Kasık Mantarı Için Hangi Krem Kullanılır?

03.12.2022 0 Comments

Kasık Mantarı Için Hangi Krem Kullanılır
Kasık Mantarı Kremleri Nelerdir? – Kasık mantarı tedavisinde kullanılan birden fazla krem bulunmaktadır. Bu kremler sırasıyla Tolnaftat, Ketokonazol, Siklopiroksilamin, Terbinafin, Tiokonazol, Oksikonazol, Bifonazol, Mikonazol, Naftifin’dir. Kasık mantarı için kullanılan kremler, ağız yoluyla alınan haplar kadar etkili olmasa da mantara iyi gelmektedir.

Kasık mantarı için hangi ilaç kullanılır?

Mantar enfeksiyonu tedavisi – Mantar enfeksiyonu tedavisi de diğer hastalıkların tedavisine benzer şekilde nedenin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Tedavi sürecini belirleyen bir diğer önemli faktör, mantar enfeksiyonunun çeşididir. Vücut mantarı tedavisinde doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılır.

Mantar enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar düzenli olarak ve doktorun önerdiği miktarlarda tüketilmelidir. Saç mantarının tedavisinde oral olarak verilen ilaçların yanı sıra antifungal şampuan kullanımı da önerilir. En sık karşılaşılan mantar türlerinden biri olan ayak mantarının tedavisi için cilt yüzeyine antifungal özelliğe sahip sprey, krem veya pudralar kullanılabilir.

Bunlara ek olarak antifungal ilaçlarla da tedavi desteklenebilir. Tırnak mantarının tedavisi için ojeye benzer antifungal ilaçlar tırnaklara sürülebilir ve ağızdan alınan mantar ilaçları ile de tedavi desteklenir. Kasık mantarının tedavisinde ise genellikle kasık etrafına sürülen antifungal kremler kullanılır.

Kasık mantarına pudra iyi gelir mi?

Tekrarın engeli – İyileşme evresinden sonra enfeksiyonun tekrarlanması sık görülen bir durumdur. Mantar dayanıklı olabilir ve geri gelmesini engellemek için uzun süreli dikkat gerekebilir. Kuruluk en önem verilmesi gereken şarttır. Terleyince hemen duş almak, kasıkların kuru kalması için ilaçlı pudra (talk pudrası değil) kullanılması, bunu sağlar.

  1. Sık sık iç çamaşırının değiştirilmesi, banyodan sonra kaşınan bölgelerin iyice kurulanması önerilir.
  2. Ayrıca giyilen iç çamaşırlarının, naylon türünde ve hava almayan iç çamaşırları olmamasına önem gösterilmelidir, tavsiye edilen pamuklu ve geniş çamaşırlardır.
  3. Tere neden olabilecek sentetik kumaşlı iç çamaşırları, deriyi tahriş edecek faaliyetlerden (bisiklet sürmek, sık sık jiletle tıraş olmak) kaçınılmalıdır.
You might be interested:  Tea Tree Krem Ne Işe Yarar?

Mantar nemli kumaşta da büyüyebileceği için terden nemlenmiş giysiler yıkanmalıdır. Temiz giysiler kuru bir yerde saklanmalıdır. Ayak mantarı kasığa da bulaşabilir ve tersi de olabilir. Bu yüzden iç çamaşırı giyerken kasıktan ayağa veya ters yönde bulaştırmamaya dikkat edilmelidir.

Kasık mantarı nasıl görünür?

Kasık bölgesinde kızarıklık ile başlayıp daha sonra çevreye yayılan bir halka şeklinde büyür. Tek taraflı olabileceği gibi her iki kasık bölgesinde de ortaya çıkabilir. Hatta daha fazla yayılıp kalçalara kadar genişleyebilir. Beraberinde kabuklanma, içi su dolu minik kabarcıklar ve kaşıntı da olabilir.

Kasık arası kaşıntıya ne iyi gelir?

Tinea cruris (kasık mantarı) tedavisi – Çoğu zaman enfeksiyon evde etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Eğer enfeksiyon hafifse doktor öncelikle reçetesiz bir antifungal krem, losyon, toz veya sprey kullanmanızı önerecektir. Tedavide ilaçları aksatmadan kullanmak son derece önemlidir. İlaçlar dışında evde uygulayabileceğiniz yöntemler: ( 4 )

Banyodan ve egzersizden sonra etkilenen bölgeyi sabun ve ılık su ile yıkayın ve iyice kurutun. Her gün kıyafetlerinizi ve iç çamaşırlarınızı değiştirin. Bol pamuklu kıyafetler ve iç çamaşırlar tercih edin. Ayak mantarı gibi başka mantar enfeksiyonlarınız varsa mutlaka tedavi edin.

Belirtiler iki haftalık tedavi sonucu düzelmezse mutlaka bir uzman dermatolog gidilmelidir. Acil tedavi gerektiren ikincil bir enfeksiyon geliştirmiş olabilirsiniz. Eğer kaşıntınız reçetesiz satılan ilaçlar ve ev ilaçlarına cevap vermiyorsa, doktor ekonazol, oksikonazol içeren krem ya da itrakonazol, flukonazol gibi oral ilaçlar yazabilir.