Yüzdeki Egzamaya Hangi Krem Iyi Gelir?

08.12.2022 0 Comments

Yüzdeki Egzamaya Hangi Krem Iyi Gelir
Egzamada kırmızı, kızgın cilte ne iyi gelir (egzama krem ve ilaçları) – Kaşıntı veren kırmızı egzama lekeleri durumunda kortizon kremi genellikle ilk tercihdir. Kortizon preparatları, birinci grubun en hafif olduğu dört gruba ayrılır. Bazı kremler, mantar ve bakterilere karşı antimikrobiyal maddeler katkılıdır.

Grup birde olan kremler hafif egzamaya günde 1-2 olmak üzere sürülebilir. Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki yeterince güçlü preparatlar yeterince kullanılmalıdır. Çok hafif kortizon kremi seçildiğinde egzama üzerinde kontrol eksikligi riski yaşanır, ve nöbetler daha sık olarak gelir. İsilik nedir, neden olur? İsiliğe ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi Çocuklarda egzama ağırlaştığı zaman grup 2 veya 3 kortizonu ile başlanılmalıdır.

Kaşıntıyı kontrol altına aldıktan sonra daha nadir, her 2 ila 3 günde bir, yağlama uygulanabilir. Daha da iyileşme görüldüğü takdirde daha hafif bir kreme geçilebilir, ve daha sonra tedavi her 2 ila 3 günde bir yapılmak üzere düşürebilir. Cilt iyileştiyse, yağlamaya haftada 1-2 kez olmak üzere en az 2-4 hafta, mümkün olan en iyi sonucu sağlamak için devam edilir.

 • Sabah ve akşam, ayrıca duş veya banyo sonrası, cildin sağlam, egzamasız olduğu dönemlerde bile, bol nemlendirici krem tavsiye edilir.
 • Ortizon kremini günde 1-2 kez (doktorun verdiği tavsiyeyi izleyin) aktif tahriş üzerine, iyice içine çekmesi için, uygula, ve birkaç dakika sonra (yaklaşık 10) tüm kuru cilde nemlendirici krem sürülür.

Eğer cildin ihtiyacı varsa, gün içinde yeniden nemlendirici krem bir kez daha sürülür – bu şekilde “eski” kortizon, yeni kortizon sürmeden, yeniden serbest bırakılmış olur. Kortizon kremi, eğer uygun zaman aralığı ile doğru yerde doğru ürünü kullanırsanız, kullanımı güvenlidir.

Aşıntı kontrol altına alındıktan sonra kortizon kremi olmadığı aralar vermek, cilt de yan etkileri önlemek için gereklidir. Immünomodülatörler diye adlandırılan (Elidel ve Protopic) kortizon katkısız egzama kremleri, kortizon kremleri yerine iyi alternatifler olabilir. Bunlar günde 2 kez uygulanır. Elidel / Protopic’in yararları, uzun vadeli egzama tedavisi gerekli olduğunda, eğer kortizon kremi tatmin edici derecede işe yaramazsa, veya yan etki tehlikesi olmadan kortizon kremi kullanarak kontrol sağlanamazsa, cilt kalınlığını etkilememesidir.

You might be interested:  Belogent Krem Nedir Ne Için Kullanılır?

Yağ banyosu bir alternatif olabilir (kuru cilt ile ilgili bölüme bakınız). Kaliumpermanganat 3 % kırmızı, kızarmış cilt üzerinde kullanılabilir (enfeksiyonlu cilt ile ilgili bölüme bakınız).

Yüzde egzama neden olur?

Yüzde egzama birçok kişinin muzdarip olduğu ve yüzde estetik açıdan kötü bir görüntüye yol açan bir sağlık problemidir. Estetik görünümü bozmakla birlikte kişinin sosyal hayatını ve psikolojisini etkileyebilmektedir. Yüzde egzama oluşumu kadın-erkek, genç-yaşlı hemen hemen herkeste görülebilmektedir.

 1. Egzama ciltte oluşan iltihap sonucu meydana gelen kronik bir problemdir.
 2. Asıl nedeni tam olarak bilinmese de stres, alerji, mikrop, hava değişikliği ve hormonal değişimler egzama oluşumunu tetiklemektedir.
 3. Egzama vücudun hangi bölgesinde olursa olsun çok tehlikeli bir hastalık değildir.
 4. Bu hastalığın en büyük problemi olumsuz bir görüntü ortaya çıkarmasıdır.

Egzamanın kesin tedavisi bulunmamakla birlikte, sorunun büyümesini engelleyecek bazı küçük önlemler alınabilir.

Yüzdeki egzamaya hangi sabun iyi gelir?

Egzama sabunu olarak bilinen bittim sabunu oldukça etkilidir. Bittim sabunu cilt üzerindeki kızarıklık ve lekeleri de kolay bir şekilde önlemeye yardımcı olur. Egzama Sabunu Olarak Ne Kullanılır? Günümüzde en yaygın karşılaşılan cilt sorunlarından birisi de egzamadır.

Egzama olduğunda ciltte kızarıklık ve kaşıntı oluşur. Vücut üzerinde egzamaya en çok kol ve el kısımlarında rastlanmaktadır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan egzamanın geçmesi için doğru ürün kullanımı çok önemlidir. Egzama tedavisinde egzama sabunlarından da yardım alınabilir. Egzama sabunu olarak bilinen çok sayıda sabun vardır.

Özellikle bıttım sabunu, papatya sabunu, zeytinyağı sabunu, kefir sabunu ve kakao sabunu en çok kullanılan sabun çeşitlerindendir. Egzama Sabunu Nasıl Kullanılır? Egzamaya iyi gelen çok sayıda sabun bulunmaktadır. Bıttım sabunu en bilinen egzama sabunlarından bir tanesidir.

 • Bıttım sabunu ciltteki bakteri oluşumlarını engellerken mikropları da kısa bir süre içerisinde öldürür.
 • Cilt gözeneklerini açan bıttım sabunu özellikle saç diplerinde oluşan yara ve tahrişleri geçirmede etkilidir.
 • Ayrıca papatya sabunu da egzama nedeniyle oluşan yanma ve kaşıntıları önler.
 • Zeytinyağı sabunu ise yüksek miktarda E vitamini içermektedir.
You might be interested:  Sarı Alt Ton Cilt Nasıl Anlaşılır?

Saç köklerini iyice besleyen zeytinyağı sabunu bebeklerde ve hassas cilde sahip kişilerde rahatlıkla kullanılır. Egzamaya İyi Gelen Doğal Sabunlar Cilt sorunlarından birisi olan egzamayı önlemek ve egzamanın geçmesini sağlamak için sabunlardan da yardım alınır.

 1. Egzamaya iyi gelen sabunlardan birisi de kakao sabunudur.
 2. Akao sabunu hücre yenileyici bir özelliğe sahiptir.
 3. Pullanma ve çatlak oluşumunu önleyen kakao sabunu egzamayı da kısa sürede geçirebilir.
 4. Hindistan cevizi sabunu ise doğal bir nemlendirici görevi görmektedir.
 5. Antibakteriyel bir özelliği olan kakao sabunu ciltte oluşan enfeksiyonları kısa sürede giderir.

Egzamaya iyi gelen sabunlardan birisi de kefir sabunudur. Kefir sabunu saçtaki kepeği önlerken saç dökülmesinin de önüne geçer. Ayrıca kefir sabunu sayesinde mantar ve egzama da yok olur. Katran sabunu da antiseptik ve antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğu için egzama rahatsızlıkları ile savaşır.

Bitkisel sabunlar kullanılırken alerjik etkilerine ve pH değerlerine de mutlaka dikkat edilmelidir. Egzamanın Nedenleri Nedir? Önemli cilt rahatsızlıklarından birisi olan egzama çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Günümüzde bazı yiyecekler ve içecekler egzamaya yol açabilir. Ayrıca kimyasal ürünler, stres, karaciğer hastalıkları de egzamanın nedenleri arasında gösterilmektedir.

Bunun yanı sıra bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde egzama yoğun olarak görülebilir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi de egzamaya neden olan faktörlerdendir. Kişilerin bünyesine göre alerjik nedenler, toz ve ya parfümler de egzamayı tetikleyebilir.

Egzama için kesin çözüm nedir?

Egzama tedavisinde kortizon dışı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, ıslak pansumanlar ve lokal kortikosteroidli pomadlar kullanılır. Atak sıklığını azaltmak, deriyi güçlendirmek amacıyla nötral sabunlar, bariyer kremler, nemlendiriciler, egzama eldivenleri ve egzama şampuanları önerilmektedir.

Yüzdeki egzama geçer mi?

Egzama vücudun pek çok bölgesinde görülebilen bir cilt problemidir. Bebeklik döneminde başlayan tedavi edilmediğinde ileri yaşlarda da devam eden, sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Yüzde egzama görülmesi ise birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

 • Egzamayı tetikleyen ve süreci alevlendiren birden fazla faktör bulunmaktadır.
 • Bunlar; alerjik etkenler, stres, soğuk ve sıcak hava koşulları, kullanılan cilt bakım ürünleri, yanlış nemlendirici seçimi vb.
 • Gibi etkenlerden dolayı görüldüğü düşünülmektedir.
 • Ancak egzamanın kesin neden tam olarak bilinememektedir.
You might be interested:  Cilt Lekelerine Hangi Krem Iyi Gelir?

Geçmesine yönelik yapılan uygulamalar ise semptomları geriletmek, ortadan kaybetmek adına uygulanan girişimleri içermektedir. Bunlardan ilki cildi doğru nemlendirmektir. Doğru nemlendirilen ciltte egzaman belirtileri yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Yüzde egzama ortaya çıktığında vücudun diğer bölgelerine göre daha geç iyileşme göstermektedir.

 1. Bunun sebebi ise yüz, diğer bölgelere göre egzaman etkenleriyle daha fazla karşılaşarak maruz kalmaktadır.
 2. Bu nedenle maruz kaldığı faktörleri de azaltarak egzama tedavisine katkıda bulunulmalıdır.
 3. Soğuk ve sıcak havalara maruz kalınacağı zaman cildi korumak adına alınacak önlemler hava koşullarına göre belirlenmelidir.

Egzama için önerilen tedavi yöntemleri uygulanmadan önce, daha çok egzamaya neden olan etkene göre önlem almak egzama tedavisinin ilk basamağıdır. Egzamada önemli olan nokta, belirtiler ortaya çıkmadan önce etkenlere uygun önlemleri alabilmektir.

Egzama için kesin çözüm nedir?

Egzama tedavisinde kortizon dışı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, ıslak pansumanlar ve lokal kortikosteroidli pomadlar kullanılır. Atak sıklığını azaltmak, deriyi güçlendirmek amacıyla nötral sabunlar, bariyer kremler, nemlendiriciler, egzama eldivenleri ve egzama şampuanları önerilmektedir.