Gece Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

27.10.2022 0 Comments

Gece Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı
Gece Cilt Bakımı Sıralaması – Tıpkı gündüz cilt bakım rutininde olduğu gibi gece cilt bakım rutininde de belirli bir sıra söz konusudur. Çünkü her ürün bir diğerinin tamamlayıcısı niteliğinde ve ancak doğru bir sıra ile bu bakımın faydasını görmek mümkün.

Cilt gece kendini yeniler mi?

Gece aşaması ise ( gece 11 ile sabah 6 arası) cildin kendini yenilediği zaman aralığıdır, yeni hücreler ölü ve yaşlanmış hücrelerin yerini alır.

Gece cilt bakımı saat kaçta yapılmalı?

Güzellik Uzmanı Derya Alkan cilt sağlığına dair açıklamalarda bulundu. Alkan, “Günlük yaşantımızda serbest radikaller cildimizdeki gözenekleri kapatarak nefes almasını engellemektedir. İnsan cildi de canlı gibi, insan gibi nefes almakta ve kendisini yenilemektedir.

 • Endisini yenilemek için devamlı mücadele eden vücut nefes aldığı sürece yenileme ve değişim işlemini gerçekleştirebilmektedir.
 • İnsan nefes aldığı müddetçe yaşamını ikame ettirebilmektedir.
 • Cildimizde temiz ve pürüzsüz olabilmesi, yani sağlıklı olabilmesi için cilt hücrelerinin nefes alması şarttır.
 • Gün içinde yapılan makyajlar ve serbest radikaller cilt hücrelerini tamamen kapatmaktadır.

Kapanan gözenekler işlevini yapamaz hale gelmesinden dolayı, hele de bu şekilde uykuya daldığımızda cildimiz kusmalar yapmaktadır. Bu kusma akne, sivilce, kırışıklık şeklinde görülmektedir” dedi. Gece Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı HAYAT Cilt güzelliğini yok eden hatalar Cildin kendini yenilediği saatler Derya Alkan, uyumadan önce muhakkak cildimize nefes aldırmak gerektiğini söyleyerek “Cilt akşam 22:00 ile 24:00 saatleri, yani uyku moduna geçtiğinde kendisini daha hızlı yenilemektedir.

Onun için her akşam yüz bölgemizde oluşan makyaj ve serbest radikalleri temizlememiz gerekmektedir. Bu şekilde ana cildimize kavuştuğumuzda cilt nefes alıp kendini yenileyerek, değişime uğratmaktadır. Aksi takdirde kırışıklıklar, akneler, sivilceler oluşmaktadır.Mesela sıcak suyla duş aldığımızda vücudumuzda rahatlama ve gevşeme oluştuğunu hepimiz biliriz.

Bu vücudumuzdaki serbest radikallerin temizlenip, hücrelerin nefes almasından kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu. Makyajın artık kadınların bir parçası olduğunu dile getiren Alkan, “17’li yaşlardan makyaj yapmayanlarla, makyaj yapanlar arasında cilt olarak çok büyük farklar olduğunu görmekteyiz. HAYAT Sahte makyaj malzemesi sahte güzellik

You might be interested:  Kamfolin Pomad Krem Ne Işe Yarar?

Gece nemlendirici sürülür mü?

Hepimiz cilt bakımı yaptığımızı zannediyoruz ancak cilt bakımı yapmak demek sadece nemlendirici krem sürmek veya cildi yıkamak demek değil. İşte en sık yaptığımız 5 cilt bakım hatası, – Hepimiz cilt bakımı yaptığımızı zannediyoruz ancak cilt bakımı yapmak demek sadece nemlendirici krem sürmek veya cildi yıkamak demek değil.

 1. İşte en sık yaptığımız 5 cilt bakım hatası,1.
 2. Yanlış: CİLDİ DOĞRU TEMİZLEMEMEK Cilt temizliği cilt bakımının en önemli ve temel maddesidir.
 3. Güzel temizlenmemiş bir cilt üzerine istediğiniz kremi sürebilir istediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz; ama sonuç hüsran olacaktır.
 4. Güzellik bakımının etkili olabilmesi için cildi doğru bir şekilde ve düzenli temizlemek önemlidir.

Cilt temizliğinde derinlemesine temizlik yapılmadan ürün kullanmak fayda sağlamak yerine zarar dahi verebilir. Özellikle şehirde gün içerisinde cildimizin maruz kaldığı kir, toz ve duman düşünülürse sadece su ile cildin temizlendiğine inanmak mümkün değildir.

İkinci yanlış ise cildinize değil cebinize göre temizleyici seçmek. Mutlaka bir dermatologla görüşmeli ya da en azından cildinizi tanımalısınız ki cilt tipinize göre temizleyici seçebilesiniz.2. Yanlış: SABAHKİ MAKYAJLA AKŞAMA KADAR KALMAK Makyajla ilgili en büyük hata makyajla uyumaktır. Akşamları üşenip temizlemediğiniz makyaj ürünleri gece boyunca yüzünüzde kaldığında bütün gözeneklerinizi tıkar.

Bu süre zarfındaki oluşan bakteriler akne ve kızarıklık sorununa neden olur. Pek bilinmeyen diğer yanlış ise sabahki makyajla akşamki etkinliğe katılmaktır. Cildinizi gün içerisinde mutlaka temizlemeli ve akşam dışarı çıkmadan önce yeni bir makyaj uygulaması yapmalısınız.3.

 1. Yanlış: DOĞRU EPİLASYON YÖNTEMİNİ SEÇMEMEK Epilasyon bütün kadınların hayatının bir gerçeği.
 2. Ancak epilasyon denilince akla ilk gelen yöntem olan ağda hem yüksek sıcaklığı sebebiyle cildi tahriş etmekte hem de ciltte erken yaşta sarkmalara neden olabilmektedir.
 3. Ayrıca cilt için travmatik bir durum olduğundan enfeksiyon kapma riskiniz de yüksektir.
You might be interested:  Sessizliğin Sesi 6. Cilt Ne Zaman?

Ağdadan sonra çıkan tüyler öyle incedir ki yolunu bulamaz ve iltihaplanarak batıklara neden olabilir. Epilasyon yöntemi olarak en sık önerilen yöntemlerin başında epilatörler gelmektedir. Epilatörler, istediğiniz hızda, hem ıslak hem kuru hem de masaj yapar özelliklerde kullanılabildiği için ağdaya göre çok daha etkilidir.

Ayrıca ağdanın alamadığı tüyleri bile alır ve uzun süre pürüzsüzlük sağlar. Hassas başlıkları ise vücudunuzun her bölgesine ve kıvrımına uyum gösterir. Dolayısıyla genital bölgeden koltuk altına, bacaklardan yüze kadar her bölgede güvenli bir şekilde kullanılabilen tek epilasyon yöntemidir.4. Yanlış: YETERİNCE VE DOĞRU NEMLENDİRİCİ SÜRMEMEK Cilt tipinizi bilmeden kullanılan nemlendiriciler cildin doğal dengesini bozar ve akne gibi istenmeyen sorunlara neden olabilir.

Ayrıca sadece sabah 1 kez nemlendirici uygulamak yeterli değildir. Cildimiz gün içerisinde de nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Sabah kullandığınız ürünü gece yatarken kullanmak yapılan bir diğer hatadır. Vücudun çalışma dengesi gündüz ve gece farklı olduğundan cilt de farklı bir ürüne ihtiyaç duyar.

Akşam yüz bakımı nasıl yapılır?

Gece Cilt Bakımı Sıralaması – Tıpkı gündüz cilt bakım rutininde olduğu gibi gece cilt bakım rutininde de belirli bir sıra söz konusudur. Çünkü her ürün bir diğerinin tamamlayıcısı niteliğinde ve ancak doğru bir sıra ile bu bakımın faydasını görmek mümkün.

Akşam yüz bakımı nasıl yapılır?

Gece Cilt Bakımı Sıralaması – Tıpkı gündüz cilt bakım rutininde olduğu gibi gece cilt bakım rutininde de belirli bir sıra söz konusudur. Çünkü her ürün bir diğerinin tamamlayıcısı niteliğinde ve ancak doğru bir sıra ile bu bakımın faydasını görmek mümkün.

Ilk önce peeling mi tonik mi?

Gece Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı Cildimiz, gün boyunca pek çok dış etmenlere maruz kalmaktadır. Makyaj, toz, yağlanma gibi unsurlar cildimizi ister istemez kötü bir görünüme sokmaktadır. Ancak bu kötü görüntüden kurtulmak mümkündür. Maske ve peeling uygulamaları ile cildimizi bir bebek cildi kadar yumuşak ve pürüzsüz yapabiliriz.

Maske ve peeling uygulamaları cilt için önemli bir temizleme yöntemidir. Maske öncesi yüzü temizlemek ve ölü tabakalardan arındırmak, maskenin faydalı olması açısından yapılması öngörülen bir metottur. Peeling yaparken ise; uygulama aşamasında her cilt tipine göre, farklı karışımların bir araya geldiği peelingler uygulanmalıdır.

Aksi takdirde pek de faydasını göremezsiniz. İnsandan insana fark olduğu gibi, ciltten cilde de farklılıklar vardır. Akneli cilt, hassas cilt, karma cilt ve kuru ciltler olmak üzere birbirinden farklı cilt tipleri vardır. Bu tip ciltler için geliştirilmiş bakım kremleri, maskeler ve peelingler de farklılık göstermektedir.

You might be interested:  Green Tea Krem Ne Işe Yarar?

Örneğin; hassas ciltler için yumuşatıcı, akneli ciltler için antiseptik içerikli, karma ciltler için ise yağ salgısını dengeleyecek şekilde hazırlanmış kimyasal ve bitkisel içeriklere sahip formüller vardır. Peeling yapma olayı kısacası cilde uygulanan hafif bir zımpara gibidir. İçeriğinde bulunan köpürücü küçük partiküller, cilt yüzeyinde uygulama esnasında gezinerek, ciltteki ölü deriyi kaldırır.

Soyma ya da fazlalığı atma olayı da diyebiliriz. Ovma aşamasını oldukça hassas şekilde yapmaya özen göstermenizde fayda vardır. Yüzünüzdeki ölü tabakayı peelingle attıktan sonra, bir tonik aracılığı ile yüzünüzü temizlemelisiniz. Ardından maske yapmak isterseniz, cilt tipinize en uygun olan maskeyi seçmeli ve uygulamalısınız.

 • Cilt üzerindeki kalın tabaka atıldığı için maske, cildi daha yumuşak yaparak cildinizin daha nemli ve güzel bir görünüme sahip olmasına olanak tanır.
 • Maskeyi seçerken de tıpkı peeelingi seçtiğiniz gibi cilt tipinizi ön planda tutmalısınız.
 • Bakteri üremesini önleyen, yağ dengesini sağlayan, nem depolayan, yumuşatan ve sakinleştiren maskelerden uygun olanını seçerseniz, cildinize iyilik yapmış olursunuz.

Yüz bakımını haftada en az 2 defa e düzenli olarak yaparsanız, hem cildiniz sürekli taze ve bakımlı kalır, hem de ölü tabakanın oluşmasının önüne geçmiş olursunuz. Yüz bakımı cildinizi dinlendirir, böylece sizi daha genç ve daha dinamik gösterir. Ne var ki bazen maskeler ve standart peeling uygulamaları yetersiz gelebilir.