Göbek Deliği Iltihabına Hangi Krem Iyi Gelir?

29.11.2022 0 Comments

Göbek Deliği Iltihabına Hangi Krem Iyi Gelir
Göbek İltihabı İçin Antibiyotik Tedavi: Antibiyotikler bölgesel olarak uygulanabilir veya oral olarak alınabilir. Mantar Kremleri ile Tedavi: Göbek iltihabı mantar enfeksiyonu sebepli olması durumunda, mantar kremleri tavsiye edilir. Göbek deliğine bölgesel olarak uygulanması gereklidir.

Göbek deliği iltihabına ne sürülür?

Göbek iltihabının medikal tedavisi için antibiyotik ve analjesik ilaçlar kullanılabilir. Bazen göbek deliğindeki deri laserasyon ve erozyonları için gümüş nitratlı kalem kullanılır. Fakat cerrahi müdahale, genelde komplikasyonlar geliştiğinde uygulanır.

Göbek deliği iltihaplanması nasıl geçer?

BEBEK VE ÇOCUKLARDA GÖBEK AKINTISI YAPAN NEDENLER: 1. Göbek kanaması Göbek kordonu içinde bir atardamar ve iki toplardamar vardır. Göbek kordonu, doğumdan hemen sonra göbeğe yakın bir yerden özel bir aygıt ile tutulur ve bunun üzerinden kesilir. Göbek düştüğünde, bu damarların içlerinde oluşan pıhtı ile tıkanmış olması gerekir.

 • Eğer pıhtılaşma yeterli olmazsa göbekten sızıntı şeklinde kanama olur.
 • Anda pıhtılaşmayı sağlayan etmenlerden biri K vitaminidir.
 • Araciğerde yapılan bu vitamin, prematüre bebeklerde daha belirgin olmak üzere yenidoğan bebeklerde yeterli düzeyde olmayabilir.
 • Bu nedenle, her doğan bebeğe K vitamini iğnesi yapılmaktadır.

Ancak, buna karşın gene de bazı bebeklerde sızıntı şeklinde kanama olabilir. Kanama, genellikle ilk 48 saat içinde kendiliğinden durur. Durmayan kanamalarda, açık damar uçları gümüş nitrat denilen kimyasal bir kalem ile çocuk cerrahı tarafından yakılır.

 1. Eğer kanama sürecek olursa dikiş konularak durdurulabilir.2.
 2. Göbek granülomu Göbek düştükten sonra, içeri çökmüş göbek halkası içinde saptanan parlak ve kırmızı renkte, üzeri pütürlü, minik bir karnıbahar görünümünde büyüklüğü 1 cm’ye kadar varabilen göbek bağı kalıntısıdır.
 3. Bebeğin iç çamaşırına bulaşan sarı renkli bir akıntıya neden olur.

Göbek düştükten sonraki ilk birkaç gün akıntının olması doğaldır. Kendiliğinden geçmezse, göbek kordonu kalıntısına gümüş nitrat uygulanması yeterlidir. Kimi zaman bu uygulamayı birkaç kez yinelemek gerekir. Eğer geçmiyorsa, o zaman dip kısmından bağlanması ya da çıkarılması gerekir. 3. Göbek polipi Göbek polipi, göbekten dışarı doğru uzanan parlak ve açık kırmızı renkli bir doku şeklindedir. Akıntı ya da kanama yoktur. Kendiliğinden kaybolmaz, bu nedenle ya granülomda olduğu gibi bağlanması ya da küçük bir cerrahi işlem ile çıkarılması gerekir. Polip üzerine gümüş nitrat uygulanmasının bir yararı olmaz. 4. Göbek enfeksiyonu/iltihabı (omfalit) Günümüzde doğumların çoğunluğunun hastanelerde yapılması nedeniyle oldukça az görülmektedir. Bebeklerde göbek enfeksiyonu hafif ya da ağır olabilir. Hafif enfeksiyonlarda, göbekten sarı-yeşil renkli bir akıntı ve göbek çevresinde hafif bir kızarıklık görülür.

Göbek deliği iltihabı nasıl geçer evde?

Göbek iltihabı olarak da bilinen göbek deliği iltihabı, bebekler dahil her yaşta insanı etkileyebilen ve yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Bakteriyel ve mantar enfeksiyon olmak üzere iki tür iltihaptan kaynaklanır. Göbek deliği nemli, karanlık ve çukur bir alan olduğundan, maya ile bakteri üremesi için münasip bir alandır.

 • Ter, sabun, giyilen kıyafetlerin tüyleri göbek deliğinde birikerek bakteriyel enfeksiyona yol açabilir.
 • Göbek deliği iltihabının en sık karşılaşılan belirtileri,kızarıklık, hafif ağrı ve gri, yeşil, şeffaf akıntıdır.
 • Ötü hijyen alışkınlıkları, göbek ameliyatı, göbek piercingi, diyabet, sebase kisti, UV güneş ışınları ve obezite, göbek enfeksiyonunu tetikleyen en önemli nedenlerdendir.

Nedeni ne olursa olsun, doktorunuza danıştıktan sonra uygulayacağınız aşağıda bildirilen tarifler, göbek iltihabını tedavi etmeye yardımcı olacaktır. Tuzlu su Ilık tuzlu su kullanmak göbek enfeksiyonunu tedavi etmeye yardımcı olabilir. Suyun ısısı enfekte bölgedeki kan akışını artırırken, tuz ise göbek deliğindeki nemi emmekte önemli rol oynayacaktır.1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı tuz katıp, tuz eriyene kadar karıştırın. Enfeksiyonlu bölgeyi temiz tutun İyileşme sürecini hazırlandırmak için iltihaplı bölgeyi temiz ve kuru tutmalısınız. Duş veya banyo yaparken bölgeyi temizlemek için, antibakteriyel sabun kullanabilirsiniz. Banyodan sonra bölgeyi kurulayın, ıslak bırakmayın.

Su bazlı antibakteriyel krem veya losyona, enfeksiyon geçene kadar günde 2-3 kez devam edin. Merhem olarak su bazlı olanlar tercih edilmelidir, çünkü kremsi yapıdaki merhemler gözenekleri tıkayıp cildin nefes almasını engelleyebilir. Ilık kompres Göbek iltihabından dolayı ağrı yaşıyorsanız, bölgeye ılık su ile kompres yaparak ağrıyı dindirebilirsiniz.

Isı kompresi ağrıyı hafifletmekte etkilidir, ayrıca iyileşme sürecini de hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Pamuklu bezi mesela eski bir atlet de olabilir, sıcağa yakın ılık suya batırın, fazla suyunu sıkın. Göbek üzerine koyup 3-5 dk bekletin. Ağrıyı azaltmak için günde birkaç kez devam edin. Çay ağacı yağı Çay ağacı yağı, bakteriyel veya mantardan kaynaklı her türlü göbek enfeksiyonunu tedavi etmek için en önemli doğal tedavi yollarındandır.

Göbek deliğine hangi krem?

Göbek deliği temizliği nasıl yapılır? Sorusu merak ediliyor. Banyo yaparken temizlenmeyen, özel bir temizlik gerektiren göbek deliği temizliği araştırılıyor. İşte Göbek deliği temizliği hakkında bilinmesi gerekenler. – Göbek Deliği Iltihabına Hangi Krem Iyi Gelir Nasıl ki bedeninin diğer bölgelerinin temizlenmesi gerekiyorsa göbek deliğinin de temizlenmesi gerekir. İşte göbek deliği temizliği hakkında bilinmesi gerekenler. GÖBEK DELİĞİ NASIL TEMİZLENİR? Göbek deliğini temizlemek için biraz kulak temizleme çubuğuna ihtiyacın olacak.

 1. Ama bunun dışında insanların göbek deliğini temizlemek için kullandığı önemli malzemeler yoktur, temizlik için birçok şey kullanılabilir.
 2. Bunları deneyerek bedenin için hangisinin daha iyi olduğunu bulabilirsin.
 3. Şunları kullanabilirsin: Su Bebek yağı Hidrojen peroksit Tuvalet ispirtosu Hamamelis gibi farklı türde bir astrenjan Kulak temizleme çubuğunun bir ucunu, kullanmak istediğin temizlik çözeltisine batırıp göbek deliğinin çevresine sürdükten sonra kulak temizleme çubuğuyla yavaş yavaş göbek deliğini temizlemeye başla.

Sonra çubuğu, göbek deliğinin içine çok sert sürtmemeye çalış. Göbek deliği hâlâ kirliyse eski kulak temizleme çubuğunu atıp yeni çubukla işlemi tekrarla. Bir veya iki kere yaptıktan sonra işlem tamamlanmış olacak. İşin bittiğinde temiz bir kulak temizleme çubuğuyla, göbek deliğinde bulunan temizleme çözeltisini temizle.

 1. Göbek deliğindeki fazla suyu, bebek yağını, hidrojen peroksiti iyice temizlediğinden emin ol.
 2. Göbek deliğin kuruysa biraz Neosporin kullan ve göbek deliğinin etrafına uygula.
 3. Remi göbek deliğinden kulak temizleme çubuğuyla tamamen temizlemeden önce yavaş, dairesel hareketlerle göbek deliğinin merkezine kadar ulaş.
You might be interested:  Sigarayı Bırakınca Cilt Ne Zaman Düzelir?

Duş aldıktan sonra göbek deliğini dikkatlice kurula. Çok fazla su ve nem, daha zararlı bakterilerin üremesine sebep olabilir. Göbek deliği 1,500 sağlıklı bakterinin yaşam alanıdır. Bu sağlıklı bakterilere kötü bakterilerin bulaşmaması gerekmektedir. Göbek deliğini düzenli olarak temizlemene gerek yok.

 • Düzenli olarak duş alıp göbek deliğinin çevresinde etkili bir sabun kullandıktan sonra endişelenmeye gerek kalmayacaktır.
 • Dişlerden farklı olarak göbek deliği için sürekli bir bakıma gerek yoktur.
 • İPUÇLARI Göbek deliği kötü kokan ve göbek deliğinde kızarıklık oluşan insanlar, hassas ciltler için üretilen ürünler kullanabilir.

Göbek deliğinde oluşan kokunun en yaygın nedeni, göbek deliğini sabunla yıkadıktan sonra iyice durulamamaktır. Böyle durumlarda cilt kurur ve tahriş olur. Göbek deliği karnının kapalı ve iyileşmiş bir bölümüdür. Göbek deliğinden vücudunun içine hiçbir şey giremez.

Göbek deliğinden neden iltihap akar?

Göbek Deliği İltihabı Nedir? Her yaştan insanlarda göbek deliği iltihabı yaşanabiliyor. Göbek deliği içerisinde biriken kir, bakteri ve mantar ilerleyen dönemde göbek deliğinde enfeksiyon yaratabiliyor. Özellikle de gerekli tedavi erken bir zamanda yapılmaz ise bu durum da yaşamı tehdit edebilir.

Yeni doğan bebeklerin göbek deliğinde oluşan iltihap ve enfeksiyon kana karıştığında vücuda yayılma riski de artıyor. Kişi doğru bakım uyguladığı takdirde enfeksiyonların da önüne geçilebilir. Bu nedenle göbek deliğinde oluşan iltihap temizlenerek enfeksiyon riski ortadan kalkmalıdır. Kişinin göbek deliğinde oluşan yangılar genel olarak göbek deliği enfeksiyonu olarak bilinmektedir.

Göbek deliğinin yapısı gereği bakteri ve mantarlar göbek deliğine yerleştiği takdirde hızla çoğalabilirler. Bu durumda da göbek deliği iltihabı olur. Yeni doğan bebeklerin vücudu hassas olduğu için göbek bağı düşmeden ve ya göbek bağı düştükten sonra iltihap riski olabilir.

Göbek Deliği İltihabı Neden Olur? Göbek deliği iltihabının birbirinden farklı nedenleri olabilir. Göbek deliği iltihabı bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde sık sık görülebilir. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan göbek deliği iltihabının pek çok nedeni olabilir. Özellikle kötü hijyen alışkanlığı, yapısal bir biçimde göbek çukurunun dar olması, piercing kullanımı, aşırı şekilde kilo alınması, aşırı terleme ve göbek deliğinin çok fazla kurcalanması sonucunda göbek deliğinde iltihap oluşabilir.

Özellikle de kıyafetlerden artan yün, iplik ve benzer kısımların göbek deliğinde toplanması da uzun süre sonrasında göbek deliği iltihabına yol açabilir. Göbek deliği iltihabının en önemli belirtisi göbek deliğinden sıvı gelmesidir. Göbek deliği iltihabı enfeksiyonunun yayılmaması için dikkatli davranılmalıdır.

Göbek Deliği İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir? Her yaştan kişilerde göbek deliği iltihabı görülebilir. Göbek deliğinin kirlenmesi ve içerisinde kir birikmesi nedeni ile oluşan göbek deliği iltihabının tüm vücuda yayılmaması için mutlaka erken önlem alınması gerekir. Göbekte şiddetli ağrı ve akıntı olduğu takdirde bu belirti ciddiye alınmalıdır.

göbek deliğinden gelen kötü kokulu sıvı neden olur?

Göbekte kötü ve rahatsız edici akıntıların yanı sıra göbek etrafında kaşıntı ile kızarıklık da ciddiye alınmalı. Bu belirtiler görüldüğü andan itibaren mutlaka uzman bir doktora gitmek gerekir. Göbek deliği iltihabı yaşayan kişiler genel cerrahi bölümündeki doktorlara gidebilirler.

Göbek deliği iltihabına genel cerrahi bölümü bakar. Burada bulunan doktor en doğru tedavi yöntemini belirler. Göbek Deliği İltihabı Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Göbek deliği iltihabı yaşayan kişiler belirtilerin görüldüğü andan itibaren bunu mutlaka dikkate almalılar. Özellikle de belirtilerin ardından mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

Göbek deliği iltihabının erken belirlenmesi sonucu tedaviye başlanır. Göbek deliği iltihabının tedavisi hastanın enfeksiyon şiddeti ile hastanın yaşına göre belirlenir. Özellikle yeni doğan bebeklerde enfeksiyon hızla kana karışabilir. Bu şekilde iltihabın vücuda yayılma olasılığı da çok fazladır.

Göbek deliğine hangi yağ sürülür?

Vücuda ya da saçlara yağ sürmenin veya masaj yapmanın eski zamanlardan beri uygulanan bir uygulama olduğunu biliyoruz. Yağ sürmenin vücudu ve saçları beslemekten başka çok sayıda faydası bulunuyor. Göbek deliği, göbeğinizde bulunan küçük bir delikten daha fazlasıdır.

Göbek deliği vücuttaki çeşitli damarlara bağlıdır ve yağ kullanılarak beslendiğinde çeşitli sağlık sorunlarına çare olabilmektedir. İster hindistancevizi ister ister biberiye yağı isterseniz de başka bir yağ kullanın, kullandığınız tüm yağlar sağlığınız açısından fayda sağlayacaktır. Göbek deliğinin yağlanmasının bilimsel ismi Pechoti yöntemidir.

Geleneksel bilime göre göbek deliği esansiyel yağları ve kokuları emebilmekte ve vücuttaki Pechoti bezine bağlanmaktadır. Her ne kadar bu açıklamanın ardında klinik kanıtlar bulunmasa da terapötik masajın vücudumuz üzerinde mucizeler yarattığını biliyoruz.

Kirleri temizler

Göbek deliğimize yeteri kadar özen göstermiyoruz. Göbek deliğindeki kirleri temizlediğinizde mikroplardan kurtulmuş olur ve mideniz ile göbek deliğinizi olası sorunlardan korumuş olursunuz.

Cildinizi arındırır

Parlayan bir yüz ve daha iyi bir cilt dokusu istiyorsanız, göbek deliğinizi düzenli olarak yağlamalısınız. Göbek deliğinizi yağlamanız kanınızı arındıracak ve vücudunuzdaki düzensizlikleri ve lekeleri ortadan kaldıracaktır. Neem yağı, kuşburnu yağı, hindistancevizi yağı ve limon uçucu yağı gibi terapötik yağlar kullanmanız cildinizi arındırmanızda işinize yarayabilir.

Günlük enfeksiyonlardan kurtulmanızı sağlar

Göbek deliğinizi temizlemediğinizde hem iç hem de dış enfeksiyonlar bakımından hassas hale gelirsiniz. Yağlar, enfeksiyonları tedavi etmek ve mikropları doğal olarak öldürmek için iyi bir seçenektir. Hardal yağı ya da çay ağacı yağı gibi yağlarla hem bakterileri öldürebilir hem de bunların sizi tekrar hasta etmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Mide sorunlarını tedavi eder

Mideniz ağrıyorsa, şişkinse ya da bulanıyorsa göbek deliğinize hardal ve zencefil yağından oluşan bir karışım sürebilirsiniz.

Göbek deliğinde akıntı ve koku neden olur?

Göbek deliği temizliğini çoğumuz ihmal ederiz. Neyse ki uzmanlar düzenli banyo yapmanın, göbeği kirlerden arındırmak için yeterli olduğunu, ayrıca bakım gerekmediğini bildiriyor. Ancak göbek deliği karanlık ve nemli bir alan olduğundan kolaylıkla bu bölgede enfeksiyon meydana gelebilmektedir.

 1. Ter, kir, bakteri ve giysilerin tüyleri göbekte birikip,zamanla kötü kokuya neden olabilir.
 2. Yenidoğan bebeklerdeki göbek kordonu güdüğü de, yaşamın ilk birkaç haftasında göbek bölgesindeki iyileşme sürecinde, hafif nahoş bir koku yayabilir.
 3. Genellikle düzenli banyo yapmak dışında göbek bölgenize özel bir bakım, temizlik uygulamanız gerekmez, fakat göbek kokusundan muzdaripseniz kokuyu bertaraf etmek için yapabileceğiniz şeyler de mevcuttur.
You might be interested:  W Lab Kolajen Peptit Krem Nasıl Kullanılır?

Göbek deliği kokusunun en sık karşılaşılan nedenleri

Göbek deliğinde mantar enfeksiyonuFistülÇeşitli enfeksiyonlarGöbek ve çevresinde kistGenetikOmfalit

Göbeğim kokuyor, ne yapayım? Doktorlar cevaplıyor Sual: Göbek deliğim kendimi bildim bileli kokuyor. Göbek temizliğine dikkat etmeme rağmen bu durumdan kurtulamıyorum. Ne yapmalıyım? CEVAP Cildiye Mütehassısı Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu’nun cevabı: (Orada fistül olabilir, en kısa zamanda genel cerrahi doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.) Sual: Göbek deliği kokusundan muzdarip olduğum için sağlık ocağına gittim.

Doktor tentürdiyotla günde 3 kez orayı temizlememi bildirdi. Sizce bu doğru yöntem mi? CEVAP Cildiye Uzm. Dr. Berna Aksoy’un cevabı: (Göbek deliği çevreniz mikrop kapmış olabilir, şayet böyleyse tendürdiyot kullanımı doğrudur. Ancak göbek granülomu de göbek deliği kokusuna neden olabildiğinden, doğru teşhis ve tedavi için mutlaka genel cerrahiye başvurmalısınız.) Sual: 1 aydır göbek deliğimden kötü koku geliyor ayrıca beyaz renkte iltihap da çıkıyor.

Ne yapmalıyım? CEVAP Dahiliye doktoru Uzm. Dr. Egemen Cebeci’nin cevabı: (Anlattığınız durum omfalit yani göbek deliği iltihabı gösteriyor. Lokal antibiyotik kremleri bölgeye uygulamakla genellikle enfeksiyon azalır. Banyo sonrası göbek deliğini kurulayın, ıslak ve nemli kalmamasına dikkat edin.) Sual: Göbek deliğimden özellikle terlediğim zamanlarda pis bir koku geliyor ancak herhangi bir ağrı söz konusu değil.

 • Bu durumun nedeni enfeksiyon mudur? CEVAP Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.
 • Enan Keskin’in cevabı: (Bu durum kesin enfeksiyona bağlı ancak kokuya neden olan mikroorganizmanın belirlenip tedavi edilmesi için kültür ve antibiyogram yapılmalıdır.
 • Genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.) Göbek, göbek deliği kokusu nasıl geçer? 1.

Adım Maryland üniversitesi’nden Uzman Dr. Margaret Steam, bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı tuz karıştırıp, parmak uçlarını bu suya batırıp, göbek deliğine ve göbek çevresine nazikçe masaj yapıp ardından yumuşak bir bez ile kurulamayı öneriyor.2. Adım Banyo yaptıktan sonra göbek deliğinizi havlu yahut pamukla kurulayın.

Göbek deliği iltihabı nasıl anlaşılır?

Göbek deliği iltihabının belirtileri şunlardır – İltihap Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak hafiften şiddetliye göre değişkenlik gösterir. Ağrı Enfeksiyon ilerledikçe ağrı dayanılmaz boyuta gelebilir ve kişiye oldukça rahatsızlık verir. Kızarıklık Bölgede enfeksiyon olduğundan kızarıklık daha belirgindir.

 1. Hassasiyet İltihap arttıkça bölge dokunmaya daha hassas hale gelir, dokununca ağrı görülebilir.
 2. Akıntı Enfeksiyöz organizmalara bağlı olarak göbek deliğinden kanla karışık irin, şeffaf su veya çeşitli renklerde akıntı çıkabilir.
 3. Sıcaklık Enfeksiyon bölgeye çok fazla kan akışı olduğundan, göbek ısısı normalden daha yüksek bir hale gelebilir.

Ciddi enfeksiyon belirtileri

AteşLenf bezlerinde şişlikGenel anlamda rahatsız hissetmeBulantıKusma

Göbek deliği neden kızarır ve kaşınır?

GÖBEK DELİĞİ NEDEN KAŞINIR? – Göbek deliği birkaç nedenden dolayı kaşınabilir, ancak kaşıntının arkasındaki neden kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Örneğin, egzama ve kontakt dermatit gibi cilt rahatsızlıkları, göbek deliğinin kaşınmasına neden olabilir, ancak bu, göbeğin kendisiyle ilgili herhangi bir sorundan kaynaklanmaz.

Göbek deliği enfeksiyonu nedir?

Her yaştan insanı etkileyebilen göbek deliği iltihabı, belirtileri gözle görülebilen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. – Yapısı gereği birçok bakteri, mantar ve kire ev sahipliği yapabilen göbek deliği nde meydana gelen enfeksiyonlar, gerekli tedavinin zamanında yapılmaması durumunda yaşamı tehdit edebiliyor.

Özellikle yenidoğanlarda görülen enfeksiyonun kana karışma ve vücuda yayılma riski olabilirken, doğru bakımı uygulamaları ile bu durumun önüne geçilebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. İbrahim Ötgün, göbek deliği iltihabı ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Anatomik olarak göbek deliğinde (umblikus) oluşan yangılar, göbek deliği enfeksiyonu (omfalit) olarak adlandırılmaktadır.

Yapısı gereği bakterilerin ve mantarların kolaylıkla çoğalabileceği bir yer olan göbek deliğinde ortaya çıkan enfeksiyonlar her yaşta görülebilir. Ancak yenidoğan (0-28 gün) omfalit için oldukça hassas bir dönem olup, göbek bağı düşmeden önce veya düştükten sonra oluşabilir.

Göbek deliğinden sıvı gelmesi nasıl geçer?

Göbekten su veya herhangi bir sıvı gelmesi, urakal kist, patent urakus, pamukçuk, mantar enfeksiyon, kullanılan piercingin iltihaba yol açması gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Gelen akıntının rengi genelde şeffaftır fakat enfeksiyon türüne bağlı olarak koyu veya açık bir renk de alabilir.

 1. Bu enfeksiyonlar, son derece kötü kokulu olabilir ve genellikle tıbbi müdahale gerektirebilir.
 2. Göbeğinizden sıvı geliyorsa, derhal bir genel cerrahi doktoruna başvurmalısınız.
 3. Çoğu durumda göbekten su gelmesi ciddi bir sorun olarak değerlendirilmez ve ilaçlarla kısa sürede tedavi edilebilir.
 4. Urakal kist Urakal kist, vücudun göbek bölgesinde meydana gelip karın ağrısına yol açabilir.

Urakal kistle ilgili en sık karşılaşılan semptomlar; göbekten su yahut sıvı gelmesi, yüksek ateş, ağrılı idrara çıkma ve karın çevresinde görülen yumrulardır. Bu kist türü nadir görülür ve göbek sızıntısından önce çeşitli belirtiler ile kendini gösterir.

 1. Urakus Urakus, genellikle gebe kadın doğum yaptıktan sonra ortaya çıkar ve mesane ile göbek kordonu arasındaki açıklıktan dolayı meydana gelir.
 2. Urakusta göbek deliğinden idrar sızar, küçük bir cerrahi operasyon ile durum tedavi edilebilir.
 3. İyileşme süreci oldukça kısadır.
 4. Enfeksiyon riskini önlemek için ameliyattan sonra hijyene mümkün mertebe dikkat etmelidir.

Mantar enfeksiyonu Mantar enfeksiyonu ve pamukçuk, her ikisi de mantar üremesinden kaynaklandığından birbirine çok benzerler. Göbek mantar enfeksiyonu sırasında göbek deliği çevresi kızarık, kaşıntılı, tahriş bir görüntüde olabilir. Göbekte oluşan mantarın bir diğer belirtisi de göbekten gelen sudur.

Doktorun reçete ettiği anti-fungal kremi kullanarak kısa sürede şifaya kavuşabilirsiniz. Pamukçuk Pamukçuk, candida mantarından dolayı meydana gelir ve cilt, ağız çevresi ve göbek deliği gibi vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilir. Bu enfeksiyon da anti-fungal kremle tedavi edilebilir fakat lokal bir hastalık olduğundan iyileşmesi daha fazla zaman alabilir.

Sebasöz kisti Sebasöz kisti, vücudun her yerinde çok yaygın görülen ve göbekten su gelmesine neden olabilen bir kist türüdür. Göbekten gelen sıvı için ne yapmalı, hangi doktora gitmeli? Göbek deliğinizden su geliyorsa bir genel cerrahi uzmanınabaşvurmalısınız.

You might be interested:  Nivea Soft Krem Ne Işe Yarar?

Göbek deliği akıntısı neden olur?

Göbek deliğinden sıvı gelmesi nasıl geçer? Göbek deliği iltihabı birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Özellikle göbek deliğinde sivilce çıkması gibi problemlerle birleşerek hastanın canının yanmasına sebebiyet verebilir. Göbek deliği enfeksiyonu herkesin kaçınılması gereken bir rahatsızlıktır.

Göbek deliğinin kokması normal mi?

GÖBEK DELİĞİ KOKUSU NEDENLERİ – Yetersiz hijyen, bölgenin hava almaması, ölü deri hücreleri ve tüy birikintileri göbek deliğinde bakteri gelişimine neden olur. Düzenli olarak duş aldıktan sonra göbek deliğinizi iyi bir şekilde kurulamazsanız mkroplar çoğalır.

 • Nemli kalan göbek deliğindeki bakteriler çeşitli sorunlara neden olabilir ve koku devam eder.
 • Iyafetler de göbek deliğinde kokuya neden olabilir.
 • Bunun sebebi ise tekstil lifleri veya kumaş tüylerinin göbek deliği kıvrımlarında birikmesidir.
 • Bu atıklar uzun zaman göbek deliğinde beklerse göbek taşı bile oluşturabilirler.

Göbek deliğinde oluşan kötü koku zamanla enfeksiyona dönebilir.

Göbek deliğine hangi yağ sürülür?

Vücuda ya da saçlara yağ sürmenin veya masaj yapmanın eski zamanlardan beri uygulanan bir uygulama olduğunu biliyoruz. Yağ sürmenin vücudu ve saçları beslemekten başka çok sayıda faydası bulunuyor. Göbek deliği, göbeğinizde bulunan küçük bir delikten daha fazlasıdır.

Göbek deliği vücuttaki çeşitli damarlara bağlıdır ve yağ kullanılarak beslendiğinde çeşitli sağlık sorunlarına çare olabilmektedir. İster hindistancevizi ister ister biberiye yağı isterseniz de başka bir yağ kullanın, kullandığınız tüm yağlar sağlığınız açısından fayda sağlayacaktır. Göbek deliğinin yağlanmasının bilimsel ismi Pechoti yöntemidir.

Geleneksel bilime göre göbek deliği esansiyel yağları ve kokuları emebilmekte ve vücuttaki Pechoti bezine bağlanmaktadır. Her ne kadar bu açıklamanın ardında klinik kanıtlar bulunmasa da terapötik masajın vücudumuz üzerinde mucizeler yarattığını biliyoruz.

Kirleri temizler

Göbek deliğimize yeteri kadar özen göstermiyoruz. Göbek deliğindeki kirleri temizlediğinizde mikroplardan kurtulmuş olur ve mideniz ile göbek deliğinizi olası sorunlardan korumuş olursunuz.

Cildinizi arındırır

Parlayan bir yüz ve daha iyi bir cilt dokusu istiyorsanız, göbek deliğinizi düzenli olarak yağlamalısınız. Göbek deliğinizi yağlamanız kanınızı arındıracak ve vücudunuzdaki düzensizlikleri ve lekeleri ortadan kaldıracaktır. Neem yağı, kuşburnu yağı, hindistancevizi yağı ve limon uçucu yağı gibi terapötik yağlar kullanmanız cildinizi arındırmanızda işinize yarayabilir.

Günlük enfeksiyonlardan kurtulmanızı sağlar

Göbek deliğinizi temizlemediğinizde hem iç hem de dış enfeksiyonlar bakımından hassas hale gelirsiniz. Yağlar, enfeksiyonları tedavi etmek ve mikropları doğal olarak öldürmek için iyi bir seçenektir. Hardal yağı ya da çay ağacı yağı gibi yağlarla hem bakterileri öldürebilir hem de bunların sizi tekrar hasta etmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Mide sorunlarını tedavi eder

Mideniz ağrıyorsa, şişkinse ya da bulanıyorsa göbek deliğinize hardal ve zencefil yağından oluşan bir karışım sürebilirsiniz.

Göbek deliğinde akıntı ve koku neden olur?

Göbek deliği temizliğini çoğumuz ihmal ederiz. Neyse ki uzmanlar düzenli banyo yapmanın, göbeği kirlerden arındırmak için yeterli olduğunu, ayrıca bakım gerekmediğini bildiriyor. Ancak göbek deliği karanlık ve nemli bir alan olduğundan kolaylıkla bu bölgede enfeksiyon meydana gelebilmektedir.

 • Ter, kir, bakteri ve giysilerin tüyleri göbekte birikip,zamanla kötü kokuya neden olabilir.
 • Yenidoğan bebeklerdeki göbek kordonu güdüğü de, yaşamın ilk birkaç haftasında göbek bölgesindeki iyileşme sürecinde, hafif nahoş bir koku yayabilir.
 • Genellikle düzenli banyo yapmak dışında göbek bölgenize özel bir bakım, temizlik uygulamanız gerekmez, fakat göbek kokusundan muzdaripseniz kokuyu bertaraf etmek için yapabileceğiniz şeyler de mevcuttur.

Göbek deliği kokusunun en sık karşılaşılan nedenleri

Göbek deliğinde mantar enfeksiyonuFistülÇeşitli enfeksiyonlarGöbek ve çevresinde kistGenetikOmfalit

Göbeğim kokuyor, ne yapayım? Doktorlar cevaplıyor Sual: Göbek deliğim kendimi bildim bileli kokuyor. Göbek temizliğine dikkat etmeme rağmen bu durumdan kurtulamıyorum. Ne yapmalıyım? CEVAP Cildiye Mütehassısı Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu’nun cevabı: (Orada fistül olabilir, en kısa zamanda genel cerrahi doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.) Sual: Göbek deliği kokusundan muzdarip olduğum için sağlık ocağına gittim.

Doktor tentürdiyotla günde 3 kez orayı temizlememi bildirdi. Sizce bu doğru yöntem mi? CEVAP Cildiye Uzm. Dr. Berna Aksoy’un cevabı: (Göbek deliği çevreniz mikrop kapmış olabilir, şayet böyleyse tendürdiyot kullanımı doğrudur. Ancak göbek granülomu de göbek deliği kokusuna neden olabildiğinden, doğru teşhis ve tedavi için mutlaka genel cerrahiye başvurmalısınız.) Sual: 1 aydır göbek deliğimden kötü koku geliyor ayrıca beyaz renkte iltihap da çıkıyor.

Ne yapmalıyım? CEVAP Dahiliye doktoru Uzm. Dr. Egemen Cebeci’nin cevabı: (Anlattığınız durum omfalit yani göbek deliği iltihabı gösteriyor. Lokal antibiyotik kremleri bölgeye uygulamakla genellikle enfeksiyon azalır. Banyo sonrası göbek deliğini kurulayın, ıslak ve nemli kalmamasına dikkat edin.) Sual: Göbek deliğimden özellikle terlediğim zamanlarda pis bir koku geliyor ancak herhangi bir ağrı söz konusu değil.

Bu durumun nedeni enfeksiyon mudur? CEVAP Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin’in cevabı: (Bu durum kesin enfeksiyona bağlı ancak kokuya neden olan mikroorganizmanın belirlenip tedavi edilmesi için kültür ve antibiyogram yapılmalıdır. Genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.) Göbek, göbek deliği kokusu nasıl geçer? 1.

Adım Maryland üniversitesi’nden Uzman Dr. Margaret Steam, bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı tuz karıştırıp, parmak uçlarını bu suya batırıp, göbek deliğine ve göbek çevresine nazikçe masaj yapıp ardından yumuşak bir bez ile kurulamayı öneriyor.2. Adım Banyo yaptıktan sonra göbek deliğinizi havlu yahut pamukla kurulayın.

Göbek deliği iltihabı nasıl anlaşılır?

Göbek deliği iltihabının belirtileri şunlardır – İltihap Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak hafiften şiddetliye göre değişkenlik gösterir. Ağrı Enfeksiyon ilerledikçe ağrı dayanılmaz boyuta gelebilir ve kişiye oldukça rahatsızlık verir. Kızarıklık Bölgede enfeksiyon olduğundan kızarıklık daha belirgindir.

 • Hassasiyet İltihap arttıkça bölge dokunmaya daha hassas hale gelir, dokununca ağrı görülebilir.
 • Akıntı Enfeksiyöz organizmalara bağlı olarak göbek deliğinden kanla karışık irin, şeffaf su veya çeşitli renklerde akıntı çıkabilir.
 • Sıcaklık Enfeksiyon bölgeye çok fazla kan akışı olduğundan, göbek ısısı normalden daha yüksek bir hale gelebilir.

Ciddi enfeksiyon belirtileri

AteşLenf bezlerinde şişlikGenel anlamda rahatsız hissetmeBulantıKusma

Göbek deliği neden kızarır ve kaşınır?

GÖBEK DELİĞİ NEDEN KAŞINIR? – Göbek deliği birkaç nedenden dolayı kaşınabilir, ancak kaşıntının arkasındaki neden kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Örneğin, egzama ve kontakt dermatit gibi cilt rahatsızlıkları, göbek deliğinin kaşınmasına neden olabilir, ancak bu, göbeğin kendisiyle ilgili herhangi bir sorundan kaynaklanmaz.