Bebeklerde Cilt Kuruluguna Ne Iyi Gelir?

12.11.2022 0 Comments

Bebeklerde Cilt Kuruluguna Ne Iyi Gelir
Kuru cilt bebeklerde yaygın bir durumdur. Kuru iklimlerde yaşayan veya irsi kuru cilt sorunu olan ebeveynlerin çocukları bu durumla daha sık karşılaşabilir. Egzama hakkındaki gerçekler Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, sık sık kuru cilt ile ilişkilendirilir; aslında buna çocuklardaki en yaygın kaşıntılı cilt sorunu da denebilir.

 • Genellikle çocuğunuz bebekken başlar fakat yeni yürümeye başladığı dönemde veya erken okul yıllarında da ortaya çıkabilir.
 • Egzama – oldukça kaşıntılı kırmızı, kabuklu cilt bölgeleri – en çok ailede irsi egzama sorunu, astım veya saman nezlesi dahil diğer alerjik reaksiyonların bulunduğu çocuklarda ortaya çıkar.

Bebekler çoğunlukla yüzde, bacaklarda ve kollarda egzama sorunu yaşarlar. Yeni yürümeye başlayan veya daha büyük çocuklarda, sık sık diz ve dirsek içlerinde oluşur. Kaşıntı oldukça ciddi olabilir ve sık sık sorunu yaşayan çocukların uyku düzenin etkiler.

Aşıntı da durumun sürekliliğine neden olabilir, bunun nedeni, kaşıntının daha fazla kızarık bölgenin ortaya çıkmasına ve bakteri veya virüslerle ikincil bir enfeksiyona neden olabilmesidir. Kuru cildin tedavisi ve bebek egzaması Banyo Kuru cilt ve egzamanın en önemli (ve önleyici) tedavisi, cildi iyice nemlendirmektir.

Çocuğunuzu her gün 10 dakikadan fazla olmayacak şekilde ılık suyla yıkayın ve bunun ardından nemli cilde yoğun bir nemlendirici uygulayın. Nemlendirme İyi nemlendiricilere vazelin ve yoğun kremler gibi yağlı merhem türleri dahildir. En etkili kremler tüplerde yer alır; kremi bir şişeden boşaltabiliyorsanız, tüptekiler kadar etkili olmayacaktır.

 1. Uzun süre banyoda kalması da bebeğinizin cildini kurutabilir.
 2. Egzamalı bebekler sık sık bir çocuk doktoru veya dermatolog tarafından reçeteyle verilebilecek topikal steroid merhemler ile tedavi edilirler.
 3. Bu merhemler kızarma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olurlar ve nemlendiriciler ile birlikte kullanıldıklarında oldukça iyi sonuç verirler.

Kuru cilt ve egzama için yararlı diğer stratejilere çocuğun odasında bir nemlendirme aygıtı kullanmak, giysilerde yünlü ve sentetik lifli kumaşlardan kaçınmak ve parfümsüz deterjan ve sabun kullanmak dahildir. Şu anda egzama için herhangi bir tedavi bulunmamasına rağmen, güvenlik ve etkinlik için yeni ilaçlar sürekli olarak geliştirilmektedir.

İktiyozis vulgaris

Genellikle bacakların diz altı kısmında bulunan çokgen şeklinde kabuklanmalardan oluşur. Tıpkı kuruyan ve üstünde çatlaklar oluşan bir çamur birikintisi gibi.

Keratoz pilaris

Üst kolların dış tarafında, uyluklarda ve bebeklerin yanaklarında oluşan (zımpara kâğıdına benzer) sert pürüzlenmelerle kendini gösteren yaygın bir sorundur. Bu sorunların her ikisi de kışın kötüye, yazın da daha iyiye gider.

You might be interested:  Pürüzsüz Bir Cilt Icin Ne Yapilmali?

Pityriasis alba

Yanaklarda beyaz noktacıklardan oluşur ve etkilenen alanların diğer cilt bölgelerinden daha az bronzlaşması nedeniyle en çok yaz sonuna doğru belli olur.

Bebeğimin cildi kuru ne yapabilirim?

Bebeğinizin cildi kuruysa banyodan sonra nemlendirici bir bakım kremi kullanmalısınız veya ara sıra bebeğin banyo suyuna bebek yağı koyabilirsiniz. Bebeğinizin cildi kuru değilse bile banyodan sonra nemlendirici bir bakım krem uygulamak, bebeğinizle bağlanmak için özel bir fırsat yaratmanızı sağlayabilir.

Bebeklerde yüzde kuruluk neden olur?

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nedenleri Nelerdir? – Bebeklerde cilt kuruluğu yaygın bir problemdir. Nedenlerine yönelik tedavi uygulanarak bu problemin üstesinden gelinebilir. Peki, bebeklerde cilt kuruluğu neden olur?

Genetik faktörler: Anne ya da babada cilt kuruluğu ya da kaşıntı problemi varsa bebekte de genetik faktörlere bağlı olarak cilt kuruluğu olabilir. Kozmetik ürünler: Bilinçli ya da bilinçsiz şekilde kimyasal madde içerikli ürünler bebeğin cildine temas ederse, cildinin kurumasına sebep olur. Bebek çamaşırlarını yıkama şekli : Bebekte cilt kuruluğu ve kaşıntının bir diğer nedeni ise bebeğin giysilerinin ev halkının giysileri ile beraber yıkanmasıdır. Bebeğin kıyafetlerinin çamaşır makinesinde hususi olarak yıkanması ve deterjanlarının hipoalerjenik özellikte olması, hassas ciltler için faydalı bir uygulamadır. Çevresel faktörler: Her bebeğin kendine ait belli cilt yapısı özellikleri bulunur. Bazı bebeklerin cildine deniz, hava şartları gibi faktörler olumsuz etki edebilir.

• Hormonlar : Cilt dokusunu besleyen ve koruyan hormonlar bebeklik döneminde yeterince güçlü değildir. Bu nedenle bebeğinizin cildi kuruyabilir.

Bağışıklık sistemi : Bebeklerin bağışıklık sistemi doğal olarak çok zayıftır. Bu nedenle vücut kendini nemli tutma eğiliminde yetersiz kalabilir.

Bebeklerde yüz tahrişine ne iyi gelir?

Onların hassas ciltlerine uygun güneş koruyucu losyonlar kullanın. Cilt kuruluğu nedeni ile kızarıklık ve kabarma ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeğinizin cildini yatıştıracak onarıcı bir krem uygulayın. Sıcak hava şatlarında bebeğinizin cildini kızarık ve tahrişlerden korumak için pamuklu ve ince kıyafetler giydirin.

Bebek yağı yüze sürülür mü?

Bebek Yağının Faydaları – Bebek yağı aslında bitkisel bir yağdır. İçerisine yine doğal olmak şartı ile çok az parfüm eklenir ve bu da hoş bir kokuya sahip olmasını sağlar. Seçkin markalardan alacağınız bebek yağları, çok katı bir kontrol sürecinden geçmektedir.

 • Bebeklere dahi zararsız olan bu yağların, elbette yetişkinler tarafından kullanımında hiçbir sakınca yoktur.
 • Bir yetişkin olarak bebek yağı kullandığınızda, cildinizin yumuşadığını ve yağ çekildiğinde derinizin nemlendiğini fark edeceksiniz.
 • Bebekler için de çok rahatlatıcı olan bu bitkisel yağ, onun pamuksu cildinin banyo öncesi ve sonrasında nefes almasını sağlayacaktır.
You might be interested:  Krem Tartar Pastacılıkta Ne Işe Yarar?

Hatta bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra, son dökeceğiniz suya 1 yemek kaşığı kadar bebek yağı ekleyip, bebeğinizi o şekilde yıkayabilirsiniz. Özellikle yenidoğan bebeklerde, bebek yağının direkt kullanımından ziyade bu şekilde su ile karıştırılarak kullanılması önerilmektedir.

Dudak Çatlamaları : Bebek yağını çatlamış dudaklarınıza sürebilirsiniz. Çatlayan kuru kısımların yenilenmesini ve yeni çıkacak derinin, uygun nem oranına sahip olmasını sağlayacaktır. Yağı önce parmağınıza, daha sonra masaj şeklinde dudaklarınıza sürünüz. Özellikle dudak yaraları sonrasındaki çatlamalar, bu işlem sonrasında sıfıra inecektir.

Cilt Kırışıklıkları : Yaşın ilerlemesi ile beraber özellikle yüzümüzde çıkan cilt kırışıklıkları, çoğu zaman cildimizin yeterli nem oranına sahip olmamasından ortaya çıkarlar. Bazı durumlarda ise derimiz, eskisi kadar iyi yağ üretemiyordur. Bu iki durumda da faydalı gelecek olan bebek yağını, göz altlarınıza veya diğer kırışık cilt alanlarınıza masaj şeklinde uygulayabilirsiniz.

 1. Yağı çok bol kullanmamaya önem veriniz.
 2. Makyaj Sonrası : Kozmetik ürünleri, ne kadar kaliteli olurlarsa olsunlar cildimizde bir miktar tahribata neden olurlar.
 3. Makyaj sonrası bu zararı en aza indirme ve cilt hücrelerini yenilemek için bebek yağı kullanabilirsiniz.
 4. Tüm gün gerilen cildiniz, bu sayede rahatlayacak ve bebek yağının içerisindeki mineraller sayesinde gece boyu beslenecektir.

Bebek yağı yüze sürülür, bu açıdan hiçbir sakınca yoktur. Bebeklerin ve kendinizin tüm cilt yüzeylerinde kullanabilirsiniz. Elbette aşırı bebek yağı kullanımını önermiyoruz. Bebeklerinize haftada 2 veya 3 gün kullanmanız yeterlidir.

Bebeklerin yüzü neden pul pul olur?

Bebeklerin ciltleri son derece hassastır ve aynı hassaslıkta bir bakım gerektirir. İşte Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Mamur’dan bebek cildi bakımına dair 10 önemli bilgi – Bebeklerde Cilt Kuruluguna Ne Iyi Gelir HT Magazinde yer alan habere göre, bebek cildi bakımında şu aşamalara dikkat edilmeli: 1- Bebeğiniz mükemmel olabilir ama cildi değildir! Bebeğinizin diğer organ sistemleri nasıl geliş- meye devam ediyorsa cildi de aynı şekilde dünyaya ayak uydurmaya ve olgunlaşmaya devam eder.

Yetişkinlerin cildi deri ceketse, bebeklerinki ipek gömlektir. Ebeveynlerin her zaman yaklaşımlarını buna göre yapmaları gerekir.2- Bebeğin cildinde kolayca pişik ve döküntü oluşabilir. Burada kendinize sormanız gereken 3 soru var: Bu kızarıklığı evde kendim iyileştirebilir miyim? Doktora başvurmalı mıyım? Cildinin bozulmasını önlemek için ne yapabilirim? 3- Bebek bezi pişiği en sık karşılaşacağınız cilt sorunudur.

You might be interested:  Likit Cilt Temizleyici Ne Işe Yarar?

Bez bölgesinde kızarıklık görürseniz bu, çok büyük ihtimalle beze bağlı pişiktir. Bu pişiğin kaynağı genelde ciltte uzun süre kalmış ıslak bez, bebeğin poposuna göre küçük bez kullanımı ve son olarak uygun olmayan pişik kremi, ıslak mendil veya sabundur.

 1. Bebeğinizin ıslak bezini hızla değiştirmek, SLA ve SLS içermeyen cilt temizleme ürünleri kullanmak, su ve pamuk olan ıslak mendiller kullanmak ve çinkolu pişik kremi kullanmak bu sorunun önüne geç- mek için atabileceğiniz en önemli adımlardır.4- Yanaklarında sivilce çıkabilir.
 2. Sivilceler yaşamın 2 döneminde karşımıza çıkar; biri yenidoğanken, ikincisiyse ergenlikte.

Bu döküntüler çok normaldir ve geçmesi için herhangi bir ürün kullanmaya gerek yoktur.5- Konak, saçlı deride, kaşlarda veya bunun yanında karşımıza çıkabilir. Pullanma ön plandadır. Bebeğin cildinin bazı bölgelerinde aşırı derecede yağ salgılanır, bu kurur ve pul pul bir görüntüye neden olur.

Banyodan yarım saat önce o bölgeleri sıvı yağla iyice yağlayıp şampuanlayın. Bebek tarağıyla o bölgeleri tarayın. Bunu birkaç gün tekrar edin.6- Eğer bebeğinizin cildinin bir yerinde, 2-3 cm. çapında, kızarık, hafif pullanmış ve ele sertçe gelen cilt kabarcıkları görürseniz büyük ihtimalle egzamadır. Bu alanları nemli tutmak gerekir ancak ona rağmen iyice kızarır hatta sulu yara haline gelirse hemen doktorunuza danışın.

Bu tür durumlarda bebeklere uygun çok hafif temizlik ürünleri kullanılmalıdır.7- Kuru cilt için bebeğimizin cildini nemlendirelim ve yağlayalım. İsilik varsa en önemli şey önlemdir ve bebek çok giydirilmemelidir. Oluştuktan sonraysa sıvı pudra kullanılabilir.

Bebeğinizin cildinin özelliklerini yakından tanımalısınız. Pudraya ihtiyacı yoktur; pudranın bebeğin akciğerlerine kaçması tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.8- Doğum lekeleri olabilir. Boynunun arkasında kızarıklık görebilirsiniz. Aylar ilerledikçe bebeğin cildi kalınlaşır ve bunları görmez hale geliriz.

Yapılması gereken bir şey yok. Bazen koyu yuvarlak lekeler görülebilir, bunların adı kahve lekesidir. Bir şey yapmanıza gerek yoktur, çoğu zaman ömür boyu kalırlar.

Bebeklerde yüz tahrişine ne iyi gelir?

Onların hassas ciltlerine uygun güneş koruyucu losyonlar kullanın. Cilt kuruluğu nedeni ile kızarıklık ve kabarma ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeğinizin cildini yatıştıracak onarıcı bir krem uygulayın. Sıcak hava şatlarında bebeğinizin cildini kızarık ve tahrişlerden korumak için pamuklu ve ince kıyafetler giydirin.