Dudak Kenarındaki Yara Izi Nasıl Geçer?

10.11.2022 0 Comments

Dudak Kenarındaki Yara Izi Nasıl Geçer
Dudak Kenarındaki Yara Izi Nasıl Geçer Dudağın kenarında oluşan yaralar oldukça can sıkıcıdır, dudağın hareketinden etkilendikleri için oldukça zor iyileşirler. Dudak kenarında oluşan yaraların çeşitli nedenleri vardır. Nedeni bularak tekrar tekrar oluşmasını engelleyebilirsiniz ayrıca çeşitli destekleyici yöntemlerle bu yaraların daha hızlı iyileşmesini de sağlayabilirsiniz.

Peki, dudak kenarı yırtılması neden olur? Dudak kenarı yarası nasıl geçer? Dudak kenarında çıkan yaralara zeytinyağı ya da aloe vera jeli sürebilir ayrıca bephanten içerikli dudak bakım kremleri de yaraların daha hızlı iyileşmesine yardım eder. Dudak kenarı yarasına iyi gelen ürünler nemlendirici ve yara iyileştirici etkiye sahip zeytinyağı ve özellikle aloe vera jelidir.

Tuzlu su ile mikrop kapmasını engelleyebilirsiniz. Ellerinizi ve dilinizi yaranın üzerinde gezdirmeyin Dudak kenarı yarasının hızlı iyileşmesi için neden olduğunu da bilmek gerekir, bu tekrar etmesini engelleri ve hızla iyileşmesinin yolunu açar. Vitamin eksikliği :Ağız kenarında yaralar olması ve bu nedenle acı hissinin olması genelde demir, çinko ya da B vitamini eksikliğinden olur.

Özellikle de dudaklarınızın kenarları solgun bir renge sahipse bu demir eksikliğiniz olduğu anlamına gelir. Nem eksikliği: Susuz kaldığınızda bu hızla cildinizi etkiler. Kurumuş dudak çevresi çatlar ve yaraya dönüşebilir. Hpv virüsü: Uçuk virüsü hpv özellikle virüsü aldığınızda ya da bağışıklık sisteminiz düştüğünde ortaya çıkarak dudak kenarında yara olmasına neden olur.

Yanlış kozmetik ürünler: Kullanılan kozmetik ürünlerinden, soğuklardan ya da güneşe maruz kalmaktan dudak kenarı yarası oluşabilir. Dudak kanseri riski de bu yaralarda mevcuttur. Dudak çevresindeki yara uzun süredir iyileşmiyor ve artıyorsa bazı hastalıkların habercisi olabilir, bu nedenle doktora görünmeniz gerekebilir.

  1. Bu durum genelde kendini kabuklanan yara şeklinde gösterir.
  2. Bu nadir olsa da dudak kenarında çıkan yaralarınızda artış fark ederseniz ciddiye alınması ve mutlaka dermatoloji uzmanlarına gösterilmesi gerekir.
  3. Peki, dudak kenarı yaraları nasıl geçer? İşte işinize yarayacak, hızla iyileştirecek bazı yöntemler.
You might be interested:  Coresatin Aloe Vera Krem Ne Işe Yarar?

DUDAK KENARI YIRTILMASI NASIL GEÇER? Hücre yenileyici E vitamini yağı: Dudak kenarı yaralarından kurtulmak ve daha canlı bir görünüme sahip olmak isterseniz günde iki kez dudak çevrenize E vitamini yağı uygulayabilirsiniz. Aloe vera kullanın: Doğal aloe vera jeli kullanarak da yaraların çıkmasını engellemek mümkündür.

Bu sayede iltihaplanmanın da önüne geçebilirsiniz. Aloe vera yara iyileştirici ve güçlü nemlendirici doğal özellikleriyle bölgeye yoğun bakım yapar. Haftada 2-3 defa kullanabilirsiniz. Dudaklarınızı ne kadar iyi nemlendirir ve ne kadar iyi bakım yaparsanız o kadar az yara çıkar. Ağız bakımını artırırın: Dudak kenarı yaralarının ağız içi yaralardan kaynaklanması da mümkündür.

Bu nedenle dudak bakımı kadar ağız ve diş sağlığınıza da özel göstermelisiniz.

Dudak kenarı yarasının tedavisinde fayda var?

Dudak Kenarında Yara Neden Çıkar Dudak Kenarı Yarası Bitkisel Tedavisi – Dudak ve ağız kenarında yara B12 vitamini eksikliğinden cilt kuruluğuna kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen sık karşılaşılan bir durumdur. Dudak kenarında yaranın tedavisi bu durumun nedenine göre değişir.

Dudak kenarında çıkan yaraları geçirmeye yardımcı olur.?

Hindistancevizi Yağı – Dudak kenarında çıkan yaraları geçirmenin bir diğer etkili yöntemi hindistancevizi yağıdır. İçindeki antimikrop özellikleri, yağ patojenlerin büyüyüp yayılmasını engelleyerek enfeksiyonla savaşır.

Hindistancevizinin güçlü bir nemlendirici olması yönüyle ciltteki kuruluğu azaltır ve ağrı ve tahrişi azaltır. Biraz hindistancevizi yağı alıp dudak kenarında çıkan yaralar üzerine sürün. Günlük olarak 3-4 kez tekrarlayın. Diğer bir yöntem ise; eşit miktarda hindistancevizi yağı ve limon suyunu karıştırın. Bu karışımı dudak kenarında yaralar üzerine sürüp 15 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın. Bunu günlük olarak 2 kez uygulayın. Etkili sonuçlar almak için bu yöntemleri 7-10 gün tekrarlamalısınız.

You might be interested:  E Vitamini Cilt Için Nasıl Kullanılır?

Peki, dudak kenarı yarası neden olur?

Dudak, Ağız Kenarında Yara Neden Olur? –

B12 vitamini eksikliği Soğuk algınlığı, grip, nezle Dudak kenarında uçuk çıkması Cilt kuruluğu Kansızlık (düşük alyuvar sayısı) Ağız yoluyla solunum yapılması Stres Folat eksikliği Kanser Aftlar Dudak kenarında mantar enfeksiyonu Soğuk yaralar (herpes simpleks virüsü enfeksiyonu) Dudakların sık sık yalanması B vitamini eksikliği Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak

Bal, dudak kenarında çıkan yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.?

Bal – Bal cilt için mükemmel bir nemlendirici olarak görev görmesinin yanı sıra iyileştirici ve anti bakteriyel özellikleriyle dudak kenarında çıkan yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda enfeksiyona neden olan patojenleri etkili bir şekilde yok edebilir. Ayrıca bu cilt probleminin neden olduğu acı ve ağrıdan kurtulmayı da sağlar.

Biraz bal alıp dudak kenarında yaraların üzerine sürün. Bunu 1 hafta boyunca günde birkaç kez tekrarlayın. Diğer bir yol ise; çeyrek tatlı kaşığı balmumunu, çeyrek tatlı kaşığı zeytin yağı ve yarım tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Bunu hava geçirmez bir kaba koyun. Ardından karışımı dudak kenarındaki yaraların üzerine uygulayın.15-20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.