Dudak Yarasına Hangi Krem Iyi Gelir?

24.11.2022 0 Comments

Dudak Yarasına Hangi Krem Iyi Gelir
Dudak Yarasına İyi Gelen Eczane Ürünleri –

 1. Majezik oral sprey: Antiinflamatuar özellikte olup. Ağrı kesicidir. yaranın olduğu yere püskürterek uygulanır.
 2. Tantum Verde Gargara: Antiinflamatuar özelliktedir. Yaranın mikrop kapmaması için uygulanır.
 3. imuneks plus: Bağışıklık açısından bir probleminiz varsa tercih edilecek bir üründür.
 4. Piraldyne solüsyon: Ağızda oluşan yaralarda kullanılır. Ağrı ve intihabın giderilmesinde etkilidir. İçerisinden salisilik asit ve alkol vardır. Dudak içi yarası nasıl geçer? Sorununuza çok iyi bir çözüm yoludur.
 5. Karadut özü: Yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini teşvik eder. Dudak içindeki yaralar için uygulanır. İç dudak yarasına ne iyi gelir, dudak içindeki yara nasıl geçer soruları için en iyi bitkisel cevaplardan biridir.
 6. Fucidin krem. Antibakteriyel bir kremdir. Dudak üstündeki yaralar için kullanılır. Bu dudak yarasına iyi gelen krem çeşitlerinden biridir. Dudak kenarı yarasına ne iyi gelir diye merak içindeyseniz tam olarak cevabı bu kremdir.
 7. Modecossol Krem: Yara iyileştirici bitkisel bir kremdir. Dudak üstündeki yaralar için kullanılır. ( Dudak yarasına hangi krem iyi gelir?)
 8. Bepanthen Krem:Yara iyileştirici bitkisel bir kremdir.Dudak üstündeki yaralar için kullanılır.

Dudak yarası için hangi krem?

Dudak yarası sıklıkla ortaya çıkabilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Dudak yarasına neyin iyi geldiği ve nasıl geçtiği de son günlerde sıklıkla araştırılmaktadır. Dudak yarasına iyi gelen bitkisel çözüm metotları da bulunmaktadır. Son aylarda dudak yarası ile ilgili tedavi metotları araştırılmaktadır.

 1. Peki dudak yarasına ne iyi gelir? Dudak yarası nasıl geçer? Dudak yarası nedenleri nelerdir? Dudak yarası tedavisi nasıl olmaktadır? İşte dudak yarası ile ilgili tüm bilinmeyen detaylar.
 2. Dudak yarası en sık görülen deri hastalıklarından bir tanesidir.
 3. Dudak en hassas olan organlarımızdan bir tanesidir.

Dolayısıyla kolayca yara oluşumu gözlemlenebilir. Dudak Yarasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? 1) Karbonat Dudak yarası deyince akla ilk gelen doğal tedavi metotları arasında karbonat gelmektedir. Karbonat ile birlikte dudak yaranızı önemli ölçüde geçirebilirsiniz.

İlk olarak karbonatı su ile birlikte karıştırın. Belirli bir müddet karıştırdıktan sonra macun kıvamına gelince karbonatı dudağınıza sürebilirsiniz. Karbonat tedavisini günde iki defa olmak üzere yapabilirsiniz. Kısa süre içerisinde dudak yarası şikayetlerinizden kurtulacaksınız.2) Limon Dudak yarasına iyi gelen doğal tedavi metotları arasında limon gelmektedir.

Dudak uçuğuna karşı evde uygulanabilecek tedaviler nelerdir?

Limon ağız ve dudak yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Bundan dolayı limon sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yerini almıştır. Limon doğal olarak asitli bir yapıya sahiptir. Asitli yapısı ile birlikte doğrudan yaralara etki eder.

Limon suyunu günde üç defa olmak üzer dudağınıza sürerek kısa süre içerisinde dudak yaralarınızdan kurtulmanız mümkündür. Limon suyunu ağız yaraları için de ağız gargarası yapacak şekilde kullanabilirsiniz.3) Şeker Dudak yarasına şeker de oldukça iyi gelmektedir. Düzenli olarak şeker ile birlikte dudağınıza çıkan yaraları doğal yollardan tedavi edebilirsiniz.

Dudak yaraları için toz şekeri bekleterek doğal bir peeling yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bir müddet dudak yaralarınızın üstünde şekeri bekletin. Başta bu biraz acı verebilir. Eğer acıya dayanamayacak durumda iseniz şekeri bal ile de karıştırarak o şekilde dudak yaralarınıza sürebilirsiniz.4) Vazelin Dudak yaraları için uzman doktorlar tarafından tercih edilen bir diğer yöntem ise vazelindir.

 • Vazelini dudak çevresine ve ağız bölgesine sürebilirsiniz.
 • Bu şekilde pratik bir doğal tedavi yöntemi geliştirmiş olursunuz.
 • Vazelin ile birlikte ağız sağlığınızı da iyi edebilirsiniz.
 • Vazelininizi dudağınıza sürerek yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar bekleyin.
 • Bu şekilde masaj yaparak dudak yaralarınızı geçirebilirsiniz.

Dudak Yarası Nedenleri Dudak yarası nedenleri oldukça fazladır. Öncelikle yaranın nedeninin tespit edilmesi gerekir. Dudak yarası nedenlerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz; 1) Ağızdan Nefes Almak Eğer sık sık ağzınızdan nefes alıyorsanız, geceleri uyurken ağzınız açık kalıyorsa dudak yaranız ortaya çıkabilir.

Dudakta çıkan yaralar nasıl geçer?

Dudak yarası, mevsimsel değişiklikler, yetersiz beslenme, yorgunluk gibi nedenlerden dolayı meydana gelir. Karşınızdaki kişi konuştuğu zaman dudaklarına bakma eğiliminiz olduğu için dudak ve ağızda oluşan yaralar çoğu zaman rahatsız eder. Dudak Yarasına Ne İyi Gelir? Hassas bir yapı olan dudaklarda meydana gelen yaraların kimi zaman kapanması zor olsa da bazı yöntemler sayesinde dudaklardaki yaralar hafifletilebilir.

 • Yaranın boyutuna göre dudağınızda oluşan yaraların geçmesi için farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir.
 • En çok kullandığımız bölgelerden biri olan dudaklar, konuşurken kendimizi ifade etmemizi ve yemek yememizi kolaylaştırmaya yardımcı olur.
 • Dudaklarda oluşan uçuk ve yaralar iltihaplanarak canınızı yakar.
You might be interested:  Krem Rengi Pantolon Üzerine Ne Giyilir?

Pürüzsüz ve sağlıklı dudaklara kavuşmak için doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Dudak Yarasını Geçirmek için Kullanabileceğiniz Doğal Yöntemler Çay ağacı yağı, dudakta oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Çay ağacı yağını su ile seyrelterek kullanmanız dudaklarda yanık oluşma riskini azaltır.

 1. Gül suyuna biraz zencefil katarak macun kıvamına getirdiğiniz karışımı yara olan bölgelere uygulayabilirsiniz.
 2. Zerdeçal, iltihap giderici ve antiseptik özelliği sayesinde dudakta oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 3. Salatalık dilimlerini dudağınızın üzerine koyarak dudağınızda oluşan yaraların iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Bir bardak suyun içine bir tutam tuz ekleyerek dudaklarınızın tedavisi için yara olan bilgeye sürebilirsiniz. Pamuğu tuzlu suyun içine batırarak dudaklarınıza sürerek yaraların iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Ağız Yarası Neden Olur? Ağız yarası, her insanın ömründe en az bir kere yaşadığı bir sağlık sorunudur.

 • Vücudun direncinin düştüğü zamanlarda ortaya çıkan ağız yarası, daha çok salgınların ve hastalıkların çok olduğu mevsim geçişlerinde artış gösteriyor.
 • Bu yaralar, genellikle hayati tehlikeye neden olmazken günlük yaşamı ve yaşam standartlarını önemli ölçüde düşürüyor.
 • Yapılan küçük ağız hareketleri, ağız yaralarının acımasına ve derinleşmesine neden olabiliyor.

Yaralar nedeni ile çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketimi de zorlaşıyor. Bunun asıl nedeni ise, yaraların hassas ve ağrılı olmasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda ağız yaraları, kötü bir görüntüye neden oluyor ve sosyal hayatı olumsuz etkiliyor.

Dudak patlayınca ne sürülür?

Dudak çatlaması nasıl geçer? – Dudak çatlamasını önlemek ya da çatlama durumunda iyileşmeyi hızlandırmak için evde yapılabilecek bazı uygulamalar vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dudakları korumak: Soğuk havaya, kuru havaya, rüzgâra ve güneşe maruz kalmak dudakları kurutarak çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle dışarıya çıkmadan önce dudaklarınıza dudak kremi veya vazelin sürebilirsiniz. Bu, dudaklarınızı nemli tutmak için koruyucu bir bariyer sağlar. Güneş yanıklarını önlemek için güneş koruyucu özellikte dudak balsamı kullanmak faydalı olacaktır. Bunların yanı zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağı gibi doğal nemlendirici yağlar da kullanılabilir.
 • Dudaklarınızı yalamaktan, emmekten ve ısırmaktan kaçınmalısınız. Yalama alışkanlığını kırmak için nemlendirici bir dudak balsamı kullanmak faydalı olacaktır. Kullanılan nemlendiricinin renklendirici, koku verici gibi kimyasallar içermeyen kaliteli ve doğal bir ürün olduğundan emin olunmalıdır.
 • Sıvı alımını artırmak: Yeterli miktarda sıvı tüketmeyen bireylerde, sıvı kaybına bağlı olarak dudaklarda kuruma ve çatlama daha sık görülür. Bu nedenle gün içerisinde bol bol sıvı almak çatlamanın önüne geçmeye yardım eder.
 • Soğuk kompres uygulamak: Eğer çatlamaya bağlı kanama ortaya çıkarsa soğuk kompres uygulayarak kanamanın hızlı bir şekilde durması sağlanabilir.
 • Bal: Bal, dudak kuruluğuna ve çatlamasına iyi gelen, antibakteriyel özelliklere sahip şifalı bir besindir. Bu amaçla bir miktar hakiki bal, krem sürer gibi dudaklara uygulanır.15 dakika kadar bekletilip ılık su ile yıkanır. Bu uygulama, dudaklarınızı besleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Aloe Vera Jeli: Aloe vera jeli, hem koruyucu hem de dudaklardaki çatlakları tedavi edici özelliğiyle ödudak çatlaması tedavisinde sıklıkla tercih edilen bitkisel bir içeriktir. Az miktarda aloe vera jelini birkaç gün düzenli olarak dudaklarınıza sürerek çatlama sorunundan kurtulabilirsiniz.
 • Salatalık: Cilt bakımında sıklıkla tercih edilen salatalık, yüksek oranda su içermesi sayesinde dudaklara nem desteği sağlamak için de tercih edilebilir. Dilimlenen salatalıklar çatlayan dudak üzerinde 10-15 dakika bekletilebilir.
 • Tuzlu su: Tuzlu su, yaranın iyileşme sürecinde temiz kalmasına yardımcı olur. Bu amaçla küçük bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı tuz eklenir. Bu karışıma pamuklu bir bez veya pamuk topu batırılarak dudaklara sürülür. Uygulama sırasında dudaklarda yanma ve ağrı olabilir, fakat bunlar birkaç dakika sonra kaybolur.
 • Doğal peeling: Toz şeker ve limon suyu ile hazırlayacağınız peeling, dudak üzerindeki ölü derinin temizlenmesine yardım eder. Bir yemek kaşığı toz şekeri birkaç damla limon suyu ile karıştırarak uygun kıvama getirdikten sonra dudaklara masaj yaparak iyice yedirilir. Bu uygulamanın ardından dudağın tekrar çatlamasına engel olabilmek için mutlaka nemlendirici bir dudak balsamı kullanılması gerekir.

Dermatoloji (Cildiye) 6.5.2021 321536 Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

You might be interested:  Secret Age Kırışıklık Giderici Krem Nasıl Kullanılır?

Dudakta çıkan yaralar neden çıkar?

DUDAK YARASI DEYİP GEÇMEYİN! Dudak kanseri çok sık görülmeyen fakat ölüme neden olabilen bir kanser türüdür. Dudak dokularındaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi kanser oluşumuna yol açar. Kanser alt dudakta veya üst dudakta meydana gelebilir.1.

 1. DUDAK KANSERİ NEDİR? Ağız bölgesi kanserlerinin %25-30’unu dudak kanserleri oluşturur.
 2. Dudak kanserlerinin de %95’i alt dudakta görülür.
 3. Yassı hücreli karsinom en sık görülen dudak kanseridir.
 4. En sık erkeklerde görülür.
 5. Risk faktörleri arasında açık ten, dış ortamda çalışıp yoğun güneş ışınına maruz kalmak, sigara içmek ve immun sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanmak bulunur.

Sıklıkla kanayan kabuklanan bir yara şeklinde bulgu verir. Önemsenmediğinde giderek büyür ve dudağın büyük bir bölümünü kaplayabilir.2. DUDAK KANSERİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? Dudak kanserinin asıl tedavisi cerrahidir. Kanserli doku çevresinde sağlıklı bir doku ile beraber geniş olarak çıkarılır.

 1. Anser ne kadar genişse cerrahi tedavinin oluşturacağı deformite aynı oranda artar.
 2. Oluşan defekt form ve fonksiyonu tekrar sağlayacak şekilde doku kaydırma ameliyatları ile onarılır.
 3. Mutlaka lenf nodlarının metastaz açısından değerlendirilmesi gerekir.
 4. Cerrahinin yetersiz kaldığı ileri evre hastalarda radyoterapi uygulanabilir.3.

AĞIZ KANSERLERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR? Ağız kanserleri en sık ön dil bölgesinde görülür. Sırasıyla da ağız tabanı ve dudak takip eder. Nadiren yanak mukozası ve damakta görülür. Altta yatan En sık neden sigara ve alkol tüketimidir. Güneş ışınları dudak kanseri için önemli bir risk faktörüdür.

 • Ağız çevresi veya içinde kanayan, kabuklanan bir yara ya da kitle şeklindeki lezyonlar mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.
 • Şüpheli lezyondan biyopsi alınarak tanı konulması gerekir.4.
 • AĞIZ KANSERİ TEŞHİS EDİLİRSE TEDAVİSİ DAHA KOLAY OLUR MU? Tüm cilt kanserlerinde olduğu gibi tedavideki birinci amaç cerrahi olarak tüm tümörlü dokunun çıkarılmasıdır.

Erken dönemde tanı konulamayan lezyonlar giderek büyür. Kanser ne kadar geniş ise cerrahi tedavinin oluşturacağı deformite aynı oranda artar. Dolayısıyla ağız kanserleri ne kadar erken yakalanırsa tedavileri hem daha başarılı olur ve çıkarılmaları ile oluşacak deformite daha sınırlı kalır.5.

AĞIZ KANSERİ TEDAVİSİNDE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR? Ağız bölgesindeki erken evre tümörlerde çoğunlukla cerrahi tedavi tercih edilir. Lokal olarak ilerlemiş tümörlerde ise cerrahiye ek olarak radyoterapi uygulanabilir. Metastaz açısından mutlaka lenf nodları değerlendirilir ve gerekli hastalarda boyundaki lenf nodları çıkarılır.

Ağız tabanı kanserlerinde çene kemiği de değerlendirilir ve tedavinin bir parçası olarak çıkarılması gerekebilir.

Dudak merhemi nedir?

Bepanthol® Dudak Bakım Kremi, içeriğindeki Provitamin B5 ve E vitaminiyle kuruyan ve çatlayan dudakları anında nemlendirir. Yumuşak ve pürüzsüz görünümlerini geri kazandırır. Bepanthol® Dudak Bakım Kremi tüpünü sıkarak kremin dışarı çıkmasını sağlayın. Tüpün yuvarlak ucu yardımıyla dudaklarınıza sürün.

Dudak iltihabı nasıl geçer?

İlk olarak bir miktar pamuğunuzu sirkeye batırarak ıslanmasını sağlayın. Dudakta çıkan uçuğun ağrısını ve acısını dindirerek rahatlamak ve iltihaplı bölgenin en kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olarak virüsten kurtulmak için direkt olarak uygulayın.15 dakika boyunca da uçuğun çıktığı bölgede tutun.

Dudak kanseri nasıl belli olur?

Dudak Kanseri belirtileri nelerdir? – Dudak kanserinin belirti ve bulguları şunlardır:

Dudakta düz veya hafifçe kabarık, beyaz renk değişikliğiDudakta iyileşmeyen yaraDudakta ve ağız çevresi deride karıncalanma, ağrı veya hissizleşme

Dudak iltihabı neden olur?

Dudak Şişmesi Nedir? – Dudak şişmesi alt veya üst dudağın bazen her ikisinin de anormal boyutlara ulaşması içinde sıvı ya da iltihap birikmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dudak ödemi olarak da bilinen bu durum yaralanmalar, enfeksiyonlar ve büyük çoğunlukla alerji sonucu ortaya çıkmaktadır.

Dudak şişmesi bir yaralanma sonucu olabildiği gibi başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Dudakta yaşanan şişlik oldukça ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle enfeksiyona bağlı durumlarda enfeksiyonun vücudun diğer kısımlarına sıçrama tehlikesi oldukça yüksektir. Dudaktaki şişlik, kuruluk ve renk değişimi ile birlikte de görülebilir.

Şişlikle birlikte dudaklarda hassasiyet ve ağrı da görülebilir. Ayrıca dudak derisinde bozulmalar ve kabarcıklar da yaygın görülen semptomlar arasındadır. İlgili Link: Dil Hastalıkları Dudaklarda kanama görülmesi de mümkündür. Dudak şişmesi yaşandığında mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Dudak Şişmesi Nedenleri

Dudak şişmesine hangi krem iyi gelir?

Dudaklarda oluşan şişlik ve kızarıklık için aloe vera jelini tercih edebilirsiniz. Kullanım için parmak ucunuza aloe vera jeli almalısınız. Dudaklarınızın tamamına jeli sürerek 5 dakika kadar beklemelisiniz. Aloe vera jeli, dudakları rahatlatır ve şişliğin inmesine yardım eder.

Öpüşürken dudak şişmesi nasıl geçer?

Bazı zamanlar alt bazen ise üst dudağın şişmesi değişik sebeplerden dolayı yaşanabilmektedir. Özellikle dudak yapısının çok narin ve derisinin ince olması nedeniyle, küçük bir tahriş dudakların şişmesine sebebiyet verebiliyor. O yüzden dudak şişkinliğine hafifletmek ve tedavi edebilmek için evde yapılabilecek birtakım hususlar mevcuttur.

Ancak dudak bölgesindeki bu durum kronik hale gelirse ya da uzun bir dönem sürerse, mutlaka uzman bir doktora başvurmak en önemli husustur. Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir? Öncelikle dudak şişmesine sebebiyet veren faktörün ortaya çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra probleme yönelik olarak tedavi yöntemleri ele alınabilir.

İlk yardım açısından ise Öncelikle dudağın şişmiş olan bölgesine soğuk kompres uygulanması gerçekleştirilebilir. Eğer ele alınan tedavi yöntemleri işe yaramazsa bir süre sonra enfeksiyon durumu ile karşı karşıya kalmak mümkün. Böyle durumlarda en kısa sürede doktora başvurmak büyük öneme sahiptir.

 1. Doktor tarafından reçete edilmiş antibiyotiklerin kullanılması, dudaklardaki şişmenin tamamen ortadan kalkmasına önemli bir olanak tanır.
 2. Diğer taraftan çok şiddetli ve ciddi olmadığı zamanlarda, evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri değerlendirilebilir.
 3. Dudak Şişmesi Nasıl Geçer? Dudak kızarması veya dudak şişmesi karşısında evde değerlendirebileceğiniz yöntemler sayesinde, etkili sonuçlar alabilir ve dudağınızı tedavi edebilirsiniz.
You might be interested:  Hyalo4 Skin Krem Ne Işe Yarar?

Özellikle uyuşma ve kaşıntıya sebebiyet veren dudak şişmesi için, şu yöntemleri sırasıyla değerlendirmeniz mümkün. – Sıcak veya soğuk kompres uygulamaları. – Karbonat karışımı hazırlayarak dudaklara sürmek. – 2 çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı su karıştırılarak dudağa sürülmek suretiyle 15-20 dakika beklemek.

 1. Bir yemek kaşığı zerdeçal ile suyu karıştırmak suretiyle, ilgili bölgeye uygulamak.20 dakika kadar sürülen bölgede bekletilmelidir.
 2. Çay poşetini ılık bir hale getirerek dudak bölgesine sürmek.
 3. Aloe vera maskesi, yaprakları ve jeli dudak kısmına sürmek.
 4. Çay ağacı yağını bir miktar su ile incelterek dudaklara sürülebilir.

– Bir çay kaşığı bal doğrudan dudaklara uygulanabilir. Bu uygulamaları dikkate şekilde ele alabilir ve evde rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Kısa süre içerisinde ilgili bölgedeki tüm şişlikler önemli oranda azalabilir. Hatta periyodik olarak uygulandığı takdirde dudaklarda yaşanan şişlik, kızarıklık ve kaşıntı tamamen giderilir.

 • Dudak Şişmesi Neden Olur? Pek çok farklı sebepten dolayı dudak şişmesi yaşanabilmektedir.
 • Özellikle çok ciddi durumlarda nedenini öğrenmek tedavi konusunda büyük öneme sahiptir.
 • O yüzden kronik sorunlar ile karşı karşıya kalındığı zaman ya da şişlik ciddi boyutlara ulaştığında, mutlaka uzman bir doktora başvurmak en etkin çözümdür.

Zira bu doğrultuda dudak şişmesi neden olabilecek birçok farklı unsur söz konusudur. – Aşırı soğuk ya da sıcak hava ile temas etmek – Dehidrasyon – Böcek sokması – Alerji, – Bazı viral enfeksiyon çeşitleri – Gıda alerjisi – Kalitesiz dudak bakımı ürünlerinin kullanılması – Hipofiz bezi sorunları.

Öpüşürken dudak morarması nasıl geçer?

Dudak Morluğu Nasıl Geçer? –

Yarım limonun suyunu sıkın ve içerisine bir miktar bal katarak bir süre buzdolabında bekletin. Bu karşımı, günde 3 kez dudağınıza sürün. Dudağın nemli tutulması, morarma ihtimalini azaltır.1 adet küçük soğan ve az miktarda maydanozu ince ince kıyın. Karışıma bir miktar zeytinyağı ve tuz ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı dudaklarınızın üzerine sürün ve bir bezle örtün.1 saat sonra bezi çıkartıp yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz.1 adet muzun kabuğunu soymadan ezin ve dudağın üzerine dikkatlice sürün.10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.1 adet salatalığı soyun ve rendeleyin. Ardından içerisine bir adet buz küpü atarak karıştırın. Elde ettiğiniz soğuk karışımı, pamuk yardımıyla dudaklarınıza uygulayın.20 dakika beklettikten sonra, dudaklarınızı temizleyin ve nemlendirici bir krem sürün.

Önemli Not: Dudak morarması 3 günden uzun süredir devam ediyorsa ve sık sık tekrar ediyorsa, mutlaka bir doktora başvurun. Yukarıdaki yöntemleri uygularken, uygulama bölgesinde yanma hissederseniz, dudaklarınızı bol suyla temizleyin. Şunlara da göz atın;

Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Dudak dolgunlaştırma yöntemleri Yüz kırışıkları nasıl giderilir? Göz çevresi bakımı nasıl yapılır? Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

Dudak iltihabı nasıl geçer?

İlk olarak bir miktar pamuğunuzu sirkeye batırarak ıslanmasını sağlayın. Dudakta çıkan uçuğun ağrısını ve acısını dindirerek rahatlamak ve iltihaplı bölgenin en kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olarak virüsten kurtulmak için direkt olarak uygulayın.15 dakika boyunca da uçuğun çıktığı bölgede tutun.

Dudağım Iltihaplandı ne yapmalıyım?

Dudaklardaki şişlik için tuzlu su karışımı önerilmektedir. Soğuk bir suyun içine 1 çay kaşığı tuzu ekleyin ve bu suyla dudaklarınıza masaj yapın. Makyaj temizleme mendilini bu suya batırarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Eğer su soğuk olursa, şişlik daha kısa sürede ortadan kalkar.