Yüzdeki Akne Ve Sivilce Izleri Nasıl Geçer?

29.10.2022 0 Comments

Yüzdeki Akne Ve Sivilce Izleri Nasıl Geçer
Limon – Sivilceleri kurutan limon sivilce izlerini geçirmede de çok etkili. Sıktığınız limon suyuna bir parça pamuk batırarak bunu izlerin üzerine sürebilirsiniz. Ayrıca şu maske tarifini de uygulayabilirsiniz: 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 yumurta akını iyice karıştırın ve cildinizde 20 dakika beklettikten sonra temizleyin.

Yüzdeki sivilce izleri ve çukurlar nasıl geçer?

Çukurlaşmış Sivilce İzleri Nasıl Tedavi Edilir? –

Kimyasal Peeling

Sivilce sonrası ciltlerinde çukurlaşma gözlenen birçok kişi, kimyasal soyma (peeling) işlemini tercih eder. Kimyasal peeling sırasında yüze bir asit tabakası uygulanır. Bu uygulama cildin dış katmanlarını kaldırır ve cildin yenilenmesine neden olur.

Dermabrazyon

Dermabrazyon seansları, kimyasal kullanmadan kimyasal peeling ile benzer sonuçlara ulaşır. Üst katmanları kazımak için küçük, dönen bir tel fırça çukurlaşmış derinin üzerinden geçirilir. Dermabrazyon, cilde daha eşit bir görünüm kazandırmaya ve çukurlaşmış sivilce izi görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon tedavileri de cildin dış katmanlarını kaldırarak çukurlaşmış izleri azaltmayı amaçlar. Bu işlemde cilt bakımı uzmanları, cildin dış katmanlarını temizlemek için bikarbonat veya alüminyum oksit kristalleri gibi aşındırıcı bileşenler kullanır. Mikrodermabrazyon tedavisinin küçük yüzeylerdeki etkisi benzersizdir.

Fraksiyonel lazer tedavisi

Fraksiyonel lazer tedavisi, yara izlerinin kendi kendine yenilenmesini teşvik eder. Lazer ışığı, yaralı cildin dış tabakasını yakar ve yeni hücre büyümesini uyarır. Bir iyileşme döneminden sonra, çukurlar genellikle fark edilir şekilde daha az görünür hale gelir.

Ablatif lazer yüzey yenileme

Ablatif lazer yenileme, lazer kullanarak cilt katmanlarını ortadan kaldıran bir lazer tedavisi şeklidir. Prosedür tipik olarak birkaç haftalık bakım ve iyileşme gerektirir, ancak sonuçlar herhangi bir ek tedavi olmaksızın yıllarca sürebilir.

You might be interested:  Porselen Bir Cilt Için Ne Yapılmalı?

Mikroiğne

Kolajen indüksiyon tedavisi veya mikro iğneleme, küçük iğneler kullanılarak çukurun olduğu yerde cildi delmeyi içeren bir tedavidir. Bu delikler iyileştikçe cilt, çukurları doldurmak için daha fazla kolajen üretir. Eğer siz de çukurlaşmış sivilce izlerinizden şikayetçiyseniz ve hangi tedaviye başvuracağınızdan emin değilseniz, Heraderma Kliniğine gelerek size özel hazırlanacak olan tedavi planıyla canınızı sıkan bu izlerle vedalaşabilirsiniz.

Yüzdeki sivilce izleri zamanla geçer mi?

Sivilce izleri kendi kendine geçer mi? – Sivilce lekelerinin bazıları kendiliğinden geçerken bazıları ise kalıcıdır. Genellikle kırmızı renkte olan ve yara izlenimi veren sivilce lekeleri zamanla iyileşerek kaybolabilmektedir. Cildin iyileşme sürecinde ortaya çıkan hiperpigmentasyona bağlı oluşan bu lekeler çoğunlukla geçicidir.

Yüzdeki sivilce neden çıkar?

Akne (Sivilce) Nedir? – Akne (sivilce), kıl kökleri ve yağ bezlerinde meydana gelebilen bir sağlık problemidir. Yağ bezleri, cildi nemli tutmak amacıyla sebum adı verilen yağ salgılamaktadır. Bu bezlerin tıkanması sonucunda iltihaplı sivilce ve kistler oluşabilmektedir.

Akne çok yaygın görülmektedir. Her ırktan ve yaştan insanda sivilce vardır.40’lı ve 50’li yaşlarındaki insanlar bile sivilceye sahip olabilir. Bununla birlikte, sivilce en çok ergenlik çağında görülür. Ergenlik döneminde, hem erkek hem de kızlarda erkek cinsiyet hormonlarının (androjenler) seviyeleri artmakta ve bunun sonucunda yağ bezleri daha fazla yağ üretmektedir.

Normalde üretilen sebum kıl köklerinden ve gözeneklerden cilde geçer. Ancak fazla sebum gözenekleri tıkayarak sebum geçişini bloke edebilir. Foliküller tıkandığında, ciltte bulunan bakteriler foliküllerin içinde büyümeye başlar. Bunun sonucunda iltihap ve sivilce büyümesi gelişir.

Beyaz sivilce (kapalı komedonlar): Bu sivilceler kapalı halde ve küçük beyaz iltihap dolu tepeye sahiptir. Siyah noktalar (açık komedonlar): Bu sivilcelerin tepesinde küçük, siyah bir açıklık vardır. Bu sivilceler siyah olmasına rağmen bu kir nedeniyle oluşmamıştır. Sebum havadaki oksijen sonucunda siyah renge dönüşür. Papüller : Bunlar yumuşak, küçük pembe yumrulardır. Püstüller : Lezyonun üstünde irin, altındaki ciltte kırmızı renk olan sivilcelerdir. Bunlar iltihaplı aknenin özellikleridir. Nodüller : Derinin derinliklerinde ortaya çıkan sert, büyük, ağrılı sivilcelerdir. Kistler : İrin dolu, derinde bulunan, ağrılı sivilcelerdir ve sıklıkla yara izlerine neden olur.

You might be interested:  Cilt Bakımından Sonra Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Sivilce izi kalıcı olur mu?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? – Kişilerin ciltlerinde meydana gelebilen bu lekelerde en çok sorulan soru ise oluşan bu sivilce izleri geçer mi? sorusudur. Sivilce lekelerinin bazıları zamanla kendiliğinden geçerken bazıları da kalıcı olabilir. Genellikle de kırmızı renkte meydana gelen ve yara izlenimi veren sivilce lekeleri de zaman içinde iyileşerek kaybolabilir.