Basur Memesine Hangi Krem Iyi Gelir?

04.12.2022 0 Comments

Basur Memesine Hangi Krem Iyi Gelir
Hemoroid Kremi (Lokal Anestezikler)

 • Kortos Krem.
 • Anestol Pomad.
 • Anuflex Pomad.
 • Procto-Glyvenol.
 • Proctolog.
 • Redekain.
 • Ultraproct.
 • Recbutin.

Meer items

Şişen basur memesine ne iyi gelir?

Genel olarak basur ismi ile bilenen hemoroid hastalığı hem kadın hem de erkeklerde görülür. Günlük yaşam kalitesine olumsuz etki eden bu hastalık makat bölgesinde gerçekleşir ve tedavi uygulanmadığı takdirde yüksek bir ağrı ve acı yaşanır. Basur memesi nasıl geçer? Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi? en çok araştırılan konuların arasında yer almaktadır.

 • Basur tedavisi için en doğru yöntemler ve tedavi süreci hakkında merak edilenler yazımızda BASUR MEMESİ NEDİR? Basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelir.
 • Burada makat bölgesinde sarkan çıkıntılara basur memesi adı da verilebilir.
 • Basur hastalığı için kişiler doktora gitmeye çekinse de bu hastalığın tedavisinde tıbbi destek alınması zorunludur.

Aksi halde hastalık yaşam kalitenizi düşürecektir. BASUR MEMESİ NEDEN OLUR? Basur memesinin oluşmasının temel nedeni kişilerin dışkılamada zorlanması ve uzun süre oturma pozisyonunda kalmasıdır. Bu durum kan akışına olumsuz etki eder ve damarların büyümesine yol açar.

 • Damarla büyürken uterusun da baskı uygular.
 • Basur hastalığı düzensiz çalışmayan bağırsak problemlerinden dolayı da meydana gelebilir.
 • Hemoroid genel olarak erkeklerde görülen bir hastalık olarak bilinse de kadınlarda da görülür.
 • Özellikle hamilelik döneminde kadınlarda basur şikayeti artış gösterir.
 • BASUR MEMESİ NASIL GEÇER? Makat bölgesinde ortaya çıkan, ağrılı ve sancılı bir hastalık olan basur memesi hastalığı kanamalara da yol açabilir.

Bu yüzden ilk belirtileri ile birlikte doktora görünülmelidir. İç ve dış basur memesi olarak iki farklı şekilde ortaya çıkan bu hastalıkta dış basur memesi tedavisinde hasta çok fazla şikayetçi olmadıkça bir tedavi uygulanmaz. Eğer iç basur memesi meydana geldiyse hastalığın durumuna göre ilaç ya da farklı tedaviler uygulanır.

 1. Sonuç elde edilmediği takdirde ise ameliyat yapılması gerekecektir.
 2. Basur memesi tedavisinde için fitil, krem, ilaçlarda kullanılır.
 3. DIŞ BASUR MEMESİ KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ? Dış basur memesi hastalığı genel olarak kendiliğinden geçer.
 4. Burada eğer kişi rahatsızlıktan şikayet etmiyorsa herhangi bir tedavi uygulanmaz.

Ancak dış basur memesi olan kişiler beslenme düzenine çok dikkat etmeli, kabızlık durumuna yakalanmamalı ve tuvalette uzun süre oturur pozisyonda durmamaya özen göstermelidir. Eğer alınan tüm önlemlere rağmen dış basur memesinde bir büyüme meydana gelirse doktor kontrolü yapılmalıdır.

  Tuvalette uzun süre oturulmamalı ve ıkınmakta zorlanmamalıdır. Makat bölgesi hijyeni aksatılmamalıdır. Ilık su ile makat bölgesi 15 ila 20 dakika yıkanabilir. Bu işlem ile hem ağrı hem de kaşıntı azalacaktır. Sert zeminde oturmak hem hamileler hem de basur memesi olan herkes için zararlıdır. Bu yüzden yumuşak zemin tercih edilmeli. Bitkisel yağlar arasında limon, Hindistan cevizi ve badem yağı da basur memesi bölgesine sürülebilir.

  Dış basur memesi kremle geçer mi?

  Günümüzde farklı belirti ve tedavileri olan pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bunlardan birisi de basur rahatsızlığıdır. Basur ortaya çıktığı andan itibaren kişilerin günlük hayatlarını sıkıntıya sokmaktadır. Ayrıca ağrılı bir süreç yaşatmaktadır. Peki, dış basur memesi kendiliğinden geçer mi ya da tedavisi nasıl yapılmalıdır? Sizlere dış basur hakkında merak edilenleri detaylıca derledik.

  – Genellikle basur ismi ile bilinen hemoroid kadın ve erkeklerde sıklıkla görülebilmektedir. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen basur makat bölgesinde gelişmekte ve tedavi uygulanmadığı zaman ağrı ve acılar oluşturmaktadır. Dış Basur Memesi Nedir? Basur makat bölgesinde oluşan bir sağlık problemidir. Makat bölgesinde sarkan çıkıntılara da basur memesi adı verilmektedir.

  Günümüzde pek çok basur hastalığına yakalanmış kişi doktorlara gitmekten çekinmektedir. Fakat bu hastalıkta tıbbi destek almak gerekir. Basur hastalığına yakalanan kişiler doktora gitmezler ise kişilerin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyecektir.

  • Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer mi? Basur memesinin oluşmasının ana nedenlerinden birisi bireylerin dışkılamada zorlanması veya uzun süre boyunca oturma pozisyonunda kalmasıdır.
  • Bu durum kişilerde kan akışını olumsuz etkilemektedir.
  • Böylece damarlarda büyüme meydana gelmektedir.
  • Damarların büyümesi sonucunda uterusun baskı uygulamaya başlar ve basur memesi meydana gelebilir.

  Dış basur memesi hastalığı genellikle kendiliğinden geçmektedir. Dış basur memesi durumunda kişilerde herhangi bir şikayet yok ise herhangi bir tedavi uygulanmamaktadır. Fakat hastaların burada dikkat etmesi gereken noktalar bulunur. Özelikle beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi gerekir.

  • Ayrıca kabız yapan yiyeceklerden kaçınmak ve tuvalette uzun süre oturur pozisyonda da kalmamak gerekmektedir.
  • Dış Basur Memesi Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır? Basur memesi hastalığında temizlik çok önemlidir.
  • Özellikle bu hastalığa yakalanan kişiler lifli gıdalar tüketmesi gerekir.
  • Alınan önlemler sonucunda dış basur memesinde büyüme meydana gelir ise mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

  Dış basur tedavisinde genellikle bir tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Kendiliğinden geçen dış basur memesi bazen makat bölgesinde ağrı ve kanamalara neden olabilir. Böyle durumlarda kişilerin mutlaka uzman bir doktora gitmesi gerekir. Doktorlar dış basur memesi tedavileri için kremler verebilir.

  Bunun yanında fitil veya pomad tedavisi de uygulanmaktadır. Fakat dış basur tedavisinde en büyük görev hastalara düşmektedir. Dış basur memesi olan hastaların temizlik ve hijyene çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle makat bölgesi 15 dakika boyunca yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bunun yanı sıra sert zeminlere oturmakta bu hastalıkta tehlikeli olabilir.

  Bu nedenle dış basur memesi hastaların daha yumuşak bir zemine oturulması tavsiye edilmektedir.

  Dış basur memesi kaç günde iner?

  Basur memecikleri damarların iltihaplanması ve şişmiş dokuda anal bölgede toplanması sonucu oluşur. Çeşitli boyutlarda olabilirler ve iç veya dış bölgede olabilirler. İç basur memecikleri normalde anüsün açıklığının 2 ila 4 santimetre üstünde yer alır ve bunlar daha yaygın olanlardır.

  • Dış basur memecikleri anüsün dış kenarında ortaya çıkar.
  • Basur memeleri dışkılama esnasında şiddetli ıkınma sonucu makat bölgesindeki toplardamarların sarkmasıyla oluşur.
  • Basur memeleri anal kanaldaki iltihaplı doku koleksiyonlarıdır.
  • Bu memecikler kan damarları içerir, doku, kas ve elastik lifleri destekler.

  Birçok insanda bu memecikler vardır. Bu memecikler sarkmaya başladığı zaman hemen semptomları göstermeyebilir. Hemoroid memecikleriyle ilgili bazı önemli noktalar ise daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler şu şekildedir.

  Memecikler, iltihaplanan ve şişen doku koleksiyonlarıdır. Hemoroid memeciklerinin boyutu değişebilir ve bunlar anüsün içinde veya dışında bulunur. Basur memecikleri; kronik kabızlık, kronik ishal, ağır ağırlık kaldırma, hamilelik veya dışkı geçirirken zorlanma nedeniyle oluşur.

  Uzman bir doktor genellikle muayene sırasında basur memeciklerini teşhis edebilir. Hemoroidler I ila IV arasında bir ölçekte derecelendirilir. III veya IV. Sınıflarda ciddi müdahele gerekebilir. Çoğu durumda hemoroid memeleri sarkan kişinin belirtileri ciddi değildir. Normalde birkaç gün sonra kendi başlarına çözülürler.

  En iyi basur kremi hangisi?

  Basur, toplumdaki yetişkinlerin çeyreğinde periyotlar şeklinde ortaya çıkabilen hastalıktır. Bazı durumlarda belirti gösterirken, kimi zaman belirti olmadan ortaya çıkabilen rahatsızlık türüdür. Basur Nedir? Makat çevresindeki toplardamarların gevşeyip dışa yönelik sarkmasıyla birlikte, makatta ortaya çıkan rahatsızlıktır.

  1. Yaşam standartlarını düşürmenin yanında, can yakıcı özelliğinden dolayı, hiç istenmeyen hastalıklardan biridir.
  2. Ağrı ve makat bölgesinden kan gelme şekliyle görülen basurun, 4 evreden oluştuğu söylenebilir.
  3. Toplum içerisinde 4 kişiden 1’inde görülebilen yaygın rahatsızlıklardan biridir.
  4. Basura İyi Gelen Krem Hangisidir? Basur, makat bölümündeki yaygın rahatsızlıklarından biridir.

  Hastalık evrelerden oluştuğundan, tedavi şekilleri de farklılık gösterebilir. Basur için kullanılacak ilaçlar ve tedavi yöntemlerinin mutlaka doktor tavsiyesi alınarak uygulanması gerekir. Bunun yanında, uzman doktorlardan öneri alınmadan ilaç kullanılmamalıdır.

  • Basur rahatsızlığına, eczanelerden temin edilen bazı kremler iyi gelebilir.
  • Anestol ismiyle bilinen krem, özellikle bölgedeki ağrının hafifletilmesi için kullanılabiliyor.
  • Ortos krem ismiyle bilinen ilaç, yine bölgede meydana gelen kaşıntıların giderilmesinde etkili olabiliyor.
  • İçinde kortizon olduğunda mutlaka kontrollü ve doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

  Hedensa Pomat, basura iyi gelen ilaçlardan biridir. Bölgede meydana gelen şişlikleri dindirir, ağrıyı azaltır ve mentol sayesinde ferahlık sağlar. Basura En İyi Gelen Kremler Nelerdir? Basur hastalığı durumunda ilk olarak doktora başvurulmalıdır. Doktorların önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanımı durumunda, yan etkilerin görülme olasılığı yüksektir.

  Basura en iyi gelen kremler ise genellikle en fazla önerilen ilaçlardır. Proctolog ve Procto Glyvenol ismindeki iki ilaç aynı etken maddeye sahiptir. Kaşıntıyı ve şişliği indirebilen ilaçlar, basura en iyi gelen kremler arasında gösteriliyor. Ağız yoluyla alınabilen Daflon isimli ilaç yine etkili kremlerde olduğu gibi ağrı azaltıcı özelliği sayesinde öneriliyor.

  Bu ilaçların kullanımı, doktor tavsiyesiyle olmalıdır. Bunun nedeni, vücudunuzda oluşan basurun hangi evrede olduğunu bilmemenizden kaynaklanır. Eğer basur ilerlemişse, kullanacağınız ilaçlar işe yaramayabilir ve bölgeye cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

  • Basur Belirtileri Nelerdir? Basurun türüne göre belirtiler farklılık gösterebilir.
  • Bu yüzden hangisi olduğu konusunda doktorlara başvurulmalıdır.
  • Basur (Hemoroid)’in Belirtileri Dışkıda kan görülür.
  • Anüs yakınında sürekli olarak kaşıntı ve şişkinlik halleri görülür.
  • Oturma pozisyonunda çeşitli zorluklar yaşanabilir.

  Bölgede yaşana ara sıra görülen şiddetli ağrılar. İnternal Hemoroid Belirtileri Basurun makattan sarkıp ele gelmesi, Dışkı yapıldığında veya tuvalet kağıdında parlayan kırmızı kan. Basurun belirtileri, hangi evrede olduğuyla doğrudan ilgilidir. İleri evrelerde bu belirtilerin çok daha şiddetli olan durumları yaşanabilir.

  Dış hemoroid patlarsa ne olur?

  Basur patlarsa ne olur? – Basur memesi patlarsa kişiye ağrı ve acı verebilir. Bir başka deyişle tromboze basur olarak tabir edilen bu meme kişilerin rahatsız olmasına neden olur. Basur memesinin patlaması ile her dışkılamada kanama oluşması hastada kansızlığa sebep olmaktadır.

  Dış basur memesi içeri sokulur mu?

  Hemoroid nedir? – Hemoroid, milyonlarca insanı etkileyen, hayatı tehdit etmese de yaşam kalitesini bozan bir sağlık sorunudur. Hemoroid, halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinir. Hemoroid, makat bölgesinde bulunan toplardamarların genişlemesidir.

  Makat ya da anüs, kalın bağırsağın dışa açıldığı son kısımdır. Hemoroid hastalığında makattaki toplardamarlar çeşitli nedenlerden dolayı kabarır ve adeta bir meme şeklini alır. Hemoroid, her yaşta görülebilse de, 50 yaş ve üzerindeki kişilerde daha sık görülmektedir. KAÇ ÇEŞİT HEMOROİD VARDIR? Hemoroid, makatta bulunduğu yere göre iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşide ayrılır.

  İç Hemoroid İç hemoroid, makat içerisinde görülen hemoroid türüdür. Tıp dilinde internal Hemoroid olarak bilinir. En sık görülen ve kişide en çok sıkıntı yaratan hemoroid türüdür. İç hemoroid kendi arasında dört dereceye ayrılır; 1.Derece Hemoroid Bu evredeki hastalık ancak makatın içinin rektoskop adı verilen bir cihazla muayene edilmesi sonucu tespit edilebilir.

  1. Bu işleme rektoskopi adı verilir.
  2. Genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz.2.Derece Hemoroid Hastalığın bu evresinde, hemoroid memesi, hasta tuvalete ıkındığında, makatın dışına çıkar.
  3. Dışkılama sonrasında meme, kendiliğinden makatın içine geri girer.
  4. Bazen hemoroid memeleri kanama, kaşıntı ya da ağrı gibi belirtilere yol açabilir.3.Derece Hemoroid Bu evrede memeler dışkılama sırasında yine makattan dışarı çıkar, ancak dışkılama sonrası kendiliğinden içeri girmez.

  Memeler elle müdahale edilerek içeriye itilebilir. Dışarı çıkan memelerin kendiliğinden içeri girmeleri uzun süre vakit alır. Hastada kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık gibi şikâyetler görülebilir.4.Derece Hemoroid Bu evrede artık hemoroid memeleri, makat içine sığmazlar ve sürekli olarak makattan dışarı taşarlar.

  1. Hemoroid memeleri, hiçbir müdahale ile içeri itilemez.
  2. Bu evre en fazla sorun teşkil eden evredir.
  3. Hastada kanama, kaşıntı, makatta dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı olur.
  4. Hasta yürümekte ve oturmakta zorluk çeker ve günlük işlerini yapamaz hale gelebilir.
  5. Dış Hemoroid Dış hemoroidde memeler makat dışında meydana gelir.

  Eksternal Hemoroid olarak da bilinir. Dış hemoroidde, memeler, makatın dışında gözle görülebilir ve elle hissedilebilir. Dış hemoroidde, genişlemiş damar memelerinin içerisinde bulunan kan pıhtılaşabilir. Buna tromboze hemoroid adı verilir. Halk arasında bu durum boğulmuş basur olarak da bilinir.

  • Makat bölgesinde sert ve ağrılı şişlik şeklinde kendini gösterir.
  • Makatta yanma, kaşıntı, sızlama ve kanama gibi şikayetler ortaya çıkar.
  • HEMOROİD NEDEN OLUR? Hemoroidin en önemli nedeni makat bölgesinde bulunan damarların içindeki basıncın artmasıdır.
  • Makattaki damarların içindeki basıncın artmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

  Bunlar; Uzun Süren Kabızlık Kabızlık hemoroidin en önemli nedenlerinden biridir. Dışkılama sırasında ıkınma ve zorlanma, makattaki toplardamarlar içindeki basıncın artmasına neden olur. Eğer kabızlık uzun süreli olursa, zamanla damar duvarları elastikiyetini kaybeder.

  Kantaron yağı basura iyi gelir mi?

  KIRMIZI KANTARON YAĞI BASURA İYİ GELİR Mİ? Kırmızı kantaron yağının içeriğindeki maddeler virüslere ve zararlı bakterilere iyi gelmektedir. Bu yüzden basur sorunu çeken kişiler de tedavi için kırmızı kantaron yağını kullanmayı tercih edebilir. Kırmızı kantaron yağı basur tedavisinde dışarıdan sürülebilir.

  Basur şişmesi kaç günde geçer?

  Hemoroid hastalığında ağrının nedeni; hastalığın evresinin artması (3. ya da 4. evreye ulaşması) yanı sıra büyüyen hemoroid memesinin anüs dışında kalmaya başlaması ve buna bağlı olarak makat kasları tarafından sıkıştırılması; makat kasları arasında sıkışan memede pıhtılaşma (tromboze) ve nekroza bağlı olarak ağrı şikayeti görülür. ( 1 ). Basur Memesine Hangi Krem Iyi Gelir Basur ağrısı zonklayıcı şekildedir. Şiddeti ise şişliğin büyüklüğüne göre değişir. Dışkılama esnası ve sonrasında ağrının şiddetinde artış görülür. Aynı şekilde, hemoroid memesine dokunulması ve üzerine oturulması halinde ağrının şiddeti artar. Dayanılmaz ağrısı olan hastalara, yüzüstü yatmasını öneririz.

  Ağrı, ilk 4 gün çok şiddetli olmakla birlikte; ilerleyen günlerde hafifleyerek kaybolmaktadır. Memede oluşan pıhtı (tromboze) ve şişliğin kaybolması ise 4-5 hafta sürebilir. Ağrının geçmesi ve şişliğin ortadan kaybolması ile birlikte mutlaka tedavi olmalısınız. Aksi halde ağrı, kanama, kaşıntı ve tromboze riski hep devam edecektir.

  ( 2 ). Basur Memesine Hangi Krem Iyi Gelir

  Basur Dışarı çıkınca ne yapmalı?

  Halk dilinde genelde basur olarak bilinen hastalığın diğer bir adı ise hemoroiddir. Çoğu insan da bu rahatsızlık görülebilmekte ve kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Basur rahatsızlığı makat kısmında meydana gelir. Bu bölüm kalın bağırsağın çıktığı alana verilen isimdir.

  Basur memesi nasıl geçer? Basur memesi kalın bağırsak çıkışındaki toplardamarların şişip meme yapması şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak kendini göstermektedir. Hastalığın ileriki dönemlerinde oldukça ağrılı ve kanamalı durumlar ortaya çıkabilir. Bu hastalık günümüzde çoğu insanın yaşadığı bir durum haline gelmiştir.

  Basurun neden oluştuğu çoğu insan tarafından merak edilmektedir. Bu hastalık çoğunlukla kabızlık nedeni ile anüs bölgesinin aşırı zorlanmasıyla buradaki toplardamarlara zarar verilmesi şeklinde meydana gelmektedir. Basurun ileri dönemleri çok daha zorlu geçer.

  Toplardamardaki bu memeler iyice şişer ve hatta patlayarak ağrılı kanamalara sebebiyet verebilir. Basur özellikle gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Çünkü bu dönemde hamilelikten dolayı anüse çok daha fazla baskı olur ve buradaki toplardamarlarda şişme meydana gelir. Bazen yanlış beslenen kişilerde de basur oluşabilmektedir.

  Bu sebeple kişilerin düzenli bir beslenme programları oluşturmaları oldukça önemlidir. Çok baharatlı yiyecekler ve bunun yanında çok fazla acı tüketilmesi de basura sebep olur. Bu sebeple bu tarz yiyeceklerden uzak durmak basur oluşmasını engelleyecektir.

  Kuru gıdaların sıklıkla tüketilmesi, sulu yiyeceklerin çok az tüketilmesi bağırsak hareketlerini olumsuz olarak etkiler. Bu durum basur oluşmasına sebep olabilir. Bu sebeple yemek programlarında katı gıdalar yanında çorba ve sulu yemek gibi yiyeceklere de yer vermek oldukça önemlidir. Özellikle oturarak çalışan ya da gün içinde çok fazla hareket etmeyen kişilerde basur oluşma olasılığı çok daha fazladır.

  Bu nedenle kişilerin küçük egzersizler ile az da olsa hareket etmesi oldukça önemlidir. Basura (hemoroid) ne iyi gelir? Özellikle lifli yiyecekler ile zeytinyağlı yemeklerin tüketilmesi basurun geçmesi için oldukça önemlidir. Beslenme düzeninin dengeli olması gerekmektedir.

  Bunun yanında basurun erken dönemlerinde oturarak sıcak su banyosu yapılması basurun geçmesinde oldukça etkili olmaktadır. Basur oluşumu ilk zamanlar kendini ağrı ve kaşınma ile gösterir. Bu ilk evrede basurun tedavi edilmesine gerek yoktur. Ancak ileriki dönemlerde hastalık çeşitli ilaçlar ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

  Bunların dışında basurun önlenmesinde etkili olan bazı bitkisel kürler ve çaylarda bulunmaktadır. Ancak ilaç ile beraber alınacaksa bu çayların ilaçla etkileşime girmediğinden emin olmak gerekmektedir. Basur olmamak için nelere dikkat etmek gerekir? Özellikle lifli gıdalar tüketmek dışkıyı yumuşatacağı için ıkınma ve anüsü zorlama olmaz.

  Basur patlamasi iyi mi?

  Basur patlarsa ne olur? – Basur memesi patlarsa kişiye ağrı ve acı verebilir. Bir başka deyişle tromboze basur olarak tabir edilen bu meme kişilerin rahatsız olmasına neden olur. Basur memesinin patlaması ile her dışkılamada kanama oluşması hastada kansızlığa sebep olmaktadır.

  Dış hemoroid patlarsa ne olur?

  Dış Hemoroid (Eksternal Hemoroidal Hastalık) – Üzeri ince bir deri ile kaplı olan dış hemoroidal damarlar normalde hissedilmezler. Herhangi bir nedenle makat kenarında bulunan bu hemoroidal damar yumaklarının (pakelerin) birinin veya birkaçının içinde kan pıhtısı birikimi olursa dış (eksternal) hemoroid (anal tromboz) gelişir.

  Makat etrafında bulunan derinin altında yer alan damarlarda kan akışının bozulması ile oluşan kan göllenmesi – birikimi ve damarların tıkanması sonucu bu hemoroidal damarların içinde pıhtı oluşur. Bu durum hızlı bir şekilde gelişir. Genellikle bu oluşan dış (eksternal) tromboze hemoroidal hastalık şiddetli ağrılara neden olur.

  Hasta, makatının hemen kenarında eline sert ve ağrılı şişliğin (memelerin) geldiğini söyler. Bu içi pıhtı (tromboze hemoroid) ile dolu olan ağrılı şişlik (meme) yırtıldığı zaman kanama şikayetine neden olur. Tromboze Dış Hemoroid Bunlar makat (anüs) etrafında cilt altında mavi renkli kabarıklıklar olarak görülür ve elle hissedilebilir. Genellikle şiddetli ağrı, kaşınma ve makat çevresinde rahatsızlık hissine neden olurlar.