Dudak Çatlaklarına Hangi Krem Iyi Gelir?

01.12.2022 0 Comments

Dudak Çatlaklarına Hangi Krem Iyi Gelir
Provitamin B5 ve E vitamini içeren Bepanthol ® Dudak Bakım Kremi, kuruyan ve çatlayan dudaklarınızı anında nemlendirerek günlük bakımını sağlar.

Dudak çatlaklarına iyi gelir mi?

Dudak çatlaması sıkça yaşanılan bir problemdir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak dudak çatlaması problemleri ortaya çıkmaktadır. Hal böyle olunca dudak çatlaması için pek çok kişi bitkisel çözüm metotlarını araştırmaktadırlar. Son aylarda en çok araştırılan biri de dudak çatlamasının bitkisel çözüm metotlarıdır.

Peki, dudak çatlamasına ne iyi gelir ? Kanama ve çatlamayı önlemek için alınması gereken vitaminler ve yöntemler nelerdir? İşte dudak çatlamasına yönelik öneriler. Dudak çatlaması sıklıkla karşılaşılan problemdir. Vitaminsizliğe veya başka hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Dudak çatlamasına iyi gelen bitkisel yöntemler mevcuttur.

Bu bitkisel yöntemleri tercih ederek doğal yollardan dudak çatlamasını engelleyebilirsiniz. Aloevera Yağı: Her derde deva ve çare olan aloevera yağı adeta mucizevi bir bitkisidir. Dudak çatlaması problemi sık sık yaşıyorsanız aloevera yağını dudaklarınıza sürerek çatlamasını engelleyebilirsiniz.

Dudak çatlamasından doğan dudak tahribatı da aloevera bitki ile geçirmeniz mümkün. Aloevera bitki yağını gece dudağınıza sürün ve sabaha kadar bu şekilde uyuyun. Sabah kalktıktan sonra dudak çatlaması problemlerinizden kurtulmuş olacaksınız: Salatalık: Salatalığın cilde oldukça iyi geldiği bilinmektedir.

Dudak çatlaması problemi için de salatalık kullanabilirsiniz. Dudak çatlaması dudağın nemsiz kalmasından dolayı meydana gelmektedir. Salatalık da dudakların nem ihtiyacını karşılamaktadır. Salatalığın iç tarafı yani sulu tarafını dudağınıza yarım saat boyunca sürerek dudak çatlamasının önüne geçebilirsiniz.

Toz Şeker: Toz şeker dudakların ölü dokularını iyileştirmektedir. Ayrıca bundan sonra da toz şeker ile birlikte dudaklardaki ölü dokuların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ölü dokular dudaklarda çatlamaya neden olmaktadır. Toz şekerin daha iyi tesir etmesi için bir tatlı kaşığı toz şekerin üstüne bal ilave ederek dudaklarınıza sürün.

Bu şekilde dudaklarınızdaki çatlamalar yok olacak ve dudaklarınız daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca çatlamaya bağlı olarak acılar da ortadan kalkacaktır. Toz şeker uygulamasını yaptıktan sonra ılık bir suyla dudaklarınızı temizleyebilirsiniz.

 • Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı insan sağlığına en faydalı doğal yağlardan biridir.
 • Aynı zamanda kurumuş dudaklara ve çatlamış dudaklar içinde Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağı dudakların nemlenmesini sağlayacak ve bu şekilde çatlamasını engelleyecektir.
 • Gül Yaprağı: Gül yaprağı dudak çatlamasına birebir olan bitkisel çözüm yollarından biridir.

Gül yaprağı dudakların tahrişini alacak ve dudaklarınızı onaracaktır. Bir avuç gül yaprağı ile birlikte bir ılık sütün üstüne serpiştirin. Ardından yarım saat bu şekilde durduktan sonra gül yaprağını dudaklarınıza sürebilirsiniz. Gül yapraklarını lapa haline getirerek dudaklarınıza sürmeniz gerekmektedir.

Vazelin dudak çatlaklarına iyi gelir mi?

Dudak çatlaması nasıl geçer? – Dudak çatlamasını önlemek ya da çatlama durumunda iyileşmeyi hızlandırmak için evde yapılabilecek bazı uygulamalar vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dudakları korumak: Soğuk havaya, kuru havaya, rüzgâra ve güneşe maruz kalmak dudakları kurutarak çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle dışarıya çıkmadan önce dudaklarınıza dudak kremi veya vazelin sürebilirsiniz. Bu, dudaklarınızı nemli tutmak için koruyucu bir bariyer sağlar. Güneş yanıklarını önlemek için güneş koruyucu özellikte dudak balsamı kullanmak faydalı olacaktır. Bunların yanı zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağı gibi doğal nemlendirici yağlar da kullanılabilir.
 • Dudaklarınızı yalamaktan, emmekten ve ısırmaktan kaçınmalısınız. Yalama alışkanlığını kırmak için nemlendirici bir dudak balsamı kullanmak faydalı olacaktır. Kullanılan nemlendiricinin renklendirici, koku verici gibi kimyasallar içermeyen kaliteli ve doğal bir ürün olduğundan emin olunmalıdır.
 • Sıvı alımını artırmak: Yeterli miktarda sıvı tüketmeyen bireylerde, sıvı kaybına bağlı olarak dudaklarda kuruma ve çatlama daha sık görülür. Bu nedenle gün içerisinde bol bol sıvı almak çatlamanın önüne geçmeye yardım eder.
 • Soğuk kompres uygulamak: Eğer çatlamaya bağlı kanama ortaya çıkarsa soğuk kompres uygulayarak kanamanın hızlı bir şekilde durması sağlanabilir.
 • Bal: Bal, dudak kuruluğuna ve çatlamasına iyi gelen, antibakteriyel özelliklere sahip şifalı bir besindir. Bu amaçla bir miktar hakiki bal, krem sürer gibi dudaklara uygulanır.15 dakika kadar bekletilip ılık su ile yıkanır. Bu uygulama, dudaklarınızı besleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Aloe Vera Jeli: Aloe vera jeli, hem koruyucu hem de dudaklardaki çatlakları tedavi edici özelliğiyle ödudak çatlaması tedavisinde sıklıkla tercih edilen bitkisel bir içeriktir. Az miktarda aloe vera jelini birkaç gün düzenli olarak dudaklarınıza sürerek çatlama sorunundan kurtulabilirsiniz.
 • Salatalık: Cilt bakımında sıklıkla tercih edilen salatalık, yüksek oranda su içermesi sayesinde dudaklara nem desteği sağlamak için de tercih edilebilir. Dilimlenen salatalıklar çatlayan dudak üzerinde 10-15 dakika bekletilebilir.
 • Tuzlu su: Tuzlu su, yaranın iyileşme sürecinde temiz kalmasına yardımcı olur. Bu amaçla küçük bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı tuz eklenir. Bu karışıma pamuklu bir bez veya pamuk topu batırılarak dudaklara sürülür. Uygulama sırasında dudaklarda yanma ve ağrı olabilir, fakat bunlar birkaç dakika sonra kaybolur.
 • Doğal peeling: Toz şeker ve limon suyu ile hazırlayacağınız peeling, dudak üzerindeki ölü derinin temizlenmesine yardım eder. Bir yemek kaşığı toz şekeri birkaç damla limon suyu ile karıştırarak uygun kıvama getirdikten sonra dudaklara masaj yaparak iyice yedirilir. Bu uygulamanın ardından dudağın tekrar çatlamasına engel olabilmek için mutlaka nemlendirici bir dudak balsamı kullanılması gerekir.

Dermatoloji (Cildiye) 6.5.2021 321543 Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Vazelin dudağa iyi gelir mi?

1. DUDAK Vazelin, dudaklar için yoğun bir nemlendirme sağlar. Hatta piyasada bulunan pahalı dudak nemlendiricilerine bile rakip olabilir. Bir miktar vazelin ile toz şekeri karıştırın, dudaklarınıza hafifçe masaj yaparak uygulayın. Dairesel hareketlerle masaj yaptıtan sonra dudaklarınızı silin.

Rujunuzu sürün ve dışarı çıkmaya hazırsınız! 2. AYAKLAR Vazelin, çatlak ayakları iyileştirmek ve daha yumuşak yapmak için en iyi tedavilerden biridir. Geceleri ayağınıza vazelin sürün ve ince panmuklu bir çorap giyin. Sabah uyandığınızda ayaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.3. TIRNAKLAR Yoğun nemlendirme özelliği bulunan vazelin, el ve tırnaklarda da işe yarıyor.

Tırnak etlerini yumuşatarak manikür görüntüsü sağlayan vazelin, kurumuş elleri de onarıyor. Dudak Çatlaklarına Hangi Krem Iyi Gelir 4. CİLT VURGULAYICI Elmacık kemikleriniz ve kaş kemiklerinize minik bir vazelin uygulamak, makyajınıza nemli bir dokunuş katabilir.6. DİRSEKLER Özellikle masa başında çalışanlar, dirseklerin çatlaması ve sertleşmesinden bir hayli muzdarip. Uyumadan önce dirseklerinize vazelin sürerseniz, kısa süre sonra eski haline dönecektir.7. Dudak Çatlaklarına Hangi Krem Iyi Gelir 8. SIKIŞMIŞ ÇEKMECELER Evet yanlış duymadız. Vazelin sadece cilt için kullanılmıyor. Eğer evde sıkışmış, açamadığınız bir çekmece varsa vazelinden yardım alabilirsiniz. Sürekli sıkışan çekmecenizin açıldığı kısma vazelin sürün. Bir daha sıkışmayacak.9. FERMUARLAR Vazelin, tıpkı çekmeceler gibi sıkışmış fermuarları da açıyor.

You might be interested:  Yüzdeki Akne Ve Sivilce Izleri Nasıl Geçer?

Dudak çatlaması neye işarettir?

Dudaklar Neden Çatlar? – Dudak çatlamasının en yaygın nedenleri; kuru ve soğuk hava, kapalı ortamda kuru ve sıcak havaya maruz kalma, güneş yanığı, bazı ilaçlar, rüzgâra maruziyet, dudakların yalanması ve ağızdan nefes alınmasıdır. Soğuk algınlığı, dehidrasyon (sıvı kaybı) ve beslenme eksiklikleri de dudak çatlamasına neden olabilir.

Kanama Ağrılı yara Uçuk (tekrarlamasına neden olabilir) Ağız kuruluğu Boğuk ses Kızarma ve şişme

Dudak çatlaması ile birlikte gelişebilecek diğer semptomlar ise şöyle sıralanabilir:

Susama Genel hastalık hissi Baş ağrısı Vücutta döküntü Burun tıkanıklığı ve burunla ilgili problemler

Dudak çatlaması ile birlikte görülen kısa süreli de olsa bilinç bulanıklığı ya da kaybı, bayılma, idrara çıkmama gibi bulgular altta yatan ciddi sorunlara işaret edebilir. Ruj veya dudak kremi gibi dudaklara direkt temas eden ya da ellerimiz yoluyla dudaklara indirekt temas eden kozmetik/kimyasal ürünlere karşı alerjik reaksiyon da dudak çatlamasının nedenlerindendir.

Dudak çatlaması hangi hastalığın belirtisidir?

İLETİŞİM FORMU – Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz. Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz. Anasayfa » Dermatoloji » Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir? Dudak çatlaması nedir? Dudak çatlaması; öncelikle dudağın kuruması ve dudağın soyulmasına neden olur. Dudak çatlaması vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca, şeker hastalığı olan kişilerde de dudak çatlaması görülebilir. Dudak çatlaması kış aylarında daha çok ortaya çıkar.

 • Dudağında hafif çatlaklar olan kişiler bu durumu ihmal edip tedavi olmadığı sürece ilerde derinleşip, kanamalara neden olabilir.
 • Dudak çatlamasına bazı yanlış alışkanlıklarda sebep olabilir.
 • Örneğin; dudak yalayan kişiler daha sonra hemen kurumasına sebep olur yani normal olan süreden daha çabuk kurumasına neden olabilir.

Bu durum dudakların çatlamasını sağlar. Eğer nemlendirme yapılmaz ise daha kötü bir hale gelip soyulmalar başlar. Dudak çatlamasının nedenleri nelerdir? Dudak çatlamasının birçok sebebi olabilir. Örneğin; dudak çatlaması bazı kan rahatsızlığı olan kişilerde, yeterli miktarda vücutta su olmaması durumunda, A vitamini, B2 ve B3 vitamini eksikliği olan kişilerde, dudağın çok fazla kuruması durumunda, çok fazla asitli yiyecekler tüketilmesi durumunda, uyurken ağızdan nefes alınıyor ise, tiroid yetmezliği ve sedef hastalığı olan kişilerde, şeker hastalığı, down sendromu vb.

 • Hastalıkları olan kişilerde, sağlıksız ve bilinmeyen kozmetik ürünleri kullanılan kişilerde dudak çatlaması görülebilir.
 • Ayrıca, aşırı miktarda A vitamini kullanımı da dudak çatlaklarının oluşumuna yardımcı olur.
 • Bunların dışında, stresli zamanlarda dudakların ısırılması durumunda dudaklarda soyulmalar, yaralar ve çatlamalar oluşabilir.

İyileşme süreci uzayabilir. Dudak çatlamasını önlemek için neler yapılmalıdır? Dudak çatlamasını önlemek için mutlaka günde en az 2 litre su içilmelidir. Dudağın tükürük ile ıslatılmaması gerekir. Düzenli olarak dudak nemlendirici kullanılmalıdır. Bol miktarda meyve ve sebze tüketilmelidir.

Madecassol krem dudak çatlağına iyi gelir mi?

Madecassol isimli ürün; “Centella Asiastica” adlı bitkinin kullanımı ile oluşturulmuş bir üründür. Bu bitkinin; cildi onaran, yenileyen, yaraları iyileştiren bir etkiye sahip bir medikal kremdir. Peki Madecassol krem nedir? Faydaları ve ciltte uygulandığı bölgeler nelerdir? – Özellikle yara, yanık, cilt lekeleri, sivilce izleri, çatlaklar tedavisinde kullanılan Madecassol krem, hamile bayanlar ve emziren annelerinde yan etkisinin bulunmaması sebebi ile uzmanlar tarafından da kullanılması önerilen bir üründür. Madecassol krem; cildi yenileme özelliği sayesinde sivilce izleri, cilt lekeleri sorunları yok ederken özellikle yaraların üzerindeki etkisi ve ciltte oluşan tahrişi giderici özelliği sayesinde lazer epilasyon ve cilt bakımı sonrası oluşan tahrişlerin tedavisinde oldukça başarılı bir üründür.

Yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar Lokal deri ülserleri, dekübitus ülserleri, Radyoterapi sonrası görülen radyo-epidermitis tedavisi, Yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır, Tahriş olmuş cildi onarır, Ağda sonrası, Kuru cildi nemlendirmek için kullanılması önerilen bir kremdir.

Madecassol Kremin Faydaları Nelerdir?

  Yara İzlerinin Tedavisinde Etkilidir: Madecassol krem; cilt üzerinde oluşmuş her türlü yaranın izlerini geçirmede ya da hafifletmektedir. Travmalardan ve çarpmalardan oluşan yaralar, Tırnak izi, kedi tırmığı, kağıt kesiği, bıçak kesiği ve jilet kesiği gibi yaralanmalardan oluşan izlerin tedavisinde, akne skarlarının ve çukurlaşmış derin yaraların iyileştirilmesinde, yatalak hastaların yatak yaralarında, ameliyat sonrası, sezaryen dikişi gibi ameliyat yaralarının izlerinin giderilmesinde etkilidir. Yanık İzlerini Geçirir Veya Görünümünü Azaltır: Madecassol krem; hücre yenileyici ve onarıcı özelliği sayesinde, cildin yanmış ve tahrip olmuş üst derisini onararak ya da cildin soyulmasını sağlayan peeling etkisi sayesinde deriyi yenileyerek yanık izlerini şiddetine göre ya tamamen geçirir ya da görünümünü gözle görülür şekilde azaltır. Ütü yanıkları, buhar yanıkları, sıcak bir cisme; çaydanlık, soba, motor v.b. temaslardan oluşan su toplamış kabarık yanıklar, kaynak su dökülmeleri v.b. durumlarda oluşan yanıkların tedavisinden sonraki iz geçirme sürecinde etkilidir. Sivilce İzlerini Hafifletir: Akne izlerinin giderilmesinde etkilidir. Ergenlik döneminden ya da sivilceli herhangi bir dönemden arda kalan, geçmiş ancak yüzdeki ve sırttaki izleri hala duran akne izleri ve sivilce skarlarının görünümünün hafifletilmesinde Madecassol krem oldukça etkilidir. Çatlak Tedavisinde Kullanılır: Özellikle Contractubex krem ile karıştırılarak kullanıldığında, hamilelik ve doğum sonrası çatlakların tedavisinde de son derece etkili bir ev yapımı DIY krem oluşturan ikilinin ana elemanı olarak Madecassol; sadece beyaz çatlakların tedavisinde değil, soğuktan çatlayan cildin tedavisinde, meme ucu ve başı çatlakları, dudak çatlakları gibi durumlarda da son derece etkili olarak kullanılır.

  Dudak kuruluğu neyin habercisi?

  Çeşitli vitamin ve minerallerin yetersizliği, diş protezi kullanımı, mantar ve daha pek çok enfeksiyonların varlığı, aşırı güneş ışığı maruziyeti, bazı ilaçların kullanımı gibi çok sayıda faktör, dudaklarda kuruluk problemine neden olabilir.

  Sürekli dudak yarası neden olur?

  Dudak Yarası Belirtileri Nelerdir? – Genellikle kişileri rahatsız eden ağrılar dudaklarda olabilir ve dudaklarda kırmızı, tahriş olmuş bir ağrılı rahatsızlıklar görülebilir. Diğer belirtiler arasında ağız ve dudak köşelerinde çatlaklar, ağız kuruluğu, kaşıntı, yanma hissi, dudaklarda gerginlik gibi durumlardır. Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı Ayrıca kişilerin yetersiz beslenme, bağışıklık sistemini zayıflaması gibi durumlarda dudaklarda yaralara neden olabilir. Aynı zamanda aşırı güneşe maruz kalma, viral uçuk, stres, uzun süreli dehidrasyon, kışın rüzgâr ve soğuğa maruz kalma ve nadiren dudak kanseri gibi risklere de neden olabilir.

  Dudak kenarındaki çatlaklar nasıl geçer?

  Dudak Çatlaklarına Hangi Krem Iyi Gelir Dudağın kenarında oluşan yaralar oldukça can sıkıcıdır, dudağın hareketinden etkilendikleri için oldukça zor iyileşirler. Dudak kenarında oluşan yaraların çeşitli nedenleri vardır. Nedeni bularak tekrar tekrar oluşmasını engelleyebilirsiniz ayrıca çeşitli destekleyici yöntemlerle bu yaraların daha hızlı iyileşmesini de sağlayabilirsiniz.

  • Peki, dudak kenarı yırtılması neden olur? Dudak kenarı yarası nasıl geçer? Dudak kenarında çıkan yaralara zeytinyağı ya da aloe vera jeli sürebilir ayrıca bephanten içerikli dudak bakım kremleri de yaraların daha hızlı iyileşmesine yardım eder.
  • Dudak kenarı yarasına iyi gelen ürünler nemlendirici ve yara iyileştirici etkiye sahip zeytinyağı ve özellikle aloe vera jelidir.

  Tuzlu su ile mikrop kapmasını engelleyebilirsiniz. Ellerinizi ve dilinizi yaranın üzerinde gezdirmeyin Dudak kenarı yarasının hızlı iyileşmesi için neden olduğunu da bilmek gerekir, bu tekrar etmesini engelleri ve hızla iyileşmesinin yolunu açar. Vitamin eksikliği :Ağız kenarında yaralar olması ve bu nedenle acı hissinin olması genelde demir, çinko ya da B vitamini eksikliğinden olur.

  Özellikle de dudaklarınızın kenarları solgun bir renge sahipse bu demir eksikliğiniz olduğu anlamına gelir. Nem eksikliği: Susuz kaldığınızda bu hızla cildinizi etkiler. Kurumuş dudak çevresi çatlar ve yaraya dönüşebilir. Hpv virüsü: Uçuk virüsü hpv özellikle virüsü aldığınızda ya da bağışıklık sisteminiz düştüğünde ortaya çıkarak dudak kenarında yara olmasına neden olur.

  Yanlış kozmetik ürünler: Kullanılan kozmetik ürünlerinden, soğuklardan ya da güneşe maruz kalmaktan dudak kenarı yarası oluşabilir. Dudak kanseri riski de bu yaralarda mevcuttur. Dudak çevresindeki yara uzun süredir iyileşmiyor ve artıyorsa bazı hastalıkların habercisi olabilir, bu nedenle doktora görünmeniz gerekebilir.

  • Bu durum genelde kendini kabuklanan yara şeklinde gösterir.
  • Bu nadir olsa da dudak kenarında çıkan yaralarınızda artış fark ederseniz ciddiye alınması ve mutlaka dermatoloji uzmanlarına gösterilmesi gerekir.
  • Peki, dudak kenarı yaraları nasıl geçer? İşte işinize yarayacak, hızla iyileştirecek bazı yöntemler.

  DUDAK KENARI YIRTILMASI NASIL GEÇER? Hücre yenileyici E vitamini yağı: Dudak kenarı yaralarından kurtulmak ve daha canlı bir görünüme sahip olmak isterseniz günde iki kez dudak çevrenize E vitamini yağı uygulayabilirsiniz. Aloe vera kullanın: Doğal aloe vera jeli kullanarak da yaraların çıkmasını engellemek mümkündür.

  Bu sayede iltihaplanmanın da önüne geçebilirsiniz. Aloe vera yara iyileştirici ve güçlü nemlendirici doğal özellikleriyle bölgeye yoğun bakım yapar. Haftada 2-3 defa kullanabilirsiniz. Dudaklarınızı ne kadar iyi nemlendirir ve ne kadar iyi bakım yaparsanız o kadar az yara çıkar. Ağız bakımını artırırın: Dudak kenarı yaralarının ağız içi yaralardan kaynaklanması da mümkündür.

  Bu nedenle dudak bakımı kadar ağız ve diş sağlığınıza da özel göstermelisiniz.

  Dudak kenarında çatlaklar neden olur?

  Ağız kenarlarında kuruma, çatlama yara ve enfekteler genellikle Angular Cheilitis olarak tanımlanır. Bu durum ağzın bir ya da iki köşesinin iltihaplanmasını ifade etmektedir. Ağız kenarlarında pullanma, kaşıntı, kabarcıklar, kanama ve kaşıntılı semptomlara yol açar.

  1. Ayrıca ağız köşelerinde acı ve yanma hissi ile birlikte ağızda kötü bir tada neden olur.
  2. Yerine tam oturmayan takma dişler, dudakları yalama, ağızdan nefes alma, güneşe maruz kalma, sigara ve küçük travmalar sonucu gelişebilirler.
  3. Dudak yaraları vitamin eksiliği, kozmetik ürünler ve zayıf bağışıklık sistemi gibi birçok nedenden kaynaklanmaktadır.

  AĞIZ KENARINDAKİ YARALAR NEDEN OLUŞUR? Dudak kenarı yarası neden olur sorusu ağız kenarında yara şikayeti olan kişiler tarafında merak konusudur. Ağız kenarında çatlaklar ve buna bağlı olarak acı hissi meydana gelmesi demir, B vitamini eksikliği ve çinko eksikliğini kapsayan vitamin eksikliklerinden dolayı ortaya çıkmaktadır.

  • Özellikle dudaklarınızdaki solgunluk demir eksiliğinden kaynaklanmaktadır.
  • Bunun dışında dudak çevresinde uçuklar da yaygın görülen bir durumdur.
  • Ullanılan kozmetik ürünlerdeki kimyasallar, rüzgar ve güneş gibi çevresel faktörler dudak kenarında yaralara neden olmaktadır.
  • Bunlar arasında en kötüsü de dudak kanseri riskidir.

  Dudak kanseri, kabuklanan bir yara şeklinde kendini gösterir. Giderek büyür ve dudağın neredeyse tamamını kaplar. Nadir görülen bir durum olsa da ölüme neden olabilen bir kanser türü olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle dudak yaralarının küçümsenmemesi gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır.

  DUDAK KURULUĞU HANGİ HASTALIĞIN HABERCİSİ? Bir diğer adı ile kserostomi olarak ifade edilen ağız kuruluğu bazı ilaçların yan etkileri, kanser tedavileri, sinir hasarı ya da dehidrasyon (aşırı susuzluk) nedeniyle meydana gelmektedir. Ayrıca tükürük bezlerinin ameliyat ile alınması, sigara kullanımı ve ağızdan nefes alma ağız kuruluğuna neden olmaktadır.

  Ağız kuruluğunun neden olduğu rahatsızlıklar ise şunlardır:

  Boğazda kuruluk hissi Ağızda yaralar, dudak çatlakları ve ağız kenarında ayrılmalar Boğaz ağrısı, ses kısıklığı Ağız kokusu Sık sık su içme isteği Ağızda, dilde karıncalanma ve yanma hissi

  DUDAKLAR NEDEN KIRMIZILAŞIR? Kırmızı dudaklar oldukça çekicidir. Aynı zamanda vücudunuzun aşırı ısınmasından kaynaklanan bu duruma bazen, ağız kokusu da eşlik edebilir. İştah artışına da neden olur. Dudaklarınızda aşırı kızarma ve buna bağlı olarak yanma hissi de var ise konuyla ilgili olarak doktorunuza başvurabilirsiniz.

  DUDAK KENARINDAKİ YARALARA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER Dudak kenarı yarasına ne iyi gelir sorusu bu yaralardan muzdarip kişiler tarafından merak edilmektedir. Dudak yarasına iyi gelen doğal birçok yöntem bulunmaktadır. Bu uygulamalar aynı zamanda kimyasal içermediklerinden gönül rahatlığı ile de uygulamanıza olanak sağlar.

  İşte dudak kenarındaki yaralara iyi gelen bitkisel çözüm yöntemleri:

   Mikroplar ya da akne nedeni ile sık sık dudak yaraları ve bu bağlamda iltihaplanmalar meydana gelir. Ayrıca yaraların meydana geldiği dudaklarda gerilmeler ve çatlamalar kaçınılmazdır.

   Dudak çatlamasına zeytinyağı iyi gelir mi?

   Dudaklarımız kuru havalarda, susuz kalmaktan, dudakları ısırmaktan ve B12 vitamininin eksikliği gibi durumlarda dudaklarda çatlamalar meydana gelebilir. Bazı özel durumlarda grip, alerji ya da kullanılan bir ilacın yan etkisiyle de dudaklarda çatlama gerçekleşebilir.

   Dudak çatlamasına karşı bitkisel yöntemler başında bal kullanımı yaygındır. Dudak çatlağı olan dudaklarınıza biraz bal sürün ve ardından kımıldamadan üst kısmına da vazelin sürün.15 dakika kadar dudaklarınızı sabit tutun. Ilık su ile parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak temizleyin ve bunu 2-3 gün tekrarlayın.

   Ayrıca Hindistan cevizi yağı da bir mucize gibidir. Özellikle kuru ve soğuk kış günlerinde dudaklara 2-3 kez uygulanması dudakların yumuşamasını sağlar ve zamanla dudak çatlakları geçirir. Dudak Çatlaklarına Hangi Krem Iyi Gelir Dudak çatlaması için ne yapılır? Dudak çatlaklarını önleyici bitkisel çözümler arasında olan bir diğer bitki ise salatalıktır. Kabuklarını soyduğunuz bir dilim salatalığı dudaklarınıza sürdüğünüzde yumuşamanın gerçekleştiğini göreceksiniz. Bu uygulamayı 3 gün üst üste düzenli olarak yaparsanız kısa bir süre içinde dudaklarınız iyileşecek ve yumuşayacaktır. Dudak Çatlaklarına Hangi Krem Iyi Gelir Dudak çatlamasına karşı bitkisel yöntemler hakkında bilgi verdik. Kimyasal madde kullanmaktansa bu evde olan ürünlerle kendi nemlendiricinizi yapabilir ve kullanabilirsiniz.

   Dudak yaralarına hangi krem iyi gelir?

   Dudak yarası sıklıkla ortaya çıkabilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Dudak yarasına neyin iyi geldiği ve nasıl geçtiği de son günlerde sıklıkla araştırılmaktadır. Dudak yarasına iyi gelen bitkisel çözüm metotları da bulunmaktadır. Son aylarda dudak yarası ile ilgili tedavi metotları araştırılmaktadır.

   1. Peki dudak yarasına ne iyi gelir? Dudak yarası nasıl geçer? Dudak yarası nedenleri nelerdir? Dudak yarası tedavisi nasıl olmaktadır? İşte dudak yarası ile ilgili tüm bilinmeyen detaylar.
   2. Dudak yarası en sık görülen deri hastalıklarından bir tanesidir.
   3. Dudak en hassas olan organlarımızdan bir tanesidir.

   Dolayısıyla kolayca yara oluşumu gözlemlenebilir. Dudak Yarasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? 1) Karbonat Dudak yarası deyince akla ilk gelen doğal tedavi metotları arasında karbonat gelmektedir. Karbonat ile birlikte dudak yaranızı önemli ölçüde geçirebilirsiniz.

   1. İlk olarak karbonatı su ile birlikte karıştırın.
   2. Belirli bir müddet karıştırdıktan sonra macun kıvamına gelince karbonatı dudağınıza sürebilirsiniz.
   3. Arbonat tedavisini günde iki defa olmak üzere yapabilirsiniz.
   4. Isa süre içerisinde dudak yarası şikayetlerinizden kurtulacaksınız.2) Limon Dudak yarasına iyi gelen doğal tedavi metotları arasında limon gelmektedir.

   Limon ağız ve dudak yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Bundan dolayı limon sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yerini almıştır. Limon doğal olarak asitli bir yapıya sahiptir. Asitli yapısı ile birlikte doğrudan yaralara etki eder.

   Limon suyunu günde üç defa olmak üzer dudağınıza sürerek kısa süre içerisinde dudak yaralarınızdan kurtulmanız mümkündür. Limon suyunu ağız yaraları için de ağız gargarası yapacak şekilde kullanabilirsiniz.3) Şeker Dudak yarasına şeker de oldukça iyi gelmektedir. Düzenli olarak şeker ile birlikte dudağınıza çıkan yaraları doğal yollardan tedavi edebilirsiniz.

   Dudak yaraları için toz şekeri bekleterek doğal bir peeling yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bir müddet dudak yaralarınızın üstünde şekeri bekletin. Başta bu biraz acı verebilir. Eğer acıya dayanamayacak durumda iseniz şekeri bal ile de karıştırarak o şekilde dudak yaralarınıza sürebilirsiniz.4) Vazelin Dudak yaraları için uzman doktorlar tarafından tercih edilen bir diğer yöntem ise vazelindir.

   • Vazelini dudak çevresine ve ağız bölgesine sürebilirsiniz.
   • Bu şekilde pratik bir doğal tedavi yöntemi geliştirmiş olursunuz.
   • Vazelin ile birlikte ağız sağlığınızı da iyi edebilirsiniz.
   • Vazelininizi dudağınıza sürerek yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar bekleyin.
   • Bu şekilde masaj yaparak dudak yaralarınızı geçirebilirsiniz.

   Dudak Yarası Nedenleri Dudak yarası nedenleri oldukça fazladır. Öncelikle yaranın nedeninin tespit edilmesi gerekir. Dudak yarası nedenlerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz; 1) Ağızdan Nefes Almak Eğer sık sık ağzınızdan nefes alıyorsanız, geceleri uyurken ağzınız açık kalıyorsa dudak yaranız ortaya çıkabilir.

   Dudak çatlaması hangi hastalığın belirtisidir?

   Özellikle aktinik keilitis (tümör öncüsü dudak kuruluğu), sedef hastalığı, atopik dermatit, egzamalar ve Sjögren sendromu olarak adlandırılan ve ağızda ve gözde ciddi kuruluk problemlerine yol açan romatizmal hastalık varlığında dudaklarda kuruluk ve çatlama problemleri ile sık karşılaşılır.

   Madecassol krem dudak çatlağına iyi gelir mi?

   Madecassol isimli ürün; “Centella Asiastica” adlı bitkinin kullanımı ile oluşturulmuş bir üründür. Bu bitkinin; cildi onaran, yenileyen, yaraları iyileştiren bir etkiye sahip bir medikal kremdir. Peki Madecassol krem nedir? Faydaları ve ciltte uygulandığı bölgeler nelerdir? – Özellikle yara, yanık, cilt lekeleri, sivilce izleri, çatlaklar tedavisinde kullanılan Madecassol krem, hamile bayanlar ve emziren annelerinde yan etkisinin bulunmaması sebebi ile uzmanlar tarafından da kullanılması önerilen bir üründür. Madecassol krem; cildi yenileme özelliği sayesinde sivilce izleri, cilt lekeleri sorunları yok ederken özellikle yaraların üzerindeki etkisi ve ciltte oluşan tahrişi giderici özelliği sayesinde lazer epilasyon ve cilt bakımı sonrası oluşan tahrişlerin tedavisinde oldukça başarılı bir üründür.

   Yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar Lokal deri ülserleri, dekübitus ülserleri, Radyoterapi sonrası görülen radyo-epidermitis tedavisi, Yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır, Tahriş olmuş cildi onarır, Ağda sonrası, Kuru cildi nemlendirmek için kullanılması önerilen bir kremdir.

   Madecassol Kremin Faydaları Nelerdir?

    Yara İzlerinin Tedavisinde Etkilidir: Madecassol krem; cilt üzerinde oluşmuş her türlü yaranın izlerini geçirmede ya da hafifletmektedir. Travmalardan ve çarpmalardan oluşan yaralar, Tırnak izi, kedi tırmığı, kağıt kesiği, bıçak kesiği ve jilet kesiği gibi yaralanmalardan oluşan izlerin tedavisinde, akne skarlarının ve çukurlaşmış derin yaraların iyileştirilmesinde, yatalak hastaların yatak yaralarında, ameliyat sonrası, sezaryen dikişi gibi ameliyat yaralarının izlerinin giderilmesinde etkilidir. Yanık İzlerini Geçirir Veya Görünümünü Azaltır: Madecassol krem; hücre yenileyici ve onarıcı özelliği sayesinde, cildin yanmış ve tahrip olmuş üst derisini onararak ya da cildin soyulmasını sağlayan peeling etkisi sayesinde deriyi yenileyerek yanık izlerini şiddetine göre ya tamamen geçirir ya da görünümünü gözle görülür şekilde azaltır. Ütü yanıkları, buhar yanıkları, sıcak bir cisme; çaydanlık, soba, motor v.b. temaslardan oluşan su toplamış kabarık yanıklar, kaynak su dökülmeleri v.b. durumlarda oluşan yanıkların tedavisinden sonraki iz geçirme sürecinde etkilidir. Sivilce İzlerini Hafifletir: Akne izlerinin giderilmesinde etkilidir. Ergenlik döneminden ya da sivilceli herhangi bir dönemden arda kalan, geçmiş ancak yüzdeki ve sırttaki izleri hala duran akne izleri ve sivilce skarlarının görünümünün hafifletilmesinde Madecassol krem oldukça etkilidir. Çatlak Tedavisinde Kullanılır: Özellikle Contractubex krem ile karıştırılarak kullanıldığında, hamilelik ve doğum sonrası çatlakların tedavisinde de son derece etkili bir ev yapımı DIY krem oluşturan ikilinin ana elemanı olarak Madecassol; sadece beyaz çatlakların tedavisinde değil, soğuktan çatlayan cildin tedavisinde, meme ucu ve başı çatlakları, dudak çatlakları gibi durumlarda da son derece etkili olarak kullanılır.

    Dudak neden kurur ve çatlar?

    Dudaklar Neden Çatlar? – Dudak çatlamasının en yaygın nedenleri; kuru ve soğuk hava, kapalı ortamda kuru ve sıcak havaya maruz kalma, güneş yanığı, bazı ilaçlar, rüzgâra maruziyet, dudakların yalanması ve ağızdan nefes alınmasıdır. Soğuk algınlığı, dehidrasyon (sıvı kaybı) ve beslenme eksiklikleri de dudak çatlamasına neden olabilir.

    Kanama Ağrılı yara Uçuk (tekrarlamasına neden olabilir) Ağız kuruluğu Boğuk ses Kızarma ve şişme

    Dudak çatlaması ile birlikte gelişebilecek diğer semptomlar ise şöyle sıralanabilir:

    Susama Genel hastalık hissi Baş ağrısı Vücutta döküntü Burun tıkanıklığı ve burunla ilgili problemler

    Dudak çatlaması ile birlikte görülen kısa süreli de olsa bilinç bulanıklığı ya da kaybı, bayılma, idrara çıkmama gibi bulgular altta yatan ciddi sorunlara işaret edebilir. Ruj veya dudak kremi gibi dudaklara direkt temas eden ya da ellerimiz yoluyla dudaklara indirekt temas eden kozmetik/kimyasal ürünlere karşı alerjik reaksiyon da dudak çatlamasının nedenlerindendir.