Bebeklerde Cilt Kuruluğu Için Ne Yapılmalı?

26.10.2022 0 Comments

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Için Ne Yapılmalı
Kuru cilt bebeklerde yaygın bir durumdur. Kuru iklimlerde yaşayan veya irsi kuru cilt sorunu olan ebeveynlerin çocukları bu durumla daha sık karşılaşabilir. Egzama hakkındaki gerçekler Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, sık sık kuru cilt ile ilişkilendirilir; aslında buna çocuklardaki en yaygın kaşıntılı cilt sorunu da denebilir.

 • Genellikle çocuğunuz bebekken başlar fakat yeni yürümeye başladığı dönemde veya erken okul yıllarında da ortaya çıkabilir.
 • Egzama – oldukça kaşıntılı kırmızı, kabuklu cilt bölgeleri – en çok ailede irsi egzama sorunu, astım veya saman nezlesi dahil diğer alerjik reaksiyonların bulunduğu çocuklarda ortaya çıkar.

Bebekler çoğunlukla yüzde, bacaklarda ve kollarda egzama sorunu yaşarlar. Yeni yürümeye başlayan veya daha büyük çocuklarda, sık sık diz ve dirsek içlerinde oluşur. Kaşıntı oldukça ciddi olabilir ve sık sık sorunu yaşayan çocukların uyku düzenin etkiler.

Kaşıntı da durumun sürekliliğine neden olabilir, bunun nedeni, kaşıntının daha fazla kızarık bölgenin ortaya çıkmasına ve bakteri veya virüslerle ikincil bir enfeksiyona neden olabilmesidir. Kuru cildin tedavisi ve bebek egzaması Banyo Kuru cilt ve egzamanın en önemli (ve önleyici) tedavisi, cildi iyice nemlendirmektir.

Çocuğunuzu her gün 10 dakikadan fazla olmayacak şekilde ılık suyla yıkayın ve bunun ardından nemli cilde yoğun bir nemlendirici uygulayın. Nemlendirme İyi nemlendiricilere vazelin ve yoğun kremler gibi yağlı merhem türleri dahildir. En etkili kremler tüplerde yer alır; kremi bir şişeden boşaltabiliyorsanız, tüptekiler kadar etkili olmayacaktır.

 • Uzun süre banyoda kalması da bebeğinizin cildini kurutabilir.
 • Egzamalı bebekler sık sık bir çocuk doktoru veya dermatolog tarafından reçeteyle verilebilecek topikal steroid merhemler ile tedavi edilirler.
 • Bu merhemler kızarma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olurlar ve nemlendiriciler ile birlikte kullanıldıklarında oldukça iyi sonuç verirler.

Kuru cilt ve egzama için yararlı diğer stratejilere çocuğun odasında bir nemlendirme aygıtı kullanmak, giysilerde yünlü ve sentetik lifli kumaşlardan kaçınmak ve parfümsüz deterjan ve sabun kullanmak dahildir. Şu anda egzama için herhangi bir tedavi bulunmamasına rağmen, güvenlik ve etkinlik için yeni ilaçlar sürekli olarak geliştirilmektedir.

You might be interested:  Hangi Cilt Serumu Ne Işe Yarar?

İktiyozis vulgaris

Genellikle bacakların diz altı kısmında bulunan çokgen şeklinde kabuklanmalardan oluşur. Tıpkı kuruyan ve üstünde çatlaklar oluşan bir çamur birikintisi gibi.

Keratoz pilaris

Üst kolların dış tarafında, uyluklarda ve bebeklerin yanaklarında oluşan (zımpara kâğıdına benzer) sert pürüzlenmelerle kendini gösteren yaygın bir sorundur. Bu sorunların her ikisi de kışın kötüye, yazın da daha iyiye gider.

Pityriasis alba

Yanaklarda beyaz noktacıklardan oluşur ve etkilenen alanların diğer cilt bölgelerinden daha az bronzlaşması nedeniyle en çok yaz sonuna doğru belli olur.

Bebeklerde kuru cilt neden olur?

Bebeklerde neden cilt kuruluğu olur? – Bebeklerde Cilt Kuruluğu Için Ne Yapılmalı Bebeğinizin cildinde kuruluk olduğu için endişelenmeyin, bu bebekler arasında oldukça yaygın bir durum. Bebeklerin cildindeki kuruluk durumunun bilinen sebepleri arasında genetik faktörler, güneş, krem ve bez tercihi gibi çevresel sebepler ve hormonsal durumlar geliyor.

 1. Bebeğinizin cildinde devamlı kuruluk oluyorsa ilk olarak sebebini kullandığınız cilt bakım ürünlerinde arayabilirsiniz.
 2. Bebek cildi ile uyumlu olmayan ürünler, bebeğinizin hassas cildinde kuruluk yaratabilir.
 3. Aynı şekilde parfümlü bebek bezleri, kimyasal boya içeren oyun matları ve pamuklu olmayan kıyafetler bebek cildini kaşındırabilir ve pul pul dökülme olmasına yol açabilir.

Dermatologun önerisi: Eğer bebeğinizin cildinde yoğun bir kuruluk varsa mutlaka bir dermatologa başvurmalı ve önerilerini uygulamalısınız.

Bebek cildine vazelin sürülür mü?

Vazelin Nedir? – Vücut ile temas ettiğinde katıya yakın formundan uzaklaşarak erimeye başlayan bir yapıya sahip olan vazelin hidrokarbon karışımı bir maddedir. Renksiz ve kokusuz olan vazelin yarı saydam yapıdadır. Ancak bazı firmalar vazelinin renkli ve kokulu olacak şekilde, daha farklı da üretebilir.

Okside olmayan vazelin aynı zamanda suda çözünmeyen bir özelliğe sahiptir. Fakat bazı maddelerin içerisinde çözünebilme özelliği de bulunur. Vazelin anti bakteriyel bir özellik gösterir. Yara, yanık ya da ciltte kesik oluşması durumunda tedavi amacıyla da kullanılabilir. Aslında vazelinin ilaç gibi tedavi edici bir özelliğinin olduğu kanıtlanmış bir bilgi değildir.

You might be interested:  Iblis Keser 2. Cilt Ne Zaman Çıkacak?

Aynı zamanda ultraviyole ışınlarına karşı cildi koruduğu da düşünülür fakat bu bilgi de henüz kanıtlanmadı. Cildin yanı sıra saçların bakımında da kullanılabilen vazelin aslında oldukça köklü bir geçmişe sahip. Bu madde 1869 yılından bu yana kullanılıyor.

Bir kimyager tarafından bulunan vazelinin mineral yağları içerdiği bilgisini de sizlere aktaralım. Bu yönüyle derileri parlatmak, zarar gören ahşapların onarımını sağlamak gibi amaçlarla da kullanılıyor. Vazelinin en çok ön plana çıkan özelliği harika bir parlatıcı olmasıdır. Cilt ve saçlar için de sıklıkla kullanılıyor olması ve çok kuru olan ciltleri dahi rahatlatabilecek kadar yumuşatıyor olması da bu ürünün özellikleri arasında yer alır.

Saçlarda uzamayı hızlandırma gibi önemli özellikleri de bulunuyor. Ellerde ya da ayaklarda meydana gelen çatlakların giderilmesinde de etkin bir rol oynayabiliyor. Bu arada vazelin makyaj temizlemek için de kullanılabiliyor. Vazelinin saymakla bitmeyen faydalarına daha yakından bakabiliriz.

Cilt Bakımı Vazelinin en yaygın kullanım alanı kozmetik sektörüdür. Kremlerin, losyonların imalatında vazeline sıklıkla yer verilir. Cildi yumuşatma ve cildin kuruluğunu giderme etkisine de sahip olan vazelin bir bakım kremi olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda ciltte kurumuş, çatlamış ya da kesilmiş olan bölümlerin üzerine merhem gibi de sürülebilir.

Çizik ya da yanıkların giderilmesinde de etkin bir şekilde vazelin kullanılır. Bazen ciltte kurumaya bağlı olarak pullanma ve pul pul dökülme meydana gelebilir. Bu noktada da vazelinden yardım alınabilir ve bu sorunu gidermek için kullanılabilir. Pullanarak dökülmeyi giderebilir ve aynı zamanda cildin yeniden nem dengesine kavuşmasını sağlayabilir.

 • Vazelinin en yaygın kullanım alanı kozmetik sektörüdür.
 • Remlerin, losyonların imalatında vazeline sıklıkla yer verilir.
 • Cildi yumuşatma ve cildin kuruluğunu giderme etkisine de sahip olan vazelin bir bakım kremi olarak da kullanılabilir.
 • Aynı zamanda ciltte kurumuş, çatlamış ya da kesilmiş olan bölümlerin üzerine merhem gibi de sürülebilir.
You might be interested:  Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Güzellik Merkezlerinde?

Çizik ya da yanıkların giderilmesinde de etkin bir şekilde vazelin kullanılır. Bazen ciltte kurumaya bağlı olarak pullanma ve pul pul dökülme meydana gelebilir. Bu noktada da vazelinden yardım alınabilir ve bu sorunu gidermek için kullanılabilir. Pullanarak dökülmeyi giderebilir ve aynı zamanda cildin yeniden nem dengesine kavuşmasını sağlayabilir.

Bebeğimin yüzünü nasıl nemlendirilir?

Nemlendirici özellikli bebek yağları ve losyonları kullanılabilir; su bazlı ve vazelin içerikli nemlendirici bakım losyonları ve yumuşatıcılar uygulanabilir. Yağlı pomatlar, merhem ve kremler, deri gözeneklerini tıkayarak terlemeyi önlediği ve isiliğe neden olduğu için kullanılmamalıdır.

Anne sütü bebeğin cildine sürülür mü?

Tarih: 10.27.2018 Bebekler için hayat kaynağı olan anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Anne sütündeki müthiş besin değeri, cilt üzerinde iyileştirici rol oynuyor. Bebeklerin cildinde çıkan yaralar, kızarıklıklar, deformasyonlar anne sütünün damlatılması veya pamukla sürülmesi durumunda koruyucu ve iyileştirici etki kazandırıyor.

 1. Bebeğin cildinde biriken yağ ve ölü hücreler anne sütü ile usulca temizleniyor.
 2. Anne sütü elbette sadece bebeğe değil yetişkin bireylere, annelere de fayda sağlıyor.
 3. Özellikle kolostrum sütü, cilt problemlerinin birçoğunu önlüyor.
 4. Anne sütü her yönüyle iyileştirici güce sahip, mucizevî bir besin.
 5. Bebeğin beslenmesini sağlarken aynı zamanda cildini koruyor, temizliyor, pişikleri engelliyor.

Örneğin bebeklerin gözlerinde oluşan çapağı temizlemenin en sağlıklı yolu anne sütüyle gözleri silmektir. Anne sütünü tedavi amaçla kullanmak oldukça yaygın bir biçimde karşımıza çıkıyor.

Bebek yağı ne zaman kullanılır?

6. aydan sonra eğer bebeğin bebek yağına karşı bir hassasiyeti yoksa kullanılabilir. Fakat en sağlıklı yanıt için bebeğinizin doktorundan tavsiye almanız daha iyi olacaktır.

Atopik bebek cildine ne iyi gelir?

Atopik Ciltlerin En İyi İlacı Nemdir! – Atopik dermatitin ilacı cildi nemlendirmektir. En iyi nemlendirici de sudur. Bebeğin her gün banyo yapması bu açıdan çok önemlidir. Kaşıntının gece daha da belirginleştiği düşünüldüğünde banyonun akşam saatlerinde bebek uyumadan önce yaptırılması çok önemlidir. Çok sıcak aylarda günlük banyo sıklığı artırılabilir.