Cilt Güzelliği Için Hangi Tip Kolajen?

01.11.2022 0 Comments

Cilt Güzelliği Için Hangi Tip Kolajen
Kolajenin farklı tipleri vardır ve farklı dokularda farklı yoğunlukta bulunmaktadır. Örneğin cildin yüzde 70’ini kolajen tip 1 ve 3 oluşturmaktadır. Bu durumda eğer kolajeni cildinize destek için kullanacaksanız tip 1 ve 3 kolajen karışımlarını özellikle de tip 1 kolajeni tercih etmeniz gerekir.

Cilt güzelliği için hangi kolajen?

Cilt Sağlığı İçin Hangi Kolajen Kullanılmalı? – İnsan vücudunda en fazla miktarda bulunan kolajen türü, tip 1 kolajendir. Tip 1 kolajen aynı zamanda cilt sağlığı için kullanılması gereken kolajen türüdür. Cildi gerginleştiren bu kolajen aynı zamanda cilt elastikiyetini sağlar.

Aşağıda, tip 1 kolajenin cilt üzerindeki olumlu etkileri paylaşılmıştır. Selülit: Tip 1 kolajen, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan selülit sorununa karşı etkili bir çözümdür. Özellikle de kadınlarda estetik olmayan bacak ve kalça görünümünü ortadan kaldırmak için kullanılır. Bağ dokusunu sıkılaştırdığı için selülite karşı tavsiye edilmektedir.

Diş, Saç ve Tırnaklar: Kolajen proteini dişlerin, saçların ve tırnakların yapı taşıdır. Bu nedenle tırnakları güçlendirdiği gibi saç dökülmesini de önlemektedir. Ayrıca diş eti kanamaları ve diş eti çekilmelerine karşı da son derece faydalıdır. Pürüzsüz ve Sıkı Ciltler: Tip 1 kolajen, ciltte meydana gelen yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

Tip 1 kollajen ne işe yarar?

Kolejen tipleri nelerdir? – Vücutta pek çok farklı tipte kolajen molekülü vardır. Hepsinin temel görevi bağ dokusu yapısını desteklemek olsa da her birinin özelleşmiş birtakım görevleri bulunur. Temel kolajen tipleri: Tip 1 kolajen: Vücutta bulunan kolajenin %90’ı Tip 1 kolajendir.

Sıkıca demetlenmiş iplikçik yapısında bulunur. Kemik, deri, tendon, fibröz kıkırdak ve diş yapısının kurulmasında görevlidir. Tip 2 kolajen: Bu tipte kolajen fiberleri, Tip 1’e göre daha gevşek paketlenmiştir. Eklemlerde yer alan elastik kıkırdakta bulunur. Tip 3 kolajen: Kas, organ ve damar yapılarının yemelinde yer alır.

Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarında bulunur. Yaş ilerledikçe vücutta kolajen üretimi azalır ve daha kalitesiz kolajen üretilir. Bu durum sonucunda cilt esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar meydana gelir. Kıkırdak dokusu da zayıflar. Eklemlerle ilgili problemler görülebilir.

Collagen tip 1 ve 3 ne işe yarar?

Collagen Forte Tip 1 Ve Tip 3 Kolajen Içeren Gıda Takviyesi 90 Tablet –

Collagen Forte 90 Tablet : Ürün 90 adet 1300 mg tabletten oluşmaktadır. Günümüzde kırışıklık ve sarkmalar ve genç kalmak hem kadın hem erkek için büyük önem taşımaktadır. Ürün vücut bağ dokusunun %80 gibi büyük bir bölümünü oluşturan Tip 1 ve Tip 3 kolajenlerini kullanmaktadır. Ürün ünisekstir. Hem kadın hem erkek rahatlıkla kullanabilir. Kullanım Şekli : Günde 3 kez kullanım önerilmektedir. Sabah öğlen ve akşam şeklinde günde 3 kez tüketilebilir. Bir seferde ister 1 adet, ister 2 adet kullanıma uygundur. Collagen Forte sentetik maddeler içermez. Tam etki görmek isteyenler toplamda 3 aylık kullanım yapabilir. Ürünlerimiz %100 Orjinaldir.

You might be interested:  Nivea Soft Krem Ne Işe Yarar?

Tip 4 kollajen ne işe yarar?

Kolajen Tipleri Nelerdir? – Kolajenin 19 tane tipi tanımlanmıştır. Vücudumuzda en sık görülen çeşitleri tip 1, tip 2, tip 3, tip 4 ve tip 10’dur. Tüm bu kolajen tipleri vücudun farklı dokularında bulunmaktadır. Tip 1 Kolajen: Vücutta en fazla miktarda bulunan kolajen türüdür.

 1. Tip 1 kolajen, vücutta organlarda, bağlarda, tendonlarda ve ciltte bulunur.
 2. Emikleri destekler, cildi korur ve cildin elastikiyetini sağlar.
 3. Dokuları bir arada tutar ve yaraların iyileşmesini sağlar.
 4. Tip 2 Kolajen: Tip 2 kolajen hücresel olmayan kıkırdak matrisi (kondrositler) tarafından üretilmektedir.

Tip 2 kolajen, bağ dokularında bulunan kıkırdak oluşumuna yardımcı olur. Eklem sağlığı açısından bu kolajen türü oldukça önemlidir. Yaşa bağlı ortaya çıkan eklem ağrıları ve buna bağlı olarak meydana gelen çeşitli semptomların tedavisinde etkilidir. Tip 3 Kolajen: Organları ve cildi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşeninden oluşmaktadır.

 • Alp ve kan damarları ile kan dokusunu oluşturmada destekleyicidir.
 • Tip 3 kolajen, cildin esnekliğini ve sıkılığını korumasında da etkilidir.
 • Asların, damarların ve organların yapısını desteklemektedir.
 • Tip 4 Kolajen: Tip 4 kolajen, sindirim ve solunum yüzeylerini oluşturmaktadır.
 • Cildin derin katmanlarında bulunur.

Organları çevreleyen bazal zarın oluşumunda etkilidir. Tip 10 Kolajen: Yeni kemiklerin oluşumunda görev alır. Aynı zamanda eklem kıkırdaklarının gelişimi için de önemlidir. Eklem bölgelerinde bulunan kırıklarda onarıcı görev görmektedir.

Kolajen yılda kaç ay kullanılmalı?

Kolajen (collagen) nedir? Genelde cilt sağlığı ile anılan kolajen, aslında tüm vücudumuz için olmazsa olmaz yapısal ve işlevsel açıdan gerekli olan bir protein türüdür. Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Vücudumuzda kolajen olmadan vücut parçalarımız bir arada kalamaz.

 • Vücut bağ dokusunun %80 gibi büyük bir bölümünü oluşturan kolajenin temel görevi, cilde güç, esneklik ve sağlamlık vererek, cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturmaktır.
 • Olajen ne işe yarar? Kolajen, fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulan bir proteindir.
 • Fibroblast, bağ dokunun temel hücresidir ve fibroblastların en önemli görevi cilt için son derece önemli olan, cilde parlaklık ve esneklik sağlayan kolajen ve elastin üretimini sağlamasıdır.
You might be interested:  Beta Glukan Krem Ne Işe Yarar?

Kolajen bir yapı bloğu olarak, kemik ve kasları bir arada tutar, vücudumuzdaki organları korur ve cilt elastikiyetini artırır. Vücudumuzun kolajen üretimini yaşam biçimimiz, yaşadığımız iklim ve beslenme alışkanlıklarımızın etkilediği gibi doğal bir süreç olan yaş almak da kolajen üretiminin azalmasına sebep olmaktadır.

Ortalama bir insan vücudunda 25 yaş sonrası yılda %1 ile 2 aralığında bir kolajen üretimi düşüşü gözlenmektedir.40 yaşına ulaşıldığında, 30 yaş öncesine kıyasla vücudumuzdakı kolajenin yüzde 10 ile 20 aralığında bir kaybı söz konusudur. Bu kayıplar, insan doğası gereği yaşadığımız süreçlerin birer parçasıdır.

Yaşımız ilerledikçe cilt elastikiyetinde azalma, ciltte kuruma, incelme, sarkma, kırışıklıklar, güneş lekeleri, saç kalitesinde bozulma ve kırılgan tırnaklar ortaya çıkar. Kolajen yaşlanma belirtilerini hafifleterek, kişinin daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmasına ve daha genç görünmesine yardımcı olur.

 • Olajen (collagen) takviyesi işe yarıyor mu? Kolajen kaybı belirli beslenme alışkanlıkları edinmek ve zararlı tüketim alışkanlıklarından vazgeçilerek belirli bir düzeyde önlenmesi olası bir durumdur.
 • Özellikle 40 yaş ve menopoz sonrası vücudun artık kolajen üretme kabiliyetinin zayıflaması sonucunda kaybedilen kolajenlerin geri konulması ancak bunun için özel olarak geliştirilmiş takviyelerle mümkün olmaktadır.

Kolajen takviyeleri ciltte kolajen üretimini tetiklemeleri sayesinde cildin daha nemli ve gergin olmasını sağlayarak yaşlanma izlerini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu ürünleri kullanan kişilerde aylar içinde sonucun görülmeye başladığı, cildin daha parlak, saç ve tırnakların daha sağlam olduğu yönündedir.

Bilimsel araştırmalara göre kolajen takviyelerinin içerisinde bulunan kolajen peptitleri cilt kuruluğunu ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Düzenli kolajen takviyesi ile cilt, eklem ve kaslardaki kolajen miktarı korunarak, cilt yaşlanması yavaşlar. Yaşla ortaya çıkan görme problemleri ve eklem rahatsızlıkları azalır.

Düzenli kolajen kullanımı Kolajen kullanımı yaşa ve cildin deformasyon derecesine göre değişir. Ancak yapılan tüm klinik çalışmalar, kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanılması yönündedir. Kolajenin bu 3 aylık süre boyunca hiç ara verilmeden kullanılması önemlidir.

Kolajen alırken nelere dikkat edilmeli?

Cilt Güzelliği Için Hangi Tip Kolajen Kolajenler cilde esneklik verir, sıkılaştırır, cilt elastikiyetini sağlar, saç ve tırnakları güçlendirir ve aynı zamansa iskelet ve kas sağlığı üzerinde çok önemli etkileri vardır. Kolajen üretimi 25 yaşa kadar artar, 25 yaştan sonra azalmaya başlar.25 yaştan sonra kolajen üretimi her yıl %1, menopoz sonrası ise her yıl %5 azalır.

Bu azalma sonucunda cilt giderek sarkar ve kırışık bir görünüme sahip olur. Günümüzde ise cilt sağlığını korumak, cilt elastikiyetini artırarak cildi daha genç tutmak için kolajen takviyeleri kullanılmaktadır. O zaman bu kolajen takviyelerini kullanırken nelere dikkat etmemiz lazım? Hangi tip kolajen ne için? İnsan vücudunda 28 farklı tipte kolajen bulunur.

You might be interested:  C Vitamini Ne Işe Yarar Cilt?

En yaygın olarak bulunan kolajenler tip 1, 2, 3, 5 ve 10’dur. Bu farklı tiplerdeki kolajenler farklı dokularda yoğun olarak bulunarak farklı etkilere yol açarlar. Bu nedenle kolajen takviyesi kullanırken aldığınız takviyenin hangi tip kolajen içerdiğine dikkat etmemiz gerekir.

 • Kolajen tip 1: Vücudumuzda bulunan kolajenin %90’ı tip 1 kolajendir. En çok cildimizde bulunur ve cilde elastikiyet verir. Cildimizin dışında tendon ve kemikte bulunur.
 • Kolajen tip 2: Eklem kıkırdağını oluşturan kolajenlerin %60’ı tip 2 kolajendir.
 • Kolajen tip 3: Cilt, uterus ve kan damarlarında bulunur. Ciltte bulunan kolajenin %15’i tip 3 kolajendir.
 • Kolajen tip 5: Böbrekte, lens kapsülünde ve endotelyal hücrelerde bulunur.
 • Kolajen tip 10: Kan damarları, düz kas hücrelerinde bulunur.

Kolajen takviyelerinin içeriğinde genelde tip 1, 2 ve 3 kolajen bulunur. Cilt sağlığı için hazırlanmış ürünlerde genelde sadece tip 1, hem cilt hem de eklem sağlığı için hazırlanmış ürünlerde tip 1, 2, ve 3, sadece eklem sağlığı için olan ürünlerde ise tip 2 kolajen bulunur.

 • Olajenin molekül büyüklüğü önemli! Kolajen hidrolizatı, hayvan deri ve kemiklerinden elde edilen kolajen proteininin enzimatik veya asidik hidrolizi sonucunda oluşan suda çözünür formdaki protein hidrolizatıdır.
 • Molekül ağırlığı ortalama olarak 2000-5000 Dalton aralığındadır.
 • Bu sayede sindirimi ve biyoyararlanımı iyidir.

Molekül ağırlığının az olması biyoyararlanımı artırır. Piyasada bulunan kolajen ürünleri genelde 2000 dalton ağırlığındadır. Ancak üretici markadan markaya değişiklik arz edebilir. Bu nedenle daha doğru bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz. Balık kolajeni mi Sığır kolajeni mi? Her iki kolajende 20 farklı aminoasit içerir.

Tip 3 kollajen nedir ne işe yarar?

Tip 3 Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir? – Tip 3 kolajen organlarımızı ve cildimizi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşeninden oluşmaktadır. Kan dokusunu oluşturmaya yardımcı olan tip 3 kolajen aynı zamanda cildin esnekliğini ve sıkılığını korumasına yardımcı olmaktadır.

Kolajen yüze iyi gelir mi?

Kolajen yaşlanma belirtilerini hafifleterek, kişinin daha parlak, canlı bir cilde sahip olmasına ve daha genç görünmesine yardımcı olur. Bu durumun önüne geçmek için satılan kolajen takviyeleri pek çok kadın ve erkek tarafından kullanılmaktadır. Ancak güvenli kullanımı için mutlaka uzmana danışılmalıdır.