Cilt Bakımı Nedir Ne Işe Yarar?

23.10.2022 0 Comments

Cilt Bakımı Nedir Ne Işe Yarar
Cilt bakımı, cildin ihtiyaçlarına uygun ürünleri düzenli olarak kullanarak elde edilen sonuçlar bütünüdür diyebiliriz. Herkes farklı cilt yapılarına sahiptir. Cilt yapısını tanıyıp eksikleri gidermek adına bakım yapmak oldukça önemlidir. Böylece daha sağlıklı görünen, aydınlık ciltlere sahip olunabilir.

Cilt bakımının amacı nedir?

 Medikal Cilt Analizi ve Cilt Bakımı Bilindiği gibi deri vücudumuzun iç organları ile çevresel zararlı etkenler arasında koruyucu bariyer oluşturarak önemli bir rol oynar. Derinin yaşlanması, genetik faktörlere bağlı olmakla beraber daha fazla oranda zararlı dış etkenler (kirli hava, güneş vs.), beslenme, stres, sigara ve alkol gibi alışkanlıklarla da ilgilidir.

Derinin yaşlanmasıyla ilgili yapılan araştırmalar göstermiştir ki: yaşlanmaya bağlı cilt sorunları %75 – 90 oranında çevresel faktörlerin etkisiyle oluşuyor. Ciltte yaşlanma ve cilt kanserlerine yatkınlığın azaltılması için; cildin antioksidan kapasitesinin artırılması, güneşten korunma ve sağlıklı beslenme gereklidir.

Sigara ve alkol kullanımının sonlandırılması, ayrıca önemlidir. Cildin antioksidan kapasitesinin artırılması için medikal cilt bakımı yapılmalıdır. Cilt bakımının amacı, gözeneklerin temizlenmesi, cilde oksijen sağlanması, parlaklık, canlılık, tazelik verilmesi ve lenf drenajı ile ciltten toksinlerin atılmasına destek olunarak; tüm cilt tipleri için problemsiz, sağlıklı, genç görünüme kavuşmasının sağlanmasıdır.

  1. Cilt anlizi ve cilt bakımı konularında uzman kişiler tarafından cilt analizi yapılarak cilt tipine uygun cilt bakımı ile, cildin doğal su ve sebum oranı dengelenir.
  2. Böylece ciltte sivilce, kuruluk, yağlanma ve kırışmanın önüne geçilerek; gözeneklerin açılması sağlanır.
  3. Ciltten ölü hücrelerin, makyaj artıkları, kir ve yağın uzaklaştırılması ile; canlı taze cildin açığa çıkması sağlanır.

Cildin hücre yenileme düzeni dengelenir. Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen, vitamin ve nem açılmış olan gözenekler vasıtasıyla cilde depolanır. Cildin kan dolaşımı artırılarak canlı ve genç olması sağlanır. Cildin metabolizması dengelenir, cildin oksijenlenmesi artırılır.

Lifting etkisi yaparak sıkılaşma sonucunda genç görünütü sağlanır. Ciltteki lekelerin renginin açılmasına yardımcı olarak; pürüzsüz, canlı, ve genç görünmesi sağlanmış olur. Cilt bakımına ne zaman başlamak gerekir Ergenliğin başladığı dönemde cilt bakımına başlanması gerekir. Bu dönemde yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle, sivilce ve komedonların, yağ kistlerinin başlangıç dönemidir.

Uzman doktor ve estetisyen kontrolünde düzenli bir cilt bakımı ile ergenlik dönemi sorunsuz geçirilerek ileride de sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın temelleri atılmış olur. Standart bir cilt bakımı;

You might be interested:  Sesu Tüy Sarartıcı Krem Hangi Marketlerde Var?

Cilt tipi ve cildin ihtiyaçlarının belirlenmesi Cilt tipine göre uygun ürünlerle cildin derinlemesine temizliği Cilt yüzeyinde biriken ölü tabakanın temizlenmesi (peeling) Cildin yumuşaması, gözeneklerin açılması ve siyah noktaların kolay temizlenmesi (Vapozon: OZON / BUHAR ) Siyah noktaların temizlenmesi Cildi canlandırma ve kan akımını hızlandırma (Frimatör-Vakum) Cilt tipine ve cildin ihtiyacına göre maske uygulaması (kırışıklık, yağ dengeleyici, nem dengeleyici, detox vs). Günlük bakım ürünlerinin cilde yedirilmesi

Medikal cilt bakımında şu aşamalar uygulanır:

Vapozon (BUHAR /OZON ) Yüksek frekans Vakum Sprey Frimatör Ultrason Mikrogalvanik akım Hafif pasif jimnastik Yoğun pasif jimnastik Yağ dengeleyici bakım Galvanik maske uygulaması Myolifting

ULTRASONUN CİLTTEKİ ETKİLERİ Ultrason teknolojisi ile cildin derinliklerine akustik enerji gönderilerek, cilde herhangi bir hasar vermeden cilt altı dokunun ısıtılması sayesinde; ciltte sıkılaşma ve gerginlik sağlayan cilt hücrelerinin kollajen yapımını artıran bir yöntemdir.

Cilt bakımı kaç seans yapılır?

En iyi sonuçları, her 2 ila 4 haftada bir yapılan seansların ardından gözlemleyebiliyoruz. İnce çizgiler, kırışıklıklar, hiperpigmentasyon, akne ve yağlı cilt görünümü için en az 6 seans uygulaması önerilmekte.

Cilt bakımı ne zaman sonuç verir?

Cilt bakım kremlerinin sonucunu ne zaman görebiliriz? – Cilt Bakımı Nedir Ne Işe Yarar Cildindeki sorunları veya ihtiyaçları tespit ettin ve bu beklentilere uygun olarak yeni bir cilt bakım kremi aldın. Kremin etkisini görmek ve ona doğru bir puan vermek için ortalama 6 ila 12 hafta arasında düzenli olarak kullanmanı öneririz. Özellikle cildindeki ince çizgiler veya leke sorununu azaltmak için bakım kremleri kullanıyorsan en az 4 hafta boyunca ürünü kullanmalısın.

  • Bir aydan önce cildindeki ince çizgilerin azalmasını beklemek biraz hayalperestlik olabilir.
  • En iyi serumlar arasında gösterilen La Roche Posay Effaclar Peeling Etkili serumu 4 hafta boyunca düzenli olarak kullanan kişiler, cilt kusurlarının görünümünde %45’e kadar azalma olduğunu söylüyorlar.
  • Yine 4 haftanın sonunda lekelerin görünümünde %49’a kadar azalma olduğunu da eklemişler.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt bakımı kaç yaşında başlar?

Çukurova Üniversitesi’nde görev yapan Estetisyen ve Aromaterapi Uzmanı Zuhal Akbaba, cilt bakımının kesinlikle bir uzman doktor veya estetisyen ile görüşülerek yapılması gerektiğini söyledi. Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanılmasının kötü sonuçlar doğurabileceğini vurgulayan Akbaba, ”örneğin, hassas bir cilde sahip olan bir kişinin, hassas olmayan ciltlere özgü kozmetik ürünleri kullanması ciltte geri dönüşümü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir” dedi.

Akbaba, cilt bakımına ne zaman başlanması gerektiğine de değindi: ”Ergenliğin başladığı 11 yaşında cilt bakımına da başlanması gerekir. Bu dönem, yaşanan hormonsal değişiklikler nedeniyle sivilcelerin de başlangıç dönemidir ve uzman doktor veya estetisyen kontrolünde düzenli bir cilt bakımı ile sorunsuzca atlatılabilir.

You might be interested:  Dudak Yarasına Hangi Krem Iyi Gelir?

Cilt bakımı, sadece yüzeysel olarak yapılmamalıdır. Kişinin yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmesi gerekir. Asitli içecekler, yağlı ve fast food yiyecekler, kuruyemiş, ketçap, mayonez, patates kızartmasının aşırı tüketilmemesi ve bol su içilmesi alışkanlığı çocuklara erken yaşta kazandırılmalıdır.

Genç yaşta cilt bakımına başlanması, kaliteli ve güzel bir cilde sahip olmanın reçetesidir.” Güneş kreminin sadece yaz aylarında plajda kullanılmasının da yanlış bir uygulama olduğunu belirten Akbaba, ”güneş kremi, akneli ve sivilceli ciltleri güneş lekelenmelerine karşı adeta bir kalkan gibi korur ve her mevsim kullanılmalıdır” dedi.

Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gereken ise kullanıldığı sezona uygun ve son kullanma tarihinin geçmemiş olması. Evdeki cilt bakımının önemine de dikkati çeken Akbaba, ”bakımın günlük yapılması gerekir. Sabah ve akşam yüzün yıkanması ve günlük nemlendirici kullanmak şarttır.

Kimler cilt bakımı yaptırmalı?

Cilt Bakımı Nedir? Faydaları Nelerdir? Profesyonel ürünlerle isin uzmanı tarafından uygulanan ve cildin ihtiyacına uygun derinlemesine bakım işlemidir. Cilt tipine uygun ürünlele ve doğru sirada uygulanmasıyla ciltte;

Cilt neminin kazandırılması İnce kırışıklıklarının azalması Akne sorunlarının giderilmesi Leke tedavisi Anti againg Lifting uygulaması Gözeneklerin fazla açılması sorunu Kuru,karma,yağlı ciltlere özel bakım Siyah noktalarin bakimi Yüz masajı Kalınlaşmış cilt bakımı Antioksidan maske uygulaması ile cildin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanmaktadır.

Kimler Cilt Bakımı Yaptırmalıdır? 20 li yaslarin sonuna kadar her regli döneminde cilt kendisini yeniler. Fakat sonrasinda ek uygulamalarla cildi beslemek ve düzenli bakım yaptırmak gereklidir.25 yaşından sonra cilt bakimi yaptirmaya baslamak ileriye donuk kendini yenilemedeki yetersizligine karsi cildi hazirlar.

Aşırı stres ve yorgunluk Düzensiz uyku Sigara ve alkol tüketimi Hormonların ani değişmesi Kirli Hava Yağlı Yiyecekler Suyun az tüketilmesi gibi nedenlerle cilt kurur ve cizgileri artar, sarkmalar gozlenir.

Cilt bakımının amacı nedir? Sağlıklı görünen bir cilt moralimizi ve dolayisi ile çevremizle olan ilişkilerimizde ozguven saglar. Güzel sağlıklı görünen bir cilt, biliyoruz ki güzelliğin en önemli parçasıdır. Fakat bunun için de cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapmak son derece önemlidir.

Normal cilt; gözenekler kapalı, parlak ve pürüssüz ve cilt problemi olmayan cilt tipidir. Karma cilt; bu ciltte yüzün T bölgesi yağlı, diğer bölgeler ise genel olarak kurudur. Yağlı bölgelerde komedonlar ve açık gözenekler bulunur. Kuru bölgelerde ise gözenekler kapalıdır. Kuru cilt; bu cilt tipi ince, mat, pul pul dökülmeye eğilimlidir. Gözenekler kucuk ve çoğunlukla kapalıdır. Cilt yapıs ince ve gergin olduğu için çabuk kırışmaya eğilimlidir. Yağlı cilt; bu tip ciltte yağ gözenekleri açık, komedonların ve yer yer sivilcelerin olduğu, yağ salgısı fazla olduğu için aşırı parlak bir görüntü vardır. Olgun cilt; ilerleyen yaş ile hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile ortaya çıkan cilt tipidir. Hücrelerin dökülmeside yavaşladığı için cilt normalden daha kalın gözlenir. Ayrıca yağ salgısıda yavaşladığından ciltte derin kırışıklıklar gozlenir.

You might be interested:  Farmasi Yüz Beyazlatıcı Krem Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı ne sıklıkta yapılmalıdır? Cilt bakımı kişinin evde kendisinin yapacağı günlük ve haftalık bakımla başlar, sonrasında cildin sağlık, güzellik ve gençliğinin devamının sağlanması amacı ile aletli profesyonel cilt bakımı ile desteklenmesi gerekir.

Cilt bakımı yüzü sıkılaştırır mı?

Gözeneklerini sıkılaştırır – Cilt Bakımı Nedir Ne Işe Yarar Cilt bakımı yapanların ne kadar sıkı bir cilde sahip olduğunu görebilirsin. Özellikle cildinde geniş gözenekleri olanların her daim hayalini kurduğu sıkı bir cilt görünümü, cilt bakımı ile mümkün! Cilt bakımı yaparken gözeneklerini sıkılaştırmak istiyorsan tonik kullanımını araştırmalısın.

Düzenli olarak tonikle cildini silmek, gözeneklerindeki sebum kalıntılarının azalmasına ve geniş gözeneklerinin daha sıkı görünmesine yardımcı olur. Biz geniş gözenek görünümünü iyileştirmek için L’Oreal Paris Değerli Çiçekler Temizleyici Tonik’i kullanıyoruz. Lotus ve gül özleri içeren Loreal tonik, cildin anında rahatlamasını sağlarken aynı zamanda gözenek görünümü düzeltiyor, cildi dengeliyor.

Ayrıca, Loreal toniğin mis gibi çiçek kokusu, evde cilt bakımını bir anda SPA deneyimine dönüştürüyor ve kendini eşsiz hissetmeni sağlıyor. Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt temizliği ve bakımının amacı nedir?

Cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek, komedonlardan arındırarak, sivilcelerin oluşumunu engellemek ve daha da önemlisi, cilt esnekliğini ve gençliğini devam ettirmek için yapılan uygulamalardır. Cilt temizliği ve bakımını iki ayrı grupta değerlendirebiliriz.

Profesyonel cilt bakımı neden önemli?

Profesyonel Cilt Bakımı Nedir? – Profesyonel Cilt Bakımı ; Mevsimsel geçişler, hormonal bozukluklar, kötü yaşam tarzı ve düzensiz beslenme cildi olumsuz etkiler. Hassas yapıya sahip olan cilt zamanla nem dengesini kaybederek deformasyona uğrar. Bu durum kişiyi estetik açıdan ne kadar rahatsız etse de sağlık açısından da bazı cilt sorunlarına yol açar.

  1. Özellikle cilt üzerinde oluşan akne, siyah nokta ve koyu lekeler cildin gözeneklerini tıkayarak pH dengesini bozar.
  2. Dolayısıyla profesyonel cilt bakımı ideal bir seçim olacaktır.
  3. İnsanlarda yaşın ilerlemesi ve olumsuz hava koşullarının etkisiyle cilt sorunları baş gösterir.
  4. Cilt üzerinde oluşan ölü hücreler cildin sağlıksız ve mat görünmesine neden olur.

Bu nedenle cilt bakımı için ekipman ve cilt bakım ürünlerinin kullanıldığı profesyonel cilt bakımı tercih edilmelidir. Cilt sorunlarını ve hasarlarını minimum düzeye indirmek amacıyla periyodik aralıklarla cilt bakımı yaptırmak gerekir. Yapılan profesyonel müdahale sonucu cilt ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alarak nem dengesini korur.