Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapmalı?

20.10.2022 0 Comments

Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapmalı
/ 09 Mayıs 2018 Çarşamba / Yayınlanan Basın Bültenleri Vücuttaki her kesik iz ile sonuçlanır. Vücudumuz, her tür kesiyi, vücut sağlığını tehdit eden bir yaralanma olarak kabul eder ve zedelenen bölgeye onarıcı ajanlarını (hücrelerini) gönderir. Bu ajanlar, yaraya en kısa sürede kapatıcı maddeler salgılamakla görevlidir.

Salgılanan yara iyileştirici maddeler, hızla iyileşme sağlar. Doğada esas olarak mikroplardan korunmak üzere evrimleştiğimiz için bu iyileşme hızla gerçekleşir. Günümüzde yara bakımı ve mikroplardan korunabilme konusunda insanların becerisi arttığı için bu hızlı iyileşmenin getirdiği kozmetik sorunlara çözüm aranmaktadır.

Zira deri hızla onarılırken büzüşme, gerilmeler ve deri renginde farklılıklar kaçınılmaz olarak oraya çıkar. Çocukken oluşan kesiler daha çok iz bırakır Çocukları düşüp yarandığında, özellikle yüzlerinde küçük bir çizik dahi olsa hastaneye koşanlar haklıdır.

Zira yara iyileşmesi çocukken daha hızı ve mükemmel çalıştığı için iz kalma ihtimali yetişkinlere göre daha fazla olur. Kesileri en az iz bırakarak tedavi eden branş Plastik Cerrahi’dir. Kesileri en az izle tedavi edecek uzmanlık alanı Plastik Cerrahi’dir. Plastik cerrahinin mahareti bu izleri görünmeyecek yerlere yerleştirmek ve en az iz kalacak şekilde kapatmaktır.

Kalacak izi belirleyen sadece kapatma yöntemi değil, yaralanmanın şekli, vücuttaki yerleşimi ve kişinin cilt özellikleridir. Gövdedeki kesiler ve koyu tenli kişiler daha belirgin işlerle iyileşirler. Kirli, kesi etrafındaki derinin parçalandığı/ezildiği durumlarda da izler deha belirgin olacaktır.

Bazı insanlarda sebebi henüz bilinmeyen biçimde vücut kesilere, yaralanmalara tepki gösterir. Bu insanlarda kesi/yara iyileşmesi kesi izinin sınırları dışına taşan, sert, kabarık, kırmızı görünümlü bir iz bırakarak olur. “Keloid” denen bu oluşumlar sağlık açısından ciddi bir sorun yaratmasa da estetik açıdan hastaları rahatsız eder.

Vücutta bir kesik olduğunda ne yapmalıyız? Bir yaralanma olduğunda güvenle ve en az iz kalacak şekilde iyileşmek için; ilk yapılması gereken yarayı bol su ve sabunla yıkayıp temiz bir gazlı bez ile kapatmaktır. Eğer kanama varsa yaranın üzerine baskı uygulanmalı, yaralanan bölge yüksekte tutulmalıdır.

 1. Turnike ancak sağlık personelleri tarafından uygulanmalıdır.
 2. Derin kesiler dikiş gerektirirken, yüzeysel olanlar bantlama yöntemi ile kapatılabilir.
 3. Hangi yöntemin doğru olduğuna hekim karar verir.
 4. Hasta eğer sigara içiyorsa en azından bir dönem bırakması tavsiye edilir, sigara her türlü yara iyileşmesini geciktirmektedir.

Kesiye yapılan pansuman sudan korunmalıdır. Tekrarı istenen pansumanlar ve topikal (krem) tedavileri düzenli yapılmalı, tarif edilenden fazla krem sürülmemelidir. Önerilenden fazla krem sürmek dikişleri gevşeteceğinden iyileşme sürecine zarar verir. Dikiş atılan kesilerde iyileşme sürecinde kaşıntı bölgeye zarar verecek denli fazlaysa, bölge gazlı bezle sarılmalıdır.

Yara izi kalmasın diye ne yapılır?

Yara izi doğal yöntemler ile birlikte geçmektedir. Bu yöntemleri evde uygulayarak kısa süre içerisinde yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Üstelik bu yöntemler cilt sağlığı açısından da son derecede faydalı olan yöntemlerdir. Yara izi nasıl geçer? Limon: Limon cilt sağlığına iyi geldiği gibi ayrıca yara izlerinin de geçmesini sağlamaktadır.

 • Yara izinin olduğu yerde tedaviye başlamadan önce limon ile birlikte temizlenmesi gerekir.
 • Daha sonra limon suyunu bir pamuğa döktükten sonra yara izinin olduğu bölgeye sürebilirsiniz.
 • Bu şekilde hızlı bir yara izi iyileşmesi sağlanacaktır.
 • Ovma işlemini bu şekilde 10 dakika yaparak yara izlerinden kurtulabilirsiniz.

Bal: Bal ile birlikte yara izlerinizden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bal en etkili doğal tedavi seçenekleri arasındadır. Öyle ki bal tedavisi ile birlikte yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Bal ile birlikte kabartma tozunu karıştırın. Elde edilen karışımı yara izi olan bölgeye sürünüz.

Bu şekilde yara izlerinden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Soğan: Soğanın cilde iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla soğan kullanarak yara izlerinizden kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkündür. Soğanın özünü ezdikten sonra yara izi olan bölgeye sürün. Bu şekilde bir süre ovduktan sonra yara izlerinden kısa sürede kurtulduğuna sizler de şahit olacaksınız.

Fakat soğan tedavisi uygulamadan önce cildinizin soğana alerji olup olmadığını iyi bilmeniz gerekmektedir. Soğan tedavisi hassas cilde sahip olan kişilerde olumsuz yan etkileri doğurabilmektedir. Yara izlerinin iyileşme süreci nasıldır? Yara izleri kimi zaman kalıcı olabilmektedir.

 • Dolayısıyla yara izlerinin kalıcılığını bir müddet geçirmek için bitkisel olan bu çözüm metotlarını kullanabilirsiniz.
 • Yara izlerinin iyileşme süreci zamanla olan bir durumdur.
 • Imi yara izleri hızlı bir şekilde iyileştiği gibi, daha derin olan yara izlerinin iyileşme süreci biraz daha zaman almaktadır.

Yara izleri için kullanılan bitkisel tedavinin de sürece doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir. Hastanın yaşı da yine yara izlerinin geçmesi açısından önemli bir faktördür. Daha genç yara izine sahip olan kişilerde yaşlılara göre yara izlerinin iyileşme süreci daha hızlı olacaktır.

 1. Özellikle ciltte bazı yerlerde ortaya çıkan yaralar daha da fazla kalıcı olabilmektedir.
 2. Omuz ve göğüs kısmında ortaya çıkan yara ilerinin iyileşme süreci de uzun olabilir.
 3. Genetik yatkınlık da yine yara izlerinin iyileşme sürecini etkiler.
 4. Genetik olarak yara izlerinin kalıcı olmaya meyilli olan kişilerde yara izleri daha kalıcı olabilmektedir.

Kaç gün sürer? Yara izlerinin iyileşme süreci yaradan yaraya değişkenlik göstermektedir. Kimi yaralar 1 hafta gibi kısa süre içerisinde iyileşirken, kimi yara izleri ise aylar süren bir iyileşme süreci içerisinde olabilirler. Bu tamamen kişide ki genetik yatkınlık ve yaşına göre değişen bir durum olarak bilinmektedir.

You might be interested:  Imex Krem Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Yara izi kalmaması için hangi krem?

Revamil Vücutta yıllardır iyileşmeyen yara izler ya da ameliyat sonrası kalan dikiş izleri, kalıcı hasar bırakan yanıklar, koparılmış sivilce izleri gibi kolay kolay geçmeyen izleri kısa sürede geçiren doğal baldan üretilmiş kremdir.

Yara izi kaybolur mu?

Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapmalı 17.04.2019 12:32 Haber Kaynağı: AA Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Eksal Kargı, “Önerilen çeşitli krem ve bazı cihazların kullanımı, yara izinin dış görünümünde belli ölçüde düzelme sağlayabilir ancak hiçbir zaman yok edilemez.” dedi.

Kargı, yaptığı açıklamada, bir ameliyat yarası veya bir yaralanmayla oluşan kesi, dikkatli ve kuralına uygun şekilde onarılsa bile kalıcı bir izin daima oluşacağını söyledi. “Plastik cerrahi uygulamalarıyla bu izin, kabul edilebilir, gizlenebilir veya daha az belirsiz olması sağlanabilir.” diyen Kargı, “İzsiz ameliyat veya estetik dikiş tekniği yoktur, lazerle de dikiş atılamaz.

Estetik cerrahi girişimleri çoğu zaman izin azaltılması, dikkati çekmeyen göze batmayacak başka şekle sokulması veya mevcut izin gizlenebilir bir yere taşınmasını sağlar. Deri üzerinde yara izi olarak görünen doku, normal deri dokusu değil, iyileşme dokusudur.” ifadelerini kullandı.

 • Argı, yara iyileşmesi sonucu oluşacak izin kişiye ve vücut bölgelerine göre farklılık gösterdiğini aktardı.
 • İzin ne şekilde sonuçlanacağını önceden kestirmenin mümkün olmadığına değinen Kargı, “Yara izi ve güneş ışığı ilişkisi önemli bir konudur.
 • Yara iyileşmesinin erken dönemlerinde güneşlenme skarlı alanlara zararlı etki yapar.

Bu nedenle güneşte yanmaktan ve bronzlaşmaktan kaçınmak erken dönemde gereklidir. Güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.” diye konuştu. “Yara izlerinin oluşumunda pek çok faktörün etkisi var” Yaralanmalarda ilk müdahaleyi plastik cerrah yaptığı takdirde yara izinin daha iyi olacağını vurgulayan Kargı, şöyle devam etti: “Ancak acil bir durumda bu çoğu zaman mümkün olamamaktadır.

Bu gibi durumlarda müdahale sonrası dönemde pansuman ve yara iyileşmesi döneminde uygulanacak tedavi ve girişimler ile yara izini azaltmak mümkün olmaktadır. Yara izlerinin yok edilmesi mümkün değildir. Önerilen çeşitli krem ve bazı cihazların kullanımı, yara izinin dış görünümünde belli ölçüde düzelme sağlayabilir ancak hiçbir zaman yok edilemez.

Bu amaçla estetik cerrahi ameliyatları, lazer, dermabrazyon, silikon pansuman, steroid enjeksiyonu gibi teknikler ve bazı ilaçlar kullanılır. Yara izlerini ameliyat ve ameliyat dışı yöntemlerle tamamen yok eden bir tedavi yoktur.” Hangi nedenle oluşursa oluşsun hiçbir yara izinin tamamen yok edilemeyeceğinin altını çizen Kargı, plastik cerrahide yara izlerinin masaj, krem ve ameliyatla daha kabul edilebilir ve daha az belirgin hale getirilebileceğini ya da gizlenebileceğini sözlerine ekledi.

En iyi yara kremi hangisi?

Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapmalı Yara izleri vücudun her yerinde olmakla birlikte yüzde de oluşabilir. Yüzde oluşan yaraların büyüklüğü ve ne çeşit bir nedene bağlı olduğu tedaviyi hızlandırmada etkilidir. Cildinizdeki yara izlerini gidermek isterseniz eczanedeki kremleri kullanabilirsiniz.

Peki en etkili yara izi kremi hangisi? Yara izlerini gideren eczanedeki kremler neler 2021? işte sorunun yanıtı: Düşme, vurma veya sinek ısırığı kaşıntısı ya da yanıklar, ameliyatlar sonrasında sebebiyle sonradan oluşan ciltteki yara izleri kalıcı olabiliyor. Zamanla geçmeyen bu yara izlerini kimyasal yöntemlerle kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

Dermatologlar yara ve sivilce izleri için İğneli Lazer, Kimyasal Peeling, Radyofrekans ve IPL lazer gibi uygulamaları önerebilir. Yüzde oluşan yaraları makyajla kapatmak geçici bir yöntem olmasının yanı sıra cildin sürekli kimyasal ürünlere maruz kalması sonucunda cildin tahriş olmasına ve yaraların daha çok belirginleşmesine neden olabilir. yara sonrası dikiş izi

CONTRACTUBEX KREM:

CONTRACTUBEX Yıllar önce olan bir kaza, ameliyat yada eskilerden kalmış bir yanık izi Contractubex jel ile geçebilir. Burada bilmeniz gereken önemli husus ise yara izi ne kadar eski ise iyileşme süreci de buna bağlı olarak uzamaktadır. Düzenli kullanarak kesin sonuç almanız mümkündür.

FUCİDİN KREM:

FUCİDİN İçerisinde bulunan etken maddesi sayesinde antibakteriyel özellik taşıyan bu krem, aynı zamanda bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarını kısa sürede ortadan kaldırıyor. Bu ilaç yanık tedavisinde de iz kalmaması için kullanılabilir.Epilasyon işlemi sonrasında ciltte tahriş, sivilce vb. gibi istenmeyen durumlar oluşmaması için Fucidin kullanılabilir.

MADECASSOL KREM:

Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapmalı MADECASSOL Madecassol, içerisinde bulunan Centella asiatica bitkisinin ham maddesi sayesinde cildi onaran, yenileyen, yaraları iyileştiren bir etkiye sahip bir medikal kremdir.

Kantaron yağı iz bırakır mı?

Kantaron yağının en yaygın kullanım alanı yara izi tedavisidir. Kantaron yağı hücre yenileme özelliği sayesinde yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Yarada mikrop ve iltihap oluşması engeller. Yanık tedavisinde de oldukça etkilidir.

Yara izi nasıl geçer krem?

Cildinizdeki yıllardır geçmeyen yaralara, ameliyat izlerine hatta en hasarlı dikiş izlerinize bile çözüm olacak bir kremi sizlerle tanıştırıyoruz. Contractubex krem son günlerin en çok konuşulan ürünleri arasında olmakla beraber kullanan birçok sorunlarına çare oluyor.

Yara, sivilce izlerini geçirecek olan Contractubex krem nasıl kullanılır? bu haberimizin detaylarında kolayca bulabilirsiniz. Contractubex krem ; Vücutta yıllardır iyileşmeyen yara izler ya da ameliyat sonrası kalan dikiş izleri, kalıcı hasar bırakan yanıklar, koparılmış sivilce izleri gibi kolay kolay geçmeyen izleri kısa sürede geçiren aynı zamanda yalnızca eczanelerde satılan medikal bir kremdir.

Cildin veya vücudun dış yüzeyinde bulunan kusurları gidermede oldukça başarılı olan Contractubex jel, var olan bu kusurları kolayca ortadan kaldırılabilir. Özellikle ameliyat sonrasında oluşan kalıcı izleri ya da ağır yaralanmanın etkisi olan vücuttaki izleri gideren bu jel, hamilelerin korkulu rüyası olan çatlakları da mucize bir şekilde ortadan kaldırıyor.

 • Sayısız faydasıyla günümüzde popüler hale gelen bu jel krem aynı zamanda derinleşmiş akne izleri, kaşıma sebebi ile oluşan ciltte belirgin izleri hatta ameliyat ile alınmış benlerden kalan izleri yok etmesi gibi faydaları da bulunmaktadır.
 • Etken maddesi Extractum Cepea, Allantıin ve Heparin sayesinde bulunan yaraların ve ölü dokunun yenilenmesi iyileşmesini kısa bir sürede sağlanıyor.
You might be interested:  Iha Cilt Şapı Ne Işe Yarar?

Contractubex jeli genellikle hamilelik döneminde aşırı kilo alan kadın lar sonrasında kilo vermesi nedeniyle vücudun belirli bölgelerinde çatlaklar için kullanılması öneriliyor. Harika sonuçlar verdiği görülmüştür. Contractubex krem ne işe ayrar Yıllar önce olan bir kaza, ameliyat yada eskilerden kalmış bir yanık izi Contractubex jel ile geçebilir. Burada bilmeniz gereken önemli husus ise yara izi ne kadar eski ise iyileşme süreci de buna bağlı olarak uzamaktadır.

 • Düzenli kullanarak kesin sonuç almanız mümkündür.
 • Sivilce izleri içinde etkili sonuçlar alabileceğiniz Contractubex jel ile ergenlik dönemimde oluşan sivilcelerin yok edilmesinde hatta geçse bile sivilcelerin yerine gelen çukurlukların, izlerin yok edilmesinde Contractubex Jel’i kullanarak olumlu sonuçlar almanız mümkündür.

CONTRACTUBEX KREM NASIL KULLANILIR? Deri üzerinde bulunan yara, yanık, kesik, çatlak, çizik, ameliyat izler ve buna benzer izlerin üzerine sürülür ve hafif masaj yapılarak sorunlu bölgeye uygulanır. İlacın etkisinin ortaya çıkması için gün içerisinde an az 2 yada doktorunuzun tavsiyesi ile önerdiği sıklıkta kullanılır.

Yara izleri zamanla geçer mi?

Yara izi oluşumuna dair önemli noktalar: –

Sadece en üstteki deri katmanı (epidermis) değil, daha derindeki deri katmanları da yaralandığında yara izi oluşur. Yara izleri kalıcıdır ama değişmez değildir. Yara izi, üç kademede sınıflandırılan yara iyileşmesinin görünür son adımıdır: Enflamasyon evresi, çoğalma evresi ve yeniden yapılanma evresi. Yara izi oluşum süreci bir-iki yıl kadar sürebilir. Bu zaman zarfında görünümü olumlu etkileyebilirsiniz. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi.

Yara en çabuk nasıl iyileşir?

Yatak yarası – Ciltte açık bir yara şeklinde görülen yatak yarası, daha çok kalçalarda, ayak bileklerinde ve sırtta görülür. Genellikle kemikli alanları kaplayan deride görülen bu açık yara, daha çok hareketliliği azalmış, uzun süre yatakta ya da tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda kalan kişilerin karşılaştığı bir hastalıktır.

 • Doğru tanı sonrasında bu durum kolay bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Yatak yarasının her aşamasında kişi, farklı belirtiler ile karşılaşabilir.
 • Cilt renginin bozulması, enfeksiyon, yaralı bölgede ağrı bası yarasının en yaygın belirtileridir.
 • Yatak yarası tedavisinde yaranın hangi evrede olduğu belirgin bir rol üstlenir.

Tedavide a nti bakteriyel ilaçlar kullanılabilir, doktorunuz terapi ye başvurabilir ya da ameliyat gerekli olabilir. Yaranızı sık sık pansuman etmeniz gerekecektir. İyileşme süreci, yaranın evresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaranızın daha hızlı iyileşmesi için iyi beslenmeniz ve bol su içmeniz çok önemlidir.

Bepanthol yara izi geçirir mi?

Yara İzlerini Ortadan Kaldıran Bepanthol Anti Scar Jel – Bepanthol Anti Scar Jel son 1 yıl içerisinde oluşmuş yeni ve eski yara izlerinin tedavisinde kullanılır. Etkinliği kanıtlanmış özel silikon formülüyle nemlendirir ve yeni dokunun kurumasını önler.

 1. Bunun yanı sıra, ürün içerisinde bulunan masaj topu ile uygulanan masaj, kollajenlerin kırılmasını ve dokunun yeniden yapılandırılmasını destekler.
 2. Son 1 yıl içerisinde oluşmuş yara izleri Bepanthol Anti Scar Jel ile tedavi edilebilir.
 3. Yara kapandıktan sonra yara izi tedavisine başlanabilir.
 4. Bunun için 1 ay boyunca günde 2 kez Bepanthol Anti Scar Jel sürülür.

Jelde bulunan silikon, yara izini koruyucu bir film olarak kaplar ve cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, dekspantenol gibi nemlendirici faktörler de ciltteki nemi tutar. Yaranın kapanmasından bir ay sonra tedavi, masaj topuyla yapılan masaj ile tamamlanır.

Masaj, yara izi jeli uygulamasından önce ideal olarak günde iki kez, yaklaşık 10 saniye boyunca yapılmalıdır. Bepanthol Anti Scar Jel yetişkinler ve çocuklar için cildin geri kalanından şekil ve renk olarak farklı olan, son 1 yıl içerisinde oluşmuş yeni ya da eski yara izlerinin tedavisinde kullanılır.

Bepanthol Anti Scar Jel fiyat ve oluşturduğu etki açısından düşünüldüğünde, oldukça etkili bir ürün olarak değerlendirilebilir. Yara iyileşme sürecinde yeni kan damarları oluşur ve kolajen oluşturan fibroblastlar yeni dokunun boşluklarını oluşturan bağ dokusunun önemli bir bileşeni haline gelir.

Yara yeterince doldurulursa keratinositler bitmemiş bağ dokusunu kaplar ve yeni epidermisi oluşturur. Bununla birlikte yeni doku orijinal cilt dokusunun kalitesine ulaşamaz, belli bir yara izi kalabilir. Yeni deri işlevselliğini tam olarak kazanamadığından ve nemi yeterince tutamadığından yeni iyileşen doku ilk birkaç ayda sürekli olarak yeniden şekillenir.

Daha sonra fibroblastlar tarafından aşırı kollajen üretimi ortaya çıkabilir. Böylece boyut, şekil ve renk açısından çevresinden farklı olarak göze çarpan bir yara izi oluşabilir. Yeni doku serttir ve eski deri dokusu kadar esnek değildir. Kırmızı kabarık yara izleri, rahatsız edici görünümünün yanı sıra, kaşıntı ve ağrı nedeniyle kişinin yaşamını önemli ölçüde etkileyebilir.

Hametan yara izi geçirir mi?

Hametan Krem Faydaları Nelerdir? – Neredeyse her türlü cilt problemlerine karşı etkili olan Hametan krem, doğal ve bitkisel malzemelerden üretilmektedir. Cadı fındığı bitkisinden elde edilen krem, sivilce oluşumu, yanık, cerrahi müdahaleler sonrası oluşan yaralara uygulanabilen ve ağrıların kısmen dinmesine, yaranın daha çabuk geçmesini sağlamaktadır. Hametan kremin cilde olan faydaları şöyledir:

Yara izlerinin geçmesini sağlar. İltihap kurutucudur. Sivilcelerin daha çabuk tedavi etmesine yardımcı olur ve sivilce izlerinin geçmesini sağlar. Yanıkların geçmesine yardımcı olur. Cilt rengini eşitleyerek ciltte oluşan koyu lekelerin geçmesinde etkilidir. Makyaj öncesi makyaj bazı olarak sürüldüğünde makyajın daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Güneş yanıklarına iyi gelerek yanık acılarını dindirir. Aşırı kuruyan ve çatlayan ayaklara sürüldüğünde ayakların nemlenmesini ve kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkan topuk çatlaklarının da kısa sürede tedavi edilmesini sağlamaktadır. Güçlü bir nemlendirici olan Hametan krem, el, yüz ve vücuda sürüldüğünde vücudun nem dengesini sağlamaktadır. Aniden kilo veren kişilerin vücutlarında oluşan çatlakların tedavi edilmesinde etkilidir. Sinek ve böcek ısırıklarına sürüldüğünde kaşıntı ve acıyı hafifletir. Yatak yaraları ve ameliyat yaralarına iyi gelir. Tahriş olan cilde uygulanması durumunda Hametan krem sürülmesi önerilir.

You might be interested:  Tüy Dökücü Krem Kokusu Nasıl Geçer?

Yara izlerine ne iyi gelir?

Olgunlaşmış yara izlerinde lazer tedavisi fayda sağlar. Lazerle birkaç seans yara izi görüntüsü azaltılabilir. Bazı yara izlerinin altına PRP yapılabilir. Eğer iz çökükse izin altına yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Jilet izi kalır mı?

Jilet İzi Geçer Mi? – Jilet vb. kesici aletler ile yapılan kesiler bağ dokusu üretimi ile iyileşir ve oluşan yeni doku normal bir deriden farklı renktedir ve üzerinde kıl kökleri bulunmaz. Bu nedenle oluşan izler ömür boyu kalıcıdır maalesef. Kesikler sonrası kullanılacak kremler izlerin pembe renginin açılmasına veya daha güzel iyileşmesine yardımcı olabilir ancak sonuçta oluşan iz her zaman farklı karakterde olacak ve tedavi gerektirecektir.

Yara izi neden geçmez?

Bazı bulaşıcı hastalıklar, cilt kanserleri, cildin damarsal yapısının bozulmasına neden olan iç organ hastalıkları, sistemik hastalıklar, uzun süre devam eden allerjik durumlar, güneş hassasiyetine bağlı bazı hastalıklar, iyileşmeyen yaralarla kendini gösterebilir.

Yara izi nasıl geçer krem?

Cildinizdeki yıllardır geçmeyen yaralara, ameliyat izlerine hatta en hasarlı dikiş izlerinize bile çözüm olacak bir kremi sizlerle tanıştırıyoruz. Contractubex krem son günlerin en çok konuşulan ürünleri arasında olmakla beraber kullanan birçok sorunlarına çare oluyor.

 • Yara, sivilce izlerini geçirecek olan Contractubex krem nasıl kullanılır? bu haberimizin detaylarında kolayca bulabilirsiniz.
 • Contractubex krem ; Vücutta yıllardır iyileşmeyen yara izler ya da ameliyat sonrası kalan dikiş izleri, kalıcı hasar bırakan yanıklar, koparılmış sivilce izleri gibi kolay kolay geçmeyen izleri kısa sürede geçiren aynı zamanda yalnızca eczanelerde satılan medikal bir kremdir.

Cildin veya vücudun dış yüzeyinde bulunan kusurları gidermede oldukça başarılı olan Contractubex jel, var olan bu kusurları kolayca ortadan kaldırılabilir. Özellikle ameliyat sonrasında oluşan kalıcı izleri ya da ağır yaralanmanın etkisi olan vücuttaki izleri gideren bu jel, hamilelerin korkulu rüyası olan çatlakları da mucize bir şekilde ortadan kaldırıyor.

Sayısız faydasıyla günümüzde popüler hale gelen bu jel krem aynı zamanda derinleşmiş akne izleri, kaşıma sebebi ile oluşan ciltte belirgin izleri hatta ameliyat ile alınmış benlerden kalan izleri yok etmesi gibi faydaları da bulunmaktadır. Etken maddesi Extractum Cepea, Allantıin ve Heparin sayesinde bulunan yaraların ve ölü dokunun yenilenmesi iyileşmesini kısa bir sürede sağlanıyor.

Contractubex jeli genellikle hamilelik döneminde aşırı kilo alan kadın lar sonrasında kilo vermesi nedeniyle vücudun belirli bölgelerinde çatlaklar için kullanılması öneriliyor. Harika sonuçlar verdiği görülmüştür. Contractubex krem ne işe ayrar Yıllar önce olan bir kaza, ameliyat yada eskilerden kalmış bir yanık izi Contractubex jel ile geçebilir. Burada bilmeniz gereken önemli husus ise yara izi ne kadar eski ise iyileşme süreci de buna bağlı olarak uzamaktadır.

Düzenli kullanarak kesin sonuç almanız mümkündür. Sivilce izleri içinde etkili sonuçlar alabileceğiniz Contractubex jel ile ergenlik dönemimde oluşan sivilcelerin yok edilmesinde hatta geçse bile sivilcelerin yerine gelen çukurlukların, izlerin yok edilmesinde Contractubex Jel’i kullanarak olumlu sonuçlar almanız mümkündür.

CONTRACTUBEX KREM NASIL KULLANILIR? Deri üzerinde bulunan yara, yanık, kesik, çatlak, çizik, ameliyat izler ve buna benzer izlerin üzerine sürülür ve hafif masaj yapılarak sorunlu bölgeye uygulanır. İlacın etkisinin ortaya çıkması için gün içerisinde an az 2 yada doktorunuzun tavsiyesi ile önerdiği sıklıkta kullanılır.

Yara izi neden geçmez?

Bazı bulaşıcı hastalıklar, cilt kanserleri, cildin damarsal yapısının bozulmasına neden olan iç organ hastalıkları, sistemik hastalıklar, uzun süre devam eden allerjik durumlar, güneş hassasiyetine bağlı bazı hastalıklar, iyileşmeyen yaralarla kendini gösterebilir.

Kabuk bağlayan yara iz bırakır mı?

Jason G. GoldmanBBC Future

11 Ekim 2016 Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapmalı Kaynak, iStock Herkesin vücudunda en az bir yara izi vardır. Bu izler, herhangi bir darbe alan vücudun yarayı iyileştirmek için başlattığı normal onarım sürecinin sonucudur. Deride ya da başka bir organda meydana gelebilir bu onarım. Fakat bazı uzuvlarını ya da kuyruklarını yitirdiğinde yeniden oluşturabilen hayvanlarda bu izler görülmez.

Yaralanma anında vücudun ilk tepkisi kanamaktır. Daha sonra burada pıhtılaşma olur. Pıhtının üst tabakası kuruyarak kabuk haline gelir. Böylece yara dış etkenlerden korunur. Pıhtının alt tabakası ise fibroblast adı verilen hücreleri barındırır; bu hücreler kabuk kalktığında ortaya çıkan yara izini oluşturacak dokunun yapı taşlarıdır.

Kaynak, iStock Fotoğraf altı yazısı, Yara üzerinde oluşan kabuk vücudu enfeksiyona karşı korur, ama deride iz bırakır. Yara izini oluşturan doku normal deri ile aynı hücrelere sahip olsa da, kolajen adlı proteinin yapısı nedeniyle farklı bir görünüm ve his yaratır.

Yara en çabuk nasıl iyileşir?

Yatak yarası – Ciltte açık bir yara şeklinde görülen yatak yarası, daha çok kalçalarda, ayak bileklerinde ve sırtta görülür. Genellikle kemikli alanları kaplayan deride görülen bu açık yara, daha çok hareketliliği azalmış, uzun süre yatakta ya da tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda kalan kişilerin karşılaştığı bir hastalıktır.

 1. Doğru tanı sonrasında bu durum kolay bir şekilde tedavi edilebilir.
 2. Yatak yarasının her aşamasında kişi, farklı belirtiler ile karşılaşabilir.
 3. Cilt renginin bozulması, enfeksiyon, yaralı bölgede ağrı bası yarasının en yaygın belirtileridir.
 4. Yatak yarası tedavisinde yaranın hangi evrede olduğu belirgin bir rol üstlenir.

Tedavide a nti bakteriyel ilaçlar kullanılabilir, doktorunuz terapi ye başvurabilir ya da ameliyat gerekli olabilir. Yaranızı sık sık pansuman etmeniz gerekecektir. İyileşme süreci, yaranın evresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaranızın daha hızlı iyileşmesi için iyi beslenmeniz ve bol su içmeniz çok önemlidir.