Estrıol Vajinal Krem Ne Için Kullanılır?

02.12.2022 0 Comments

Estrıol Vajinal Krem Ne Için Kullanılır
ESTRIOL® östrojenler grubuna ait tıbbi bir üründür. ESTRIOL®, östriol içermektedir.35, 50 ve 100 gramlık alüminyum tüplerde, uygulayıcısı ve kullanma talimatı ile birlikte karton kutuda kullanıma sunulmaktadır. ESTRIOL®, östrojen eksikliği nedeniyle oluşan belirtilerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Östrojen vajinal krem ne işe yarar?

Östrojenin vajina içine direk olarak uygulanmasıdır, böylece lo- kal olarak, vajina epitelindeki asiditeyi arttırıp normalize eder- ek, epiteli kalınlaştırır ve kayganlığı arttırır. Sistemik tedaviye (örneğin hormon tabletleri, yamalar, vb.)

Vajinal östrojen nasil kullanilir?

Vajinal östrojen tableti (Vagifem). Vajinanıza vajinal östrojen tableti yerleştirmek için tek kullanımlık bir aplikatör kullanırsınız. Doktorunuz tableti ne sıklıkla takmanız gerektiğini size bildirecektir. Örneğin, ilk iki hafta boyunca günlük olarak ve daha sonra haftada iki kez kullanabilirsiniz.

Estradiol jel nasıl kullanılır?

KISA ÜRÜN B İLGİSİ 1. BE ŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI FEMİJEL 1.5 mg/2.5 g jel 2. KAL İTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Her bir 80 g’lık tüpte; Etkin madde: Estradiol 17 – β 0.048 g Yardımcı maddeler: Yardımcı maddeler için 6.1’e bakınız.3. FARMASÖT İK FORM Jel 4. KL İNİK ÖZELLİKLER 4.1.

Terapötik endikasyonlar · FEMİJEL, östrojen eksikliğinin giderilmesi ve menopoza bağlı semptom ve rahatsızlıkların önlenmesi ve tedavisi, · Menopoza bağlı ateş basması, terleme gibi vazomotor problemler, atrofik vulva-vajinit, disparoni, idrar kaçırma, uyku bozuklukları, postmenapozal osteoporoz tedavi ve profilaksisinde kullanılır.4.2.

Pozoloji ve uygulama şekli Pozoloji/ Uygulama sıklığı ve süresi: Cetvel üzerinde belirtilen birim dozaj ölçüsü 2.5 gram jele tekabül eder. Genel başlangıç dozu günde bir defa 1 ölçü (1.5 mg estradiol içeren 2.5 g) jeldir. – Her 4 haftada 3 hafta veya – Ayda 25 gün kullanılır.

 1. Hastaların büyük çoğunluğunda 2.5 gram jel (1 ölçü) etkili tedavi dozu sağlar.
 2. Şayet 1 ay sonra istenen etkinlik elde edilemezse, doz maksimum 5 gram jele (2 ölçü) çıkartılabilir.
 3. İdame tedavisinde en düşük etkili doz kullanılmalıdır.
 4. Femijel ile tedaviye başlanmadan önce başka bir hormon replasman tedavisi (HRT) uygulanıyorsa bu tedavi sonlandırılmalıdır.

Uygulama yolu: FEMİJEL jel, omuzlar, kol, kalça gibi geniş deri bölgesine sürülür (göğüs veya vulval bölge hariç). Uygulama sabah veya akşam yapılmalıdır. Jel cetvelcik üzerinde yer alan kanal boyunca muntazam şekilde sıkılır ve vücudun yukarıda belirtilen uygun bölgesine uygulanır.

Kullanımdan sonra 5 dakika kuruması beklenir. FEMİJEL kokusuzdur ve leke yapmaz. Çözücüsü alkol olduğu için mukozalara doğrudan uygulanmamalıdır. Hasta uygulamayı kendisi yapmalıdır. Uygulama sonrasında 1 saat süreyle özellikle bir erkekle cilt temasından kaçınılmalıdır. Jelin uygulanmasından sonra en az 1 saate kadar cildin yıkanmasından ya da başka cilt ürünleri ile temasından kaçınılmalıdır.

Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler: Böbrek yetmezliği: Veri bulunmamaktadır. Karaciğer yetmezliği: Karaciğer bozukluğu olan hastalarda, östrojenin metabolizmasında azalma olabilir. Bu hastalara östrojen tedavisi dikkatle uygulanmalıdır. Pediyatrik popülasyon: Pediatrik popülasyonda kullanılmaz.

Geriyatrik popülasyon: Geriyatrik popülasyonda kullanımı ile ilgili özel doz ayarı yoktur.65 yaş üzeri kadınlarda tedavi deneyimi sınırlıdır.4.3. Kontrendikasyonlar – Bilinen, geçmişte var olan veya şüphelenilen meme kanseri, – Bilinen veya şüphelenilen östrojene bağımlı kötü huylu tümörler (örn, endometriyal kanser), – Gebelik veya gebelik şüphesi ve laktasyon devresinde, – Tanı konulmamış genital kanamalar, – Tedavi edilmeyen endometriyal hiperplazi, – Geçmişteki veya mevcut venöz tromboemboli (örn.

You might be interested:  Reparil Krem Nedir Ne Için Kullanılır?

derin ven trombozu, pulmoner emboli), – Bilinen trombofilik hastalıklar (örn. protein C, protein S veya antitrombin eksikliği, bkz. bölüm 4.4), – Aktif veya yeni arteriyel tromboembolik hastalık (örn, anjin, miyokart enfarktüsü), – Akut karaciğer hastalığı, veya karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmekte başarısız olduğu karaciğer hastalık öyküsü, – Etkin madde ya da yardımcı maddelerden herhangi birine karşı bilinen aşırı duyarlılık, – Porfiri.

Rahim ağzı enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Giriş Tarihi: 1.8.2022 11:46 Son Güncelleme: 1.8.2022 11:46 Rahim ağzı enfeksiyonu enfeksiyonlar, kimyasal veya fiziksel tahrişler ve alerji gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilen, ve vajinal akıntı, kaşıntı veya cinsel ilişki sırasında ile ağrı gibi belirtileri olan rahim ağzı enfeksiyonu nedir? Nasıl tedavi edilir? Bilinmesi gerekenler haberimizde.

RAHİM AĞZI ENFEKSİYONU (SERVİSİT) NEDİR? Bilimsel adı servisit olan rahim ağzı iltihabı, serviksin iltihaplanması ve tahrişidir. Rahim ağzı iltihabı cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bunların en yaygın olanları klamidya ve gonore’dir. Trichomoniasis ve genital herpes de rahim ağzı iltihabına neden olabilir.

Bazı durumlarda, servisit enfeksiyondan kaynaklanmaz. Travma, sık sık duş almak veya kimyasal tahriş edici maddelere maruz kalma nedeniyle de gelişebilir. RAHİM AĞZI ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ Rahim ağzı enfeksiyonu genellikle hiçbir belirti vermez, ancak bazı kadınlar cinsel ilişki, vajinal kaşıntı, kanlı vajinal akıntı veya adet dönemleri arasında (genellikle vajinal ilişkiden sonra) vajinal lekelenme veya kanama sırasında ağrı hissederler.

 • Üretra (idrar tüpü) da enfekte olursa, idrar yaparken yanma hissedebilir veya daha sık idrara çıkabilirsiniz.
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID) adı verilen bir durum sonucunda enfeksiyon rahim, fallop tüpleri veya yumurtalıklara da yayılarak karın ağrısı ve ateşe neden olabilir.
 • RAHİM AĞZI ENFEKSİYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR? Tedavi, sahip olduğunuz enfeksiyon türüne göre değişiklik gösterebilir.

Yeni veya birden fazla cinsel partnerle korunmasız vajinal ilişki gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon için risk faktörleriniz varsa veya fiziksel muayene rahim ağzı enfeksiyonuna sahip olabileceğinizi gösteriyorsa, antibiyotiklerle tedaviye başlayabilirsiniz.

 • Belsoğukluğu genellikle antibiyotik seftriakson ve bir doz oral azitromisin enjeksiyonu ile tedavi edilir.
 • Lamidya tipik olarak azitromisin, doksisiklin, ofloksasin veya levofloksasin gibi oral antibiyotiklerle tedavi edilir.
 • Antibiyotik metronidazol ise trichomoniasis tedavisinde etkilidir.
 • Bu antibiyotiklerden herhangi birine alerjiniz varsa, bir başka alternatif ilaç reçete edilebilir.

Genital herpes için dedoktorunuz antiviral bir ilaç yazabilir. Genital herpes’e sahipseniz ilacı 10 gün kullanmanız gerekecektir. Tekrarlayan uçuk salgınları için ilacı üç ila beş gün süreyle alabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon teşhisi konulursa, yakın zamandaki cinsel partnerlere, test ve tedavi için bir sağlık uzmanına görünmeleri gerektiğini söylemeniz önemlidir.

Menopozda vajina kuruluğuna ne iyi gelir?

Son yıllarda özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda vajinal kuruluk tedavisinde radyofrekans, laser ve vajinal PRP ile de tedaviler yapılmaktadır. Özellikle PRP yöntemi vajinadaki hücreleri uyararak vajinanın daha genç ve nemli olmasını sağlar.

Vajina kuruluğuna hangi yağ iyi gelir?

Vajina kuruluğuna iyi gelen bitkisel yağlar – Vajina kuruluğuna hangi yağ iyi gelir sorusu sıkça sorulmaktadır.Vajina kuruluğunda kullanılabileceğiniz organik yağlardan en sıkları aşağıda belirtilmiştir;

You might be interested:  Dudak Yarasına Ne Iyi Gelir Krem?

Hindistan cevizi yağı,Hint defnesi yağı.

Bu alternatiflere ek olarak, vajinal temizleyicilerden veya vajina içi duşlardan kaçınmak gereklidir. Bu ürün ve uygulamalar sadece kuruluğu daha da kötüleştirecektir. Vajina kuruluğu cinsel isteksizlik yapar, cinsel istek cinsel ilişkinin daha düzenli ve sağlıklı olması ile oluşur.

Vajina kuruluğuna hangi bitki iyi gelir?

Pekçok kadın, hayatlarının bazı dönemlerinde vajinal kuruluk problemi yaşamıştır. Bu durum, her yaştaki kadınlar arasında genel bir sorundur, ancak çoğunlukla menopoz döneminde veya menopoz sonrası, özellikle de 40 ila 60 yaşları arasında meydana gelir. Vajinal kuruluk stres, menopoz dönemi, depresyon, aşırı spor yapma gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Vajinada Kuruluk Belirtileri

Vajinada yanma hissi Vajina çevresinde kaşıntı, yanma veya ağrı Cinsel ilişki sonrası vajinada yanma Uyarılmamak ya da orgazm olmamak Seks sırasında şiddetli ağrı Seks sırasında vajinal kanama Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları

Vajinada Kuruluk Neden Olur? Vücuttaki östrojen düzeylerindeki azalma vajinal kuruluğun ana nedendir. Bir kadınlık hormonu olan östrojen hormonu vajinanın nemli kalması, vajinadaki doku elastikiyetinin ve asit dengesinin korunmasını sağlayarak vajinal dokuyu sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Östrojen düzeylerinin düşme nedenleri şunlardır;

Menopoz dönemi Yaşlanma Emzirme Çocuk doğurma Sigara içmek Kanser tedavisinden yumurtalıklarınıza etkileri Bağışıklık sistemi bozuklukları Perimenopoz (menopoz öncesi geçiş süresi) Ooferektomi (yumurtalıkları çıkarma ameliyatı) Östrojen önleyici ilaç kullanımı Vajinal kuruluğun diğer nedenleri şunlardır: Sık sık vajina içini yıkama jellerinin kullanılması Kanser tedavisi (kemoterapi ve radyasyon tedavisi) Sjögren sendromu Alerji ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi olarak Anksiyete ve stres cinsel isteği etkileyebilir ve vajinal kuruluğa neden olabilir. Antihistaminikler, antidepresanlar, doğum kontrol hapları ve kontraseptif enjeksiyonlar gibi bazı doğum kontrol yöntemleri de vajinada kuruluğa yol açabilir.

Vajinada Kuruluk İçin Hangi Doktora Gidilir? Kadın Doğum Uzmanı doktora gidilir. Vajinada Kuruluk Nasıl Geçer? Vajinada kuruluğun tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin vajinal kuruluk östrojen eksikliğinden kaynaklanıyorsa doktor östrojen tedavisi uygulayacaktır.

Şayet vajinal kuruluk vajinada enfeksiyondan kaynaklıysa antibiyotik reçete edecektir. Vajinada Kuruluk İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Hindistancevizi yağı Hindistan cevizi yağı, cildi derinlemesine nemlendirebilen bir yağ asidi olan lorik asidi açısından zengindir. Vajinadaki kuruluğun geçmesinde de etkili rol oynar.

Parmaklarınıza bir miktar katı hindistancevizi yağı alın ve vajinanın duvarlarına ve çevresine uygulayın. Vajinaya eşit yayılması için biraz masaj yapın. Bunu günde bir kez yapın. Aloe Vera Aloe Vera, vajinal kuruluk tedavisinde etkili doğal bir ilaçtır.

 • Aloe vera jel, vajinal kuruluk dahil pek çok hastalığın geçmesine yardımcı olur.
 • Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın.1 yemek kaşığı aloe vera jeli 1 bardak süte karıştırın.
 • Bunu her gün hazırlayıp vajinanıza sürün.
 • Zerdeçal Ve Süt Zerdeçal ve süt vajinal kuruluk tedavisi için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Zerdeçal, bakterileri öldürmeye yardımcı olan ve vajinayı herhangi bir bakteriyel enfeksiyondan koruyan iyileştirici bileşikler içerir.

Estrıol 1 mg g vajinal krem nasıl kullanılır?

Topikal Kullanım Tedavinin ilk haftasında bir tam dolu uygulayıcı ilgili cilt alanına günde bir kez olacak şekilde uygulanır. Daha sonra haftada 2 veya 3 kez uygulamaya geçilir.

Vajinal östrojen nedir?

Östrojen, vajinanın büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. Vajina duvarının gücünü uyarmaya ve aynı zamanda esnek kalmasına yardımcı olur. Ayrıca vajinada hafif asidik olan mukus üretimine de yardımcı olur. Bu önemlidir, çünkü bu salgı herhangi bir enfeksiyona karşı vücudu korumaya yardımcı olmaktadır.

You might be interested:  Lamiderm Repair Krem Ne Işe Yarar?

Estradiol düşüklüğü neden olur?

Estradiol hormonu kadın vücudunda östrojen hormonundan sonra yer alan önemli hormonların başında gelmektedir. Peki, E2: Estradiol nedir? Estradiol yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde. – Estrıol Vajinal Krem Ne Için Kullanılır Temel olarak yumurtalıklarda daha az olarak böbrek üstü bezinde, yağ dokuda ve testislerde (erkekte) üretilen E2: Estradiol nedir? Estradiol yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde kolaylıkla bulabilirsiniz E2: ESTRADİOL NEDİR? Estradiol, doğurgan kadınların birincil seks hormonudur.

 1. Yumurtalık foliküllerinin gelişmesinden oluşur.
 2. Estradiol, kadın özelliklerinden ve cinsel işlevsellikten sorumludur.
 3. Ayrıca, estradiol kadınların kemik sağlığı için önemlidir.
 4. Estradiol, endometriozis, fibroidler ve hatta kadın kanserleri gibi jinekolojik problemlerin çoğuna katkıda bulunur.
 5. Erkeklerde testislerde az miktarda üretilen E2 spermlerin erken ölmesini engellemektedir.

Normal estradiol değerleri aşağıdaki gibidir. – Erkekte: Her mililitrede 10 – 50 pg/mL – Menopoza girmemiş kadında: 45 – 400 pg/mL, adet döngüsü içerisinde bu değerler arasında artıp azalır – Menopoza girmiş kadında: 0 – 30 pg/mL – Çocuklarda: 0 – 25 pg/mL ESTRADİOL YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR? Estradiol yüksekliği genellikle yumurtalıklarda bir sorun olduğu anlamına gelir.

 • Hamile kalamamaya yol açabilir ve doğurganlık ilaçlarının işe yaramamasına neden olabilir.
 • Estradiol yüksekliği menopozun da bir işareti olarak kabul edilmektedir.
 • Meme veya rahim kanseri riskinin artması ile ilişkilendirilmiştir.
 • Erkekte göğüs büyümesine, idrar yaparken zorlanmaya ve cinsel arzuda düşüşe yol açabilir.

Meme ve rahim kanseri riskini arttıran estradiol hormonu değerindeki artış erkeklerde göğüs büyümesine, cinsel istekte düşüş ve idrar yaparken zorlanma gibi çeşitli olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Estrıol Vajinal Krem Ne Için Kullanılır ESTRADİOL YÜKSEKLİĞİ NEDENLERİ Estradiolün arttığı durumlar şunlardır: – Anormal seksüel gelişmede, feminizasyon sendromlarında – Kadınlarda yumurtalık tümörlerinde – Erkeklerde testis tümörlerinde – Böbrek üstü bezi tümörlerinde – Ergenlik (püberde) öncesi dönemde – Normal gebelik esnasında – Tiroid bezinin hızlı çalıştığı (hipertiroidizm) durumlarında – Karaciğer sirozunda – Ciddi karaciğer hastalıklarında ESTRADİOL DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR? Estradiol düşüklüğü yumurtalıklarda bir sorun olması halinde ortaya çıkabilmektedir.

Estriol vajinal krem ne kadar süre kullanılır?

Vajinal Kullanım Östrojen eksikliğine bağlı sistemik (tüm vücudu etkileyen) ve genitoüriner (üreme idrar yolları sistemine ait) belirtilerin varlığında ½ veya 1 uygulayıcı dolusu ESTRIOL ® (0,5 mg veya 1 mg östriole karşılıktır) 3 hafta boyunca vajina içine uygulanır.

Vajinal östrojen nedir?

Östrojen, vajinanın büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. Vajina duvarının gücünü uyarmaya ve aynı zamanda esnek kalmasına yardımcı olur. Ayrıca vajinada hafif asidik olan mukus üretimine de yardımcı olur. Bu önemlidir, çünkü bu salgı herhangi bir enfeksiyona karşı vücudu korumaya yardımcı olmaktadır.

Östrojen hormonu nedir ne işe yarar?

Östrojen erkeklerde de bulunur – Östrojen hormonu, yumurtalıklardan salgılanan, kadınların adet döngüsünde, cinsel fonksiyonlarda ve doğurganlıkta önemli rol oynayan bir grup steroid hormondur. Östrojen hormonu hem erkek, hem kadınlarda bulunmakla beraber, üreme çağında kadınlarda seviyeleri çok daha yüksektir ve menopozda düşer.

 • Hipofizden salgılanan Follikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH), yumurtlayan kadınlarda östrojen üretimini düzenlerler.
 • Bu içeriğin geliştirilmesinde Tıbbi Direktörlük katkı sağlamıştır.
 • Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz.
 • Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

İçeriklerde Acıbadem Sağlık Grubu’nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.