Magnezyum Sülfat Cilt Için Nasıl Kullanılır?

31.10.2022 0 Comments

Magnezyum Sülfat Cilt Için Nasıl Kullanılır
Epsom tuzu, magnzeyum sülfat olarak da bilinen, içeriğinde magnezyum, kükürt ve oksijen barındıran bir tür inorganik tuzdur. İlk olarak 17. yüzyılda İngiltere’de Londra yakınlarındaki Epsom kasabasında keşfedildiği için epsom tuzu olarak anılmaktadır. İngiliz tuzu ya da acı tuz olarak da bilinir.

Yaygın olarak laksatif (kabızlığı giderici/müshil) etkisi için kullanılsa da, yoğun magnezyum içeren epsom tuzunun sağlığa başka birçok faydası bulunuyor. İlk olarak suyun içerisine karıştırıldığında güçlü bir laksatif etki gösterdiğinden dolayı sıklıkla bu şekilde tüketilse de, epsom tuzunu kullanmanın birçok farklı yolu var.

Banyo suyuna katılabilir, peeling karışımlarına eklenerek el-ayak veya tüm vücut peelingi için kullanılabilir, saç bakım ürünlerinin içine ilave edilebilir. Kısacası hem dışarıdan, hem de içeriden vücudunuzu beslemek için rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik artan epsom tuzlu suyunuzu bitkilerinize dökerek güçlü bir bitki besini de sağlayabilirsiniz.

Banyo suyunuza katacağınız bir avuç epsom tuzu, suyun içerisinde dinlendiğiniz süre boyunca cildinizdeki gözeneklerden vücudunuza girerek etkisini gösterir. Vücudu dinlendirir, ağrıların giderilmesinde etkili olur, kemikleri güçlendirir.20 dakika boyunca epsom tuzu banyosunda dinlenmek, daha iyi bir uyku için de yardımcıdır.

Uykuyu düzenleyen hormon olan melatonin salınımı için magnezyum önemli bir mineraldir ve epsom tuzu da bolca magnezyum içerdiğinden, uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olur. Yatıştırıcı etkisini artırmak için banyo suyunuza 4-5 damla lavanta yağı da ilave edebilirsiniz.

Özellikle kramplar, huzursuz bacak sendromu, kas ve kemik ağrıları gibi durumlarda epsom tuzu banyosu etkili olacaktır. Tuz, peeling karışımlarında en yaygın kullanılan maddelerden biri. Sıradan deniz tuzu da arındırıcı etki gösterirken epsom tuzu ile cildi ovalamak, faydalı bileşenlerin cildinize nüfuz etmesini sağlayarak daha güçlü bir bakım sağlar.

Duştan sonra tüm vücudunuzu epsom tuzu ile ovabilir ya da haftada 1-2 kez epsom tuzu ile yüzünüze hafifçe peeling uygulayabilirsiniz. Peeling karışımınızdaki epsom tuzu ölü derilerden arınmanıza yardımcı olurken aynı zamanda bolca magnezyum almanızı da sağlayacak.

You might be interested:  Besame Topikal Krem Ne Işe Yarar?

Ovma karışımınızın yanı sıra, cildinizde tonik olarak da epsom tuzlu su kullanabilirsiniz. Epsom tuzu, güçlü içeriği ile saç bakımında da oldukça etkilidir. Saçların hacim kazanmasına yardımcı olur.2 su bardağı sıcak suya bir yemek kaşığı epsom tuzu koyun ve iyice eriyene kadar karıştırın. Koku vermesi ve saçlarınızı yumuşatması için 2-3 damla lavanta yağı da ilave edebilirsiniz.

Karışımı spreyli bir kutuya alın ve kuru saçlarınıza uygulayın. Kabızlık durumunda bağırsakları harekete geçirmek için de epsom tuzu kullanılabilir. Bir çay kaşığı epsom tuzunu bir su bardağı ılık suda eritin ve yavaş yavaş için. Tadı biraz acı olacaktır ancak epsom tuzlu su, kuvvetli etkisini hemen gösterir.

Magnezyum sülfat çeşitleri nelerdir?

Magnezyum sülfat, halk arasında İngiliz tuzu olarak bilinen magnezyum sülfatın tuz ile aslında hiçbir alakası yoktur. Beyaz şeffaf bir toz halinde olup suya konulduğunda eriyici özelliktedir. Mayhoş ve acı bir tada sahiptir. Yapı olarak mutfaklarda kullanılan tuza oldukça benzemektedir.

Çünkü magnezyum sülfat sağlıklı bir vücut için kaçınılmazdır?

Magnezyum sülfat sağlıklı bir vücut için kaçınılmaz bir mineraldir. Daha çok kemiklerde bulunur ve düzenli bir beslenme diyeti ile rahatlıkla ihtiyaç giderilebilir. İlaç etkinden yararlanılan tüm ürünlerde olduğu gibi magnezyum sülfatta fazla ve bilinçsiz kullanıldığında bazı yan etki ve zararlara yol açabilir.

Nitekim magnezyumun faydaları nelerdir?

Toplumun %75’i önerilen miktarlarda magnezyum alımı sağlayamaz. Bu gibi durumlarda magnezyumun kaliteli bir yaşam için dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Magnezyum sülfat, hazımsızlığa karşı iyi gelir. Ayrıca mikrop kırıcı antibakteriyel etkisi vardır. Cilt bakımı için kullanılabilir.