Tahriş Olan Cilt Için Ne Yapmak Gerekir?

17.11.2022 0 Comments

Tahriş Olan Cilt Için Ne Yapmak Gerekir
Tahriş Olmuş Cildi Tedavi Etmek

 • 1 Tahriş olan yeri temizle. Etkilenen bölgeyi yumuşak bir temizleyiciyle dikkatli bir şekilde temizle ve suyla durula.
 • 2 Pudra sür. Cildine pudra serp.
 • 3 Bir merhem sür.
 • 4 Buz torbası kullan.
 • 5 Rahatlatıcı jeller ya da yağlar sür.
 • 6 Rahatlatıcı bir banyo yap.2 su bardağı karbonatla 10 damla esansiyel lavanta yağından rahatlatıcı bir karışım yap.
 • 7 Ne zaman doktora gitmen gerektiğini bil.

Cildim tahriş oldu ne yapmalıyım?

Tahriş olmuş cilde zeytinyağı en etkili ve en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Aspirin: Özellikle sivrisinek ve böcek sokmaları yüzünden tahriş olan bölgeye, aspirini toz haline getirerek koyabilirsiniz. Ayrıca kıl dönmesine de iyi geldiği bilinmektedir.

Tahrişe ne iyi gelir doğal yöntemler?

Bazı dönemlerde oluşan tahrişi krem veya bazı ilaçlar kullanarak önlemek mümkün. El tahrişini önlemek için doğal ve bitkisel yöntemler hazırladık. İşte, el tahrişini önlemek için doğal ve en iyi yöntemler DERİ TAHRİŞİNE NE İYİ GELİR? Deri üzerinde oluşan tahrişleri teninize kimyasal değdirmeden el tahrişinizi önlemek için doğal ve bitkisel yöntemler deneyerek faydalarını görebilirsiniz.

Zeytinyağı: Cilt sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Cildin nemlenmesini sağlar ve kan dolaşımını yükseltir. Bu şekilde de hücrenin yenilenmesini sağlar. Maden suyu: Ciltte oluşan kaşıntı ve kızarıklıkları hafifletir. Kaşıntıları hafifletme özelliği bulunduğundan dolayı da kaşıntı sonrası tahrişi önlemektedir. Domates : A ve C vitamini bulunan domatesin cilde oldukça yararı vardır. Domatesi ezerek cildinizde oluşan tahriş bölgeye sürerek ortalama on beş dakika bekletmelisiniz. Domatesin tahriş iyileştirici özelliği vardır. Badem yağı: Özellikleri arasında onarıcı ve besleyicilik ön plandadır. Bu yüzden de ciltte oluşan tahrişleri onarmaktadır. Kantaron yağı: Ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık için kullanılması önerilmektedir. Vazelin: Tahriş olan bölgeyi nemlendirici özelliği olmasıyla birlikte kurutur böylelikle tahriş yok olur. Aspirin: Böcek ve sinek ısırıklarından dolayı ciltte oluşan tahrişe toz olarak sürülmelidir. Böylece ciltte ki kaşıntıya kabarıklığa iyi gelir. Zencefil: Bu ürünü toz haline getirerek veya da sabun olarak kullanabilirsiniz. Ciltte oluşan iltihabın azalmasını sağlar. Bölgeyi onarıcı özelliği olmasından dolayı da tahrişi iyileştirmektedir. Çay: Soğuk çay kullanımı ise ciltte oluşan tahrişi ve yaraları azaltır. Damarları rahatlatma özelliğine sahiptir. Yoğurt: Cildi rahatlatır. Güneşten oluşan yanıkları tedavi eder. Tahrişi onarır. Salatalık: Salatayı ezerek cildinizde yer alan tahrişli bölgeye sürerek ortalama on dakika bekletin. Bekleterek tahrişi hafifletir. Cildi yeniler.

You might be interested:  Cilt Kaşıntısı Için Hangi Doktora Gidilir?

EL TAHRİŞİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Bazı kişilerin cildinin hassas olma sebebi ile kullandıkları her ürüne dikkat etmeliler. El tahrişini önlemek için sizlere yönelik yöntemler listeledik. İşte, el tahrişini önlemek için yapılması gerekenler

Evde temizlik yaparken eldiven kullanmalısınız, Temizlik yaptığınız esnada ılık su kullanmalısınız, Çamaşır suyu veya da dezenfektan kullandığınız anlarda eldiven kullanmalısınız, Kullandığınız el sabununda nemlendirici özelliği olan sabunları tercih etmelisiniz. Sıvı sabun yerine ise kalıp sabun kullanmak sizler için daha yararlı olacaktır. İçerisinde gliserin veya da zeytinyağı içeren sabunları kullanabilirsiniz, Ellerinizi yıkamanızın ardından nemlendirici krem kullanmalısınız, Ellerinize nemlendirici krem sürdükten sonra ellerinizi poşetle sarıp ortalama on veya on beş dakika bekletin.

DETERJAN CİLDİ TAHRİŞ EDER Mİ? Deterjanda ki maddeler su ile birleşmektedir böylelikle de çamaşırların üzerinde oluşan kiri çıkarır. Bu madde deriye değdiği taktirde cilt kuruluğu yapar. Cilt kuruluğu yapmasının ardından ise cildinizi tahriş etmektedir.

Tahriş olmus cilt nasil anlasilir?

Ciltte tahriş nedir? – Tahriş Olan Cilt Için Ne Yapmak Gerekir Ciltte tahriş genellikle dış etkenlerin cildinde kaşıntı, kızarıklık ve gerginlik yarattığı durumlara deniyor. Vücutta tahriş ise alerijk sebeplerden veya aşırı kuruluk durumlarında meydana geliyor. Ciltte tahriş oluşması cilt tipinden bağımsız gelişebilir.

 • Uru, yağlı veya hassas ciltlerde tahriş olabiliyor.
 • Bu nedenle benim cildimde tahriş oluşmaz gibi bir düşüncen olmamalı.
 • Cildinin tahriş olup olmadığını anlamak için rahatsızlığının bütün cildinde mi yoksa sadece bir bölge de mi olduğuna bakmalısın.
 • Genellikle tahriş olan cilt yüzün bir bölümünde belirti veriyor.

Alında, yanaklarda veya çene bölgesinde tahriş olan bölümleri görmek mümkün. Eğer cildinde tahriş varsa, en kısa zamanda bir dermatologa danışmanı öneririz.

Deterjan cildi tahriş eder mi?

Yıllardır söylenip duruyor, o yüzden de deterjanı nasıl kullanacağımız ve kullandıktan sonra nasıl durulacağımız konusunda pek çoğumuz yeterince bilinçlendik sayılır. Ama bunu bilmek bizi deterjanın zararlarından korumaya yetmiyor. Tabaklarımızı belki yeterince duruluyoruz ama deterjanın ellerimize olan etkisini engelliyemiyoruz.

Deterjan alerjisi, pek çok kadının başının belası. * Deterjanlar vücuda olduğu kadar doğaya da yabancı olan kimyasal madde. Bu kimyasal madde vücuda girdiğinde, hatta deriyle temas ettiğinde tahriş edici (iritan) bir madde özelliğini taşıyor. Bu maddelere karşı çok hassas olan ya da hassas olmayan kişiler var.

Yani herkese aynı etkiyi göstermiyor. Cinsiyet, derini rengi ve yaş önemli. * Daha esmer kişilerde deri hastalıklarına yakalanma oranı çok daha düşük. Açık renklilerde bu oran daha yüksek. Kadın cildi erkek cildine göre daha ince olduğu için daha hassas.

 1. Ayrıca kadınlar (maalesef) bulaşık, çamaşır gibi işlerle daha çok haşır neşir oldukları için, etkilenme riskleri daha fazla.
 2. Hassas ciltlerde, deterjanın içindeki tahriş edici madde cildi sürekli olarak etki altında bırakıyor.
 3. Bir süre sonra halk arasında egzama denilen tıbbın kontak dermatit dediği hastalıklar oluşuyor.
You might be interested:  Cilt Tipi Analiz Bantları Nasıl Kullanılır?

* Bu hastalıklarda önce hafif bir kırmızılık oluyor, elde yanma başlıyor. Daha sonra kırmızılıklar gelişiyor. Daha hassas kişilerde daha da ilerlediğinde gözlerde şişlik meydana geliyor. Bu iritan madde yıllardır temizlik maddeleriyle süren temasın birikimi sonucu bu etkiyi gösteriyor.

Deri kan damarlarıyla ve sinirlerle zengin bir organ. Parmak uçlarımızda sinir topuzları ve onları besleyen kan damarları var. Derinin gözeneklerinden yani porlardan giren madde, bütün kanımıza, oradan da bütün vücudumuza yayılıyor. Ve vücut yabancı bir maddeye gösterdiği tepkiyi gösteriyor. İşte o zaman da alerji dediğimiz olay meydana çıkmış oluyor.

Vücudun çeşitli yerlerinde alerjiler görülebiliyor. Yani yalnızca elle temas edilse bile alerji vücudun diğer bölümlerine yayılabiliyor. Tabii bu kişiden kişiye değişen bur durum. * Sabunlar da masum değil. Sabunun zararı içindeki katkı maddesine göre değişiyor.

Alevi, potasyum hidroksit cilde ve biyolojik varlığımıza zararlı bir madde. Sabunların içinde donyağı var. Onları kalevi ortamda sabunlaştırıyorlar. Gliserinli ortamda daha az kalevi ile hazırlanan yumuşak sabunlar daha sağlıklı. Zeytinyağlı ve gliserinli sabunlar cilt için daha uygun. Vücudumuzun asitik ortamına denk olanları seçip bulaşıkta ve vücudumuzun temizliğinde onları kullanmamız gerekiyor * En iyisi elle yıkanan bulaşıkta deterjan kullanmamak ya da bulaşık sırasında eldiven kullanmak.

Ama alerjiye yatkın kişiler, kimyasal bir madde olan eldivene karşı da duyarlılık gösterebilirler. Bu durumda patiska ya da penyeden hazırlanan bir eldivenin üzerine eldiven kullanılabilir. * Deterjan alerjsiyle karşılaştığımız zaman ilk yapılacak iş, o maddeden tamamen uzak kalmak.

Incelen deriye ne iyi gelir?

• Tedavi ile kalınlaşır mı? – Tahriş Olan Cilt Için Ne Yapmak Gerekir Cilt incelmesinin tersine çevrilmesi mümkün değildir. Bununla birlikte, cildi nemlendirmek daha esnek olmasına yardım eder ve kolay zarar görme olasılığını azaltabilir. İnce bir cilde sahip olan bir kişinin cildini hasarlara karşı koruması gerekebilir.

 1. Örneğin, sert kimyasallarla temastan kaçınmalıdır.
 2. Cildi ince olan kişiler en ufak bir yaralanmada morarırlar.
 3. Uzun kollu giymek cildin korunmasına yardımcı olabilir.
 4. Retinol veya retinoid olarak da bilinen A vitamini içeren kremler kullanmak, cildin daha fazla incelmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 5. Retinol kremleri eczanelerde bulabilirsiniz.
You might be interested:  Sünnet Olan Çocuğa Hangi Krem Sürülür?

Ayrıca kozmetik firmalarından da edinebilirsiniz.2018’de yayınlanan bir araştırma, bazı durumlarda retinolün deri kalınlığını normalleştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, dikkatli kullanılmalıdır ve tüm cilt tipleri için uygun değildir.

Olajen güçlendiriciler kullanmanın cilt sağlığını geliştirdiğine veya cildi kalınlaştırdığına dair kesin bir kanıt olmasa da, bazı insanlar bu ürünleri yararlı bulmaktadır. Dengeli beslenmek, genel sağlığı desteklemeye yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve ve sebze, tam tahıl ve protein tüketilmelidir.

Badem ve avokado gibi gıdalarda bulunan E vitamini de cilt sağlığını destekleyebilir. Bu gıdalardaki yağlar, cildi esnek tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yeterli su içmek cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Kuru ciltler daha kolay tahriş olabilir veya zarar görebilir ve genellikle daha az esnektir.