Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapılır?

28.10.2022 0 Comments

Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapılır
/ 09 Mayıs 2018 Çarşamba / Yayınlanan Basın Bültenleri Vücuttaki her kesik iz ile sonuçlanır. Vücudumuz, her tür kesiyi, vücut sağlığını tehdit eden bir yaralanma olarak kabul eder ve zedelenen bölgeye onarıcı ajanlarını (hücrelerini) gönderir. Bu ajanlar, yaraya en kısa sürede kapatıcı maddeler salgılamakla görevlidir.

 • Salgılanan yara iyileştirici maddeler, hızla iyileşme sağlar.
 • Doğada esas olarak mikroplardan korunmak üzere evrimleştiğimiz için bu iyileşme hızla gerçekleşir.
 • Günümüzde yara bakımı ve mikroplardan korunabilme konusunda insanların becerisi arttığı için bu hızlı iyileşmenin getirdiği kozmetik sorunlara çözüm aranmaktadır.

Zira deri hızla onarılırken büzüşme, gerilmeler ve deri renginde farklılıklar kaçınılmaz olarak oraya çıkar. Çocukken oluşan kesiler daha çok iz bırakır Çocukları düşüp yarandığında, özellikle yüzlerinde küçük bir çizik dahi olsa hastaneye koşanlar haklıdır.

Zira yara iyileşmesi çocukken daha hızı ve mükemmel çalıştığı için iz kalma ihtimali yetişkinlere göre daha fazla olur. Kesileri en az iz bırakarak tedavi eden branş Plastik Cerrahi’dir. Kesileri en az izle tedavi edecek uzmanlık alanı Plastik Cerrahi’dir. Plastik cerrahinin mahareti bu izleri görünmeyecek yerlere yerleştirmek ve en az iz kalacak şekilde kapatmaktır.

Kalacak izi belirleyen sadece kapatma yöntemi değil, yaralanmanın şekli, vücuttaki yerleşimi ve kişinin cilt özellikleridir. Gövdedeki kesiler ve koyu tenli kişiler daha belirgin işlerle iyileşirler. Kirli, kesi etrafındaki derinin parçalandığı/ezildiği durumlarda da izler deha belirgin olacaktır.

 1. Bazı insanlarda sebebi henüz bilinmeyen biçimde vücut kesilere, yaralanmalara tepki gösterir.
 2. Bu insanlarda kesi/yara iyileşmesi kesi izinin sınırları dışına taşan, sert, kabarık, kırmızı görünümlü bir iz bırakarak olur.
 3. Eloid” denen bu oluşumlar sağlık açısından ciddi bir sorun yaratmasa da estetik açıdan hastaları rahatsız eder.

Vücutta bir kesik olduğunda ne yapmalıyız? Bir yaralanma olduğunda güvenle ve en az iz kalacak şekilde iyileşmek için; ilk yapılması gereken yarayı bol su ve sabunla yıkayıp temiz bir gazlı bez ile kapatmaktır. Eğer kanama varsa yaranın üzerine baskı uygulanmalı, yaralanan bölge yüksekte tutulmalıdır.

Turnike ancak sağlık personelleri tarafından uygulanmalıdır. Derin kesiler dikiş gerektirirken, yüzeysel olanlar bantlama yöntemi ile kapatılabilir. Hangi yöntemin doğru olduğuna hekim karar verir. Hasta eğer sigara içiyorsa en azından bir dönem bırakması tavsiye edilir, sigara her türlü yara iyileşmesini geciktirmektedir.

Kesiye yapılan pansuman sudan korunmalıdır. Tekrarı istenen pansumanlar ve topikal (krem) tedavileri düzenli yapılmalı, tarif edilenden fazla krem sürülmemelidir. Önerilenden fazla krem sürmek dikişleri gevşeteceğinden iyileşme sürecine zarar verir. Dikiş atılan kesilerde iyileşme sürecinde kaşıntı bölgeye zarar verecek denli fazlaysa, bölge gazlı bezle sarılmalıdır.

You might be interested:  Saten Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır?

Yara izi kalması için ne yapmalı?

1. Geniş yara oluşmuşsa, dikiş için hastaneye başvurun Küçük sıyrık yada çizikler dikiş atılmadan kendiliğinden iyileşirken, geniş ve derin yaralara uzman müdahalesi gerekir. Yara yerinin ilk 24 saat içinde temizlenip dikiş ile kapatılması, oluşacak yara izini azaltır.

Ayrıca dikiş, yara dudaklarını uç uca getirdiği için yara daha hızlı iyileşecektir.2. Erken dönemde yara yerini kuru tutun Yara oluşunca deri bütünlüğü bozulmuştur. Kesi ilk 48-72 saatte epitelizasyonunu yani yüzeysel iyileşmesini tamamlar. Bu sayede su geçirmez olur. Erken dönemde kesi yerini kuru tutunuz, su ile temas ettirmeyiniz.

Büyük yara ve kesiler için bu süre daha uzun olabilir.3. Yara yerini temiz tutun Yara izi kalmaması için en önemli nokta enfeksiyondan korumaktır. Açık yarada düzenli pansuman yapmak gerekir. Yara yeri de oluşan enfeksiyon iyileşmeyi geciktirir. Enfeksiyon gelişen bölgede belirgin yara izi gelişmesi muhtemeldir.4.

Dikişlerinizi zamanında aldırın Yara izi, estetik dikiş atılsa bile minimal kalabilir. Ancak dikişler geç alındığında yara izine dik olacak şekilde tren yolu görünümünde iz kalabilir. Bu konuda doktorunuzun önerdiği zamanda dikişlerinizi aldırın, ötelemeyin.5. Yara yerini güneşten koruyun Güneş yara izini kızartır ve kabartır.

Bilinenin aksine güneş görünce yara izleri kaybolmaz. Güneş ışını yara izinin kalıcı olmasına neden olur. İlk altı ay yara izinin direk güneşe maruziyeti engellenmelidir. Güneş kremi ve UV filtreli mayolar yara izini korur.6. Yara izi giderici kremler Silikon bazlı kremler yara izinde kabarıklığı azaltır.

 1. Silikonun doğal nemlendirici etkisi kaşıntıyı da azaltır.
 2. Aynı zamanda renginin solmasını da sağlar.
 3. Fakat yara izi giderici kremleri kullanmak için yara tamamen kapanmasını beklemek gerekir.
 4. Açık yaraya uygulanmamalıdır.
 5. Doktorunuz aksini söylemediyse yara oluşumundan üç hafta sonra başlayabilirsiniz.7.

Yara izine erken müdahale Tüm önlemlere rağmen belirgin kırmızı ve kabarık yara iziniz gelişmiş olabilir. Bu duruma erken dönemde plastik cerrah müdahalesi ile yara izi inceltilebilir. Kabaran yara izlerine kortizon enjeksiyonu, lazer müdahalesi veya silikon tabaka yapıştırması uygulanabilir.8.

Yara izleri en hızlı nasıl geçer?

Yara izi doğal yöntemler ile birlikte geçmektedir. Bu yöntemleri evde uygulayarak kısa süre içerisinde yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Üstelik bu yöntemler cilt sağlığı açısından da son derecede faydalı olan yöntemlerdir. Yara izi nasıl geçer? Limon: Limon cilt sağlığına iyi geldiği gibi ayrıca yara izlerinin de geçmesini sağlamaktadır.

You might be interested:  Tüy Dökücü Krem Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Yara izinin olduğu yerde tedaviye başlamadan önce limon ile birlikte temizlenmesi gerekir. Daha sonra limon suyunu bir pamuğa döktükten sonra yara izinin olduğu bölgeye sürebilirsiniz. Bu şekilde hızlı bir yara izi iyileşmesi sağlanacaktır. Ovma işlemini bu şekilde 10 dakika yaparak yara izlerinden kurtulabilirsiniz.

Bal: Bal ile birlikte yara izlerinizden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bal en etkili doğal tedavi seçenekleri arasındadır. Öyle ki bal tedavisi ile birlikte yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Bal ile birlikte kabartma tozunu karıştırın. Elde edilen karışımı yara izi olan bölgeye sürünüz.

Bu şekilde yara izlerinden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Soğan: Soğanın cilde iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla soğan kullanarak yara izlerinizden kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkündür. Soğanın özünü ezdikten sonra yara izi olan bölgeye sürün. Bu şekilde bir süre ovduktan sonra yara izlerinden kısa sürede kurtulduğuna sizler de şahit olacaksınız.

Fakat soğan tedavisi uygulamadan önce cildinizin soğana alerji olup olmadığını iyi bilmeniz gerekmektedir. Soğan tedavisi hassas cilde sahip olan kişilerde olumsuz yan etkileri doğurabilmektedir. Yara izlerinin iyileşme süreci nasıldır? Yara izleri kimi zaman kalıcı olabilmektedir.

 • Dolayısıyla yara izlerinin kalıcılığını bir müddet geçirmek için bitkisel olan bu çözüm metotlarını kullanabilirsiniz.
 • Yara izlerinin iyileşme süreci zamanla olan bir durumdur.
 • Imi yara izleri hızlı bir şekilde iyileştiği gibi, daha derin olan yara izlerinin iyileşme süreci biraz daha zaman almaktadır.

Yara izleri için kullanılan bitkisel tedavinin de sürece doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir. Hastanın yaşı da yine yara izlerinin geçmesi açısından önemli bir faktördür. Daha genç yara izine sahip olan kişilerde yaşlılara göre yara izlerinin iyileşme süreci daha hızlı olacaktır.

Özellikle ciltte bazı yerlerde ortaya çıkan yaralar daha da fazla kalıcı olabilmektedir. Omuz ve göğüs kısmında ortaya çıkan yara ilerinin iyileşme süreci de uzun olabilir. Genetik yatkınlık da yine yara izlerinin iyileşme sürecini etkiler. Genetik olarak yara izlerinin kalıcı olmaya meyilli olan kişilerde yara izleri daha kalıcı olabilmektedir.

Kaç gün sürer? Yara izlerinin iyileşme süreci yaradan yaraya değişkenlik göstermektedir. Kimi yaralar 1 hafta gibi kısa süre içerisinde iyileşirken, kimi yara izleri ise aylar süren bir iyileşme süreci içerisinde olabilirler. Bu tamamen kişide ki genetik yatkınlık ve yaşına göre değişen bir durum olarak bilinmektedir.

You might be interested:  Fito 50 Mg/G Krem Ne Için Kullanılır?

Yüzündeki yara izleri nasıl geçer?

Haberler > Yüzdeki Yara İzleri Nasıl Geçer? 23.11.2021 – 11:01 Yara izi, cildin çeşitli sebepler ile hasar görmesidir. Bu hasarlar farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin; yaralanmalar, kesikler, yanıklar, akne ve ameliyat kaynaklı faktörlere bağlı gelişebilirler. Yüz bölgesinde kolayca fark edilmeleri nedeniyle daha çok moral bozucudurlar. Yara izlerinin tedavisinde uzman doktorların önereceği tedavi seçenekleri mevcuttur. Diğer yandan bitkisel tedaviler ile yara izleri ortadan kaldırılabilir. Peki, yüzdeki yara izleri nasıl geçer? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapılır Bazen yüzünüzdeki oluşan büyük ya da küçük bir yara izi kendinizi mutsuz hissetmenize neden olabilir. Bu bir piercing izi olabilir ya da sivilce, akne gibi cilt sorunlarından kaynaklanabilir. Yara izlerinin tedavisinde dermatologlar kimyasal peeling, dermabrazyon, ve IPL lazer gibi uygulamalar kullanmaktadır. Yara Izi Kalmaması Için Ne Yapılır Yüzdeki yara izlerinin tedavisinde pek çok insan öncelikle doğal yöntemlere başvurur. Özellikle küçük yararalar için tercih edilen bu yöntemler, düzenli uygulamalarda etki sağlar. Yara izi için kullanabileceğiniz kortizonlu ya da farklı kremleri doktorunuz önerisi dahilinde kullanmanız gerekir.

Evinizde uygulayacağınız doğal tedaviler ile yara izlerinin görünümlerinde önemli ölçüde azalma sağlayabilir hatta yaranın boyutuna bağlı olarak tamamen yok edebilirsiniz. İşte yüzdeki yara izleri nasıl geçer sorusunun yanıtını şu şekilde verilebilir; Elma Sirkesi Toniği: Elma sirkesi yara izlerimi kurutmaya yardımcı olur.

Pamuk yardımı ile her akşam yatmadan önce elma sirkesi toniğini yüzünüzdeki yara izine sürebilirsiniz. Aloe Vera Jeli: Cilt bakımının önemli bir parçası olan aloe vera jeli, yüzdeki yara izlerinin tedavisine ek olarak oluşabilecek iltihaplanmayı da azaltır.

 • Yaranın olduğu bölgeye aloe vera bitkisinden çıkarılan jeli kullanabilirsiniz.
 • Deniz Tuzu: Deniz suyu ciltteki sivilce ve akne izlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Deniz suyu yerine yaraların üzerini tuzlu su ile silebilirsiniz.
 • Limon: Pigmantasyon ya da sivilce izleri için limon suyunu kullanabilirsiniz.

Limon suyunu gül suyu ile karıştırmak yara izlerine doğrudan etki eder. Yüksek C vitamini özelliği bulunan limon cilt için gerekli mineral ihtiyacını da karşılamaya yardımcı olur.