Hyaluronik Asit Hangi Cilt Tipine Uygun?

01.11.2022 0 Comments

Hyaluronik Asit Hangi Cilt Tipine Uygun
Cilde asit kullanmak; düşüncesi bile korkutucu geliyor değil mi. Sonuçta adı üstünde asit, cilde nasıl kullanılabilir ki? Fakat işin gerçeği farklıdır, cilt zaten doğası gereği hafif asidik yapıdadır. Cilt tipi, endişe, yaş, cinsiyet farketmeksizin cilt bakımında asit kullanmak cilt sağlığı için çok önemlidir.

Fakat hangi asitler cilt için faydalıdır, her asit kullanılabilir mi? Tabii ki her asit ciltte kullanılamaz. Sadece belli asitler kullanılmalıdır. Cilt sağlığı için faydalı olan asitler: Alfa Hidroksi Asitler (Glikolik Asit), Beta Hidroksi Asitler (Salisilik Asit), Hyaluronik Asit (Hyaluron), Askorbik Asit (C Vitamini), Retinoik Asit (Retinol).

Bu yazıda cilt için faydalı olan asitler ve çalışma mekanizmaları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Alfa Hidroksi Asitler (AHA) AHA lar Glikolik asit, Laktik asit, Malik asit, Mandelik asit, Tartarik asit ve Sitrik asitten oluşan bir asit grubudur.

 • Tüm bu asitler cilt yüzeyini eksfolye etmeye yardımcı olurlar.
 • Fakat aralarında en küçük molekül yapısına sahip olan Glikolik asit cilt için en faydalı olan AHA dır.
 • Üçük molekül yapısından dolayı cildin en derin katmanlarına kadar erişebilmektedir.
 • Doğru oranlarda ve doğru bir şekilde formüle edilmeleri şartı ile (etkili olmaları için doğru pH aralığında ve stabil olmaları gerekmektedir) AHA lar cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin birbirine tutunmalarını sağlayan, çimento olarak da adlandırılan maddenin çözünmesini sağlamaktadır.

Çimento maddesi AHA lar tarafından çözününce cilt yüzeyinde biriken ve atılmayan ölü hücreler de doğal bir şekilde cilt yüzeyinden uzaklaşmaktadır. Eğer ölü cilt hücreleri cilt yüzeyinden uzaklaşmazsa ve birikmeye başlarsa mat/solgun/ kaba/ pürüzlü görünüm, nemsizlik, ton farklılıkları, leke gibi endişeler belirmeye başlamaktadır.

Tüm cilt tipleri AHA eksfolyanları kullanabilir. Özellikle güneş hasarları, yaşlanma belirtileri gözlenmeye başlanan cilt tipleri için vazgeçilmez kurtarıcılardır. AHA eksfolyanlar ömür boyu ara verilmeden kullanılabilir. Düzenli kullanılmaları durumunda cilt daha elastik, daha yumuşak, pürüzsüz hal alır.

Ton farklılıkları giderek yok olur. İnce kırışıklıklar ve yaşılık/ güneş lekeleri endişelerinde de hızlı ve olumlu sonuç alınmaktadır. Glikolik Asit (AHA) içerikli Cyrène formülleri:

6% Glycolic Probiotic Daily Smooting & Toning Solution Daily Skin Smoothing & Renewing Treatment 4% AHA Exfoliant AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads Skin Perfecting & Renewing 8% AHA Exfoliant Weekly Resurfacing & Renewing Treatment 10% AHA Exfoliant Dark Spot Eraser 15% AHA Facial Mask Derma C -ABC Serum

Tüm glikolikli ürünlere buradan ulaşabilirsiniz: https://cyrene.com.tr/collections/glikolik-asit Beta Hidroksi Asit (BHA veya Salisilik Asit) Beta Hidroksi Asit olarak sadece bir tane asit vardır o da Salisilik Asittir. Düşük oranda kullanılması bile son derece etkilidir.

Hyaluronik asit hangi ciltler için?

Hyalüronik asit hangi ciltler için uygun? – Hyaluronik Asit Hangi Cilt Tipine Uygun Retinol ve AHA/BHA gibi soyucu asitler cildin nem kaybetmesine sebep olduğu için, hyalüronik asidin bu içeriklerle kombinlenmesi tavsiye ediliyor. Nazik bir içerik olan hyalüronik asit her tip ciltte, hatta hassas ve kızarıklığa yatkın ciltlerde dahi kullanılabiliyor.

Cilt bariyerini onarıyor oluşu ve cildi yatıştırıcı etkisi, onu egzema ve rosacea gibi şikayetlerde de başvurulan bir içerik kılıyor. Hatırlatmakta fayda var; hassas cilde sahip kişilerin hyalüronik asit içerikli bakım ürünü seçerken diğer bileşenlere ve parfümsüz olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Nemi cilde hapsetme özelliğiyle kuru ciltler için vazgeçilmez olan hyalüronik asit, su bazlı yapısı sayesinde yağlı ve akneye meyilli ciltlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Yağlı ciltlerin de nemlenmeye ihtiyacı olduğunu göz önünde bulundurursak, hyalüronik asit içeren bakım ürünleri hafif dokularıyla bu ciltler için birebir.

You might be interested:  Recordati Ilaç Krem Ne Işe Yarar?

Hyaluronik asit herkes kullanabilir mi?

Hyaluronik Asit – Doğal olarak vücudumuzda bulunan bir madde olması sebebiyle Hyaluronik asit herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği son derece güvenli bir içeriktir. Cildin en temel ihtiyacı olan nemin, en iyi seviyelerde karşılanmasını sağladığı için tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur.

 • Güneşin altındayken bilhassa tercih edilebilir.
 • Hiçbir yan etkisi yoktur,
 • Her durumda her formu her cilt tipi için faydalıdır.
 • Hyaluronik asit cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidan olarak görev yapar ve dermiste kolajen sentezi yapacak uygun ortamın oluşmasını sağlar.

Bu sayede elastin lifleri yenilenir, güçlenir ve sıkılaşır. Bu nedenle yüz gençleştirme, yüz germe, cilt altı dokuları kolajen üretimine tetiklediğimiz tüm cilt uygulamalarından sonra hyaluronik asit kullanmamızın sebebi, budur.

Hassas ciltler hyaluronik asit kullanabilir mi?

7. La Roche Posay Hylau B5 Serum – Hyaluronik Asit Hangi Cilt Tipine Uygun Hassas bir cilde sahipsen ve cildindeki yaşlanma belirtilerine iyi gelecek bir hyaluronik asit serumu arayışındaysan, sana La Roche Posay’in Hylau B5 serumunu önerebiliriz. Hassas ciltlerin kullanımına uygun olan bu yüz serumu, formülündeki iki farklı hyaluronik asit molekülü, B5 vitamini ve madeccasosside ile cilt bariyerini güçlendirmeye ve cildin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor.

Hyaluronik asit sivilce yapar mı?

Hyalüronik asit sivilceye neden olabilir mi? – Hyalüronik asit, cilt için çok iyi bir nemlendiricidir ve etkileyici bir su tutma kapasitesine sahiptir. Cildin yüzeyine yüksek miktarda su çeker ve onu orada tutarak dış dünyaya karşı koruyucu bir bariyer oluşturur.

 1. Bununla birlikte hyalüronik asit; nemlendirici ve yatıştırıcı etkileri ile iltihaplanmayı azaltarak akne izlerini iyileştirmeye yardımcı olur.
 2. Cildinizde sivilce olsa da, cildin doğal nemini korumanız önemlidir ve hyalüronik asit, bunun için biçilmiş kaftandır.
 3. Cilt dokusunu iyileştirmenin yanında, kuruluk ve lekeler ile de savaşır.

Özellikle sivilcelenmeye meyilli ciltler söz konusu olduğunda, cilt oldukça hassastır. Hyalüronik asit, cilde doğal nem vererek daha temiz ve berrak hale getirir. Yine de, özellikle sivilcelenmeye meyilli bir cildiniz varsa ve cilt bakım rutininize yeni bir bileşen eklemekten çekiniyorsanız, hyalüronik asidin sizin için doğru olduğundan emin olmak için bir uzmana danışmanın zararı olmaz.

Hyaluronik asit gözenek sıkılaştırır mı?

5. Gözenek sıkılaştırıcı tonik: Garnier Hyaluronik Aloe Tonik – Hyaluronik Asit Hangi Cilt Tipine Uygun Geniş gözenekler demek, siyah nokta problemi demek. Genişleyen gözeneklerinde biriken fazla yağı ve kiri yeterince arındırmadığında, siyah nokta problemiyle karşılaşman olası. Bu yüzden cilt bakım rutininde Cildini iyi bir şekilde arındıracak, aynı zamanda da cildini kurutmayacak bir tonik kullanabilirsin.

Hyaluronik asit serum kaç yaşında kullanılır?

Kimlerin Hyaluronik Asit Kullanması Gerekir? – Hyalüronik asit kullanan kişilerin, en az 25 yaş ve üzerinde olması gerekir.25 yaşından küçük olanların cilt tipi, hyalüronik asit takviyesine uygun değildir. Hyalüronik asit, diğer nemlendiricilere ve vitaminlere kıyasla, daha güçlüdür.

Güçlü olmasının yanında, hassas bir yapıya sahip olması, cildin tahriş olmasını engellemektedir.30 yaşın üstünde olan kişilerde, yaş ilerlemesi sebebiyle çeşitli kırışıklıklar ve lekelenmeler oluşmaktadır. Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıkların sebebi, cildin yeterli miktarda hyaluronik asit üretememesidir.

Cildin nem oranı azaldıkça, kırılmalar ve izler oluşmaya başlayacaktır. Cildi akneye meyilli olan kişiler ve cilt yapısında hassaslaşma meydana gelen kişiler, hyaluronik asit kullanarak bu sorunların önüne geçebilir. Cildinde çatlamalar meydana gelen kişiler, kırışıklıkları bulunan kişiler, elastik yapısını kaybeden ciltler, hyalüronik asit tedavisine başlamalıdır.

Hyaluronik asit hangi marka iyi?

1. L’Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serum – Hyaluronik Asit Hangi Cilt Tipine Uygun Son zamanların en popüler hyaluronik asit serumlarından biri L’Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serum. Tiktok viral cilt bakımı ürünleri arasında çok sevilen, stokları tükenen bu hyaluronik asit serumu, tüm dünya çapında resmen bir fenomen oldu! L’Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serum, formülündeki %1,5 saf hyaluronik asit ile yoğun dolgunlaştırıcı yaşlanma karşıtı bir bakım sağlıyor.

You might be interested:  Bb Krem Cilt Tonu Nasıl Seçilir?

İğnesiz dolgu etkisi sağlayan bu serum, cildi gözle görülür bir şekilde nemlendirmeye, pürüzsüzleştirmeye yardımcı oluyor. Ciltteki kırışıklık görünümünün %47 oranında* azalmasını sağladığı gibi, cildi derinden dolgunlaştırma özelliğine sahip. L’Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serum’u cilt bakım rutinine dahil edip günde iki kere düzenli olarak kullandığında, cildinin daha dolgun, genç ve esnek görünmesini sağlayabilirsin.

Tüm cilt tipleri için uygun olan bu serum, son derece hafif bir formüle sahip. Sürer sürmez hızlı bir şekilde emiliyor, geriye yağlı ve yapışkan bir his bırakmıyor. Enjeksiyona gerek kalmadan cildinde hyaluronik asitin dolgunlaştırma etkisini elde etmek istersen Revitalift Filler serisini kullanabilirsin.

Hyaluronik asit yan etkileri nelerdir?

Hyalüronik Asit Enjeksiyonunda İstenmeyen Yan Etkiler Nelerdir? – Hyalüronik asit enjeksiyonu genel olarak güvenli bir uygulamadır ve yan etkileri oldukça nadir ve geçicidir. Ancak bazı hastalarda eklemde şişlik, ışı artışı, ağrı ile seyreden yan etkiler görülebilmektedir.

Hyaluronik asit ciltte ne işe yarar?

Hyalüronik asit nedir ? Hyalüronik asit cildin ve dokuların iyi yağlanmasına, nemli kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Aynı zamanda bir nemlendiricidir. Çevreden nem alan ve ciltte nemlenmeyi artıran bir cilt bakım bileşenleri kategorisidir. Özellikle ciltte, eklemlerde ve gözde yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

 • Başlıca görevi kayganlık sağlamak ve doku hidrasyonunu yani nemliliğini sağlamaktır.
 • Bunu da kendi ağırlığının bin katına kadar su tutabilmesine özelliğine borçludur.
 • Yaşlandıkça vücuttaki hyalüronik asit seviyeleri azalır.
 • Buna bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, canlılığını ve nemini kaybetme, eklemlerde ise aşınma ve yıpranma gibi sonuçlar görülür.

Uzun yıllar süren çalışmalar sonucu laboratuvar ortamında üretimi sağlanabilen hyalüronik asit takviyeleri yaşlanma ile ilgili sağlık durumlarının önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir. Hyalüronik asidin cilde faydaları Hyalüronik asit, eklem rahatsızlıklarına, cilt kırışıklıklarına, yara iyileşmesine, reflüye, göz kuruluğuna, sistit ve kronik yorgunluklara iyi gelir.

En yaygın olarak eklemlerdeki aşınma ve yıpranma sonucu gelişen ‘osteoartrit’in tedavisi için kullanılır. Etkilenen eklemin içine enjeksiyon yoluyla verilebildiği gibi oral takviyenin benzer yararları sağladığını ispatlayan tıbbi yayınlar mevcuttur. Cilt sağlığı ve güzelliği hyalüronik asidin en etkin olduğu alandır.

Vücudumuzda bulunan toplam hyalüronik asidin yarısından fazlası cildimizde yer almaktadır. Yaşla birlikte bu miktar azalmakta, bu da cildin nemini kaybedip daha donuk görünmesine yol açmakta, kırışıklıkların oluşmasını hızlandırmaktadır. Kremler ve serumlarla yüzeyden uygulanan hyalüronik asit cilt tarafından emilmemekle birlikte yüksek su tutma kabiliyeti ile cilt nemlendirilmesinde faydalıdır.

 1. Enjeksiyonlarla hyalüronik asidin cilde direkt verilmesi ise hem nemlilikte artış hem de kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri üzerinde azalmalara sebep olur.
 2. Gıda takviyesi olarak alınan hyalüronik asitle ilgili yapılan çalışmalarda kırışıklık derinliği ve hacminde bir azalma, ayrıca cilt parlaklığı, esnekliği ve nemliliğinde artış saptanmıştır.

Hamileler kullanabilir mi? Vücudun doğal olarak ürettiği bir madde olduğu için alerjik reaksiyonlar çok nadir görülür. Ancak, hamilelik veya emzirme dönemindeki etkileri tam olarak çalışılmamıştır, bu yüzden bu gruplarda kullanımında dikkatli olunmalıdır. Kullanırken nelere dikkat etmeli? Piyasada çok fazla sayıda ve çok farklı fiyatlarda hyalüronik asit preparatları bulunur.

Hassas ciltler hangi serumu kullanmalı?

Hassas ciltler için C vitamini serumu önerisi – Hyaluronik Asit Hangi Cilt Tipine Uygun Hassas ciltlerin kullanmaya en çekindiği içeriklerden biri de C vitamini. Hassas ciltler cilt bakımında kullanılan asit içeriklere reaksiyon gösterebiliyor. Özellikle C vitamini serumları ilk uygulandıklarında tüm ciltlerde kısa bir süreliğine karıncalanma ve kaşınma hissi yaratabiliyor.

 1. Tabii söz konusu hassas bir cilt olduğunda, bu normal sayılan ve aslında serumun içeriğinin çalıştığını gösteren belirtiler rahatsız edici olabiliyor.
 2. Bu yüzden, hassas ciltler için kullanabileceğin C vitamini serumu, cildi yatıştıracak içeriklere de sahip olması gerekiyor.
 3. Bizim hassas cildimizde rahatlıkla kullandığımız C vitamini serumu, La Roche Posay Saf C Vitamini Serumu, neurosensine içeren formülü ile cildi yatıştırmaya yardımcı oluyor.

Bu serumun formülündeki C vitamini ve salisilik asit, ışıltı kaybı, kırışıklık ve düzensiz cilt dokusu görünümünü gidermeye yardımcı olurken, neurosensine içeriği ise hassas ciltlerin genellikle yakındığı yanma, batma, kaşıntı ve karıncalanma gibi rahatsızlık hislerinin oluşmasına engel oluyor.

You might be interested:  Hangi Bitkisel Yağlar Cilt Lekelerine Iyi Gelir?

Hyaluronik asit leke giderir mi?

Bu yüzden cilt lekeleri, cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucu sarkmalar ve kırışıklıklar gibi sorunlarla karşılaşılır. Hyalüronik asit bu cilt sorunlarını gidermekte destekleyici cilt bakım ürünü olarak kullanılır.

Hyaluronic Acid yazın kullanılır mı?

Yazın Hyaluronik Asit Kullanımı Kendi ağırlığının 1000 katı kadar nem tutma özelliğine sahip olan hyaluronik asit, yaz aylarında da gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Hyaluronic Acid lekelere iyi gelir mi?

Hyalüronik Asit Cilde Faydaları Nelerdir? – Aslında buraya kadar hyalüronik asidin cilt için ne kadar büyük bir önemi olduğundan biraz bahsettik. Şimdi biraz daha detaya girelim:

Hyalüronik asidin en büyük özelliği su tutma olduğu için cildin nem dengesini sağlamakla görevli. Eksikliği durumunda ciltte soluk, sağlıksız ve pütürlü bir görüntü ya da pullanma görülebiliyor. Su bazlı bir bileşen olduğu için yağlı ciltlerin nem ihtiyacını kolaylıkla karşılıyor. Kuru ciltlerde de hızla etki ediyor. Böylece cilde yoğun nem terapisi uygulayarak nemsizlikten kaynaklanan sorunları çözüme kavuşturuyor.Elastik yapısı korunan cilt daha güçlü bir form kazanıyor. Daha sağlıklı görünen ten, dışarıdan gelen hasarlara karşı da daha dayanıklı oluyor. Aynı zamanda sıkılaşıyor ve böylece ince çizgiler görünmez hale geliyor. Hyalüronik asidin antioksidan ve antibakteriyel özellikleri de var. Antioksidan yanıyla cildi yıpratan etmenlere karşı koruma kalkanı oluşturuyor.Antibakteriyel özelliği ise yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Cilt üzerindeki leke ve sivilce tedavisinde kullanılabiliyor. Bütünsel anlamda cilt sağlığını iyileştiren bu bileşen; düzenli olarak kullanıldığında daha sağlıklı, daha parlak, daha sıkı ve daha dinç bir tene sahip olmanı sağlıyor.

Hyaluronik asit ciltte ne işe yarar?

Hyalüronik asit nedir ? Hyalüronik asit cildin ve dokuların iyi yağlanmasına, nemli kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Aynı zamanda bir nemlendiricidir. Çevreden nem alan ve ciltte nemlenmeyi artıran bir cilt bakım bileşenleri kategorisidir. Özellikle ciltte, eklemlerde ve gözde yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

Başlıca görevi kayganlık sağlamak ve doku hidrasyonunu yani nemliliğini sağlamaktır. Bunu da kendi ağırlığının bin katına kadar su tutabilmesine özelliğine borçludur. Yaşlandıkça vücuttaki hyalüronik asit seviyeleri azalır. Buna bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, canlılığını ve nemini kaybetme, eklemlerde ise aşınma ve yıpranma gibi sonuçlar görülür.

Uzun yıllar süren çalışmalar sonucu laboratuvar ortamında üretimi sağlanabilen hyalüronik asit takviyeleri yaşlanma ile ilgili sağlık durumlarının önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir. Hyalüronik asidin cilde faydaları Hyalüronik asit, eklem rahatsızlıklarına, cilt kırışıklıklarına, yara iyileşmesine, reflüye, göz kuruluğuna, sistit ve kronik yorgunluklara iyi gelir.

En yaygın olarak eklemlerdeki aşınma ve yıpranma sonucu gelişen ‘osteoartrit’in tedavisi için kullanılır. Etkilenen eklemin içine enjeksiyon yoluyla verilebildiği gibi oral takviyenin benzer yararları sağladığını ispatlayan tıbbi yayınlar mevcuttur. Cilt sağlığı ve güzelliği hyalüronik asidin en etkin olduğu alandır.

Vücudumuzda bulunan toplam hyalüronik asidin yarısından fazlası cildimizde yer almaktadır. Yaşla birlikte bu miktar azalmakta, bu da cildin nemini kaybedip daha donuk görünmesine yol açmakta, kırışıklıkların oluşmasını hızlandırmaktadır. Kremler ve serumlarla yüzeyden uygulanan hyalüronik asit cilt tarafından emilmemekle birlikte yüksek su tutma kabiliyeti ile cilt nemlendirilmesinde faydalıdır.

 1. Enjeksiyonlarla hyalüronik asidin cilde direkt verilmesi ise hem nemlilikte artış hem de kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri üzerinde azalmalara sebep olur.
 2. Gıda takviyesi olarak alınan hyalüronik asitle ilgili yapılan çalışmalarda kırışıklık derinliği ve hacminde bir azalma, ayrıca cilt parlaklığı, esnekliği ve nemliliğinde artış saptanmıştır.

Hamileler kullanabilir mi? Vücudun doğal olarak ürettiği bir madde olduğu için alerjik reaksiyonlar çok nadir görülür. Ancak, hamilelik veya emzirme dönemindeki etkileri tam olarak çalışılmamıştır, bu yüzden bu gruplarda kullanımında dikkatli olunmalıdır. Kullanırken nelere dikkat etmeli? Piyasada çok fazla sayıda ve çok farklı fiyatlarda hyalüronik asit preparatları bulunur.

Nemlendirici yerine hyaluronik asit kullanılır mı?

Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir? – Hyaluronik asit cilde faydaları ve cilt bariyerini desteklemesiyle bilinen bir bileşen. Nem tutma özelliğinden bahsettik. Cilt nemlendirici hyaluronik asit, cildin kurumasının, pütürlenmesinin, çatlamasının ve kırışmasının önüne geçer.