Yeni Kimliklerde Cilt No Nasıl Öğrenilir?

24.10.2022 0 Comments

Yeni Kimliklerde Cilt No Nasıl Öğrenilir
Kimlikte Cilt No Nerede Yazar – Eski kimlik kartlarında yer alan cilt no ve diğer bilgiler gizlilik arz ettiği için yeni cipli kimlik kartlarında yer almamaktadır. Kimlik kartından yer alan cilt no bilgisi lazımsa bu öğrenmek için e-devlet kimlik bilgilerim öğrenebilirsiniz.

Nüfus cüzdanı cilt no nasıl öğrenilir?

Yeni kimlik kartlarının üzerinde sıra, aile ve cilt no gibi bilgiler bulunmuyor. Bu bilgilerin gerekli olması durumunda öğrenilebilmeleri için neler yapılabileceği çok fazla insanın merak ettiği ve araştırmakta olduğu bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Cilt No Nedir, Nasıl Sorgulanır? Cilt Noı, bir kimsenin kayıtlı durumda olduğu mahalle ve köyün kayıtlı durumda olduğu ilçedeki sıra numarası olmaktadır. Ancak yeni kimlik kartları üzerinde bu bilgilere yer verilmemiştir. Cilt no sorgulamasını için ilçe Nüfus Müdürlüklerine gitmek mecburiyetinde kalmadan e-devlet şifresi kullanılarak kolayca sorgulanabilmektedir.

Bunun için e-Devlet’te “Kimlik Bilgilerim” kısmından Cilt no kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Kimlikte Cilt No Nerede Yazar, Nasıl Bulunur? Cilt No bilgisi, eski nüfus cüzdanlarının arka yüzünde yazılı durumdadır. Eski kimliklerin arka kısmını çevirdiğiniz vakit cilt no bilgisine erişebilirsiniz.

TC kimlikte cilt no ne demek?

> Cilt no : Kişinin kayıtlı olduğu mahalle ya da köyün bulunduğu ilçedeki sıra numarasını göstermektedir.

Yeni Kimlerde cilt no?

Yeni Çipli Kimlik Özellikleri Nelerdir? – Yeni çipli kimlikleri eski kimliklerden daha üstün ve gelişmiş kılan en önemli özelliklerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Kadın ve erkek ayrımcılığının önüne geçiyor

Eskiden TC kimlik kartları, kadınlar için pembe erkekler içinse mavi renkliydi. Yeni çipli kimlikler ise hiçbir şekilde erkek ya da kadın ayrımı yapmıyor. Hem erkekler hem de kadınlar; turkuaz renkli yeni kimlikleri kullanıyorlar.

Kişisel bilgileri gizli tutuyor

You might be interested:  Cinsel Duyarsızlaştırıcı Krem Ne Işe Yarar?

Yeni çipli kimliklerde hiçbir şekilde aile sıra no, cilt no, kişinin nüfusa kayıtlı olduğu yer vb. kişisel bilgiler bulunmuyor. Yani eski tip kimliklerin arka kısmında yer alan ve vatandaşa dair kişisel bilgiler, yeni kimliklerde yer almıyor. Böylelikle dolandırıcılık ve hırsızlık girişimi sonrasında vatandaşın kimliğini çalan kişiler, vatandaşın kişisel bilgilerine kimliği üzerinden erişemiyorlar.

Ehliyet ve pasaport yerine kullanılabiliyor

Eski nüfus kağıtlarından farklı olarak, yeni kimlikler ehliyet olarak kullanılabiliyor. Söz konusu vizesiz gidilebilen ülkeler olduğunda da pasaport yerine geçiyor.

Banka ve kredi kartı olarak da kullanılabiliyor

Yeni çipli kimlikler, henüz banka ya da kredi kartı olarak kullanılamasa da yakın gelecekte bu kimliklerin hem banka hem kredi kartı olarak kullanılması da planlanıyor.

Biyometrik doğrulama özelliği bulunuyor

Çipli kimliklerde mevcut olan biyometrik doğrulama özelliği, kimlik sahibinin göz ve parmak izi bilgilerini içeriyor. Yani vatandaşlar; kimliklerini yalnızca kendi parmak izi ve göz bilgileri sayesinde kullanabiliyorlar. Bu durum da kimliklerin çalındığı takdirde başkaları tarafından hiçbir surette kullanılamayacağı anlamına geliyor.

E-devlet ile uyum sergiliyor

Yeni kimliklerin e-devlet ile de tam uyumu bulunuyor.

Emniyet ve noter işlemlerinde kullanılabiliyor

Yeni kimlikleri noter ve ehliyet işlemlerinde de kullanabiliyorsunuz.

Yeni kimliklerde cilt numarası nerede yazıyor?

Yeni kimliklerde eski kimliklerdeki gibi cilt no, medeni hal, nüfus cüzdanının veriliş nedeni / tarihi / verildiği yer ya da aile sıra numarası gibi bilgiler yer almamaktadır. Özellikle internet bankacılığı ya da e-Devlet kapısı gibi işlemlerde kart ya da sistem şifresinin unutulması halinde kimlik seri numarasına ihtiyaç duyulabilir.

 1. Böyle durumlarda kimliğe bakmanız yeterlidir.
 2. Yeni Kimlikte Seri Numarası Nerede Yazar? Çipli kimliklerde seri numarası kartın ön yüzünde bulunmaktadır.
 3. Eskiden fotoğrafın hemen altında olan seri numarası, yeni kimliklerde fotoğrafın solunda yer almaktadır.
 4. Soyadı, isim ve doğum tarihinden sonra Seri No şeklinde bir ibare vardır.

Burada harf ve rakamlardan oluşan dokuz haneli yazı sizin seri numaranızdır. Hemen altında kartın son geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Cüzdan numarasının yan tarafında ise uyruk yazılıdır. Yeni Kimliklerde Seri No: Eski Nüfus Cüzdanlarında Cüzdan Seri No: Yeni Kimlikte Cilt Numarası Nerede Yazar? Çipli nüfus cüzdanlarında cilt numarası bulunmamaktadır. Ancak bu bilgiler vatandaşlık işlemleri ya da bankacılık işlemleri gibi pek çok yerde ihtiyaç duyulan verilerdir. Eğer siz de cilt numaranızı öğrenmek istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmadan, yalnızca e-Devlet sistemine giriş yaparak bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • E-Devlet kapısından kimliğinizin cilt numarasını öğrenmek için öncelikle turkiye.gov.tr adresine tıklayın.
 • Ardından sisteme giriş yapın ve “Kimlik Bilgilerim” kısmına tıklayın.
 • Burada yeni kimlik kartınızın üstünde yer almayan pek çok bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.
 • Yeni Kimliklerde Cüzdan No Nerede? Cüzdan numarası yeni kimliklerde yer almayan bir bilgidir.
You might be interested:  Cilt Kırmızı Lekeleri Hangi Doktora Gitmeliyim?

İnternet üzerinden yaptığınız işlemlerde bazen kimlik numarası yetersiz kalabilir. Özellikle şifreyle giriş yaptığınız kurumsal web sitelerinde şifrenizi unutursanız seri no ve cüzdan no gibi bilgilere ihtiyacınız olabilir. Bu tip platformlarda kimlik doğrulaması için size iki seçenek sunulur.

Bunlardan biri nüfus cüzdanı diğeri ise yeni kimlik kartı seçeneğidir. Sizden cüzdan numarası istenirse “nüfus cüzdanı” seçeneğini değil “yeni kimlik kartı” seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Bu durumda cüzdan numarası girmenize gerek kalmayacaktır. Cüzdan no yerine kimlik numaranızla birlikte en fazla nüfus cüzdanı seri numaranızı girmeniz gerekebilir.

Cüzdan numarası, cilt numarası ya da aile sıra numarası gibi bilgiler eski kimliklerde açık bir şekilde yazmaktaydı. Ancak kimliğin çalınması ya da kaybolması durumunda bu bilgiler üçüncü şahısların eline geçeceğinden güvenlik konusunda sıkıntılar çıkmaktaydı.

Yeni nüfus cüzdanı cüzdan no nerede yazıyor?

Yeni Kimlikte Cüzdan No Nasıl Bulunur? – Eskiden kullandığımız nüfus kâğıtlarının ön yüzünde bir harf ve sayılardan oluşan cüzdan numarası bulunmaktaydı. Ön yüzde resmin hemen altında bulunan bu numaranın hemen yanında bir de seri no yazmaktaydı. Cüzdan numarası “U21” gibi bir harf ve iki rakamı içerirken seri numarası 6 haneden oluşan bir sayıydı.

 1. Yeni kimliklerde cüzdan no nerede yazar sorusunun cevabı için kimliğin ön yüzüne bakmak gerekir.
 2. Yeni kimlik kartlarında sıra no ve seri no peş peşe doğum tarihinin hemen altında ve fotoğrafın yanında bulunmaktadır.
 3. Yeni çipli kimlikte seri numarası bir harf iki rakam, bir harf ve beş rakam şeklinde düzenlenmiştir.

Bu şekilde sahte kimliklerin gerçek kimliklerden ayırt edilmesi kolaylaşmıştır. Eğer eski nüfus kâğıdındaki birey sıra no, aile sıra no gibi bilgileri merak ediyorsanız e-Devlet üzerinden e-Devlet Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama Sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

You might be interested:  Fucitec 2 Krem Ne Ise Yarar?

Yeni nüfus cüzdanı seri no değişir mi?

Önemli olan ilan vermek değil kimliğin kaybolduğunu anladığın anda yenisini çıkarmak. Çünkü kimlik yenilenince seri numarası değişiyor ondan sonra kaybedilen kimlik kullanılamıyor.

Aile cilt no nedir?

Türkiye ‘de yeni Kimlik Kartı projesi doğrultusunda milyonlarca vatandaş başvuru yaparak yeni kimlik kartlarını aldılar. Yeni kimlik kartlarında üst düzey güvenlik bulunması sebebiyle birçok vatandaş tarafından tercih edilmektedir. Fakat yeni kimlik kartlarında aile, sıra, cilt no gibi numaralar yer almamaktadır.

 • Bu bilgilerin lazım olduğu durumlarda öğrenilmesi için neler yapabiliriz buna beraber bakalım.
 • O kadar bahsettik bu kavramdan.
 • Peki cilt no nedir? Cilt numarası, bireyin kayıtlı olduğu mahalle, köyün kayıtlı olduğu ilçedeki sıra numarasıdır.
 • Cilt no, eski nüfus cüzdanlarının arka yüzünde yer almaktadır.

Yeni kimlik kartlarında bulunmamaktadır. Yeni Kimliklerde Cilt No Nasıl Öğrenilir

Aile sıra no ve cilt no nasıl öğrenilir?

Bilindiği üzere yeni kimlik kartlarında cilt numarası ve aile sıra numarası gibi bilgiler bulunmuyor. ”Peki vatandaş bu bilgileri nereden temin edebilecek?” sorusunun cevabı ve tüm ayrıntılar haberimizde. Artık bir tıkla E-Devlet’ten öğrenebileceksiniz.

İşte, E-Devlet sistemi aracılığıyla cilt numarası ve seri numarası öğrenme sayfası. – Bilindiği üzere yeni kimlik kartlarında cilt numarası ve aile sıra numarası gibi bilgiler bulunmuyor. ”Peki vatandaş bu bilgileri nereden temin edebilecek?” sorusunun cevabı haberimizde. Artık cilt numarası ve aile sıra numarası sorgulamaları için Nüfus Müdürlüklerine gitmek mecburiyetinde kalmayacaksınız.

E-Devlet kapısı üzerinden kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde öğrenebileceksiniz. E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptığınız takdirde cilt numarası ve aile sıra numarası gibi bilgilere erişebilmeniz mümkün.

Kütük bilgilerime nasıl ulaşabilirim?

Peki Soy Ağacı kütük bilgileri nasıl öğreniliyor? İşte E-Devlet’e giriş bilgileri ve tüm detaylar Soy ağacı sorgulama hizmeti E-Devlet uygulamasında resmen açıldı.Soy ağacını öğrenmek için www.turkiye.gov.tr adresine girerek tüm bilgilere ulaşabilir.