Sivilcesiz Bir Cilt Için Nasıl Beslenmeli?

31.10.2022 0 Comments

Sivilcesiz Bir Cilt Için Nasıl Beslenmeli
Doğru Beslenme Sivilcelere İyi Gelir mi?

 1. Daha fazla su için!
 2. Şekerden mümkün olduğunca uzak durun!
 3. İşlenmiş gıdalardan kaçının!
 4. Süt ürünlerinden uzaklaşın!
 5. Yeşil yapraklı sebzeler tüketin!
 6. Antioksidan açısından zengin meyveler tüketin!
 7. Bitter çikolata tercih edin!
 8. Kabuklu deniz ürünleri tüketin!

More items

Ne yersek cilt güzelleşir?

Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak, cildinizin gençliğini ve güzelliğini uzun yıllar koruyabilirsiniz! Dengeli tüketeceğiniz omega3 ve omega6 yağ asitleriyle cilt güzelliğinin ilk şartı olan sağlıklı kan dolaşımını sağlayabilirsiniz. Küçük meyvelerin içinde bulunan antioksidanlarla, serbest radikallerin zararından hücrelerinizi koruyabilirsiniz.

Vitaminlerin antioksidan etkileriyle kırışıklıkları uzun yıllar öteleyebilirsiniz! “Sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir bedenin yansımasıdır” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Arzu Gökmen, sağlıklı ve genç bir cilt hayali kuranlara beslenme tüyoları verdi: “Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak; cildimizin gençliğini ve güzelliğini uzun yıllar boyunca korumak, daha genç ve parlak bir cilde kavuşmak mümkün.

Unutmamak gerekir ki; genel olarak genç ve güzel bir cilt için doğru beslenme, sağlıklı bir psikolojik yapı ve genler çok önemlidir! Vücudumuzun yaklaşık yüzde 7’si deri dokusundan oluşur. Yani 50 kg ağırlığındaki bir kadında 3.5 kg kadar deri bulunur.

 1. İnsan derisi, bireye bağlı olarak 15 gün ila 3 ay arasında değişir.
 2. Bu kadar hızlı değişen bir dokuyu beslenme durumu önemli ölçüde etkiler.
 3. Yeterli ve dengeli bir beslenme, cilt hücrelerini güçlü ve nemli tutar.
 4. YEDİĞİNİZ CİLDİNİZE YANSIR! Vücudumuzdaki dengeyi iyi anlayıp ona göre hareket etmemiz, organizmanın daha düzenli çalışmasını sağlar.

Vücudumuz yaşadığımız ortamla; yediklerimiz, duygularımız, genlerimiz ve sosyal çevremizle sıkı bir bağ içindedir. Cildimiz de organizma ile dış çevre arasındaki yoldur. Vücudumuzun her işlevi bir diğerini belirler. Örneğin; karaciğerimizde yaşadığımız küçük bir problem, yüzümüzde kocaman sivilcelere sebep olabilir.

 • OMEGAYLA OKSİJEN TAŞIYIN Eğer kişi doğru beslenemiyorsa; bu durum ciltte solgunluk kuruluk ya da lekelerle kendini belli eder.
 • Örneğin; vücutta elzem yağ asidi eksikliği, cildin kurumasına ve çabuk yaşlanmasına neden olur.
 • Atı yağlar, kılcal damar tıkanmalarına yol açar.
 • Uzun süren dolaşım bozukluklarında, en güzel cilt bile doğal rengini kaybeder ve sağlıksız bir görünüm alır.
You might be interested:  Sivrisinek Isırıklarına Hangi Krem Iyi Gelir?

Cilt güzelliğinin ilk şartı sağlıklı kan dolaşımıdır! Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini dengeli tükettiğimizde, kan dolaşımı düzene girer ve cilde daha fazla oksijen taşınır. Bu yağ asitleri ayrıca hücre zarını güçlendirir ve cildin daha genç görünmesini sağlar.

SERBEST RADİKALLERE KARŞI 1 AVUÇ YABAN MERSİNİ! Vücutta serbest radikal sayısı arttığında cildimizde kırışıklıklar oluşur, cilt soluklaşır. Serbest radikaller; stres, sigara, alkol, fazla kafein, kızartılmış ve kavrulmuş besinlerin vücuda alımı sonucu oluşan ve sağlıklı hücrelere zarar veren molekülerdir.

Cildin çabuk yaşlanmasına sebep olduğu gibi kanserin de ana sebebidirler. Ama serbest radikallerden, besinler aracılığıyla kurtulmak mümkün! Küçük meyvelerin içinde bulunan antioksidanlar, serbest radikallerin zararından hücreleri korur. Antioksidanlar sayesinde; cilt kendini güneş ışınları ve çevre kirliliği gibi çevresel etmenlerin zararlı etkilerinden korur.

Su içmek cilde iyi gelir mi?

Su Tüketiminin Vücut İçin Faydaları Düzenli olarak tüketilen su öncelikle sindirim sisteminin iyileşmesine yardımcı olur. Çünkü su, tüketilen besinlerin daha kolay şekilde parçalanmasına yardımcı olarak, doğrudan sindirim sisteminin çalışmasını sağlar.

Sadece sindirim sistemine değil su tüketiminin saçlara ve cilde de faydası oldukça fazladır. Çünkü su vücut için gerekli nemin alınmasını sağlar. Böylece saçlar ve cilt daha parlak olur. Uzmanlar insan vücudu için gerekli suyun gün içerisinde tüketilmesini önerir. Böylece vücuttan biriken toksinler atılır ve kırışıklık ile yaşlanma da yavaşlatır.

Çok Su İçmek Cilde İyi Gelir mi? Her birey uzmanların da önerdiği gibi günlük su tüketimini yerine getirmelidir. Bol miktarda su tüketilerek hem daha sağlıklı bir cilde hem de daha yumuşak ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Özellikle su en fazla cilde iyi gelir.

 1. Bunun sebebi ise suyun cilt hücrelerini tamir etmesidir.
 2. Su sayesinde yenilenen cilt hücreleri cildin sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
 3. Böylece cilt esnekliğini arttırır.
 4. Cilt ve deri yüzeyinde artırılan hücreler sayesinde kırışıklık izleri de yok edilir.
 5. Ayrıca günlük cildin nem dengesi de su sayesinde kazanılır.

Günlük Su Tüketimi Ne Kadardır? Yetişkin bir bireyin günlük su ihtiyacı uzmanlara göre günde 8-9 bardak arasında değişmektedir. Yani sağlıklı bir vücuda sahip olmak isterseniz günlük yaklaşık 2,5 litre su tüketmeniz gerekir. Böylece bu su tüketimi sayesinde vücudun günlük su ihtiyacını karşılamış olursunuz.

 • Gün içerisinde tüketilen çay, kahve ve meyve suyu gibi içecekler kesinlikle su yerine koyulmaması gerekir.
 • Çünkü bu içecekler vücuttan su atımını daha da hızlandırır.
 • Bu nedenle, vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı da artar.
 • Aç Karnına Su Tüketimi Aç karnına su tüketimi bazı faydalara sahiptir.
 • Her sabah uyandığınızda 1 bardak aç karnına içeceğiniz su vücudunuz için büyük öneme sahiptir.
You might be interested:  Uraw Galebe Krem Ne Işe Yarar?

Özellikle sabahları içilen su vücutta biriken atık maddelerin idrar yoluyla dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Böylece vücutta biriken toksinler kısa sürede dışarı atılır. Bununla beraber aç karnına içilen su, kilo verme konusunda da yardımcıdır. Çünkü özellikle aç karnına içilen su, doğrudan vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olurken ayrıca yağ ve kalori yakımı konusunda da etkilidir.

 • Bol Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Su tüketiminin önemi, suyun vücuda sağladığı görevlerle ilgilidir.
 • Suyun sağladığı görevler şu şekildedir; – Hücrelerin ihtiyaç duyduğu tüm maddeleri hücreye vermek, – Vücut ısısının doğru dengede kalmasını sağlamak, – Besinlerin sindirilmesine yardımcı olmak, – Vücuttaki tüm atık maddelerin atılmasına yardımcı olmak, – Sindirim sistemi ve böbreklerin çalışmasına katkıda bulunmak, – Beyin ve omurilik gibi organların korunmasını sağlamak.

Su Tüketiminin Eklem Ağrılarına Faydası Vücudun dörtte üçü yani yaklaşık yüzde 70’i sudan meydana gelmektedir. Özellikle eklem aralıklarında kolay hareket ve kayganlığı yaratan sıvı bileşeninin içerisinde de su bulunmaktadır. Sağlıklı bir birey yeterince su tüketmediği zaman eklem arası sıvılarla bir azalma yani eklem kayganlığı bir hareketsizlik oluşuyor.

Yüze dokunmak zararlı mı?

Yüze Dokunmak Elinizde biriken kir, bakteri ve virüsler sağlık problemlerinin yanında akne ve doku eşitsizliği gibi belli başlı cilt problemlerine yol açabilir. Bu yüzden ellerinizi yüzünüzden uzak tutmakta fayda var.

Sperm cilde iyi gelir mi?

Merhaba, Semen (meni) sıvısının cilde sürülmesinin M.Ö.1000’li yıllarda Mısır’da ve Orta Asya’da da çok sık görüldüğüne dair makalelere rastlayabilirsiniz. O dönemde kadınlar için, partnerlerinin spermlerini ciltlerine sürmelerinin ve yutmalarının bir gelenek olduğundan ve bunun onların ömürlerini uzatacağına inandıklarından bahsedilir.

 • Ancak o dönemlerde işe yaramış olduğuna dair bizlere kalmış bir kayıt görünmüyor.
 • Semen içeriğinde; Vitamin C, Kalsiyum, Klorin, Kolesterol, Sitrik asit, Kreatin, Fruktoz, Laktik asit, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Sodyum, Vitamin B12 ve Çinko mevcuttur.
 • Bu denli zengin bir içeriğinin olması, kozmetik sektörünün sık sık ilgisini çekmiş ve kendisine mucizevi etkiler atfedilmesine neden olmuş.
You might be interested:  Coresatin Krem Sarı Ne Için Kullanılır?

Ama cilde doğrudan sürülerek bir fayda sağladığına dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Sadece, Nature Cell Biology’de yayınlanan bir çalışmada, spermin doğrudan hücrelere enjekte edilmesinin yaşlanma sürecini yavaşlatabildiğinden bahsediliyor. Tabi bu bulgunun da uzun süre boyunca pek çok denek üzerinde gözlenmesi, uluslararası bilim dergilerine makale olarak yayınlanması, eleştiri ve yorumların toplanması, değerlendirilmesi, tekrar testler yapılması gibi yoğun bir süreci var.

Yani bilimsel bir kanıt; bir doktorun bir şeyi önermesi, destekleyici argümanlarla insanları ikna etmesiyle oluşmuyor. Sperme dair bu iddialar, bu tür popüler konulara bilimsel perspektifle yaklaşma konusunda ilginç bir örnek ortaya koyuyor. Aşağıda size iki kaynağın linkini verdim. İlki The Sun gazetesinden bu iddialara dair bir makale.

Doğurganlık Uzmanı olarak tanıtılan Dr. Andrew Orr isminde biri, spermin bilmediğimiz 7 faydasından bahsediyor.5. maddede, sperm içeriğindeki cilde faydalı kimyasalları sıraladıktan sonra Norveç’teki ‘Bioforskning’ firmasını referans veriyor. Firmanın artık yüz kremlerinin içeriğine sprem eklediklerini belirtiyor.

 1. Sıradan biri olarak baktığımızda, bir doktor konuşuyor ve Norveç gibi bir ülkedeki bir kozmetik firması ürün içeriğinde kullanıyor, yani oldukça ikna edici.
 2. Şimdi biraz daha detaya girersek; Dr.
 3. Andrew Orr hangi üniversitededir, akademik geçmişi nedir, bu iddiasıyla ilgili bir makalesi var mı ya da bir başkasının makalesini referans veriyor mu? Hayır.

İsminden başka hiçbir bilgi yok. Gelelim referans verilen ‘Bioforskning’ firmasına. Kısa bir araştırma ile firmanın faaliyette olmadığını görüyoruz. Aşağıda firmanın künyesini ve web sitesine tıkladığınızda karşımıza görüntüyü paylaştım. Sivilcesiz Bir Cilt Için Nasıl Beslenmeli Bioforskning firmasının künyesi MFRBEE Bioforskning web sitesinin güncel durumu Bioforskning Yani gördüğünüz gibi, bu türden iddiaları (çoğunlukla arkası boş) bilgilerle ikna edici hale getirmek çok kolay.

Ne yersek sivilce çıkmaz?

1. Su – Bol bol su içmek sivilceden kurtulmak için çok önemli bir faktördür. Meyve sularının, çorbalarının veya sodaların içerdiği sulardan bahsetmiyoruz, normal içme suyundan yeterli miktarda tüketmelisiniz. Su cildinizi nemli tutarak sivilceye neden olan kimyasalların temizlenmesine yardımcı olur.2 Sivilcesiz Bir Cilt Için Nasıl Beslenmeli

Sivilce çıkmaması için ne yememeli?

Sivilce problemi yaşıyorsanız; ekmek başta olmak üzere beyaz un ile yapılan her türlü yiyecek, pirinç, şeker, şekerlemeler, asitli ve şekerli içecekler, bal, mısır şurubu, akçaağaç şurubu ve agave gibi tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.