Yaş Maya Maskesi Hangi Cilt Tipine Uygun?

15.11.2022 0 Comments

Yaş Maya Maskesi Hangi Cilt Tipine Uygun
Yaş maya maskeleri her cilt tipine uygun bir maskedir ancak; yağlı ciltler için daha fazla etkili olmaktadır. Yaş maya maskeleri özellikle içerdiği maddeler açısından cildin beslenmesinde çok faydalıdır.

Maya maskesi hangi ciltlere uygulanır?

– Hücrelerin yenilenerek cildin onarılmasına oldukça katkı sağlayan maya maskesi, hem kuru hem de yağlı cilt tiplerine uygulanabilir. Aynı zamanda cilde nem katar, nemlendirirken yağ dengesini de korur. Cildi derinlemesine temizleyerek akne oluşumunu engeller.

Yaş maya cilde ne faydası var?

Mayanın bir türü olan yaş maya, hamurumsu kıvamda bulunur. Genelde evlerde yapılan poğaçalar içerisinde kullanılır. Bunun yanında, yaş maya maskesi yapılarak cildin daha da güzelleşmesi sağlanabiliyor. Doğru tarifle yapılan yaş maya maskesi ile birçok fayda sağlanabilir.

Yaş mayanın faydaları ve tarifi hakkında bilgi için tüm detayları hazırladık. – Süt ile karıştırılarak yapılan yaş maya maskesinin birçok önemli faydası bulunuyor. Bu maskeyi hazırlayabilmek için ilk öncelik, maske için gerekli olan malzemelerin temin edilmesidir. Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? İlk olarak kap içerisinde 1 yemek kaşığı yaş maya eklenir.

Sonrasında, 1 yemek kaşığı süt üzerine eklenir. Bunlar kaba eklendikten sonra, iyice karıştırılmalıdır. Bir süre sonra cilde uygulanabilecek krem yapısına gelecektir. Maya krem yapısına geldiğinde, cildinize uygulamaya başlayabilirsiniz. Maske kuruduktan sonra peeling yapıp cildinizi temizlemeye başlayın.

Temizlerken ılık su kullanmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Bu karışımı haftada en az 2 kez yaparak, cildinizin nem açısından dengesini korumasını sağlayabilirsiniz. Böylece cildiniz kurumaya yüz tutmaz ve çatlak, kırışıklık gibi sorunlarla baş başa kalmazsınız. Yaş Maya Maskesi Faydaları Yaş maya maskesi hazırlamak oldukça basittir.

Cildinize sağlıklı şekilde bakmanın, ucuz yolu olarak kabul edilen yaş maya maskesinin, sağladığı faydalar önemli denilebilir. – Yaş maya maskesi, cildin rahatça nefes almasını ve rahatlamasını sağlar. – Yaş mayanın içerisinde bol bol vitamin ve mineral bulunduğundan, cildin bu konuda vitamin eksikliklerini maskeden giderebileceğini söylemek mümkün.

– Yaş maya maskesinin en önemli özelliklerinden birisi, ciltteki ölü hücreleri atmasıdır. Bununla beraber hücrelerin yenilenmesine destek verir. – Yaş maya tarifi genellikle kuru tip ciltler için uygulanır. Nemli ciltlerde kullanımından önce uzmana danışmak daha doğru olabilir. – Solmuş ciltlerin parlak ve yenilenmiş gibi görünmesini sağlayan yaş maya, bu açıdan da görünüm için önemli bir yere sahiptir.

– Yaş maya maskesi, kirli havadan dolayı kapanmış olan gözeneklerin açılmasını sağlayabilir. – Hücrelerin yenilenmesini destekleyen yaş maya, mevsim geçişlerinde yaşanabilecek olumsuz sonuçları minimum seviyeye indirir. Yaş Maya Maskesi Yan Etkileri – Hassas ciltlerin yaş maya maskesinden etkilenmesi söz konusu olabilir.

Alerjik açıdan sorun yaşanabilir. Ancak genel anlamda yaş maya maskesinin zarar verdiğini söylemek mümkün değil. – Hassas bir cildiniz varsa, hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinizin ufak bir yerine bakarak, tahriş, kaşıntı ve benzeri sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Yaş Maya Kullanım Süresi Ne Kadar Olmalı? Yaş maya maskesinden yararlanmak isteyenler, çok acele sonuç almak istediklerinden, her gün kullanım için sorular sorarlar.

Ancak burada önemli olan sabırlı olup, sonucu beklemektir. Yaş maya kullanım süresi her gün olmamalıdır. Her gün cildinize yaş maya yaparsanız, cildinizin bir süre sonra yorulacağını görebilirsiniz. Cildiniz artık hemen her şeye karşı hassas bir hale gelecektir.

Maya maskesi cilde iyi gelir mi?

Maya maskesi yağlı ciltlerde dengeyi sağlıyor, kuru ciltlerde ise pullanıp dökülmeye engel oluyor. Bütün cilt türlerinde sivilce ve akne oluşumunu önlüyor. Maya maskesi cildi sadece nemlendirmekle kalmıyor aynı zamanda ölü derilerden arındırıyor. Kırışıklıkları azaltıyor, yaşlılık belirtilerini geciktiriyor.

Maya maskesi gençleştirir mi?

Cilt gençleştiren maskeleri uygulamadan önce mutlaka daha iyi etki etmesi için cildin temizlenmesi gerekmektedir. Maya Maskesi ; çok eski zamanlardan beri kullanılan cildi gerdiren ve yaşlanma etkilerini ortadan kaldıran bir maske türüdür. Bu maskeyi uygulayarak sizde pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Maya maskesi sivilce yapar mı?

Maya maskelerinin faydaları – Maya, yüksek oranda protein, B6 vitaminlerini içerdiği için cildin yenilenmesini ve atık maddelerden arınmasını sağlıyor. – Hücrelerin yenilenerek cildin onarılmasına oldukça katkı sağlayan maya maskesi, hem kuru hem de yağlı cilt tiplerine uygulanabilir.

 1. Aynı zamanda cilde nem katar, nemlendirirken yağ dengesini de korur.
 2. Cildi derinlemesine temizleyerek akne oluşumunu engeller.
 3. Uru ciltlerin gün içerisinde yaşadığı en büyük problemlerden biri olan cilt döküntülerini ortadan kaldıran maya maskesi aynı zamanda cildin yağ oranını dengeliyor.
 4. Cilde nem katıp cildi beslediği için yaşlanma etkilerini geciktirir, kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
You might be interested:  Tüy Dökücü Krem Yaktı Ne Yapmalıyım?

Ciltteki lekelerin üzerine uygulandığında lekenin açıldığı fark edilir. Özellikle göz altı kırışıklıkları için maya maskesi uygulamak oldukça etkilidir. – Cilt bakımı için kullanımının yanı sıra saça maya maskesi uygulamak da oldukça yararlı ve sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Maya cildi sıkılaştırır mı?

Herkes sağlıklı, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak ister. Ancak yaş ilerledikçe ciltte kuruma, pul pul dökülme, sarkma ve kırışıklık problemi görülebilir. Son yıllarda kırışıklıklar için en etkili maske olarak bilinen maya maskesi yaşlanma etkilerini azaltarak daha genç ve canlı bir cilde kavuşmanızı sağlayabiliyor. Yaş Maya Maskesi Hangi Cilt Tipine Uygun Maya maskesi hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildin onarılmasını sağlar. Cildi derinlemesine temizleyerek cildi sivilce ve siyah noktalardan arındırmaya yardımcı olur. Hem yağlı hem de kuru ciltlerin faydalanabileceği yaş maya maskesi, kuru ciltlerde pul pul dökülmeyi yağlı ciltlerde nem dengesini sağlayarak cildin fazla sebum üretmesini engeller.

Aynı zaman da saç maskelerinde kullanılan yaş maya, saçlarda da matlık, cansızlık ve aşırı yağlanma sorununu ortadan kaldırır. Maya maskesi güneş lekelerini yok ederek ciltte pullanma, egzama, deride döküntü gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Cildi derinlemesine nemlendirme özelliğinden dolayı kırışıklıkların yok edilmesini ve yaşlanma etkilerini azaltıcı özelliğe sahiptir.

Hayal ettiğiniz genç, canlı ve pürüzsüz bir cilt artık hayal olmaktan çıkıyor. İlk denemede etkisini gösteren maya maskesi ile cildinizi sıkılaştırabilir ve bazı cilt sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Öyleyse maya maskesi nasıl yapılır? İşte cildinizi gençleştirecek maya maskesi tarifi KIRIŞIKLIKLARI AZALTAN MAYA MASKESİ TARİFİ MALZEMELER 1 tatlı kaşığı süt 1 tatlı kaşığı elma suyu 1 tatlı kaşığı yaş maya NASIL UYGULANIR? Derin bir kasenin içinde elma suyu, süt ve yaş mayayı karıştırın.

Yaş mayanın cilde zararı var mı?

YAŞ MAYA MASKESİ ZARARLARI – Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi mayanın da fazlası insan sağlığı için iyi olmayabilir. Haftada 2-3 maske sınırını aşarak daha fazla maske uygulamak cilde zarar verebilir. Alerjisi olanlar için ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Maya maskesi göz altina surulur mu?

Süt ve ballı yaş maya maskesi Birer çay kaşığı yaş maya, süt ve balı krem kıvamına gelecek şekilde iyice karıştırın. Krem haline gelince göz altına ve göz çevrenize iyice sürün. Bu işlemi yaptıktan yarım saat sonra maskeyi çıkarmak için önce yüzünüzü pamukla yavaşça silin.

Maya maskesinden sonra yüze ne sürülür?

Nasıl uygulanır? – İlk olarak limon suyuyla yüzünüzü silin ve arındırın. Ardından kurulayın. Su ve yaş mayayı tahta kaşıkla karıştırarak krem haline getirin. Bu karışımı göz kenarlarınızdan ve ağız çevresinden uzak tutarak tüm yüzünüze sürün. Dekolte bölgenize de sürerek yayabilirsiniz.

Ardından yüzünüzü temiz bir tülbent ya da gazlı bezle örtün. Sıcak suyla ıslattığınız bir havluyu yüzünüze yerleştirin, ancak ağız kısmınız açık kalmalı. Havlu ılıdıktan sonra onu yeniden sıcak suda ıslatıp yüzünüze koyun ve bu işlemi 5 kez art arda tekrarlayın. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve maskeden tamamen arındırın.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra elinize alacağınız bir küp buz ile yüz ve boyun bölgenize masaj yapın. En son aşamada dilerseniz cildinize susam yağı veya zeytinyağı sürebilir ya da sadece kremle yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Bu maskeyi ayda 1 kez uygulamanızda fayda var.

Yaş maya maskesi haftada kaç kez yapılır?

KIRIŞIKLIK İÇİN KURU MAYA MASKESİ – Malzemeler; 1 tatlı kaşığı kuru maya 1 tatlı kaşığı elma suyu 1 tatlı kaşığı süt Yapılışı: Cildinizde meydana gelen kırışıklıkların giderilmesi için kuru maya maskesi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle tüm malzemeleri iyice karıştırıp, cildinize uygulayın.

Maya maskesi yaş mı kuru mu?

Kuru maya ve çeşitli destek besinlerle yapılan, cildinize tazelik katan maskelere, kuru maya maskeleri denilmektedir. Genellikle nemlendirici etkisi için sütle yapılan kuru maya ile maske tercih edilir. Tabii antioksidan özellikli limonla yapılan kuru maya cilt maskesi de unutulmamalıdır.

Maya maskesi zararı var mı?

Yaş maya maskesinin ciltte görülen herhangi bir zararı bulunmuyor. Sadece çok hassas ciltlerde yan etki yapabilir. Cildinize ilk defa yaş maya maskesi yapacaksanız, çok ufak bir bölgede kısa bir uygulama yapabilirsiniz. Bir süre sonra kaşıntı veya kızarma meydana gelmiyorsa cildin tamamına deneyebilirsiniz.

Maya maskesi gözenekleri sıkılaştırır mı?

Cilt bakımı ve temizliği kadın erkek genç yaşlı demeden herkes için önemli bir unsurdur. Gözenek sıkılaştırmak için yapılabilecek en basit işlem cildi sık sık soğuk su ile yıkamak olur. Hatta kimi insanların buz kalıbı ile yüzüne masaj yaptığında da gözeneklerin sıkılaştığını gözlenmiştir.

 • Gözenek sıkılaştırıcı maskeler 1.Limon ve buğday unu maskesi: -Yarım bardak ılık su -Bir kaşık limon suyu -3 kaşık un Tüm malzemeleri bir kaba ekleyin ve krem kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Önceden temizlediğiniz cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • Limon damarların sıkılaşmasına sebep olurken buğday unu ise cildinizi daha parlak ve gergin gösterecektir.
You might be interested:  Evde Aloe Veradan Nasıl Krem Yapabilirim?

Bu maske, cildinizde yağ oluşumunu da engeller. Daha etkili bir uygulama için yüzünüzde yaklaşık 20 dakika bekletin ve düzenli aralıklarla uygulayın. 2.Şekerli, limonlu Maske: -2 kaşık şeker -1 kaşık zeytinyağı -Birkaç damla limon suyu Tüm malzemeleri bir kaba ekleyerek krem halini alana dek karıştırın. Yüzünüze peeling yapar gibi ovalayarak uygulayın. Maskeyi cildinizde 1 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın. 3. Gül suyu maskesi: -2 kaşık yoğurt -2 kaşık un -Kıvam verene kadar gül suyu İçeriğindeki etken madde gül suyu olan bu maske İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmektedir. Tüm malzemeleri bir kaba ekleyerek elde ettiğiniz karışımı temizlenmiş cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın ve ardından 20 dakika kadar cildinizde beklettiğiniz bu karışımı soğuk suyla yıkayın. 4.Domates suyu maskesi: 1 tane domates Blender Domates suyu elde etmek için bir tane domatesin kabuklarını soyun ve blenderden geçirin. Elde ettiğiniz domates suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Domates suyu cildinizi arındıracak ve gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır. 5.Süt ve yaş maya maskesi: 1 yemek kaşığı yaş maya 1 yemek kaşığı süt 1 yemek kaşığı yaş maya ve sütü bir kapta güzelce karıştırarak mayanın sütte erimesini sağlayın. Eriyen maya krem kıvamını alana kadar bekleyin ve temizlenmiş cilde ince bir tabaka halinde uygulayın.15 dakika kadar bekleyerek soğuk su ile yıkayın.

Yaş mayada hangi vitaminler var?

Mayanın faydaları nelerdir? Maya nasıl kullanılır? Maya maskesi nasıl yapılır ne işe yarar? İşte, sağlık iksiri olarak bilinen mayanın faydaları, kullanımı ve maya maskesi tarifi: Yaş Maya Maskesi Hangi Cilt Tipine Uygun 11 Mart 2021, 17:01 Mayanın faydaları cildimizden sağlığımıza kadar uzanıyor. Güzellik için maya maskesi, elleriniz için doğal el kremi, stres için doğal ilaç. Mayanın faydaları saymakla bitmiyor. Sağlık için oldukça faydalı olan maya, güzellik için de kullanılabiliyor.

 1. Doğal el kremi olarak kullanabilir, maya maskesi ile güzelleşebilir, cilt sorunlarından kurtulabilirsiniz.
 2. Peki hamilelikte maya nasıl kullanılır? ya da diyabet hastaları için nasıl etkileri olur? İşte yanıtı.
 3. Doğadan armağan sağlık iksiri maya.
 4. Ekmek, tatlı, börek gibi hamur işlerini kabartmak için kullandığımız mayanın eşsiz bir sağlık iksiri olduğunu biliyor muydunuz? MAYA HER MUTFAKTA YERİNİ ALDI Ekmek, hamur işi ve tatlılara düşkün bir toplum olduğumuzdan maya, hemen her evin mutfağında sık sık kullanılıyor.

Mayayı belki sadece bir hamur kabartıcı olarak düşündük bugüne kadar. Oysa o doğanın bizlere bir armağanı, sağlığımız için eşsiz bir nimet. MAYANIN FAYDALARI Maya yüzde 50 oranında protein, B grubu vitaminler, demir, krom, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi mineraller içeriyor.

Japon ve Amerikalı araştırmacıların yaptıkları uzun çalışmalar sonucunda mayanın içindeki genlerin insan genlerine çok benzediği kanıtlandı. Bu önemli buluş sayesinde çok yakında insan DNA‘sının daha iyi tanınacağı ve bugün çaresi olmayan pek çok hastalığın önceden teşhis edilip önlenebileceği tahmin ediliyor.

SAĞLIK VE GÜZELLİK İÇİN MAYA KULLANILMALI Mayanın sağlık ve güzelliğimize katkılarını keşfederek ona hakkettiği değeri veren gelişmiş ülkeler, bu çok değerli besini sadece bir katkı maddesi olarak değil, tabletler halinde ilaç olarak da piyasaya sunuyor.

 1. HER YEMEKTE KULLANILIYOR Uzmanlar mayayı sadece hamur işlerinde katkı maddesi olarak düşünmemek gerektiğini belirtiyor, normal öğünlerde de tüketilmesini öneriyorlar.
 2. Dengeli beslenerek mayanın zengin içeriğinden olabildiğince yararlanmak mümkün.
 3. ILIK SÜTE MAYA EKLEYEREK İÇEBİLİRSİNİZ Örneğin kahvaltı ya da ikindi öğünlerinde ılık süte ilave edilerek içilebilir.

Öğle ya da akşam öğünlerinde salata veya mezelere eklenerek yenilebilir. Hatta meyve sularına karıştırılabilir. KABARTMA TOZU İLE KARIŞTIRMAYIN Ancak maya, kek, börek ve tatlı hamurlarını kabartmak için kullanılan kabartma tozu ile karıştırılmamalı. Karbonatı andıran ve beyaz bir toz şeklinde olan bu madde, mayanın kimyevi bir versiyonu olup aynı kabartma işlevini sağlıyorsa da mayanın içerdiği besin değerlerine sahip değil.

Maya maskesinden sonra yüze ne sürülür?

Nasıl uygulanır? – İlk olarak limon suyuyla yüzünüzü silin ve arındırın. Ardından kurulayın. Su ve yaş mayayı tahta kaşıkla karıştırarak krem haline getirin. Bu karışımı göz kenarlarınızdan ve ağız çevresinden uzak tutarak tüm yüzünüze sürün. Dekolte bölgenize de sürerek yayabilirsiniz.

 1. Ardından yüzünüzü temiz bir tülbent ya da gazlı bezle örtün.
 2. Sıcak suyla ıslattığınız bir havluyu yüzünüze yerleştirin, ancak ağız kısmınız açık kalmalı.
 3. Havlu ılıdıktan sonra onu yeniden sıcak suda ıslatıp yüzünüze koyun ve bu işlemi 5 kez art arda tekrarlayın.
 4. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve maskeden tamamen arındırın.
You might be interested:  Eko Deri Krem Ne Işe Yarar?

Yüzünüzü yıkadıktan sonra elinize alacağınız bir küp buz ile yüz ve boyun bölgenize masaj yapın. En son aşamada dilerseniz cildinize susam yağı veya zeytinyağı sürebilir ya da sadece kremle yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Bu maskeyi ayda 1 kez uygulamanızda fayda var.

Maya maskesi yaş mı kuru mu?

Kuru maya ve çeşitli destek besinlerle yapılan, cildinize tazelik katan maskelere, kuru maya maskeleri denilmektedir. Genellikle nemlendirici etkisi için sütle yapılan kuru maya ile maske tercih edilir. Tabii antioksidan özellikli limonla yapılan kuru maya cilt maskesi de unutulmamalıdır.

Maya maskesi gözenekleri sıkılaştırır mı?

Cilt bakımı ve temizliği kadın erkek genç yaşlı demeden herkes için önemli bir unsurdur. Gözenek sıkılaştırmak için yapılabilecek en basit işlem cildi sık sık soğuk su ile yıkamak olur. Hatta kimi insanların buz kalıbı ile yüzüne masaj yaptığında da gözeneklerin sıkılaştığını gözlenmiştir.

 • Gözenek sıkılaştırıcı maskeler 1.Limon ve buğday unu maskesi: -Yarım bardak ılık su -Bir kaşık limon suyu -3 kaşık un Tüm malzemeleri bir kaba ekleyin ve krem kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Önceden temizlediğiniz cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • Limon damarların sıkılaşmasına sebep olurken buğday unu ise cildinizi daha parlak ve gergin gösterecektir.

Bu maske, cildinizde yağ oluşumunu da engeller. Daha etkili bir uygulama için yüzünüzde yaklaşık 20 dakika bekletin ve düzenli aralıklarla uygulayın. 2.Şekerli, limonlu Maske: -2 kaşık şeker -1 kaşık zeytinyağı -Birkaç damla limon suyu Tüm malzemeleri bir kaba ekleyerek krem halini alana dek karıştırın. Yüzünüze peeling yapar gibi ovalayarak uygulayın. Maskeyi cildinizde 1 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın. 3. Gül suyu maskesi: -2 kaşık yoğurt -2 kaşık un -Kıvam verene kadar gül suyu İçeriğindeki etken madde gül suyu olan bu maske İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmektedir. Tüm malzemeleri bir kaba ekleyerek elde ettiğiniz karışımı temizlenmiş cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın ve ardından 20 dakika kadar cildinizde beklettiğiniz bu karışımı soğuk suyla yıkayın. 4.Domates suyu maskesi: 1 tane domates Blender Domates suyu elde etmek için bir tane domatesin kabuklarını soyun ve blenderden geçirin. Elde ettiğiniz domates suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Domates suyu cildinizi arındıracak ve gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır. 5.Süt ve yaş maya maskesi: 1 yemek kaşığı yaş maya 1 yemek kaşığı süt 1 yemek kaşığı yaş maya ve sütü bir kapta güzelce karıştırarak mayanın sütte erimesini sağlayın. Eriyen maya krem kıvamını alana kadar bekleyin ve temizlenmiş cilde ince bir tabaka halinde uygulayın.15 dakika kadar bekleyerek soğuk su ile yıkayın.

Maya yüzde ne işe yarar?

MAYA MASKESİNİN FAYDALARI – Yaş Maya Maskesi Hangi Cilt Tipine Uygun

Yağlı cilde uygulandığında cildin yağ oranını dengeleyerek nem kazanmasını sağlar. Ayrıca yağdan kaynaklanan ciltteki parlamayı durdurur. Kuru cilde yaş maya maskesi uygulandığında ciltteki pullanmayı durdurur, cilde nem verir. Her iki cilt tipinde de sivilce ile siyah nokta oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Yaş maya maskesinin faydaları arasında cildi beslemesi ve ölü deriden arındırması da sayılabilir. Egzama gibi cilt hastalıklarında uygulanan ilaç tedavisine destek olarak önerilen bir bakım kürüdür. Cilde nem katıp cildi beslediği için yaşlanma etkilerini geciktirir, kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Ciltteki lekelerin üzerine uygulandığında lekenin açıldığı fark edilir. Özellikle göz altı kırışıklıkları için maya maskesi uygulamak oldukça etkilidir. Maya maskesi bazı durumlarda ciltte pullanma, deri döküntüsü, egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ilaca ek olarak alternatif bir yöntem olarak önerilebilir. Bu rahatsızlıkların etkisinin hafifletilmesine yardımcı olan doğal ve uygulaması kolay bir yöntem olduğu için sıklıkla tercih edilir.

Yaş Mayada Bulunan Vitamin ve Minerallerin Faydaları

B1 vitamini: Cilt lekesi ve güneş yanığını yok etmede oldukça etkilidir. Ayrıca yaşlanma karşıtı tüm kremlerin içinde B1 vitamini bulunur. B2 vitamini: Dermatit ve egzama tedavisi için üretilen kremlerin içinde bulunur. Cildin yenilenmesini sağlar. B3 vitamini: Hem cilt hem de saç bakımında oldukça tercih edilen bir vitamin türüdür. Sivilce oluşumunu önler, sivilce izlerini geçirir. Cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar. B6 vitamini: Eksikliğinde ciltte kuruluk ve pullanma görülür. Maya maskesi düzenli olarak uygulandığında B6 vitamini sayesinde cilt nem kazanır, kuruluk ortadan kalkar. Potasyum: Eksikliğinde cilt kuruluğu ve pullanma görülür. Cilde nem katan ve yaşlanma etkilerini geciktiren bir mineraldir. Folik asit: Antioksidan içermesi sebebiyle cildin bakterilerden ve toksinlerden arınmasını sağlar. Düzenli olarak maya maskesi uygulandığında cilt temizlenmiş ve pürüzsüz bir hale gelmiş olur.