C Vitamini Cilt Serumu Ne Işe Yarar?

29.10.2022 0 Comments

C Vitamini Cilt Serumu Ne Işe Yarar
C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? – Genel olarak bütün cilt için yararlı olan C vitamini yüze faydaları açısından da eşsiz bir bakım olanağı sunar. Cildin en çok dış faktörlerden etkilenen kısmı olan yüz C vitamini serumu sayesinde direnç kazanarak sağlıklı bir görünüme kavuşur.

 1. Yüze sürülen C vitamini kolajen üretimini artırarak yaşlanma etkileriyle de savaşır.
 2. Bu şekilde ince çizgi ve kırışıklıkları yok etmeye yardımcı olur.
 3. Genişleyen gözenekler ve sarkma gibi kolajen eksikliğine bağlı diğer yaşlanma belirtileriyle de mücadele eder.
 4. C vitamini yüz serumu ile daha sıkı, daha esnek ve daha genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yüz için C vitamini cilt tonu eşitleyici bir özelliğe de sahiptir. Ciltteki lekeleri açma özelliği bulunan bu serum sayesinde cilt tonu eşitliğini sağlayabilirsiniz. Yüz için C vitamini serumu kullanarak daha aydınlık, ışıltılı ve renk dengesi sağlanmış bir cilde sahip olabilirsiniz.

C vitamini serumu hangi ciltlerde kullanılır?

Düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde vücudun tazelenmesini sağlamaya yardımcı C vitamininin cilt üzerinde de pek çok faydası bulunmaktadır. C vitaminini cildinize uygulayabilmeniz ve fayda alabilmeniz için düşünülmüş ve tasarlanmış C vitamini serumları mevcuttur.

Matlaşan ciltlerin parlaklığına kavuşmasını yardımcı olan, düzensiz cilt görünümünü azaltmayı hedefleyen ve ciltteki leke görünümü, çizgi ve kırışıklık görünümünün azaltılmasına yardımcı olan C vitaminini serum olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Hem kuru hem de yağlı ciltlerin uygulayabileceği C vitamini serumları, kolajen ve elastin üretimini hızlandırmaya yardımcı olarak cildinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

C vitamini serumlarına dair her şeyi DermoEczanem sizin için anlattı. Göz atmaya ne dersiniz?

C vitamini serumu hangi yaşa uygun?

Araştırmalar, yaşlanma sürecinde, genç ve olgun ciltler için farklı ürünler kullanmak gerektiğini ortaya koyuyor; C vitamini ya da meyve asidi içeren ve antioksidan özelliği olan kremleri 30-35 yaş arasındakilerin, daha olgun ciltlerin ise A vitamini ya da peptit içeren kremler kullanılması öneriliyor.

You might be interested:  Yeni Kimlikte Cilt No Nerede Yazar?

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Okan, yaşa bağlı yaşlanmanın kaçınılmaz bir durum olduğunu belirtiyor: “Tüm insanlarda yaş ilerledikçe hücrelerin çoğalmasında ve DNA’nın yenilenmesinde azalma oluyor. Hücrelerin büyümeleri yavaşladığı için cilt inceliyor. Bu süreç 20’li yaşların sonunda başlıyor.” Dışsal yaşlanma ise dışsal faktörlerle gerçekleşiyor.

Güneşin zararlı UV ışınları, alkol ve sigara alışkanlığı, gürültü, hava kirliliği, yanlış kozmetik kullanımı buna neden oluyor. Okan; “Bu nedenle, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu ürünlerin kullanılması, cilde uymayan kozmetik ürünlerin kullanılmaması, alkol ve sigara tüketilmemesi dermo kozmetik ürünlerle cilde takviye yapılması gerekiyor” diyor.

Anti-aging kremlere 30’larda başlayın Kadınların yaşlanmayı geciktirmek, daha genç, güzel, sağlıklı ve doğal görünümlü bir cilde sahip olmaları için, 30’lu yaşlarından itibaren ciltlerine uygun anti-aging ürünleri kullanmaları gerekiyor. Cildi gençleştiren ürün grupları şöyle: A vitamini içeren kremler: Bu kremlerin cildi gençleştirici etkiye sahip olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.

A vitamini, ciltteki kolajen salgısını artırıyor, derinin gerginliğini sağlıyor. Soyucu özelliği var, bu sayede yıpranmış cildin altından taze bir derinin gelmesini sağlıyor. Cildimizdeki düzensiz pigmentasyonu (renk artışı) azaltıyor. Güneş lekelerinin hafiflemesine yardımcı oluyor.

 • Ancak burada ürünün içeriğine dikkat edilmesi gerekiyor.
 • Bu kremleri hekimlerin reçetelemesi, ürün içeriklerinin doğru oranda, uygun konsantrasyonda ve doğru ciltte kullanılması önem taşıyor.
 • Alfa Hidroksi Asitleri (AHA, Meyve asitleri): Meyve asidi içeren anti-aging ürünlerinin de cilde yararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Bu ürünler cildin rengini açıyor. Meyve asitleri hyalüronik asit salgılanmasını artırıyor. Su tutucu özelliğe sahip olan hyaluronik asit cilde nem kazandırıyor. Piyasada da çok fazla meyve asiti içeren krem bulunsa da, bu etkiyi yapacak oranda bulunması önem taşıyor.

Güçlü anti-aging etki elde edebilmek isteniyorsa, A vitamini içeren ürünle birlikte meyve asidi içeren ürün beraber kullanılabilir. İki ürünün birlikte yaratabileceği tahriş konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Sigara içenlere C vitaminli krem Antioksidan ürünler: Antioksidan ürünlerin birkaç çeşidi bulunuyor.

Ancak içlerinde en tanınmışı C vitaminli antioksidan kremler. C vitaminli kremler, güneşten kaynaklanan yaşlanmalarda öneriliyor. Çok sigara içenlerin C vitaminli krem kullanması büyük önem taşıyor. E vitaminli kremler: Güçlü bir antioksidan olup, nemlendirici, güneşin zararlı etkilerinden deriyi koruyor.

You might be interested:  Bb Krem Hangi Cilt Tipleri Için Uygundur?

C vitamini göz altına iyi gelir mi?

Göz Çevresine C Vitamini Nasıl Uygulanır? – C Vitamini Cilt Serumu Ne Işe Yarar C vitamini göz serumlarını uygulamadan önce cildinin iyi bir şekilde temizlendiğinden ve makyajdan arındığından emin olmalısın. Temizleme, tonik ve serum adımından sonra, nemlendirme adımından önce göz çevrene C vitamini uygulamak için doğru zamandır. Yüzük parmağınla göz çevrene hafifçe masaj yaparak uygulayabilirsin.

C vitamini yüzde tüylenme yapar mı?

Hem hayır, hem evet Yüz kremlerine belli oranda vitamin ilave edildiğinden tüylenme ile ilintisi olmaz. Ama saf A ve saf E vitamini düzenli olarak sürüldüğünde veya yüksek oranda bu vitaminleri içeren kremler çok uzun süreler kullanıldığında (mesela bir yıl hiç aksatmadan) kıl köklerini etkileyebilir.

 1. Vücuttaki kıl köklerinin yaşam döngüsü altı aydır.
 2. Saç tellerinde bu 3-4 ay civarındadır.
 3. Her yeniden çıktığında, yapısı sizin beslenmenize, kullandığınız ilaçlara ve hormonal durumunuza göre değişecektir.
 4. Hatırlayınız, saç dökülmesine karşı kullanılan ürünlerde ne deniliyor? En az 3-4 ay düzenli kullanmanız sonuç almanız için gereklidir.

Kreminizin de yüzünüzdeki tüylenmeye katkısı olabilmesi (!) için en az 1 yıl düzenli kullanmanız gerek. Vücuttaki tüm kıllar aynı anda uzamaz. Doğamız gereği kıl köklerinin bir kısmı uzarken bazıları dinlenir. Bu şekilde kılların aynı anda çıkıp dökülmesi engellenmiş olur.

 • Eğer bir krem bende “kıllanma yaptı” diyorsanız kremlere suçu atmadan önce genetik yatkınlığınıza bakın.
 • Illı bir aileden geliyorsanız yahut hormonal bir sorununuz varsa (polikistik over gibi) siz bu kremleri sürseniz de sürmeseniz de kıllanma olacaktır.
 • Adet düzensizliği, doğum kontrol hapı kullanımı/bırakma, polikistik over rahatsızlığı gibi sorunlar hormonlarla ilişkilidir.

Kıllar, ergenlikte ve menopozda daha çok hormonal aktivitenin iniş çıkışlarından yapılarını değiştirirler. Hormonal düzensizlikte yüzde yağlanma ve tüylenme artışından hormonlar sorumludur. Kıl kökü, kanınızdaki erkeklik hormonu fazlalaşınca büyümesini hızlandırır ve E-A vitaminli kreminizin genelde günahı yoktur.

You might be interested:  Be Bright Arbutin Kompleks Krem Ne Ise Yarar?

Bir şüpheniz varsa lütfen doktorunuza söyleyin, kan testi yapacaktır ve kanınızdaki testosteron/östrojen seviyelerini tespit edecektir. Doktor size dengeleyici ilaçlar vererek androjen üretimi kontrol altına alınca tüylenme normal düzeye gelir. Keşke her A, B3 ve E vitaminli kremler, serumlar sanıldığı kadar kılları kalınlaştırsaydı.

Bunca kirpik ve kaş uzatma çabasında olan hanımların dilekleri gerçekleşirdi A ve E vitaminli serumlarla yelpaze gibi kirpikleri olurdu. Ve ebediyen uzun kalırlardı Ayşenur Yazıcı

C vitamininden sonra nemlendirici sürülür mü?

C Vitamini Serumları Nasıl Kullanılmalıdır? – Öncelikle C vitamini Serumu serumunun yapısını koruyabilmesi ve cilde doğru etki etmesi için saklama koşulları önem gösteriyor. Serumunuzu nemden uzak ve karanlık ortamda muhafaza etmelisiniz. Kimi ürünler buzdolabında saklanmak için uygun olsa da serumları buzdolabına koymamak gerekiyor. C vitamini serumunun uygulanması için bakım rutininizde nemlendiriciden önce kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sabah ve akşam olmak üzere cildinizi temizleyip tonikledikten sonra C vitamini serumunu ince bir katman halinde uygulamanız ve sonrasında nemlendirici ile bakım yapmanız daha doğru bir kullanım sağlıyor.

C vitaminin yan etkileri nelerdir?

C vitamini fazlalığı; 2 gramdan fazla alındığında karın ağrısı, bulantı ve kusma şeklinde kendini gösterir. Uzun süreli ve yüksek doz kullanımının böbrek taşı oluşturabileceğinden korkulur. Bir diğer olası yan etkisi demir preparatı kullanan hastalarda demir yüklenmesine neden olmasıdır.