Soyulan deri kendini yeniler mi? İşte, cilt soyulmasına 6 doğal yöntem: Ayak Deri Soyulmasına Hangi Krem Iyi Gelir 13 Temmuz 2022, 15:23 Yaz aylarında en çok yaşanan problemlerden biri de güneş yanığı ve ardından gelen cilt soyulmasıdır. Güneş yanığından belli bir süre sonra ciltte soyulmalar meydana gelir. Özellikle açık tenli ve hassas ciltlerde daha fazla görülür.

 1. Başta burun olmak üzere en çok omuzlarda görülür.
 2. Bu soyulma, vücudun savunma mekanizmasının getirdiği bir sonuçtur.
 3. Cildin epiderm tabakası hasar görür ve cilt yoğun bir şekilde sıvı kaybı yaşar.
 4. Ölen hücreler soyulma yoluyla ciltten atılır.
 5. Cilt soyulmasından sonra derinin düzelmesi 1-2 haftayı bulabilir.

Bu süre içinde 1-2 hafta her türlü peeling işleminden uzak durulması gerekir. Cilt soyulmaya başlandığında soğuk bir dış alınmalı ve nemlendirici uygulanmalıdır. Ayrıca soyulan bölgeleri kapatacak kıyafetler tercih edilmelidir. Peki, cilt soyulması nasıl geçer? İşte, cilt soyulmasına iyi gelen yöntemler:

You might be interested:  Sarı Alt Tonlu Cilt Hangi Saç Rengi?

Vazelin

Vitamin açısından zengin olan vazelin, güneş yanığı sonrası soyulan cildin daha hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar. Ayrıca soyulması esnasında oluşan kaşıntıların da önüne geçer. Derinin soyulduğu yerlere vazelin sürerek ölü derinin bir an önce atılmasını sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera

E vitamini ve antioksidan bakımından zengin olan aloe vera, cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olur. Aloe vera jelini soyulan cilde masaj yaparak sürün. Ancak bölgeyi çok fazla bastırmamaya özen gösterin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, cilde nem kazandırır ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Zeytinyağını soyulan cilde masaj yaparak sürebilirsiniz.

Salatalık

Salatalık, E vitamini içeriğiyle cildi besler. Salatalığı blenderdan geçirerek püre haline getirin. Salatalık püresini soyulan bölgeye gün içinde 3 defa sürün ve masaj yaparak yedirin. Salatalık, soyulmanın yaşandığı bölgedeki doku hasarını tamir eder ve cildi nemlendirir.

Süt

Cilde nem kazandıran en doğal malzemelerden biri de süttür.

Ayakta kabuklanma nasıl geçer?

Normalde cildin kuruması ve bazen çatlaması çok önem verdiğimiz bir şikayet olmaz. Ancak ayak topuğunda çatlaklar kaşınabilir, yanabilir ve zaman zaman kanayabilirler. Bu da kişinin enfeksiyon kapma riskinin artması anlamına gelir. Neyse ki ayak topuğunda çatlakların tedavisi için çeşitli uzman tavsiyeleri mevcuttur.

Kuru ayak tabanlarında, özellikle topuklar ve parmak aralarında çatlama görülmesi olasıdır. Problem ortaya çıkmadan önce çeşitli önlemler alarak, kuru cildin çatlaklara dönüşmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayak tabanında çatlaklar bazıları hafif, bazıları ciddi çeşitli sağlık problemlerinin belirtisi olabilirler.

Topuk kısmı açık ayakkabılar giymek, sık sık egzersiz yapmak, çıplak ayakla yürümek ve ayağın üstüne aşırı basınç bindirmek ayakta nasırlaşmaya yol açabilir. Bunlar da sonunda çatlamış ayak derisine dönüşürler. Eğer cilt kuruluğuna zaten meyilliyseniz, tabanlarda çatlaklar oluşabilir.

 1. Çatlak tabanların belirtisi olduğu hastalıklar arasında atopik dermatit, hipotiroidizm, juvenil ayak tabanı dermatozu, sedef ve palmoplantarkeratoderma bulunur.
 2. Ayak problemleri aynı zamanda şeker hastalığı olan insanlarda da ortaya çıkabilir.
 3. Ev Yapımı Diş Beyazlatıcı Nasıl Hazırlanır? Ayak topuğunda çatlaklara karşı ilk adım problem oluşmadan önce önlem almaktır.
You might be interested:  Dermoskin Arbutin Kompleks Krem Ne Işe Yarar?

Kuru cildin doğru nemlendirici ürünlerle nem alması sağlanabilir. Eğer belirtiler hafifse reçetesiz ürünlerle cildi nemlendirebilirsiniz. Duştan sonra ayak tabanlarınızı nemlendirici ile kaplayın. Kremin tabanda kalması için üstüne çorap giyebilirsiniz.

 • Uru ciltle baş etmenin yolları bazı hayat tarzı değişimlerinden ve evde uygulanabilecek tedavilerden geçer.
 • Öncelikle ciltte kuruluğa yol açabilecek ev ürünlerini kullanmayı bırakın.
 • Bunlar arasında aşındırıcı temizleyici ürünler, kurutucu sabunlar ve şampuanlar olabilir.
 • Bunların yerine nazik, doğal temizleyicileri ve parfümsüz ürünleri tercih edin.

Hassas ciltli kişiler için özel olarak geliştirilmiş ürünler de mevcuttur. Evin içinde bir hava nemlendirici cihaz bulundurun ve çalıştırın. Eğer ayaklarınızdaki kuru cilt kaşınıyorsa soğuk kompres uygulayın. Şişme ve pullanma olursa hidrokortizon içeren merhemler kullanabilirsiniz.

 1. Nemlendiricilerin içindeki bazı bileşenler ayakların kurumuş ve çatlamış tabanlarını ve topuklarını daha iyi tedavi ederler.
 2. Bu bileşenleri tanıyıp özel olarak tercih edebilirsiniz.
 3. Cildi etkili bir şekilde nemlendiren ve hasar görmüş üst tabakasını nazikçe döken maddeler arasında üre, salisilik asit ve alfa hidroksi asit bulunur.

Hemen Sağlık

Ayaklarda kabuklanma neden olur?

Ayak mantarı, terleyen ayak yapısına sahip olan kişilerde daha sık görülür. Bunun sebebi, mantarın nemli ortamlarda daha hızlı üreyebilmesidir. Bu nedenle, mevsime uygun olmayan çorap ve ayakkabı kullanımı, mantar enfeksiyonunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Deri soyulması neden olur?

Deri soyulması; derinizin epiderm tabakasının hasar görmesinden kaynaklanır.Deri soyulması, genellikle enfeksiyon veya güneş yanığı gibi, derinin doğrudanzarar görmesi halinde oluşur. Ancak, deri soyulması aynı zamanda, bağışıklıksistemi bozukluğunun veya bir başka hastalığın işareti de olabilir.

Cilt tahrişi ve cildinzarar görmesiGüneş altında veya kuruhavada kalma Sıcağa aşırı maruz kalma,özellikle cilt “nefes” alamadığı zamanAlerjik reaksiyonlarEnfeksiyonlarBağışıklık sistemibozukluklarıBelli kanser türleri

You might be interested:  Fito 40 Mg Krem Ne Için Kullanılır?

Deri Soyulmasına Neden OlabilecekHastalıklar

Ayak mantarıAtopik dermatit (egzama)Kontakt dermatitKutanöz T hücreli lenfomaCilt kuruluğuAtlet kaşıntısıKawasaki hastalığıSedef hastalığıVücut mantarıKafa derisi mantarıKızılSeboreik dermatitİlaçların yan etkileriStaph enfeksiyonlarıStevens-Johnson sendromuGüneş yanığıToksik şok sendromu