Sünnet Olan Çocuğa Hangi Krem Sürülür?

07.12.2022 0 Comments

Sünnet Olan Çocuğa Hangi Krem Sürülür
Sünnetten sonra hangi ilaçlar kullanılmalıdır? – Sünnetten sonra ilk 1-2 saatte, işlem sırasında uygulanan ilaçlar nedeniyle ağrı hissedilmez. Çocuğun sonraki iki gün boyunca zaman zaman ağrı hissetmesi de doğaldır. Bu süreçte çocuğa düzenli aralıklarla ağrı kesici verilebilir.

Sünnetli pipiye hangi krem sürülür?

Sandviç pansuman nasıl yapılır? – 1-Öncelikle pipi Battigon sürülmüş bir gazlı bez ile silinir. (resim1) 2-Fucidin krem kalın bir gazlı bezin üzerine sürülür (resim2) 3-Pipinin baş tarafı yukarı gelecek şekilde gazlı bez alttan pipinin üstüne koyup pipi yukarı doğru hafif bir basınçla sabitlenir.

Resim3) 4-Bu gazlı bez ve pipi çocuk bezi yardımıyla belli bir basınç altında sabitlenir. (resim4) Bu sayede çocuğun günlük aktivitesi esnasında pipi sabit kalır. Ayrıca Battigon ile pipinin silinmesi ve kalın gazlı bezin üzerine sürülen fucidin krem sünnet yerini enfeksiyondan korur. Sünnet sonrası günde bir defa pansuman yapmak yeterlidir.

Kaka pipiye kadar gelirse, banyo yapılacağı zaman veya annenin istediği herhangi bir zamanda pansuman tekrarlanabilir. Sandviç pansuman evde anne ve babanın kolaylıkla yapabileceği güvenli, yara iyileşmesini hızlandıran, enfeksiyonu ve kanamayı engelleyen oldukça iyi bir pansuman şeklidir.

Sünnet ten sonra hangi krem kullanılır?

Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler – Ağrı kesicilerin Kullanılması: Sünnet vücudun en ağrılı bölgesinde uygulanan cerrahi bir işlem olması sebebi ile ağrı mücadelesi en önemli husustur. Reçete edilen ağrı kesiciler belirtilen saatlerde verilmeli, ilaca rağmen ciddi ağrısı var ise hekiminiz ile irtibata geçmelisiniz.

Tarif edilen ağrı kesicilerin fazla alınması, ağrı kesici etkisini artırmaktan çok, yan etkisini artıracaktır. Bu sebeple asla fazla ilaç verilmemelidir.Ağrı kesiciler erken dönemde kesilmelidir. Pansumanın yapılması: Aile evde pansuman yapamıyor ise hastaneye başvurmalıdır.Baticon ile pipi boyandıktan sonra Furacin el değmeden pipi merhemlenmelidir.

Hastanede sarılan sargılar ilk idrar ile atılmalıdır. Atılamaz ise yapışabileceğinden çıkarmak zor olabilir. Çevresindeki yapıştırıcılara alkollü pamuk dokundurulması gevşemesini sağlayacaktır. Bu halde de pansuman kendini bırakmaz ise, steril izotonik solüsyon ile ıslatılması faydalı olabilir.

 • Pansumanın ilk çıkma anlarında hafif kanama ve ağrı olabilir.5?10 dakikada geçecektir.
 • Sünnet kilotu yara yerinin kurumasından sonra faydalı olabilir.
 • Ancak yara tam kurumadan ortamın nem oranını artırmasından dolayı iltihabi durumları artırdığı bilinir.
 • Anama: İlk 24 saatte sızıntı tarzında kanama doğaldır.

Ancak damlama tarzında ve silindiğinde hemen yenisi ile dolan kanama müdahaleyi gerektirebilir.Ikınma ile kanama dozu artabilir. Bu durumda 30 dakika kadar beklenmelidir. Kanama buna rağmen durmaz ise hastaneye başvurmalıdır. Banyo: Aksi söylenmemiş ise 3.

Sünnet sonrası krem nereye sürülür?

 • Anasayfa
 • Genel
 • Sünnet Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Cerrahi bir işlem olan sünnet, tüm ameliyatlar gibi kendi içerisinde bazı riskler barındırır. Bu riskleri minimuma indirgemek için sünnet sonrasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. En sık karşılaşılan komplikasyonlar arasında yara enfeksiyonu var.

 1. Sünnet lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu nedenle işlem sırasında çocuk herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Genellikle yaşadıkları korku nedeniyle ağlayan çocuklar lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı hisseder. Lokal anestezinin etkisi ise genellikle 2 saat sonrasında geçer.
 2. Sünnet işlemi bittikten sonra ağrı kesici şurup çocuklara önerilen periyotla içirilmelidir. Hekim tarafından farklı bir periyot belirtilmedikçe 6 saat arayla 3 gün boyunca ağrı kesici şurubun içirilmesi gerekir.
 3. Sünnet bittikten sonra 24 saat banyo yapılmaması ve penis bölgesinin ıslatılmamasına dikkat edilmelidir. Bu süre bittikten sonra banyo yapılabilir. Ancak işlem bölgesinin ovulmaması gerekir.
 4. Yaklaşık 24 saat sonra sargı çıkarılabilir. Aileler sargıyı çıkarmaktan endişe etmemelidir. Ilık su ile ıslatıldıktan sonra sargı kolaylıkla, dikkatli bir şekilde çıkarılabilir. Her gün ılık su ile pansuman yapılabilir.
 5. Sargıyı çıkardıktan sonra antibiyotik içeren krem ince bir tabaka halinde sadece dikiş yerine sürülmelidir. Günde bir defa olmak kaydıyla bir hafta boyunca kremin sürülmesi enfeksiyon riskini minimuma indirger. Bu nedenle mutlaka günde bir defa önerilen antibiyotik kremin kullanılması önerilir.
 6. Sargı bezinde küçük kanama izleri görebilirsiniz. Bu son derece norma bir durumdur ve paniğe kapılmaya gerek olmaz. Ancak sızıntı şeklinde de olsa sürekli bir kanama olması durumunda derhal sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.
 7. Sünnet öncesinde uygulanan anestezi, sünnet bölgesinde hafif şişmeye ve morluğa sebebiyet verir. Bu konuda da endişe edilmesine gerek olmaz. Şişlik birkaç gün sonrasında azalarak ortadan kalkar. Morluğun geçme süresi ise biraz daha uzun olabilir.
 8. Kilo fazlası olan çocuklarda sargı 24 saatten önce kendiliğinden düşebilir. Bunun nedeni pubal yağlanmadan kaynaklı olarak penisin içeri kaçmasıdır. Bu durumda da endişe edilmesine gerek olmaz.
 9. Bazı çocuklarda sünnetten sonra penis içeri kaçabilir. Bu durumda aileler endişe ederek penisi dışarı çıkarmaya çalışır.

  Sünnet yarasına ne iyi gelir?

  Sünnet Sonrası Bakım – Sünnet sonrası ağrı kesici şurup, hap, antibiyotik, baticon ve gazlı bezden oluşan bir ilaç seti kullanılır. Pansuman işlemi doktor ya da sağlık memuru tarafından yapılmalıdır. Bu süreçte penis başında kabuklanmalar, şişmeler ve kızarıklıklar oluşabilir.

  Sünnet en çabuk nasıl iyileşir?

  Sünnetten 10 gün sonra denize girilebilir – Ameliyat sonrasında çocuğun pipisinde sargı bezi veya şeffaf tabaklı bir pansuman bulunmaktadır. Bu pansuman idrarla ıslanıp veya birkaç gün sonra duş sırasında çıkar. Sabun ve şampuanla duş yapılabilir fakat pipiye sürtme ya da ovalama hareketi yapılmaz.

  Pansuman çıktıktan bir süre kremle bakıma devam edilmesi önerilmektedir. Sünnet derisi yapışık olan çocuklarda iyileşme genellikle kabuk şeklinde olmaktadır. Hızlı iyileşme için çocuğa günlük ya da gün aşırı duş yaptırılıp, pipinin iyileşmesini kolaylaştırıcı kremler uygulanması tavsiye edilmektedir. İşlem sonrası ilk bir hafta boyunca ani ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

  Yara kabuğu geçtikten sonra yaklaşık 10 gün sonra denize girilmesinde sakınca yoktur. Bezli bebeklerin sünnet sonrasında büyük boy alt bezi kullanması, duş yaptırılması ve krem uygulanması bakım için yeterlidir. Büyük çocuklar da sünnet sonrası geniş iç çamaşırı kullanmalıdır.

  Sünnet olan çocuğun acısı nasıl geçer?

  Sünnetten sonra hangi ilaçlar kullanılmalıdır? – Sünnetten sonra ilk 1-2 saatte, işlem sırasında uygulanan ilaçlar nedeniyle ağrı hissedilmez. Çocuğun sonraki iki gün boyunca zaman zaman ağrı hissetmesi de doğaldır. Bu süreçte çocuğa düzenli aralıklarla ağrı kesici verilebilir.

  Sünnet yerine zeytinyağı sürülür mü?

  Kontrole gelmeden önce pansumanına bol zeytinyağı dökerek yumuşatınız. Pansuman yoksa da zeytinyağı, doğal bir yara bakım ürünüdür.

  Sünnet sonrası Terramycin nasıl kullanılır?

  Uzun yıllardır bilinen, eczane çantalarında mutlaka bulunan Terramycin(Teramisin) krem, tekrar meşhur oldu. Ekonomik açıdan son derece hesaplı olan Terramycin(Teramisin) kremi araştırarak yaralarınızı iyileştirmek için kullanmalısınız. Peki Terramycin(Teramisin) kremin cilde faydaları neler? Terramycin(Teramisin) krem nasıl kullanılır? Terramycin(Teramisin) krem fiyatı nedir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

  Çok uzun yıllardır eczanelerde satılan Terramycin(Teramisin) krem; vücutta oluşan şişkinliklerden kızarıklara kadar birçok sorunu ortadan kaldıran ve bunu yaparken kısa bir süre harcayan deri kremidir. Sivilce, iltihap, yara, yanık, bakteri enfeksiyonları, vücut kızarıklığı gibi sorunlarla baş eden bu krem, derinin üst tabakası oluşan kabarcıklar ya da toplanması gibi yaraları hızlıca iyileştirir.

  Gözden kaçan durumlar sonucu ufak bir darbe sonrasında oluşan yaraları iyileştiren Terramycin(Teramisin) krem, son günlerde iltihaplı sivilcelerde ve çıbanlarda kullanılıyor. Çok kısa sürede sonuç vermesiyle kullanılan kremi bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşan kişiler kullanmalıdır. terramycin krem Etken maddesi, Oksitetrasiklin hidroklorür ve Polimiksin B sülfat bulunan Teramisin krem, bunun yanında sıvı petrolatum ve beyaz petrolatum iki tane yardımcı madde içerir. Yumuşak sarı homojen bir rengi olan Teramisin krem, topikal olarak kullanılan antibiyotik grubuna girmektedir. Aşağıdaki sorunlardan biriyle karşılaştığınızda kullanabilirsiniz;

   – Büyük çıbanların tedavisinde, – Ciltte oluşan iltihaplarda ve iltihaplı durumlarda, – Dudak çatlaklarının tedavisinde, – Uçuk tedavisinde, – Ciltte oluşan yara ve çizik tedavisinde, – Böcek ve arı sokma tedavisinde, – Sivilce(akne) tedavisinde, – Kulakta oluşan yara tedavisinde, – Çok enfeksiyon olan yaraların tedavisinde kullanılabilir.

  TERRAMYCİN MERHEM NASIL KULLANILIR? Terramycin kremi uygulayacağınız bölgenin temiz olduğundan emin olduktan sonra kremi parmak uçlarınızla bölgeye sürün. Daha sonra gazlı bezle kapatarak, hijyenik kalmasını sağlayın. Gün içerisinde 2 defa uygulanması yeterli olan bu kremi yara iyileşinceye kadar kullanabilirsiniz. TERRAMYCİN MERHEM YAN ETKİLERİ TERRAMYCİN MERHEMİN FİYATI NEDİR? Terramycin(Teramisin) kremin 2022 itibariyle fiyatı 40 TL ‘dir.

  Anestol pomad sünnet sonrası kullanılır mı?

  Çiş yaparken yanma: Sünnet pipi ucu ile ilgili değildir. Yara yerine idrar değmesi, ilk günlerde yakabilir. Anestol gibi ağrı kesici kremler, en çok burada işe yarar.

  Çiş sünneti iyileştirir mi?

  Sünnet dönemi başladı hastaneler yanlış kesilen vakalarla doluyor. Peki doğru sünnet nasıl yapılır? – Sozcu.com.tr / Sağlık Servisi Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sünnet mevsimi de başlamış oldu. İstatistiklere göreyse her 3 çocuktan 2’sinin sünneti yanlış yapılıyor. Peki ideal sünnet nasıl olmalı? Sünnet ne zaman yapılmalı? Sonrasında nelere dikkat edilmeli? İşte tüm bu soruları Üroloji Uzmanı Doç.Dr.

  Haluk Kulaksızoğlu’na sorduk. İşte Doç.Dr. Kulaksızoğlu’ndan sünnet önerileri: İdeal Sünnet Nasıl Olmalıdır? Sünnet gerek dini ve ananevi gerekse de tıbbi nedenlerle yapılabilmektedir. Ancak halen daha eskilerden gelen geleneksel köy adetleri nedeni ile, aslında ciddi bir cerrahi girişim olan sünnetin komplikasyonlarından korunmak için gerekli tıbbi tedbirler yeterli değildir.

  Şişli Florence Nightingale Hastanesinden Doç. Dr. Haluk Kulaksızoğlu, sünnetin “kesip bitecek” bir işlem değil ciddi cerrahi bir müdahale, yani ameliyat olduğunu ve doktorlar tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor. Modern tıbbın gereği olarak cerrahi her türlü müdahalenin olduğu gibi sünnetin de cerrahi koşulların olduğu ameliyathane ortamında yapılması gerekir.

  • Enfeksiyon riski, gerekli müdahalelerin yapılabilmesi açısından bu son derece önemlidir.
  • Sünnet olacak çocukların gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra hazırlanarak ameliyathaneye alınması komplikasyonlardan korunma açısından en önemli adımlardan birisidir.
  • Sünnet ne zaman yapılmalıdır? Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde yapılmasını veya 6 yaş sonrasında yapılmasını önermektedirler.

  Ancak tabii ki bu acil tıbbi sünnetler dışında bir durumdur. Son yıllarda sadece lokal anestezi değil bir ameliyat mantığı ile genel anestezi veya sedasyon verilmesi çocuklarda oluşabilecek psikiyatrik sorunların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. İşeme sorunu olan, sık enfeksiyonlar gibi tıbbi gereklilik durumlarında çocukların yaşına bakılmaksızın sünnet olmaları mümkündür.

  Acil nedenlerle bu yaş aralığında sünnet yapılan çocukların psikolojik gelişimleri açısından mutlaka anestezi altında bunu hatırlamayacakları şekilde yapılması faydalı olacaktır.6 yaş sonrasında yapılacak sünnetlerde de çocukların kendi akranlarından aldıkları yanlış bilgilendirmeler onların bu işleme bakış açısını belirlemektedir.

  Lokal veya anestezili sünnet hangisini tercih edilmelidir? 6 aya kadar olan bebekler dışında tüm çocukların uyutularak sünnet olmalarında fayda vardır.6 ay öncesinde penis bölgesi sinirleri tam olarak ağrıya hassas olmadığından lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

  Sünnet olduktan sonra kaç gün sonra banyo yapılır?

  Sünnet Olan Çocuğa Hangi Krem Sürülür Sevgili ebeveynler; Sünnet sonrası hızlı iyileşme için dikkat etmemiz ve yapmamız gereken bazı işlemler vardır;

   Sünnet sırasında uygulanan lokal anesteziden dolayı çocuğun pipisinin etrafında şişme görülebilir. Bu şişlik zamanla kendiliğinden dağılacaktır. Sünnet esnasında uygulanan lokal anestezinin etkisi yaklaşık 2-3 saat sonra geçmeye başlayınca ağrı başlar. Bunun için çocuğunuza doktorunuzun yazdığı ağrı kesici şuruptan 1 ölçek içiriniz.5-6 saat ara ile bu ilacı tekrar verebilirsiniz. Çocuğun ilaç kullanımında bir problem olursa ağrı kesici fitil kullanabilirsiniz.
   Birinci gün çocuğunuz aşırı hareketlerden kaçınmalı ve tuvalette kendini zorlamamalıdır. Mutlaka şart olmamakla beraber birinci günden itibaren çocuk iyileşinceye kadar sünnet külotlarından giyerse daha rahat bir iyileşme süreci geçirebilir. Bazı çocukların sünnet derisi pipisinin baş tarafına yapışıktır. Sünnetten sonra bu çocuklarda pipinin baş tarafında, sulanma, şişlik ve küçük yara şeklinde sarımsı akıntılı kabuklanmalar oluşabilir ve bu durum yapılan bakımla zaman içinde geçmektedir İyileşme süreci ve yaranın durumu çocuktan çocuğa değişir. Yatmanın bir faydası olmayacağından çocuğa yatması için ısrar etmeyiniz. Sadece yaranın temiz bir şekilde korunmasına dikkat ediniz. Antiseptik (Mikrop öldürücü su) olarak eczaneden aldığınız Rivanol toz 1 gramlık poşeti 1 litre kaynatılıp soğutulmuş temiz suyun içine ekleyip çalkalayınız. Küçük bir çay bardağına hazırladığınız bu sarı sudan bir çorba kaşığı koyup üzerine temiz su ilave ediniz. Sabah ve akşam 10’ar dakika olacak şekilde çocuğun pipisini bu sarı suya sokunuz. Bu işlemin çocuk ayakta ve hafif öne eğilerek yapılmalıdır. Bu işlem düzenli olarak yapıldığında pipi çevresindeki şişlikler daha çabuk kaybolur. Her seferinde kullanılan ilacı dökünüz.1 litrelik hazırladığınız sarı su bitene kadar bu işleme devam ediniz. Dikişte kullanılan malzemeler kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için ayrıca dikiş alma işlemine gerek yoktur. Aldığınız antibiyotikli şurubu sabah – akşam birer ölçek bitene kadar içiriniz. Sünnetten 72 saat sonra (üç gün) çocuk ılık sabunlu su içine oturtularak tamamen, on dakika kadar mutlaka banyo ettirilmelidir. Bu banyo yara için çok faydalıdır kesinlikle ihmal edilmemelidir. Sünnet sonrası hafif bir kanama olabilir.

   Sünnet olan çocuğa kantaron yağı sürülür mü?

   Atalarımızın dediği gibi ‘’ Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır”, aslında sünnet sonrası hayatınızda büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Her sünnet işlemini uygulayan hekimin kendine özgü pratik uygulamaları olsa da iyileşme süresi genelde aynıdır.

   • Sünnet sonrası dönemde esas amaç, çocuğa ağrısız ve konforlu bir süreç yaşatmak ve yaranın kapanmasını hızlandırmaya yönelik olsa da bu durum sadece hekimin sünnet tekniği ve sünnet sonrası uyguladığı tedaviye bağlı değildir.
   • Sünnet sonrası dönemin daha konforlu ve iyileşmenin daha kısa sürede tamamlanmasında hastaya bağlı faktörler de oldukça önemlidir (hastanın ağrı eşiği, analjezik ilaçlara verdiği yanıt, aile ve çocuğa ait psikolojik durum, beslenme ve genetik etkenler gibi).

   Bu bağlamda Etik Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Kinikleri olarak bizim benimsediğimiz ve uygulamaya koyduğumuz pratikler aşağıdaki gibidir. Bu uygulamalar hastalarımızdan aldığımız geri dönüşlere göre şekillenmiş olup yinede bazı hastalarımızda kişiye özel bazı değişiklikler yapabilmekteyiz.

   1. Ağrı kesici kullanımı: Çocuğunuzun yaşına göre yazılmış şurup ya da fitil formundaki ilaçlar günde 3-4 kez olacak şekilde kullanılmalıdır.

   Bebeklerde: Yazılmış olan Paranox S fitil doktorunuzun size söylediği şekilde ilk dozdan itibaren yaklaşık 6 saat sonra evde uygulanır. Daha sonra aynı doz 6 saat sonra tekrar edilir. Ertesi gün ihtiyaç halinde 8 saat aralıklarla aynı dozda kullanılabilir.

   **Bebeklerde ağrı kesicilerin 24 saat kullanılması uygundur

   • Çocuklarda: Ağrı eşiği her çocukta farklı olmaktadır. Sünnette en önemli nokta sünnet sonrası çocuğa ağrısız bir dönem yaşatabilmektir.
    • İbufen şurup 3×1 ölçek (Genellikle lokal anestezi uygulanan çocuklarda sünnetten hemen önce veya hemen sonra)
    • Calpol şurup 3×1 (İbufen şuruptan 4 saat sonra dönüşümlü olarak kullanılır)

   **Çocuklarda ağrı kesicilerin dönüşümlü olarak 48 saat kullanılması uygundur

   1. Kantaron yağı kullanımı: Sünnetten sonra çocuğunuzun penisinin çevresinde tegaderm isimli pansuman ped’i bulunur. Bu ped hem kanama ve ödem kontrolü hem de sünnet uygulanan kısma steril bir alan sağlar. Bu pedin üzerinden penis başına denk gelecek şekilde bebeklerde 5-8 damla büyük çocuklarda 10-15 damla kantaron yağı kullanılır. İlk kullanım sünnetin ertesi günü saat 10:00’da yapılır, daha sonra aynı gün öğlen akşam şeklinde 7-10 gün devam edilir.
   2. Pansuman pedinin çıkartılması ve banyo:
    • İlk iki gün: Bu ped’in 48 saat boyunca sabit kalması uygundur. Ancak ped kendiliğinden çıkarsa PANİK YOK!!! Tekrar takmıyoruz, aynen tedaviye devam ediyoruz.
    • İkinci gün: Sünnetten 48 sonra 10 dakikalık ılık oturma banyosu ile ped’in yapışkan bölümleri yumuşatılır ve ped çıkartılır. Ped çıktıktan sonrada kantaron yağına aynı şekilde devam etmeniz uygundur.
   3. Kontrol: Herhangi bir sorun olmadığı takdirde sünnet sonrası 5.

    Sünnetin iyileştiğini nasıl anlarız?

    Sünnet sonrası dikişler kendiliğinden düşer. Penisin ucundaki hafif şişlik beklenen bir durumdur, endişe edilmemelidir. Penis iki hafta içinde ise normal görünümüne kavuşur.

    Dikişsiz sünnet kaç günde iyileşir?

    Dikişsiz Sünnet Kaç Günde İyileşir? Sünnet olma geleneği dünyanın çeşitli coğrafyalarında ve ülkemizde asırlardır devam eden kökleşmiş bir gelenektir. Türkiye’ de sünnet olmak her erkek çocuğunun kaderidir. Çocukluğunda her erkek sünnet zamanı Artık erkek oldun, Sünnet olmazsan büyük adam olamazsın gibi sözleri mutlaka duymuştur.

    Toplumda birey olarak kabul edilmek isteyen erkekler sünnet olması zorunluluktur. Fakat yapılan araştırmalar sünnetin tıbbi açıdan faydaları olduğu da kanıtlanmıştır. Sünnetin Faydaları Nelerdir? Sünnet olan bireylerde penis kanserinin görülme olasılığı daha düşüktür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur.

    Kısır olma oranı sünnet olan bireylerde daha azdır. Peniste görülen yapısal bozukluklarda azalma görülür. Sünnet Olan Çocuğa Hangi Krem Sürülür Dikişli ve Dikişsiz Sünnet Nedir ? Dikişli sünnet, anestezi ile gerekli bölge uyuşturularak penisteki fazla derinin alınması ile yapılan yöntemdir. Cerrahi sünnet olarak da bilinir. İlk olarak fazla olan deri kat kat açılır ve hangi katın kesileceği hat olarak saptanır.

    Belirlenen hattan itibaren penis ucunda yer alan deri fazlalığı tıbbi malzeme yardımı ile kesilir. Daha sonra bölge kendiliğinden kaybolan ipliklerle dikilir. Dikişsiz sünnet, yine anestezi yapılır ve dikiş kullanılmaz. Fazla deri alındıktan sonra yara uçları plastik bir aparatla birleştirilir. Dikişli sünnete göre daha acısız, daha az kanamalı olması nedeniyle daha çok tercih edilir.

    Dikişsiz sünnet içerisinde merak edilen bir nokta da Dikişsiz sünnet kaç günde iyileşir? hususudur. Sünnet Olan Çocuğa Hangi Krem Sürülür Dikişsiz Sünnetin İyileşme Süresi Tercih sıklığı fazla olan dikişsiz sünnet sonrası merak edilen en önemli şey : Dikişsiz sünnet kaç günde iyileşir? Sorusudur. Bu durum çocuğun ne zaman sünnet olduğu, sünnet sonrasındaki şartlar, yaraya gösterilen dikkat derecesi belirli olmaktadır.

    • Bazı ebeveynler çocuklarını doğumdan itibaren 12 ay içerisinde sünnet ettirirler.
    • Buna yeni doğan sünneti denmektedir.
    • Bu dönemde iyileşmeler diğer dönemlere göre daha hızlıdır.
    • Sünnet sonrası birkaç gün içinde hızlı iyileşme sağlanır.
    • Uzmanlar tarafından 2-6 yaş arasındaki çocukların sünnet ettirilmemesi tavsiye edilir.

    Çünkü bu dönem çocukların fiziksel olarak büyüme hızları yüksektir ve hareketli bir evredir. Çocuğun sünnet olması onu hem psikolojik olarak etkiler hem de sünnet sonrası oluşabilecek komplikasyonlara engel olmak güçleşir. Buna bağlı olarak da iyileşme süresi uzayabilir.2-6 Yaş arası tüm sünnet kıyafetleri modelleri her yerden kolaylıkla temin edilebilmektedir.

    Sünnetten sonra enfeksiyon nasıl anlaşılır?

    Sünnetten Sonra İltihaplanma Nasıl Anlaşılır? İltihaplı, kötü kokulu akıntı, yara yerinde kızarıklık, yüksek ateş, durdurulamayan kanama veya kanama odakları, ciddi ağrı, idrar yapamama veya yapmada zorlanma durumlarında bir uzmana danışılmalıdır.

    Sünnet yerine zeytinyağı sürülür mü?

    Kontrole gelmeden önce pansumanına bol zeytinyağı dökerek yumuşatınız. Pansuman yoksa da zeytinyağı, doğal bir yara bakım ürünüdür.

    Sünnet yerine kantaron yağı iyi gelir mi?

     Kanama kontrolü: Bebeklerde sünnetten sonra, sık kanama kontrolü yapmak şartıyla, alt bezleri bağlanabilir. Pansuman sargısında ve bebek bezinde biraz kan görülmesi normaldir. Eğer kanama varsa, yaraya steril bir gazlı bezle – hafifçe sıkarak- baskı uygulanır. Genellikle bu işlemi üç-beş dakika süreyle yapmak yeterli olacaktır. Buna rağmen kanama durmazsa on dakika daha aynı işleme devam edilir. Kanama hala devam ediyorsa doktor mutlaka aranmalıdır; daha kapsamlı bir girişim gerekebilir. Sinir koruyucu estetik sünnet tekniğinde büyük damarlar korunduğu için, kanama pek görülmez.Görünüm: Sünnet operasyonundan sonraki ilk günde pansuman açıldığında operasyon bölgesi kırmızı, ödemli morarmış görülebilir. Bu durum normaldir. Sinin koruyucu estetik sünnet tekniği’nde korunan dokuların kalınlığına bağlı olarak, yara hattı boyunca simit şeklinde bir kabarıklık oluşabilir. Bu durum zamanla düzelir. Sünnet derisinin penis başıyla olan yapışıklığı serbestleştirilirken penis başının cildinin sıyrılmasına, dış ortama maruz kalarak sürtünmesine ve kurumasına bağlı olarak kabuklanmalar oluşabilir. Kesi yerinden sızan kanın pıhtılaşmasına ve bunu takiben açığa çıkan seruma bağlı olarak sarı-kırmızı renkli, sulantılı birikinti ve bunu izleyen kahverengi bir kabuklanma görülebilir. Kabukların kendiliğinden düşmesi iyileşme açısından daha sağlıklıdır. Bazen sünnetten sonra penis başı mor görünür. Ebeveynleri genellikle çok telaşlandıran bu durum bebeğin damarsal yapılarıyla ilgili olup, normaldir.Pansuman: Pansuman doktorun önerisi doğrultusunda genellikle sünnet operasyonundan sonraki birinci günde çıkarılır. Eğer bu süreden önce sargı düşerse tekrar değiştirmeye gerek kalmaz. sargı açılırken yapışıklık olursa, ılık oturma banyosu veya kantaron yağı ile yumuşatılıp, çıkarılır. Eğer baş kısmı bebek bezine yapışmışsa yine oturma banyosu yaptırılarak bez ayrılır. Sünnet dikiş bölgesine, penisin baş kısmına ve bebek bezinin penise karşılık gelen iç kısmına, yapışmayı engellemek için günde birkaç kez kantaron yağı, antibiyotikli krem veya vazelin sürülür. Bu işlemi iyileşme dönemi boyunca, 4-5 gün süreyle tekrarlanır. Üçüncü günden itibaren ılık banyolar yaptırılabilir. Pansuman açıldıktan sonraki ilk bir haftada, yanmaya neden olacağı için sabun kullanmamak gerekir. On gün içinde yara çevresindeki ödem (şişlik) geriler ve baş kısmındaki sulantılı-kızarık durum düzelerek tam iyileşme olur. Sıyrılan baş derisinin dikiş yerine tekrar yapışmasını önlemek amacıyla, her iki elin baş ve işaret parmaklarıyla, deriyi geriye doğru gerecek şekilde penis kökünden içeriye doğru iyice bastırılır. Açılan kısma kantaron yağı yağlanır. Bu manevra bebeğin altı her açıldığında yapılmalıdır. Bebeğin canı yanar düşüncesiyle korkmadan uygulamak gerekir. Aksi taktirde, bir yapışıklık olduğunda, bunun açılması işlemi çok daha ağrılı olacak ve iyileşme süreci uzayacaktır.Ağrı yönetimi: Sünnetten sonra paracetamol (asetaminofen), ibuprofen gibi ağrı kesici şuruplar verilebilir. Ağrı sinir uçlarından açığa çıkan maddelerin etkileri sonucu oluşur.

     Sünnet sonrası Terramycin nasıl kullanılır?

     Uzun yıllardır bilinen, eczane çantalarında mutlaka bulunan Terramycin(Teramisin) krem, tekrar meşhur oldu. Ekonomik açıdan son derece hesaplı olan Terramycin(Teramisin) kremi araştırarak yaralarınızı iyileştirmek için kullanmalısınız. Peki Terramycin(Teramisin) kremin cilde faydaları neler? Terramycin(Teramisin) krem nasıl kullanılır? Terramycin(Teramisin) krem fiyatı nedir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

     Çok uzun yıllardır eczanelerde satılan Terramycin(Teramisin) krem; vücutta oluşan şişkinliklerden kızarıklara kadar birçok sorunu ortadan kaldıran ve bunu yaparken kısa bir süre harcayan deri kremidir. Sivilce, iltihap, yara, yanık, bakteri enfeksiyonları, vücut kızarıklığı gibi sorunlarla baş eden bu krem, derinin üst tabakası oluşan kabarcıklar ya da toplanması gibi yaraları hızlıca iyileştirir.

     Gözden kaçan durumlar sonucu ufak bir darbe sonrasında oluşan yaraları iyileştiren Terramycin(Teramisin) krem, son günlerde iltihaplı sivilcelerde ve çıbanlarda kullanılıyor. Çok kısa sürede sonuç vermesiyle kullanılan kremi bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşan kişiler kullanmalıdır. terramycin krem Etken maddesi, Oksitetrasiklin hidroklorür ve Polimiksin B sülfat bulunan Teramisin krem, bunun yanında sıvı petrolatum ve beyaz petrolatum iki tane yardımcı madde içerir. Yumuşak sarı homojen bir rengi olan Teramisin krem, topikal olarak kullanılan antibiyotik grubuna girmektedir. Aşağıdaki sorunlardan biriyle karşılaştığınızda kullanabilirsiniz;

      – Büyük çıbanların tedavisinde, – Ciltte oluşan iltihaplarda ve iltihaplı durumlarda, – Dudak çatlaklarının tedavisinde, – Uçuk tedavisinde, – Ciltte oluşan yara ve çizik tedavisinde, – Böcek ve arı sokma tedavisinde, – Sivilce(akne) tedavisinde, – Kulakta oluşan yara tedavisinde, – Çok enfeksiyon olan yaraların tedavisinde kullanılabilir.

     TERRAMYCİN MERHEM NASIL KULLANILIR? Terramycin kremi uygulayacağınız bölgenin temiz olduğundan emin olduktan sonra kremi parmak uçlarınızla bölgeye sürün. Daha sonra gazlı bezle kapatarak, hijyenik kalmasını sağlayın. Gün içerisinde 2 defa uygulanması yeterli olan bu kremi yara iyileşinceye kadar kullanabilirsiniz. TERRAMYCİN MERHEM YAN ETKİLERİ TERRAMYCİN MERHEMİN FİYATI NEDİR? Terramycin(Teramisin) kremin 2022 itibariyle fiyatı 40 TL ‘dir.