Güneş Yanığı Sonrası Cilt Soyulması Nasıl Geçer?

06.11.2022 0 Comments

Güneş Yanığı Sonrası Cilt Soyulması Nasıl Geçer
Cilt soyulmasına ne iyi gelir? Güneşten kaynaklanan cilt soyulması nasıl geçer? Soyulan deri kendini yeniler mi? İşte, cilt soyulmasına 6 doğal yöntem: Güneş Yanığı Sonrası Cilt Soyulması Nasıl Geçer 13 Temmuz 2022, 15:23 Yaz aylarında en çok yaşanan problemlerden biri de güneş yanığı ve ardından gelen cilt soyulmasıdır. Güneş yanığından belli bir süre sonra ciltte soyulmalar meydana gelir. Özellikle açık tenli ve hassas ciltlerde daha fazla görülür.

Başta burun olmak üzere en çok omuzlarda görülür. Bu soyulma, vücudun savunma mekanizmasının getirdiği bir sonuçtur. Cildin epiderm tabakası hasar görür ve cilt yoğun bir şekilde sıvı kaybı yaşar. Ölen hücreler soyulma yoluyla ciltten atılır. Cilt soyulmasından sonra derinin düzelmesi 1-2 haftayı bulabilir.

Bu süre içinde 1-2 hafta her türlü peeling işleminden uzak durulması gerekir. Cilt soyulmaya başlandığında soğuk bir dış alınmalı ve nemlendirici uygulanmalıdır. Ayrıca soyulan bölgeleri kapatacak kıyafetler tercih edilmelidir. Peki, cilt soyulması nasıl geçer? İşte, cilt soyulmasına iyi gelen yöntemler:

Vazelin

Vitamin açısından zengin olan vazelin, güneş yanığı sonrası soyulan cildin daha hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar. Ayrıca soyulması esnasında oluşan kaşıntıların da önüne geçer. Derinin soyulduğu yerlere vazelin sürerek ölü derinin bir an önce atılmasını sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera

E vitamini ve antioksidan bakımından zengin olan aloe vera, cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olur. Aloe vera jelini soyulan cilde masaj yaparak sürün. Ancak bölgeyi çok fazla bastırmamaya özen gösterin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, cilde nem kazandırır ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Zeytinyağını soyulan cilde masaj yaparak sürebilirsiniz.

Salatalık

Salatalık, E vitamini içeriğiyle cildi besler. Salatalığı blenderdan geçirerek püre haline getirin. Salatalık püresini soyulan bölgeye gün içinde 3 defa sürün ve masaj yaparak yedirin. Salatalık, soyulmanın yaşandığı bölgedeki doku hasarını tamir eder ve cildi nemlendirir.

You might be interested:  Oksijen Maskesi Cilt Ne Işe Yarar?

Süt

Cilde nem kazandıran en doğal malzemelerden biri de süttür.

Güneş yanığından oluşan yüz soyulmalar nelerdir?

Güneşte fazla kalmaktan oluşan yüz soyulmaların da soyulan bölgelerde ortaya çıkan yeni deri güneşten uzak tutulmalı ve nemlendirici kremler ile derideki gerginlik azaltılmalıdır. Güneş yanığından dolayı yüzde soyulma varsa kesinlikle ölü derinin kendisini atmasını bekleyin. Kesinlikle kendiniz soymaya kalkmayın.

Peki, Güneş yanıklarında omuzlar daha çok yanar?

Genellikle güneş yanıklarında omuzlar daha çok yanar fakat cildi hassas insanlarda yüzünde de soyulmalar meydana gelebilir. Çirkin bir görüntü oluşturabilmektedir. Ve yüzünde yanıkları olan insanlarda bir telaş hali olabilir.

Peki, Güneş yanığından oluşabilecek lekeler nelerdir?

Kesinlikle kendiniz soymaya kalkmayın. Elle soyulan güneş yanığı derileri iz olarak kalma ihtimali vardır. Güneş yanığından oluşabilecek lekelere en kolay doğal çözüm ise bal, limon ve yumurta sarısı karışımının cilde maske olarak uygulanarak bir saat bekletilmesi ile yapılan maskedir.