Hangi Cilt Serumu Ne Işe Yarar?

21.10.2022 0 Comments

Hangi Cilt Serumu Ne Işe Yarar
Hangi Serum Ne İşe Yarar? – Hyaluronik Asit Serum: Cildi nemlendirir, besler, cilt altı dokuların kendi kendini onarabilmesi ve kolajen sentezi için Hyaluronik asit çok önemlidir. Hyaluronik asit serum gündüz ve gece olmak üzere her gün kullanılabilir.25 yaşından itibaren tüm cilt tipleri için uygundur.

 1. Bileşen hakkında detaylı bilgi için Hyaluronik Asit Nedir ve Evde Nasıl Kullanılır? makalemize göz atın! C Vitamini Serum: C vitamini çok güçlü bir antioksidan etki yaratır, cildi aydınlatır, sıkılaştırır, cilt tonunu eşitler.
 2. Cilt altı dokuların yenilenmesine yardımcı olduğu için yaşlanma karşıtı etkili koruma sağlar.

C vitamini serum sadece geceleri kullanılmalıdır.25 yaşından itibaren C vitamini serum kullanabilirsiniz. Tüm cilt tipleri için uygundur. Retinol Serum: Retinol cildi sıkılaştırır, yaşlanma karşıtı koruma sağlar, akne oluşumunu engeller, kırışıklıkları açar.

 • Daha çok olgun ciltler ve akne sorunu ile mücadele eden genç ciltlerin kullandığı retinol serumdan en iyi şekilde faydalanmak için temizlenmiş cilde uyumadan önce uygulamak gerekir.
 • Niacinamide Serum: Leke tedavisinde etkili Niacinamide serum aynı zamanda gözenek sıkılaştırma özelliğine sahiptir, akne ve siyah nokta tedavisinde kullanılır.

Her yaşta ve her cilt tipi için uygun olan Niacinamide serum, temizlenmiş cilde gece uyumadan önce uygulanmalı ve leke oluşmasın ihtimaline karşı sabahları suyla ciltten durulanmalıdır. Kolajen Serum: Yaşlanma karşıtı korumada etkilidir, cildi gençleştirir, kırışıklık görünümünü azaltır, cildi canlandırır, sıkılaştırır ve cilt rengi daha ışıltılı hale gelir.

 1. Olajen sayesinde fibroblastların güçlenmesi ile çevresel faktörlerin olumsuz etkilerine karşı cilt bariyerinin savunma gücü artar.
 2. Serum hakkında detaylı bilgi için Kolajen Nedir ve Ne İşe Yarar? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 3. Cildin en önemli gençlik kaynağı kolajen serum genellikle otuzlu yaşlardan itibaren kullanılmaya başlanılır, daha erken kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Temizlenmiş cilde her gece uygulanabilir. Etkisini artırmak için haftada bir peeling sonrası uygulanabilir, ayda bir defa dermaroller ile serumun daha derinlere etki etmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt için hangi serum kullanılır?

Cilt bakım rutinin vazgeçilmez anahtarlarından biri cilt serumlarıdır. Cilt serumları konsantre bir yapıya sahiptir. Bu sebeple içeriğinde hangi özellik baskınsa onu yoğun bir şekilde uygular. Bu kadar yoğun olmasına karşılık cilt serumlarının yapısı hafiftir ve ciltte ağırlık yapmaz.

Cilt bakım serumları en etkili cilt bakım ürünlerinden biridir. Cilde ihtiyacını doğrudan vererek bakım yapar. Böylece cilt daha aydınlık ve taze bir görünüme kavuşur. Cilt serumlarının düzenli olarak kullanılması gerekir. Çünkğ cilt serumlarının etkisi zaman geçtikçe görülmeye başlar. Cilt bakım serumlarının birçok çeşidi bulunur ve siz cildinizin en çok neye ihtiyacı var ise ona uygun bir içeriğe sahip olan cilt bakım ürününü seçmelisiniz.

Cilt bakım serumları; nemlendirici, tazeleyici, canlandırıcı, aydınlatıcı, leke karşıtı ve göz çevresine özel gibi birçok seçeneğe sahiptir. En çok tercih edilen cilt bakım serum markalarını ise The Purest Solutions, Vichy, Skinceuticals, Instıtut Esthederm, La Roche Posay, Herbaderm,The NewLab olarak sıralayabiliriz.

Cilt bakım serumlarında en önemli nokta serumun içeriğidir. En çok tercih edilen içerikler; C vitamini, Hyalüronik asit, Niacinamide, Seramid, E vitamini, Ferulic asit, Kolajen, Retinol ve bitkisel içeriklerdir. Hyalüronik asit, Niacinamide ve Seramid içerikli yüz serumları cilde nem verirken C ve E vitamini antioksidan içeriğine sahip serumlar cilde parlaklık verir.

Ayrıca Kolajen ve Retinol serumları cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur ve yaşlanma karşıtı etki sunar. Serumlar cilt yapısındaki sorunlara; kuruluk, nemsizlik, ince çizgi ve kırışıklık görünümü, leke görünümünü, yaşlanmaya bağlık olarak esneklik kaybı gibi çözüm üretmeyi hedefler. Hangi Cilt Serumu Ne Işe Yarar Cilt Bakım Serumları Ne Zaman Kullanılmalı? Serum kullanmaya 20’li yaşlarda başlamak yeterlidir ve serum kullanmaya başlamak için ciltte bir sorun olmasına gerek yoktur. Cilt bakım serumlarını cildin iyi görünmesini korumak için de kullanabilirsiniz. Bu şekilde cilt olduğundan daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşmuş olur.

 • Eğer cilt leke görünümünün oluşmasına meyilliyse veya çok kuru olduğu için kırışık görünümüne meyilliyse erken yaşta başlamak çok daha faydalı olacaktır.
 • Bu şekilde ciltte daha sonradan meydana gelebilecek sorunların önüne geçmiş olursunuz.
 • Cilt bakım serumlarını kullanmadan önce mutlaka cildin temizlenmiş kirden ve yağdan arınmış olması gerekir.
You might be interested:  Hamilelikte Cilt Lekeleri Için Ne Yapılmalı?

Eğer kirden ve yağdan arınmayan bir cilde uygularsanız istediğin etkiye ve maksimum performansa ulaşamayabilirsiniz. Cilt bakım serumlarını hem sabah hem akşam günde iki kez uygulamaya müsaittir. Hatta bu şekilde daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Üründe belirtilen miktarda parmak uçlarınıza alıp tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Hangi yüz serumu daha iyi?

En İyi Cilt Serumu Listesi

Sıra Markalar Editör Puanı
1 Mamaaura Concentrate Serum 10/10
2 Collagen Life Pro 10/9.9
3 Estee Lauder Advanced Night Repair 10/9.8
4 Pure Vitamin C + Hyaluronic Acid 10/9.7

Yüz serumu hangi aşamada kullanılır?

Yüz serumu nedir? – Yüz serumu, cildini temizledikten sonra, nemlendirmeden önce cildine uygulayabileceğin, güçlü içerikleriyle doğrudan cildine etki eden bir cilt bakım ürünüdür. Yüz serumunun esas görevi, çok yüksek konsantrasyonda aktif içerik bulundurduğu için cildin derinliklerine nüfuz etmesidir.

C vitamini serumu ile ne kullanılmaz?

C vitamini ile salisilik asit veya glikolik asit kullanılır mı? – Hangi Cilt Serumu Ne Işe Yarar Cevap: Hayır C vitamini, askorbik asit adıyla da bilinen bir asit türü. Salisilik asit ve glikolik asit gibi AHA/BHA formu ile birlikte kullanılması önerilmiyor. Bu içerikleri üst üste kullandığında, birbirlerinin etkilerini nötrlüyorlar ve tahrişe neden olabiliyorlar.

C vitamini serumu hangi marka iyi?

En İyi C Vitaminli Serum Listesi

Sıra Model Cilt Tipi
1 La Rache Posay Hassas ciltler
2 Garnier Tüm ciltler
3 Kiehl’s Tüm ciltler
4 Skinceuticals Tüm ciltler

Cilt lekeleri için hangi serum?

La Roche Posay Pipmentclar Serum – PIGMENTCLAR UV SPF30, lekelerin görünümünü azaltmaya ve cilt tonunu uzun süreli olarak eşitlemeye yardımcı oluyor. Bu serum, LHA’yı güçlü Fe-Resorcinol + Ginkgo özü + Ferulik Asit kompleksi ile birleştirerek anında ve kalıcı bir etki sağlıyor.

C vitamini ciltte leke yapar mı?

C Vitamininin Cilde Faydası? – Az Bilinen 7 Etki – C Vitamininin Cildinize Faydaları Diğer bileşenlerin aksine, en çok övgüyü C vitamini hak ediyor. Çoğumuz sağlık açısından faydalarına az çok aşinayız. Fakat, bu antioksidan aynı zamanda cilt bakım rutinlerinin de vazgeçilmez bir parçası.

 1. C vitamini, yaygın özellikleri ve cildi yenileyebilmesi sayesinde, cilt temizleme ürünlerinden, serumlara, nemlendiricilere ve yüz maskelerine kadar her ürünün formülünde yerini almış durumda.
 2. C Vitamininin Sağlık ve Cilt Bakımına Yararları Sağlık dendiğinde, akla C vitamininin gelmemesi işten bile değil.

En güçlü antioksidanlardan biri” olan bu bileşen yalnızca güzelliğe değil, sağlığa da katkı sağlıyor. Önemli sağlık sorunlarına iyi gelmesinin yanı sıra, C vitamini cildiniz için de oldukça yararlı. Cilt bakımı nda, C vitamininin bilinen en iyi özelliği ise yaşlanma geciktirici olması.

 • Antioksidan yapısı ile yaşlanmanın sinir bozucu belirtileri ile başa çıkmanızı sağlıyor.
 • C vitamini kollajen üretimini uyarır ve üretilen kollajen cildin kalitesini ve dokusunu arttırır.
 • İlaveten, bu cilt harikası vitamin, tirozinaz isimli enzimin salgılanmasını önleyerek tirozinin melanine dönüşmesini engeller ve böylece cilt renginin değişmesinin (hiperpigmentasyon) önüne geçer Ancak tek süper gücü kolajen arttırması ve hiperpigmentasyonu önlemesi değil.

C vitamini, güneş ışığına fazla maruz kalmaktan oluşan hasarı da önlüyor. C vitamini serbest radikal kaynaklı hasarları önlemenin yanı sıra, cildi aydınlatır ve koyu renkli lekelerin solmasına yardımcı olur. Üstüne üstlük, cildin sıkılaşmasını sağlayarak, bu sayede ince çizgilerin önlenmesine katkıda bulunur.

 1. C vitamininin en iyi yanı ise, (sayılamayacak kadar çok güzellik yararı dışında) bazı diğer abartılmış cilt bakım malzemelerinin aksine, önlemlerle dolu koca bir liste içermemesi.
 2. C vitamini cilt bakımında kullanıldığında güvenli, hassas ve etkilidir.
 3. Mutlaka Denemeniz Gereken C Vitamini Ürünleri C Vitamini, cildiniz için her bakımdan yararlı olabilir.
You might be interested:  Cilt Lekeleri Neden Olur Nasıl Geçer?

Ancak, her formül aynı etkiyi göstermeyebilir. Deriye nüfuz eden ve cildi nemlendiren ürünlerin verimliliği diğerlerine nazaran daha fazla. Eğer siz de etkili bir C vitamini ürünü arıyorsanız, sizler için önerdiğimiz ürünlere bir göz atın; 1. Serbest Radikalleri Engelleyin Bu C vitamini serumu, olmazsa olmaz cilt ürünlerinden biridir. Deneyin: Skinceuticals C E Ferulic Antioksidan Bakım 30ml 2. Nemlendirin Uzmanların görüşü C vitaminli formüllerin aşırı nemlendirici olması yönünde. Caudalie Vineactiv Üç Etkili Nemlendirici Bakım Kremi tam olarak bunun için geliştirilmiş bir ürün. Portakal, limon ve üzüm özü içeren bu eşsiz krem kirlilik partiküllerinin ciltte birikmesini sınırlarken, kırışıklık görünümünün azalmasına da yardımcı oluyor.

C vitamini cilt lekelerini geçirir mi?

Aydınlık Bir Cilt için C Vitamini – C vitamini özellikle cildin üst katmanı olan epidermiste yoğun olarak bulunur fakat yaşlanma ve UV ışınlarına maruz kalmak ciltteki C vitamini oranını düşürür. C vitamini ciltte kolajen üretimini arttırdığı gibi aynı zamanda melanin üretimini azaltarak lekelerin görünümünün iyileşmesine yardımcı olur ve cilt bariyerini güçlendirerek yenilerinin oluşmasının önüne geçer.

 • C vitamininin cildi aydınlatma, sivilce iltihabını ve kızarıklığını alma ve serbest radikalleri etkisiz hale getirme özellikleri de bulunur.
 • C vitamini kullanırken dikkat edilmesi gereken, tıpkı AHA ve BHA kullanımında olduğu gibi, cildin mutlaka güneşe karşı korunmasıdır.
 • Ayrıca cildi C vitamini kullanmaya alıştırmak ve irrite olmasını önlemek için en düşük dozda başlamak ve kullanım sıklığını yavaş yavaş arttırmak çok önemlidir.

Cildinizin hassasiyet durumuna göre aşağıdan seçiniz.

Kaç çeşit serum var?

Serum Çeşitleri – Serum fizyolojik denen şey izotonik sodyum klorür solüsyonudur. Diğer bir deyişle su ve tuz karışımıdır. Vücudun sahip olduğu yoğunluğa sahip olduğu için serum fizyolojik olarak isimlendirilir. Elektrolitli serum sıvı kaybının olduğu durumlarda hastalara uygulanır ve şeker, bikarbonat, potasyum gibi mineraller içerebilir.

 • Sadece şeker ve salin içeren serumlara şekerli serum denmektedir.
 • Vitaminli serum yine sıvı kaybı gibi durumlarda kullanılabilir.
 • Sıvı kaybı sıcak, yoğun egzersiz veya yüksek alkol tüketimi gibi sebeplerden kaynaklanabilir.
 • Multivitamin içerir.
 • Bunlar başlıca serum tipleridir.
 • Serumlar çok daha farklı içeriklere sahip olabilirler.

Hastanın durumuna göre farklı kokteyller yapılabilir. Bazı ilaçlar serum fizyolojiğin içine enjekte edilerek de uygulanabilmektedir. Örneğin kemoterapi de serum yoluyla uygulanır. Serum uygulamasıyla ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

C vitamini serumu her gün kullanılır mı?

C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır? – C serumu kullanımına dair en çok dikkat edilmesi gereken konu serumu karanlık ve nemsiz bir yerde muhafaza etmektir. C vitamini serumunu günlük bakımın bir parçası olarak düşünmek ve rutini bozmadan uygulamak gerekir.

Cilt için serum mu krem mi?

Krem cildi derinlemesine nemlendirir ve besler; serum ise belli bir sorunla mücadele eder: kuruluk, düşük cilt tonu ve kırışıklıklara hızlı ve yoğun bir şekilde etki eder. Serumlar ise iki aylık kürler halinde uygulanır: bu süre boyunca 3-4 damla ürün yüz ve dekolte bölgesine uygulanır.

2 serum üst üste kullanılır mı?

Cilt bakımı adımları arasında bulunan serumlar en büyük övgüyü hak ediyor. Bu küçük tonikler, cilde yardımcı bir sürü malzemeyle doludur ve bu malzemeler cildin içine işler. Serumlar, cilt bakımınızda “tedavi” adımınız olmalıdır. Yani serumlar, taze ve temiz bir cilt üzerinde katmanlaşırlar ve bu sayede cildin epidermis tabakasına nüfuz ederek çok şey başarabilirler. Hangi Cilt Serumu Ne Işe Yarar Bu etkilerin hepsi kulağa çok iyi geldiği için birden fazla serum kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak birden fazla serum kullanmanız doğru mudur? Serumlar üst üste sürülebilir mi? Bu soruyu cevaplamak kolay değil. Satın alınabilecek çok sayıda güzel serum varken ve bunların cezbedici faydaları göz önüne alındığında pek çok insanın iki ya da üç serumu üst üste sürmek istemesine şaşırmamak gerekir.

  Üst üste iki serum sürmek tahrişe neden oluyorsa (batma, kızarma, kaşıntı, şişlik ve kızarıklık) her ikisini birden kullanmayı hemen bırakın. Cildinizin yeniden hazır hale gelmesine izin verin (bunu yapmak birkaç hafta sürebilir, ancak aloe vera gibi sakinleştirici şeyler kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz) ve sonrasında tek seferde yalnızca bir serum kullanın. Cildinizin tahriş olması ya ürünleri art arda kullanmaktan kaynaklanıyordu ya da rutininize eklediğiniz yeni serum sizin için uygun değildi. Kararsız aktif bileşenleri (bu konuda en kötü şöhretli olanlar C vitamini ve diğer antioksidanlardır), AHA ya da BHA gibi diğer güçlü bileşenlerle asla eşleştirmeyin. Diyelim ki birbiriyle uyumlu olmayan iki serumu gerçekten kullanmak istiyorsunuz. Çözüm basit: Birini sabah, diğerini gece kullanın.

  Yüz Serumu nasıl seçilir?

  Yüz Serumu Nasıl Seçilir? – Serum seçilirken dikkat edilmesi gereken ilk şey cilt tipidir. Kuru, yağlı ve karma cilt için uygun olanyüz serumları; birbirinden farklı aktif içeriklere sahiptir. Bunun yanında cilt problemlerine göre de serum içerikleri farklılık gösterir.

  1. Cildi tanımak ve ihtiyaçlarına uygun, doğru içeriklerden oluşturulmuş bir serum seçmek önemlidir.
  2. Örneğin kuru cilde sahip kişiler, nem tutucu ve nem hapsedici içeriklerden faydalanmalıdır.
  3. Hyalüronik, asit etkili bir nem çekicidir.
  4. Uru ciltli kişiler, hassas bir cilde de sahip olabilir.
  5. Yatıştırıcı içerikler, kuru ve hassas ciltlerin yardımına yetişecektir.

  Seramid, centella gibi sakinleştirici içerikler hassas ciltleri yatıştırır ve onarır. Yağlı cilde sahip kişiler, sebum dengeleyici içeriklerden faydalanmalıdır. Çinko ve salisilik asit ise, yağlı ciltlerin faydalanabileceği içeriklerdir. Salisilik asit, akne problemi olanların da yardımına koşar.

  Yüz Bakım serumu kaç yaşında kullanılır?

  Yüz serumları hakkında 5 soru 5 cevap – 04 Ağustos 2019

  Yüz serumları ne işe yarar?

  Yüz serumları, normal nemlendirici ve bakım kremlerinden farklı olarak, çok yoğun ve çok güçlü içeriklere sahip olan ve çok kolay emilen ürünlerdir. Sıvı formda olan yüz serumları cildin en derin katmanına bile ulaşarak nemlendirirler, cildi daha iyi besler ve hücreleri daha yoğun bir şekilde yenilerler.

  Yüz serumları kaç yaşından itibaren kullanılmalıdır?

  Yüz serumlarını her yaşta kullanabilirsiniz; 20 yaşında da, 50 yaşında da. Ama elbette ne kadar erken o kadar iyi! 20’li yaşlarda yüz serumu kullanmaya başlarsanız, sonraki yıllar için cildinizi desteklemiş, daimi bir sıkılığa ve bakıma kavuşturmuş olursunuz.

  Yüz serumları, ne kadar sürede etki gösterirler?

  Yüz serumunu, ihtiyaç durumunuza göre, günde 1-2 kez olmak üzere düzenli olarak kullandığınızda, 3-4 hafta içinde etkisini görmeye başlayabilirsiniz.

  Yüz serumlarını seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  Yüz serumunuzu seçerken, her tür kozmetik ürününde olduğu gibi, yüzde yüz doğal içeriğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz; dolayısıyla parapen, parafin ve alkol kesinlikle içermemelidir.

  Yüz serumları nasıl kullanılır?

  Yüz serumunuzu kullanmadan önce cildinizi iyice temizleyin. Az miktarla büyük fayda sağlayan yüz serumundan nohut büyüklüğünde bir miktarı elinize alıp yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yukarı doğru yumuşak hareketlerle masaj yaparak yedirin. Serumun cildiniz tarafından iyice emilmesi için bir süre bekleyin.

  1. Ardından günlük nemlendiricinizi uygulayın.
  2. Yüzde yüz doğal ve yüzde yüz inovatif Thalia Natural Beauty, doğa perisi Thalia’nın kollarında size iki harika yüz serumu öneriyor: Thalia Natural Beauty Pearl & Peptide Reverse Age Serisi Yaşlanma Karşıtı Yüz Serumu ve Thalia Natural Beauty Aloe Vera Serisi Onarıcı ve Nemlendirici SOS Serum,

  Thalia’nın yüz serumları nı deneyin, farkı cildinizde deneyimleyin!

  Cilt için serum nasıl kullanılır?

  Serumnasıl kullanılır? – Serumlar hem sabah hem akşam temizlenmiş cilde uygulanır. İnce yapıda olduğundan 1 dakika içinde emilir. Üzerine gündüzleri nemlendirici, akşamları gece kremi sürebilirsiniz. Belirtilen miktarda serumu parmak uçlarıyla hafif tampon hareketlerle yüze veya göz çevresine yedirin.