Makat Çatlağına Hangi Krem Iyi Gelir?

21.11.2022 0 Comments

Makat Çatlağına Hangi Krem Iyi Gelir
Makat Çatlağı Kremleri – Piyasada makat çatlağı için birkaç farklı ürün bulunmaktadır Bunlardan bazıları kimyasal içerikli kremler bazıları da bitkisel içerikli ürünlerdir. Bu yazımızda Rectoderm, Rectogesic, Anrecta, Anuflex kremleri ve içerikleri ayrıntılı olarak incelenecektir.

Makat çatlağı kremle geçer mi?

Bu yazımızda anal fissür yani makat çatlağı hastalığının kremle tedavisinden bahsedeceğiz. Kremle makat çatlağı tedavisi yalnızca akut dönemde olan vakıalarda işe yaramaktadır. Kronikleşen sorunlarda krem tedavisi yetersiz kalmaktadır.

Makat çatlağına kesin çözüm nedir?

Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır? – Makat çatlağı ameliyatsız botolinum toksini enjeksiyonu ve lazer ile tedavi edilmektedir. Cerrahi tedavi uygulanmadığı için iyileşme sağlanmaz gibi bir kanı söz konusu olmayıp bu yöntemlerle de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Botolinum toksini uygulaması makatın içindeki kasa botolinum toksini enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Uygulanan botolinum toksini ile kas geçici süreliğine felç edilerek kasta gevşeme sağlanır. Ardından kan dolaşımı düzene girdiği an düzelme sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemde olduğu gibi iyileşme süreci uzun olmayıp hasta kısa sürede normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Lazer ile tedavide de başarılı sonuçlar alınmakta ve hastada ağrı daha az olmakta, iyileşme süreci kısadır.

Makat çatlağı kremi nereye sürülür?

Nitrogliserinli Kremlerin Kullanımı – Kullanımı anuflex ile benzerdir. Öncelikle dışkılama yapılmadan sıcak su oturması yapılır. Ardından anestol pomad makat içine ve çevresine uygulanır. % dakika beklenir. Dışkılama ihtiyacı giderilir. Sıcak su oturması yapılır ve ardından nitrogliserinli ürün olabildiğince makatın iç kısmına ittirilecek şekilde uygulanır.

Makat çatlağına ne iyi geli?

Makat çatlağı için ne iyi gelir? – Makat çatlağı, lifli gıdaların tüketilmesi ile erken dönemlerde düzeltilebilir. Yine bu dönem içerisinde su tüketiminin artırılması da çatlağa iyi gelebilir. Günde 2 – 2,5 litre su içilebilir. Herhangi bir iyileşme süreci görülmemesi durumunda doktor tarafından ağrıların azaltılması için ağrı kesici reçete edilebilir.

 1. Ayrıca kişilerin beslenme düzeni de gözden geçirilmelidir.
 2. Makat çatlağında kişiler yaşamlarını bir parça değiştirmelidirler.
 3. Özellikle yeme içme konusunda kendilerinde olmayan alışkanlıkları kazanmaları hastaların yararına olabilmektedir.
 4. Makat çatlağı hastalığından muzdarip olan kişilerin beslenmede dikkat etmesi gerekenler hakkında makat çatlağında beslenme yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fissüre iyi gelmeyecek tüm gıdalardan hasta uzaklaştırılmalıdır.

Makat çatlağı geçmiyor ne yapmalıyım?

Hafif makat çatlakları genellikle eczanelerde reçetesiz olarak satılan krem, jel veya merhem gibi ilaçlarla tedavi edilir. Bunun dışında, makat çatlağı tedavisinde kişinin evde kendi uygulayabileceği bazı yöntemlerin de etkili olduğu söylenebilir. Bu açıdan en çok tercih edilen yöntem, oturma banyosudur.

Vazelin makat çatlağına iyi gelir mi?

Makat Çatlağı Evde Nasıl Tedavi Edilir? – Eğer makat çatlağı belirtilerini yeni görmeye başladıysanız büyük ihtimal akut bir makat çatlağı yaşıyorsunuz demektir. Akut makat çatlağını evde hazırlayacağınız birkaç karışımla tedavi edebilmeniz mümkün. Bunlardan biri de vazelindir.

Makat çatlağına vazelin iyi gelir mi diye soruyor olabilirsiniz. Genelde içerisinde petrol atıkları gibi zararlı maddelerin olduğu bilinse de vazelini anal bölgeye uygulayacağınız için çekinmenize gerek yok. Bu sayede dışkının sertleşmesini önleyerek akut makat çatlağının onarımına yardımcı olabilirsiniz.

You might be interested:  Bebeklerde Mermer Cilt Ne Zaman Geçer?

Vazelinin içerisinde yer alan diğer yağlar dışkının dışarı çıkarılmasında yardımcı olur. Hangi saatler içerisinde dışkınızı yapıyorsanız o saatlere yakın zamanlarda vazelini temiz olan makat bölgesine sürün. Günlük olarak bunu yaparsanız çatlağın onarım hücreleri tarafından iyileştirilmesi için zaman tanımış olursunuz.

Makat çatlağı nasıl kapanır?

MAKAT ÇATLAĞININ AMELİYATSIZ TEDAVİSİ Lokal anestezik kremler, bölgesel olarak ağrıyı ve spazmı azaltmaya yararlar. Nitrogliserinli (gliseril trinitrat) krem, sağlıklı bir kişide dışkılama sırasında iç makat kasını gevşetir ve dışkı tahliye edilir.’ ‘ Makat çatlağı veya yırtığına gümüş nitrat uygulaması gayet etkilidir.

Makatta çatlak kanser yapar mı?

Anal Fissür (Makatta Çatlak Hastalığı) Kansere Neden Olur Mu? – Hayır. Makatta çatlak hastalığı (anal fissür) ile kanser arasında ilişki yoktur. Fakat anal fissür hastalığının belirti ve bulguları kolon ve rektum (kalın bağırsak) kanserleri ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının belirtileriyle benzerlik gösterebilir.

Bepanthol makata sürülür mü?

Bepanthol Çatlak Kremi Çeşitleri – Makat Çatlağına Hangi Krem Iyi Gelir Bepanthol çatlak kremleri vücudunuzun ihtiyaçları doğrultusunda her problem için farklı olarak üretilir. Bu kremleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçebilir ve güvenle kullanabilirsiniz. Cilt üzerinde çatlakların oluşması sağlığınızı tehdit edici bir unsur olabilir.

Gün içerisinde kötü sonuç veren birçok dış etkiye maruz kalan cilt aşınarak küçük çatlaklar oluşturur. Bu çatlaklar yüzünden cildinizin iç kısımlarına farklı mikroplar ve organizmalar girebilir. Bu durumun sonucunda vücut enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalır. Bütün bunların önüne geçmek için Bepanthol topuk, dudak, makat, çatlak kremi kullanılmalıdır.

Hava şartlarının ani değişimi sıcak ve soğuk farkı, rüzgar ve kar gibi sert hava koşulları teninizde tahribata yol açabilir. Ayrıca ellerin suda kalması ve sonrasında rüzgar ile karşılaşması da kötü sonuçlara neden olur. Bunun önüne geçmek için Bepanthol el çatlak kremi kullanabilirsiniz.

Ellerin bakımını aksatmadan yapmak güzel ellerin yanı sıra sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olmanızı sağlar. Vücutta en hızlı yaşlanan uzuvlardan biri olan eller zaman içinde yıpranır. Ellerinizi sürekli nemli tutmak ve bakım yapmak parmaklarınızın daha güzel ve estetik görünmesini sağlar. Aksi durumda eller üzerinde oluşan çatlaklar canınızı yakabilir.

Bu kötü sonuçlardan etkilenen sadece eller değildir. Yüzün en hassas derisine sahip olan dudaklar da kötü hava koşulları nedeniyle çatlayabilir. Çatlayan dudaklarınızı korumak ve onarmak için E vitamini ve B5 içeren Bepanthol dudak bakım kremlerinden faydalanabilirsiniz.

Kuruyan ve çatlayan dudaklarınızı anında nemlendiren bir formüle sahip olan bu ürün sayesinde pürüzsüz ve yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz. Dudaklarınızın bakımlı ve hoş görünmesi bütün yüz güzelliğinizi etkileyeceği gibi sağlık ve rahatlık açısından da avantaj sağlar. Çünkü kuru dudaklar rahatça gülmenin önüne geçer.

Güldüğünüz anda gerilen dudaklar üzerinde çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar arasında yaralar oluşarak dudaklarınızın kanamasına sebebiyet verebilir. Bütün bu olumsuz durumların önüne geçebilmek için yılın her mevsiminde Bepanthol dudak bakım kremi kullanabilirsiniz.

İnsanların şikayetçi olduğu çatlak problemlerinden biri de topuk kısmında oluşan çatlaklar olabilir. Bu çatlakların oluşma nedenleri arasında yetersiz nemlendirme vardır. Ayrıca vitamin ve mineral eksikliği, obezite, sürekli ayakta durmak, yanlış ayakkabı seçimi ve genetik faktörler de etkilidir. Nedeni ne olursa olsun çözümü Bepanthol nemlendirici ve onarıcı bakım kremi kullanmaktır.

Bu sayede daha güzel ve bakımlı ayaklara sahip olabilirsiniz. Ayrıca çatlak yüzünden oluşan sevimsiz ağrıların önünü kesmiş olursunuz. Bu sayede ayakkabılarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Bepanthol ayak çatlak kremi kullanmak.

Makat çatlağı hangi ağrı kesici?

Makat Çatlağına Hangi Krem Iyi Gelir Anal fissür yada halk arasındaki tabiri ile makat çatlağı anüs içinde oluşan ve dıştaki hassas cilt tabakasına uzanan 15-30 milimetrik yırtılma sorunudur. Çoğunlukla zorlu ıkınmalar sonrası meydana gelir. Bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır, klasik kitaplar ağrıyı şu şekilde tarif eder “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar”.

Yani hastayı ağlatacak kadar acı olabilmektedir. Anal fissürün tedavisi: Hastaların çoğu ilaç tedavisi beraberinde, beslenme ve dışkılama alışkanlıklarını değiştirdiklerinde iyileşirler. İlaç tedavisi, Anuflex Pomad, Anestol Pomad, Rectoderm Merhem gibi rahatlatıcı lokal anestezik ve kas gevşetici içeren pomadlar kullanılır, 1-2 haftada anlamlı düzelme sağlanamadıysa daha etkili yöntemlere geçilir.

Botulinum Toksini Uygulaması Anüs kaslarına yapılan ilaç enjeksiyonu ile kaslar geçici olarak felç edilir. Kaslar felç olup gevşeyince makat rahatlar, daha rahat ve ağrısız dışkılama yağılır, bunun sonucunda doğru dozda yapıldıysa hastalık % 95 iyileşir.

 • Ameliyata alternatif bir yöntemdir.
 • Bu yöntemin uygulanması oldukça kolay ve hasta uyumu yüksektir.
 • 95 e kadar başarı sağlayan bir yöntemdir.
 • Uzun süreçte iyileşmeyen hastalar için cerrahi tedavi tercih edilir.
 • LİS Ameliyatı Lateral internal sfinkterotomi kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir cerrahi işlem ismidir.
You might be interested:  Krem Rengi Koltuktan Leke Nasıl Çıkar?

Türkçesi yan iç kasın kesilmesi şeklindedir. Anüsü sıkan kaslardan iç kısımda olan gurubu kesilir. Kas kesilince gevşer ve hastalık % 95 düzelir. Kasın kesilmesine bağlı olarak kalıcı gaz ve dışkı kaçırma riski olduğu için en son tercih olmalıdır. Yan etkileri sebebiyle gelişmiş ülkelerde büyük oranda terk edilmiş, Batı Avrupa ülkelerinde uygulaması yasaklanmıştır.

 • Anal fissür neden oluşur? 1.
 • Düzensiz dışkılama 2.
 • Ronik kabızlık 3.
 • Ronik ishal 4.
 • Anatomik yatkınlık 5. Travma 6.
 • Anal cerrahi 7.
 • İnflamatuar barsak hastalığı Fissür oluşumundan sonra hastalar makatlatını sıkarak, dışkılama sonrasında bilmeden fissürün daha da genişlemesine neden olurlar.
 • Ağrı korkusuyla dışkı sertleştiği gibi, yırtık daha da derinleşir.

Bu hastalık sıklıkla genç ve orta yaş erişkinlerde görülür. Anal fissürün belirtileri nelerdir? 1. Dışkıda kan 2. Dışkılarken cam çiziyormuş gibi acı hissi 3. Dışkılamadan sonra saatlerce devam eden makatta kasılma şeklinde ağrı 4. Kabızlık (ağrı ve acı sebebiyle dışkılama ihtiyacını ertelemekten kaynaklanır) 5.

Makat çatlağı tamamen geçer mi?

Anal fissür kendiliğinden geçer mi? – Makat çatlağına çoğunlukla neden olan sebeplerden biri de uzun süren kabızlıktır. Dışkı sert ve katılaşmış durumdaysa anal kanalda yırtılmalar oluşabilir. Kabızlık uzun süreli olmayıp ara ara olduğunda makat çatlağı kendiliğinden düzelebilmektedir.

Fakat kabızlık uzun süre devam ettiğinde anal kanalda oluşan çatlağın kendiliğinden geçme durumu söz konusu değildir. Makat çatlağı akut ve kronik olmak üzere iki şekilde incelenmektedir. Akut şekilde olan çatlaklar her yaşta görülebilir ve de kendiliğinden iyileşme olasılığı daha yüksektir. Kronikleşmiş olan çatlaklar mutlaka tedavi edilmesi gereken çatlaklardır.

Tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalık olup iyileşme süreci daha da gecikmektedir.

Makat çatlağı ilaçla geçer mi?

Akut ve Kronik Fissür – Hastalığın tedavisi akut ve kronik fissür için farklılık göstermektedir. Akut dönem yani ilk iki haftalık dönemde sorunun ilaçla tedavisi denenir. Kronikleşen vakıalarda ise ameliyatsız bir teknik olan botoks tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi akut dönemde olsa bile bazen işe yaramayabilir. Ancak botoks tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir.

Makat çatlağı ne kadar sürede iyileşir?

FİSSÜR. ANAL FİSSÜR ( MAKATTA ÇATLAK ) NEDİR? Çatlakların çoğu normal dışkılama düzeni sağlanırsa; kabızlık veya ishal engellenirse, birkaç haftada kendiliğinden iyileşir.

Kantaron yağı makata sürülür mü?

Hemoroid: Bunlar anüs ve çevresindeki kirli kanı taşıyan damarlardır. Bunların şişmesi, varisleşmesi ve anüsten dışarı çıkmasına hemoroid denir. Bunlar bacaklarda görülen varislerin anal bölgedeki şeklidir. Bazen içlerine kan pıhtısı birikir. Çok ağrılı olan bu duruma tromboze hemoroid denir. Hemoroid nedeni ile acil servislere yapılan müracaatların %99’u bu nedenle olmaktadır.

Basurlarda ana belirti kanamadır. Bu durum hemoroidin derecesine, yerine göre değişir. Dışkıya bulaşık olabildiği gibi tuvalet sırasında damla damlada gelebilir. Bu kanama uzun zaman devam edecek olursa hastada anemi denen kansızlığa yol açabilir. Hastalar çoğu kez bir proktoloğa gitmek yerine çeşitli bitkisel alternatifleri denemektedirler.

Fakat bunların bilimsel değeri çok sınırlıdır. Kimileri havuç yapraklarının kaynatılıp suyunun içilmesini önermekte, kimileri ise akşamları anal bölgeye, hemoroidlerin üzerine soğuk ince rendelenmiş havuç uygulamasını önermektedir. Bir başka makalede basur üzerine saf zeytinyağı emdirilmiş pamuk konulmasını önermektedirler.

Hastalardan gece yatmadan önce incir, mürdüm eriği ve kayısı tüketmeleri veya bunların çayını içmeleri istenmektedir. Bu bitkiler oluşan kabızlığı bir nebze azalttığından kısmen yararlı olabilir. Kabızlık hemoroid ve diğer makad hastalıklarının oluşumunda baş faktörlerden biridir.

Ahududu, böğürtlen, kambu çayının damar büzücü etkisi vardır. Hemoroid tedavisi sonrasında yardımcı olarak kullanılabilir. Hastaların çok sık sorduğu ve halk arasında çok bilinen çoğu kişinin kullandığı sarı kantaron yağı vardır. Sarı kantaron, halk arasındaki adı ile kılıç otu bitkisi çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır.

Yaraları iyileştirdiği, damar büzücü etkisi ile hemoroidin iyileşmesini sağladığı söylenmektedir. Bir parça pamuğa sarı kantaron yağı emdirilir ve hafif fitil şeklinde anal bölgeye uygulanır. Her gün pamuk değiştirilerek ortalama 1 ay devam edilir.

You might be interested:  Cilt Kanseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Anal Fissür ( Makat Çatlağı): Hastalarda cam kesiği şiddetli ağrı ve yanmaya neden olan anüsün arka tarafında görülen yırtıklardır. Müzmin kabızlık çeken kişilerde en çok görülür. Sert dışkı anüsten çıkarken yırtılmalara yol açar. Ayrıca aşırı ishallerde buna yol açabilir.

Ana belirti hastalarda dışkılamadan sonra görülen yanma ve ağrıdır. Bazen de peçeteye kırmızı parlak bir kan bulaşabilir. Bu hastalarda da ilk olarak her derde deva olarak görülen zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı, balmumu ile karıştırılır ve çatlak bölgesine sürülür.

Bu amaçla aleovera adlı bitkinin yaprakları da kullanılmaktadır. Bunun dışında ayrıca karakafes adlı bitki, Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, keten tohumu önerenler vardır. Şu durum göz önünde tutulmalıdır. Gerek hemoroid de, gerekse anal fissürde tedavi tıbbi tedavidir. Her ikisinde de kişinin müzmin kabızlığının ortadan kaldırılması esastır.

Bunun için günlük su tüketiminin en az 3-3.5 litre olması gerekir. Bunda ölçü her hastaya söylediğimiz gibi idrar rengidir. İdrarın rengi beyaz olmalıdır. Sarı bir idrar vücuda giren suyun az olduğunu gösterir. Diğer dikkat edilmesi gereken konu posa bırakan diyete önem verilmesidir.

Makat çatlağına sıcak su iyi gelir mi?

Makatta oluşan ağrı ve şişliklerin azaltılması amacıyla sıcak uygulama ve banyolardan faydalanılır. Tabii ki kullanıcı eğitimiyle desteklenmek şartıyla Bu sayede hastaların hem atak dönemlerini hem de cerrahi sonrası süreçlerini, daha rahat geçirmeleri mümkün olur.

Makat çatlağı ilaçla geçer mi?

Anal fissür tedavi yöntemleri nelerdir? – Anal fissür tedavisinde amaç anal kanalın basıncını düşürmektir. Bu yöntem ile mevcut kanama ve ağrı azaltılmış olur. Anal fissür tedavi yöntemleri sıcak-ılık oturma banyosu, makat bölgesi hijyeni, topikal kremler ve cerrahi müdahaledir.

Makat çatlağı ne kadar sürede iyileşir?

FİSSÜR. ANAL FİSSÜR ( MAKATTA ÇATLAK ) NEDİR? Çatlakların çoğu normal dışkılama düzeni sağlanırsa; kabızlık veya ishal engellenirse, birkaç haftada kendiliğinden iyileşir.

Makat çatlağı nasıl kapanır?

MAKAT ÇATLAĞININ AMELİYATSIZ TEDAVİSİ Lokal anestezik kremler, bölgesel olarak ağrıyı ve spazmı azaltmaya yararlar. Nitrogliserinli (gliseril trinitrat) krem, sağlıklı bir kişide dışkılama sırasında iç makat kasını gevşetir ve dışkı tahliye edilir.’ ‘ Makat çatlağı veya yırtığına gümüş nitrat uygulaması gayet etkilidir.

Makat çatlağı ne kadar sürer?

Genelde çatlak (fissür) yüzeyel olarak başlar ve hızla iyileşir. Bazen derinleşip altta yatan makat iç kasına (sfinkter kası) ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik (süreğen) hale gelmiştir. Aynı şekilde, makat çatlağının oluşma süresi 6 haftayı geçmesi durumunda kronik makat çatlağı (anal fissür) olarak adlandırılır.