Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

14.11.2022 0 Comments

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı
10 Maddede Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

 1. Yüzünüzü Yıkama Şeklinizi Değiştirin.
 2. Yüz Cilt Bakimi Rutininize Antioksidanlari Dahil Edin.
 3. 3. Cildinizden Suyu Eksik Etmeyin.
 4. Bolca Su İçin.
 5. Makyajı Azaltın.
 6. Sık Sık Peeling Yapın.
 7. 7. Nemlendiricinizi Değiştirin.
 8. 8. Güneş Kremi Sürün.

Meer items

AHA ve BHA yazın kullanılır mı?

Yazın AHA, BHA ve PHA Kullanımı Evet, ciltte peeling yapan ve ölü deri hücrelerinin atılmasını sağlayan bu içerikleri yaz aylarında da cilt bakımında kullanabilirsin.

Yazın neden cilt bakımı yapılmalı?

Yazın botox dolgu yapılır mı, tatile öncesi favori cilt uygulamaları neler, hangi cilt bakımı yazın yapılmaz, özetle yazın cilt bakımı nasıl olmalı? Derimiz, bedenimizin doğal iklimlendirme aygıtıdır diyebiliriz, dolayısıyla her mevsim farklı çalışır ve ihtiyaçları da buna göre değişir.

Baharlar ayları cildin yenilenme, kendini onarma dönemleridir. Kışın cildi özellikle beslemek, desteklemek gerekir çünkü doğa ile birlikte cildimiz de yeniden canlanacağı zamana kadar kısmen ölüme geçer, canlılığı azalır. Yazın, güneşin pırıl pırıl ışığı altında daha fazla suya ve güneşin zararlı ışınlarından korunmaya ihtiyaç duyar.

Yazın güneşe maruz kalmak ve artan su kaybı nedeniyle cildin kuruması, kırışması ve lekelenmesi gibi riskler artar. Ayrıca bazı cilt bakımları için mevsim uygun değildir. Yazın yapılan cilt bakımı hataları nedeniyle sebum dengesi bozulabilir, akne sorunları artar, lekeler çoğalabilir,

Yazın hangi asitler kullanılabilir?

Eksfolyasyon işlemi cilt yüzeyinde birikme yapan ve düzenli atılmayan ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olan bir yöntemdir. Eksfolyasyonu mekanik ve kimyasal olarak iki çeşide ayırabiliriz. Mekanik eksfolyasyonda en yaygın kullanılan yöntemler tanecik içerikli olan peelingler, sonik fırçalar, sünger veya kese kullanılarak yapılan mekanik işlemlerdir.

 1. Alfa Hidroksi Asitler, Beta Hidroksi Asitler, Retinol, C Vitamini ve enzimlerden oluşan eksfolyasyon yöntemleri ise tanecik içermeden cildin yüzeyindeki ölü dokunun arındırılmasına yardımcı olan yöntemlerdir.
 2. Eksfolyasyon ile ölü doku uzaklaştırıldığı için cilt daha sağlıklı, canlı, daha genç, daha elastik ve daha aydınlık bir görünüm kazanır.

Yaz aylarında cildimizi eksfolye etmeyi tamamen durdurmalı mıyız? Durdurunca cildimiz tekrar eski haline döner mi? Cildimizin eski haline dönmemesi için eksfolyasyona devam edip uygulama sıklığını mı azaltmak gerekir? Şeklinde bir çok soru ile karşılaştık ve tüm bu soruları cevaplamaya çalıştık: Yaz aylarında da eksfolyasyondan vazgeçmeden güvenli bir şekilde cildimizin bakımını nasıl yapabiliriz? Eğer ten yapmayı seviyorsanız ve bu tenin uzun süre kalıcı olmasını isteyenlerden iseniz yaz aylarında eksfolyasyon işlemini sınırlı tutabilirsiniz.

 • Eğer cildinizi güneşten iyi koruyanlardan iseniz eksfolyasyon işlemlerine yaz aylarında da güvenli bir şekilde, ara vermeden devam edebilirsiniz.
 • Yaz aylarında eksfolyasyon işlemleri yapılsa da yapılmasa da cilt için en önemli uygulamalardan bir tanesi geniş spektrumlu güneş koruyucudur.
 • Eksfolyasyon işlemleri sonrasında cilt yüzeyinde bulunan ve cildi koruyan ölü tabaka da atılacağı için cildin güneş hassasiyeti artabilir.

Bu nedenle eksfolyasyon işlemleri yapıldığı zaman güneş koruması daha da önem kazanmaktadır. Geniş spektrumlu güneş koruyucunun yanı sıra anti oksidan açısından zengin ürünlerin de kullanılması cilt için önemlidir. Yaz aylarında güvenli eksfolyasyon için ipuçları:

  Eğer peeling gibi tanecikli mikroeksfolyanlar veya scrublar kullanıyorsanız bu uygulamayı yaz aylarında haftada 1 olacak şekilde kısıtlayabilirsiniz. Sonbahar-ilkbahar-kış aylarında yine eski cilt bakım rutininize dönerek haftada 2-3 defa olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Eğer reçeteli Retinoid ürünü (Retin-A, Tretinoin gibi) veya Retinol içerikli serumlar kullanmakta iseniz tatile çıkmadan (uzun sureli güneşlenme) en az 5 gün önce bu ilaca veya seruma ara vermek faydalı olur. Bu ilaçların güneş ışınları, sıcaklık, tuzlu su ve havuz kimyasalları (klor) faktörleri ile birleşimi cildi kurutma eğilimi doğurabilir. Bu ilaçları kullanırken cildinizi güneşten korusanız bile denizde veya havuzda geçirdiğiniz zaman boyunca cildinizde aşırı kuruluk ve gerginlik meydana gelebilir. Düşük oranlarda Alfa Hidroksi Asit (%2-10 arasında) veya Beta Hidroksi Asit (%0.5-2 arasında) içerikli ürünlerin kullanımı ise yaz aylarında güvenlidir! AHA ların cildi hassaslaştırabilme eğilim BHA’lara göre daha fazla olduğu için yaz aylarında AHA eksfolyanlar haftada 3-4 defa ve sadece geceleri olacak şeklinde uygulanabilir.

  C vitamini yazın kullanılır mı?

  C Vitamini Serumu Faydaları Nelerdir? C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? – Özellikle kış aylarında düzenli olarak tüketildiğinde vücudunuzun direncini artırmaya yardımcı olan C vitamini nin, serum halinde uyguladığınızda cildinizde de birçok faydasını göreceksiniz.

  1. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir; • Eğer cildinizde ince çizgi ve kırışıklık görünümü gibi cilt sorunları mevcut ise, C vitamini serumu bu görünümü en aza indirmeye yardımcı olur.
  2. Irışıklıkların oluşmasını engellemeyi hedeflerken cildin nem oranını korumasına da yardımcı olur.
  3. C vitamini serumu, düzensiz cilt görünümü ve güneş lekelerininin görünümünü en aza indirgemeye yardım ederken, cilt üzerindeki renk farklılıklarını de dengelemeyi hedefler.

  • C vitamini serumu, cilde taze ve parlak bir görünüm katmayı hedefler. • Güneş lekelerininin görünümünü azaltmaya yardımcı olduğu gibi, güneşten korunmanıza da yardımcı olur. Özellikle koruma faktörlü C vitamini serumları ile yazın güvende kalabilirsiniz. Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

  Yaz aylarında peeling yapılır mı?

  Hangi cilt bakımı nasıl yapılır? – Yaz aylarında sadece güneş değil, havuz suyundaki kimyasalların da cildimiz üzerindeki etkileri büyüktür. Bu nedenle yaz aylarında cilt bakımı yapılırken çok derin peeling’ler, derin soyma işlemleri yapılmamalıdır. Çünkü bu tarz cilt bakımı işlemleri güneş nedeniyle ciltte leke bırakabilir.

  Tatile gitmeden özellikle nem maskesi etkili cilt bakımları, derin olmayan lekeler için tedaviler ve anti-aging cilt bakımları yapılabilir. Güneş nedeniyle çizgiler, kırışıklıklar derinleşir. Cilt bakımı dışında kuruluk için de krem kullanılmalıdır. Cildi nemlendirmek için yapılabilecek cilt bakımı uygulamaları arasında mezolifting ya da mezoterapi yer alır.

  Bu uygulamalarda hyalüronik asit içeren özellikle cilde yüksek oranda nem kazandıran bir madde bulunur ve çok ince iğnelerle cildin yüz, dekolte ve güneş gören yerlerine enjekte edilir. Bu da cildin uzun süre nem kazanmasını sağlar ve cilt bakımına katkıda bulunur.

  Cilt yazın mı kurur kışın mı?

  İLETİŞİM FORMU – Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz. Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz. Anasayfa » Dermatoloji » Kış Mevsiminde Cilt Kuruluğu İçin Yapılması Gerekenler Kış mevsimi, cilt kuruluğunun özellikle görüldüğü ve artış gösterdiği dönemdir. Soğuk hava ve rüzgarın etkisiyle yıpranan cilt sıcak duşlarla bir araya geldiğinde nem içeriği azalan ciltte kuruluk meydana gelir. Nem kaybı dökülmelere ve pullanmalara sebep olur.

  1. Soğuk havalar dışında nem kaybına sebep olan durumlar yaşlılık, şeker, tiroit, alerjik hastalıklardır.
  2. Cilt kuruluğu genellikle önemseyip geçiştirilse de tedavi edilmesi çok önemlidir.
  3. Tedavi edilmeyen durumlarda cilt kuruluğu egzama gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir.
  4. Banyo esnasında çok sık lif kullanılması ve sabun ve kozmetik ürünlerinin yoğun kullanımı gibi sebepler cilt kuruluğunu arttırmaktadır.

  Cilt kuruluğu sorunu yaşayan kişiler her banyodan sonra mutlaka nemlendirici kremler kullanmalıdır. Kaşıntıya sebep olan cilt kuruluğunda, kuruyan bölgeye su tutmak kaşıntıyı hafifletebilir. Cilt kuruluğunun belirtileri ilk zamanlarda hafif olurken ilerledikçe şikayetler ve belirtiler de artış göstermektedir.

  Cilt kuruluğu sorunuyla karşılaşan kişilerde, cilt kabuklanıp dökülür, koyu renkli ciltlerde tende grileşme görülür, ciltte oluşan çatlaklar zaman zaman kanayabilir, dudaklar kurur ve çatlar. Oluşan çatlaklar ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu çatlaklardan içeri giren mikroplar enfeksiyonlara yol açabilir.

  Enfeksiyon oluşan durumlarda cilt üzerinde yanma ve lekeler oluşur. Herhangi bir cilt hastalığı yoksa bazı tedbirler uygulanarak cilt kuruluğundan kurtulmak mümkündür. Kış aylarında artan cilt kuruluğunu önlemek için cilt bakımınızda dikkat etmeniz gerekenler,

   Bol su için. Ellerinizi yıkadıktan sonra her seferinde mutlaka nemlendirici sürün. Her banyo sonrasında vücudunuzu nemlendirin. Kuruyan cildin en büyük düşmanı sıcak sudur. Çok sıcak suyla yıkanmamaya özen gösterin. Cildinizin daha fazla kurumasına sebep olacak şampuan ya da sabunlar kullanmayın. Güneşe çıkarken mutlaka güneşten koruyucu ürünler kullanın. Soğuk havalarda eldiven kullanarak ellerinizi soğuktan koruyum. Kıyafetlerinizde özellikle pamuklu olanları tercih edin. Evde ya da ofiste yoğun ısı sebebiyle oluşan havasızlık ve kuruluğu gidermek için nem oranını arttıracak önlemler alınmalı. A, C ve E vitaminlerini almaya özen gösterin. Ellerinizi ve yüzünüzü yıkarken ılık suyu tercih edin.

  Cilt kuruluğu önemli bir sağlık problemi olmasa da hastalar için oldukça rahatsız edicidir. Cilt kuruluğuyla baş edemiyorsanız bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

  Yazin cilt bakımı yapilir mi?

  Yaz mevsimi, hatta tüm mevsim geçişleri cildin özel ilgiye ihtiyaç duyduğu zamanlar arasında sayılır. Güneşin etkilerinin arttığı bu dönemde cilt bakımını düzenli olarak yapmanız gerekir. Nasıl derseniz, okumaya devam edin! Eğer yaz mevsiminin cildinize olan etkilerini öğrenmek isterseniz, blog yazımızı okuyabilirsiniz: Yaz Sıcakları Cildinizi Nasıl Etkiler?

  Yazın cilt kurur mu?

  Yaz aylarında cildimiz neden kuruyor? – Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı Yazın cilt kurumasının en önemli sebebi güneş ışınları. Yaz aylarında yoğun gelen güneş ışınları cildin nemsiz kalmasına neden oluyor. Yaz aylarında terlemek, tuzlu deniz veya klorlu havuz suyuna girmek ve sık sık duş almak cildi kurutan diğer faktörler.

  Yazın kolajen kullanılır mı?

  Yazın Kolajen Kullanılır mı? – Cevap açık. Kolajen kullanımı, mevsimlerle bağlantısız ilerliyor. Mevsim kavramını unutarak, yaz kış ayırt etmeden kolajen takviyesi kullanmak, getirileriyle birlikte sağlıklı bir yaşamın temelini kurmanızı sağlıyor. Hatta güneş ışınlarının etkisiyle kolajen kaybına uğrayan cilt, nihayetinde bir takviyenin iyileştirici gücüne ihtiyaç duyan bir konumda.

  Hyaluronik asit serum yazın kullanılır mı?

  Hyaluronik Asit – Doğal olarak vücudumuzda bulunan bir madde olması sebebiyle Hyaluronik asit herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği son derece güvenli bir içeriktir. Cildin en temel ihtiyacı olan nemin, en iyi seviyelerde karşılanmasını sağladığı için tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur.

  1. Güneşin altındayken bilhassa tercih edilebilir.
  2. Hiçbir yan etkisi yoktur,
  3. Her durumda her formu her cilt tipi için faydalıdır.
  4. Hyaluronik asit cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidan olarak görev yapar ve dermiste kolajen sentezi yapacak uygun ortamın oluşmasını sağlar.

  Bu sayede elastin lifleri yenilenir, güçlenir ve sıkılaşır. Bu nedenle yüz gençleştirme, yüz germe, cilt altı dokuları kolajen üretimine tetiklediğimiz tüm cilt uygulamalarından sonra hyaluronik asit kullanmamızın sebebi, budur.

  Yaz aylarında retinol kullanılır mı?

  Yaz aylarında retinol kullanılır mı? – Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı Evet, yazın retinol kullanabilirsin ancak koruyucu önlemler almak unutmamalısın. SPF 30 veya daha yüksek, geniş spektrumlu, suya dayanıklı bir güneş koruyucusunu yanından ayırma. Güneş koruyucusunu cildin açıkta kalan tüm bölgelerine uygula ve ambalajın üzerinde belirtildiği zaman dilimlerine uygun olarak güneş kremini yenile.

  AHA BHA serum ne zaman kullanılır?

  Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı AHA – BHA Serum

  Stok Durumu : Ortalama 10 İş Gününde Kargo Ürün Kodu : AHS001 Marka : doa

  AHA – BHA Serum Doa AHA – BHA Serum içerdiği AHA ve BHA gurubu asitleri olan salisilik asit ve glikolik asit ile cildin yenilenmesine yardımcı olur. Kullanımı: AHA – BHA Serum Doa AHA – BHA Serum içerdiği AHA ve BHA gurubu asitleri olan salisilik asit ve glikolik asit ile cildin yenilenmesine yardımcı olur.

  Ullanımı: Avucunuza damlattığınız 4-5 damla serumu temiz ve kuru cildinize masaj yaparak uygulayınız. Sadece geceleri kullanınız. Cildinizi asitlere alıştırmak için 1 hafta boyunca üç günde bir uygulama yapınız. Ardından günaşırı sadece geceleri yatmadan önce cildinize uygulayınız. Uygulama sonrası 3-4 dakika sonra cildinizi yıkayınız.

  Cildi yıkadıktan sonra, diğer bakım ürününüzü / nemlendiricinizi kullanabilirsiniz. Uygulamadan sonra ilk bir kaç gün hafif bir karıncalanma hissedilebilir, bu hissiyat geçicidir. Kullanımı hakkında daha detaylı bilgi için lütfen uyarılar kısmını okuyunuz.

  Uyarılar / Warnings: Hasar görmüş cilde uygulamayınız. Diğer AHA ve BHA asitleri ile Retinol ve Peptide içeren ürünlerle kombine ederek kullanmayınız. Harici kullanım içindir. Çocuklardan uzak tutunuz. Göz çevresine uygulama yapmayınız, gözle temasından kaçınınız. Salisilik güneşe karşı cilt hassasiyetini artırabilir.

  Bu nedenle sadece geceleri kullanınız. Ürünü kullandığınız süre boyunca ve kullanmayı bıraktıktan sonra bir hafta süresince gündüzleri cildinize 50+SPF koruma faktörlü güneş koruyucu uygulayınız ve yüzünüzü uzun süre güneşe maruz bırakmayınız. *Haricen kullanım içindir.

  • Göze temasından kaçınınız.
  • Oda sıcaklığının altında serin ve kuru yerlerde, kapağı kapalı olarak çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.
  • Üretim tarihi (URT) ve Parti No (PN) ambalajın üzerindedir.
  • İçindekiler / Ingredients: Aqua, Pentylene Glycol, Glycolic Acid, Sodium Lactate, Salicylic Acid, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Amorphophallus Konjac Root Extract, Sodium Hydroxide gizem Tığlı Ekim 3, 2021 merhabalar genelde burun çevremde aşırı siyah noktalarım var ve yanaklarımada yayılmaya başladı hangi ürünü kullansam geçiremedim gözenek oluşmaya başladı bu ürünü kullanabilirmiyim? Cevaplar DOA KOZMETİK MÜMESSİLLİK İTH.

  İHR. SAN. TİC. LTD ŞTİ. Ekim 4, 2021 Şimdi kozmetik ürünler için satıcıya soru sorduğunuzda tabi der, çok iyi gelir der. Ama bu yaklaşım doğru değil, kozmetik bakımı çok kişiseldir. Denemeden kişide ne etki bırakır buna dair bir şey söylemek tamamen yalan olur.

  Yani çok memnun da kalabilirsiniz işe yaramayadabilir. Çünkü cildiniz tamamen size özgü bir şey. Yaşınız, genetik özellikleriniz, beslenme alışkanlıklarınız, çeşmeden akan suyun kalitesi, yaşadığınız bölgedeki hava kalitesi, yaptığınız diğer bakımlar bunların hepsi sizi belirler o yüzden bu ürün iyi al kullan demek doğru değil.

  Ürün kullanımı için bizimle iletişim kurun cildinize bir bakalım en azından Gözdenur Yıldız Ekim 3, 2021 Merhabalar yaklaşık dört gün önce serumu kullanmaya başladım cildimde herhangi bi irritasyona sebep olmadı o yüzden her hün kullanıyorum bi sorun oluşturur mu ve en fazla kaç gün kullanılır aktif sivilce ve lekelerim için kullanıyorum Cevaplar DOA KOZMETİK MÜMESSİLLİK İTH.

  AHA BHA Tonikten sonra ne kullanılır?

  Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı AHA-BHA Tonik

  Stok Durumu : Stok dışı Ürün Kodu : AHB1 Marka : doa

  Doa AHA – BHA Tonik içerdiği AHA ve BHA gurubu asitleri olan salisilik asit, laktik asit ve glikolik asit ile cildin yenilenmesine yardımcı olur. Ürün içerisinde %2 aha (%1glikolik asit, Doa AHA – BHA Tonik içerdiği AHA ve BHA gurubu asitleri olan salisilik asit, laktik asit ve glikolik asit ile cildin yenilenmesine yardımcı olur.

  Ürün içerisinde %2 aha (%1glikolik asit, %1 laktik asit) içermektedir. Kullanımı: Avucunuza damlattığınız 4-5 damla toniği temiz ve kuru cildinize masaj yaparak uygulayınız. Sadece geceleri kullanınız. Cildinizi asitlere alıştırmak için 1 hafta boyunca üç günde bir uygulama yapınız. Ardından günde 1 kereden fazla olmamak şartıyla her gece yatmadan önce cildinize uygulayınız.

  Uygulama sonrası cildinizi yıkayınız. Cildi yıkadıktan sonra, diğer bakım ürününüzü / nemlendiricinizi kullanabilirsiniz. Uygulamadan sonra ilk bir kaç gün hafif bir karıncalanma hissedilebilir, bu hissiyat geçicidir. Kullanımı hakkında daha detaylı bilgi için lütfen uyarılar kısmını okuyunuz.

  Uyarılar / Warnings: Hasar görmüş cilde uygulamayınız. Diğer AHA ve BHA asitleri ile Retinol ve Peptide içeren ürünlerle kombine ederek kullanmayınız. Harici kullanım içindir. Çocuklardan uzak tutunuz. Göz çevresine uygulama yapmayınız, gözle temasından kaçınınız. Salisilik güneşe karşı cilt hassasiyetini artırabilir.

  Bu nedenle sadece geceleri kullanınız. Ürünü kullandığınız süre boyunca ve kullanmayı bıraktıktan sonra bir hafta süresince gündüzleri cildinize 50+SPF koruma faktörlü güneş koruyucu uygulayınız ve yüzünüzü uzun süre güneşe maruz bırakmayınız. *Haricen kullanım içindir.

  • Göze temasından kaçınınız.
  • Oda sıcaklığının altında serin ve kuru yerlerde, kapağı kapalı olarak çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.
  • Üretim tarihi (URT) ve Parti No (PN) ambalajın üzerindedir.
  • İçindekiler / Ingredients: Aqua, Pentylene Glycol, Dimethyl Sulfone, Sodium Lactate, Salicylic Acid, Glycolic Acid, Lactic Acid, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Sodium Hydroxide Duygu Gültekin Nisan 29, 2021 Ben gece uyumadan yüzüme sıkıp uyuyorum, yıkamadan, karmadan yağlıya dönük cildimde aktif sivilcelere ve izlere iyi geliyor.

  Tüm arkadaşlarıma önerdim. Ezel Günel Nisan 12, 2021 Yüzde oranina göre gayet iyi bi ürün. Ben bi şişeyi bitirmek üzereyim. Haftada bir cildim ince bir tabaka şeklinde soyuluyor. Ölü deriden arındırmış oluyorum. Bu etkiyi görebilmek için iki aya yakın sabrettim.