Pürüzsüz Bir Cilt Için Ne Yapmalı?

19.10.2022 0 Comments

Pürüzsüz Bir Cilt Için Ne Yapmalı
Ancak yumuşacık bir cilt için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler var.

 1. Cilt Temizliğine Önem Verin. Pürüzsüz cilt için en önemli adım temizlik.
 2. Cilt Tipinize Uygun Ürünler Seçin.
 3. Tonik Kullanın.
 4. Cildinizi Nemlendirin.
 5. Peeling Uygulayın.
 6. Yüz Maskesi Kullanın.
 7. Serum Kullanın.
 8. Dengeli Beslenin.

Meer items

Duşta yüz ne ile yıkanmalı?

Suyun Sıcaklığı – Çok sıcak su, yalnızca yüz temizliği değil, aynı zamanda saçların yıkanmasında da önerilmeyen konular arasında. Söylediğimiz gibi sıcak su saçın ve cildin nemini kaybetmesine neden olarak kurumasına ve cansızlaşmasına neden olur. Bunun yanında, cildin koruyucu bariyerine zarar verir, küçük kan damarlarının tıkanmasına ya da yayılmasına (aşırı sıcak su) neden olabilir, zamanla da kan damarları kalıcı olarak genişleyebilir.

 1. Tabii bu kadarla bitmedi; cildinizde kızarıklıklar ve ton farklılıkları da meydana gelebilir.
 2. Sonuç olarak; bu tartışma hala tam olarak sonuçlanmış değil.
 3. Bu yüzden yüzünüzü duşta yıkamak istiyorsanız; doğru ve nazik bir temizleyici ya da cildinize uygun bir sabun kullanmanız önemli.
 4. Dove Beauty Cream Bar Original Sabun; içerdiği nemlendirici krem ile cildinizi temizlerken ihtiyacı olan bakımı sağlayarak pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlar.

Ayrıca yukarıdaki bilgiler dahilinde sıcak su kullanınımın faydalı olmadığını da unutmamak gerek. Duş sırasında yüzünüzü temizlerken suyun çok sıcak olmamasına da özen gösterin. Etkili ve faydalı bir temizlik için sabah uyandığınızda ve akşam yatmadan önce cildinizi mutlaka temizleyin.

Ne yersek yüzümüz güzelleşir?

Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak, cildinizin gençliğini ve güzelliğini uzun yıllar koruyabilirsiniz! Dengeli tüketeceğiniz omega3 ve omega6 yağ asitleriyle cilt güzelliğinin ilk şartı olan sağlıklı kan dolaşımını sağlayabilirsiniz. Küçük meyvelerin içinde bulunan antioksidanlarla, serbest radikallerin zararından hücrelerinizi koruyabilirsiniz.

Vitaminlerin antioksidan etkileriyle kırışıklıkları uzun yıllar öteleyebilirsiniz! “Sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir bedenin yansımasıdır” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Arzu Gökmen, sağlıklı ve genç bir cilt hayali kuranlara beslenme tüyoları verdi: “Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak; cildimizin gençliğini ve güzelliğini uzun yıllar boyunca korumak, daha genç ve parlak bir cilde kavuşmak mümkün.

Unutmamak gerekir ki; genel olarak genç ve güzel bir cilt için doğru beslenme, sağlıklı bir psikolojik yapı ve genler çok önemlidir! Vücudumuzun yaklaşık yüzde 7’si deri dokusundan oluşur. Yani 50 kg ağırlığındaki bir kadında 3.5 kg kadar deri bulunur.

İnsan derisi, bireye bağlı olarak 15 gün ila 3 ay arasında değişir. Bu kadar hızlı değişen bir dokuyu beslenme durumu önemli ölçüde etkiler. Yeterli ve dengeli bir beslenme, cilt hücrelerini güçlü ve nemli tutar. YEDİĞİNİZ CİLDİNİZE YANSIR! Vücudumuzdaki dengeyi iyi anlayıp ona göre hareket etmemiz, organizmanın daha düzenli çalışmasını sağlar.

Vücudumuz yaşadığımız ortamla; yediklerimiz, duygularımız, genlerimiz ve sosyal çevremizle sıkı bir bağ içindedir. Cildimiz de organizma ile dış çevre arasındaki yoldur. Vücudumuzun her işlevi bir diğerini belirler. Örneğin; karaciğerimizde yaşadığımız küçük bir problem, yüzümüzde kocaman sivilcelere sebep olabilir.

You might be interested:  Evde Krem Şanti Torbası Nasıl Yapılır?

OMEGAYLA OKSİJEN TAŞIYIN Eğer kişi doğru beslenemiyorsa; bu durum ciltte solgunluk kuruluk ya da lekelerle kendini belli eder. Örneğin; vücutta elzem yağ asidi eksikliği, cildin kurumasına ve çabuk yaşlanmasına neden olur. Katı yağlar, kılcal damar tıkanmalarına yol açar. Uzun süren dolaşım bozukluklarında, en güzel cilt bile doğal rengini kaybeder ve sağlıksız bir görünüm alır.

Cilt güzelliğinin ilk şartı sağlıklı kan dolaşımıdır! Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini dengeli tükettiğimizde, kan dolaşımı düzene girer ve cilde daha fazla oksijen taşınır. Bu yağ asitleri ayrıca hücre zarını güçlendirir ve cildin daha genç görünmesini sağlar.

SERBEST RADİKALLERE KARŞI 1 AVUÇ YABAN MERSİNİ! Vücutta serbest radikal sayısı arttığında cildimizde kırışıklıklar oluşur, cilt soluklaşır. Serbest radikaller; stres, sigara, alkol, fazla kafein, kızartılmış ve kavrulmuş besinlerin vücuda alımı sonucu oluşan ve sağlıklı hücrelere zarar veren molekülerdir.

Cildin çabuk yaşlanmasına sebep olduğu gibi kanserin de ana sebebidirler. Ama serbest radikallerden, besinler aracılığıyla kurtulmak mümkün! Küçük meyvelerin içinde bulunan antioksidanlar, serbest radikallerin zararından hücreleri korur. Antioksidanlar sayesinde; cilt kendini güneş ışınları ve çevre kirliliği gibi çevresel etmenlerin zararlı etkilerinden korur.

Yüz neden pürüzlü olur?

Geniş Gözeneklerin Cilde Etkisi Nedir? – Peki, cildin sağlığı için gerekli olan gözenekler neden bir sorun haline dönüşür? Birçok farklı sebep nedeniyle gözenekler zaman içerisinde orijinal formunu koruyamaz ve genişler. Genişleyen gözenekler dışarıdan etki almaya çok müsaittir.

Çukurların içine yağ ve kir birikerek siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olduğundan, sağlıklı görüntünüzü kaybedersiniz. Genişleyen gözeneklerin boyutu büyük olduğu zaman deri üzerinde delikli ve pürüzlü bir görünüm oluşur, Nasıl ki kalın çivileri bir tahtaya çakıp, ardından çıkarttığınızda delik kalıyorsa cildi de böyle düşünebilirsiniz.

You might be interested:  Voltaren Emulgel Krem Ne Için Kullanılır?

Çivi kalınlığına göre gözenek yuvaları açılır. Makyajı kötü gösteren ve pürüzlere neden olan gözenekler zaman içinde daha da genişleyerek can sıkıcı bir hal alabilir. Her daim sıkı ve küçük gözeneklere sahip olmak için cildinize iyi davranmanız gerekir.

Pürüzlü cilt neden olur?

Ciltte tavuk derisi görünümü nedir? – Pürüzsüz Bir Cilt Için Ne Yapmalı Keratosis Pilaris yani ciltte oluşan tavuk derisi görünümü genellikle üst kollarda, bacaklarda, yanaklarımızda veya kalçamızda görülür. Pürüzlü cilt görünümü aslında kıl köklerini tıkayan ölü hücreler nedeniyle oluşur. Genellikle bu pürüzler beyaz, kırmızı veya kahverengi tonlarında karşımıza çıkar.

 • Aynı zamanda bu ” çilek bacak ” olarak da bilinir.
 • Bu durumda bacaklarda kıl kökleri daha pembe bir tonda görünebilir.
 • Cildinde tavuk derisi görünümü oluşuyorsa endişelenme, bu durum bir hasatalık değil.
 • Cildinde herhangi bir reaksiyona veya hassasiyete yol açmaz.
 • Aslında bu cildinin kuruduğunu gösteren bir işaret.

Nemsiz kalan cildin pürüzlenerek sana nem ihtiyacını bildiriyor. Genelde ciltteki tavuk derisi görüntüsüyle kış aylarında ve hamilelik dönemlerinde daha sık karşılaşırız. Yani cildimizin en çok kurumaya eğilimli olduğu dönemlerde. Tavuk derisi görünümü en çok gençlerde meydana gelir, 30 yaşından sonra da azalmaya başlayabilir.

Yüzde pürüz neden olur?

Yüzde meydana gelen cilt sorunları özellikle kadınlar için sinir bozucudur. Bazen dönemsel olarak bazen de stres nedeniyle yüzde kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar cildi pürüzsüzlükten uzaklaştırır ve sağlıksız bir görünüme sokar. Oluşan küçük kabarcıklar alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilir.

 • Genellikle gıdaların neden olduğu alerjiler cildinizde istenmeyen kabarcıkların gelişmesine neden olur.
 • Irmızı lekeli, kaşıntılı ve kuru bir cilt aynı zamanda egzamaya işaret etmektedir.
 • Cilt sorunları çevresel faktörler, alerjiler, kozmetik ürünlerin reaksiyonları olarak da karşımıza çıkabilir, ancak cilt hastalıkları da ciltte istenmeyen pütürleşme ve kabarcıklara neden olmaktadır.
You might be interested:  Kamfolin Pomad Krem Ne Işe Yarar?

Ciltte meydana gelen kabarcıkları ortadan kaldırmak ve kaşıntıları yok etmek için düzenli bir cilt bakımı oldukça önemlidir. YÜZDE ÇIKAN PÜTÜRCÜKLER NASIL GEÇER? Yüzdeki istenmeyen pütürcükleri gidermek için ilk olarak cilt tipinizi dikkate alınmanız gerekir.

 1. Böylelikle cildinizde kullanacağınız ürünler işe yarayacak ve kabarcık görünümden kurtulacaksınız.
 2. Bu noktada cildinizin düzenli olarak temizliği ile işe başlayabilirsiniz.
 3. Ancak mümkün olduğu kadar sert temizleyicilerden ve cildinizin kurumasına neden olacak ürünlerden kaçınmanız gerekir.
 4. Cildinizin temizliğini sağlarken aynı zamanda cildinizin nemlendirecek ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Yüzünüz için kullandığınız havlu dahil olmak üzere tüm ürünlerin temiz olmasına özen göstermeye çalışın. yüzdeki kabarcıkları gidermek için haftada bir kere peeling işlemi uygulayabilir ve maskeler yapabilirsiniz. Uygulayacağınız maskelerin cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin.

Pütürcükleri gizlemek için kapatıcı uygulamaktan kaçının. Cildinizin bu etapta hava alması oldukça önemli. Yüzde pütürleşme bazen egzama, rozesea gibi cilt rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar mevcut olduğunda ne yazık ki kaşıntı da meydana gelir. Bazen toz, aşırı güneş, soğuk ve kuru hava, klima gibi faktörlerin etkisi ile yüzde pütürcükler oluşabilir.

Cildinizdeki bu sorunları gidermek için cilt temizliğine ek olarak kaşıntıyı giderecek nemlendiriciler kullanabilirsiniz. YÜZDE İSİLİK GİBİ SİVİLCELER NEDEN ÇIKAR? İsilik bir diğer ifade ile miliaria olarak tanımlanmaktadır. Cildin yüzeyinde pembe ve kırmızı renkte oluşan kabartılar ile kendini gösterir.

 1. Ancak isilik oluşması halinde paniğe kapılmanıza gerek yok.
 2. Hemen hemen her yaş grubunda görülmekle birlikte özellikle bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanan bir durumdur.
 3. Yüzünüzde isilik gibi sivilceler meydana geliyorsa cilt temizliğiniz özen göstermeniz gerekir.
 4. Çünkü bunlar aşırı sıcaktan kaynaklanan ve cildin kendini soğutması için terlemesi nedeniyle ortaya çıkar.

Dış etkenler ve ter cilt yüzeyindeki gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Böylelikle cilt üzerinde istenemeyen isilik ya da isilik benzeri sivilceler ortaya çıkabilir. Bir sabah uyandığınızda, yüzümde beyaz sivilce gibi bir şey çıktı diyerek güne başladıysanız inanın tüm gün bu sivilceleri geçirmenin yollarını arayabilirsiniz.