Arnica Krem Nedir Ne Işe Yarar?

02.12.2022 0 Comments

Arnica Krem Nedir Ne Işe Yarar
Arnica Krem Ne İşe Yarar? – Başata gözaltı morlukları olmak üzere Arnica krem bir darbeye bağlı ya da başka sebeplerle oluşan morlukların tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Arnica krem ne işe yarar sorusunun en basit yanıtı morluk tedavisidir. Antioksidan etkiler gösteren bu krem ödem nedeniyle oluşan vücuttaki birikmelere de iyi gelir.

Arnica krem neye faydalı?

Göz altı morluklarıyla baş edemeyenlere müjdeli bir haberimiz var. Düzenli kullanıldığında işe yarayan herkesin tavsiye ettiği Arnica krem hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını sizlerle paylaşıyoruz. Arnica Krem ne işe yarar? Arnica Kremin faydaları nelerdir? Arnica Krem yan etkisi var mıdır? Arnica Krem cilde nasıl sürülür? Gelin birlikte inceleyelim.

 • Genellikle yeni anne olanların en çok şikayetçi oldukları konu uykusuz ve yorgun düştükleri için göz altı morluklarıdır.
 • Bazı kişilerde de genetik olarak oluşan ya da iş stresi, uyku düzensizliği gibi sebeplerden dolayı adeta ortaya çıkan göz altı morluklarını sadece bir krem kullanarak gidermeniz mümkün.

Bu kremin adı Arnica. Vücutta oluşan her türlü morlukları gidermek için kullanılan Arnica krem, son dönemlerin en popüler ve en çok araştırılan ürünleri arasında yer alıyor. İnsan vücudunda dalga ya da başka nedenlerle oluşan morlukların giderilmesinde kullanılan Arnica krem aynı zamanda gözaltı morlukları konusunda son derece etkili olması ile biliniyor.

Bir yere çarptığınızda oluşan morlukları gidermede adeta dünya markası olan Arnica krem, içerisinde montana bitkisi ve bir çok karışım sayesinde cildinizde oluşan her türlü morlukları, ödem ve güneşten koruma özelliği bulunuyor. Kuzey-Orta Sibirya, Avrupa ve Batı Amerika’da yetişen Arnica Montana çiçeği özünden yapılan bu krem çok eski yıllardan itibaren hem eczanelerde hem de dermo eczanelerde satılıyor.

İçerisinde bulunan bitkiye halk arasında yara otu, öküz gözü, morluk otu olarak biliniyor. Çarpma, darbe yada kaza sonucu oluşan morlukları hızlıca yok eden etkiye sahiptir. Arnica Krem Nedir Ne Işe Yarar Arnica krem nasıl sürülür? ARNİCA KREM NASIL KULLANILIR ? Arnica kremi güvenli bir yerden satın aldıktan sonra nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız mutlaka hazırladığımız adımları incelemelisiniz. Gün içerisinde yalnızca 3 kez uygulamanız gereken bu kremi sürdüğünüz bölgenin temiz olmasına özen gösterin. Arnica jel kremin yan etkisi nedir? ARNİCA KREMİN YAN ETKİLERİ NELERDİR? Kullanılan her medikal kremde olduğu gibi Arnica kremin de yan etkileri bulunmaktadır. Uygulandığı bölgede egzama, soyma, kabarcık, cilt tahrişi, kaşıntı, kusma, kas güçsüzlüğü, baş dönmesi, titreme,mide bulantısı,mide rahatsızlıkları olabilir.

Arnica Krem ağrıya iyi gelir mi?

Prof. Dr. Erdem Yeşilada FİTOTERAPİ 7887 Okunma Arnica montana, papatya ailesinden ülkemizde bulunmayan, Orta Avrupa ve Sibirya’da yetişen bir bitki. Bu nedenle Türkçe olarak arnika ya da öküzotu, altın çiçek gibi benzetme, tercüme isimler ile bazı Türkçe kaynaklarda yer alıyor. Bitkinin kuvvetli iltihap giderici etkisi bulunduğu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış.

 • Ancak dâhilen kullanılması bazı yan etkileri nedeniyle önerilmiyor.
 • Buna karşılık haricen jel halinde özellikle el, bel, diz, bilek, kalça gibi çeşitli eklemlerde kireçlenme (osteoartrit) sorunu yaşayan hastalarda haricen uygulandığında ağrı, şişlik gibi şikâyetlerde belirgin bir şekilde etkili olabildiği yürütülen çok sayıda klinik araştırma ile ortaya konulmuş.

Osteoartrit şikâyetlerinin hafifletilmesinde çeşitli öneriler arasında kilo kontrolü, düzenli egzersiz, yoga, akupunktur gibi uygulamalar sınırlı bir fayda sağlayabilmektedir. Bu nedenle şikâyetleri hafifletmek amacıyla iltihap giderici, ağrı kesici ilaçlara sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Ancak bu grup ilaçların, özellikle mide-bağırsak sistemi kanaması gibi, bilinen yan etkileri nedeniyle söz konusu olabilecek riskler önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu konuda bazı doğal ürünlerin daha güvenilir olduğu ve etkinliği son yıllarda yürütülen bilimsel araştırmalar ile de desteklenmektedir.

Bu doğal ürünler arasında özellikle glukozamin, kondroitin, MSM, zencefil özütü, kuşburnu meyvesi, zerdeçali dikkati çekmektedir. Son dönemde “yumurta kabuğu zarı” taşıyan ürünlerin osteoartrit hastalarında sürekli kullanılması ile birinci aydan itibaren belirgin bir yarar sağlayabildiği bildirilmektedir,

 • Osteoartrit hastalarının ağız yoluyla alacakları bu ürünlerin yanı sıra haricen uygulayabilecekleri jel, krem, merhem ya da spray şeklinde formüllerin kullanılması hasta şikayetlerinin en aza indirilebilmesi bakımından önemli bir yarar sağlayabilmektedir.
 • Ancak iltihap giderici ilaçların (antienflamatuvar) haricen merhem/jel şeklinde kullanılması halinde de, ağız yoluyla kadar olmasa da hassas kişilerde bazı olumsuz etkilere yol açması söz konudur.
You might be interested:  Cilt Için Hangi Tip Kolajen Kullanılmalı?

Bu bakımdan doğal ürünleri taşıyan jel formülleri bulunmaktadır. Şimdiye kadar yürütülen ve yaklaşık üçbin kişiyi kapsayan 27 klinik çalışmada arnika jel formülünün çeşitli şikâyetlerde etkinliği araştırılmış. Yapılan değerlendirmede arnika jel uygulamasının çeşitli spor etkinlikleri, egzersiz ve koşu sonrası kas ve eklem ağrılarını hafifletebildiği gösterilmiş.

 1. Ayrıca el osteoartriti hastalarında arnika jelinin, iltihap giderici ibuprofen etken maddesini taşıyan jel kadar etkili olduğu bildiriliyor.
 2. Arnika özütü (alkollü özüt) ile birlikte iltihap giderici etken madde (hidroksietil salisilat) taşıyan spreyin haricen birlikte uygulanması durumunda ayak bileği burkulmasına bağlı eklem hasarını belirgin bir şekilde hafifletebildiği tespit edilmiş.

Bu çalışmalarda kullanılan arnika jel aslında bir homeopatik ürün.

Arnica krem ne zaman kullanılır?

15 gün içinde ücretsiz iade. Detaylı bilgi için tıklayın.Bu ürün DERMOECZA tarafından gönderilecektir. İncelemiş olduğunuz ürünün satış fiyatını satıcı belirlemektedir. ÖZELLİKLERİ Meditech Arnica Montana Flower geçmiş ve geleceği olan şifalı bir bitkidir. ArnicaKuzey-Orta Sibirya, Avrupa ve Batı Amerika’da yetişir.”Leopard’sBane” ve “MountainDaisy” isimleriyle de bilinir.Yüzyıllardır ev yapımı kremlerin en çok kullanılan bitkisidir.Halk arasında “Yara Otu, Öküz Gözü, morluk otu, dağ tütünü” ismiyle de anılır. Parfüm, renklendirici ve paraben içermez. Ayırca yardımcı maddeler olarak HypericumPerforatum(Sarı Kantaron), HorseChestnut (At Kestanesi), GreenTeaExtract (Yeşil Çay Ekstresi) içermektedir. UYGULAMA ALANLARI Spor aktiviteleri ve kozmetik uygulamaları sonrası kullanılır. UYGULAMA DOZU MEDITECH Arnica Krem/Jelgünde 3 kez yüz ve vücuda masaj yapılarak uygulanır. UYARILAR Haricen kullanılır. MEDITECH Arnica Krem/Jel’in gözlere, mukoza zarına ve açık yaralara temasından kaçınılmalıdır.İçeriğindeki maddelere karşı hassasiyeti bulunan kişilerce kullanılmamalıdır. SAKLAMA KOŞULLARI MEDITECH Arnica Krem/Jel15C?-25C?arasında nemsiz ortamda, çocukların ulaşamayacağı güvenli bir yerde saklanmalıdır.Bu üründen en fazla 10 adet sipariş verilebilir.10 adetin üzerindeki siparişleri Trendyol iptal etme hakkını saklı tutar.Kampanya fiyatından satılmak üzere 100 adetten fazla stok sunulmuştur.Bu ürün indirim kampanyasına dahil değildir.Bir ürün, birden fazla satıcı tarafından satılabilir. Birden fazla satıcı tarafından satışa sunulan ürünlerin satıcıları ürün için belirledikleri fiyata, satıcı puanlarına, teslimat statülerine, ürünlerdeki promosyonlara, kargonun bedava olup olmamasına ve ürünlerin hızlı teslimat ile teslim edilip edilememesine, ürünlerin stok ve kategorileri bilgilerine göre sıralanmaktadır.

Arnica nereye sürülür?

Arnica Jel Krem Ne İşe Yarar? – Arnica jel krem, çoğunlukla darbe ve özellikle de göz altı morlukları için kullanılır. Ağır kimyasalların olmadığı arnica krem, yaraların çabucak tedavi edilmesinin yanında darbe ve eziklerden kaynaklı oluşan ağrıların da dinmesine yardımcı olur.

Düşme, çarpma ve sıkışma sonucu vücutta meydana gelen acının dinmesini sağlar. Alınan darbeyle birlikte oluşan morluk ve kızarıklıkların kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Böcek, sinek ve ası ısırmaları sonucu oluşan kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissini azaltır. Spor sonrası oluşan kas ağrılarının dinmesine yardımcı olur. Buruk ve buruklara bağlı oluşan şişlikleri hafifletir. İltihap kurutucu özelliğe sahiptir. Uykusuzluk, yorgunluk ve stresten kaynaklı göz altı morluklarının iyileşmesine yardımcı olur. Ödemi rahatlatır. Ameliyat izlerinin geçmesini hızlandırır. Epilasyon sonrası oluşan şişkinlik ve kızarıklığı hafifletir.

Arnica Krem Nedir Ne Işe Yarar

Arnica krem fiyatı ne kadar?

94,00 TL Havale ile 2,82TL daha az ödeyin. Yüz ve vücut için kullanıma uygundur. Yağ içermez.

Arnica şişliklere iyi gelir mi?

Şişliklere iyi gelen Arnika bitkisinin faydaları merak ediliyor. Arnika, yaralanma sonrası başvurulması gereken ilk bitkidir. Acı, çarpma sonrası şişlikler, bereler ve burkulma için arnika merhemleri, yağları, jelleri ve kremleri yaygın olarak kullanılan harici bitkisel ilaçlardır.

İşte Arnika bitkisinin faydaları ve kullanım şekli! – Şifalı bitkiler arasında sayılan Arnika bitkisinin faydalarını ve kullanım şekillerini derledik. Bilimsel isminin ikinci bölümünden de anlaşılacağı üzere Arnika montana, bir dağ bitkisidir; Avrupa’nın, Orta Asya’nın ve Sibirya’nın güneşli alpin çayırlarında doğal olarak yetişir.

Koyu sarı, papat¬yamsı çiçekler açan Arnika, bu coğrafyalarda yüzyıllar boyunca acıyı hafifletmesiyle; kas ağrılarını ve iltihaplarını, zedelenmeleri ve burkul¬maları geçirmesiyle bilinir. Atlantik’in ötesinde Amerikan Yerlileri de bu bitkinin bir benzeri olan Arnika fulgens’i bereler, kas ağrıları ve sırt ağrısı için kullanmışlardı.

 1. Arnika’nın şifa özelliği Avrupa tarafından bilinmeden çok daha önce bu bitki pagan ritü-ellerinde iyi bir hasat temennisi için kullanılırdı.
 2. Üçük güneşler gibi görünen Arnika çiçeklerinin gündö¬nümünde etkili olduğu düşünülürdü.
 3. Çiçek demetleri yaz dönümünde toplanır; mahsulün bereketini art¬tırması için toprağa yerleştirilirdi.1500’lere gelindiğinde arnikaya olan ilgi büyüden bilme doğru kaydı.
You might be interested:  C Vitamini Krem Ne Işe Yarar?

İtalyan doktor ve bitki uzmanı Pietro Andrea Mattioli, ilk olarak 1544 yılında yayınlanan Commentarii in Sex Libras Dioscoridis adlı botanik eserinde bu bitkinin şifa özelliği hakkında övgüler düzdü. Arnika diğer Avrupa ülkelerinin, özellikle de Almanya ve Avusturya yerel tıbbında yerini aldı ve günümüze kadar önemli bir şifa bitkisi olmaya devam etti.

 • Arnika Montana hâlâ yüzden fazla Alman bitki reçetesinin içeriğinde yer alır.
 • Ökler de dahil olmak üzere bitkinin tamamı bitkisel ilaç reçetelerinde kullanılırdı; ancak günümüzde yalnızca çiçeklerin kafa kısımları kullanılmaktadır.
 • Arnika A.B.D.’de hiç bir zaman Avrupa’daki popülerliğine sahip olamamıştır.

Yine de bu bitkiden yapılan ilaçlar harici olarak zedelenmeleri, kas gerilmelerini, burkulmalarını ve kaymalarını, artriti ve romatizmal ağrıları, filebiti ve çatlaklardan oluşan şişleri tedavi amacıyla piyasada – jel, merhem, krem ya da sprey olarak – bulunur.

Arnika merhemleri çatlak dudaklar ve akne tedavisinde etkilidir. Arnika tentürleri kompres ve lapa yapımında da kullanılır. Bitki haliyle arnika bu tür lokal kulla¬nımlarla sınırlandırılmıştır çünkü dahili olarak alındığında çok ciddi yan etkilere sahip olabilir. Yunanca’dan kaynağını alan arnika ismi “kuzu derisi” anlamına gelir; bu isim yapraklarının doku¬suna atıfta bulunur ve bitkinin hem bilimsel cins ismi hem de genel ismi olarak kullanıldı.

Bu şifalı bitki öncelikle Avrupalı türlerini, özellikle de Arnika montana’yı akla getirir. Ancak aslında bitkinin cinsinin 29 türünden yalnızca ikisi – A. angustifolia ve A. montana – Avrupa’da yetişir. Bir türü Japonya’da bulunur ama büyük çoğunluğu, yani geri kalan 26 türü, Kuzey Amerika’nın batısında, Kanada ve Meksika arasında kalan topraklarda yetişir.

Darbelere karşı hangi krem?

Eczanelerden satın alabileceğiniz lasonil isimli krem de morluklara iyi gelebilecek bir yöntemdir.Morluk giderici krem olarak Arnica, Auriderm XO, Ematonil sayılabilir.

Arnica krem ödeme iyi gelir mı?

Bir yere çarptığınızda oluşanmorlukları gidermede adeta dünya markası olan Arnica krem, içerisinde montana bitkisi ve bir çok karışım sayesinde cildinizde oluşan her türlü morlukları, ödem ve güneşten koruma özelliği bulunuyor.

Arnica jel ne kadar kullanılır?

Arnica Jel Krem + Spf 30+ ÖZELLİKLERİ Arnica Montana Flower geçmiş ve geleceği olan şifalı bir bitkidir. Arnica; Kuzey-Orta Sibirya, Avrupa ve Batı Amerika’da yetişir.”Leopard’s Bane” ve “Mountain Daisy” isimleriyle de bilinir. Yüzyıllardır ev yapımı kremlerin en çok kullanılan bitkisidir.

 1. Halk arasında “Yara Otu, Öküz Gözü, Morluk Otu, Dağ Tütünü” ismiyle de anılır.
 2. İçeriğindeki geniş spektrumlu filtreler cildi UVB ve UVA ışınlarının zararlarına karşı korur.
 3. Parfüm, renklendirici ve paraben içermez.
 4. Ayrıca yardımcı maddeler olarak Hypericum Perforatum (Sarı Kantaron), Horse Chestnut (At Kestanesi), Green Tea Extract (Yeşil Çay Ekstresi) içermektedir.

ENDİKASYONLARI Estetik, kozmetik uygulamaları sonrası oluşan morluk ve ödemde kullanılır. UYGULAMA DOZU MEDITECH Arnica Jel Krem SPF 30+ günde 3 kez yüz ve vücuda masaj yapılarak uygulanır. UYARILAR Haricen kullanılır. MEDITECH Arnica Jel Krem SPF 30+ gözlere, mukoza zarına ve açık yaralara temas ettirilmemelidir.

Arnica krem yanık için kullanılır mı?

Cilt, vücudun çevrenin zararlı etkilerine doğrudan maruz kalan bölgesi. Cilt üzerinde çevre kaynaklı rahatsızlıkların başında da özellikle yaz aylarında yaşanan güneş yanıkları geliyor. Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr.

Öğr. Üyesi Gaye Hafez, güneş yanıklarına ilk müdahale konusunda önemli bilgiler paylaştı. Güneş yanıklarına müdahalelerde öncelikle cildi nemlendirmek ve serinletmek gerektiğine dikkat çeken Dr. Gaye Hafez, “Soğuk su ile ıslatılmış temiz bir bezle, cildi nemlendirmek hem kaşıntı hem yanma hissini azaltır.

Halk arasında, güneş yanığı sebebiyle oluşan yanma ve ağrı hissinin giderilmesi için yoğurt veya diş macunu sürmek halen devam eden yanlış uygulamalardır. Cildin hava almasının bu gibi ürünlerle engellenmesi, cildi daha fazla tahriş eder” diye konuştu.

 1. FINDIK VE LAVANTA YAĞI, SARI KANTARON VE ALOE VERA ÇOK ETKİLİ Güneşe uzun süreli bir maruziyet söz konusuysa, yanığa kaşıntı ve acı eşlik edeceğini söyleyen Dr. Öğr.
 2. Üyesi Gaye Hafez, “Bunu gidermek için antialerjik ilaçlar kullanılabilir.
 3. Su kaybı, cildin kurumasına sebep olur, cilt kurudukça kaşıntı hissi artar.
You might be interested:  Muscoflex Duo Krem Ne Işe Yarar?

Bu sebeple bol su içmek de yapılması gerekenler arasında ön sırada olmalı” dedi. Güneş yanıklarında kullanılabilecek, yanığın iyileşmesinde destekleyici etkileri bilinen bitkisel krem ve doğal karışımlar olduğunu belirten Dr. Gaye Hafez şunları söyledi: “Kuru, normal ve karma ciltlerde güneş yanığında yara iyileştirici olarak, dekspantenol kullanılır.

 1. Bitki ekstresi içeren kremlere örnek vermek gerekirse, Bitki ekstresi içeren kremlere örnek vermek gerekirse, Sarı kantaron (Hypericum perforatum, St John’s wort) içeren kremler, güneş yanığı dahil cilt yanıklarında kullanılabilir.
 2. Aloe vera bazlı krem ve solüsyonlar, hem cildi serinletir hem de diğer etken maddelerle hızlıca emilebilir.

Yanık kremi olarak sıkça kullanılan Hamamelis virginiana içeren krem ve pomadlar, güneş yanığı iyileştirmede de etkilidir. Arnica montana içeren kremler, özellikle ödem ve morarmalarda etkilidir, cildi rahatlatır. Kuru ve çatlamış ciltlerde, Calendula officinalis, Türkçesiyle Aynısefa, cilde iyi bir bakım sağlar, yumuşatır.

 1. Halk arasında çok bilinmeyen ama güneşe karşı doğal koruyucu özelliği de bulunan bir diğer ürün ise, cildi yumuşatan tamanu (Calophyllum inophyllum) yağıdır.
 2. Bir çeşit fındık yağı olarak bilinir.
 3. Tek başına kullanılabildiği gibi, diğer krem ve yağlarla da karıştırılabilir.
 4. Güzel kokusuyla kozmetik ve dermokozmetik ürünlerin içeriğinde bulunan Lavanta (Lavandula angustifolia) yağından da söz etmek yerinde olur, çünkü iyi bir nemlendiricidir.

Güneş yanığı dahil cilt yanıklarında kullanılır, acı hissinin giderilmesini sağlar.” Güneş yanıklarında içeriği tam olarak test edilmemiş ürünler ve halk arasında yapılan, etkisi araştırılmamış karışımların cilde daha fazla zarar verebileceği uyarısını yapan Dr.

Mustela Arnica jel ne işe yarar?

Ürün Açıklama: Organik kalendula içerikli Arnica Jel, canlandırıcı ve nemlendirici etkisi sayesinde bebeklerin şişliklerini ve morluklarını yatıştırır. Küçük darbeler veya düşmeler sonucu tahriş olmuş cildi anında rahatlatır.9. aydan sonra kullanıma uygundur. Dermatologlar ve çocuk doktorları tarafından test edilmiştir. Bebeğinizin ilk yardım çantasında mutlaka bulunması gereken ürünlerden biridir. Özellikleri: Cilt ve dünya için iyi Of! Yine mi düştü? Bebeğinizin ilk adımları, ilk bisiklet macerası vb. genellikle birkaç aksilikle sonuçlanır. Organik Kalendula içeren Arnica jel ile oluşabilecek şişliklere ve morluklara elveda diyebilirsiniz. Bebeğinizin ilk yardım çantasında bulunması gereken bu jelin bir sırrı var: Nemlendirici ve canlandırıcı etkisi ile bebeğinizin cildini anında rahatlatır. Yapışkan ve yağlı olmayan Arnica jel uygulandıktan hemen sonra bebeğiniz yeni maceralara geri dönebilir! Arnica Jelin formülü vegandır ve şişesi eko-tasarımlı ve geri dönüştürülebilirdir. Ürün güvenliği ve Etkinliği: Bu ürün sağlık profesyonelleri ile işbirliği içinde geliştirilmiştir ve 9 aydan itibaren kullanıma uygundur. Dermatolojik ve pediatrik kontroller altında test edilmiştir. Ebeveynlerin %100’ü bu jelin çocuklarının cildini rahatlattığını düşünüyor (1). Ebeveynlerin %100’ü jelin cildi nemlendirdiğini ve tazelediğini düşünüyor. Klinik olarak kanıtlanmış etkinlik. (1) 22 çocuk üzerinde pediatrik kontrol altında yapılan kullanım testi. Ürün Kullanım Önerisi: Pratik pompalı şişe tek elle kullanılabilir. Adım 1: Tahriş olmuş cilde uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Adım 2: Jeli günde 3 kez uygulayın. Adım 3: Bitirdikten sonra şişesini geri dönüşüm kutusuna atabilirsiniz. Kullanım İpuçları: Jel yutulmamalıdır. Arnica Jeli, aşırı duyarlılık durumunda kullanmayın. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Uygulama alanları: Gün içerisinde küçük darbeler veya düşmeler nedeniyle oluşan yüzeysel çarpmalar ve morluklar için kullanıma uygundur. Açık yaralarda veya hasarlı ciltlerde kullanılmamalıdır. Mukoza zarlarına veya göz çevresine uygulamayın. Anahtar bileşenler: Ana aktif bileşenimiz olan Arnica çiçeği özü, sürdürülebilir ve sorumlu tedarik zincirlerinden geliyor. Bunu organik Kalendula ile birleştiriyoruz: cilt rahatsızlığını da azaltan, yatıştırıcı özelliklere sahip bir kombinasyon. İçerikler: Bu formülde sadece 8 içerik var! Bunların %97’si doğal kökenlidir. Kalan %3, formülün hoş bir doku ve uzun süreli korunmasını sağlamak için kullanılır. İçerik: AQUA/WATER, GLYCERIN, ARNICA MONTANA FLOWER EXTRACT, SCLEROTIUM GUM, SODIUM BENZOATE, CITRIC ACID, POTASSIUM SORBATE, CALENDULA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT.