Tahriş Olmuş Cilt Için Ne Yapılmalı?

10.11.2022 0 Comments

Tahriş Olmuş Cilt Için Ne Yapılmalı
Cilde temas eden maddeler yanlış bakım malzemeleri uygulanmaları v.b cildi tahriş etmekte peki bu ciltten nasıl kurtulabilir neler iyi gelebilir detaylar haberimizde. – Tahriş Olmuş Cilt Için Ne Yapılmalı Ciltte tahriş oluşması cilt tipinden bağımsız gelişebilir. Kuru, yağlı veya hassas ciltlerde tahriş olabiliyor. Bu yüzden “benim cildimde tahriş oluşmaz” şeklinde bir düşünceniz olmamalıdır. Çoğu maddelerden yapılmış ve yapay kokulara haiz kozmetik ürünler yerine, kendinizin evde kolay yoldan yapabileceğiniz karışımlarla duyarlı olan ciltlerin tahriş olan bölgelerine uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı : Özellikle egzama gibi deri rahatsızlığı olan ve bunun yüzünden oluşan tahrişe çok iyi gelmektedir. İçerisinde zeytinyağı bulunan kozmetik ürünleri de bu konuda size yardımcı olacaktır. Tahriş olmuş cilde zeytinyağı en etkili ve en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Aspirin : Özellikle sivrisinek ve böcek sokmaları yüzünden tahriş olan bölgeye, aspirini toz haline getirerek koyabilirsiniz.

Ayrıca kıl dönmesine de iyi geldiği bilinmektedir. Çay : Günlük olarak tükettiğimiz yeşil veya siyah çayın içerisindeki phytonutrients hafifçe yanıklardan sonrasında ziyan olan damarlarınızı rahatlatmaya yarar. Çayı uygularken soğuk olmasına dikkat edilmelidir.

  • Çünkü sıcak olan çay cildinize daha çok zarar verebilir.
  • Yoğurt : Özellikle güneş yanıklarından sonrasında kullandığımız ve hakikaten de rahatlatıcı özelliği olan organik bir besin kaynağıdır.
  • Yanık olan bölgeye yoğurdu sürüp yaklaşık 30 dakika kadar beklemelisiniz.
  • Domates : Domatesin içerisinde bulunan A ve C vitaminleri yardımıyla cildinize çok büyük faydası vardır.

Özellikle cildi sıkılaştırma özelliği vardır. Domatesin peltesini cildinizin herhangi bir yerinden haftada 3-4 gün kadar kullanabilirsiniz. Cilde iyi gelen maddeler yukarıdaki gibidir cildimize deneme tahtası gibi davranmamamız gerekmekte gerekli ilaçları doktor kontrolünde kullanmanızı önerebiliriz.

Tahriş olmus cilt nasil anlasilir?

Ciltte tahriş nedir? – Tahriş Olmuş Cilt Için Ne Yapılmalı Ciltte tahriş genellikle dış etkenlerin cildinde kaşıntı, kızarıklık ve gerginlik yarattığı durumlara deniyor. Vücutta tahriş ise alerijk sebeplerden veya aşırı kuruluk durumlarında meydana geliyor. Ciltte tahriş oluşması cilt tipinden bağımsız gelişebilir.

Kuru, yağlı veya hassas ciltlerde tahriş olabiliyor. Bu nedenle benim cildimde tahriş oluşmaz gibi bir düşüncen olmamalı. Cildinin tahriş olup olmadığını anlamak için rahatsızlığının bütün cildinde mi yoksa sadece bir bölge de mi olduğuna bakmalısın. Genellikle tahriş olan cilt yüzün bir bölümünde belirti veriyor.

Alında, yanaklarda veya çene bölgesinde tahriş olan bölümleri görmek mümkün. Eğer cildinde tahriş varsa, en kısa zamanda bir dermatologa danışmanı öneririz.

You might be interested:  Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Ağda tahrişi ne zaman geçer?

‘ Ağda sonrası kızarıklık ne kadar sürer?’ diyorsanız cevabı cildinizin o gün içinde normale döneceğidir. Hatta bundan endişe ediyorsanız ağdayı akşam yapabilir, gece boyunca cildinize yenilenmek için zaman tanıyabilirsiniz.