Lazerle Ben Aldırdıktan Sonra Hangi Krem?

06.12.2022 0 Comments

Lazerle Ben Aldırdıktan Sonra Hangi Krem
Ben Tedavisinden Sonra Hangi Krem Kullanılır? – Yara iyileşmesini hızlandırmak, mikrop kapma riskini azaltmak, minimal iz kalmasını sağlamak amacıyla içeriğinde enfeksiyon ihtimalini azaltıcı, deri yenilenmesini hızlandıran maddeler bulunan Kutalin krem veya benzeri ürünlerden biri ince bir tabaka halinde sürülebilir.

 • Bunlar banyodan sonra sürülebildiği gibi günde 2-4 defa ince tabaka şeklinde uygulanabilir.
 • Eskiden bu tür işlemlerden sonra iltihabı engellemek amacıyla antibiyotikli yara merhemleri önerilirdi.
 • Günümüzde yeni geliştirilen maddelerle yapılan kombine kremler tercih edilmektedir.
 • Bu tercihin en önemli sebebi yeni geliştirilen kremlerde mikropları öldürücü etki yanı sıra yara iyileşmesini hızlandıran, daha az iz kalmasını sağlayan, leke oluşumunu önleyen maddeler olmasıdır.

Bu şekilde içeriğinde güneş koruyucu, mikrop öldürücü, yara iyileşmesini hızlandıran, leke oluşumunu engelleyen maddelerle kombine olarak üretilen kremlerin en bilineni Kutalin Kremdir.

Ben yakma kaç günde iyileşir?

Vücudumuzda bulunan benler genelde 3 çeşittir. İyi huylu olup hep iyi huylu olarak kalan benler: Bu gurup benler zararsızdır, sıklıkla vücudumuzda bulunan bu tarzda benlerdir. İyi huylu olup kötüleşme potansiyeli olanlar: Bu benler iyi huyludur ancak zamanla, güneşin etkisiyle, tekrarlayan travmayla bazende nedensiz olarak kötüye dönebilirler.

İyi huylu olup kötüye dönüşme potansiyeli yüksek olan premalign benler: Bu guruptaki benlerin de mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Ben yani nevuslar cerrahi olarak alınabileceği gibi lazer ile de tedavi edilebilmektedir. Cerrahi olarak alındığı zaman hayat boyu taşınacak bir iz kalmaktadır. Eğer benler aşırı büyük boyutlarda değilse lazer ile alınabilmektedir.

Lazer ile alınacak benler iyi huylu olmalıdır. Epidermal ve dermal nevuslar lazer ile tedavi edilebilirken, çok derin kökü olan lezyonlar ve deri kanserleri ise cerrahi olarak çıkartılmalıdır. İyi huylu benler, Er Yag lazer ile tek seferde iz bırakmadan tedavi edilebilmektedir.

 1. Erbium lazerin özelliği benleri tek seansda tedavi etmesidir.
 2. Lazerle ben alma pratik bir uygulama olduğu için hastalar genelde birden fazla benlerini aldırmaktadırlar.
 3. Hatta bazen 20-30 kadar ben tek seansda tek seferde tedavi edilebilmektedir.
 4. Lazerle ben tedavisinde gerek deri hizasındaki gerekse de deriden kabarık benler yok edilebilmektedir.
You might be interested:  Petracin Krem Nedir Ne Için Kullanılır?

Burada önemli olan benlerin boyutlarıdır. Eğer ben çok büyük değilse lazerle çok rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Büyük boyutlarda ise lazer yerine ameliyat tercih etmek gerekmektedir. Lazerle ben tedavisi sırasında lokal anestezi yapıldığı için hasta ağrı hissetmez.

 1. Lazer beni anında tam olarak yok edecektir.
 2. Uygulama alanında meydana gelen lazer sonrası hasar 1 hafta içinde tamamen düzelecek, pembelik ise birkaç ayda deri rengine dönecektir.
 3. Lazerle ben aldırma sonrasında iyileşme tamamlandıktan sonra oluşan pembeliğin daha hızlı geçmesini sağlamak ve iz kalmasını önlemek amacıyla özel kremler kullanılır.

Aynı zamanda deri rengi normale dönene kadar güneş koruyucu kullanmakda faydalı olacaktır. Benler tedavi edildikleri zaman artık onlardan kurtulmuş olursunuz, kötüye dönme potansiyelleride yok olan benle birlikte ortadan kalkmış olacaktır. Dolayısıyla ben tedavisi yapmak bene bir zarar vermez, tam tersine riskleri ortadan kaldırmış olunur.

Lazerle ben tedavisi fiyatları benin büyüklüğüne, lokalizasyonuna ve de kaç aded ben alındığına bağlı olarak değişmektedir. Ben aldırma fiyatlarını öğrenmek için doktorunuza muayene olmanız ya da irtibata geçmeniz gerekmektedir. Benler, kişiye bazen güzellik katsada, çoğu zaman bulunduğu yerden, sayısından, renginden ve büyüklüğünden ötürü kimilerini rahatssız edebilir.

Ben ya da tıbbi adıyla nevüsler; ciltte rastlanan patolojik oluşumlardan yalnızca biridir. Genellikle nevüsler yuvarlak bir biçime sahiptir ve çoğu zaman kahverengi bir tonda bulunurlar. Nevüsler doğuştan olabileceği gibi, yapısal nedenler, kozmetik ürünler ve güneş ışınları gibi etkiler nedeniyle de sonradan meydana gelebilir ve zamanla çoğalabilirler.

Lazerle ben aldırma leke kalır mı?

Benler diğer adıyla nevüs çoğu insanda görülen, estetik olarak kişilerin canlarını sıkan, bazen de varlığından hoşlanılan lekelerdir. Cilt düzeyinde veya ciltten kabarık olabilirler. Benlerin bazılarında kanser korkusu vardır. Bazıları da kişide psikolojik sorunlara yol açacak kadar estetik kusurlar yapar.

Bu nedenle benlerin büyümeden erkenden alınması bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Bu konuda doktorların düşüncesi özellikle koyu renkli ve et benlerinin mutlaka alınması yönündedir. Benlerin alınmasında hastalarda çeşitli kuşkular oluşmaktadır. Hastaların en çok merak ettiği konu alındıktan sonra iz kalıp kalmayacağıdır.

Özellikle bayanların yüz bölgesinde görülen benlerinde bu kuşku daha fazladır. İz kalma konusu yapan hekimin bu konudaki tecrübesine göre değişir. Bunun içinde en güvenilir yol daha önce ben aldırmış hastaların durumudur. Çeşitli internet sitelerinde klinik adı altında ben aldırma işlemi yapıldığını söylemektedirler.

 1. Bu adında klinik olan yerler başka yerlerden aldığı resimleri kendileri yapmış gibi göstermektedir.
 2. Bu konuda hasta adını ve muayenehanesini bildiği, daha önce tedavi edilmiş hastalarını gördüğü hekimlere gitmelidir.
 3. Ben alınımı sırasında cerrahi girişim kullanılırsa iz kalması kaçınılmazdır.
 4. Cerrahi tedavi ancak kanserleşme eğilimi olan benlerde veya melenom vakalarında başvurulacak bir yöntemdir.
You might be interested:  Cilt Kırmızı Lekeleri Hangi Doktora Gitmeliyim?

Bunun dışında iyi huylu benlerde cerrahi tedavi gerekmez. Tarafımızdan bu tür benlerde lazer radyo frekans (buharlaştırma) yöntemlerini kullanıyoruz. Lazer Tedavisi: Genelde yüzeyel, cilt seviyesindeki benlerde uygulanan bir yöntemdir. Genelde hiç iz kalmaz.

 • Ayrıca lazerde ben tedavisi tek seansta bitmeyebilir.
 • Tam tedavi için birkaç seans lazer uygulaması gerekebilir.
 • Lazerde yüksek ısı ile benler ortadan kaldırılmaktadır.
 • Ciltten kabarık benlerde başarı şansı hemen hemen hiç yoktur.
 • Bu tür benlerde radyo frekans, buharlaştırma denilen şekil kullanılmaktadır.

Radyo Frekans Tedavisi (Buharlaştırma): Cilt düzeyinde veya ciltten kabarık olan her tür bende gönül rahatlığı ile kullanılabilen bir yöntemdir. Bu yöntemde radyo dalgaları ile mevcut ben ısı verilerek buharlaştırılmaktadır. Radyo frekansta aletin ucu bene dokunduğunda oluşan yüksek ısı cilt düzeyindeki ve ciltten kabarık beni buharlaştırmaktadır.

Bu olayı basite indirgersek ısınmış bir metal parçasının plastiğe dokunduğunda onu eritmesi gibi düşünebiliriz. Bu buharlaştırma eylemi ben kayboluncaya kadar kademe kademe sürdürülür. Cilt ile aynı düzleme geldiğinde buharlaştırma işlemi biter. Buharlaştırma olayı bittikten sonra o bölge de yanığa bağlı olarak bir kabuklanma olur.

Bu kabuk azami 2 hafta içinde kendiliğinden düşer. Sonra yerinde pembe renkli bir cilt görülür. Bu pembelik yaklaşık 2-3 ay içinde de normal cilt rengini almaktadır. Çok derin olan benlerde ilk zamanlarda ciltte minimal bir çöküklük gözlenir. Bu da kabuklanma ve pembelik döneminden sonra yaklaşık 5-6 ay içinde düzelmektedir.

Ben aldırdıktan sonra ne olur?

Herhangi bir komplikasyonu var mı? – Ben aldırma oldukça güvenli bir işlemdir. Bazen, işlem sırasında hafif kanama olabilir, ancak kolayca durdurulabilir. Benin alındığı bölgede birkaç gün içinde kaybolacak hafif bir kızarıklık ya da kaşıntı hissi yaşayabilirsiniz. Enfeksiyon görünme riski oldukça düşüktür.

Lazerle ben aldırma izi ne zaman geçer?

❓ Ben Aldırma İzi Ne Zaman Geçer? İz, ortalama 3 ile 6 ay içerisinde kaybolur. Fark edilmeyecek hale gelmesi 1 yıl sürebilir.

Lazer ile alınan ben tekrar çıkar mı?

Bazı durumlarda benler alındıktan sonra tekrar çıkabilir ; örneğin cilt yüzeyinden daha kabarık olan benler tedaviden sonra tekrarlama yapabilmektedir. Bu tip benler, lazerle ben alımı işleminden ortalama 1 ay sonra eski yerinde küçük bir kahverengilik şeklinde kendini gösterir.

You might be interested:  Soğuk Mu Sıcak Mı Cilt Renginiz Ne?

Bene ne sürülür?

Elma Sirkesi: Elma sirkesi benlerden kurtulmak için en yararlı ve hesaplı doğal ilaçlardan bir tanesidir. Elmas sirkesini cildinize uygulamadan önce temizleyin ve kurulayın. Ciltte tahriş oluşumunu engellemek için öncelikle ince biz tabaka benin üstünde ve çevresine uygulayın.

Bir parça pamuğa birkaç damla elma sirkesi dökün. Yara bandı ile benin üzerine yapıştırın. Hassas ciltler için elma sirkesine biraz su katarak seyreltebilirsiniz. Bu şekilde tahriş ihtimali ortadan kaldırılabilir. Gece yatmadan önce uygulayın ve bir saat sonra pamuğu kaldırın. Ben kaybolmaya başlayana kadar her gece elma sirkesini uygulayın.

Benin üzerinde kabuk oluşursa kaldırmaya çalışmayın, zamanla kendisinin düşmesine izin verin. Bu şekilde yara oluşumu engellenir. Elma sirkesi deri altındaki pigmentlerin renginin açılmasına yardım olur. İyot: İyot, benlerin yayılmasını engelleyen etkili bir doğal ilaçtır. Bir damla iyotu benin üzerine dökün ve kurumasını bekleyin. Günde iki kez olmak üzeri iyot tedavisini her gün uygulayın. Benin üstüne ve çevresine tahrişten koruması için vazelin sürmeyi unutmayın.

Ben aldırdıktan sonra dikiş izi kalır mı?

“Ben aldırma sonrası hiç bir iz kalmaz” diyerek net konuşmak, garanti vermek doğru bir yaklaşım değildir. Lütfen bu şekildeki aldatıcı reklamlara itibar etmeyiniz. Her cerrahi veya yüzeysel işlemde olduğu gibi ben aldırma sonrası da alınan nevüsün türü, büyüklüğü; uygulanacak ben alma yöntemi, doktorun tecrübesi ve tedavi sonrası kullanılacak ürün kalitesine bağlı olarak iz kalma riski vardır.

 • Tedaviden sonra daha az iz kalması, mikrop kapmaması, lekelenme olmaması ve en önemlisi fark edilmez düzeyde iz kalması için Kutalin Krem kullanılması önerilir.
 • Utalin kreme benzer içerikli diğer kremleri kullanmak da yaklaşık aynı etkileri gösterir.
 • Önemli olan kalacak izin minimum ve (fark edilmeyecek düzeyde) kalmasını sağlamaktır.

Bunun için mutlaka ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz. Lazerle Ben Aldırdıktan Sonra Hangi Krem Görselde yer alan ben aldırma işlemi IDEA Klinik genel cerrahları tarafından ameliyatsız teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Ben alındıktan sonra tekrar çıkar mı?

Ben Aldırdıktan Sonra Tekrar Çıkar Mı? – Hayır. Ancak iz kalmaması için bazı benlerde derine inmeden tedavi yapılır. Bu tür durumlarda cilt kendini tamir ederken altta kalan ben dokuları yüzeye çıkabilir. Bu aşamada rötuş yapılır. Rötuş yapıldıktan sonra yani ben alma süreci tamamladıktan sonra alınan ben tekrar çıkmaz.