Basur Kaşıntısına Hangi Krem Iyi Gelir?

07.12.2022 0 Comments

Basur Kaşıntısına Hangi Krem Iyi Gelir
Basur, toplumdaki yetişkinlerin çeyreğinde periyotlar şeklinde ortaya çıkabilen hastalıktır. Bazı durumlarda belirti gösterirken, kimi zaman belirti olmadan ortaya çıkabilen rahatsızlık türüdür. Basur Nedir? Makat çevresindeki toplardamarların gevşeyip dışa yönelik sarkmasıyla birlikte, makatta ortaya çıkan rahatsızlıktır.

 • Yaşam standartlarını düşürmenin yanında, can yakıcı özelliğinden dolayı, hiç istenmeyen hastalıklardan biridir.
 • Ağrı ve makat bölgesinden kan gelme şekliyle görülen basurun, 4 evreden oluştuğu söylenebilir.
 • Toplum içerisinde 4 kişiden 1’inde görülebilen yaygın rahatsızlıklardan biridir.
 • Basura İyi Gelen Krem Hangisidir? Basur, makat bölümündeki yaygın rahatsızlıklarından biridir.

Hastalık evrelerden oluştuğundan, tedavi şekilleri de farklılık gösterebilir. Basur için kullanılacak ilaçlar ve tedavi yöntemlerinin mutlaka doktor tavsiyesi alınarak uygulanması gerekir. Bunun yanında, uzman doktorlardan öneri alınmadan ilaç kullanılmamalıdır.

 1. Basur rahatsızlığına, eczanelerden temin edilen bazı kremler iyi gelebilir.
 2. Anestol ismiyle bilinen krem, özellikle bölgedeki ağrının hafifletilmesi için kullanılabiliyor.
 3. Ortos krem ismiyle bilinen ilaç, yine bölgede meydana gelen kaşıntıların giderilmesinde etkili olabiliyor.
 4. İçinde kortizon olduğunda mutlaka kontrollü ve doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Hedensa Pomat, basura iyi gelen ilaçlardan biridir. Bölgede meydana gelen şişlikleri dindirir, ağrıyı azaltır ve mentol sayesinde ferahlık sağlar. Basura En İyi Gelen Kremler Nelerdir? Basur hastalığı durumunda ilk olarak doktora başvurulmalıdır. Doktorların önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanımı durumunda, yan etkilerin görülme olasılığı yüksektir.

Basura en iyi gelen kremler ise genellikle en fazla önerilen ilaçlardır. Proctolog ve Procto Glyvenol ismindeki iki ilaç aynı etken maddeye sahiptir. Kaşıntıyı ve şişliği indirebilen ilaçlar, basura en iyi gelen kremler arasında gösteriliyor. Ağız yoluyla alınabilen Daflon isimli ilaç yine etkili kremlerde olduğu gibi ağrı azaltıcı özelliği sayesinde öneriliyor.

Bu ilaçların kullanımı, doktor tavsiyesiyle olmalıdır. Bunun nedeni, vücudunuzda oluşan basurun hangi evrede olduğunu bilmemenizden kaynaklanır. Eğer basur ilerlemişse, kullanacağınız ilaçlar işe yaramayabilir ve bölgeye cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

Basur Belirtileri Nelerdir? Basurun türüne göre belirtiler farklılık gösterebilir. Bu yüzden hangisi olduğu konusunda doktorlara başvurulmalıdır. Basur (Hemoroid)’in Belirtileri Dışkıda kan görülür. Anüs yakınında sürekli olarak kaşıntı ve şişkinlik halleri görülür. Oturma pozisyonunda çeşitli zorluklar yaşanabilir.

Bölgede yaşana ara sıra görülen şiddetli ağrılar. İnternal Hemoroid Belirtileri Basurun makattan sarkıp ele gelmesi, Dışkı yapıldığında veya tuvalet kağıdında parlayan kırmızı kan. Basurun belirtileri, hangi evrede olduğuyla doğrudan ilgilidir. İleri evrelerde bu belirtilerin çok daha şiddetli olan durumları yaşanabilir.

Basur kaşıntısı için ne yapmalı?

Makat kaşınması durumu çoğu insanın yaşamlarının belli dönemlerinde yaşamış olduğu problemlerden bir tanesidir. Bu sorunun pek çok sebebi olabilir. Genelde bu durumun önemli bir sebebi yoktur. Ancak insanları rahatsız eden bir durumdur. Makat kaşıntılarına iyi gelen bitkisel çözümler de bulunmaktadır.

 1. Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Makat kaşıntısının altında her zaman ciddi bir hastalık bulunmaz.
 2. Genelde basur sebebi ile anüs çevresinde şiddetli bir kaşınma isteği olabilir.
 3. Bunun yanında hijyene önem verilmemesi de bu tarz kaşınmaların ortaya çıkmasında etkili olan bir durumdur.
 4. Makat kaşınmalarında bazen kaşınan bölgenin kızardığı, hassasiyet gösterdiği, şişlik olması gibi durumlar olabilmektedir.
You might be interested:  Arı Sokmasına Hangi Krem Iyi Gelir?

Evlerde yapılan bazı bitkisel kürler ve çaylar makat kaşınmalarına iyi gelmektedir. Ancak bu durumda da makattaki kaşıntı hala geçmiyorsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Anüste şiddetli kaşınma durumunun sona ermesi için öncelikle bu kaşınmanın sebebinin bulunması ve ona göre bir tedavi uygulanması oldukça önemlidir.

Anüs kaşınmalarının sebebi ciddi bir rahatsızlık değilse o zaman evde uygulanacak tedavi yöntemleri ile bu sorundan kolay bir şekilde kurtulmak mümkündür. Bazı durumlarda doktorlar makat kaşıntısı için kaşıntı ilaçları önerebilir. Bu durumda da kaşıntıdan kurtulmak mümkündür. Eğer bu bölgedeki kaşıntı çok etkili ise ve bir türlü geçmiyorsa o zaman lokal anestezi etkisi bulunan kremler kaşıntının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Evde Uygulayabileceğiniz Bitkisel Yöntemler Nelerdir? Eğer makattaki kaşıntının ciddi bir sebebi yoksa evde uygulanan bir takım yöntemler ile bu kaşıntının geçmesi sağlanabilmektedir. Makat kaşıntısı durumunda evde uygulanabilecek basit yöntemler şu şekilde sıralanabilir; Makat bölgesine bir miktar Hindistan cevizi yağı sürülmesi buradaki kaşıntının geçmesine yardımcı olacaktır.

Makat bölgesi ile vajinaya yoğurt sürmek buradaki mantar oluşmasını engelleyecek bir durumdur. Etkisini görebilmek için en az 1 ay boyunda düzenli bir şekilde yoğurt sürebilirsiniz. Sarımsak tüketmek bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar. Eğer anal kaşınmanın sebebi bu parazitler yüzünden ise sarımsak iyi gelecektir.

Dışkılama isteğinizi bastırmamanız oldukça önemlidir. Çünkü bu şekilde davranmak kabızlık problemlerine neden olmaktadır. Kaşınan bölgeye vazelin sürmek buranın nemlenmesine ve dış etkilerden korunmasına yardımcı olarak kaşıntının azalmasını sağlayabilir.

Şekerli gıdaların aşırı derecede tüketilmesi ishal olmanıza neden olur. Bu durum da makat bölgesini tahriş eder ve kaşınmalara yol açar. Bu sebeple şekerli gıdaların çok fazla tüketilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Beslenmenizde lifli gıdaların tüketimi kabız olmanızı önleyecektir. Böylelikle kaşınma problemlerinde azalma görülür.

Makatta Kaşıntı Sebepleri Nelerdir? Buradaki kaşınmanın pek çok sebebi olabilir. Kaşınmanın geçmesi için öncelikle sebebinin bulunması gerekmektedir. Makatta fisür oluşması Diyabet hastalığı Bu bölgede bazı tümörler bulunması Egzama ya da atopik dermatit gibi cilt hastalıklar Sedef hastalığı Kronik ishal durumları Kronik kabız durumları Bu ve buna benzer durumlar makatta kaşınmaya neden olabilir.

Makatta kaşıntı için hangi krem?

Geçmeyen Makat Kaşıntısı Makatınızdaki kaşınmanız geçmiyorsa doğru ilaç kullanmıyorsunuz demektir, bölgenin kaşıntılı sorunlarına özel geliştirilmiş Pruzon merhem kullanmalısınız.

Basur makatta kaşıntı yapar mi?

Makat hastalıkları arasında yer alan Basur rahatsızlığının belirtileri arasında da makat kaşıntısı yer almaktadır.

You might be interested:  Bebeklerde Cilt Kuruluğuna Ne Iyi Gelir?

Basur neden kaşıntı yapar?

Makat Kaşıntısı (Pruritus Ani) Nedir? – Makat kaşıntısı; mantar, bakteri ve virüs gibi mikrobik sebepler, kimyasal tahrişler, dışkı artıkları, bağırsak hastalıkları ve stres gibi birçok farklı sebebe bağlı oluşan makat ve çevresindeki kaşıntılı durumlara denir.

Bazen kaşıntıya yanma hissi eşlik edebilir. Deri belirtileri sebeplere göre çok farklı olabilir. En sık görülen belirtiler kaşıntı ile birlikte makat etrafında kızarıklık, kepeklenme, sulanma, yanma ve deride kalınlaşmadır. Bu belirtiler zamanla popoya, cinsel organa ve kasık bölgesine yayılabilir. Toplumda %3-5 oranında görülür.

Her yaş grubunda olabilir. Ancak en sık 40-60 yaş arasında rastlanır. Erkeklerde kadınlardan dört kat daha fazla görülmektedir.

Kaşıntıyı nasıl geçiririz?

Enfeksiyonlar, ısırıklar ve sokmalar, infestasyonlar, kronik hastalıklar, atopik dermatit, sedef hastalığı, alerjik reaksiyonlar, güneşe maruz kalma ve kuru ciltler kaşınmanın yaygın nedenleri arasındadır. Peki kaşıntı nedir? Kaşıntının nedenleri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde – Basur Kaşıntısına Hangi Krem Iyi Gelir Birçok insanın rahatsızlık duyduğu bir konu olan kaşıntı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi haberimizde bulabilirsiniz. Kaşıntı nedir? Kaşıntı nedenleri ve tedavisi KAŞINTI NEDİR? Kaşıntı, deri hücreleri veya deri ile ilişkili sinir hücrelerinin tahrişinden kaynaklanan genel bir duyudur.

Rahatsız edici olsa da, kaşıntı, dokunma, ağrı, titreşim, soğuk ve ısı gibi diğer cilt hisleri gibi önemli bir duyu ve kendini koruma mekanizması görevi görür. Zararlı dış etkenlere karşı bizi uyarabilir, ancak tedavi edilmezse dayanılmaz hale gelebilir. Kuru cilt, cilt hastalığı, hamilelik ve nadiren kanser gibi bir dizi rahatsızlıkla ilişkili olabilir.

Kaşıntı herkeste görülebilir, ancak belirli insan grupları daha hassastır: – Mevsimsel alerjiler, saman nezlesi, astım ve egzaması olan kişiler – Diyabetli insanlar – HIV / AIDS hastaları ve çeşitli kanser türleri – Hamile kadınlar – Yaşlılar Basur Kaşıntısına Hangi Krem Iyi Gelir KAŞINTI NEDENLERİ Kaşıntılı cildin olası nedenleri şunlardır: Kuru cilt Kaşıntılı bölgedeki parlak kırmızı lekeler veya başka bir dramatik değişiklik görmüyorsanız, kuru cilt (kserozis) olası bir nedendir. Kuru ciltler genellikle yaşlılık, klima veya merkezi ısıtma gibi uzun süreli kullanım ve yıkama veya banyo gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır.

Cilt rahatsızlıkları ve döküntüleri Egzema (dermatit), sedef hastalığı, uyuz, bit, su çiçeği ve kurdeşen dahil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığı kaşıntısı. Kaşıntı genellikle belirli alanları etkiler ve kırmızı, tahriş olmuş deri ve kabarcıklar gibi diğer belirtiler eşlik eder. İç hastalıkları Kaşıntılı deri altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bunlar arasında karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği anemisi, tiroid sorunları ve lösemi ve lenfoma gibi kanserler bulunur. Kaşıntı genellikle tüm vücudu etkiler. Tekrar tekrar çizilen alanlar haricinde deri başka şekilde normal görünebilir.

 1. Sinir bozuklukları Sinir sistemini etkileyen durumlar (multipl skleroz, diabetes mellitus, zona, herpes zoster) kaşınmaya neden olabilir.
 2. Tahriş ve alerjik reaksiyonlar Yün, kimyasal maddeler, sabunlar ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir ve kaşınmaya neden olabilir.
 3. Bazen zehirli sarmaşık veya kozmetik gibi madde alerjik reaksiyona neden olur.
You might be interested:  Parmak Arası Mantara Hangi Krem Iyi Gelir?

Gıda alerjileri de kaşıntıya neden olabilir. İlaçlar Antibiyotikler, antifungal ilaçlar veya narkotik ağrı ilaçları gibi ilaçlara karşı reaksiyonlar yaygın döküntülere ve kaşıntıya neden olabilir.

Gece makat kaşıntısı neden olur?

Makat çevresinde ciddi kaşıntılar özellikle geceleri ortaya çıkmaktadır. Genellikle nedeni belli değildir. Bazı hastalarda makat çevresi ve genital bölgenin kötü hijyeni veya sabun, deterjan ve parfümlerle aşırı temizlik kaşıntının nedeni olabilir.

Makatta kaşıntı ne kadar sürer?

Günlük hayatta tüm insanların başına gelebilecek bir durum kaşıntı (pruritus) üst deride sonlanan serbest sinir uçlarının uyarılması ile ortaya çıkan bir durumdur. Vücudumuzun her yerinde görülebilen bu durum makat bölgesinde olması halinde kişiyi biraz zor duruma sokmaktadır.

Alabalık ortamlarda rahatça kaşıma imkanı olmayacağı için biraz gerilebilirsiniz. Makatta kaşıntı çoğu zaman normal bir durum olmasına karşın çoğu zamanda bazı hastalıkların belirtisi yada neden olduğu bir şikayettir. O nedenle 1 haftadan uzun süren kaşıntı problemlerinde mutlaka nedeni araştırılmalıdır.

Bu sayfada en sık görülen makat kaşıntısı nedenleri ve çözümüne dair bilgilere yer vereceğiz. Basur Kaşıntısına Hangi Krem Iyi Gelir

Gece makat kaşıntısı neden olur?

Makat çevresinde ciddi kaşıntılar özellikle geceleri ortaya çıkmaktadır. Genellikle nedeni belli değildir. Bazı hastalarda makat çevresi ve genital bölgenin kötü hijyeni veya sabun, deterjan ve parfümlerle aşırı temizlik kaşıntının nedeni olabilir.

Makata zeytinyağı sürülür mü?

Hemoroid için Zeytinyağı Uygulamaları – Dış hemoroid tedavisi için daha çok uygulanabilir olan erken hasat soğuk sıkım zeytinyağını, sabah aç karna 1 çorba kaşığı tüketerek sindirim sisteminizi çalıştırabilirsiniz. Kabızlık sorunlarının ortadan kalkmasında etkili olan zeytinyağı, vücuda enerji vererek tüm gün iyi olmayı da sağlar.

 • Aynı zamanda tok karna da tüketilebilir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde iltihaplanmalarda azalma yaşanacağı için hemoroid hafifler.
 • Direkt olarak şiş olan ve ağrıyan bölgeye uygulama da yapılabilir.
 • Şişliğin azalması için 1 çay kaşığı zeytinyağı ve mürdüm eriği suyunu karıştırarak, pamuk yardımıyla bölgeye uygulayabilirsiniz.

Kısa sürede şişlik gözle görülür ölçüde iner ve ağrıda hafifleme yaşanır. Limon suyu ve erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı karışımı, kılcal damarların rahatlamasını ve antioksidan özelliği sayesinde bölgeye etkili olmakta öncüdür. Aynı ölçülerde dilediğiniz kadar hazırladığınız limon suyu ve zeytinyağını pamuk yardımıyla bölgeye masaj yaparak yedirebilirsiniz.

 • Bu sayede hemoroidin çevresinde bulunan kılcal damarlar rahatlar ve ağrı hafifler.
 • Saf, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının pamuğa batırılıp yaklaşık 15 gün boyunca gece uyumadan makata sürülmesi de kişiyi rahatlatmaktadır.
 • Ağrının hafiflemesiyle birlikte, sabah şişlik yaşanmadan uyanılır.
 • Yani zeytinyağı, hemoroid için bitkisel bir merhemdir.

Dış hemoroide direkt olarak uygulanırken, iç hemoroid için yutularak tüketilir ve makat ağrıları azalır. Çünkü sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlıktan kaynaklı ıkınma problemleri ortadan kalkar.