Yüzdeki Tırnak Izi Nasıl Geçer Krem?

04.12.2022 0 Comments

Yüzdeki Tırnak Izi Nasıl Geçer Krem
Tırnak İzleri Nasıl Geçer? – Tırnak izleri çoğu zaman görünüşü bozması açısından sinir bozucu bir sorundur. Daha çok yüze ve kol bölgesine alınan darbeler, hasarlar sonucunda tırnak izleri oluşabilir. Hayvan severken ya da uzun tırnaklardan alınan darbeler sonucunda bu izler daha çok görülür.

Tırnak izleri sorunu geçicidir ve korkulacak bir şey yoktur. Herhangi bir tedavi uygulanmadan kısa süre içinde, kendiliğinden geçer. Ancak özellikle yüz bölgesinde oluşmuş tırnak izleri, kişinin estetik görünüm açısından rahatsız olmasına neden olduğundan izlerin çabuk geçmesi için çeşitli yöntemler aranır.

Kantaron Yağı: Tırnak izlerinden kurtulmanın en bilindik yollarından biri kantaron yağıdır. Aktar ya da eczanelerden temin edilerek, izlerin meydana geldiği bölgeye iyice sürülür. Sürüldükten kısa süre sonra tırnak izlerinin kaybolduğu görülür. Kantaron yağının cilt üzerinde yapıcı ve onarıcı bir etkisi vardır.

 1. Rem/ Merhem: Kantaron yağı, eski tedavi usullerinden biridir.
 2. Bunun yerine eczaneden temin edebileceğiniz krem ve merhemler de mevcuttur.
 3. Eczacınıza ya da doktorunuza danışarak bu kremlerde alıp, kullanabilirsiniz.
 4. Tırnak izlerinden kurtulmak, uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde gayet basittir.
 5. Ancak yine de izlerden kurtulmak yerine darbelerden korunmayı ve dikkatli olmayı tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Aşırı derecede darbeye neden olmuş tırnak izleri, enfeksiyona neden olabilir. Aşırı bir darbeye neden olmuş tırnak izleri vakasında, derhal doktora başvurmanızı ve sorunu ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Yüzde tırmalama izi nasıl geçer?

Yüzdeki Tırnak Izi Nasıl Geçer Krem 25.03.2021 15:18 Son Güncelleme: 25.03.2021 15:24 Tırnak İzi Nasıl Geçer? Çoğu insanın korkulu rüyası haline gelen tırnak izi, oldukça sıklıkla araştırılmaktadır. Özellikle de doğal yöntemler tırnak izinin geçmesinde oldukça etkilidir. Genellikle estetik açıdan kötü bir görünüme sahip olmasından dolayı kişileri rahatsız eden bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için bazı pratik yöntemler uygulamak mümkündür.

Eczanelerden veya aktarlardan satın alınabilecek olan kantaron yağı, tırnak izi olan bölgeye tatbik edilerek kullanıldığında, kusurun ortadan kalkmasını hızlandıracaktır. Eczanelerden satın alınabilecek farklı tedavi yöntemlerinden birisi de izler için üretilmiş olan özel kremlerdir. Kullanmadan önce eczacı ya da doktordan mutlaka bilgi alınmalıdır.

Bir cilt uzmanına danışarak farklı merhemler de kullanılabilmektedir. Yüzdeki ve Ciltteki Tırnak İzleri Nasıl Yok Edilir? Yüz için uygulanabilecek bazı bitkisel yöntemler vardır. Bu yöntemler tırnak izlerinin kısa bir zaman dilimi içerisinde yok edilmesini sağlayacaktır. Yüzdeki Tırnak Izi Nasıl Geçer Krem Tırnak ve Yara İzlerini Geçirebilecek Doğal Yöntemler Limon Suyu: Limon suyunun özellikle eski yaraları ortadan kaldırmak için kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Bir limon ikiye bölünür ve limonun sulu olan kısmı izin olduğu bölgeye uygulanır.

 • Limonun doğal bir renk açıcı özelliği bulunur.
 • Bu nedenle İzlerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir.15 gün kadar limon suyunun şeker eklenmeden içilmesi yara izlerinin kaybolması için etkili olan farklı bir uygulama şeklidir.
 • Aloe Vera: Aloe veranın anti-bakteriyel özelliğe sahip olmasından dolayı doğal bir iltihap gidericidir.

Aloe vera aynı zamanda doğal bir yumuşatıcı ve kızarıklık gidericidir. Bu özelliği sayesinde cilt dokularının onarımı ve sağlıklı yeni hücrelerin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Aloe vera içerisindeki jel, açık olmayan yaralar üzerine tatbik edilmesi ile yaraların ve İzlerin giderilmesini sağlayacaktır.

 1. Uşburnu Tohumu Yağı: Birçok kozmetik ürünü içerisinde bu madde bulunmaktadır.
 2. İçerisinde bu yağın bulunduğu ürünler özellikle yüz bölgesinde meydana gelen çiziklerin giderilmesinde oldukça faydalı olan bir bitkisel çözümdür.
 3. Hindistan Cevizi Yağı: Hasarlı olan cilt hücrelerinin onarılması ve yara izlerinin yok edilmesinde oldukça etkili olan bir bitkisel tedavi yöntemidir.

Zeytinyağı: Cilt için oldukça besleyici bir özellikte olan zeytinyağı, ciltte oluşan birçok sorunun giderilmesi için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir.

Tırnak izi iz bırakır mı?

Genel olarak yüz ve kol bölgesine uygulanan darbeler nedeniyle, cilt üzerinde tırnak izleri meydana gelir. Uzun tırnaklardan yanlışlıkla gelen durumlar ya da hayvan severken tırnak iziyle oluşan görüntü hoş olmayan bir etki oluşturur. Tırnak izleri geçicidir ve belli bir zaman içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolur.

 • Ancak özellikle yüz söz konusu olduğunda daha hızlı çözüm yöntemleri vardır.
 • Tırnak İzi Nasıl Geçer? Pek çok insanın kabusu olan tırnak izi nasıl geçer sorusu internetten çok sık araştırılıyor.
 • Özellikle doğal yöntemler ışığı altında bu sorunun nasıl çözüleceğine dair bilgi alınmaya çalışılmaktadır.
 • Daha çok estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturması nedeniyle, kısa sürede tırnak izini ortadan kalkabilmesi için belli başlı bazı yöntemler kullanmak mümkün.

– Aktar ya da eczanelerden elde edilecek kantaron yağı, ilgili bölgeye düzgün şekilde sürülebilir ve kullanılabilir. – Yine eczanelerden temin edecek özel kremler değerlendirilebilir. Bir eczacıya danışmak suretiyle bilgi alınarak buna uygun krem değerlendirilebilir.

– Ayrıca doktora başvurmak suretiyle yine kullanılacak olan merhemler, yüz ve kol bölgesindeki tırnak izlerini kısa sürede ortadan kaldırabilir. Genel olarak bu yöntemleri uygulamak suretiyle, herhangi bir iz kalmadan tırnak etinin tamamen ortadan kalkması mümkün. Yüzdeki Tırnak İzleri Nasıl Kapatılır? Yüz bölgesinde uygulanacak belli başlı bazı bitkisel yöntemler, tırnak izlerini kısa bir sürede kapatabilmektedir.

– İlgili bölgeye zeytinyağı sürülebilir. – Bir beze sarmak suretiyle buz küpleri tırnak etinin olduğu noktada gezdirilebilir. – E vitamini yağları ciltteki hasarı dokuları onarabilir. – Bir limonu ortadan ikiye bölünmek suretiyle tırnak izinli olduğu noktaya sürmek iyi gelebilir.

Özellikle tırnak izi göz bölgesinde oldukça kötü bir görüntü oluşturur. Kadınların istemediği bu kötü görüntüyü yok edebilmek için yukarıdaki yöntemler kullanılabilir. Ciltteki Tırnak İzleri Nasıl Kapatılır? Bitkisel açıdan birçok farklı kaynağı ciltteki tırnak izleri için kullanmak mümkün. Bu konuda hem yüz bölgesinde hem de cildin farkın kısımlarındaki tırnak izleri adına ortak olarak birçok yöntem öne çıkıyor.

Bunlar içerisinde kantaron yağı, zeytinyağı, krem ve merhemler ile beraber E vitamini yağları ve limon gibi birçok unsur değerlendirilmektedir. Özellikle en kolay yöntemlerden biri buz tedavisidir. Tırnak izinin ilk ortaya çıktığı andan itibaren buz tedavisi oldukça etkilidir.

You might be interested:  Güneşten Kararan Cilt Ne Zaman Açılır?

Çizilen yüzde iz kalır mı?

/ 09 Mayıs 2018 Çarşamba / Yayınlanan Basın Bültenleri Vücuttaki her kesik iz ile sonuçlanır. Vücudumuz, her tür kesiyi, vücut sağlığını tehdit eden bir yaralanma olarak kabul eder ve zedelenen bölgeye onarıcı ajanlarını (hücrelerini) gönderir. Bu ajanlar, yaraya en kısa sürede kapatıcı maddeler salgılamakla görevlidir.

Salgılanan yara iyileştirici maddeler, hızla iyileşme sağlar. Doğada esas olarak mikroplardan korunmak üzere evrimleştiğimiz için bu iyileşme hızla gerçekleşir. Günümüzde yara bakımı ve mikroplardan korunabilme konusunda insanların becerisi arttığı için bu hızlı iyileşmenin getirdiği kozmetik sorunlara çözüm aranmaktadır.

Zira deri hızla onarılırken büzüşme, gerilmeler ve deri renginde farklılıklar kaçınılmaz olarak oraya çıkar. Çocukken oluşan kesiler daha çok iz bırakır Çocukları düşüp yarandığında, özellikle yüzlerinde küçük bir çizik dahi olsa hastaneye koşanlar haklıdır.

 • Zira yara iyileşmesi çocukken daha hızı ve mükemmel çalıştığı için iz kalma ihtimali yetişkinlere göre daha fazla olur.
 • Esileri en az iz bırakarak tedavi eden branş Plastik Cerrahi’dir.
 • Esileri en az izle tedavi edecek uzmanlık alanı Plastik Cerrahi’dir.
 • Plastik cerrahinin mahareti bu izleri görünmeyecek yerlere yerleştirmek ve en az iz kalacak şekilde kapatmaktır.

Kalacak izi belirleyen sadece kapatma yöntemi değil, yaralanmanın şekli, vücuttaki yerleşimi ve kişinin cilt özellikleridir. Gövdedeki kesiler ve koyu tenli kişiler daha belirgin işlerle iyileşirler. Kirli, kesi etrafındaki derinin parçalandığı/ezildiği durumlarda da izler deha belirgin olacaktır.

Bazı insanlarda sebebi henüz bilinmeyen biçimde vücut kesilere, yaralanmalara tepki gösterir. Bu insanlarda kesi/yara iyileşmesi kesi izinin sınırları dışına taşan, sert, kabarık, kırmızı görünümlü bir iz bırakarak olur. “Keloid” denen bu oluşumlar sağlık açısından ciddi bir sorun yaratmasa da estetik açıdan hastaları rahatsız eder.

Vücutta bir kesik olduğunda ne yapmalıyız? Bir yaralanma olduğunda güvenle ve en az iz kalacak şekilde iyileşmek için; ilk yapılması gereken yarayı bol su ve sabunla yıkayıp temiz bir gazlı bez ile kapatmaktır. Eğer kanama varsa yaranın üzerine baskı uygulanmalı, yaralanan bölge yüksekte tutulmalıdır.

 • Turnike ancak sağlık personelleri tarafından uygulanmalıdır.
 • Derin kesiler dikiş gerektirirken, yüzeysel olanlar bantlama yöntemi ile kapatılabilir.
 • Hangi yöntemin doğru olduğuna hekim karar verir.
 • Hasta eğer sigara içiyorsa en azından bir dönem bırakması tavsiye edilir, sigara her türlü yara iyileşmesini geciktirmektedir.

Kesiye yapılan pansuman sudan korunmalıdır. Tekrarı istenen pansumanlar ve topikal (krem) tedavileri düzenli yapılmalı, tarif edilenden fazla krem sürülmemelidir. Önerilenden fazla krem sürmek dikişleri gevşeteceğinden iyileşme sürecine zarar verir. Dikiş atılan kesilerde iyileşme sürecinde kaşıntı bölgeye zarar verecek denli fazlaysa, bölge gazlı bezle sarılmalıdır.

Kedi tırmık izi nasıl geçer?

Soğuk su ile yıkadıktan sonra bir antiseptik solüsyon ya da krem ile bölgeye tedavi uygulayın ve yara bandı ile kapatın. Bu işlemi yaptıktan kısa bir süre sonra tırmalama izleri de geçecektir ancak çizikler geçmediyse ve o bölgede kabarma oluştuysa doktorunuza başvurmanız gerekir.

Çiziklere hangi krem iyi gelir?

Yüzdeki Tırnak Izi Nasıl Geçer Krem Yara izleri vücudun her yerinde olmakla birlikte yüzde de oluşabilir. Yüzde oluşan yaraların büyüklüğü ve ne çeşit bir nedene bağlı olduğu tedaviyi hızlandırmada etkilidir. Cildinizdeki yara izlerini gidermek isterseniz eczanedeki kremleri kullanabilirsiniz.

Peki en etkili yara izi kremi hangisi? Yara izlerini gideren eczanedeki kremler neler 2021? işte sorunun yanıtı: Düşme, vurma veya sinek ısırığı kaşıntısı ya da yanıklar, ameliyatlar sonrasında sebebiyle sonradan oluşan ciltteki yara izleri kalıcı olabiliyor. Zamanla geçmeyen bu yara izlerini kimyasal yöntemlerle kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

Dermatologlar yara ve sivilce izleri için İğneli Lazer, Kimyasal Peeling, Radyofrekans ve IPL lazer gibi uygulamaları önerebilir. Yüzde oluşan yaraları makyajla kapatmak geçici bir yöntem olmasının yanı sıra cildin sürekli kimyasal ürünlere maruz kalması sonucunda cildin tahriş olmasına ve yaraların daha çok belirginleşmesine neden olabilir. yara sonrası dikiş izi

CONTRACTUBEX KREM:

CONTRACTUBEX Yıllar önce olan bir kaza, ameliyat yada eskilerden kalmış bir yanık izi Contractubex jel ile geçebilir. Burada bilmeniz gereken önemli husus ise yara izi ne kadar eski ise iyileşme süreci de buna bağlı olarak uzamaktadır. Düzenli kullanarak kesin sonuç almanız mümkündür.

FUCİDİN KREM:

FUCİDİN İçerisinde bulunan etken maddesi sayesinde antibakteriyel özellik taşıyan bu krem, aynı zamanda bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarını kısa sürede ortadan kaldırıyor. Bu ilaç yanık tedavisinde de iz kalmaması için kullanılabilir.Epilasyon işlemi sonrasında ciltte tahriş, sivilce vb. gibi istenmeyen durumlar oluşmaması için Fucidin kullanılabilir.

MADECASSOL KREM:

Yüzdeki Tırnak Izi Nasıl Geçer Krem MADECASSOL Madecassol, içerisinde bulunan Centella asiatica bitkisinin ham maddesi sayesinde cildi onaran, yenileyen, yaraları iyileştiren bir etkiye sahip bir medikal kremdir.

Çizik izi kaç günde geçer?

Korneal abrazyon nasıl tedavi edilir? – Aşağıdaki yöntemler tedavide kullanılabilir : Yaralı gözü göz pamuğu ile kapatılarak kapak hareketinin yaraya vereceği zararı azaltmak Kayganlaştırıcı suni göz yaşı ve pomadı kullanarak göz kapağı ile kornea arasındaki sürtüşmenin azaltılması Enfeksiyonun kontrolü için antibiyotik damla kullanmak Ağrının giderilmesi için göz bebeğini büyütmek Özel kontakt lens kullanarak hem acıyı gidermek hem de iyileşme sürecini hızlandırmak.

You might be interested:  Farmasi Bb Krem Ne Işe Yarar?

Madecassol krem tırnak izini geçirir mi?

Madecassol isimli ürün; “Centella Asiastica” adlı bitkinin kullanımı ile oluşturulmuş bir üründür. Bu bitkinin; cildi onaran, yenileyen, yaraları iyileştiren bir etkiye sahip bir medikal kremdir. Peki Madecassol krem nedir? Faydaları ve ciltte uygulandığı bölgeler nelerdir? – Yüzdeki Tırnak Izi Nasıl Geçer Krem Özellikle yara, yanık, cilt lekeleri, sivilce izleri, çatlaklar tedavisinde kullanılan Madecassol krem, hamile bayanlar ve emziren annelerinde yan etkisinin bulunmaması sebebi ile uzmanlar tarafından da kullanılması önerilen bir üründür. Madecassol krem; cildi yenileme özelliği sayesinde sivilce izleri, cilt lekeleri sorunları yok ederken özellikle yaraların üzerindeki etkisi ve ciltte oluşan tahrişi giderici özelliği sayesinde lazer epilasyon ve cilt bakımı sonrası oluşan tahrişlerin tedavisinde oldukça başarılı bir üründür.

Yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar Lokal deri ülserleri, dekübitus ülserleri, Radyoterapi sonrası görülen radyo-epidermitis tedavisi, Yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır, Tahriş olmuş cildi onarır, Ağda sonrası, Kuru cildi nemlendirmek için kullanılması önerilen bir kremdir.

Madecassol Kremin Faydaları Nelerdir?

  Yara İzlerinin Tedavisinde Etkilidir: Madecassol krem; cilt üzerinde oluşmuş her türlü yaranın izlerini geçirmede ya da hafifletmektedir. Travmalardan ve çarpmalardan oluşan yaralar, Tırnak izi, kedi tırmığı, kağıt kesiği, bıçak kesiği ve jilet kesiği gibi yaralanmalardan oluşan izlerin tedavisinde, akne skarlarının ve çukurlaşmış derin yaraların iyileştirilmesinde, yatalak hastaların yatak yaralarında, ameliyat sonrası, sezaryen dikişi gibi ameliyat yaralarının izlerinin giderilmesinde etkilidir. Yanık İzlerini Geçirir Veya Görünümünü Azaltır: Madecassol krem; hücre yenileyici ve onarıcı özelliği sayesinde, cildin yanmış ve tahrip olmuş üst derisini onararak ya da cildin soyulmasını sağlayan peeling etkisi sayesinde deriyi yenileyerek yanık izlerini şiddetine göre ya tamamen geçirir ya da görünümünü gözle görülür şekilde azaltır. Ütü yanıkları, buhar yanıkları, sıcak bir cisme; çaydanlık, soba, motor v.b. temaslardan oluşan su toplamış kabarık yanıklar, kaynak su dökülmeleri v.b. durumlarda oluşan yanıkların tedavisinden sonraki iz geçirme sürecinde etkilidir. Sivilce İzlerini Hafifletir: Akne izlerinin giderilmesinde etkilidir. Ergenlik döneminden ya da sivilceli herhangi bir dönemden arda kalan, geçmiş ancak yüzdeki ve sırttaki izleri hala duran akne izleri ve sivilce skarlarının görünümünün hafifletilmesinde Madecassol krem oldukça etkilidir. Çatlak Tedavisinde Kullanılır: Özellikle Contractubex krem ile karıştırılarak kullanıldığında, hamilelik ve doğum sonrası çatlakların tedavisinde de son derece etkili bir ev yapımı DIY krem oluşturan ikilinin ana elemanı olarak Madecassol; sadece beyaz çatlakların tedavisinde değil, soğuktan çatlayan cildin tedavisinde, meme ucu ve başı çatlakları, dudak çatlakları gibi durumlarda da son derece etkili olarak kullanılır.

  Yüzdeki tırnak izi iz bırakır mı?

  Tırnak İzleri Nasıl Geçer? – Tırnak izleri çoğu zaman görünüşü bozması açısından sinir bozucu bir sorundur. Daha çok yüze ve kol bölgesine alınan darbeler, hasarlar sonucunda tırnak izleri oluşabilir. Hayvan severken ya da uzun tırnaklardan alınan darbeler sonucunda bu izler daha çok görülür.

  • Tırnak izleri sorunu geçicidir ve korkulacak bir şey yoktur.
  • Herhangi bir tedavi uygulanmadan kısa süre içinde, kendiliğinden geçer.
  • Ancak özellikle yüz bölgesinde oluşmuş tırnak izleri, kişinin estetik görünüm açısından rahatsız olmasına neden olduğundan izlerin çabuk geçmesi için çeşitli yöntemler aranır.

  Kantaron Yağı: Tırnak izlerinden kurtulmanın en bilindik yollarından biri kantaron yağıdır. Aktar ya da eczanelerden temin edilerek, izlerin meydana geldiği bölgeye iyice sürülür. Sürüldükten kısa süre sonra tırnak izlerinin kaybolduğu görülür. Kantaron yağının cilt üzerinde yapıcı ve onarıcı bir etkisi vardır.

  Rem/ Merhem: Kantaron yağı, eski tedavi usullerinden biridir. Bunun yerine eczaneden temin edebileceğiniz krem ve merhemler de mevcuttur. Eczacınıza ya da doktorunuza danışarak bu kremlerde alıp, kullanabilirsiniz. Tırnak izlerinden kurtulmak, uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde gayet basittir. Ancak yine de izlerden kurtulmak yerine darbelerden korunmayı ve dikkatli olmayı tercih etmek daha faydalı olacaktır.

  Aşırı derecede darbeye neden olmuş tırnak izleri, enfeksiyona neden olabilir. Aşırı bir darbeye neden olmuş tırnak izleri vakasında, derhal doktora başvurmanızı ve sorunu ihmal etmemenizi öneriyoruz.

  Faça izi nasıl geçer?

  FAÇA İZİ NASIL GEÇER? – Faça ve jilet izlerini geçirmek için ameliyat önermeyiz çünkü ameliyatın kendisi de bir kesi izi oluşturur. Bu nedenle faça, jilet izi tedavisi için cildin kendisini yenileyecek tedaviler önerilir. Bunlar: KİMYASAL PEELİNG; Glikonik asit, TCA (Triklor Asetik Asit) gibi kimyasal solüsyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin) soyulmasıdır.

  Imyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Yalnızca renk farklılığı olan izlerde kullanılır. Soyulmalar ile renk farkını azaltır cilde daha yakın bir renk olmasını sağlar. Kimyasal peeling yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır İşlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir. FRAKSİYONEL CO2 LAZER; Cildin derin katmanlarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir.

  Bu sayede cildin üst kısmı 1 hafta içinde kabuklanarak dökülür, alttan yeni cilt gelir. Cildin yenilenmesi izleri azaltır, izlerin cilde daha uyumlu hale gelmesini sağlar. Bu tedavilerin sonunda faça izleri tam olarak geçmese de azalır. Faça izlerini gizlemek daha kolay olur.

  Kedi yüzümü tırmaladı ne yapmalıyım?

  Bazen mırıltısıyla, bazen de hırıltısıyla bile bize huzur veren kedi dostlarımız, genellikle sevecen ve bir problem olmadığı taktirde zararsız hayvanlardır. Kedilere istemeyerek de olsa zarar verecek bir davranışta bulunulduğunda tırmalama hareketine maruz kalabiliriz.

  1. Tırnakları, onların savunma ve kendilerini koruma mekanizmalarıdır! Kediler, kendilerini dış koşullara karşı tırnaklarıyla korumaktadır.
  2. Edi velisi olan herkes mutlaka en az bir kere kedi tırmalamasına maruz kalmıştır.
  3. Ama en başta da belirttiğimiz gibi, kediler son derece sevimli hayvanlardır ve kendilerince bir sebep olmadan hiçbir şeye zarar vermezler.

  Eğer kediniz sizi tırmalamaya kalktıysa, istemeden de olsa onun canını yakmış olabilirsiniz. Kedi tırmalaması ya da kedi ısırması yaşanılan durumlarda ilk merak edilmesi gereken şey hayvanın kuduz olup olmadığıdır: Eğer sizi bir sokak kedisi tırmaladıysa, onun kuduz olup olmadığını ya da hangi hastalıkları taşıdığını bilmeniz pek mümkün değildir. Yüzdeki Tırnak Izi Nasıl Geçer Krem Diyelim ki sizi bir kedi tırmaladı, yapmanız gereken ilk şey bölgeyi soğuk su ile yıkamaktır. Tırmalanan bölgeyi iyice yıkandıktan sonra antiseptik bir krem sürerek, bir yara bandı ile bölgeyi kapatmalısınız. İlk yardım müdahalesi yapıldıktan sonra mutlaka ama mutlaka uzman bir hekime gitmelisiniz.

  Edi tırmaladıktan sonra ilk yardım yapılmış ama yara üzerinde görülen kızarıklıklar geçmemişse, yara bölgesinde şişlikler oluşmuşsa bu, kedinin bir hastalık taşıdığını işaret ediyor olabilir. Vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almalısınız. Gittiğiniz sağlık merkezinde, uzmana mutlaka kedi tırmalaması durumu ile karşılaşıldığını tüm detaylarıyla anlatmalı ve kedinin sokak kedisi mi yoksa evcil bir kedi mi olduğu söylemelisiniz.

  Kedi tırmalaması ya da ısırması gibi durumların ihmal edilmemesi gerekir: Kedinin tırnaklarından bulaşabilecek virüsler çok ciddi sağlık problemlerine ve rahatsızlıklara yol açabilir. Kedisi olan ya da kedilerle çok vakit geçiren kişilerin mutlaka kuduz aşısı olmaları tavsiye edilmektedir.

  Kedi tırmalaması kolonya sürülür mu?

  Kedi Tırmalaması Kuduz Hakkındaki Tüm Sorular Kedi tırmalaması sık karşılaşılan sorunlardandır. Bu makalemizde kedi tırmalaması yaşadığınızda yapmanız gerekenleri bildireceğiz. Kedi Tırmalaması Sonrası İlk Yardım Nasıl Yapılır? Kedi tarafından tırmalandıysanız ilk yapmanız gereken şey yarayı sabun ve su ile yıkamak olmalıdır.

  1. Tırmalanan yahut sırılan bölgeyi bol su ve sabunla yıkadıktan sonra tedbiren kolonya ya da antiseptik solüsyonlar (örneğin batikon) ile temizleyin.
  2. Ardından acile giderek muayene olmalısınız, doktor gerek görürse kuduz aşısı yapacaktır.
  3. Ayrıca şunu da bildirelim ki, kedi tırmalamalarının çoğunda kuduz aşısı yapılmasa da eğer yara büyükse tetanoz aşısı yapmayı gerekli görebilir.

  Kedi Tırmalaması İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları Sual: Oğlumu sokakta kedi severken kedi tırmaladı 1 hafta öncede alt komşunun çocuğunu da tırmalamış ne yapıyım pazartesi sağlık ocağına götürsem tetanoz,kuduz aşısı vururlar mı? CEVAP Dr. Aydan Çevik Varol’un cevabı:(Öyle bir durum olduğunda acil servise başvurmalısınız.

  Enfeksiyon hastalıkları doktorunun kontrolünde aşıları yapılmalıdır.) Sual: 3 yaşında oğlum var bahçede otururken kediler geldi kulağının çevresinde kedi tırmala izi var severken oldu dedi ne yapsam? CEVAP Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Doç. Dr. Mücahit Yemişen’in cevabı: (En yakın devlet acil servisine gidin, muhtemelen aşı yapılması gerekecek) Sual: Hocam 3 ay önce kedi tırmalamasından 4 doz aşı olmuştum 3 ay sonra tekrar aynı kedinin kardeşi ayağımı tırmaladı, 30 gün geçti aşı olmadım kedi de gayet sağlıklı bir sorun olur mu? CEVAP Veteriner Nurettin Bozdağ’ın cevabı:(3ay önce aşı olmuşsunuz bu sizi 5yıl koruyacak tir, endişe edilecek bir durum yoktur.) Sual: Merhaba benim kolumu kedi tırmaladı galiba kanamadı da kedi bizim sitede olan bir kedi ama sokak kedisi aşısız galiba kuduz olur muyum? Not: Kedi 2-3 yıldır sitede.

  CEVAP Veteriner Anıl Kızılaslan’ın cevabı: (Kuduzdan ziyade tetanoz aşısı olmanızı öneririm. Kuduz için ise kediyi 1 hafta gözlemleyin eğer yaşıyorsa kuduz aşısı olmanıza gerek yok.) Sual: Doktor bey merhaba 2.5 yaşındaki oğlumu 4 gün önce elini kedi tırmalamış ve bana bugün söylediler.

  • Edi yemek yerken rahatsız etmekten) Tırmalamadan hemen sonra babaannesi sabunlu su ile yıkayıp ilk önce kolonya sonra detol sürmüşler.
  • Şimdi sıyrıklara bakıyorum küçük iki sıyrık kabuk bağlamış hatta belli bile olmuyor.
  • Edi sokağımızın kedisi biz yazlıktayız devlet hastanesine gitmem gerekli mi kuduz olma ihtimali var mı? CEVAP Prof Dr.

  Mustafa Öztürk’ün cevabı:(Kedi tırmalamasında şüphe edilirse hemen kuduz aşısı yapılır bunun alternatifi yoktur. Kediyi yakalayıp kuduz mu değil mi diye otopsi yapılır. Kuduz şansı %1 ama şansa bırakılmaz.) Sual: Merhabalar ufak bi kedi tırmalanması yaşadım aslında şöyle oldu geldi kendini sevdirdi yemek verirken heyecanlandı ve tırmağı ufak bir temas etti çok derin değil tırnağın girdiği yer ve kan akmadı doktora gösterdim bence gerek yok dedi zaten 10-15 dk sonra sabunla yıkamıştım sadece tetanoz verdi sizce şüphelenmeme gerek var mı? Kedi çapa tıp fakültesindeki yüzlerce kediden biri CEVAP Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Doç.

  Yüzdeki skar izleri nasıl geçer?

  Skar Tedavisi Nasıl Yapılır? – Skar tedavi edilmesi için birkaç seçenek bulunur. Bunlar cerrahi tedavi, baskı tedavisi, lokal steroid tedavisi, PRP tedavisi ve lazerdir. Cerrahi tedaviler, kötü iyileşen yara izlerinde cerrahi operasyon ile o bölgenin çıkartılarak tekrar dikilmesiyle olur.

  Tekrar iyileşme aktive edildiğinde kötü ve belirgin bir iyileşme de söz konusu olabilir. Bu yüzden hekimlerimiz bunun yanında koruyucu önlemler de alır. Yakından takip ettiğimiz hastalarımız için plastik cerrahi ile yapılan kesiklerin yerleşim yerleri değiştirilerek daha güzel iyileşmesi de sağlanabilir.

  Ayrıca bu skar tedavi yöntemi ile azaltılır.

  Faça izi nasıl geçer?

  FAÇA İZİ NASIL GEÇER? – Faça ve jilet izlerini geçirmek için ameliyat önermeyiz çünkü ameliyatın kendisi de bir kesi izi oluşturur. Bu nedenle faça, jilet izi tedavisi için cildin kendisini yenileyecek tedaviler önerilir. Bunlar: KİMYASAL PEELİNG; Glikonik asit, TCA (Triklor Asetik Asit) gibi kimyasal solüsyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin) soyulmasıdır.

  Kimyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Yalnızca renk farklılığı olan izlerde kullanılır. Soyulmalar ile renk farkını azaltır cilde daha yakın bir renk olmasını sağlar. Kimyasal peeling yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır İşlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir. FRAKSİYONEL CO2 LAZER; Cildin derin katmanlarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir.

  Bu sayede cildin üst kısmı 1 hafta içinde kabuklanarak dökülür, alttan yeni cilt gelir. Cildin yenilenmesi izleri azaltır, izlerin cilde daha uyumlu hale gelmesini sağlar. Bu tedavilerin sonunda faça izleri tam olarak geçmese de azalır. Faça izlerini gizlemek daha kolay olur.