Evde Cilt Bakımı Sırasıyla Nasıl Yapılır?

27.10.2022 0 Comments

Evde Cilt Bakımı Sırasıyla Nasıl Yapılır
Bakımlı olmak; herkesin önem verdiği konuların başında gelir. Kişinin en güzel makyajı aslında cildidir. Cildiniz ne kadar parlak ve bakımlı görünürse o kadar az makyaj yapmaya ihtiyaç duyarsınız. Yazın güneşlenmenin sebebi de aslında budur. Cilt yaz aylarında güneş kaynaklı D vitamine doyar.

Yeterli D vitamini alan cilt beslenir, parlar ve renk alarak bakımlı bir görünüme sahip olur. Tabi bu güneşlenme olayını fazla abartmamak gerekir. Bakımlı olmak için pahalı kremler ve maskeler kullanmak zorunda değilsiniz. Evde bulunan doğal malzemeler ile de harika bir cilde sahip olabilirsiniz. Evdeki meyve ve sebzeler bakım kürleri için en ideal malzemelerdir.

Cilt bakımı sıralaması; önce temizlik, sonra peeling, maske, serum ve nemlendiricidir.

Peeling mi tonik mi?

Evde Cilt Bakımı Sırasıyla Nasıl Yapılır Cildimiz, gün boyunca pek çok dış etmenlere maruz kalmaktadır. Makyaj, toz, yağlanma gibi unsurlar cildimizi ister istemez kötü bir görünüme sokmaktadır. Ancak bu kötü görüntüden kurtulmak mümkündür. Maske ve peeling uygulamaları ile cildimizi bir bebek cildi kadar yumuşak ve pürüzsüz yapabiliriz.

  • Maske ve peeling uygulamaları cilt için önemli bir temizleme yöntemidir.
  • Maske öncesi yüzü temizlemek ve ölü tabakalardan arındırmak, maskenin faydalı olması açısından yapılması öngörülen bir metottur.
  • Peeling yaparken ise; uygulama aşamasında her cilt tipine göre, farklı karışımların bir araya geldiği peelingler uygulanmalıdır.

Aksi takdirde pek de faydasını göremezsiniz. İnsandan insana fark olduğu gibi, ciltten cilde de farklılıklar vardır. Akneli cilt, hassas cilt, karma cilt ve kuru ciltler olmak üzere birbirinden farklı cilt tipleri vardır. Bu tip ciltler için geliştirilmiş bakım kremleri, maskeler ve peelingler de farklılık göstermektedir.

  • Örneğin; hassas ciltler için yumuşatıcı, akneli ciltler için antiseptik içerikli, karma ciltler için ise yağ salgısını dengeleyecek şekilde hazırlanmış kimyasal ve bitkisel içeriklere sahip formüller vardır.
  • Peeling yapma olayı kısacası cilde uygulanan hafif bir zımpara gibidir.
  • İçeriğinde bulunan köpürücü küçük partiküller, cilt yüzeyinde uygulama esnasında gezinerek, ciltteki ölü deriyi kaldırır.
You might be interested:  Bioder Tüy Azaltıcı Krem Nerede Satılır?

Soyma ya da fazlalığı atma olayı da diyebiliriz. Ovma aşamasını oldukça hassas şekilde yapmaya özen göstermenizde fayda vardır. Yüzünüzdeki ölü tabakayı peelingle attıktan sonra, bir tonik aracılığı ile yüzünüzü temizlemelisiniz. Ardından maske yapmak isterseniz, cilt tipinize en uygun olan maskeyi seçmeli ve uygulamalısınız.

Cilt üzerindeki kalın tabaka atıldığı için maske, cildi daha yumuşak yaparak cildinizin daha nemli ve güzel bir görünüme sahip olmasına olanak tanır. Maskeyi seçerken de tıpkı peeelingi seçtiğiniz gibi cilt tipinizi ön planda tutmalısınız. Bakteri üremesini önleyen, yağ dengesini sağlayan, nem depolayan, yumuşatan ve sakinleştiren maskelerden uygun olanını seçerseniz, cildinize iyilik yapmış olursunuz.

Yüz bakımını haftada en az 2 defa e düzenli olarak yaparsanız, hem cildiniz sürekli taze ve bakımlı kalır, hem de ölü tabakanın oluşmasının önüne geçmiş olursunuz. Yüz bakımı cildinizi dinlendirir, böylece sizi daha genç ve daha dinamik gösterir. Ne var ki bazen maskeler ve standart peeling uygulamaları yetersiz gelebilir.

Günlük cilt bakımı için neler yapılmalı?

Cilt bakımı rutini nedir? Nasıl olmalı? – Cilt bakım rutini, cildine uygun olan ve cilt problemlerine yönelik ürünleri düzenli bir şekilde, belirli bir sırayla uygulamak anlamına geliyor. Sabah ve akşam cildi temizlemek, nemlendirmek, serum uygulamak, peeling yapmak, maske uygulamak ve güneş kremi sürmek gibi adımları her gün alışkanlık haline getirdiğinde, bir cilt bakım rutininin var demektir.

  1. Yeni başlayanlar için cilt bakımı göz korkutucu görünse de, bir kere alıştıktan sonra kendini çok iyi hissedeceğine emin olabilirsin.
  2. Editörün Önerisi: Cilt bakımı demek, alışkanlık demek.
  3. Bir kremi uygular uygulamaz bir etki beklememelisin.
  4. Pürüzsüz bir cilde kavuşmak biraz sabır işi, bu yüzden cilt bakım rutini alışkanlık haline getirmeli, aksatmamalısın.
You might be interested:  Kimlik Kartında Cilt No Nerede Yazar?

En azından bir serumun veya kırışıklık kreminin esas etkisini 1 ay düzenli kullanarak görebileceğini unutmamalısın.