Ayak Yarasına Hangi Krem Iyi Gelir?

08.12.2022 0 Comments

Ayak Yarasına Hangi Krem Iyi Gelir
Yaraya hangi krem iyi gelir?

 • HYALO 4 START KREM 30 GR YARA BAKIM KREMİ
 • HYALO 4 SKİN KREM 25 GR YARA BAKIM KREMİ
 • HYALO 4 SKİN KREM 100 GR YARA BAKIM KREMİ
 • HYALO 4 PLUS CONTROL SİLVER KREM 25GR YARA BAKIM KREMİ
 • GRANUGEL JEL 15 GR YARA JELİ YARA KREMİ HİDROKOLLOİD JEL.

Ayakta oluşan yaralara ne iyi gelir?

Toplardamar yetmezliği – Toplardamarlardaki çeşitli bozukluklar nedeniyle kan bacak damarlarında birikir. Genişleyen toplardamarlar nedeniyle varis adı verilen durum ortaya çıkar. Toplardamarlar yeterli faaliyet göstermediğinde bacakta yaralar açılır. Bu yaralara venöz ülser adı verilir.

Ayak yaraları için evde ne yapılabilir?

Bu kür ayak yaraları için başlangıç kürüdür.

Standart tıbbi tedavi yanında ek olarak uygulanabilecek bazı bitkisel karışımları sizlere özetledim. Sadece ülkemizden değil dünyadan da faklı bitkileri sizlere sunuyorum. Önce önemli bir nokta! Eğer yara açık yara ise ve yaradan bir mikrop üretilmişse bu mikrop için antibiyotik kullanılması şarttır. Yarada sulanma, akıntı ve doku ölümü olursa tedavi şansı o kadar azalır. O yüzden ufak ve tekrarlayan yaralar için bu öneriler daha geçerlidir. Öneriler var olan ilaç ve diğer tedavilere ek olarak uygulanmalıdır. Doktorunuz ile görüşmeden bu uygulamayı yapmayınız.

BİTKİSEL KÜRLER BAL: Bal özellikle tekrarlayan ve sulanmayan yarı kabuklanmış yaralar için daha yararlıdır. Hipokrat’tan bu yana yaralar için bal kullanılmaktadır. Bal ne kadar doğal olursa o kadar iyidir. İki parmağınıza aldığınız balı ince bir tabaka halinde yaranın üzerine yavaşça yumuşak hareketler işe sürünüz.15-20 dk. DUT YAPRAĞI SUYU PANSUMANI. Bir su bardağı suya (klorsuz onu bulmak zor ama şişe suyu da olabilir) beş adet dut yapağı (kurumamış olursa daha iyi ile su kaynatılır. Kısık ateşte kaynayınca su altı kapatılır. Ilımaya bırakılır. Ilındıktan sonra sargı bezi ile (pamuk da olabilir ama pamuk parçaları yaranın üzerinde kalmamalı) yara ve çevresine pansuman yapınız.

 1. Yara iyice ıslak hale geldikten sonra kendi halinde kurumaya bırakınız.
 2. İyice kuruduktan beş dakika sonra yaranın üzerini kapatınız.
 3. Yara açıkta kalmasın.
 4. Bal ve dut yaprağı suyu pansumanı işlemini her gün tekrarlayınız.
 5. Yaranın durumunu günlük kontrol ediniz.
 6. Bu süreç en az bir ay devam edilmelidir.
 7. Öncesinde ve sonrasında yaranın fotoğraflarını çekiniz.

LAHANA YAPRAKLARI Dünyanın çeşitli bölgelerinde lahana yaprakları yara tedavisinde kullanılmaktadır. Lahana yaprakları bir tencerenin içinde kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır. Suyu ile yara pansumanı yapıldıktan sonra akşamları yaranın üzerine lahana yaprağı sarılır ve sargı bezi ile kapatılır.

Sabah yara açılır ve eldeki lahana suyu ile yıkanır ve ardından ılık su ile temizlenir. Günde bir kez yapılması yeterlidir. Bir lahanayı çok uzun sürede kullanabilirsiniz. ALO VERA Aloe vera yapraklarından elde edilen jel içeriğindeki antrakinonlar ve hormonlar ile hem yara da enfeksiyonun ilerlemesini hem de yayılmasını önler.

You might be interested:  Eko Deri Krem Ne Işe Yarar?

Doğal yapraklarından anında elde edilmesi önerilmekte ise de bulmak çok zordur. Doğal olan jellerini yaranın üzerine çok ince bir tabaka olarak sürünüz 15-20 dk. iyice kurmasını bekledikten sonra ılık su ile yıkayıp kapatınız. Bunu günde bir kez normal pansumanlarınıza ek olarak yapmanız yeterlidir.

Ayakta geçmeyen yara neden olur?

Diyabetik ayak yarasını oluşturan faktörler, damar ve sinir hasarına bağlı sorunlar, kontrolsüz şeker, sigara, yanlış ayakkabı giyilmesi, çıplak ayakla yürüme, tırnak bozuklukları, ek sağlık sorunları, görme kaybı, şişmanlık, ileri yaş ve hijyen eksiklikleri.’

Ayakta çıkan yaralar nedir?

Diyabetik Ayak Yarası Nedir ? Kimlerde Görülür ? – Diyabetik ayak yaraları (Nöropatik ayak ülserleri) periferik duyu kaybının bir sonucu olarak oluşur ve tipik olarak diyabetli kişilerde görülür. Ayaktaki basınç noktalarının üzerindeki lokal paresteziler veya duyu eksikliği, uzamış mikrotravmaya, üstteki dokunun parçalanmasına ve sonunda ülsere yol açar.

Ek olarak, nöropati küçük sıyrıkların veya kesiklerin uygun tedavi olmaksızın gitmesine ve sonunda ayak ülseri oluşumuna yol açabilir. Tipik olarak periferik nöropati, sıcaklık veya ağrı gibi duyuları tespit etmekten sorumlu duyu sinirlerini etkiler ; ancak kasların kasılmasından sorumlu olan motor sinirleri de etkileyebilir,

Motor sinirlerin hasar görmesi kas kaybına neden olabilirpençe parmakları veya belirgin metatarsal başlıklar (ayak topunun altında hissettiğiniz kemikler) gibi ayak deformitelerine neden olabilecek fleksör ve ekstansör kasların motor dengesizliğine neden olur,

 • Bu daha sonra ülsere eğilimli ek basınç noktaları sağlar,
 • Motor düzensizliklerine ek olarak, ülserasyon sıklıkla halluks altı (ayak başparmağı), metatarsofalangeal eklemler (yukarıda bahsedildiği gibi), ayak parmaklarının üst ve uçları, orta ve orta kısımlar gibi ayak yüzeyinde yüksek basınç olan alanlarda meydana gelir.

ayağın yanları ve topuk. Diyabetik ayak ülserleri tipik olarak uygun olmayan ayakkabıların bir sonucudur ve ayak ülserinin oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için bir ayak hastalıkları uzmanına ve pedortoğa düzenli ziyaretler önerilir.

Ayak yarası neden geç iyileşir?

Özellikle ayaklarda; iyileşmeyen ve 3 haftadan fazla bir süre kapanmayan yaralar varsa şeker hastalığı akla getirilmeli ve hekime başvurulmalıdır. Derinin beslenmesini ve toksik maddelerden temizlenmesini sağlayan, sağlıklı kan dolaşımıdır.

Yaraların geç iyileşmesi neden olur?

Normal yaralar yaklaşık 3 hafta içinde iyileşirken bazı yaraların iyileşmesi aylar hatta yıllar sürebilir. Yaranın durumu, iltihaplanması, travma ve ödem oluşması gibi bölgesel etkenler ve vitamin eksikliği, yaş, beslenme durumu, genel sağlık gibi tüm vücudu etkileyen sistematik etkenler,iyileşmeyi etkileyen temel faktörlerdir.

Vitamin eksikliği Beslenme Uzmanı Pınar Kural Enç, B12 ve K vitamini eksikliğinde yaraların daha geç iyileştiğini bildiriyor. İltihaplanma Enfeksiyon yani iltihaplanma, yaraların iyileşme süresini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bir yara enfeksiyon kaptığında, bağışıklık sistemi enerjinin çoğunu bakterilerden kurtulmaya ayırdığı için iyileşmeyi sona bırakır.

Ayrıca bakteriler toksin ürettikleri için iyileşme engellenir ve hücrelerin ölümüne de sebep olur. Özellikle böcek ısırıkları enfeksiyonun yoğun olduğu yaralardır. Kan ve oksijen dolaşımındaki bozukluklar Kan, iyileşen bölgeye bakterilerden arınması için besin ve oksijen yollar.

 1. İlerleyen yaş, diyabet ve yüksek kan basıncı tüm dolaşımı etkilediği için iyileşmeye müdahale eder.
 2. Anemi ve kronik akciğer hastalıkları oksijen dolaşımını olumsuz yönde etkiler ve obezite yağ tabakası damarlardaki kan akış hızını düşürdüğü için yaraların iyileşmesini yavaşlatır.
 3. Ayrıca sigara kullanımı da dolaşımı yavaşlattığı için yaraların iyileşmesini geciktirir.
You might be interested:  Sivrisinek Isırığına Ne Iyi Gelir Krem?

Yaraların durumu Yaraların ne durumda oldukları da iyileşmeyi etkiler. Dehidrasyon yani vücudun yeterli sıvı almaması yaralı hücrenin kurumasına ve kabuk bağlamasına sebep olur. İlaçların yan etkileri Kortizon gibi iltihaplanmayı engelleyen ilaçlar iyileşmeyi erteler.

Kemoterapi,çoğalan hücreleri durdurduğundan yaraların iyileşmesini engeller. Radyasyon tedavisi kemik iliği fonksiyonlarını etkileyerek enfeksiyonu arttırır ve uzun süreli antibiyotik kullanımı da ikinci bir enfeksiyon riskini ortaya çıkarır. Yaşlanma Yaşlı hastaların yaraları, derileri daha narin olduğu ve enfeksiyon risklerinin daha fazla olduğundan, çocuklara ve sağlıklı yetişkinlere göre daha geç iyileşir.

Yetersiz beslenme Vücudumuz yaraları iyileştirmede protein, çinko, A ve B vitaminleri ve kalorilere daha çok ihtiyaç duyar. Bu yüzden dengeli ve yeterli beslenmek önemlidir. Beslenme planımızda en az 2-3 porsiyon protein, 1 porsiyon yeşil ve turuncu meyve sebzeler gibi A vitamini bakımından zengin yiyecekler, 1 porsiyon turunçgiller, çilek, ıspanak, biber, domates ve patates gibi C vitamini bakımından zengin yiyecekler bulunmalıdır.

Iltihaplı yara nasıl geçer?

İltihaplı yara, bakım ve tedavi sürecinde oldukça hassas davranılması gereken yara tiplerindendir. İltihabın yayılma olasılığından dolayı iltihaplı yaraların daha da riskli olduğunu belirten Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı, iltihaplı yaralar hakkında bilgi verdi: “İltihaplı yara, genel olarak vücudumuzu çevreleyen derinin şekil bütünlüğü olarak hasar görmesi sonucu deri kısımında bütünlük olarak parçalanması ve tahrip görmesi sonucu oluşan yaralardır.

Virüsler, bazı mantar türleri, ve bakteriler gibi canlı organizmaların etkisiyle ya da bazı ilaçlar, asitler ve zehirler gibi kimyasal etmenler sebebiyle vücutta oluşan zararın göstergesidir. Bu etmenler belli bir süre sonra dokulara zarar vermeye başlar. Dokular da bu zarara karşı yanıt verir. Verilen bu yanıt, iltihap oluşumudur.

HİJYENİK OLMAYAN DURUMLAR İLTİHABI ARTIRIYOR Cilt üzerinde oluşan iltihaplı yaraların belirgin sebepleri arasında hijyen kurallarına dikkat edilmemesinden geçer. Cerrahi müdahale gören bir hastanın ameliyatında kullanılan malzemelerin steril koşullara uygun olmaması, hasta tedavi sürecinde taburcu olmadan önce hastane enfeksiyonu gibi riskler, taburculuk sonrası ev bakımında yetersizlikler ciltteki yaranın enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.

Hasar görmüş cilt dokusu bazı bakteri türleri için oldukça elverişli bir beslenme yeri gibidir. Çünkü bakteri ihtiyaç duyduğu besine açık cilt dokusundan rahatlıkla ulaşır. HAYVAN ISIRIKLARINA DİKKAT! Kesici alet yaralanmalarında ise bahsi geçen bu bakteriler cilt altı dokusuna kadar yerleşim gösterebilir ve ileriki süreçte tedavi konusu ciddi sıkıntılar oluşturabilir.

Çünkü bakterilerin çoğalma hızı, uygun koşullar bulduğunda inanılmaz seviyelere yükselir. Hayvan ısırması sonucu da iltihap oluşabilir. En büyük risk grubunu kedilerden bulaşan bakteriler oluşturur. Kedilerin ağız kısmında bol miktarda bakteri florası vardır.

Alınan ısırık darbesiyle hemen enfeksiyon kapma riskiniz var.” HANGİ DURUMLARDA İLTİHAP ARTABİLİR? – Diyabet hastalarında, – Hayvan ısırıklarında, – Kesici ve delici alet yaralanmalarında, – Cerrahi operasyonlar sonrasında hastanede, – Hijyenik olmayan her ortam ve yaranın temiz tutulmaması. İLTİHAPLI YARA NASIL TEDAVİ EDİLİR? İltihaplı yaraların, genel olarak iyileşme süreçlerine bağlı olarak çeşitlendirilmesi yapılır.

Bu iyileşme süreçleri ilk olarak bakterileri yok etmek amacıyla antibiyotik tedavisiyle gerçekleşir. Bu süreç uygun görülen antibiyotik tedavisinden cerrahi müdahalelere kadar ilerleyebilir. İltihabın antibiyotik tedavisi sonrası kapanmaması durumunda yara bakım tedavisi için en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız gerekir” dedi.

You might be interested:  Cilt Bakımında Maske Ne Işe Yarar?

Açık yara ya ne sürülür?

Yaraları oksijenli su ve tentürdiyotla temizlemeyin Düşme ya da kesme gibi nedenlerle oluşan yaralarda temiz su ve sabunla yıkayıp, temiz bir bezle örtmek genellikle yeterli olmaktadır. Önemli olan dışarıdan gelen mikropları yaradan uzaklaştırmaktır.

Açık yara nasıl geçer?

Bir yaralanma olduğunda açık bir yara meydana gelmişse hemen harekete geçmek önemlidir. Yaraların iyileşme süresi, hızı ve oranı bir dizi faktöre bağlıdır. Yaraların büyüklüğü ve türü en önemli faktörlerdir. Ancak hastanın fiziksel durumu, yaranın temizliği ve tedavisi de yaraların iyileşme oranında önemli bir rol oynar.

Müdahale edilmeyen ve bakımı sağlanmayan yaralar istenmeyen kalıcı izler oluşmasına ve enfeksiyonlara karşı daha hassas durumdadır. Doğru ilaçlar ile tedavinin yapılması sayesinde yaralarınızı hızlı bir şekilde iyileştirmeniz mümkün. İYİLEŞME NASIL GERÇEKLEŞİR? Bir yara üç aşamada iyileşir. Yaralanmanın hemen sonrası inflamasyon evresi meydana gelir ve genellikle yaranın ciddiyetine ve tedavisine bağlı olarak, 2-5 gün civarında sürer.

Daha sonrası çoğalma evresidir. Bu evrede fibroblastlar, perisitler ve keratinositler adı verilen yeni hücreler gelişmeye ve büyümeye başlar. Bu çoğalan hücreler hasarlı doku hücrelerinin yerini alır. Son evre ise yeniden şekillenme evresi. Dermal yada cilt dokusu yavaş yavaş yeni, daha elastik sağlıklı deri hücreleri ile değiştirildikçe yara iyileşmesinin son evresi tamamlanmış olur.

SİZ NASIL BAKIM YAPABİLİRSİNİZ? Öncelikle yara bakımına başlamadan önce yara üzerinde görünen kir veya döküntüyü alınız. Açık yara üzerine az miktarda hidrojen peroksit dökün. Bu uygulama yarayı temizler ve enfeksiyon kapmasını engeller. Hidrojen peroksit sürdüğünüzde yaraya dökülen alanın fokurdayacağını gözlemleyeceksiniz.

Bu süreç durana kadar bekleyin ve az bir miktar tekrar uygulayın. Köpürme işlemi sona erene kadar bu eyleme devam edin. Yara kuruduktan sonra, yaralı alan üzerine antibiyotik merhem sürün. Bu işlem yara içine mikrop girmesine engel olur. Yara üzerine bir bandaj koyun.

 • Bu bandaj yarayı kuru tutmak için kullanılır.
 • Bandaj ıslanırsa değiştirerek kuru bir bandaj takın.
 • Hem bu sırada yaranın hava alması da sağlanacak, iyileşme hızlanacaktır.
 • Birkaç gün boyunca, günde iki kez bu işlemi tekrarlayın.
 • Bu birkaç gün sonra, yara iyileşene kadar günde bir kez değiştirmeniz uygun olacaktır.

Yara kapandıktan sonra, sabah ve akşam yara izini azaltıcı jel yada kremler kullanabilirsiniz. Bu kremler yara izi adı verilen skarların solmasına katkı sağlayacaktır. Bunların dışında yara iyileşmesini hızlandırmak için – yaranın yerleşim yerine bağlı olarak bu, zor olsa da- yaranın hareketsiz tutulması önemlidir.

YARA İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN; Açık bir yarayı iyileştirmek için alkol veya ticari ürün gibi antiseptik bir ajan, uygulanması her zaman iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, enfeksiyonu önlemek ve iyileşme teşvik etmek için yararlı olan diğer antiseptik ajanlar da vardır. Aloe vera (jel/taze meyve suyu/bitkinin kendisi) açık yaralar üzerinde genellikle yaygın olarak kullanılan antiseptiktir.

Çay ağacı yağı ve karanfil yağının da antiseptik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.