Prednol Pomad Krem Ne Işe Yarar?

29.11.2022 0 Comments

Prednol Pomad Krem Ne Işe Yarar
Prednol Krem Ne İşe Yarar?

 • Aşırı reaksiyon gösteren deriyi yatıştırır.
 • Cilt üzerindeki allerji durumunu ortadan kaldırır
 • Deriyi aşırı etkileyen güneş yanıkları için kullanılır
 • Derideki egzama sedef gibi rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılır
 • Genital bölgedeki kaşıntı, döküntü gibi rahatsızlıklarda ilgili alana sürülerek uygulanır ve bu rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlar.

Meer items

Prednol krem nelere iyi gelir?

PREDNOL kortikosteroidlere cevap veren gelişmiş deri rahatsızlıklarında dışarıdan cilde sürülerek kullanılır. Bunlar; deride şiddetli ve uzun süreli kızarıklık, genital bölgede kaşıntı, döküntü ile seyreden bazı dermatit türleridir.

Prednol krem antibiyotik mi?

Prednol (metilprednisolon) nedir? – Prednol iltihap tedavisinde ve vücudun bağışıklık tepkisinin değiştirilmesi gereken durumlarda reçete edilen bir tür kortikosteroiddir. Etken maddesi metilprednisolondur. Piyasada tablet, ampül ve krem formlarında bulunur.

Prednol 30 mg ne işe yarar?

Prednol-a krem/pomad için; – bakteriyel ve/veya fungal infeksiyonların eklendiği;

Kontakt, kronik, alerjik seboreik dermatit Numuler akut veya kronik ekzemalar Psoriasis Ano-genital ve senil pruritus Liken ruben planus Kronik liken simpleks

Prednol neden kilo aldırır?

Halk arasında genel bir inanış var: “İlaç kullanıyorum, kilo aldırıyor” Peki gerçekte bu süreç nasıl işliyor? En baştan şunu belirtelim ki; Kilolarınızın suçlusu tek başına kortizon değildir. Kilo almanızı tetiklemesi için ; YÜKSEK DOZLARDA UZUN SÜRE KULLANMAK gerekir.Yani 1 haftalık kullanım kilo almanıza sebep olmaz.

 • Ortizol vücutta bulunan bir hormon aslında.
 • Vücuttaki görevi karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemek.
 • Salgılanma miktarı gün içerisinde değişkendir : Örneğin sabah saatlerinde en YÜKSEK seviyedeyken, sinirlenme gibi ruh hallerinde Kortizol hormonu seviyesi 10 katına kadar çıkabilir (!) “Kısa süre kullandım ama kilo aldım !?” diyorsanız bilin ki bu kilonuz YAĞ DEĞİL ÖDEM.
You might be interested:  Sırt Ağrısına Hangi Krem Iyi Gelir?

PEKİ UZUN SÜRE KULLANIMDA KORTİZON NASIL KİLO ALDIRIR? Kortizonun kan şekerine etkisi sonucu kilo alınır.Yani karaciğere etki eden kortizon kan şekerini yükseltir.Bunun sonucunda insülin salgısında artış meydana gelir.Kanda artan İnsülin hormonu kan şekerinin hücrelere girerek enerjiye çevrilmesini, enerjiye çevrilemeyen kan şekerinin de yağ olarak depolanmasını sağlar.

 1. Böylelikle Yağ kitlesinde artış sonucu kilo alımı olur.
 2. PEKİ BU SÜREÇTE NASIL BESLENMELİYİZ? Tuz alımını mümkün olduğunca kısıtlamalıyız.
 3. Tuz emici besinler (salamura,işlenmiş gıdalar) bu dönemde asla tüketilmemeli.
 4. Ödemden korunmak adına su tüketimini arttırmalıyız.
 5. Ortizon Potasyum mineralinin vücuttan atımını da arttırır.Bu sebeple Potasyumdan zengin sebze ve meyveleri bol miktarda tüketmeliyiz.

Kortizon vücuttaki şeker dengesini bozduğundan tatlı ve yağlı besinlere karşı iştahı artırır. Bununla savaşmak, özellikle bu dönemlerde bu besin grubundan uzak durmak en sağlıklısı. Ve son olarak en önemli çözüm YÜRÜYÜŞ. Hem psikolojik sağlık hem de metabolizma kontrolü için her gün düzenli yürüyüş yapmalıyız.

Kortizonun yan etkileri ne zaman geçer?

Kortizonun Yan Etkileri Nelerdir? – Kortizonun sebep olabileceği hafif ve ciddi yan etkiler vardır. Kortizon, diğer ilaç türleri gibi hemen her bireyi farklı etkileyebilir; öte yandan ilacın uygulama yolları, kullanım süresi gibi çeşitli farklılıklar da farklı yan etkilerin daha sık veya seyrek görülmesine neden olabilir.

Baş ağrısıHuzursuzlukKafa karışıklığıKilo almakKusmaMide bulantısıUyku problemi ile ağır terleme, akne yani sivilce, deride incelme ve kızarıklık gibi çeşitli cilt sorunları bulunur.

Bu etkiler birçok vakada, özellikle hafif seyrediyorsa, birkaç gün veya birkaç hafta içinde kaybolabilir. Daha şiddetli seyrettikleri veya kendiliğinden ortadan kalkmadıkları durumlarda doktora başvurulması gereklidir. Kortizonun ciddi yan etkileri arasında;

Alerjik reaksiyonlarÇocuklarda büyüme yavaşlamasıSindirim sistemi sorunlarıGlokomKalp yetmezliğiKas sorunlarıNöbetler ile vücudun sıvı ve elektrolit tutmasındaki sorunlar sayılabilir.

You might be interested:  Tüy Dökücü Krem Ne Kadar Süre Etkili?

Ciddi yan etkileri gösteren bireyler bir an önce doktor aramalıdır. Eğer belirtiler hayati tehlike arz ediyorsa veya birey tıbbi bir acil durum yaşadığını düşünüyorsa acil tıbbi yardım almalıdır. Ciddi yan etkilerin çok sayıda farklı belirti ve semptomları olabilir. Kortizondan kaynaklanan a lerjik reaksiyonların belirti ve semptomları arasında arasında;

Deri döküntüsüKaşıntıKurdeşen ile yüzde, dudaklarda veya dilde şişme bulunur.

Alerjik reaksiyon gösteren bireyler bir an önce tıbbi yardıma başvurmalıdır. Buna ek olarak alerjik reaksiyon gösteren bireyler, o ilacı asla tekrar kullanmamalıdır, çünkü bir sonraki kullanım vücudun ölüme yol açabilecek kadar ağır bir alerjik tepki vermesine neden olabilir. Kortizondan kaynaklanan gastrointestinal yani mide ve bağırsak sorunları ile belirtileri arasında;

üst mide ağrısı ile siyah, katranlı dışkı belirtileri ve peptik ülser ve mide bulantısıkusma ve üst midede ağrı belirtileri ile pankreatit yani pankreas iltihabı bulunur.

Kortizondan kaynaklanan glokomun belirti ve semptomları arasında;

Bulanık görüşÇift görmeGöz ağrısı sayılır.

Kortizondan kaynaklanan kalp yetmezliğinin belirti ve semptomları arasında;

Nefes darlığıHızlı kalp atış yani nabız hızıKollarda ve bacaklarda şişme Yüksek tansiyon görülebilir.

Kortizondan kaynaklanan kas ve kemik sorunlarının belirti ve semptomları arasında; kas güçsüzlüğü, omurga kemiklerinde kırıklar, osteoporoz ile tendon kopması sayılır. Vücutta sıvı birikmesi ise kortizondan kaynaklanan sıvı ve elektrolit sorunlarının belirtileri arasında görülebilir.