Farmasi Bb Krem Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

05.12.2022 0 Comments

Farmasi Bb Krem Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar
Kozmetik Ürünlerinde Son Kullanma Tarihi Nasıl Belirlenir? – Kozmetik alışverişlerinde en endişe edilen konuların başında son kullanma tarihi gelmektedir. Kozmela.com hizmet vermeye başladığı ilk günden bu yana son kullanma tarihi ile özenle çalışarak, son kullanma tarihi yaklaşmış veya geçmiş ürünlerin gönderimini yapmamaktadır.

 1. Siparişleriniz hazırlanmadan önce ürünler kalite kontrol sürecinden geçirilerek kontrol edilmektedir.
 2. Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar? Kozmetik ürünlerin bir kısmında son kullanma tarihi bulunurken bir kısmın da ise kapak açımı ibaresi yer almaktadır.
 3. Son kullanma tarihleri ve ürün ömrünü ifade eden kapak açımı ifadesi ürün ambalajı üzerinde bulunmaktadır.

Son kullanma tarihi ve kapak açımı ibareleri kozmetik ve dermokozmetik ürünlerin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Kapak açımı ibaresi, ürünün kapağını açtıktan sonra kullanabileceğiniz süreyi yani ürün ömrünü ifade etmektedir. Kozmetik ürünlerin etki mekanizmasının sağlıklı çalışması ve vücudumuza zarar vermemesi için, son kullanma tarih yönergelerine dikkat ederek alışveriş yapmalıyız. Kapak Açımı İbaresi Kapak açımı ibaresi; ürünün kapağı açıldıktan sonraki kullanım ömrünü ifade etmektedir ve ürünlerin kutusunda veya ambalajında yer almaktadır. Ürünlerin ambalajında yer alan 6M, 12M, 18M, 24M ifadeleri kapak açımı ifadeleridir. Şekil üzerinde yer alan M harfi İngilizce “Month” (AY) kelimesinden gelmektedir. 6M – Kapak açımından sonra 6 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.12M – Kapak açımından sonra 12 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.18M – Kapak açımından sonra 18 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.24M – Kapak açımından sonra 24 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Kozmetik ürünlerinin çeşitlerine göre farklı süre seçenekleri de bulunabilir. Ürünün kapağını açtıktan sonra ambalaj üzerinde yer alan kullanım ömrü boyunca güvenle kullanabilirsiniz. Kullanım ömrü tamamlandıktan sonra ürününü kullanmamanız gerekir. Batch Kodu ve Lot Numarası Batch kodu veya lot numarası üretici firmaların seri numaralarıdır.

Farmasi BB Krem üretim tarihi nerede yazar?

Kozmetik ürünleri de gıdalar gibi son kullanma tarihine sahiptir. Son kullanma tarihi ya da kullanım önergesini ürünün üzerindeki etikette, kutusunda ya da paketinde görebilirsiniz.

Farmasi BB son kullanma tarihi oluyor mu?

Fondöten ve BB kremler Fondöten ve BB kremlerinde kullanım süresi 2 yıldır ve 2 yıldan sonra kesinlikle kullanılmamalıdır.

BB Krem tarihi geçer mi?

Ambalajını açmadıysanız 12-18 ay kadar ömrü vardır.

Son kullanma tarihi hangi harfle gösterilir?

Farmasi Bb Krem Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar Markete gittiğinizde aldığınız ürünlerin etiketinde en çok hangi bilgileri okuyorsunuz? Siz söylemeden, ben tahmin edeyim. Genellikle ürünün kalori, şeker ve yağ içeriğiyle son tüketim tarihine bakılıyor. Peki ya tavsiye edilen tüketim tarihi konusunda bilginiz var mı? Gıda Güvenliği Derneği’nin yaptığı araştırmanın şaşırtıcı istatistikleri bulunuyor.

 1. Son Kullanma Tarihi ile Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi arasındaki fark, tam olarak bilinmiyor.
 2. Bu yüzden de tüketicilerin yüzde 72’si, gıda henüz yenilebilecek durumdayken maalesef çöpe atıyor.
 3. Bu durum, gıda israfının her geçen gün bir çığ gibi büyümesinin nedenlerinden biri aslında.
 4. Hatta her 10 kişiden yalnızca üçü, Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi’nin anlamını doğru biliyor.
You might be interested:  Arko Nem Zeytinyağlı Krem Ne Işe Yarar?

Peki bunlar arasındaki fark ne, gıdayı tüketmeden önce hangi tarihi ciddiye alalım bunları bir de benden duyun istedim. Son Kullanma Tarihi (SKT) nedir? Son Kullanma Tarihi, Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi ile aynı değildir. Son Kullanım Tarihi (SKT) veya Son Tüketim Tarihi (STT) olarak ifade edilir.

Bu, bir ürünün sağlıklı ve kaliteli bir şekilde en son kullanılabileceği tarihi ifade eder. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine göre; mikrobiyolojik açıdan kolay bozulabilen ve kısa süre sonra insan sağlığı açısından tehlike teşkil etmesi muhtemel olan gıdaların tüketilebileceği son tarihini gösterir.

Son Kullanma Tarihi geçen gıdanın besin içeriği, etikette öncesinde belirtilen değerlerle aynı olmayabilir. Bu durumda Son Tüketim Tarihi (STT) geçmiş gıdaların etiketinde yer alan tarihten sonra tüketilmemesi, satın alınmaması ve satılmaması gerekiyor. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine göre; uygun şekilde muhafaza edildiğinde, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarih, Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi’ni gösterir. O tarihe kadar ürün kalitesini en iyi şekilde muhafaza eder.

 • Fakat belirtilen tarih geçtikten sonra ise kalitesi ve besin değeri azalmaya başlıyor.
 • Aslında önceden paketlenmiş bir yiyeceğin, dayanıklılık ömrünün ne zaman biteceğini gösteren bir tarihlemedir.
 • Paketi açılmamış bir gıda ürününün uygun koşullar altında depolandığında besin değerini ve tazeliğini koruyacağı, potansiyel raf ömrü hakkında bilgi vermeyi amaçlar.

Böylelikle bir ürünün en iyi lezzet veya kalite zamanını belirtir.

BB Krem bozulduğu nasıl anlaşılır?

1- Kokla, hisset ve gözlemle testi: – Coğu ürün açılmadan bir süre dayanabiliyor. Eski olduğunu düşündüğünüz bir ürünü kullanmadan koklamanızı, iyice incelemenizi ve dokunmanızı tavsiye ederim. Eger garip bir koku varsa içindeki içerikler bozulmuş veya bakteriyel bir üreme olmuş olabilir.

Son kullanma tarihi nasıl hesaplanır?

Tüm dünyada insanlar, gıda alışverişlerini gerçekleştirirken gıda ambalajı üzerinde ilk görmek istedikleri şey ürünün tüketilmesi için verilen sürenin ne zaman son bulduğudur. İnsan nüfusunun dengesiz artış ve düşüşler gösterdiği, yaşadığımız yüzyılda bu değişimlerle beraber gıda maddelerinde ki bilinçli ya da bilinçsiz israf oranları da artış göstermektedir.

Gıda üretimi ve satışı anlamında endüstriyelleşiyor olmamız, üretilen ürünlerin dünya pazarında geniş kitlelere hitap ediyor olması ve bu tür ürünlerin üretimi, muhafazası, son tüketicinin tüketmesine kadar olan kısımda var olan görsel,tekstürel, mikrobiyolojik yük değeri ve tazeliğini koruyabilmesi adına üreticiler, katkı maddeleri kullanmak gibi alternatif yollara başvurmaktadır.

Katkı maddelerinin de planlamaya dahil olmasıyla, gıda maddelerinin tüketilebilirlik süresi değişiklikler göstermektedir. Tüketilebilirlik sürelerinin uzamasıyla gıda maddelerine ulaşım kolaylaşmış olduğundan insanlığın gıda maddelerinin israfına olan engelleme eğiliminde de azalma oluşmuştur.

 • Ancak azalan kaynaklar ve 2000’li yıllardan beri dünyada var olan gıda krizleri, insanoğlunun yaptığı bu yanlıştan dönmesi gerektiği sinyallerini vermektedir.
 • Bu sebeple, alınan önlemlerden sadece bir tanesi olan, etiketlerimizin üzerinde bulunan ‘’son kullanma tarihi” (SKT) ibaresi yerine bazı ürünler için ‘’tavsiye edilen tüketim tarihi” (TETT) ibaresinin kullanılmasına karar verilmiştir.

Bu karar ilk olarak AB ülkeleri tarafından 2014 yılının Mayıs ayında Brüksel’ de alınmıştır. Bu tarihte, AB ülkelerinin Tarım Bakanları bir araya gelerek Avrupa’da var olan gıda israfının engellenmesi için öneriler ve çıkış yollarını tartışmışlardır. Toplantıda yapılan konuşmaların bir kısmı çarpıcı istatistiksel verilere dayanmaktadır; ‘’Her bir AB vatandaşı yılda 179 kilogram gıdayı çöpe atıyor.

You might be interested:  Pembe Alt Ton Cilt Nasıl Anlaşılır?

Toplamda bu şekilde 89 milyon ton gıda çöp oluşuyor. İstatistiklere göre, çöpe atılan gıdaların beşte biri orijinal paketleri henüz açılmadan çöpe gidiyor. Bunun en büyük nedeni ise ”son kullanma tarihi”. Söz konusu gıdanın artık tüketilemez olduğunu düşünen halk bunları çöpe atıyor. Bir başka istatistiğe göre ise AB’de 79 milyon kişi açlık sınırında yaşıyor bunların 16 milyonu ise yardım kuruluşlarına bağlı bulunuyor.

Natural Resources Defence Council (Doğal Kaynakları Koruma Kurulu) konuyla ilgili yayınladığı raporda, bozulmuş olarak nitelendirilen birçok yiyeceğin aslında yenilebilir olduğunu belirtirken, açlık sınırında yaşayan nüfusa rağmen israfın devam ettiğini açıklamıştır.

 • İngiltere’de geçen yıl nisan ayında yayınlanan bir rapora göre, ülkede her yıl 8 milyar dolar değerinde, yaklaşık 15 milyon ton yiyecek israf ediliyor.
 • Avrupa Birliği genelinde ise bu rakamın yılda 90 milyon ton olduğu tahmin ediliyor.
 • Türkiye mutfaklarında en çok tahıl ve tahıl ürünleri, sonra sebze, sonra da bakliyat ve meyve tüketiliyor.

Ülkemizde evlerde et ve balık israfı yüzde 3 civarında seyrederken, evlere giren tahıl, bakliyat, meyve ve sebzenin yüzde 16’sı çöpe gidiyor. Bu verilerden yolan çıkan AB ülkeleri ‘’son kullanma tarihi” yerine bazı gıda maddeleri için ‘’tavsiye edilen tüketim tarihi” teriminin kullanılması kararını almışlardır.

Son kullanma tarihi geçmiş krem kullandım ne yapmalıyım?

Tarihi geçmiş ilaçların neden olduğu sorunların önlenmesi için ilaç saklama alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiği bildirildi. – Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müberra Koşar, ilaçların içeriğindeki etken maddelerin belli bir süreden sonra değişime uğrayarak etkisinin ve güvenliğinin azaldığını, bu nedenle ilaçların belirtilen son kullanma tarihleri kapsamında kullanılmaları gerektiğini vurguladı.

 1. Son kullanma tarihlerinin ilaç içeriğindeki etken maddelerin özelliğine göre değişebildiğini ifade eden Prof. Dr.
 2. Oşar, şu bilgileri verdi: “İlaçların içeriğindeki etken madde, belli bir süre sonra parçalanır ve değişime uğrar.
 3. Bu nedenle, son kullanma tarihi geçmiş ilaçların kullanılmasını kesinlikle önermiyoruz.

Süresi geçmiş ilaçların kullanılması hem etki azalmasına yol açarken, hem de istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Bir diğer önemli konu da ilaçların uygun koşullarda ve önerildiği şekilde saklanmasıdır. Aksi takdirde doğru şekilde saklanmayan ilaçlar üzerinde belirtilen son kullanma tarihlerinden daha da önce etkilerini kaybedebilir.” “MUTFAKTA İLAÇ SAKLAMAYIN” İlaçların amacına uygun bir şekilde kullanılabilmesi için saklama koşullarının büyük önem taşıdığını vurgulayan Koşar, insanların genellikle bu koşullara dikkat etmediğini ifade etti.

İlacın son kullanma tarihine kadar maksimum şekilde korunması için serin, karanlık ve nemsiz ortamların tercih edilmesi gerektiğini bildiren Prof. Dr. Koşar, şöyle devam etti: “Sıcaklık ve nem, ilaçların etken maddesinin daha kısa sürede özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Mesela sıcak ortamda bekletilen krem veya pomat gibi ilaçların bütünlüğünün bozulduğu gözle görülebilir.

Bu durum ilacın bozulduğunun göstergesidir. İnsanımız genellikle saklama koşullarına çok fazla dikkat etmiyor. Genellikle ilaçlar mutfakta saklanıyor. Mutfaklar ise güneş alan, evin diğer bölümlerine göre daha nemli ve daha sıcak olan yerlerdir. Bu nedenle, mutfakta ilaç saklama alışkanlığımızı değiştirmemiz gerekir.

You might be interested:  Oksizinc Krem Ne Işe Yarar Nasıl Kullanılır?

Farmasi son kullanma tarihi nerede yazar?

Kozmetik Ürünlerinde Son Kullanma Tarihi Nasıl Belirlenir? – Kozmetik alışverişlerinde en endişe edilen konuların başında son kullanma tarihi gelmektedir. Kozmela.com hizmet vermeye başladığı ilk günden bu yana son kullanma tarihi ile özenle çalışarak, son kullanma tarihi yaklaşmış veya geçmiş ürünlerin gönderimini yapmamaktadır.

 • Siparişleriniz hazırlanmadan önce ürünler kalite kontrol sürecinden geçirilerek kontrol edilmektedir.
 • Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar? Kozmetik ürünlerin bir kısmında son kullanma tarihi bulunurken bir kısmın da ise kapak açımı ibaresi yer almaktadır.
 • Son kullanma tarihleri ve ürün ömrünü ifade eden kapak açımı ifadesi ürün ambalajı üzerinde bulunmaktadır.

Son kullanma tarihi ve kapak açımı ibareleri kozmetik ve dermokozmetik ürünlerin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Kapak açımı ibaresi, ürünün kapağını açtıktan sonra kullanabileceğiniz süreyi yani ürün ömrünü ifade etmektedir. Kozmetik ürünlerin etki mekanizmasının sağlıklı çalışması ve vücudumuza zarar vermemesi için, son kullanma tarih yönergelerine dikkat ederek alışveriş yapmalıyız. Kapak Açımı İbaresi Kapak açımı ibaresi; ürünün kapağı açıldıktan sonraki kullanım ömrünü ifade etmektedir ve ürünlerin kutusunda veya ambalajında yer almaktadır. Ürünlerin ambalajında yer alan 6M, 12M, 18M, 24M ifadeleri kapak açımı ifadeleridir. Şekil üzerinde yer alan M harfi İngilizce “Month” (AY) kelimesinden gelmektedir. 6M – Kapak açımından sonra 6 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.12M – Kapak açımından sonra 12 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.18M – Kapak açımından sonra 18 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.24M – Kapak açımından sonra 24 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Kozmetik ürünlerinin çeşitlerine göre farklı süre seçenekleri de bulunabilir. Ürünün kapağını açtıktan sonra ambalaj üzerinde yer alan kullanım ömrü boyunca güvenle kullanabilirsiniz. Kullanım ömrü tamamlandıktan sonra ürününü kullanmamanız gerekir. Batch Kodu ve Lot Numarası Batch kodu veya lot numarası üretici firmaların seri numaralarıdır.

Man date ne demek kozmetik?

Aldıktan sonra; kutuların üzerindeki ipucumuz; 6M, 12M, 18M, 24M – Taze olduğuna ve raf ömrünün hala devam ettiğine emin olduğumuz ürünümüzü alıp eve geldik. Bu işaretler ise bu süreçte devreye giriyor. Ay bazında yani M olarak simgelenmiş bu ibare, ürünü açtıktan sonra kaç ay içinde kullanacağımızı bize söylüyor.6M, 12M, 18M, 24M ve 48M olarak devam ediyor.

Farmasi BB Krem paraben var mı?

Merhaba Instastoryde yaptığım anket sonucu çok merak edilen Farmasi Bb Kremi yorumlayacağım bugün. Bir çok blog yazarı aslında yorumladı ama bir kuru ciltli olarak bende kendi deneyimlerimden bahsetmek istedim. Sanırım en merak ettiğim ürünlerden biriydi Farmasi Bb krem, Farmasi Bb Krem Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar Ambalajı tüp şeklinde, ürün kolayca alınıyor. Kapağının açılma riski yok, rahatlıkla makyaj çantanızda taşıyabilirsiniz. Bendeki rengi Light to Medium Farmasi Bb Krem Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar Pembe alt tonlu bir Bb krem, Malesef beyaz tenliler için oldukça koyu kalıyor. Yaz aylarında cilt rengime tam olsa da kış aylarında nemlendiricimle, elimde bulunan beyaz renkte açıciyla kullanabiliyorum. Tek başına kullandığımda üründen çok az miktarda alarak uygulama yapıyorum. Farmasi Bb Krem Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar Bu da dağıtılmış hali😍😍 Gördüğünüz gibi rengi tenime oldukça koyu. Nasil bir beyaz tenliysem😜 Farmasi Bb kremi uyguladıktan bir kac dakika sonra cildimle bütünleşmesi beni en çok şaşırtan şey oldu. Açıkçası bunu hiç beklemiyordum. Sanki tenime hiçbir şey uygulamamış gibiydim. Farmasi Bb Krem Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar Kokusuna bayılıyorum.