Nüfus Cüzdanı Cilt No Nerede Yazar?

03.11.2022 0 Comments

Nüfus Cüzdanı Cilt No Nerede Yazar
Yeni kimlik kartlarının üzerinde sıra, aile ve cilt no gibi bilgiler bulunmuyor. Bu bilgilerin gerekli olması durumunda öğrenilebilmeleri için neler yapılabileceği çok fazla insanın merak ettiği ve araştırmakta olduğu bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Cilt No Nedir, Nasıl Sorgulanır? Cilt Noı, bir kimsenin kayıtlı durumda olduğu mahalle ve köyün kayıtlı durumda olduğu ilçedeki sıra numarası olmaktadır. Ancak yeni kimlik kartları üzerinde bu bilgilere yer verilmemiştir. Cilt no sorgulamasını için ilçe Nüfus Müdürlüklerine gitmek mecburiyetinde kalmadan e-devlet şifresi kullanılarak kolayca sorgulanabilmektedir.

Bunun için e-Devlet’te “Kimlik Bilgilerim” kısmından Cilt no kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Kimlikte Cilt No Nerede Yazar, Nasıl Bulunur? Cilt No bilgisi, eski nüfus cüzdanlarının arka yüzünde yazılı durumdadır. Eski kimliklerin arka kısmını çevirdiğiniz vakit cilt no bilgisine erişebilirsiniz.

Nüfus cuzdani cilt no hangisi?

Yeni kimliklerde eski kimliklerdeki gibi cilt no, medeni hal, nüfus cüzdanının veriliş nedeni / tarihi / verildiği yer ya da aile sıra numarası gibi bilgiler yer almamaktadır. Özellikle internet bankacılığı ya da e-Devlet kapısı gibi işlemlerde kart ya da sistem şifresinin unutulması halinde kimlik seri numarasına ihtiyaç duyulabilir.

 1. Böyle durumlarda kimliğe bakmanız yeterlidir.
 2. Yeni Kimlikte Seri Numarası Nerede Yazar? Çipli kimliklerde seri numarası kartın ön yüzünde bulunmaktadır.
 3. Eskiden fotoğrafın hemen altında olan seri numarası, yeni kimliklerde fotoğrafın solunda yer almaktadır.
 4. Soyadı, isim ve doğum tarihinden sonra Seri No şeklinde bir ibare vardır.

Burada harf ve rakamlardan oluşan dokuz haneli yazı sizin seri numaranızdır. Hemen altında kartın son geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Cüzdan numarasının yan tarafında ise uyruk yazılıdır. Yeni Kimliklerde Seri No: Eski Nüfus Cüzdanlarında Cüzdan Seri No: Yeni Kimlikte Cilt Numarası Nerede Yazar? Çipli nüfus cüzdanlarında cilt numarası bulunmamaktadır. Ancak bu bilgiler vatandaşlık işlemleri ya da bankacılık işlemleri gibi pek çok yerde ihtiyaç duyulan verilerdir. Eğer siz de cilt numaranızı öğrenmek istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmadan, yalnızca e-Devlet sistemine giriş yaparak bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

 1. E-Devlet kapısından kimliğinizin cilt numarasını öğrenmek için öncelikle turkiye.gov.tr adresine tıklayın.
 2. Ardından sisteme giriş yapın ve “Kimlik Bilgilerim” kısmına tıklayın.
 3. Burada yeni kimlik kartınızın üstünde yer almayan pek çok bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.
 4. Yeni Kimliklerde Cüzdan No Nerede? Cüzdan numarası yeni kimliklerde yer almayan bir bilgidir.
You might be interested:  Veet Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır Kadın?

İnternet üzerinden yaptığınız işlemlerde bazen kimlik numarası yetersiz kalabilir. Özellikle şifreyle giriş yaptığınız kurumsal web sitelerinde şifrenizi unutursanız seri no ve cüzdan no gibi bilgilere ihtiyacınız olabilir. Bu tip platformlarda kimlik doğrulaması için size iki seçenek sunulur.

Bunlardan biri nüfus cüzdanı diğeri ise yeni kimlik kartı seçeneğidir. Sizden cüzdan numarası istenirse “nüfus cüzdanı” seçeneğini değil “yeni kimlik kartı” seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Bu durumda cüzdan numarası girmenize gerek kalmayacaktır. Cüzdan no yerine kimlik numaranızla birlikte en fazla nüfus cüzdanı seri numaranızı girmeniz gerekebilir.

Cüzdan numarası, cilt numarası ya da aile sıra numarası gibi bilgiler eski kimliklerde açık bir şekilde yazmaktaydı. Ancak kimliğin çalınması ya da kaybolması durumunda bu bilgiler üçüncü şahısların eline geçeceğinden güvenlik konusunda sıkıntılar çıkmaktaydı.

Nüfus cüzdanında ne bulunur?

Yeni kimlik kartlarının boyutlarının küçük olması nedeniyle kart üzerine yazılmayıp, çipte bulunan bilgiler ise ‘önceki soyadı, doğum yeri, medeni hali, dini, kan grubu, kayıtlı olduğu yer (ili, ilçesi, cilt, hane, sıra no), veriliş nedeni, veriliş tarihi’ şeklinde sıralanıyor.

Nüfus cüzdanı cüzdan no nerede yazıyor?

YENİ KİMLİKTE SERİ NUMARASI NEREDE YAZMAKTADIR? – Yeni çipli kimliklerde seri numarası kimliğin ön yüzünde yer almaktadır. Eski kimliklerde fotoğrafın altında yer alan seri numarası yeni kimliklerde fotoğrafın sağ tarafında 9 haneli olarak yer almaktadır.

Yeni nüfus cüzdanında veriliş tarihi nerede yazıyor?

Kimlik kartı veriliş tarihi nasıl ve nereden öğrenilir? – Eski kimlik üzerinde yazan bazı bilgiler yeni kimlikte yer almamaktadır. Eski kimlikte bulunan veriliş tarihi sonrasında yeni kimliklerde veriliş tarihinin nereden öğrenildiği merak konusu oldu.

Yeni düzenlemeye giren kimlikler çipli olarak geçerken içeriğinde kimlik numarası, ad, soyadı, doğum tarihi, seri numarası, kimliğin son geçerlilik süresi, cinsiyet, uyruk, ıslak imza, fotoğraf, mühür bilgileri bulunurken yeni kimliklerin boyutunun küçük olmasından dolayı bazı çeşitli bilgilere kimlik üzerinden çıkarılmıştır.

Bunlar ise önceki adı, doğum yeri, medeni hali ve kan grubudur. Nüfus Cüzdanı Cilt No Nerede Yazar Kimlik kartının veriliş tarihini öğrenmek isteyenler e-devlet üzerinden kimlik bilgi detaylarına ulaşabilir. Kimlik kartının veriliş tarihini öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/kisisel-bilgiler adres üzerinden e-devlet şifre ve TC kimlik numarası ile giriş yapılır.

You might be interested:  1 Paket Krem Şanti Ne Kadar?

Nüfus cüzdanı seri no nasıl yazılır?

Yeni kimlik kartlarında fotoğrafın sol tarafından yer alan soyadı, isim ve doğum tarihinden sonra gelen harf ve rakamlardan oluşan dokuz haneli yazıya kimlik kartı seri No denmektedir. Bu seri No bir kişinin kimlik kartında kişinin resminin sol tarafında yazmaktadır.

 1. Imlik kartı seri No harflerden ve rakamlardan oluşmaktadır.
 2. Tam olarak 9 hanelidir.
 3. İşte, merak edilen tüm detaylar.
 4. Imlik kartı seri No kısmı sadece yeni kimliklerde değil eski kimliklerde de yer almaktadır.
 5. Fakat çoğu insan kimlik kartı seri No denilen kısmın ne işe yaradığını bilmemektedir.
 6. Oysa ki bazı resmi kurumlarda bizler kimlik kartı seri No kısmını okumak zorunda kalabiliriz.

Sizler de kimlik kartı Seri No bölümünü çeşitli resmi sitelerden sorgulayabilirsiniz. Kimlik Kartı Seri NO Nedir? Kimlik kartı kişinin vatandaşı olduğu ülke ve nüfus kütüğündeki kişisel bilgilerini gösteren resmi bir evraktır. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve nüfus kütüklerinde kaydı bulunduğunu kanıtlamaktadır.

 1. Türkiye yurdu içerisinde kimlik kartlarını nüfus müdürlükleri vermektedir.
 2. Türkiye yurdu dışında ise kimlik kartını dış temsilciler sağlamaktadır.
 3. Imlik kartı seri No ise kimlik kartı üzerinde diğer başka bilgilerle beraber yer alan kişiye özgü olan harf ve rakamlardan meydana gelen bir seri numarasıdır.

Bu numara eski kimliklerde fotoğrafın hemen altında büyük bir şekilde yazardı. Yeni kimliklerde de kimlik kartı seri No bölümüne yer verilmiştir. Kimlik Kartı Seri NO Nerede Yazar? Yeni verilen kimlik kartları çipli kimlik olarak bilinmektedir. İşte bu kimliklerde kimlik kartı seri No hemen kartın ön tarafında yazmaktadır.

 • Bölge olarak fotoğrafın sol tarafında görmekteyiz.
 • Imlik kartlarında sadece seri No değil kişiye özgü farklı bilgiler de yazmaktadır.
 • İsim, soy isim, TC kimlik numarası, doğum tarihi, cinsiyet, uyruk, son geçerlilik tarihi ve seri No fotoğrafla beraber kimliğin ön kısmında yer alan kişisel bilgilerdir.
You might be interested:  Cilt Alt Tonu Rengi Nasıl Bulunur?

Kimlik kartı seri No da kimliğin ön kısmında soyadı ve isimden sonra gelen doğum tarihinin hemen altında yazmaktadır. Başlık olarak da seri No şeklinde belirtilmektedir. Kimlikte yer alan anne adı, baba adı, veren makam bilgileri ise çipli kimlikte arka kısımda yer almaktadır.

 • Bu kimlikte çip bölümünün de arka kısımda olduğunu görmekteyiz.
 • Fotoğraf, kişinin imzası, ay ve yıldız yine kimliğin ön kısmındadır.
 • Imlik Kartı Seri No Kaç Hanelidir? Kimlik kartı seri No her kişide aynı sayıda olmak üzere 9 hanelidir.
 • Fakat bu haneler sadece rakamlardan oluşmamaktadır.
 • Hem rakam hem de harflerden oluşabilmektedir.

Rakam ya da harflerin özel bir sıralaması yoktur. Bir rakam bir sayı da olabilir harf, rakam, rakam, harf şeklinde de ilerleyebilir. Yani belirli bir düzen söz konusu değildir. Kimlikte Seri NO Ne İşe Yarar? Kimlikteki seri No aslında kişiye verilen bireyin devlet numarası olarak geçmektedir.

Nüfus cüzdanı seri numarası nedir?

KİMLİK KARTI SERİ NO NEDİR? Seri numarası 1 harf ve 2 rakamdan oluşmaktadır. Kimlik kartlarında sıra numarası ile 6 haneli bir sayı olmaktadır. Kimlik seri numarası kadın vatandaşlarda çift sayıdan oluşuyorken erkeklerde ise tek sayıdan oluşmaktadır.

Nüfus cüzdanının ön yüzünde ne bulunur?

Yeni kimlik kartlarının boyutlarının küçük olması nedeniyle kart üzerine yazılmayıp, çipte bulunan bilgiler ise ‘önceki soyadı, doğum yeri, medeni hali, dini, kan grubu, kayıtlı olduğu yer (ili, ilçesi, cilt, hane, sıra no), veriliş nedeni, veriliş tarihi’ şeklinde sıralanıyor.

Kimlik belgesinin ön yüzünde ne bulunur?

Tasarımı – Yeni kimlik kartının ön yüzünde Türk kültüründe bulunan birçok öge motif olarak işlenmiştir, bunlar Selçuklu çizgileri, Osmanlı motifleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin modern çizgileri olarak basına tanıtılmıştır. Turkuaz renginin kullanım amacı ise uluslararası alanda Türkiye’yi temsil eden rengin turkuaz olmasından esinlenilmiştir.