Limon Suyu Ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

18.11.2022 0 Comments

Limon Suyu Ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Limon Suyu Ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Cildinize bakım yapmak istiyorsanız limonun faydalarından yararlanabilirsiniz. İçerisinde bol miktarda C vitamini barındıran limon, hem hücreleri besliyor hem de genç ve dinamik kalmasını sağlıyor. Peki limon yüze nasıl uygulanır? Akne ve sivilce tedavisinde limon uygulamak doğru mudur? Tüm bu soruların yanıtı bugünkü yazımızda.

Limon, yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesidir. Sağlık için oldukça faydalı bir besin olan limon, bağışıklığın kuvvetlendirmesiyle bilinir. Hoş kokusu ve ekşi tadı ile pek çok kişinin vazgeçemediği lezzetlerden biri olan bu meyve, özellikleri ve sağladığı faydalar ile tam bir şifa kaynağı niteliğindedir.

Sadece mutfaktaki kullanımı ile sınırlı kalmayıp, ev temizliği ve cilt bakımı gibi pek çok alanda kullanılan limonun cilde faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Cilt bakımından parlatmaya, diş beyazlamasından saç rengini açmaya kadar birçok alanda etkisi olan limon nasıl uygulanır? Limon Suyu Ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır limonun cilde faydaları nelerdir İLİŞKİLİ HABER Limonun saça faydaları nelerdir? Limonlu saç maskesi tarifi! Limonun saça zararı var mıdır?

CİLDİ AYDINLATIR

Soluk bir cildiniz varsa ve koyu lekeler söz konusuysa limonu doğal parlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Sabahları yüzünüzü yıkadığınız suya bir kaç damla limon ekleyebilirsiniz.

DİŞLERİ BEYAZLATIR

Pahalı diş macunu markalarını tercih etmek yerine, limonu kullanarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Limon suyu ve karbonatı karıştırarak diş macunu elde edebilirsiniz.

SİYAH NOKTALARI YOK EDER

Limon cildinizdeki yağı emer. Bir parça pamuğa bir kaç damla limon suyu sıkın ve uyumadan önce tonik olarak kullanın. Siyah noktalar için ise yarım limon suyunu bal ile karıştırıp siyah noktalı bölgeye uygulayın.5 dakika bekleyip soğuk suyla yıkayın. Limon Suyu Ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır limon yüze nasıl uygulanır

SAÇ RENGİNİ AÇAR

Saç renginizi açmak için kimyasal boyalar veya kozmetik ürünlerini değil, doğal yolları tercih edin. Limon suyunu saç bakım spreyinize ekleyin ve saç tutamlarına püskürtün. Güneşe çıktığınızda doğal gölgeleriniz olacak.

TIRNAKLARI GÜÇLENDİRİR

Sık oje sürüyorsanız, aseton ve oje sebebiyle tırnaklarınız güçsüzleşebilir. Bir yemek kaşığı zeytinyağına, bir kaç damla limon ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı tırnaklarınıza sürün. En etkilisi gece yatmadan önce uygulamak ve eldiven giymek olacaktır. Sabah uyandığınızda elleriniz yumuşacık ve tırnaklarınız güçlenmiş olacak.

Limon suyu direk yüze sürülür mü?

Limon zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde cilt için oldukça faydalı bir besindir. İçerisinde ihtiva ettiği B1, B2, B6 ve C vitamini sayesinde, yüze birçok fayda sağlar. Antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce ve siyah noktaları geçirir, yüzü beyazlatır, geniş gözeneklerin küçülmesini sağlar.

 • Aynı zamanda ciltteki kahverengi lekelerin ve sivilce lekelerinin geçmesini sağlar.
 • Ancak limonun yüze faydası olduğu kadar birtakım zararları da vardır.
 • Yüze çok fazla limon sürmek cildin tahriş olmasına, cildin ph dengesinin bozulmasına neden olur.
 • Bununla birlikte limonun içerisinde çok fazla asit bulunur.
You might be interested:  Fucidin Krem Ne Işe Yarar Yorumlar?

Çok fazla asit bulunduğundan dolayı hassas ciltler üzerinde acıya, kaşıntıya, yahut cilt kızarıklığına yol açmaktadır. Yüze Limon Sürmenin Zararları Nelerdir?

Limonun cilde olan zararlarından biri, limonun cildi tahriş etmesidir. Limon yüze sürüldüğünde cildi kurutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle kuru cilde sahip olanlar, yüzüne limon sürmemelidir. Aksi taktirde kuru olan cilt, limon sürüldüğünden dolayı daha da kurur ve cildin tahriş olmasına neden olur. Kuru cildi olanlar limonu yüzüne direkt olarak sürmemeli, başka bir malzemeyle limonu karıştırıp cildine öyle uygulamalıdır.Hassas cilde sahip olanların yüzüne direkt olarak limon sürmesi cildine zarar verebilir, Limon bol miktarda asit içerir. İçerdiği asit ise aşırı hassas olan ciltlerde kaşıntı, kızarıklık yahut tahrişe neden olabilir. Aşırı hassas cilde sahip olanlar limonu yüzüne direkt olarak uygulamamalı, bir miktar yoğurt ile limonu karıştırıp cilde bu şekilde sürmelidir. Limonun içerisinde bol oranda asit bulunur, Fazla asit içerdiğinden dolayı, limonun tamamı cilde uygulanmamalıdır. Bir bütün limonun suyu cilde sürüldüğünde cilt çok fazla asite maruz kalır. Fazla asit ise, ciltteki doğal yağ üretiminin ve cildin Ph dengesinin bozulmasına neden olur. Bir parça pamuğu çok az miktarda limonun suyuna batırıp, cildinize sürebilirsiniz. Yüzünde açık yara, kesik, patlamış sivilce, yanık yahut egzama olanların yüzüne limon sürmemesi gerekir. Şayet limon suyu yüze sürülürse, çok fazla acıya ve yanmaya sebep olur. Bununla birlikte cilt üzerinde hasara yol açabilir, Limon suyunu ancak sivilce izi yahut sivilce leke üzerine uygulamalısınız. Patlamış sivilcenin üzerine limon suyu uygulamak, sivilcenin yaraya dönüşmesine yol açabilir. Limon suyu yüze sürüldükten sonra güneşe çıkılmamalıdır. Limon suyu, ciltteki hassasiyeti arttırıp cildin daha duyarlı olmasına neden olur. Yüze limon sürüp güneşe çıkıldığında, güneş ışınları ciltte leke oluşmasına neden olur. Gün içerisinde dışarıya çıkacaksanız yüzünüze limon sürmemeli yahut cildinize limon maskesi uygulamamalısınız. Gün içerisinde dışarıya çıkacak olan kimseler için, gece yatmadan evvel cildine limon sürmesi tavsiye edilir.

Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir?

  Limonun içerisinde L-askorbik asit maddesi bulunur. L-askorbik asit, sivilcelerin tedavisinde etkili olan bir maddedir. Sivilcelerin hızlı bir şekilde geçmesini sağlayan limon, sivilce oluşumunu da önlemektedir.

  Limon suyu yüzü güzelleştirir mi?

  Özellikle cilt lekeleri, siyah noktalar ve sivilceler için limon olmazsa olmazdır. Limon, dış kabuk yapısı itibariyle pürüzsüzdür. Bazı araştırmalara göre çoğu insanın da bildiği üzere sebzeler ve meyveler benzedikleri organlara iyi gelirler. Limonun bu pürüzsüz yapısı pürüzsüz bir cildi temsil eder.

  Limonu tonik, temizleyici ve sıkılaştırıcı gibi farklı özellikleri için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda limonu tek başına veya farklı karışımlarla da kullanabilirsiniz. Her temizlik uygulamasının da başında yapıldığı gibi temizlenen cilde sıktığınız limonu pamukla uygulayabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltlerde T bölgesinde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

  Bir süre cildinizde beklettiğiniz limonu yalnızca suyla yıkamalısınız. Faydasını görmek istediğiniz bu uygulamayı tekrarladığınızda siz de farkı göreceksiniz. Yine maske gibi uygulamalarınızdan sonra cilt bakımınızda kalıcı bir sonuç elde etmek istediğinizde limonu tonik olarak kullanabilirsiniz.

  Böylece bunun için ayrıca tonik edinmenize gerek kalmayacaktır. Zamansız çıkan sivilcelerinizi ertesi güne kadar yok etmek istediğinizde, uyumadan önce sivilcenizin üzerine limona batırdığınız pamuğu bırakıp kuruyana kadar bekletebilirsiniz. Bu sayede sivilcelerinizin büyümesini önleyebilirsiniz. Cilt lekelerine uygulamada ise limona takviye olarak sirke kullanabilirsiniz.

  Yüzünüzde güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşmuş veya asla geçmeyen sivilce izlerine siz de sahipseniz bu yöntemi kullanabilirsiniz. Limon ve sirke asidik özelliğe sahip olduklarından dolayı ciltteki lekelerin rengini açarak zamanla yok edecektir.

  • Yüzünüz beyazlayacak ve cildiniz pürüzsüz bir görüntüye sahip olacaktır.
  • Limon yalnızca yüzünüz için değil elleriniz için de oldukça etkili şekilde güzelleştirici özelliğe sahiptir.
  • Güneşe çıkacağınız bir zaman değil de uyumadan önce veya evde olduğunuz bir zaman diliminde ellerinize limonla bakım yapabilirsiniz.

  Yumuşak ve pürüzsüz bir elle birlikte beyaz ve bakımlı tırnaklara da sahip olacaksınız.

  Yüze limon sürdükten sonra yıkamak gerekir mi?

  Limon, C vitamini bakımından zengindir, toksinlerin atılmasını sağlar ve hiperpigmentasyondan korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Cildinizde koyu lekeler, sivilce izleri veya keratinizasyon varsa, cildinizi parlatmak için limon kullanmayı deneyin.

  Limon cilt için nasıl kullanılır? Bir bardak suya ½ limon ve 1 çay kaşığı organik bal ekleyin. Sabah ilk işiniz bu karışımı içmek olsun. Bu içecek, toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Salatanıza limon suyu ekleyin. DONDURULMUŞ LİMONUN ŞAŞIRTICI FAYDALARI Pigmentasyon veya sivilce izleri olan yağlı bir cilde sahipseniz limon suyunu gül suyu ile karıştırın.

  Karışımı cildinize sürün ve 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Kuru bir cilde sahip iseniz limon suyunu ve Hindistan cevizi yağı ile karıştırın, cildinize sürün ve 10 dakika sonra durulayın. Göz altlarınızdaki koyu lekelerden kurtulmak için 1 çay kaşığı sütle 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın.

  Yüze her gün limon sürmek zarar verir mi?

  Yüze her gün limon sürmek zarar verir mi? – Aslında çok eski zamanlardan beri doğal cilt bakımında kullanılan limonla gün içinde yüzünüze sürüp temizleyebilirsiniz. Fakat limonun her gün yüze uygulanması ki özellikle hassas kişilerde cilde zarar verebilir. Bu sebeple 2 günde bir uygulaması daha doğru olur.

  Limon göz altına sürülür mü?

  Ferahlatıcı Etki: Salatalık ve Limon Suyu 2’şer kaşık salatalık ve limon suyunu karıştırıp bir makyaj pamuğu ile göz altına sür ve 15 dakika beklet. Ardından ılık suyla durula! Ancak limon gözlerini yakacağından gözlerine değdirmemeye dikkat et.

  Limon yüzde kaç dakika bekletilir?

  20 dakika beklettikten sonra o bölgeyi yıkayın. Birkaç gün bu adımı uygulayın. Limon suyunun içerisindeki sitrik asit sivilce bölgesindeki mikropları kıracak ve sivilceyi kurutacaktır.

  Limon suyu yüzü beyazlatır mı?

  Çünkü sitrik asit doğal bir beyazlatıcıdır. Filtrelenmemiş limon suyu cildini beyazlatabilir fakat ciddi zarar da verebilir, bu yüzden riske değmez. Evde, limon suyunu güvenli bir şekilde cildinde kullanmanı sağlayacak bir filtreleme veya seyreltme yolu yoktur.

  Limon suyu cildi sıkılaştırır mı?

  Yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir Çünkü limonun cildi sıkılaştırıcı bir etkisi vardır.

  Limon cildi nasıl beyazlatır?

  1) Limonla Cilt Beyazlatma: – Limon, içerisindeki asit etkisinden dolayı cilt beyazlatma konusunda tek başına bile oldukça etkilidir. Limonla cilt beyazlatma için limonu ortadan ikiye kesin ve suyunu sıkın. Öncesinde temizlemiş olduğunuz cildinize tampon hareketi ile uygulayın ve iyice ovun.

  Yüze her gün limon sürmek zarar verir mi?

  Yüze her gün limon sürmek zarar verir mi? – Aslında çok eski zamanlardan beri doğal cilt bakımında kullanılan limonla gün içinde yüzünüze sürüp temizleyebilirsiniz. Fakat limonun her gün yüze uygulanması ki özellikle hassas kişilerde cilde zarar verebilir. Bu sebeple 2 günde bir uygulaması daha doğru olur.

  Limon suyu yüzü beyazlatır mı?

  Çünkü sitrik asit doğal bir beyazlatıcıdır. Filtrelenmemiş limon suyu cildini beyazlatabilir fakat ciddi zarar da verebilir, bu yüzden riske değmez. Evde, limon suyunu güvenli bir şekilde cildinde kullanmanı sağlayacak bir filtreleme veya seyreltme yolu yoktur.

  Limon leke yapar mı?

  Nasıl hazırlanır? – Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, lekeler için limon maskesinin nasıl hazırlandığını şöyle anlattı: “Limon suyunun birebir elma sirkesi ile karıştırarak elde edilen karışımı bir pamuk veya fırça yardımı ile temizlenmiş yüze akşam saatlerinde sürün.

  • Yaygın lekelenme varsa bütün yüze veya lekeler üzerine uygulayın.
  • İdeali bütün gece yüzde kalmasıdır.
  • Fakat bazı hassas ciltli kişilerde yarım saat kadar bekletip yıkanması uygun olur.
  • Limon suyu deriyi güneşe duyarlandırabilir.
  • Bu nedenle sabah mutlaka yüzünüzü yıkayın ve güneş koruyucu kremler sürerek etkisini iyice azaltın.

  Limon suyunu hassas derisi olanlarda, balla veya yoğurtla karıştırıp lekeler üzerine de uygulamak fazlasıyla yararlı olacaktır.” İHA