Estriol Vajinal Krem Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

01.12.2022 0 Comments

Estriol Vajinal Krem Bebeklerde Nasıl Kullanılır
ESTRIOL vajinal krem bebeklerde nasıl sürülür? – Östrojenli Krem ile Tedavi Kremi ucu pamuklu çubukla labial füzyon hattına uygulayın ve etraftaki dokulara fazla miktarda değdirmemeye çalışın. Bazı doktorlar, östrojen kremini kullanmayı bıraktıktan sonra, yapışma riskini azaltmak için o bölgeye nemlendirici kremler önerebilirler.

Bebeklerde vajina yapışıklığı kremi nasıl kullanılır?

Kız bebeklerde ve çocuklarda karşılaşılan genital bölge yapışıklıkları veya vajinal yapışıklıklar aslında tahmin edilenden daha sık görülen bir durumdur. – Doğmalık değil, sonradan ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle bebeğin bezli olduğu hayatın ilk aylarında ortaya çıkar.

Bazı çocuklarda ise bezden kurtulup tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra görülür. Uygun olmayan ıslak mendiller ya da sabun / şampuan kullanımı vajinal bölgede kuruluk ya dabebezzzzz tahrişe yol açıp yapışıklığa neden olabilir. Ayrıca tekrarlayan pişiklere bağlı olarak da yapışıklıklar ortaya çıkabilir.

Tıp dilindeki ismi labial füzyon olan bu yapışıklıklar, vajen girişindeki küçük dudakların, kısmen veya tamamen birbirine yapışık olmasıdır. Estriol Vajinal Krem Bebeklerde Nasıl Kullanılır Doğmalık olarak rahim ağzının kapalı olması veya farklı bir yere açılması ise, vajinal yapışıklıktan tamamen ayrı ve farklı bir durum olup, çok daha ciddi bir sorundur. Genellikle sağlıklı bebeklerin rutin muayeneleri sırasında rahatlıkla tanı konabilirken bazen de tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle yapılan yapılan muayeneler neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Vajinal yapışıklıklar genellikle önemli bir soruna yol açmazken; bazen de idrar yapma da güçlük, rahat çiş yapamama, idrarın vajen içinde birikmesine bağlı genital bölgede pişlikler, idrar yaptıktan sonra geride biriken idrarın damlamasına bağlı olarak iç çamaşırda ıslanma ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Vajinal yapışıklıkların tedavisinde genellikle ilk yaklaşım tahriş ya da enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bu dönemde ıslak mendillerin kullanılması kısıtlanmalı, bez değişimlerinde bebeğin altı pH’ı ayarlı şampuanlarla yıkanarak iyice kurulanmalıdır.

Bebeklerde vajinal yapışıklık ne zaman geçer?

İLETİŞİM FORMU – Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz. Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz. Anasayfa » Kadın Hastalıkları ve Doğum » Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat! Labial füzyon nedir? Kız çocuklarında labial füzyon % 1.8 ile % 3 oranında görülmektedir. Kız çocukların cinsel organlarındaki küçük dudaklar olarak adlandırılan ve iki yanda yer alan yapıların birbirlerine yapışarak giriş kısmının, hatta bazen idrar çıkış deliğinin de önünün beyaz ve mavimsi, ince bir doku ile kapanması durumudur.

Temizlenmesinin sürtünerek yapılması (aşırı sürtünme sonrası bu bölgedeki küçük dudaklardaki derinin üst katmanının düzenini bozarak bir bağ dokusu oluşumuna neden olmaktadır) Östrojen eksikliği sonucu Oluşan bu bağ dokusu da iki dudağı birbirine yapıştırmaktadır. Sabun, şampuan, alt temizleyicisi kullanım ve ıslak mendil kullanımı durumu İdrar yolu enfeksiyonu ve mantar enfeksiyonları durumu Kötü hijyen durumu. Örneğin; bezin geç değiştirilmesi

Labial füzyon tedavisi Labial füzyon tedavisi % 90 – 95 oranında 6 ay içinde hiçbir tedavi olmadan kendiliğinden geçebilir. Geriye kalan % 5 – 10 oranındaki kız çocuklarında ise 4 – 5 yaşlarına kadar hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir.

Belirli aralıklarda çocuklar kontrol edilmelidir. Herhangi bir durumu atlamamak için uzman bir doktora çocuğunuzu götürerek muayene edilmesi sağlanmalıdır. Bir süre ıslak mendil ile temizlik sağlanmamalıdır. Tuvaletini yaptırdıktan sonra mutlaka altı su ile bolca yıkanmalıdır. Dudakların arasındaki yağ tabakası temizlenmemelidir. Üstünden silinmesi yeterlidir. Çünkü oluşan bu yağ tabakası küçük ve büyük dudakları nemlendirerek yapışması engellenir. Çocukların bu bölgeye yapılan temizlikleri sonrasında doktorunuzun verdiği nemlendirici krem mutlaka kullanılmalıdır.

Kız bebeklerde vajinal yapışıklık nasıl anlaşılır?

Doktor muayenesi ile beraber 1 yaşından önce bebeklerde vajinal yapışıklık anlaşılır. Özellikle bu konuda bazı belirtiler anne ve babalar tarafından anlaşılabilir. Aynı zamanda bebeklerde daha geniş ya da daha dar bölgede bu durum meydana gelebilmektedir.

Bebeklerde Vajinal Yapışıklık Belirtileri Nelerdir? Vajina dudaklarının birbirine yapışması bebeklerde vajinal yapışıklık olarak ön plana çıkar. Özellikle 1 yaşından önceki bebeklerde yapılan muayene ile beraber anlaşılır. Bu doğrultuda özellikle belli başlı bazı belirtiler bebeklerde vajinal yapışıklık durumunu ortaya çıkarır.

– İdrar yolları iltihabı – 1 yaşından önce gerçekleştirilen doktor muayenesi – Östrojen yetersizliği – Mantar enfeksiyonu – Yoğun ıslak mendil kullanımı – İlgili bölgeyi temizlemek maksadıyla fazla sürtünme hareketi Bu ve benzeri gibi durumlar söz konusu olduğu zaman mutlaka uzman bir doktora hemen gitmek gerekir.

 1. Aynı zamanda yukarıda verildiği gibi ıslak mendil kullanımı ya da bölgeyi kendimiz erken dikkat edilmesi en önemli konular arasında yer alır.
 2. Bebeklerde Vajinal Yapışıklık Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde vajinal yapışıklık genelde 1 yaşından önce doktor muayenesi ile beraber ortaya çıkarılır.
 3. Uzman doktor kontrolü altında yukarıda verilen belirtilerden açık bir şekilde durum ortaya çıkar.
You might be interested:  Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Nasıl Olur?

Bu doğrultuda vajina dudaklarının yapışık olduğu açık bir biçimde görülür. Yapışıklık alanı ise vajinal bölgenin daha geniş bir alanı ya da daha dar bir bölgesini kapsayabilir. Böylece bu duruma bağlı olarak uzman doktor kontrolü altında farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

 1. O yüzden böyle durumlara karşı mutlaka bir yaşından önce düzenli bir doktor muayenesi büyük bir öneme sahiptir.
 2. Bebekte Vajinal Yapışıklık Nasıl Geçer? Bebeklerde meydana gelen vajinal yapışıklık doktor kontrolü altında gerçekleşen tedavi ile geçer.
 3. Bu konuda özellikle uzman doktor östrojen içeren krem çeşitlerini reçete halinde yazar.

Yaklaşık 1 hafta boyunca vajinal yapışıklık sorunun olduğu bölgeye dikkatli bir şekilde ürün kullanılır. Özellikle etraftaki dokulara fazla değdirmeden dikkatli bir şekilde bu kremi kullanmak büyük öneme sahiptir. Uzman doktor kontrolünde dikkatli biçimde ele alınacak olan tedavi yöntemi, kısa bir zaman içerisinde bu sorunun ortadan kalkmasına fırsat verir.

Özellikle erken teşhis ve tedavi sonucunda bebekte vajinal yapışıklık bir hafta içerisinde kaybolur. Bebekte Vajinal Yapışıklık Ne Zaman Geçer? Bu konuda en çok merak edilen durumlar içerisinde bebekte vajina yapışıklığı ne zaman geçebilecek olmasıdır. Özellikle anne ve babalar böyle bir durum karşısında panik Yaşar.

Ancak 1 yaşından önce doktor muayenesi ile ortaya çıkan bu sorun, belli başlı tedavi yöntemleri ile kısa bir süre içerisinde ortadan kalkar. Genel olarak ise östrojen barındıran özel reçeteli kremler bebekler için kullanılır. Düzenli bir şekilde ve doğru biçimde kullanılması ile birlikte bir hafta içerisinde sorun ortadan bütünüyle kalkar.

Bebeklerde vajinal yapışıklık için hangi doktora gidilir?

Cerrahi Tedavi Bazı durumlarda ise labial füzyon ya da vajinal yapışıklığın durumuna göre bazen çok sıkı bir yapışıklık olabilir, direk çocuk cerrahisinde lokal olarak küçük bir işlemle açılması önerilebilir.

Vajinal yapışıklık tedavi edilmezse ne olur?

Rahim içi yapışıklığın belirtileri – Rahim içi yapışıklığı olan kadınlarda adet düzensizlikleri, infertilite (kısırlık), tekrarlayan düşük olması, gebelik sırasında bebeğin gelişmesinde yavaşlama, plasentaya ait bozukluklar gibi belirtiler gözlenebilir.

Bebeğin vajinası nasıl temizlenir?

Yenidoğan bebeklerin ciltlerinin oldukça hassas olduğunu hepimiz biliyoruz. Yenidoğan bebeğin genital bölge bakımı tüm ebeveynler tarafından mutlaka bilinmesi gerekenler arasındadır. Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde genital bölgenin ılık suyla yıkanıp durulanması veya ıslatılmış pamukla ya da yeni doğan için uygun temiz içerikle mendillerle temizlenip ardından kurulanması gerekir.

Vajinal yapışıklık kendiliğinden geçer mi?

Estriol Vajinal Krem Bebeklerde Nasıl Kullanılır Ocak 2021 İdrar kaçırma şikayeti ile getirilen küçük kız hastam başını önüne eğmiş karşımda oturuyor. Hikaye almayı derinleştirdiğimde geceleri idrar kaçırmadığını, gündüzleri düzgün aralıklarla idrara çıktığını, ama her idrar sonrası külodunun ıslandığını öğreniyorum.

Biz doktorlar hastalığın tanısını çoğu zaman hikaye alma aşamasında koyuyoruz. Hastamı sorgulayıp, anamnezi derinleştirirken kafamda neler olacağını tahmin ediyorum. Nitekim muayenesini yaparken labiaların neredeyse tamamen yapışık olduğunu görüyorum. Labial yapışıklık yaklaşık otuz kız çocuğunun bir tanesinde görülen bir problem.

Dişi dış genital organını oluşturan yapılara bizim dilimizde “vulva” deniyor. Bebekler ilk doğduklarında annelerinden gelen östrojen hormonuna sahipler. Zamanla bu hormon yok oluyor, genç kızlık dönemi başlayıp kendi hormonlarını salgılayıncaya kadar düşük östrojenli bir dönem geçiriyorlar.

 1. İşte bu dönemde vulvanın pişik, kötü hijyen, temizlik malzemelerine hassasiyet, alerjiye yatkın cilt dokusu gibi sebeplerle sürekli zedelenmeye maruz kalması labial yapışıklığı oluşturan nedenler arasında sayılıyor.
 2. Ulakları çınlasın bir hocam “titiz anne hastalığı” derdi.
 3. Annelerin o bölgeyi iyice temizleyebilmek için sürekli kazır tarzda temizlemeye çalışmaları da bir çeşit zedeleme nedeni tabi ki.

Sonuçta nedeni tam olarak bilinmese de doğuştan olan bir patoloji olmadığını bilmek gerekiyor, özel sigortalar için önemli bir bilgi. Vulvanın zedelenmesi esnasında küçük dudaklar üzerindeki epitel zarar görüyor, tekrar iyileşirken de karşı dudağa yapışarak iyileşebiliyor, her iki küçük dudak arasında damarsız bir zar oluşuyor.

 1. İşte buna labial yapışıklık, labial füzyon veya labial adhezyon diyoruz.
 2. Çoğu çocukta herhangi bir bulgu vermiyor, ergenlik döneminde doğal östrojen arttıkça kendiliğinden geçebiliyor.
 3. Bazen de, özellikle çok kapalı ise sorun yaratabiliyor.120 çocuğun dosyasını incelediğimiz bir çalışmada çoğu çocuk hiç şikayet belirtmemiş, rutin çocuk doktoru kontrolünde veya banyoda ebeveynler tarafından fark edilerek getirilmişlerdi.

Diğer taraftan bazı hastalarda genital bölgede kaşıntı, kızarıklık, idrar yolu enfeksiyonu ve genital akıntı mevcuttu. %13 hasta ise videomuzda anlattığım küçük kızda olduğu gibi işeme sonrası damlatma ve külodun ıslanması şikayeti vardı. On hastanın sekizinde kendiliğinden kaybolabileceğini belirtmiştim.

Aybolanların 10 tanesinin dördünde tekrar oluşabiliyor. Onun için kızınızda oluşup kaybolup tekrar oluştuğuna tanık olursanız şaşırmayın. Ne zaman, nasıl tedavi ediyoruz? Tedavide bizim yaklaşımımız şöyle: Eğer %50 den az yapışıklık varsa aileye hijyen ve zedeleme yapmadan bakımın önemini anlatarak gönderiyoruz.

You might be interested:  Secret Age Termal Kil Cilt Bakım Maskesi Nasıl Kullanılır?

Eğer yapışıklık yarıdan fazla ve özellikle biraz önce bahsettiğim şikayetler de varsa cerrahi olarak manuel açmadan önce mutlaka daha konservatif olarak lokal kremlerle açmaya çalışıyoruz. Çünkü her durumda tedavi sonrası da nüks edebiliyorlar.

Vajina küçüklüğü neden olur?

Vajina neden daralır? – Vajina doğuştan olan veya sonradan kazanılmış durumlara bağlı dar olabilir. Genetik bazı hastalıklar, hormonal bozukluklar ve tümörler nedeniyle doğuştan vajina yokluğu veya darlığı görülebilmektedir. Böyle durumlarda hastalar, erken çocukluk döneminden itibaren çok yönlü olarak değerlendirilmekte ve düzeltme (rekonstrüksiyon) cerrahileri uygulanmaktadır.

Vajina krem nasıl kullanılır?

Tavsiye edilen doz bir aplikatör dolusudur (yaklaşık 5 gram). Bir aplikatör dolusu ilaç yedi gün boyunca yatmadan önce vajina içine uygulanır. Doktorunuzun talimatlarını tam olarak takip ediniz ve asla dozda kendiniz bir değişiklik yapmayınız. Uygulama yolu ve metodu: Vajina içine uygulanır.

Östrojen krem ne işe yarar?

Gündüz TEZMİN Bir süre önce kadın hastalıkları doktoruna muayene oldum. Rahim ve yumurtalıkların epeyce küçülmüş olduğunu, bunun da yaşım icabı normal olduğunu söylediler. Smear testinde ‘atrofik vaginit’ diye bir sonuç çıktı. Doktorum bana verdiği östrojenli kremi kullanmaktan çekiniyorum.L.Sevinç/İstanbul Östrojen kullanımının rahim ve meme kanseri varlığında hastalığın seyrini hızlandırdığı bilinmektedir.

 1. Tetkiklerde rahim ve yumurtalıkların iyice küçülmüş olduğu ve smear testinde de atipik yani normal olmayan bir hücre görülmediği belirtiliyor.
 2. Size önerilen tedavi yerel bir uygulama.
 3. Östrojenli krem vajina içine uygulanacak ve hormonsuzluk nedeniyle atrofiye olmuş (dumura uğramış) vajina iç zarını onaracak.

Vajina içine sürülecek kremin bir miktar emilerek kana karışması mümkün fakat burdan emilecek miktar çok düşük olduğu için bir etkisinin olması beklenmez.

Vajina dudağı şişmesi neden olur?

Vajina şişmesi enfeksiyondan cinsel yolla bulaşan hastalıklara kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen bir sağlık sorunudur. Hatta cinsel ilişki sonrasında da vajinada şişlik görülebilir. Bazı kadınlarda vajinal veya sezeryan doğumdan sonra da vajina bölgesinde şişme gerçekleşebilir.

Mantar enfeksiyonları, Genital Crohn hastalığı ve bakteriyel enfeksiyonlar da vajinadaki şişliğin olası diğer nedenleridir. Şişme vajina dudaklarında, klitoriste yahut bikini bölgesinde olabilir. İşte vajinadaki şişliğin en önemli, en sık karşılaşılan nedenleri ve bitkisel tedavi yöntemleri; Enfeksiyon Vajina şişmesinin en sık karşılaşılan nedeni vajina bölgesinin çeşitli nedenlerden dolayı iltihap kapmasıdır.

Mantar enfeksiyonu da vajinanın şişmesine neden olan hastalıklardandır. Vajinada enfeksiyon söz konusuysa şişlikle beraber kızarıklık, kaşıntı, kötü kokulu akıntı ve yanma hissi gibi belirtiler de görülebilir. Vajinada enfeksiyon antibiyotikle tedavi edilebilir.

 1. Alerji Vajinada meydana gelen alerji de vajina dudaklarını, vajina bölgesinin şişmesine neden olabilir.
 2. Alerjik reaksiyon, vajina için kullanılan sabuna, vajina duşuna, vajinaya sürülen kreme, regl için kullanılan pede veya tampona karşı gelişebilir.
 3. Ayrıca, bazı prezevatifler de vajinada alerjik bir reaksiyon yapıp, vajina şişmesine yol açabilir.

Kist veya apse Vajinadaki şişlik vajina dudaklarında çıkan kist veya apseden de kaynaklanabilmektedir. Kist yahut apse dokunulduğunda ele gelmeyip için bölgede meydana gelmiş olabilir. Vajina şişmesinin diğer nedenleri

Vajina kanseriVajinada tümörGenital herpes (herpes simpleks virüsünün tip 1 veya 2’ye bağlı cinsel yolla bulaşan hastalık)Kalp yetmezliğiVenöz yetmezlik (toplardamar yetmezliği veya damarlarda zayıf akan kan akışı)Gebelik (Fetüsün büyümesiyle vajina damarlarına baskı uygulaması)Lenfödem veya hasar görmüş, tıkanmış bir lenf damarının neden olduğu şişlik.Fournier gangreni (Genital bölgede görülen bir enfeksiyon türü)Vajina

Vajina şişmesi nasıl önlenir?

Kozmetikçilerde vajina temizleyici ürünleri asla kullanmayın.Kullandığınız kilotlar pamuklu, bol ve rahat olsun.Tampon yerine ped kullanmayı tercih edin.Kokulu tuvalet kağıtları yerine kokusuz, boyasız sade tuvalet kağıtlarını kullanın.Korumasız cinsel ilişki yaşamayın.

Vajinada şişme nasıl geçer? Vajinanızda şişlik varsa vakit kaybetmeden bir Kadın Doğum Uzmanı doktora başvurmalısınız. Doktorunuz yaşadığınız belirtileri dinleyip, kan ve idrar testi yapıp bu durumun neden kaynaklandığını tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

 1. Vajinada şişmeye genellikle iltihap neden olduğundan doktorunuz size antibiyotik reçete edecektir.
 2. Bol su için Her gün 10-12 bardak su içmeye devam edin.
 3. Su içmek vücuttan iltihabın atılmasında, vajina şişmesinin geçmesinde önemli rol oynayacaktır.
 4. Sarımsak yiyin Sarımsak antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde vajina şişmesi dahil vajinal hastalıkların tedavisinde çok etkili bir bitkidir.

Günde 2-3 dişi küçük küçük kesip su ile birlikte hap gibi yutun. Yahut çiğneyerek yutup o şekilde de tüketebilirsiniz.

Vajina dili nasıl küçülür?

Vajina Dış Dudak Küçültme Ameliyatı (Labioplasti) – Labioplasti ameliyatı ya da halk arasında sıklıkla bilinen adıyla vajina dış dudak estetiği ya da dış dudak sarkması ameliyatı sıklıkla labium minuslara yapılan cerrahi müdahaleye verilen isimdir.Genellikle genital bölge dış dudak ameliyatı sonrası hedeflenen, labium minusların, labium majusların arasından sarkmadığı, olabildiğince simetrik, derli toplu, dengeli ve doğal bir görünümdür.

Çocuklarda vajina sarkması neden olur?

İç dudaklar neden sarkar? – Tarafımıza başvuran pek çok hastamızın ortak sorusu ‘neden bu tür problemin kendilerinde olduğu’ sorusudur. Gerçekten de bu sorunun cevabını net olarak söylemek kolay değildir. İç dudak sarkmasında en sık bilinen neden ailesel nedenler, yani doğuştan gelen genetik kodlamalardır.

 1. Yine de bir kardeşte olan böyle bir durum diğerinde olmayabilir.
 2. Bu durum tamamı ile soyaçekim ile ilişkili bir durum olup çocukların genetik özelliklerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır.
 3. Diğer taraftan ergenlik döneminde çocuklarda bir takım seks hormonları salgılanmaya başlamakta ve bu hormonların hedefi olan genital organlarda bir takım değişimler yaşanmaktadır.
You might be interested:  Kimlik Kartında Cilt No Nerede Yazar?

Bu tür değişimler bazı kişilerde daha farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Diğer taraftan unutulmamalıdır ki; herkesin kaşı, gözü, kulağı bir değildir. Hatta bir kişinin her iki eş organı da asla birbirinin tıpatıp simetriği değildir. Bu nedenle kişiler arası yapısal varyasyonların olması da son derece doğaldır.

Bebeğin vajinası nasıl temizlenir?

Yenidoğan bebeklerin ciltlerinin oldukça hassas olduğunu hepimiz biliyoruz. Yenidoğan bebeğin genital bölge bakımı tüm ebeveynler tarafından mutlaka bilinmesi gerekenler arasındadır. Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde genital bölgenin ılık suyla yıkanıp durulanması veya ıslatılmış pamukla ya da yeni doğan için uygun temiz içerikle mendillerle temizlenip ardından kurulanması gerekir.

Vajinal yapışma ne demek?

Labiyal Füzyon Açılması (Vaginal Yapışıklık) Labiyal füzyon kız çocukların vaginasında küçük dudaklar olarak tanımlanan ve iki yanda bulunan yapıların birbirlerine yapışmasıdır. Bazen halk arasında ve hatta bazı hekimler arasında yanlış bir ifadeyle rahim kapanması olarak adlandırılabilir.

 • Rahim (Uterus) ile ilgisi yoktur, bu durum vajen giriş kısmının, hatta bazen idrar deliğinin de önünün beyaz-mavimsi, ince bir doku ile kapanması durumudur.
 • Bazen bu doku ince değil kalın fibröz bir yapı şeklinde olabilir.
 • Doğuştan olmayıp genellikle bebeğin bezli olduğu dönemde olur.
 • Bazı bebeklerde hayatın ilk 1-2 ayında bile görülebilir.

Bazı çocuklarda ise bezden kurtulup tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra bile ortaya çıkabilir. Yapışma alt köşeden başlayarak klitorise kadar ilerleyebilir. Ortaya çıkışında üç mekanizma suçlanmaktadır:

Bölgesel irritasyon: Bu bölgenin tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bezli dönemde kullanılan ıslak mendillere bağlı tahriş etyolojide önemlidir. Ayrıca asiditesi uygun olmayan sabun ya da şampuan kullanımı da önemlidir. Östrojen hormonu azlığı: Bu bölgeyi nemli tutan salgıların da (özellikle östrojen) olmadığı bir dönemde kuruluk da tahrişe yol açar ve yapışıklığa neden olabilir. Pişikler: İdrar pH’sına bağlı olarak oluşabilen diaper dermatit (pişikler) nedeniyle bölgesel tahriş oluşur ve bu alanlar iyileşirken vaginal dudaklar birbirine yapışır.

Genellikle aile durumun farkında olmaz ve çocukta herhangi bir şikayete neden olmaz, çoğu zaman çocuk doktorunun yaptığı rutin kontrol sırasında fark edilir. Bazı çocuklarda idrar yapmada zorluk, yapışıklığın gerisinde idrar birikmesine bağlı olarak idrar yapma sonrasında iç çamaşırın ıslanması ya da idrar yolu enfeksiyonuna bağlı yakınmalar görülebilir.

 • Tedavi öncelikli amaç tahriş ya da enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yöneliktir.
 • Bu amaçla her ne kadar allerjik değil şeklinde satılsalarda ıslak mendillerin kullanılmasından sakınılmalıdır.
 • Bez değişimlerinde bebeğin altı pH’ı ayarlı şampuanlarla yıkanarak iyice kurulanmalı ve ardından epitelizan etkili kremler sürülmelidir (Bepanthene, Fito vb.).

Yapışıklığın düzelmesi için 1-2 haftalık östrojen hormonu içeren krem kullanılması yaygın bir tedavi yöntemidir. Ancak kullanılan hormonlu kremin ciltten emilmesi sonrası östrojen hormonuna bağlı, meme büyümesi ve kıllanma gibi bazı yan etkilerin ortaya çıkması kullanımını kısıtlamıştır.

Bu hormonlu kremlerin yerine steroid denilen kortizonlu kremlerin 7-10 gün gibi kısa bir süre kullanımı aynı etkiyi göstermekte yan etkileri de daha az görülmektedir. Ancak kremlerin başarısı %60-90 arasında değişmektedir. Tekrarlama oranı %20-30 dolaylarındadır. Krem uygulamalarıyla açılmayan inatçı olgularda ve şikayetleri olan hastalarda yapışıklığın cerrahi olarak ayrılması önerilir.

Yapılan operasyonda kesme veya dikme işlemi olmadan cerrahi tabiriyle künt olarak küçük dudaklar birbirinden ayrılır.

Labial füzyon nasıl açılır?

Çocukluk döneminde labial füzyon tedavisinde en sık kullanılan yöntemler arasında; Manuel olarak açmak dudakları açmak (dudakların elle çekilerek açılması), Östrojen krem tedavileri yer almaktadır.

Östrojen krem ne işe yarar?

Gündüz TEZMİN Bir süre önce kadın hastalıkları doktoruna muayene oldum. Rahim ve yumurtalıkların epeyce küçülmüş olduğunu, bunun da yaşım icabı normal olduğunu söylediler. Smear testinde ‘atrofik vaginit’ diye bir sonuç çıktı. Doktorum bana verdiği östrojenli kremi kullanmaktan çekiniyorum.L.Sevinç/İstanbul Östrojen kullanımının rahim ve meme kanseri varlığında hastalığın seyrini hızlandırdığı bilinmektedir.

Tetkiklerde rahim ve yumurtalıkların iyice küçülmüş olduğu ve smear testinde de atipik yani normal olmayan bir hücre görülmediği belirtiliyor. Size önerilen tedavi yerel bir uygulama. Östrojenli krem vajina içine uygulanacak ve hormonsuzluk nedeniyle atrofiye olmuş (dumura uğramış) vajina iç zarını onaracak.

Tem dificuldade em aplicar creme vaginal?

Vajina içine sürülecek kremin bir miktar emilerek kana karışması mümkün fakat burdan emilecek miktar çok düşük olduğu için bir etkisinin olması beklenmez.