Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar?

06.11.2022 0 Comments

Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar
Cilt Bakımı – Sağlıklı, ışıldayan ve güzel bir cilde sahip olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Çeşitli cilt bakım ürünü kullanıyor, makyajsız dışarı çıkmıyor ve cildimizi en kaliteli maskelere boğuyoruz. Peki farkında mıyız acaba, en iyi ve en temel bakımın cildi uygun ürünlerle sabah ve akşam temizlemek olduğunun? Cilt temizliğinde toniğin rolü büyüktür ama çoğu kadının temizlik ritüelinde hala yeri yoktur.

 1. Demek ki toniklerin önemi yeteri kadar bilinmiyor.
 2. O zaman tonik savaşçıları işbaşında! Karşınıza tonik savunucusu bir yazı ile geldik! Tonik nedir? Tonikler, cilt temizliği için özel üretilen losyonlardır.
 3. İçeriğinde cildi temizleyici, cildi arındırıcı özelliklere sahip seçilmiş bileşikler vardır.

En önemli özelliği antiseptik olmalarıdır. Tonikler gün boyu kirlenen ve yağlanan cildi temizlemek, dezenfekte etmek için kullanılırlar. Temizliğin ilk adımından sonra ikinci adım olarak gözeneklerde kalan kirleri silip süpürürler. Tonik nasıl seçilir? Kuru cilt için kullanılabilecek bir toniğin etiketinde nemlendirici ya da losyon gibi ibareler yer almalıdır.

Cilt bakımında tonik ne zaman kullanılır?

Markalar ürünlerini pazarlarken size inanılmaz vaatlerde bulunup aklınızı karıştırırken en iyisi bilgi sahibi olarak seçim yapmak diye düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığı zaman tonik kullanımı ne kadar gereklidir? Aslında size sormak istiyorum, cilt bakımı rutininizde tonik kullanıyor musunuz? Toniğin cildimize etkilerine göz atalım, kullanma veya kullanmama kararını doğru bir şekilde verelim.

 1. Tonik nasıl kullanılır? Tonikler sabah ve akşam temizleyiciden sonra yüz ve boyuna uygulanan ürünlerdir.
 2. Pamuğa dökülerek veya parmak uçlarıyla uygulanır.
 3. Sonrasında serum ve krem kullanılır.
 4. Toniğin cilt bakımında faydaları nelerdir? Tonik, temizlenmiş cildin pH dengesini sağlar.
 5. PH düzeyi, cildin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirmesi konusunda çok önemli olmasının yanı sıra, cildin yağ dengesinin ve mikro florasının korunması için temeldir.

İyi temizlenmiş ve tonik sürülmüş cilt serum ve kremden daha çok fayda sağlar. Gözenekleri daraltır, koruma kalkanı oluşturur, cildin nemini arttırır ve besler. Temizleyicinin temizleyemediği inatçı makyaj, yağ ve kiri daha detaylı temizler. Tonik nasıl seçilir? Ürün seçiminde cilt özellikleri göz önüne alınmalıdır.

Yağlı ve akneli ciltler gözenekleri temizleyen, yağı dengeleyen ürünlere ihtiyaç duyar. Çay ağacı yağı, AHA ve salisilik asit içeren ürünler kullanılabilir. -Kuru ciltlernemi arttıran ürünleri tercih etmelidir. E vitamini, gül suyu ve hyalüronik asit içeren ürünler bu ciltlerde daha faydalıdır. -Hassas ciltler sakinleştirici özelliği olan ürünleri papatya özü ve aloe verayı tercih edebilir.

Anti-aging amaçlı lifting yapıcı, canlandırıcı ürünler tercih edilebilir. Bu bilgilerden sonra tonik kullanımı konusunda seçim artık sizin. https://www.instagram.com/sale_yilmaz/

Tonik kaç günde bir uygulanır?

Tonik kaç günde bir uygulanır? Eğer siz de aydınlık ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız tonik uygulamasını mutlaka günlük bakım rutininize eklemelisiniz. Toniği hem sabah hem de gece kullanabilirsiniz. Ancak hassas ve kolay tahriş olan bir cildiniz varsa günde bir kere kullanmanız yeterlidir.

Tonik yüze her gün kullanılır mı?

Tonik nasıl kullanılır? – Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Yüz temizleme toniği kullanmak çok kolay! Yüzünü yıkadıktan sonra yüzündeki nemi aldıktan sonra toniği, ellerine dökerek tampon hareketlerle yüzüne uygulayabilirsin. Annelerimizden gördüğümüz toniği pamukla uygulama yöntemi aslında çok işe yaramıyor. Pamuk toniğin büyük kısmını emdiği için etkisi azalıyor, hem de tampon hareketlerle uygulamak çok daha etkili bir sonuç veriyor.

Unutmamalısın ki tonik, cilt temizleme adımı değil, aksine sonraki bakım adımlarına hazırlayan bir aşama. Tonikleri hem gündüz hem de gece kullanabilirsin ama cildin hassassa, kolayca tahriş oluyorsa günde bir kez kullanabilirsin. Eğer sivilceler, yağlı ciltler için tonik kullanıyorsan da; bu tonikler güçlü asitli içeriklere sahip olduğu için kullanım sıklığını bir uzmana danışmanı öneririz.

Toniğini uyguladıktan sonra 1-2 dakika bekledikten sonra üzerine yüz serumunu ve bakım kremini uygulayabilirsin.

Tonik yüzde ne kadar durmalı?

Tonik Yüzde Kaç Dk Kalmalı? – 28 Eylül 2021 Tonik Yüzde Kaç Dk Kalmalı? Toniklerin bekleme süresi, cilt üzerindeki etkisini tamamıyla göstermesini sağlar. Bu sürenin dolmasını beklemeden başka bir bakım ürünü kullanılması, cildin temizlenmesini engeller. Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Tonik Yüzde Ne Kadar Kalmalı? Durulama gerektirmeyen tonikler, cilde sürüldükten sonra birkaç dakika kalmalıdır. Bekleme süresine, cilt tipinize ve özelliklerine göre karar verebilirsiniz. Bakım ürünlerini kolayca emen bir cildiniz varsa 2 dakikalık bir bekleme yeterli olur. Bakım ürünlerinin nüfuz etmesi uzun sürüyorsa 4 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Tonik Yüze Ne Zaman Uygulanır? Cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza göre toniği uygulama zamanınız farklılık gösterebilir. Hassas bir cildiniz varsa sadece sabah veya sadece akşam uygulayabilirsiniz. Diğer tüm cilt tiplerinde sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere kullanımı önerilir.

 1. İki tonik uygulaması arasında en az 8 saat geçmesine özen göstermeniz gerekir.
 2. Bu temizleyici bakım ürününün çok sık sürülmesi, cildin doğal nem dengesini bozabilir.
 3. Cildinizi Ferahlatan ve Gün Boyu Fresh Hissetmenizi Sağlayan Petite Maison Tonik 200 ml ile Cildiniz Nefes Alsın.
 4. Yalnızca 29.90 TL’ye Ürünü Satın Almak için Hemen Tıklayın.

Tonik Kullanmazsak Ne Olur? Cildin kirlenmesine yol açan birçok faktör bulunur. Nemlendirici krem ve güneş koruyucular kadar faydalı ürünlerin artıkları bile gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Düzenli makyaj yapıyorsanız cildin derin tabakalarına nüfuz eden artıklar arasında makyaj kalıntıları da bulunur.

 • Havayla taşınan kir ve toz bile ciltte yer edinir.
 • Şehir içi gibi hava kirliliğinin fazla olduğu bölgelerde bu durum daha fazla gözlenir.
 • Tonik bakım ürünlerinin düzenli kullanımı, bu artıkların ciltte birikerek tıkanıklık yapmasını engeller.
 • Cildin gözeneklerini derinlemesine temizler.
 • Alıntılardan ve zararlı maddelerden kurtulmanızı sağlar.
You might be interested:  Yağlı Cilt Için Hangi Peeling Ürünü?

Tonik kullanmadığınızda cildinizde tıkanma, sivilce, siyah nokta, erken kırışıklık oluşumu, aşırı yağlanma, aşırı kuruluk gibi birçok probleme yol açabilir. Günlük bakım rutininize ekleyeceğiniz basit bir ürün ile tüm bu problemlerden korunabilirsiniz.

Toner ve tonik aynı şey mi?

Cildinizin çevresel faktörler nedeniyle zamana yeni düşmemesi için düzenli bir cilt bakım rutini çok önemlidir. Cilt bakımı temelinde temizlik, nemlendirme ve güneşten koruma vardır bununla birlikte yaşlanma karşıtı bir bakım rutini için bundan çok daha fazlası gerekebilir.

TONİK

Toner, yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizde kalan makyaj veya temizleyici kalıntılarını temizlemek için kullanılır. Genellikle nemlendirici maddeler ve gliserin gibi cildi nemlendirmeye yardımcı olan ve kuru veya hassas ciltler için uygun olan su bazlı bir üründür.

Su bazlıSıkılaştırıcı etkileri daha hafiftirGenellikle çiçek infüzyonları ve bitki özleri bulunurAloe vera özü, gül suyu ve papatya gibi doğal maddeler kullanılmaktadır.Hassas ciltler için idealdirNemlendirici etkileri nedeniyle kuru ve hassas ciltler için iyidir

SIKILAŞTIRICI

Sıkılaştırıcılar, tonerlerle aynı işlevi görür – makyaj kalıntılarını ve temizleyicileri temizleme işlevi. Ayrıca su bazlıdırlar. Ancak büzücüler, bileşimleri nedeniyle ciltteki fazla yağın giderilmesinde de etkilidir ve yağlı ve akneye meyilli ciltler için uygundur.

Alkol veya kimyasal bazlıTonerlerden daha güçlüAlkol bazlı ürünler içerebilirCadı ela ve salisilik asit kullanılırÜrünlere duyarlı olmayan yağlı, normal ciltler için idealdir.Alkol cildi daha da kurutabileceğinden kuru ciltler için iyi değildir

NASIL KULLANILMALI? Her iki ürünün de kullanılabileceği şekilde benzerlikler vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir:

  Sıkılaştırıcı veya toneri ancak cildinizi temizledikten sonra ve herhangi bir nemlendirici kullanmadan önce kullanmalısınız.Bir pamuğa biraz sıkılaştırıcı veya toner dökün ve tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

  Tonik neden sivilce yapar?

  Makyajı temizlerken Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Cilt bakımı rutininizin ilk adımı yüzü bol suyla yıkamaktır. Yüzünüzün temizlendiğinden emin olduktan sonra, gözeneklerinizin tıkanmadığından da emin olmalısınız. Yanlış temizleyici kullanarak Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Cildiniz temiz görünebilir ancak nasıl temizlediğiniz önemlidir. Cildimizin normal pH’sı 5.5 civarındadır. Bu yüzden, daha yüksek pH’lı temizleyiciler, yağ bezlerimizi kışkırtarak daha fazla sebum (yağ bezlerinden salgılanan, cilde ve saça nem veren, açık sarı, yağlı bir madde) üretmeye zorlar. Bu da sivilceye neden olabilir. Cilt temizliğinden sonra tonik kullanımı Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Birçok kişi cildini temizledikten sonra tonik kullanımını ihmal ediyor. Tonik, yüz temizliğimizi tamamlar ve gözenekleri sıkıştırır. Aynı zamanda cilde nem sağlar ve musluk suyunda bulunan kloru temizler. Alkol içermeyen bir tonik kullanın. Çok fazla peeling ürünü kullanmak Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Ölü cilt hücrelerini çıkarmak çok önemlidir, ancak fiziksel eksfolyantlar cildinize zarar verebilir. Sıvı kaybı ve dökülmelere neden olabilir. Bunun yerine, cilt yüzeyinde doğrudan çalışan ve hücre yenilenmesini sağlayan asit soyma serumları kullanmayı deneyin. Sivilce sıkma Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Sivilceleri sıkmayın, çünkü bu şekilde enfeksiyonu sadece yüzünüze yayarsınız. Bunun yerine salisilik asit gibi özel akne tedavilerini doğrudan lekeler üzerinde kullanın. Yağ kullanmaktan kaçının Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Cildinizi nemlendirmek için kesinlikle yağ kullanmayın. Hidrasyon eksikliği yağ bezlerimizin daha aktif çalışmasına neden olur ve buna ihtiyacımız yok. Bunun yerine Organik kuşburnu yağı, kenevir tohumu yağı veya kabak çekirdeği yağı gibi yağların kullanılması daha iyidir. Güneş koruyucu ürünleri kullanmamak Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Güneşten korunmayan cilt daha fazla kırışıklık ve pigmentasyona neden olur. Sadece yaz aylarında değil, her gün güneş koruyucu kullanmak gerekir. SPF seviyesi ne kadar yüksekse, o kadar iyidir. Yastık kılıflarını düzenli değiştirmemek Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Yastık kılıflarımız aslında vücudumuzdan ve dış kaynaklardan çok fazla bakteri toplar.

  Tonik kullandıktan sonra yüzü yıkamak gerekir mi?

  Yüz temizleme toniği nasıl kullanılır? İşte aşamaları: – Tonik kullanımı öncesinde yüzünüzü temizlemeniz gerekiyor. Durulanabilir yüz temizleyici sabun, jel vb. bir ürünle cildinizi yıkayın. Bu uygulama için ürünü köpürtün, yüzünüze sürün ve ılık bir suyla durulayın.

  1. Ullandığınızın ürünün talimatlarına göre temizleyiciyi cildinizde bir süre bekletmeniz de gerekebilir.
  2. Cildinizde hassasiyet yaratmaması için durulama suyunun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen gösterin.
  3. Ilık su, bu hassasiyeti önleyeceği için ideal sıcaklıktır.
  4. Özellikle yüz temizliğinde sıcak su kullanımının zararlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

  Sıcak su, yüzünüzde yanık, doku zedelenmeleri ve aşırı kuruluğa neden olabilir. Ardından yüzünüzü temiz, tek kullanımlık bir havluyla kurulayın. Yüzünüz için tek kullanımlık havlular kullanmaya özen gösterin. Böylece nemden dolayı havluda bulunabilecek bakteriler cildinize zarar vermez.

  Sivilce, gözeneklerde tıkanıklık gibi sorunların önüne geçmek için de temiz havlu kullanımı oldukça önemli bir detaydır. Dilerseniz yumuşak dokuda kağıt havlular da kullanabilirsiniz. Kurulama işlemini nazik bir şekilde tampon hareketlerle yapın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra sıra tonik aşamasına geliyor.

  Tonik kullanımında, ped yapıdaki pamuklar uygulama kolaylığı sağlar. Normal pamuklar, toniği tam anlamıyla emmeyerek ıslak bir uygulama sunarken, ped pamuklarla ürün uygun miktarda emilir; böylece cildinize daha etkili bir şekilde uygulama yapabilirsiniz.

  Özellikle disk şeklindeki yuvarlak ped pamuklar, dairesel hareketler ile tonik sürmenizi kolaylaştırır. Adeta masaj etkisi yaratacak bu hareketlerle, cildinizdeki kan dolaşımını harekete geçirebilirsiniz. Pamuğa sürdüğünüz toniği, yüzünüzde dairesel hareketlerle uygulayın. Yüz toniğini uygularken yüzün diğer bölgelerine göre daha hassas olduğu bilinen göz çevresine uygulama yapmaktan kaçının.

  Toniği boyun, yanak, elmacık kemikleri, burun, alın ve şakaklara uygulayın. Yüz toniği nasıl kullanılır öğrendikten sonra bu uygulamada hızlanacaksınız. Kuru bir cilde sahip olanlar dahi “T bölgesi” olarak adlandırılan alın ve burun kısmındaki yağlanma sorunlarından şikâyet edebiliyor.

  1. Arma, yağlı ya da kuru cilt fark etmeksizin T bölgesi kirliliği için yüz tonikleri oldukça etkili ürünlerin başında geliyor.
  2. Bu bölgede yağdan kaynaklanan gözenek tıkanmaları ve akabinde oluşan sivilceler ile siyah noktalar için yüz temizleme toniği kullanabilirsiniz.
  3. Cilt toniğini birkaç adet pamuk kullanarak uygulamanız en doğrusu olacaktır.

  Kullandığınız pamuklarda hiçbir kire ve renk değişimine rastlamayıncaya kadar cildinizi dairesel masaj hareketleriyle temizlemeye devam edin. Böylece cildinizin tam anlamıyla kirlerden arındığına emin olabilirsiniz. Tonik uygulamasından sonra cilt bakımına dair merak edilen bazı ortak sorular var.

  Tonik gözenekleri sıkılaştırır mı?

  2. Cilt tipine Uygun Bir Tonik Uygulamak – Cildi toniklemek cilt temizliğinin son aşamasıdır. Sıkı bir cilt için kir ve yağdan arındırılan cildin daha sonra yapısına uygun bir tonikle gözeneklerinin sıkılaşması sağlanmalıdır. Sabah ve akşam temiz cilde uygulanan tonik cildi rahatlatırken aynı zamanda sıkılaşmasını sağlar.

  Tonik elle mi pamukla mı?

  Tonik Elle Sürülür Mü? Tonik, cilt bakım ürünleri arasında en bilinen ve en çok kullanılanlarından bir tanesidir. Tonik en etkili şekilde kullanım için bir pamuk yardımıyla ya da elle uygulanabilmektedir. Fakat pamukla uygulamanın bazı sıkıntıları olabilmektedir.

  Özellikle de pamuğa döktüğünüz toniğin tamamı cildinize nüfuz edemez. Çünkü pamuk çoğu kısmını emmiş olur. Bu yüzden pamukla uygulamak daha hijyenik bir ortam sağlarken, elle uygulamak daha efektif bir kullanıma sağlar. Tonik uygulamadan önce elinizi güzel bir şekilde temizledikten sonra toniği elinize dökerek uygulayabilirsiniz.

  Eğer toniğiniz sprey biçiminde ise yüzünüze direkt olarak sıkarak pamuk yardımıyla dağıtabilirsiniz. Normal tonikler çok sıvı yapıda olduğu için pamuk üzerine fazla miktarlarda dökmeniz gerekebilir. Fakat yine de elle uygulamak, oldukça bilinen yöntemlerden bir tanesidir. Cilt Bakımında Tonik Ne Işe Yarar Cilt Temizliği İçin Tonik Önemli Mi? Cilt temizliği için tonik oldukça önemli bir rol oynar. Özellikle de yüz temizleyicisinden sonra uygulayacağınız tonik cildinizdeki gözeneklerin açılmasına ve onların temizlenmesine yardımcı olur. Cildiniz sıcak su değdiği zaman gözenek açılımı etkisini göstermeye başlar.

  Cilt temizleme jeli sayesinde bu gözenekler iyice temizlenir ve toniğin nüfuz edebileceği bir alan oluşur. Komedonların ve gözeneklerin açılmasından sonra tonik uyguladığınızda siyah noktalara derin bir hücum olacak ve aynı oranda gözenekler küçülebilecek. Bu yüzden kendi cilt tipinize uygun olan tonikleri cilt bakım rutininize mutlaka eklemeniz gerekmektedir.

  Yüz temizleme jeli sonrasında uygulanması daha doğru bir kullanım olacaktır. Cildinizi En İyi Şekilde Yatıştıran ve İhtiyaç Duyduğu Nemi Karşılayan Petite Maison Tonik 200 ml Ürününü Yalnızca 37.90 TL’ye Satın Almak İçin Hemen Görsele Tıklayın. Hassas Ciltler Tonik Kullanmalı Mı? Toniklerin çoğu içerisinde eser miktarda alkol bulundurabilir.

  Bazı parabensiz ve alkolsüz tonikler herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği tonikler arasında yer alır. Eğer cildiniz çok hassas bir yapıya sahipse mutlaka buna paralel bir tonik seçimi yapmanız gerekir. Aksi takdirde alerjen maddeler dolayısıyla cildiniz daha da hassaslaşabilir ve alkol sebebiyle tahriş olabilir.

  Petite Maison markasına ait hassas ciltler için özel olarak üretilen tonikleri satın alarak cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Hassas ciltler de tüm ciltler gibi kendi cilt tiplerine uygun olan toniği mutlaka cilt bakım rutinlerine dahil etmelidirler.

  Tonik kullanmazsak ne olur?

  Canlı, ışıldayan ve sağlıklı bir cildin sırrı tabii ki bakımdır. Cilde iyi bakmak da onu temizlemek ve ona uygun bakım ürünlerini kullanmakla olur. Bakım rutininde bazılarımızın vazgeçilmezi olan bazılarımızın ise hala bakım rutininde olmasının önemini bilmeyen tonik bugünkü konuğumuz.

  1. Cilt temizliğinde temizleme işlemi sonrası uygulanması gereken tonik, temizlenmiş olduğunu sandığımız cildimizde kalan kalıntılardan ve yağdan özellikle antiseptik özelliği ile tamamen kurtulmamızı sağlar.
  2. Gün içerisinde yapmış olduğumuz makyaj yanında çevresel faktörler sebebiyle tıkanan gözeneklerimizin tamamen açılmasına yardımcı olur.

  Eğer temizleme ürünü sonrası tonik kullanmazsak henüz tamamen açılmamış gözeneklerimizde süreceğimiz nemlendirici ile günlük kir kalıntılarının kalmasına sebep oluruz. Temizlenmemiş bir ciltte en büyük problemlerden biri olan sivilce ve siyah noktalara davetiye çıkarmış oluruz.

  Yani tonik kalıntılardan arındıran son temizleyici diyebiliriz. Aynı zamanda cildin pH dengesini sağlar. Tonik seçiminin cilt tipine uygun olması sağlayacağı faydalar açısından önemlidir. Bade Natural Kuşburnu Meyvesi Özlü Leke Karşıtı Doğal Sprey Tonik, tüm cilt tipleri için uygun olarak üretilmiştir.

  İçeriğinde yer alan ve yukarıda da bahsettiğim antiseptik özelliği olan kuşburnu özü ile cildi canlandırmak, arındırmak ve yenilemek için dezenfekte eder. Kuşburnu ile hem antiseptik özelliği işlevini görürken hem de lekelerle savaşmada yardımcı olur.

  • Bunun yanında içeriğindeki gül suyu cildi nemlendirir, portakal çiçeği suyu ise gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
  • Nasıl Kullanılır? Sprey formda olması istediğiniz miktarda kullanmanız için kolaylık sağlar.
  • Dilerseniz yüzünüze sıkıp, cildinizin emmesini bekleyebilirsiniz.
  • Ya da bir pamuğa yeterli miktarda sıkıp dairesel hareketlerle yüz ve boyun bölgesine uygulayabilirsiniz.

  Cilt temizliği rutininizde nemlendirme öncesi finali mutlaka tonik ile yapmayı unutmayın !!!

  Temizleme jeli mi tonik mi?

  Tonik Nedir? – Cilt bakımının tamamlanmasını sağlayan tonik, gözenekler arasında sıkışan kiri temizleyen, gözenekleri sıkıştıran bir üründür. Toniğin içinde bulunan bileşenler, cildin temizlik sonrasında ferahlamasını sağlar. Cilt, düzenli olarak tonik kullanıldığında daima taptaze görünür.

  Cilt bakımı yapılırken nedense tonikler hep ihmal edilir. Yüz temizleme jeli ile yapılan temizliğin yeterli olduğu düşünülür. Hâlbuki yüz temizleme jeli daha çok yüzey ve yüzeye yakın yerlerdeki kiri, yağı temizler. Gözeneklerin içine sıkışmış, cildin en derinine ulaşan kiri temizleyen ürün toniktir. Üstelik tonik, cildin ihtiyaç duyduğu nemi de almasına yardım eder.

  Cildin pH dengesini koruyarak ipeksi bir cildi meydana getirir. Genç ve sağlıklı bir görünüm için bu sebeple mutlaka tonik kullanmalısınız. Peki, tonik yüz temizleme esnasında nasıl kullanılmalıdır?

  Tonik kullanmak şart mı?

  Cilt temizliğinin olmazsa olmazı tonik, yüz temizliğimizi tamamlar, aynı zamanda gözenekleri sıkıştırır Makyaj temizlemenin vazgeçilmezi Tonik hakkında neler biliyorsunuz? Tonik makyaj temizlemenin olmazsa olmazıdır ve günü mutlaka tonikle bitirmeniz gerekir.

  Cildin günlük bakımında, temizlikten sonraki en önemli ikinci adım, kalan son artıkları arındıran ve gözenekleri sıkıştırmaya yarayan tonik uygulamasıdır. Tonik, özel bir solüsyondur. Genellikle su ve alkolle hazırlanır. Bazı toniklerde salisilik asit, portakal çiçeği kolonyası, gülsuyu veya daha farklı maddeler de kullanılır.

  Sade gülsuyu ve madensuyu da iyi toniklerdir. KİR VE KERATİN PULLARI Yüz temizleyiciler, ciltteki yağı ve kiri, makyajı çözdükten sonra gene de cildimiz tamamen arınmış olmaz. Bazı kir ve keratin pulları gibi eriyemeyen maddeler tonikle silerken temizlenir.

  • Yüzünüzü iyice temizlediğinizi sandığınızda bile, tonikle sildikten sonra kir çıktığını görürsünüz.
  • DOKULAR ŞİŞER ÖLÜ hücre artıkları, sabun artıkları, makyaj artıkları ve diğer kir artıkları ciltteki gözenekleri tıkayarak, gözeneklerin açılmasına sebep olur.
  • Tonikler bunları temizlediği için, gözenekler tekrar eski boyutlarına dönerler.

  Yoksa gözeneklerin kas yapısı olmadığı için, açılıp kapanması veya sıkışması gibi bir durum normalde söz konusu değildir. Ayrıca toniklerin içinde bulunan maddeler, cildi biraz tahriş ettiği için dokular hafifçe şişer. Bu tepki gözenekleri geçici bir süre sıkıştırır.

  Ama bu yapısal bir değişiklik değildir, kısa süreli bir toparlanmadır. HANGİ TONİK HANGİ CİLDE UYGULANIR? Tonikler içeriklerine göre, rahatlatıcı, canlandırıcı, arındırıcı, antiseptik özellikler taşırlar. Alkol içeren ve içermeyen türleri vardır. Seçiminizi cilt tipinize göre yapmanız gerekir. Hafif alkollü tonikler: Genç, yağlı ve akneli ciltlerde fazla sebumu (cilt yağı) temizlemeye, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yarar.

  Alkolsüz tonikler: Yağlı olmayan cilt tipleri için uygun. Sebum sorunu olmadığından tonik sadece ölü hücreleri temizler. Kuruma ve pullanmanın önüne geçer. TEMİZLİKTE SIRALAMA ÖNEMLİ TONİĞİ mutlaka temizlik işleminden sonra kullanın. Ayrıca: Nemli makyaj pamuğunu tonikle ıslatın.

  Yavaşça, hafif ovalayarak cildinizi silin. Eğer pamuk hala makyaj artıklarıyla kirleniyorsa, temizleme işlemi yetersiz demektir. İşlemi tekrarlayın. Sildikten sonra cildi suyla durulayabilirsiniz. Ya da tonik yüzünüzde kalabilir. – Kullandığınız tonik size uygun mu? Güneş Gazetesi’nden Yasemin İlan’ın haberine göre, tonikten sonra hafif bir yanma ve ferahlık hissi duymanız normal.

  Bu his kısa süre sonra kaybolur. Ancak devam ederse, ciltte aşırı kuruma ve gerginlik hissederseniz toniğiniz size uygun değil demektir. Kullandığınız ürünü mutlaka değiştirin. Öte yandan sprey tonikler de var ve kullanımı kolay. Ancak uzmanların önerisi mekanik temizlik.

  Tonikten sonra ne yapılır?

  Yüz temizleme toniği nasıl kullanılır? İşte aşamaları: – Tonik kullanımı öncesinde yüzünüzü temizlemeniz gerekiyor. Durulanabilir yüz temizleyici sabun, jel vb. bir ürünle cildinizi yıkayın. Bu uygulama için ürünü köpürtün, yüzünüze sürün ve ılık bir suyla durulayın.

  Ullandığınızın ürünün talimatlarına göre temizleyiciyi cildinizde bir süre bekletmeniz de gerekebilir. Cildinizde hassasiyet yaratmaması için durulama suyunun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen gösterin. Ilık su, bu hassasiyeti önleyeceği için ideal sıcaklıktır. Özellikle yüz temizliğinde sıcak su kullanımının zararlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

  Sıcak su, yüzünüzde yanık, doku zedelenmeleri ve aşırı kuruluğa neden olabilir. Ardından yüzünüzü temiz, tek kullanımlık bir havluyla kurulayın. Yüzünüz için tek kullanımlık havlular kullanmaya özen gösterin. Böylece nemden dolayı havluda bulunabilecek bakteriler cildinize zarar vermez.

  Sivilce, gözeneklerde tıkanıklık gibi sorunların önüne geçmek için de temiz havlu kullanımı oldukça önemli bir detaydır. Dilerseniz yumuşak dokuda kağıt havlular da kullanabilirsiniz. Kurulama işlemini nazik bir şekilde tampon hareketlerle yapın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra sıra tonik aşamasına geliyor.

  Tonik kullanımında, ped yapıdaki pamuklar uygulama kolaylığı sağlar. Normal pamuklar, toniği tam anlamıyla emmeyerek ıslak bir uygulama sunarken, ped pamuklarla ürün uygun miktarda emilir; böylece cildinize daha etkili bir şekilde uygulama yapabilirsiniz.

  Özellikle disk şeklindeki yuvarlak ped pamuklar, dairesel hareketler ile tonik sürmenizi kolaylaştırır. Adeta masaj etkisi yaratacak bu hareketlerle, cildinizdeki kan dolaşımını harekete geçirebilirsiniz. Pamuğa sürdüğünüz toniği, yüzünüzde dairesel hareketlerle uygulayın. Yüz toniğini uygularken yüzün diğer bölgelerine göre daha hassas olduğu bilinen göz çevresine uygulama yapmaktan kaçının.

  Toniği boyun, yanak, elmacık kemikleri, burun, alın ve şakaklara uygulayın. Yüz toniği nasıl kullanılır öğrendikten sonra bu uygulamada hızlanacaksınız. Kuru bir cilde sahip olanlar dahi “T bölgesi” olarak adlandırılan alın ve burun kısmındaki yağlanma sorunlarından şikâyet edebiliyor.

  1. Arma, yağlı ya da kuru cilt fark etmeksizin T bölgesi kirliliği için yüz tonikleri oldukça etkili ürünlerin başında geliyor.
  2. Bu bölgede yağdan kaynaklanan gözenek tıkanmaları ve akabinde oluşan sivilceler ile siyah noktalar için yüz temizleme toniği kullanabilirsiniz.
  3. Cilt toniğini birkaç adet pamuk kullanarak uygulamanız en doğrusu olacaktır.

  Kullandığınız pamuklarda hiçbir kire ve renk değişimine rastlamayıncaya kadar cildinizi dairesel masaj hareketleriyle temizlemeye devam edin. Böylece cildinizin tam anlamıyla kirlerden arındığına emin olabilirsiniz. Tonik uygulamasından sonra cilt bakımına dair merak edilen bazı ortak sorular var.