Yara Izi Için Hangi Bölüme Gidilir?

30.10.2022 0 Comments

Yara Izi Için Hangi Bölüme Gidilir
Yara izi travma veya ameliyat gibi herhangi bir nedenle deri bütünlüğü bozulduğunda oluşur. Oluşan yara dikişler yardımı ile kapatılabildiği gibi pansumanlarla kendiliğinden kapanır veya farklı teknikler ile yara bölgesine doku aktarılarak kapatılabilir.

 1. Hangi nedenle olursa olsun hangi yöntemle yara kapatılırsa kapatılsın onarım bölgesinde bir tamir süreci başlar.
 2. Yara izinin son halini alması 1-2 yıl sürer.
 3. Zamanla yara izi ten rengine döner.
 4. Başlangıçta hissedilen sertlik yumuşar ve daha düzenli hale gelir, ancak iyi veya kötü mutlaka bir iz kalır.
 5. Bir yara izi oluştuğunda izin zamanla değişeceği bilinmeli ve sabırlı olunmalıdır.

Bekleme döneminde bir plastik cerrahın kontrolünde olunmasında yarar vardır. Yara izlerinin düzeltilmesi estetik cerrahide önemli bir konudur, daha estetik bir görünüm kazandırmak için çok farklı yöntemler kullanılır. Aşağıda açıklanmaya çalışıldığı üzere bir yara izinin oluşması ve tedavi edilmesinde plastik cerrah yanında birçok faktör rol oynar.

Kalıcı yara izi nasıl geçer?

Yara izi doğal yöntemler ile birlikte geçmektedir. Bu yöntemleri evde uygulayarak kısa süre içerisinde yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Üstelik bu yöntemler cilt sağlığı açısından da son derecede faydalı olan yöntemlerdir. Yara izi nasıl geçer? Limon: Limon cilt sağlığına iyi geldiği gibi ayrıca yara izlerinin de geçmesini sağlamaktadır.

 1. Yara izinin olduğu yerde tedaviye başlamadan önce limon ile birlikte temizlenmesi gerekir.
 2. Daha sonra limon suyunu bir pamuğa döktükten sonra yara izinin olduğu bölgeye sürebilirsiniz.
 3. Bu şekilde hızlı bir yara izi iyileşmesi sağlanacaktır.
 4. Ovma işlemini bu şekilde 10 dakika yaparak yara izlerinden kurtulabilirsiniz.

Bal: Bal ile birlikte yara izlerinizden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bal en etkili doğal tedavi seçenekleri arasındadır. Öyle ki bal tedavisi ile birlikte yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Bal ile birlikte kabartma tozunu karıştırın. Elde edilen karışımı yara izi olan bölgeye sürünüz.

 1. Bu şekilde yara izlerinden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.
 2. Soğan: Soğanın cilde iyi geldiği bilinen bir gerçektir.
 3. Dolayısıyla soğan kullanarak yara izlerinizden kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkündür.
 4. Soğanın özünü ezdikten sonra yara izi olan bölgeye sürün.
 5. Bu şekilde bir süre ovduktan sonra yara izlerinden kısa sürede kurtulduğuna sizler de şahit olacaksınız.

Fakat soğan tedavisi uygulamadan önce cildinizin soğana alerji olup olmadığını iyi bilmeniz gerekmektedir. Soğan tedavisi hassas cilde sahip olan kişilerde olumsuz yan etkileri doğurabilmektedir. Yara izlerinin iyileşme süreci nasıldır? Yara izleri kimi zaman kalıcı olabilmektedir.

 1. Dolayısıyla yara izlerinin kalıcılığını bir müddet geçirmek için bitkisel olan bu çözüm metotlarını kullanabilirsiniz.
 2. Yara izlerinin iyileşme süreci zamanla olan bir durumdur.
 3. Imi yara izleri hızlı bir şekilde iyileştiği gibi, daha derin olan yara izlerinin iyileşme süreci biraz daha zaman almaktadır.

Yara izleri için kullanılan bitkisel tedavinin de sürece doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir. Hastanın yaşı da yine yara izlerinin geçmesi açısından önemli bir faktördür. Daha genç yara izine sahip olan kişilerde yaşlılara göre yara izlerinin iyileşme süreci daha hızlı olacaktır.

 • Özellikle ciltte bazı yerlerde ortaya çıkan yaralar daha da fazla kalıcı olabilmektedir.
 • Omuz ve göğüs kısmında ortaya çıkan yara ilerinin iyileşme süreci de uzun olabilir.
 • Genetik yatkınlık da yine yara izlerinin iyileşme sürecini etkiler.
 • Genetik olarak yara izlerinin kalıcı olmaya meyilli olan kişilerde yara izleri daha kalıcı olabilmektedir.

Kaç gün sürer? Yara izlerinin iyileşme süreci yaradan yaraya değişkenlik göstermektedir. Kimi yaralar 1 hafta gibi kısa süre içerisinde iyileşirken, kimi yara izleri ise aylar süren bir iyileşme süreci içerisinde olabilirler. Bu tamamen kişide ki genetik yatkınlık ve yaşına göre değişen bir durum olarak bilinmektedir.

You might be interested:  Elektro Plus Krem Ne Işe Yarar?

Jilet izi tedavisi için hangi doktora gidilir?

Önerim, size yakın bir plastik cerraha başvurup, muayene olarak detaylı bilgi almanızdır.)

Vücuttaki izler için hangi doktora gidilir?

“Leke”, ciltte oluşan her türlü izi ifade eden geniş bir terimdir ve çok sayıda leke türü vardır. Cilt lekelerine yol açan etkenlerin başında güneş ışınları gelmekte. Yaşla birlikte oluşan kahverengi lekelerin yanı sıra, gebelik, sivilce lekeleri de sıklıkla gözlenmektedir. Aşırı güneşe maruz kalma, hormonal değişiklikler, bazı enfeksiyonlar ve stres, lekelerin gelişiminde birincil katkıda bulunan faktörlerden bazılarıdır. Altta yatan duruma bağlı olarak bazıları kendi kendine yok olurken bazıları tedaviye ihtiyaç duyar.

 • Peki, cilt lekeleri için hangi bölüm/doktora gidilir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.
 • CİLT LEKELERİ İÇİN HANGİ BÖLÜM/DOKTORA GİDİLİR? Cilt lekeleri şikayeti olanların Dermatoloji (Deri Hastalıkları – Cildiye) bölümüne başvurmaları gerekir.
 • Uzman hekim öncelikle lekenin rengini, oluşumunu inceleyerek lekeye teşhis koyabilmek adına gerekli görüntüleme ve gerekirse patolojik incelemeleri sağlayarak buna uygun tedavileri sunacaktır.

CİLT LEKESİ NEDİR? Leke, derideki herhangi bir iz için kullanılan terimdir. Aşırı güneşe maruz kalma, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, beslenme bozuklukları, bazı enfeksiyonlar ve stres lekelerin gelişimine katkıda bulunan etkenlerden bazılarıdır. Yara Izi Için Hangi Bölüme Gidilir Foto: shutterstock Bunlar: – Yaş lekeleri: Karaciğer veya yaşlılık lekeleri olarak da adlandırılan lentijinler genellikle 5-20 mm çapında düz, iyi huylu lezyonlardır. Bu lekeler, kahverengiden siyaha kadar değişebilir ve genellikle tekrar tekrar güneşe maruz kalmadan kaynaklı olarak orta yaşlarda ortaya çıkar.

Melazma: Bazen kloazma olarak da adlandırılan melazma, genellikle yüzde kahverengi lekelerin görüldüğü bir durumdur. Genellikle hormonal değişikliklerle tetiklenirler ve sıklıkla bu nedenle hamile kadınlarda görülürler. – Doğum lekeleri: Doğum lekeleri, normalde doğumda bulunan cildimizdeki renkli lekelerdir.

Bazen bu lekeler kırmızı renkte olabilir. Bu durumdaki lekeler, genellikle “vasküler doğum lekesi” dir. Doğum lekeleri derideki anormal kan damarlarından kaynaklanır. Diğer ana doğum lekesi türüne “pigmentli doğum lekesi” denir. Bu tür doğum lekesi doğumda bulunur ve genellikle kahverengi, siyah veya mavimsi gri renklidir.

Çok eski dikiş izi nasıl geçer?

Dikiş izi, görünüm bozukluğu oluşturduğu için hastalar tarafından tedavi edilmek istenen sorunlar arasında yer alıyor. Dikiş izi, günümüzde çeşitli yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Dikiş izi nasıl geçer? Dikiş izleri, genellikle yapılan estetik ameliyatlar ile düzeltilebilir.

 1. Çok derin ve çok ağır olmayan yara izlerinde cilt soyma işlemi yapılarak cildin görünümündeki bozukluk giderilir ve cildin yenilenmesi sağlanır.
 2. Doktor kontrolü dışında bölgeye kremler, yağlar vb.
 3. Sürülmemelidir.
 4. Çünkü bu süreceğiniz şeylerin ters etkileri olabilir ve ters etki yaratabilir.
 5. Skar cilt yaralanmalarından sonra ya da ameliyat sırasında cildin kesilmesinden sonra oluşan fibröz dokudur.

Cildin iyileşmesi tamamen fizyolojik bir durumdur. Bunun için kişiye özel tedavi yöntemi uygulanması gerekir. Ameliyat izlerini geçirmenin yolları nelerdir? Dikiş izi, göz önündeyse genellikle insanlar bu izlerden kurtulmak ister. Bunun için de yaptırabileceğiniz çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor.

Bazen az fark edilse de bazı dikişler çok dikkat çekebiliyor. Dikiş izi oluşumunda pek çok etken vardır. Bunlardan birisi de genetik özelliklerdir. Aynı cerrah tarafından farklı kişiler üzerinde yapılan aynı tür kesilere aynı dikiş atılmış olsa bile farklı boyutlarda yara izi oluşabilir. Skar dokusu, sadece cilt değil vücuttaki diğer dokularda da oluşan iyileşme sürecindeki biyolojik değişimdir.

Doğru yara bakımı yaparak yaranın iltihaplanmasını, daha da büyümesini ve kötü bir görünüme gelmesini önleyebilirsiniz. Bu nedenle yaraya antibiyotikler ve çeşitli merhemlerle sürekli olarak bakım yapılması çok önemlidir. Dikiş, cerrahi yöntemle yapılan ameliyatların ya da ayrılmış derinin birleştirilmesi için yapılan bir tedavi yöntemidir.

Dikişten kolayı ciltte kalan kabarıklık ve kırmızı izi kapatmak için lazerle tedavi yöntemi kullanılır. Yara izlerine topikal ürün tedavisi Yara izlerini tedavi etmek ve rahatsızlık verici görüntüden kurtulmak için cildinize düzenli olarak bakım uygulamanız gerekir. Nemlendirici içerikli merhemler sayesinde ciltteki suyu bağlayabilir ve yara dokusunu nemlendirebilirsiniz.

Silikon bazlı modern yara tedavisinden de yararlanarak yara olan bölgenin esnekliğini sağlayabilir, dokunun daha yumuşak ve düz kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde yara izleri kısa bir sürede kapanabilir. Yara oranını göz önünde tutmalı ve yaranın büyüdüğünü fark ettiğiniz durumlarda ise doktorunuza danışmanız gerekir.

You might be interested:  Parlak Bir Cilt Için Ne Yapılmalı?

Plastik cerrahi dikiş izi kalır mı?

Hangi durumlarda yara izi belirgin kalır? – Ameliyat sonrası herhangi bir nedenle ameliyatın dikiş hattında açılma, enfeksiyon olması biraz daha geniş bir yara izine neden olabilir. Bazı durumlarda alınan her türlü önleme rağmen pembe, deriden kabarık, kaşıntılı bir iz kalabilir.

Yara izi lazerle geçer mi?

Lazerle Ameliyat İzi Tedavisi Nedir? – Yara izinin tedavisi farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir fakat her zaman istenen sonuç alınmamaktadır. Lazerle yara izi tedavisi hem ameliyat hem de diğer sebeplerden oluşan izleri tedavi edebilir. Böylelikle eski cilt dokusunun görünümüne sahip olunarak yara izlerini saklama gereği duyulmamaktadır.

 1. Lazerle yapılan yara izi tedavilerinde pek çok lazer türü kullanılabilmektedir.
 2. Bu alanda daha sık tercih edilen lazer fraksiyonel lazer olarak kabul edilir.
 3. Ayrıca karbondioksit ve erbium yağ lazerleri de yara izi tedavilerinde kullanılabilir.
 4. Lazer tedavisinde yara izlerinin geçirilebilmesi için öncelikle hasar gören dokunun onarılması gerekir.

Cilt üzerinde oluşan soyulmanın ardından, alt katta bulunan deri üste çıkar ve yara izi genellikle tamamen kaybolur. Kişinin kendi derisi olduğu için renk farklılıkları gibi sorunlar oluşmaz. Yara izinden önceki haliyle karşılaştırıldığında bir fark görülemez.

 • Lazerle ameliyat izi tedavisi farklı bölgelerde, her yaş grubu ve cinsiyet için uygulanabilmektedir.
 • Tam iyileşmenin ardından yeniden yara izinin ortaya çıkması gibi bir durum görülmez.
 • Tüm işlem tamamlandıktan sonra yan etki oluşturarak kişilerin sağlığına diğer açılardan zarar vermez.
 • Lazer tedavisi yalnızca ameliyat izleri için yapılmamaktadır.

Su çiçeği hastalığının ardından kalan izlerde, yanık izlerinde, akne izlerinde, jilet izlerinde, kıl dönmesi izlerinde uygulanabilmektedir. Kısaca vücutta rahatsızlık hissi veren tüm görünür izlerde lazer tedavisi yapılabilir. Lazerle yapılan tedaviler çok yüksek maliyetli değildir.

Çukur yara izi nasıl geçer?

Çukur yara izleri dolgusu, deri altına uygulanan bir işlemdir. Derinin hangi katmanına uygulanacağı, yaranın türü, derinlik ve genişliğine bağlı olarak muayene sırasında belirlenir. Doğrudan yara izine enjekte edilen hyalüronik asit ile dolgu işlemi tamamlanır.

Cilt yaraları için hangi doktora gidilir?

Cilt hastalığı hangi bölüme girer? Sorusu cilt hastaları tarafından sıkça sorulmakta. Vücudun dış yüzeyini saran deri en önemli organlarımızdan biridir. Bu en geniş organ hem korucuyu bir örtü hemde bir duyu organıdır. Deri vücudumuzun dış dünya ile arasındaki sınırdır.

 • Yumuşak ve esken olduğu kadar sert ve dirençlidirde.
 • En sık görülen cilt hastalıkları ile karşı karşıya kalan hastalar cilt hastalıkları için hangi doktora gidildiğini ve cilt hastalıkları hangi bölüm bakar sorusu araştırılmakta.
 • Alerjik cilt hastalıklarının çeşitleri nelerdir? İşte cilt hastalıkları ve cilt hastalarının randevu alacağı bölüm Cilt hastalıkları hangi bölüm bakar? Cilt hastalıklarının çoğu küçük olsa da, diğerleri daha ciddi bir sorunu gösterebilir.

Cilt hastalıklarının çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Dokunma duyumuz olarak beynimize dış dünyadan mesajlar yollar, ısıdaki büyük farklılıklara dayanıklıdır ve vücudu dış saldırılardan korur. Ama cilt-deri tüm ataklara karşı dirençli olmayabilir. Alerjik cilt hastalıklarının birçok çeşidi bulunur. Yara Izi Için Hangi Bölüme Gidilir Sivilceler, Ergenlik dönemi için de gidebilirsiniz. Kaşıntılar, Döküntüler, Yanıklar, Ciddi yanıklar için Acil Servis en iyi seçenektir. Güneş yanıkları, Özellikle tatil döneminde yatıştırıcı olması maksadıyla gidilebilir. Renk değişimleri, Yanma hissiyatı, Soyulma, Kıl dönmesi, Aşırı kıllanma da gitme sebebi olabilir.

Kantaron yağı ameliyat izini geçirir mi?

Kantaron yağının en yaygın kullanım alanı yara izi tedavisidir. Kantaron yağı hücre yenileme özelliği sayesinde yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Yarada mikrop ve iltihap oluşması engeller.

Jilet izi estetiği var mı?

Jilet İzi Nasıl Tedavi Edilir? – Click to rate this post! Jilet izi diğer yara izlerine göre daha kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor. Bu yüzden bu tipteki yara izleriniz için profesyonel bir yardım almanızda fayda var. Jilet izi tedavisi için ayrıca vakit ayırmadan günlük işlerinizin arasında da yaptırabilirsiniz.

You might be interested:  Hazır Krem Şanti Nasıl Yapılır Oktay Usta?

Çeşitli sebeplerle oluşan yara izleri ve ameliyat izleri için en iyi yöntem lazer tedavisidir. Jilet izi tedavi yöntemi ile hem izlerinizden kurtulabilir hem de daha estetik bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Toplumsal önyargıları üzerine toplayan jilet veya yara izleri bazen tahmin ettiğimiz gibi gelişmemiş olabilir.

Yolda yürürken, bir yerde kahve içerken veya marketteyken genellikle kollarda gördüğümüz jilet izleri birçok sebebe bağlı olarak oluşmuş olabilir. Özellikle kız çocuklarında ve ergenlik dönemindeki gençlerde daha fazla görülen bu izler, kendine zarar verme isteği yapılmış olabilir.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu izler genellikle psikolojik rahatsızlık olanlarda görülmektedir. Özellikle bu yaralar toplusal önyargılara maruz kalmamak adına uzun kollu tişört veya hırka giyerek kapatılmaya çalışılıyor. Bu tür kendine zarar verme problemleri her sosyo-ekonomik tipteki ailede ve bireylerinde görülebiliyor.

Jilet izi veya faça izi birçok yara çeşidinden kolaylıkla ayrılabilecek yaralardır. Bu nedenle eğer birey psikolojik sebeplerden ötürü kendine zarar veriyorsa ilk olarak bir profesyonel destek almalıdır. Bunun yanı sıra yara izleri ilerleyen yaşlarda veya çocuk sahibi olduklarında, açıklanması kişiye üzüntü verir.

Contractubex krem işe yarıyor mu?

Çok çeşitli cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde veya cilt sorunlarının giderilmesinde kullanılan ve hekimler tarafından da önerilen Contractubex jel krem, bu ilacı kullanmak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Peki Contractubex jel krem nedir? Contractubex jel krem nasıl kullanılır? Contractubex jel kremin yan etkileri nelerdir? Contractubex jel krem hangi durumlarda kullanılır? – Yara Izi Için Hangi Bölüme Gidilir Contractubex ; sivilce, cilt lekeleri, çatlaklar, ameliyat izleri ve yara izlerinin iyileştirilmesinde krem olarak kullanılan etkileyici ve hekimler tarafından önerilen bir ilaçtır. En büyük etkisi hücrelerin yenilenmesini sağlayarak hızlı bir iyileşme süreci sağlar. Contractubex krem en iyi iz geçiren kremdir. Contractubex İlacının Kullanıldığı Yerler;

Ciltte herhangi bir rahatsızlık sonucu oluşan izlerin tedavisinde, Derinin altında oluşan yumru şeklinde oluşan kitlelerin iyileştirilmesi için, Kaza ve yanık sonrası kalan izlerin iyileştirilmesi için, Ameliyat sonrası oluşan ameliyat izlerinin iyileştirilmesinde, 65 yaş üzeri erkeklerin ellerinde iz nedeniyle oluşan hareketsizlikler için kullanılmaktadır.

Contractubex Nasıl Kullanılır? Ameliyat ve yara izleri için; günde 2 kez bölgeye uygulama yapılmalıdır. Hekimin önerdiği şekilde uygulamaya dikkat etmek gereklidir. Belirtilen orandan daha fazlasını kullanmayın. Unutulması halinde aklınıza geldiğinde kullanabilirsiniz.

Yara izleri derin ise; ilacı sürdükten sonra gazlı bezle kapatabilirsiniz. Sivilce izleri için; özellikle geceleri yatmadan önce cildi temizleyerek bir kere uygulamanız yeterli olacaktır. Fazla kullanmak yan etkileri açısından sakıncalı olabilmektedir. Gerekirse bir uzman hekime görünerek; önerisine göre kullanmanız sağlıklı olacaktır.

Contractubex Kullanımı Sakınca Yaratan Durumlar; Alerjik bir reaksiyonunuz varsa ve bununla ilgili herhangi bir ilacı daha önce kullandıysanız hekiminize bildirmeniz gereklidir. Paraben ilaçlara alerjisi olanlar için sakıncalıdır. Heparin, Extractum, Allantoin ve Cepae gibi maddeler ilacın içeriğinde bulunur; bu maddeler karşı duyarlı olanlar kullanmamalıdırlar.

Derin olmayan faça izi nasıl geçer?

Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde sorusuna verilecek bazı cevaplar şu şekildedir: · Vazelin Vazelin, uygulandığı bölgelerde cilt çukurlarını ve yara izlerini doldurma özelliğine sahiptir. Eğer vücudunuzun bir bölgesinde derin olmayan jilet izi oluşmuşsa, hemen o bölgeye vazelin uygulamalısınız.

Derin olmayan jilet izi geçer mi?

Jilet İzi Geçer Mi? – Jilet vb. kesici aletler ile yapılan kesiler bağ dokusu üretimi ile iyileşir ve oluşan yeni doku normal bir deriden farklı renktedir ve üzerinde kıl kökleri bulunmaz. Bu nedenle oluşan izler ömür boyu kalıcıdır maalesef. Kesikler sonrası kullanılacak kremler izlerin pembe renginin açılmasına veya daha güzel iyileşmesine yardımcı olabilir ancak sonuçta oluşan iz her zaman farklı karakterde olacak ve tedavi gerektirecektir.