El Yanığına Ne Iyi Gelir Krem?

02.12.2022 0 Comments

El Yanığına Ne Iyi Gelir Krem
Yanığa Ne Sürülür? – Birinci derece yanığa aloe vera içerikli kremler veya antibiyotikli yanık merhemleri iyi gelebilir. İkinci derece yanıklarda özel yanık yara örtüleri ile pansuman yapılması gerekebilir. Diğer yanıklar için müdahale direkt hastanede yapılmalıdır.

Yanık bölgeye asla herhangi bir yağ, yoğurt, diş macunu gibi ürünler sürülmemelidir. Yanığa aşırı soğuk kompres uygulanmamalıdır veya buz koyulmamalıdır. Buz hasarı kötüleştirebilir. Yanık yaralarına pamuk koyulmamalıdır. Zira pamuktaki lifler yaraya yapışabilir. Bu da enfeksiyon riskini artırabilir. Yanıklarda oluşan kabarcıkları patlamaktan kaçının.

Zira bu yaraların patlatılması enfeksiyon riskini artırabilir.

El Kremi yanığa iyi gelir mi?

Birinci Derece Yanıklar – Küçük ya da birinci derece yanıkların çoğunlukla evde tedavi edilmesi mümkündür. Bu vakalarda, birkaç hafta içerisinde iyileşme gözlenir. – İlk yardımın ardından yanık bölgesine steril bez ve yanık merhemiyle pansuman yapılmalıdır.

Vazelin yanıklara iyi gelir mi?

Giriş Tarihi: 18.10.2016 15:28 Hafif yanıklar için en çok yapılan yanlışlardan biri, yaranın üzerine hemen buz uygulamaktadır. Buz, yanığın neden olduğu ağrıyı hafifletmek yerine cilt dokusuna zarar verir. Buz yerine, musluğu açıp elinizi 4-5 dakika soğuk suyun altında tutmanız daha doğru olacaktır.

Evde Hafif Yanık Tedavisi Yanan yeri, musluk altında soğuk suya tuttuktan sonra gün içinde ağrının arttığı zamanlarda yinesoğuk su dolu bir kasede 5-10 dakika bekletebilirsiniz. Bunu yanık oluştuktan sonra en fazla 20 dakika içerisinde yapmaya çalışmalısınız. Bazen sadece soğuk su tedavisi yanığın ağrısını hafifletmek için yeterli olabilir.

Sık sık serin duşlar alabilirsiniz Eğer ağrılar devam ediyorsa aloe vera jeli sürebilirsiniz. Aloe vera jeli hem ağrıları hafifletebilir, hem de şişliği azaltabilir. Yanığa vazelin sürmeyin, çünkü vazelin yaranın hava almasını engeller ve yanma hissini arttırır.

 • Aleo vera jeli yoksa bir eczaneden antibiyotik merhem alabilirsiniz.
 • Hassaslaşan ve enfeksiyona açık hale gelen yanık bölgesini, iltihaplanmayı önlemek için steril sargı bezi ile sarabilirsiniz.
 • Eğer yanık 2-3 günlük ise aloe yaprağından elde edilen aloe suyunu sürmek iyileşmeye ve daha iyi hissetmeye yardımcı olabilir.

Aloe suyunu ilk sürdüğünüzde sızlama olabilir. Ağrı için reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz Hafif yanıklar genellikle yukarıda önerilenler dışında başka bir tedaviye gerek kalmadan iyileşir. Bazen yanık iyileştikten sonra yanan bölge ve çevresinde pigment değişimine bağlı cilt koyulaşması görülebilir.

 1. Dikkat Etmeniz Gerekenler Yanığın üzerine buz koymayın ya da buzlu su kullanmayın.
 2. Yanıkta yumurta akı, zeytinyağı ve tereyağı kullanmayın.
 3. Yanığa dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.
 4. Eğer imkanınız varsa eldiven kullanın.
 5. Yanığa müdahalede bulunmayın.
 6. Su toplamışsa bunları patlatmayın.
 7. Eğer yanığa yapışmadı ise o bölgedeki giysileri ve takıları çıkarın.

Yanık iyileştikçe kaşınabilir. Kaşımayın. Sigara içmeyin. Sigara içmek kan tedariğini azaltacağı ve dokuların onarımını geciktireceği için iyileşmeyi yavaşlatacaktır. Yeni iyileşmiş yanıklar ısıya karşı duyarlı olabilir. İyileşmekte olan yanıklar soğuktan korunmalıdır, çünkü yanmış bölgelerde soğuk ısırması gelişme şansı daha fazladır.

 1. Yeni yanmış bölgelerde kolaylıkla güneş yanığı oluşabilir.
 2. Cildi güneşten korumak için ilk 1 yıl yüksek korumalı güneş kremi ( en az 30 SPF ) kullanın.
 3. Hangi Durumlarda Doktora Görünmelisiniz? Eğer yanık hassas bir bölgede ise doktora görünmeniz gerekecektir.
 4. Yüzde, ellerde, ayakta, kalçada ve kasıkta yer alan yanıklar enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara daha eğilimlidir.
You might be interested:  Gyno Lomexin Krem Ne Işe Yarar?

Eğer yanık bu bölgelerden bir tanesindeyse, hafif bir yanık olduğunu düşünseniz de doktora görünmekten çekinmeyin. Eğer yanıklarda enfeksiyon belirtisi varsa doktora görünün. Eğer yanık olağan dışı bir kaynaktan dolayı oluştuysa yanığın boyutu ne olursa olsun doktora görünmeniz gerekecektir.

Elim yandı çok acıyor ne yapmalıyım?

Özellikle çocuklar arasında en yaygın görülen ev kazalarından biridir yanıklar. Yanıklar etkilenen cilt hücrelerinin ölmesine neden olan ciddi cilt hasarı oluştururlar. Türlerine göre yanık ağrısı, en yoğun ve uzun süreli ağrı türlerinden biri olabilir. Şimdi, yanık acısına ne iyi gelir? 1. derece yanık tedavisi nasıl yapılır? Gelin hep birlikte öğrenelim. – El Yanığına Ne Iyi Gelir Krem Kaynar sıvılardan haşlanma, kimyasal yanıklar, elektrik yanıkları, ateşle temas ve aşırı güneşe maruz kalma sonucunda oluşan yanıklar çok fazla acı verici olabilir. Peki, yanık acısına ne iyi gelir? 1. derece yanık tedavisi nasıl yapılır? Merak edilen tüm detaylar haberimizde YANIK ÇEŞİTLERİ Birinci derece yanıklar: Bu tip yanıkta sadece üst katman etkilenmekte olup evde tedavisi mümkündür.

Sadece deride kızarıklık olarak görülür. İkinci derece yanıklar: Yanığın alt katmanlara geçmesi ve kan damarları ile örtü dokusunun zarar görmesi durumudur. Su kabarcıklarının oluştuğu bu yanıkta tıbbi yardım gerekse bile evde müdahale yapılabilir. Üçüncü derece yanıklar: Bu yanıklarda, yara derinin tüm katmanlarına geçer.

Deride beyaz renk oluşur ve şiddetli ağrı yapar. Uzman bir sağlık personeli tarafından tedavisinin yapılması gerekir. Dördüncü derece yanıklar: Yanığın kas veya kemik dokusuna kadar derin dokuları etkilemesi durumudur. El Yanığına Ne Iyi Gelir Krem 1. DERECE YANIK TEDAVİSİ Birinci derece yanıklar, üst derece yanıklar kadar ciddi olmasa da, çok fazla acı verebilir ve uygun şekilde tedavi edilmezse iz bırakabilir. Birinci derece yanıkları tedavi etmek için dermatologlar aşağıdaki önerileri tavsiye eder: Yanığı hemen çok soğuk olmayan musluk suyuna tutun veya kompresler uygulayın.

Bunu yaklaşık 10 dakika veya ağrı geçene kadar yapın. Bir enfeksiyona neden olabileceğinden yanıklara merhem, diş macunu veya tereyağı uygulamayın. Topikal antibiyotik kullanmayın. Yanık sonucunda kabarcıklar oluşursa, yanık alanını yapışmaz steril bir bandajla kapalı olarak tutun ve kendi başlarına iyileşmelerine izin verin.

Kabarcıkları sakın patlatmayın. Asetaminofen veya ibuprofen ağrıyı hafifletmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Yanık iyileştikten sonra, gölgede kalmaya özen gösterin. Koruyucu kıyafetler giyerek veya suya dayanıklı geniş spektrumlu bir güneş koruyucu uygulayarak alanı güneşten koruyun.

 • Bu, yanıktaki kızarıklık özellikle de koyu ten rengi olanlarda bazen haftalarca devam edeceğinden, yara izini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
 • Evde birinci derece bir yanık tedavisi için yapabileceklerinizden bazıları ise şunlardır: Patates Küçük cilt yanığı oluştuysa patatesin bu yanıkları tedavi edici özelliği vardır.

Rendelenmiş patates suyunu sıkın ve yanık olan bölgede 15 dakika bekletin. Hindistan cevizi yağı Hindistan cevizi yağı, E vitamini, laurik asit ve kaprilik asit içerdiği için yanık bölgeyi hızlı bir şekilde tedavi eder.

Elime kaynar su döküldü ne iyi gelir?

Rendelenmiş patatesin suyunu sıkarak yanan bölgede 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Aloe vera, sıkılaştırıcı ve doku iyileştirici özelliğe sahiptir. Yanan bölgeye aloe vera bitkisinin içinden çıkan jeli direk uygulayabilirsiniz. Bitki yoksa aloe vera içeren kremde kullanabilirsiniz.

Diş macunu yanıklara iyi gelir mi?

Yanık yerin üzerine buz, krem veya jel uygulanmaması gerektiğini vurgulayan Şahin, ‘Yoğurt, diş macunu gibi ürünler kesinlikle yanık üzerine sürülmemelidir. Bu tip uygulamalar yanıktaki hasarı ve enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca su dolu kabarcıklar enfeksiyon riskini artıracağı için patlatılmamalıdır.

You might be interested:  Tüy Dökücü Krem Alerji Yaptı Ne Yapmalıyım?

Yanığa hangi krem iyi gelir Ekşi?

  en başta yanık yerdeki sıcaklığı hızlıca düşürmek lazım. sonra silverdin merhem kullanmak gerekir. ağrı çoksa beraberinde anestol merhem de kullanılabilir. not: yaranın enfeksiyon kapmamadı için tedbir almak şart. %100 aloe vera jeli. açılın işin uzmanı geldi. uzmanı dediysem konu üzerine kitap yazıcak boyutta değil elbette. ancak çocuk hastalarda yanık tedavisinin en güncel halini biliyoruz ve uyguluyoruz. şimdi efendim bu yanık işinde derece denen kavram var. en önemli unsur o. birinci dererece yanıklar güneş yanığı tedavi etmeseniz de olur, çünkü epidermis bütünlüğü bozulmamış. bir de vücut yüzeyine oranı önemli, tarafıma gelen çocuk ve bebek yanıklar genelde ikinci derece(genelde çay ve soba yanıkları) oluyorlar. tedavide en önemli olay enfeksiyon kapatırmamak. bunun için sadece furacin krem ile steril pansuman yeterli. hergün olacak tabii ki. yanığın yüzdesi eğer yüzde 10 un üzerindeyse, yüz veya genital 2 derece yanık varsa hastaneye yatması gerekiyor ateş takibi, kan takibi, sıvı desteği, gerektiğinde intravenöz antibiyotik tedavi için, yanık yüzdesine göre yoğun bakım takibi gerekir. eğer 3. derece (elektrik yanığı) yanık varsa kesinlikle yanık merkezi ve yoğun bakım takibi gerekir. gelelim iyileşme süresine.2 ile 3 haftada üst deri(epidermis) kapanır. ancak iyileşme bitmez. iyileşme evreleri 6 ay sürer. bundan dolayı iz kalıp kalmayacağı 6 ay sonra belli olur deriz. epidermis oluştuktan sonra soğan zarından yapılan skar azaltıcı kremler kullanılabilir. ülkemizdeki yanık merkezi ve yanık üniteleri ne yazık ki sayı ve yatak kapasitesi olarak yetersizdir. yanık dünyanın en zor en dramatik tedavilerindendir. eğer üst deriniz soyulacak veya su toplayacak kadar yanmışsa işi kitabına göre yapan bir hekime başvurun. kafanıza göre evde tedavi uygulamayın. çünkü yanık enfeksiyonları yüzde 50 ölümcüldür. en büyük organımız derimizdir ılık suda 15 dakika yıka sonra da silverdin pomad sürün. lavanta yağı hem acıyı alıyor hem de yanan derinin su toplamasına engel oluyor. aktardan değil eczaneden alın. büyük yanıklarda da hastaneye gidin. kantaron yağıyla üstesinden harikulade bir biçimde gelinecek tedavi çeşidi. sanırım 2. derece denilen yanık seviyesi olanlar buraya bakıyor. bilenler mesajla ekletsin. lazım olanlar: (bkz: silverdin ) (bkz: silverdin plus ) asıl iyileştirici olan bu. antibiotikli merhem. ölü deriyi yani epidermisi temizlemeniz lazım. gerekirse gidin acile arada pansuman yapılsın. ama yarayı derinleştirdiğini söyleyen hekimler de var. başka pomatlar öneriyorlar onlar. ama klasik tedavide kullanılan bu. (bkz: anestol ): ağrıyı/acıyı kesici. anestezi gibi işte. (bkz: furacin ): fito gibi. enfeksiyon engelleyici. fakat şu var ki silverdin’deki gümüş iyonları enfeksiyonu engellemek için. bu arada sf yani serum fizyolojik yani serum yine yani tuzlu su(0.9% derişimde) ile silinip ölü deri varsa alınmasını öngörüyorlar. yanık enfeksiyonu nun kesin tanısı biyopsi ile konur. kızgın yağ ile olanının acısına anestol fayda etmeyen bela. silverdin deri tarafından emildi üzerine bir kat bol bol anestol geçtim ana bana mısın demiyor.

  Yanığa kolonya iyi gelir mi?

  Yanmalara Karşı Alınması Gereken Önlemler –

   Boyutu büyük, derinin altına kadar inen yanıklar ve elektrik yanıkları mutlaka hastanede doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Yanık yeri olaydan hemen sonra temiz soğuk suyla, mümkünse musluk altında yıkanmalıdır. Yanık yerine asla yağ, krem, diş macunu, kolonya, pudra gibi maddeler uygulanmamalıdır. Eğer yanık yerinde üzerinde içi sıvı dolu küçük kesecikler (büller) oluşmuşsa bunları kesinlikle ellenmemeli ve patlatılmamalıdır. Yanık nedeni parmak ve ellerde şişme oluşabileceğinden yüzük, saat vb. gibi maddeler çıkarılmalıdır. Yanık yerinin enfeksiyon açısından ciddi bir risk taşıdığını kesinlikle unutmayın. Temiz bir sargı beziyle yanık yerinin üstünü tam olarak kapatın. Kesinlikle pamuk kullanmayın. Yanık yerini basınç ve sürtünmeden korumak gereklidir. Bu nedenle yanık yerinin üzerine çok sıkı bandaj uygulamayın. Yanık pansumanı için derhal bir sağlık kurumuna başvurun.

  Yanığa buz koymak doğru mu?

  Yanık tedavisi için yanlış olan uygulamalardan bir tanesi de yanan bölgeye buz uygulanmasıdır. Buzun da cildi yakma özelliği vardır. Sıcak yanıklarının haricinde çok nadiren gördüğümüz soğuk yanıkları da vardır. Cildi daha da tahriş ettiği için buz tedavisini kesinlikle önerilmemektedir.

  Yaraya yanık kremi sürülür mü?

  El Yanığına Ne Iyi Gelir Krem Günlük hayatta hepimizin başına gelebilecek olaylardan biri yanık. Yanıklar hafif derecede olduğu sürece krem ile tedavi mümkün. Yanık sonrası yara ya da izler için de krem tedavizi doktor kontrolünde geçirilebilir. Yanık İçin Krem- Fito Krem En iyi tanınan ilaç firmalarından biri olan Abdi İbrahim firmasına ait olan Fito krem, ciltte meydana gelen yara ve yanık gibi rahatsızlıklarda kullanılan bir kremdir.

  Yara ve yanıklarda kullanılan diğer ilaçların yanı sıra bu krem reçeteli satılmaktadır. İçeriğindeki Triticum Vulgare sulu ekstresi ve 0.4 g Etilen glikol monofenil eter olarak bilinen iki etken maddesi sayesinde cildi yenileyici özelliği bulunmaktadır. Yara, yanık, sivilce izleri, çatlaklar gibi sorunlarda doktorlar tarafından çok sık reçetelenen bu krem gerçekten de çok faydalıdır.

  Fito krem nedir sorusunun ilk akla gelen yanıtı yanık ve yaraları iyileştiren bir ilaç olmasıdır. Ancak bunların yanında aynı zamanda dudak kuruması ve çatlaklarında, cilt lekelerini gidermede, cildi nemlendirmede, iltihaplı sivilcelerde, bebeklerde pişik oluşumunda, meme ucu çatlaklarında, morluk ve ödemlerde, lazer ve diğer epilasyon sonrası oluştan tahriş ve tahribat gibi birçok durumda kullanılabiliyor.

  • Meme ucu çatlakları için kullanırken, emzirmeden önce suyla iyice yıkamak gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.
  • İnternette yapılacak kısa bir araştırma sırasında bile kadınlar arasında özellikle cilt bakımı için ne kadar sık kullanıldığını fark edebilirsiniz.
  • Fito Kremin Bazı Faydaları Yanıkların sebep olduğu sızılı ve acılı hissiyatın giderilmesinde ve yanığın çok hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

  Ameliyat sonrası kullanımda dikişlerin kısa sürede kaynaması, yaraların kapanmasını sağlar. Egzama tedavisinde destekleyici olarak kullanılarak kaşıntı ve yaraların oluşmasını önleyicidir. Cilt lekeleri ve iltihaplı sivilcelerden arta kalan izlerin geçmesini sağlar.

  Fito krem, yara, çizik, sivilce, leke gibi sorunun bulunduğu bölgeye günde iki defa sürülerek uygulanmalıdır. Ameliyat sonrası yaralar ya da dikişlerde kullanılacaksa, etkiyi artırmak adına üzerinin gazlı bezle örtülmesi gerekmektedir. Gazlı bezle sarılı olan bölgeye yeniden krem sürüleceği zaman, sarılı alanın mutlaka su ile temizlendikten sonra uygulanmasına dikkat edilmelidir.

  Şu ana kadar Fito Krem’i kullanan kişilerin çok hızlı kızaran ve tahriş olan hassas ciltlerde bile iyileştirici etkinin çok kısa sürede gösterdiği, birkaç saat içinde yaraların acısını dindirdiği, sivilcelerin sebep olduğu kaşıntı ve sızıyı ortadan kaldırdığı ve her ne amaçla kullanılırsa kullanılsın, gerçekten de ciltte leke ve izin kalmadığı şeklindeki yorumlarına bakılırsa ne kadar etkili olduğu anlaşılabilir.

  Fucidin yanıklara iyi gelir mi?

  Fucidin krem, sivilcelerin tedavi edilmesinde ve kurutulmasında etkili bir krem olduğu bilinmektedir. Eczaneden reçetesiz alınan krem, doktor tavsiyesiyle kullanılmaya başlanmalıdır. Değişik cilt tiplerinde farklı sonuçlara neden olacağından doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Çok güçlü etkisi olan Fucidin krem, kaşıntı ve yanıkların tedavi edilmesinde oldukça etkilidir.