Ayva Çekirdeği Ile Krem Nasıl Yapılır?

07.12.2022 0 Comments

Ayva Çekirdeği Ile Krem Nasıl Yapılır
Hazırlama & Uygulama

 1. 10 adet ayva çekirdeğini, yarım çay bardağı suda bir gece bekletin.
 2. Ertesi gün karışımın içine 1 yemek kaşığı avokado ilave edin.
 3. Elde edilen kremi cildinize ve ellerinize sürün.
 4. 30 dakika beklettikten sonra cildinizi temizleyebilirsiniz.

Ayva çekirdeği jeli yüzde ne kadar kalmalı?

Ayva hem lezzeti hem alıcı görüntüsü ile tercih edilen meyve türlerinden biridir. Bu meyve lezzetli olduğu kadar insan sağlığı için de faydalıdır. Bu konuda da ayva çekirdeği ön plana çıkıyor. Vücudumuzdaki zararlı serbest radikalleri azaltarak strese karşı korumaya yardımcı oluyor.

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Ayva çekirdeği jelinden yapılan maske ile cilt problemlerini de giderebilirsiniz. Ayva çekirdeği jeli maskesi ne işe yarar? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. Ayva çekirdeği jeli maskesi kullanımı işte detaylar. AYVA ÇEKİRDEĞİ JELİ MASKESİ NE İŞE YARAR? Ayva çekirdeği jeli maskesini belki de ilk defa duymuş olabilirsiniz.

İlk defa duymuş olsanız bile şanslısınız. Çünkü bu maske cilde nemi hapsedip cilt kuruluğunu önlüyor. Ayrıca ayva çekirdeği jeli maskesi genişlemiş olan ciltteki gözenekleri küçülterek siyah noktaların da yok olmasını sağlıyor. AYVA ÇEKİRDEĞİ JELİ MASKESİ FAYDALARI •Ayva çekirdeği, gözeneklerin temizlenip sıkılaşmasına yardımcı olur •Ciltte oluşan yanık ve sivilce izlerini yok eder •Sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engeller ve var olanları giderir •Gözaltı morluklarını ve torbaların ortadan kaldırılmasını sağlar •Kırışıklık, cilt sarkmaları gibi sorunları giderir •Ciltteki sivilce lekeleri, güneş lekesi veya doğum lekesi gibi sorunların gitmesini sağlamaktadır.

 • AYVA ÇEKİRDEĞİ JELİ MASKESİNİN KULLANIMI Cilt lekelerini yok eden ayva çekirdeği jeli maskesini şu şekilde kullanabilirsiniz: İlk önce evinizde bulunan ayvanın çekirdeklerini çıkarın, daha sonra ılık bir suya ilave edin ve 2 gün boyunca bekletin.
 • Ardından yapmış olduğunuz bu karışımı jöle haline getirin.

Cildinizde lekeli olan bölgelerin üzerine sürün, 20 dakika bekletin ve sonunda ılık su ile durulayınız. AYVA ÇEKİRDEĞİ JELİ NE KADAR SÜRE KULLANILIR? Ayva çekirdeği jelini yüzünüzde 20 dakika kadar bekletebilirsiniz. Daha sonra durulayıp kurulama işlemlerini yapın.

Ayva çekirdeği jelini haftada 1-2 kez kullanılması tavsiye edilir. Daha fazla kullanılması cildinizdeki dokulara zarar verebilir. Cildinize bakım yapmak isterken zarar verebilirsiniz. Bu yüzden fazla kullanılması önerilmez. AYVA ÇEKİRDEĞİ CİLDİ SIKILAŞTIRIR MI? Ayva çekirdeği ile hazırlamış oldunuz jel sayesinde cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca güneş lekesi, doğum lekesi ve sivilce lekelerini de gidermeye yardımcı olmaktadır. Ayva çekirdeği içeriğinde bulunan astringent yani büzücülük özelliği sayesinde ciltteki sarkmaları engelleyebilirsiniz. Ayva çekirdeği jeli maskesi sayesinde cildinizi sıkılaştırabilirsiniz.

Ayva çekirdeği jeli evde nasıl yapılır?

Gelelim merak edilen kısma: Ayva çekirdeği jeli tarifi Cam bir kabın içine suyu aktarın. Suya çekirdekleri ekleyip karışımın içine başka bir şey kaçmaması için ağzını kapatın. Bu şekilde ayva çekirdekli suyu en az bir gün bekletin.24 saatin sonunda suyun jelimsi bir kıvama geldiğini göreceksiniz.

Ayva çekirdeği yüze nasıl uygulanır?

Doğal çözümler günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle cilt için geçmişten bugüne çeşit çeşit maskeler, kürler hazırlanır. Çünkü cilt insanın yaşını gösteren en önemli göstergelerden biridir. Yüzdeki çizgiler, kırışıklıklar artıkça yaşlanmanın belirtileri de görülmeye başlar.

 1. Bunun için kadınlar başta olmak üzere erkeklerde cilt bakımına önem vermektedir.
 2. Cilt bakımı için en çok kullanılan maskelerden bir tanesi de ayva çekirdeği maskesidir.
 3. Bu maskeyi yapmak da uygulamak da oldukça basittir.
 4. Ayvada oldukça yüksek oranda vitamin ve mineraller mevcuttur.
 5. Bu yararlı meyvenin çekirdeği de oldukça faydalıdır.

Ayva çekirdeğinin cilt üzerinde faydalarını görmek için öncelikle cilt maskesi hazırlamak gerekir. Bu da oldukça kolay ve zahmetsizdir. Ayvalar tüketildikten sonra çekirdekleri ayrılır. Bu çekirdeklerden 10 gram kadarı ayrılır ve toz haline getirilir. Saf gül suyu ile jel kıvamına getirilinceye kadar karıştırılır ve yüzde sürülerek 10 dakika kadar bekletilir.

Daha sonra yüz yıkanır. Bunun için ılık su tercih edilmelidir. Ayva çekirdeğinden cilt için faydalanmanın bir başka yolu da ayva çekirdeklerinin suyun içinde bekletilmesiyle oluşur. Bu yöntemle de jel kıvamı elde edilmiş olur.9-10 tane ayva çekirdeği 1 çay bardağı kadar kaynamış soğumuş suda bekletilerek istenen karışım elde edilmiş olur.

Ayva çekirdeği ile elde edilen 8 güzelliği sıralarsak: 1- Cildin beslenmesi sağlanır.2- Cildin yaşlanma etkilerini geciktirir. Cildin sıkılaşmasını sağlar. Sıkılaşan cilt sarkmaz.3- Ciltteki yağ dengesini düzenler. Ciltteki fazla yağı alır.4- Sivilcelere karşı oldukça etkilidir.5- Antioksidan özelliği ile cilt için oldukça faydalıdır.6- Ciltteki tahrişlerinin ve yaralanmalarının ağrılarını keser.7- Cilt lekelerinden kurtulmakta fayda sağlar.

Cilt lekeleri tamamen kaybolmazsa bile daha az görünür. Bu bağlamda cilt tonu da önemli bir etkendir. Koyu ciltlerdeki cilt lekeleri daha zorlayıcı olabilir.8- Cildin günlük bakımını sağlar. Ayva çekirdeği doğal bir yöntem olduğu için hassas ciltlere bile zarar vermez ama yine de herkesin cildi birbirinden farklıdır.

Cildin bir reaksiyon göstermesi ihtimaline karşı hazırlanan ayva çekirdeği maskesine veya kürü küçük bir bölgede denenmeli. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon ortaya çıkmaz ise ayva çekirdeği gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Eğer bir sıkıntı ortaya çıkarsa da kesinlikle kullanılmamalıdır.

 1. Yaşlanma etkileri ilk göz çevresinde görülmeye başlar.
 2. Ayva çekirdeği göz çevresinde de kullanılabilir.
 3. Ayva çekirdeği her cilt tipinde kullanılabilir.
 4. Yalnız ciltte kurumalara sebep olursa cilt tipine uygun bir nemlendirici ile cilt nemlendirilmelidir.
 5. Ayva çekirdeği sadece cilt için değil saçlar için de oldukça yararlıdır.
You might be interested:  Proctolog Krem Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Saç maskesi olarak kullanılabilir.

Ayva çekirdeği jeli yüze sürülür mü?

Jelleşen ayva çekirdeği maskesini pamuk yardımı ile yüzünüze sürün ve birkaç dakika bekleyin. Her sabah düzenli olarak kullanabilirsiniz. Cildinizi gül suyu ve ayva çekirdeği ile nemlendirmek için etkili bir maske olacaktır.

Ayva çekirdeği jeli yüzde tüylenme yapar mı?

Ayva Çekirdeği Jeli Tüylenme Yapar mı? – Jeli hazırlayıp düzenli kullanan kişilerin yüzde tüylenme ile ilgili bir şikayetleri bulunmamaktadır.

Ayva çekirdeği jeli kaç gün dayanır?

Ayva çekirdeği jeli nasıl yapılır öğrenerek cildinizde mucizevî bir etki yaratacak yeni bir tarif deneyebilirsiniz. Cilt lekeleri ve çatlakları üzerinde iyileştirici bir etki yaratan ayva çekirdeği jeli ile kısa sürede sağlıklı bir cildin sahibi olacaksınız.

Ayva çekirdeği jeli nasıl yapılır, faydaları nelerdir sizler için hazırladık, göz atmadan geçmeyin. – Ayva çekirdeği jeli nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikli olarak satın aldığınız ayvaların çekirdeklerini saklayarak ilk adımı atabilirsiniz. Ayva çekirdeği jeli son günlerde çok tercih edilen, doğal cilt bakım ürünlerinden birisidir.

Evde doğal malzemeler ile birlikte hazırlayabileceğiniz ayva çekirdeği jeli tüm cilt sorunlarınıza deva olacak. Ekim ayı ile kasım ayları arasında satın alabileceğiniz ayvaların çekirdeklerini saklayarak özel jel yapımında kullanabilir, doğal ve işlenmemiş bir bakım ürününün sahibi olabilirsiniz. Ayva Çekirdeği Ile Krem Nasıl Yapılır Ayva çekirdeği jeli faydaları nelerdir? Ayva çekirdeği jeli faydaları nelerdir, son dönemde sıklıkla merak edilen bir soru haline gelmiştir.Cilt sağlığı üzerinde oldukça etkili olduğu bilinen ayva çekirdeği jelini hazırlamak ise oldukça kolay. Ayva çekirdeği jeli nasıl yapılır incelemeden önce ayva çekirdeği jeli faydalarına gelin birlikte göz atalım.

Cilt kusurlarını tedavi eder Ayva çekirdeği jeli faydaları arasında ilk sırada cilt kusurlarını tedavi etmesi yer alıyor. Cilt kusurlarını yok eden, yeniden oluşmasını önleyen ayva çekirdeği jelinin etkili olabilmesi için jeli düzenli bir biçimde uygulamanız gerekmektedir. Ayva çekirdeği jeli cildi sıkılaştırır ve toparlar.

Bu sayede erken yaşta sarkmalar da önlenir. Öksürüğü keser Öksürük sorununuz varsa ayva çekirdeği jeli ile kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz. Öksürük kesmede etkili olan ayva çekirdeğinin yanı sıra ayva yaprağı kullanımı da etkili olacaktır. Kullanım için bir su bardağının içine ayva yapraklarını koyun ve kaynatın.

Ilımasını bekledikten sonra çay gibi içerek öksürük sorununuzdan kısa sürede kurtulmayı deneyebilirsiniz. Cilt lekelerini önler Cilt lekelerini tedavi eden en etkili ürünler arasında ayva çekirdeği jeli yer alır. Cilt yüzeyinde oluşmuş tüm siyah nokta, sivilce,yanık ve diğer lekelerin tedavisinde doğal bir ürün olan ayva çekirdeği jeli kullanımını tercih edebilirsiniz.

Sakinleştirir Ayva çekirdeği jeli içeriğinde yer alan maddeler ile sedatif yani sakinleştirici bir etki yaratır. Sinirleri yatıştıran ayva çekirdeği jeli depresyon üzerinde de oldukça etkili bir üründür.

Ayva yemek cildi güzelleştirir mi?

Ayva reçeli, ayva tatlısı hatta ayva yemeği Ayvanın meyvesi, kabuğu, çekirdeği her parçası ayrı ayrı şifalı ve değerlidir. C vitamini deposu olan bu meyveyi soğuk kış aylarında evde tutmakta fayda vardır. Ayva düşük kalorisi ve düşük şeker oranı ve yüksek vitamin, mineral ve lif oranı ile en sağlıklı meyvelerin başında gelmektedir. Peki, nedir bu güzel meyvenin faydaları?

Ayva tok tutan ve lif oranı yüksek bir meyvedir. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler için uygun bir seçenektir. Kan şekerini hızlı yükseltmez bu sebeple şeker hastalarının da tüketebileceği meyvelerdendir(Ancak yine de dengeli tüketmekte fayda var). Bağırsakları düzenlemeye ve kabızlık problemini gidermeye yardımcıdır. Lif içeriği yüksekliği ile aynı zamanda kolesterolü düşürmeye ve dengelemeye de yardımcıdır. Yemeğinize ekleyeceğiniz ayva yemeğinize çok farklı bir tat katacağı gibi aynı zamanda yemeğin de çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Eğer denemediyseniz zeytinyağlı ayvalı kereviz, zeytinyağlı ayvalı enginar gibi yemekleri sofralarınızda deneyebilirsiniz. Ayvayı şekersiz olarak fırında damak zevkinize göre tarçın ve karanfil ile pişirerek de hem sağlıklı hem de lezzetli bir ayva tatlısı elde edebilirsiniz. Sonrasında ya da öncesinde az miktarda bal ya da pekmez ile de tatlandırabilirsiniz.

Ayva yiyin genç kalın!

Ayva içeriğindeki Çinko, E vitamini, demir gibi maddeler ile cilt güzelliğini arttırmaya yardımcıdır. İçeriğindeki E vitamini cildi besler ve cilde genç ve güzel bir görünüm verir. Çinko ve diğer minerallerle de saç ve tırnak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Saç dökülmesinin önlenmesinde, saçın hızlı uzamasında ve tırnakların güçlü olmasında ayva etkili yiyeceklerdendir.

Çekirdeği dahi cildi güzelleştiriyor!

Ayva çekirdeğinin ezilerek ya da hafif kaynatılarak cilde uygulanabilir. Ciltteki lekeleri gidermede oldukça etkilidir. İnce kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir.

Siyah noktalar ve gözenekler için de cilde uygulanabilir.Her meyve ve sebzenin mevsiminde ve yerinde yenmesi faydalı olacaktır. Ayvanın ise tam mevsimi! Sağlıklı bir yaşam ve güzel bir cilt için ayvayı sofralarınızdan eksik etmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Ayva çekirdeği jeli göğüste nasıl kullanılır?

Göğüs ucu yarasına ayva çekirdeği suyu sürmek için birkaç adet ayva çekirdeğini sıcak suda bekletin. Bekleyen çekirdekler özünü suya verecektir. Bu suyu ılık şekilde meme ucuna masaj yaparak uygulayın. Düzenli uygulama sonucunda meme ucundaki hücreler onarılır ve yaralar ortadan kalkar.

Ayva da kolajen var mı?

– Ayva C vitamini sayesinde ciltte kolajen üretimini destekliyor, kan dolaşımını hızlandırıp, cildin pürüzsüz gözükmesine yardımcı oluyor.

Ayva çekirdeği jeli dudağa sürülür mü?

Ayva çekirdeği kullanarak evinizde doğal karışımlar hazırlayabilirsiniz. Çünkü içerdiği potasyum, kalsiyum, bakır, demir ve vitamin nedeniyle ayva çekirdeğinin birçok yararı var. Peki ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir? – Ayva Çekirdeği Ile Krem Nasıl Yapılır İçinde bulunan vitaminler sayesinde ayva çekirdeği kullanarak yapılan karışımların birçok faydası bulunuyor. Ayva çekirdeği ayvanın kendisi kadar yararlıdır. İçinde A vitamini, B vitamini, C vitamini mevcuttur. Ayrıca; demir, bakır, kalsiyum, potasyum içerir.

Son yıllarda ayva çekirdeğinden yapılan jeller, kremler, merhemler çok kullanılmaktadır. Ayva Çekirdeğinden Jel Nasıl Yapılır? 1 çay bardağı suya 10-15 tane ayva çekirdeği koyun ve 1 gün ağzı açık cam kavanozda bekletin. Böylece ayva çekirdeği jeli yapılmış olur. Ayva Çekirdeğinden Krem Nasıl Yapılır? 1 su bardağı suya ½ kg ayva çekirdeği koyarak haşlayın ve süzün.

Ağzı kapalı cam kavanozda 5 gün bekletin. Ayva Çekirdeğinden Maske Nasıl Yapılır? ½ çay bardağı suya 10 tane ayva çekirdeği koyup, kapalı cam kavanozda 12 saat kadar bekletilerek maskeyi yapmış olursunuz. Ayva Çekirdeğinden Saç Maskesi Nasıl Yapılır? 2 bardak kadar suya 5-6 tane ayva çekirdeği konup kaynatın.

You might be interested:  Krem Rengi Koltuklara Ne Renk Halı?

Kuruyan cilt ayva çekirdeğinden krem ile nemlenir. Cilt tazelenmiş ve gençleşmiş olur. Kırışıklıkları azaltır. Ayva çekirdeğinden yapılmış saç maskesi ile saçlardaki dökülme azalır. Haftada 1 saça uygulandıktan sonra 1 saat kadar saçta tutulur ve durulama yapılır. Yıpranan saçlar onarılmış olur. Emziren annelerin meme uçları yara olabilir. Bu durumda ayva çekirdeği kremini ile badem yağı karıştırılarak meme uçlarına sürülür. Hem bebeğe de hiçbir zararı olmaz. Ayrıca doğum çatlaklarının üzerine de ayva çekirdeği jeli sürülebilir. Ayva çekirdeği kremi çatlayan dudaklara sürüldüğünde dudakları nemlendirmiş olur. Birçok doğal yollarla yapılan maskeler göz çevresine sürülmez iken ayva çekirdeği maskesi göz çevresine sürülebilir. İltihaplı gözlerdeki iltihapları iyileştirir, morlukları azaltır. Ayva çekirdeği kremi egzamalı bölgeye sürülür ve tedavi edici niteliktedir. Ayva çekirdeği kremi sivilceli bölgeye de sürülebilir. Mide rahatsızlığı olanlar, öksürenler, bronşite yakalananlar ayva çekirdeğini yutarak rahatlık sağlayabilirler. Boğaz ağrısına iyi geldiği gibi sindirim sistemini de düzenler. İshali keser. Ayva hasadı genellikle sonbahar mevsimindedir. Dayanıklı bir meyve olan ayva zamanında bol bol alınıp konmalıdır. Bununla birlikte ayvanın çekirdeği de aktarlardan temin edilebilir. Cildinizdeki Lekeleri Yok Eder: 7-8 ayva çekirdeğini çıkartıp 1/2 çay bardağı ılık suda ağzı açık şekilde 1 gün boyunca bekletin. Jöle gibi bir kıvama gelince yüz ve boyun bölgesine sürün ve 20 dakika bekletin. Cildinizdeki lekeleri yok edip cildinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

  Yağlı Saçlar İçin İdealdir: 1 bardak suya 30 gram ayva çekirdeği ekleyip 1 saat suda bekletin.

  Ayva çekirdeğinin yüze ne faydası var?

  Ayva çekirdeği ile yapılan cilt uygulamaları, düzenli olarak kullanıldığında siyah nokta ve sivilceleri yok etmektedir. Ayva çekirdeği peeling özelliği sayesinde daha canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildinizin nemlenmesinde ve yumuşamasında oldukça etkilidir.

  Ayva çekirdeği yüzde ne işe yarar?

  Ayva en fazla tüketilen besinlerin başında gelir. Ancak çekirdeğindeki faydalar çok az kişi tarafından bilinir. Genellikle reçeli ve marmaleti yapılarak tüketilen ayva hakkında merak edilenleri araştırdık. Alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan ayva çekirdeği özellikle cilt sağlığına inanılmaz fayda sağlar.

  • Gözenek temizleyen ve sıkılaştıran ayva çekirdeğinden yapılan maske aynı zamanda kırışmayı da önler.
  • HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE Ayva, sonbahar ve kış aylarında hasadı yapılan Antalya ve Akdeniz Bölgesinin bazı illeri, ile Manisa ili ve kırsalında bol miktarda yetişmektedir.
  • Hem lezzetli hem de sağlığa bir çok faydası olan ayvanın çekirdek kısımlarını atmadan farklı alanlarda kullanabilirsiniz.

  C vitamini bakımından zengin olan ayva çekirdeği cildin yenilenmesi için en ideal besinlerin başında gelir. Çoğu kişinin bilmediği ayva çekirdeği aynı zamanda sinir sistemi için de tüketilmesi tavsiye edilir. Örneğin; cildinizi güzelleştirmek ve lekeleri yok etmek gibi.

  Uzmanların yaptığı açıklamalara göre; ayva çekirdeğinin vitamin,mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengin içeriği sayesinde ölü derilerin kolayca atılmasını sağlayarak, kusursuz bir cilde kavuşmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda sivilce lekeleri, güneş lekesi veya doğum lekesi gibi sorunların ortadan kaldırılmasında büyük rol oynar.

  Kırışıklık, cilt sarkmaları gibi sorunları gidermek için ayva çekirdeğinin içerisinde bulunan anstringent yani büzücülük özelliği sayesinde giderebilirsiniz. Ayvanın çekirdekleri Kadın ların genellikle doğum sonrasında yaşadıkları göğüs sarkması veya aşırı kilo verme döneminden sonra yaşanan göbek sarkmalarını ayva çekirdeği maskesi sayesinde kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

  En etkili doğal nemlendirici etkisi olan besinlerden biri olan ayva çekirdeği, cilde nemi hapsedip kurumaları önler. Güzellik uzmanların yaptığı testlere göre, ayva çekirdeği maskesi genişlemiş gözenekleri küçülterek siyah noktaların da yok olmasına yardımcı olur. Ayva çekirdeği ile yapacağınız bir göz altı maskesi de göz altı morluklarını ve torbaların ortadan kaldırılmasında bir etki sağlar.

  AYVA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ NASIL YAPILIR? CİLDİ NEMLENDİREN AYVA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ MALZEMELER 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği 1 su bardağı doğal gül suyu 2 çay kaşığı badem yağı YAPILIŞI Gül suyunun içerisine ayva çekirdeklerini ekleyin.1 gece bekletin. Sabah çekirdekleri süzdükten sonra badem yağını içerisine ilave edin.

  Evde ayva çekirdeği yağı nasıl yapılır?

  Yarım çay bardağı zeytinyağı içerisinde 1-2 gün boyunca ayva çekirdeklerini bekletin. Kapalı bir kapta bekletmeniz tavsiye edilir. Bir pamuk yardımı ile lekeli olan bölgelere sürün ve bir gece bekletin. Ertesi gün yıkadığınız ayva çekirdeği maskenizi hafta 3 kere kullanmaya devam edin.

  Ayva çekirdeği zararlı mı?

  Ayva çekirdeğinin bilinen herhangi bir zararı yok.

  Ayva toniği nasıl yapılır?

  Ayva zengin vitamin ve minerallerinden oluşan cilde sunduğu faydalarla tanınan bir meyvedir. Cilt üzerinde sağlıklı bir görünüm sağlayan ve kullanan kişiler bu maskeden çok memnun kalıyorlar. İşte ayva maskesi tarifi, cilt lekeleri, sıkılaştırıcı ve gerginleştiren ayva maskeleri nasıl yapılır? – Ayva Çekirdeği Ile Krem Nasıl Yapılır Ayva ; yaprağı, çekirdekleri ve meyvesiyle cilt için yararlı maske yapımında etkili olan bir kış meyvesidir. Ayvanın içerdiği vitamin ve mineraller cilt üzerinde sağlıklı bir görünüm oluşmasına etken olmaktadır. Ayva maskesini kış boyunca çevresel etkenlerden ve soğuk hava koşullarından etkilenen cildinize uygulamanız halinde hem koruyucu etkisiyle hem de canlandırıcı etkisiyle cildinize iyilik yapmış olacaksınız.

  1/2 tatlı kaşığı ayva suyu 2 çay kaşığı yaş maya 1/2 tatlı kaşığı bal

  Uygulanması: Tüm malzemeleri karıştırarak kıvamını oluşturun. Karışımı yüzünüze uyguladıktan 20 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Nemlendirici krem ile cildinizi nemlendirin. Haftada iki kere uygulamanız gerekmektedir. Ciltteki Lekeleri İçin Ayva Maskesi Tarifi

  2 adet ayva yaprağı 8 ayva çekirdeği 1 fincan su 1 maden suyu 1 limonun kabuğu

  Uygulanması: 1 fincan suyun içerisinde ayva yaprağı, ayva çekirdeği ve limon kabuğunu koyarak bir gün karanlık bir yerde bekletin. Bir gün sonra malzemeler krem kıvamına gelir ve göz çevrenize dikkat ederek yüzünüze uygulayın.15 dakika bekletin ve maden suyu ile yüzünüzü yıkayın.15 günde bir kez yapmalısınız. Gözenek Sıkılaştırıcı Ayva Maskesi Tarifi

  1 yumurta akı 2 yemek kaşığı rendelenmiş ayva

  Uygulanması: Malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın. Haftada bir kez uygulamanız yeterlidir. Cildin sıkılaşması ve gerginleşmesi için faydalı olacaktır.

  Ayva çekirdeği jeli göğüste nasıl kullanılır?

  Göğüs ucu yarasına ayva çekirdeği suyu sürmek için birkaç adet ayva çekirdeğini sıcak suda bekletin. Bekleyen çekirdekler özünü suya verecektir. Bu suyu ılık şekilde meme ucuna masaj yaparak uygulayın. Düzenli uygulama sonucunda meme ucundaki hücreler onarılır ve yaralar ortadan kalkar.

  Ayva jeli nasıl kullanılır?

  Ayva Çekirdeği Ile Krem Nasıl Yapılır 21.06.2021 13:34 Son Güncelleme: 21.06.2021 13:34 Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Yapılır? ● Cilt üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan ayva çekirdeği jelini evde kolay bir şekilde yapmak mümkündür. ● Kış mevsiminde kolay bir şekilde bulabileceğiniz ayvalar ile cildiniz de harika bir etki oluşturacak jel yapabilirsiniz.

  1. 2 kilo kadar ayvayı güzelce keserek içlerinde bulunan çekirdekleri ayıklamanız gerekecektir.
  2. Ayıkladığınız ayva çekirdeklerini yaklaşık yarım su bardağı ılık suyun içerisine koyarak 2 gece boyunca içinde bekletmeniz gerekecektir.
  3. Ilık suyun içerisinde bekleyen ayva çekirdekleri jöle kıvamına gelene kadar arada bir karıştırınız.

  ● Yapmanız gereken farklı bir işlem bulunmamaktadır. ● Ayva çekirdeği jeli hazırlamak oldukça kolay bir işlemdir. ● Suyun içinde bekleyen ayva çekirdekleri jöle kıvamına geldikten sonra kullanıma hazır demektir. Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Kullanılır? ● Ayva çekirdeği jelini hazırladıktan sonra vücudunuzun çeşitli bölgelerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

  ● Ayva çekirdeği jeli kullanılarak hem bakım kürleri oluşturmak hem de grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak mümkündür. ● Öncelikli olarak ayva çekirdeği jelini hangi amaç için kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. ● Ayva çekirdeği jelinin en yaygın kullanım alanlarından birisi de ciltte bulunan lekelerin giderilmesini sağlamaktır.

  ● Öncelikli olarak ciltte bulunan lekeli bölgelerin üzerine hazırlamış olduğunuz ayva çekirdeği jelini sürünüz. ● Sürdükten sonra en az 20 dakika boyunca cildiniz de bekletiniz. ● Sonrasında ise ılık su kullanarak ve yumuşak hareketler ile cildinizi güzelce yıkayarak temizleyiniz. Ayva Çekirdeği Ile Krem Nasıl Yapılır Ayva Çekirdeği Jelinin Faydaları Nelerdir? ● Vücutta birçok olumlu etkisi bulunmakta olan ayva çekirdeği jelini cildiniz de hemen hemen her bölgeye uygulamanız mümkündür. ● Ciltte bulunan lekelerin giderilmesi için ayva çekirdeği jeli oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Cildi sıkılaştırıcı ve toparlayıcı bir etkiye sahiptir. Ancak bu etkinin ortaya çıkması için ayva çekirdeği jelinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. ● Kış aylarında oldukça fazla rastlanılan soğuk algınlığını önleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda da grip ve soğuk algınlığına da iyi gelen bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

  ● Çay olarak tüketildiği takdirde ise öksürüğü azaltıcı bir etkiye sahiptir. Üstelik düzenli olarak kullanıldığında ise öksürüğü tamamen kesme ihtimali de son derece yüksektir.

  Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir?

  Ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir? – Ayva çekirdeği, gözeneklerin temizlenip sıkılaşmasını sağlıyor. Ciltte oluşan yanık ve sivilce izlerini yok ediyor. Sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engelliyor, var olanların ise kısa sürede yok olmasına yardımcı oluyor.

  Ciltte oluşan çatlakların görünümünü hafifletiyor, düzenli kullanımında bu görüntüyü tamamen yok edebildiği de söyleniyor. Dudaklarda oluşan çatlamalara da iyi geliyor. Saç sağlığını da destekleyen ayva çekirdeği, özellikle yağlanma problemi yaşayanlara iyi geliyor. Saçlardaki yağlanma problemini çözmekle kalmıyor, sağlıkla parlayan çok daha güçlü ve gür saçlara sahip olmamızı sağlıyor.

  Çayı demlenip içildiğinde öksürüğe iyi geliyor, enfeksiyon riskini de en aza indiriyor. Dahili olarak kullanıldığında ishale iyi geldiği de biliniyor.

  Ayva çekirdeği jeli saça nasıl uygulanır?

  Ayva Çekirdeği Ile Krem Nasıl Yapılır Ayva çekirdeği ayva kadar yararlıdır. İçinde A, B, C vitaminleri mevcuttur. Ayrıca demir, bakır, kalsiyum, potasyum içerir. Son yıllarda ayva çekirdeğinden yapılan jeller, kremler, merhemler çok kullanılmaktadır. Ayva Çekirdeğinden Jel: 1 çay bardağı suya 10-15 tane ayva çekirdeği konur.1 gün ağzı açık cam kavanozda bekletilir.

  Böylece ayva çekirdeği jeli yapılmış olur. Ayva Çekirdeğinden Krem: 1 su bardağı suya yarım kilo ayva çekirdeği konarak haşlanır ve süzülür, ağzı kapalı cam kavanozda 5 gün bekletilir. Ayva Çekirdeğinden Maske: Yarım çay bardağı suya 10 tane ayva çekirdeği kapalı cam kavanozda 12 saat kadar bekletilerek maske yapılmış olur.

  Ayva Çekirdeğinden Saç Maskesi: 2 bardak kadar 5-6 tane ayva çekirdeği konup kaynatılır. Ilıması beklendikten sonra kullanılır. Ayva çekirdeğinin çok fazla faydası vardır. Bunlar: 1- Kuruyan cilt ayva çekirdeğinden krem ile nemlenir. Cilt tazelenmiş ve gençleşmiş olur.

  Kırışıklıkları azaltır.2- Ayva çekirdeğinden yapılmış saç maskesi ile saçlardaki dökülme azalır. Haftada 1 saça uygulandıktan sonra 1 saat kadar saçta tutulur ve durulama yapılır. Yıpranan saçlar onarılmış olur.3- Emziren annelerin meme uçları yara olabilir. Bu durumda ayva çekirdeği kremini ile badem yağı karıştırılarak meme uçlarına sürülür.

  Hem bebeğe de hiçbir zararı olmaz. Ayrıca doğum çatlaklarının üzerine de ayva çekirdeği jeli sürülebilir.4- Ayva çekirdeği kremi çatlayan dudaklara sürüldüğünde dudakları nemlendirmiş olur.5- Birçok doğal yollarla yapılan maskeler göz çevresine sürülmez iken ayva çekirdeği maskesi göz çevresine sürülebilir. Ayva çekirdeğinin kremi, jeli, maskesi ile cilt problemlerine çare bulunduğu gibi ayva çekirdeği yenerek de çeşitli rahatsızlıklara iyi gelir. Bunlar: Mide rahatsızlığı olanlar, öksürenler, bronşite yakalananlar ayva çekirdeğini yutarak rahatlık sağlayabilirler.

  Boğaz ağrısına iyi geldiği gibi sindirim sistemini de düzenler. İshali keser. Ayva hasadı genellikle sonbahar mevsimindedir. Dayanıklı bir meyve olan ayva zamanında bol bol alınıp konmalıdır. Bununla birlikte ayvanın çekirdeği de aktarlardan temin edilebilir. Zararı olmayan bir doğal çözüm yöntemidir ama yine de yan etkisi görüldüğünde kullanımı bırakılmalıdır.

  Yazar: Ser pil Altunyay