Cilt Kanseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

15.11.2022 0 Comments

Cilt Kanseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Cilt kanseri tedavisi – Cilt kanseri tedavisi için en temel tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak bununla birlikte tek başına ya da bir arada uygulanabilen kemoterapi, immunoterapi ve radyoterapi uygulamaları da tercih edilebilir. Tedavi yöntemi kanser evresine, tümörlü lezyonun özelliklerine ve hastanın taşıdığı risk unsurlarına göre belirlenir.

Evre 0 durumundaki cilt kanserleri için uygulanabilecek tek tedavi yöntemi tümörlü lezyonun cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır. Hastaya lokal anestezi uygulanır ve ardından tümörlü doku hem etrafından hem de altından 1/2 cm genişliğinde normal doku ile birlikte çıkartılır. Evre I – II melanomda kanser lenf bezlerine yayılım göstermemiştir. Bu durumda cerrahi girişim ile tümörlü melanom dokusu tamamen çıkarılır ve yayılımın gözlenmediğinden emin olabilmek adına lenf bezlerinden biyopsi alınır. Evre III cilt kanseri lenf bezlerine yayılım göstermiş olan ileri derece kanser çeşididir. Bu durumda etkili tedavinin sağlanabilmesi için hem kanserli cilt lezyonunun hem de lenf bezlerinin cerrahi operasyonla tamamen çıkarılması gerekir.

Dermatoloji (Cildiye) 23.6.2020 294639 Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kaç çeşit cilt kanseri var?

Cilt Kanseri Nedir? Cilt kanserleri cilt hücrelerinden kaynaklanan kanserlerdir, kaynaklandıkları hücre tipine göre farklı türleri vardır. Cilt kanserleri en çok görülen kanser türüdür. Tüm kanser vakalarının yaklaşık yarısını cilt kanserleri oluşturur.

  • Cilt Kanseri Belirtileri Farklı cilt kanserlerinin farklı belirtileri bulunmaktadır.
  • Cilt kanserleri belli bir boyuta ulaşmadıkça belirti ve bulgu vermeyebilirler ve her kişi için cilt yüzeyinde gözle görülür belirtiler aynı olmayabilir.
  • Ciltte yeni ortaya çıkan bir büyüme, mevcut kitle veya lekelenmede boyut artışı ve üç ay içinde iyileşmeyen cilt ülserleri, cilt kanserlerinin öncü bulguları olabilir.
You might be interested:  Yüzdeki Akne Ve Sivilce Izleri Nasıl Geçer?

Bu lekeler/yaralar kaşınabilir, acıyabilir, kanayabilir, pullanabilir veya kabuk bağlayabilir. Cilt kanserleri ancak çok büyük boyutlara ulaştığında kanama ve ağrıya neden olabilir. Cilt kanserinin belirtileri; Ciltte görülen küçük, kabarık, düzgün, parlak lezyonlar Küçük, kabarık, kırmızı veya kahverengi-kırmızı renkli lezyonlar Düz, sert, kırmızı veya kahverengi ve kabuksu lezyonlar Kabuksu, kanamalı lezyonlar Yara izine benzer ve kalıcı lezyonlar (melanom dışı cilt kanserinin olası bulgusudur) Ciltte sert, pürtüklü, pembe, kırmızı veya kahverengi, kabarık, kabuksu alanlar ve alt dudakta dudak kremi yardımıyla geçmeyen çatlama ve soyulma;( aktinik keratozun olası bulgusudur) Ciltte, yukarıdaki gibi belirtiler oluşursa mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Cilt Kanseri Türleri Cilt kanserlerinin; bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser ve melanom olarak değişik türleri vardır. Bazal Hücreli Cilt Kanseri: Bazal hücreli cilt kanseri, cildi dış etkenlere karşı koruyan üst tabakanın bazal hücrelerin değişime uğraması ile oluşur ve en sık görülen cilt kanseri türüdür.

Her 10 cilt kanserinden 8’i bazal hücreli kanserlerdir. Gelişimi yavaştır, cilt geneline yayılmaz ve nadir olarak hayatı tehdit eder. Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri: Yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Skuamöz hücreli cilt kanseri lenf bezleri ve iç organlara yayılabildiği için tedavinin hemen başlatılması gerekir.

  1. Zamanında tedavi edilmeyen skuamöz hücreli cilt kanseri ölümle sonuçlanabilir.
  2. Melanom: Üçüncü ve en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanom, diğer cilt kanseri türlerine oranla nadir olarak görülmekle birlikte erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.Erken teşhis edilebilirse hastanın tam olarak tedavi edilmesi mümkündür.

Farklı renklerde ve sınırları tam olarak seçilemeyen benlerin melanoma dönüşme riski bulunmaktadır. Risk Faktörleri • Cilt rengi ve doğal ve/veya yapay güneş ışığına aşırı maruz kalma, • Sarışın, mavi veya yeşil gözlü, çilli olma, • Ciltte yanık veya yara izi olması, • Yaş: Güneşe maruziyet süresi uzadığı için ileri yaşta cilt kanseri görülme riski artar.

You might be interested:  Dalan D Olive Krem Nerede Satılır?

Cilt kanseri kaç sene yaşar?

Evre 0: 5 yıllık göreceli hayatta kalma oranı % 97’dir. Evre I: 5 yıllık sağkalım oranı % 90-95’tir. Bir sentinel lenf düğüm biyopsisi melanom bulguları verirse, 5 yıllık sağkalım yaklaşık % 75’tir. Evre IIA: 5 yıllık göreceli hayatta kalma oranı yaklaşık % 85’tir.

Cilt kanseri olan ne kadar yaşar?

Evre 0: 5 yıllık göreceli hayatta kalma oranı % 97’dir. Evre I: 5 yıllık sağkalım oranı % 90-95’tir. Bir sentinel lenf düğüm biyopsisi melanom bulguları verirse, 5 yıllık sağkalım yaklaşık % 75’tir. Evre IIA: 5 yıllık göreceli hayatta kalma oranı yaklaşık % 85’tir.