Ayak Ağrısına Hangi Krem Iyi Gelir?

23.11.2022 0 Comments

Ayak Ağrısına Hangi Krem Iyi Gelir
Doktorlar tarafından kullanılması önerilen ayak ağrısı için krem isimleri ise şu şekildedir:

 • Aklofen Jel.
 • Elfenor Jel.
 • Diklofar Jel.
 • Jetex Krem.
 • Inaprol Jel.
 • Difenak Jel.
 • Orofen Krem.
 • Albaren Jel.

Ayak ağrısına hangi ilaç iyi gelir?

Parasetamol ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler alınabilir. Bu ilaçlar 2-3 hafta kullanılabilir.

Evde ayak ağrısına ne iyi gelir?

Ilık ve Tuzlu Suda Dinlendirme: Özellikle uzun sürelerde ayakta kalan kişiler akşamları eve döndüğünde ayaklarını ılık suda on dakika boyunca bekletebilir. Şiddetli ağrılarda ise suya tuz ilave edilebilir. Bu ayakların ağrılarını azalttığı gibi şişkinliği de alır. Ödem riskini azaltır.

Şiddetli ayak ağrısı neden olur?

Ayak ağrısı çok yaygın bir sorun. Hemen herkes hayatında ayak ağrısı çeker. Kimi ağrılar kronik yani uzun süreli, kimi ağrılar ise akut yani ani ve kısa süreli olur. Ayak tek bir organ gibi görünebilir ama birçok farklı bölgeden oluşur ve bu bölgelerin ağrı nedenleri birbirinden farklı olabilir.

 1. Emikler, bağdokular, lifler, kaslar, topuk kemiği, ayak tırnak yatakları, sinirler, kan damarları veya cilt ayak ağrısına neden olabilir.
 2. Ayak ağrısının nedeni bölgeye göre ve en yaygın ayak ağrısı türlerine göre daraltılabilir.
 3. Topuk Ağrısı Plantar fasiit en yaygın topuk ağrısı sebebidir.
 4. Topuk kemiğini kemiklere bağlayan sert doku şeridi olan plantar fasya tahriş olur veya iltihaplanır.

Sabah yataktan kalktığında kötüleşen plantar fasiit en yaygın belirtidir. Ayak kemeri ağrısı da bulunabilir. Plantar fasiiti geçirmek için dinlenmek, topuk ve ayak kas egzersizleri yapmak ve ayağınıza tam olarak uygun ayakkabılar giymeniz gerekir. Topuk dikeni, topuk kemiğinin dibindeki kemikte oluşan ve anormal duruş veya yürüyüşten, uygunsuz ayakkabılardan ve koşmak gibi belirli etkinliklerden kaynaklanan anormal birikimlerdir.

 1. Neredeyse on kişiden birinde topuk dikeni vardır ama yirmi kişiden birinde ayak ağrısı olur.
 2. Plantar fasiit olan kişilerde topuk dikeni de olabilir.
 3. Düz tabanlı veya yüksek kemerli kişilerin topuk dikeni ağrısı çekmesi daha olası.
 4. Ayağınıza özel topuk pedi, ayakkabınıza özel destekler, rahat ve kaliteli ayakkabılar, dinlenmek ve fizik terapi gibi çözümleri deneyebilirsiniz.

Topuk kemiğinin çatlaması veya kırılması da topuk ağrısı sebepleri arasındadır. Çok sert bir düşüş veya çarpmadan kaynaklanabilir. Şişme ve morarma görülür. Doktorunuzla görüştükten sonra dinlenmeniz, ağrı kesici kullanmanız ve fizik terapiye gitmeniz gerekebilir.

Taban Ağrısı Metatarsalji ayak tabanında ağrı ve iltihaplanmadır. Koşma ve zıplama gibi zorlayıcı etkinlikler ve kötü ayakkabı tercihi sebepler arasındadır. Buna, topukta oluşursa topuk ağrısına neden olabilecek taş çürüğü de denilir. Morton nöroması ayak parmak dipleri arasındaki sinirin etrafındaki dokunun sertleşmesidir.

Ayak tabanındaki ağrı, tuhaf duyular veya uyuşma olağan belirtilerdendir. Kadınlarda yüksek topuklu ve sıkı ayakkabıdan dolayı daha yaygındır. Sesamoidit, başparmak etrafındaki lifler incindiğinde veya iltihaplandığında meydana gelir. İyice dinlenmek, buz koymak ve alçak topuklu, rahat ayakkabılar tercih etmek gerekebilir.

Ayak Kemeri Ağrısı Ayak kemeri ağrısı çoğunlukla plantar fasitten kaynaklanır. Düz tabanlık da kemer ve taban ağrısına neden olur. Düz taban ayakkabı destekleri, ortopedik ürünler, dinlenme ve buz koyma, bastonla yürüme veya fizik terapi almak yararlı olabilir. Ayak Parmağı Ağrısı Artrit ve gut iltihaplanmaya yok açarak parmaklarda ağrıya neden olabilir.

Genelde başparmak en çok etkilenen parmak olabilir. Ayağın kenarında oluşan kemik çıkıntısı olan bunyon da parmak ağrısına neden olur. Çözüm yine rahat ayakkabılar. Nasır ve su toplamaları da geçici süreliğine ayak ağrısına neden olabilir. Bu bölgedeki baskıyı azaltmak için Scholl Nasır Yastığından destek alabilirsiniz.

Ayaklarım çok ağrıyor ne yapmam lazım?

Ayağınız karmaşık kemikler, bağlar, tendonlar ve kaslar ağıdır. Vücut ağırlığınızı taşıyabilecek kadar güçlü olan ayağınız, yaralanmaya ve ağrıya yatkın olabilir. Kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasında çok sık görülen problemlerden biri olan ayak ağrısı hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz. Ayak ağrısı neden olur? İşte ayak ağrısı tedavisi. – Ayak Ağrısına Hangi Krem Iyi Gelir Ayak kemik ve eklem, ligament, kas / tendon, sinir, kan damarları, deri ve yumuşak doku yapıları içerir. Ayaktaki bu yapılardan herhangi birinin hastalığı, ayak ağrısına neden olabilir. Ayrıca ayak ağrısı yaralanma veya ayaklardaki herhangi bir kemik, bağ veya tendonun iltihaplanması gibi durumlarla ortaya çıkar.

Ayak ağrısı neden olur? Ayak ağrısı tedavisi ile ilgili bilinmesi gereken her şey tüm detayları ile haberimizde AYAK AĞRISININ NEDENLERİ Yaralanma, aşırı kullanım veya ayaklardaki herhangi bir kemik, bağ veya tendonun iltihaplanmasına neden olan durumlar ayak ağrısına neden olabilir. Artrit, ayak ağrısının yaygın bir nedenidir.

Ayak sinirleri yaralanması yoğun yanma, uyuşma veya karıncalanma (periferik nöropati) ile sonuçlanabilir. Ayak ağrısının bazı yaygın nedenleri şunlardır: – Aşil tendiniti – Aşil tendonu rüptürü – Avülsiyon kırığı – Kemik çıkıntıları – Kırık ayak bileği – Kırık ayak – Bunyonlar – Bursit (eklem iltihabı) – Nasır – Diyabetik nöropati (diyabetin neden olduğu sinir hasarı) – Düz tabanlık – Gut (aşırı ürik asit ile ilişkili artrit) – Haglund’un deformitesi – Hammertoe ve çekiç ayak parmağı – Yüksek topuklu veya uygun olmayan ayakkabılar – Batık ayak tırnakları – Metatarsalji – Morton’un nöroma – Osteoartrit (eklemlerin parçalanmasına neden olan hastalık) – Osteomiyelit (bir kemik enfeksiyonu) – Paget kemik hastalığı – Periferik nöropati – Plantar fasiit – Plantar siğiller – Psoriatik artrit – Raynaud hastalığı – Reaktif artrit – Retrorokkaneal bursit – Romatoid artrit (inflamatuar eklem hastalığı) – Septik artrit – Stress kırıkları – Tarsal tünel sendromu – Tendinit – Tümörler Romatoid artrit, GUT, seronegatif spondiloartropatilerde özellikle ayak tutulumu sık görülür.

Ayak eklemlerinde ağrı, şişlik, kızarıklık ve ısı artışı ile seyreder. AYAK AĞRISI TEDAVİSİ Hafif ayak ağrısı çoğu zaman ev tedavilerine iyi cevap vermesine rağmen, geçmesi zaman alabilir. Özellikle bir yaralanma neticesinde şiddetli ayak ağrısı varsa mutlaka doktora danışmakta fayda vardır. Ayak ağrısı normal aktivitelerinize müdahale ettiğinde, tıbbi yardım almanız gerekir.

Tedaviler, ağrının spesifik nedenine en uygun şekilde yönlendirilir. Bölgedeki rahatsızlık veya ağrıyı ilk fark ettiğinizde, dinlenerek, buz uygulaması ve ayağınızı yüksekte tutarak tedavi edebilirsiniz. Tedavide ağrı kesici, ödem giderici ilaçlar da rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak için kullanılabilir.

You might be interested:  Stiderm Jel Krem Ne Işe Yarar?

En etkili ağrı kesici hangisi?

Şiddetli ağrılarda ağrı kesici kullanımı – Opoidler ağrı kesici ilaçların en güçlüsüdür. Bu ilaçların ağrıyı azaltma potansiyeli morfin kriter alınarak derecelendirilir. Kodein bu grubun en alt sırasındadır ve genelde diş tedavisinden kaynaklanan ağrıları hafifletmek için parasetamol’le birlikte reçete edilir.

Sabah kalkınca ayaklarımın üstüne basamıyorum nedir?

Sık görülen problemlerden biri olan topuk dikeni hayatı olumsuz yönde etkiliyor.Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi. – Giriş Tarihi: 23.02.2022 15:07 Topuğunuzun altında can sıkıcı bir ağrı mı var? Yürümek sizin için bir işkence mi? Sabah kalktığınızda topuğunuzun üzerine basamıyor musunuz? O zaman büyük ihtimalle sizde topuk dikeni var demektir denilse de bu ağrı palntar fisitisdenen duruma bağlıdır.

Topuk dikeni oluşmasının sebebi ayak tabanında bulunan ve kemikleri örten kalın zarın (plantarfasia) normalden fazla gerilmesi nedeniyledir. Sıklıkla kas ve bağ dokusunda görülen uzun süreli gerginliğin sonucudur. Sert yüzeylerde yürümek, koşmak veya zıplamaktan kaynaklanan tekrarlayıcı stres, aşırı kilo topuk dikeninin yaygın bir nedenidir.Topuk dikeni, ayak ayak tabanında bulunan plantar fasia adlı zarın kronik olarak zedelenmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur.

Bir kemik hastalığı değildir. Ayağın iç kısmında bulunan ve ayağın uzun arkı denilen çukurluk sayesinde ayağa gelen yükler dengeli bir şekilde dağıtılarak yumuşak dokular ve kemiklere aşırı yük gelmesi engellenir. Aşırı ayakta durma, ayağın arkının çökmesi, uzun uzun yürüyüşler, kötü ve yanlış ayakkabı kullanımı nedeniyle bu arkı destekleyen plantar fasiaadlı taban zarı aşırı gerginleşir.

Bu zedelenme sonucunda (kronik zedelenme) plantar fasiada kalınlaşma ve özellikle topuk kemiğine yapıştığı yerde yumuşak doku ödemi meydana gelir. Ayak tabanında oluşan bu romatizmal duruma plantarfasiit denir.Hastalık ilerlemeye başladıkça bu zar kalınlaşmaya başlar ve topuk kemiğine yapıştığı noktada kronik zedelenmeler ilerlemeye başlar.

Vücutta bu kısımda yeni kemik oluşturarak stresi en aza indirmeye çalışır. Oluşan kemik yapısı sivri bir şekil oluşturduğunda buna topuk dikeni denir. TOPUK DİKENİ BELİRTİLERİ NELERDİR? En önemli belirtisi ayakta oluşan ağrıdır. Bu ağrı özellikle sabahları daha da belirgin hale gelir. Sabah yataktan kalkınca bu ağrı nedeniyle kişi bir süre topuğunun üzerine basmakta zorlanır. Hastalık ilerleme gösterince sabah görülen ağrılar tüm gün kendini göstermeye başlar.

Ayak tabanı ağrısı neyin işaretidir?

Ayak taban ağrıları kişinin hayat kalitesini bozan, sürekli dinlenme ihtiyacı hissettiren, aktivitelerini engelleyen oldukça rahatsız edici sorunlardır. Ayak, diz, kalça ve sırtta oluşan ağrı, yanma ve problemler çoğu zaman yanlış basış kaynaklıdır. Önleminizi vakit geçirmeden almalısınız.

İnsanların %75’i içe-dışa basma, düz taban, taban çöküklüğü, yüksek taban gibi ayak ve ayak ile ilgili problemlerden şikâyetçidir, bazen problemin kaynağının farkında dahi değildir. Ayak Taban Ağrısı neden oluşur? Taban ağrıları da genellikle yanlış ve dengelenmemiş basıştan kaynaklanır. Ayağa yanlış aktarılan yük belli bir bölgede toplanır ve ayak bu yükü bir şok olarak algılar.

Dengelenmemiş bir binanın temelleri gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Biz bunları dayanılmaz taban ağrıları, taban altında yanmalar, gün sonu ağrıları vb. rahatsızlıklar olarak yaşarız. Örneğin yüksek kavisli (çukur taban) bir kişi hareket esnasında tüm vücut ağırlığını topuk ve ön ayak bölgesine verir.

 • Bu durum engellenmediği takdirde bir süre sonra ayak tabanında ağrı oluşumu kaçınılmazdır.
 • Çözüm nedir? Ayak ve ayak bilekleri kişiye özel ortopedik tabanlık ile desteklenmeli ve hizalandırılmalıdır.
 • Doğru ve dengeli basış sağlanmalı, vücut ağırlığı homojen olarak zemine aktarılmalıdır.
 • Probleme özel egzersizler ile korunma sağlanmalıdır.

Ayak taban ağrısının birden fazla sebebi olabilir. Bunun tespit edilebilmesi için sağlık uzmanı tarafından yapılan ayak ve taban analizi sizleri bilgilendirmek konusunda oldukça etkili olacaktır. Sizde hayat kalitenizi düşüren bu rahatsızlıklara çözüm için bir adım atın. Plantar Fasiit topuk altındaki ağrıların en yaygın nedenlerindendir. Ayak tabanında bulunan fasya adındaki kalın bağ doku topuk kemiğini parmaklara bağlar. Plantar fasiit, plantar fasyanın inflamasyonu ( yangı, tahriş, yaralanma, doku iltihabı ) ile karakterize yaygın bir rahatsızlıktır.

You might be interested:  Furacin Krem Ne Işe Yarar Sivilce?

Gergin kas yapısı Obezite Düz taban, çukur taban (yüksek kavis) Tekrarlanan aktiviteler (koşu, spor) Yeni veya artan aktivite Ağırlık aktarımı hataları

Nedenleri; Çözüm nedir? Özellikle performans sporcuları, sürekli zemin değişikliği yapan atletler, yanlış basış, uzun süre ayakta kalmak ve kilo artışıyla daha sık gözlenebilmektedir.

Ayak altı ağrısı neyin belirtisi?

Giriş Tarihi: 13.6.2022 11:44 Son Güncelleme: 13.6.2022 11:44 Dik pozisyonda durmamızı sağlayan ayaklarımızda bazı sebeplerden dolayı rahatsız edici bir ağrı oluşmaktadır. Birçok sebepten kaynaklı bu ağrılar bazen yanlış yapılan egzersizlerden bazen de yüksek darbe sporları, fazla kilolar ve ayakkabı seçimi gibi sorunlardan kaynaklı olabilmektedir.

Ayak ağrısının bir başka nedenleri ise kireçlenme olabilir. Ayak ağrısı neden olur ve nasıl geçer? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. Ayak altı ağrısı hangi hastalığın belirtisi? Topuk ağrısı işte detaylar. AYAK AĞRISI NEDEN OLUR? Rahatsız edici bir ağrıya sebep olan ayak ağrıları, ayak tabanında bulunan fasya adındaki kalın bağ doku topuk kemiğini parmaklara bağlamaktadır.

Plantar Fasiit olarak bilinen, ayak tabanında uzunlamasına seyreden kalın liflerden oluşan ve altındaki deriye yapışık olan bu durum topuk altındaki ağrıların en yaygın nedeni haline gelmektedir. Plantar fasit, ayağınızı destekleyen bu güçlü bağ yangı, tahriş, yaralanma, doku iltihabı gibi problemler olarak ortaya çıkar.

Ayak ağrılarının genellikle en yaygın nedeni tendon bağ ya da kemik zedelenmesi olmaktadır. Ayrıca aşil tendon hasarı bursit, topuk dikeni ve stres kırıkları en sık görülen ayak ağrısı sebeplerindendir. Ayak ağrıları kendi aralarında birçok bölüme ayrılmaktadır. Bunlardan birisi ise genellikle hemen hemen her insan olan ayak tabanı ağrısıdır.

Bu ağrının sebebi ayak tabanında bulunan fasya adındaki kalın doku topuk kemiğini parmaklara bağlayan bir bağdır. Plantar Fasiit olarak bilinen bu durum topuk altındaki ağrıların en yaygın nedenidir. Bir diğer ayak ağrısı ise ayak bileği ağrısı olmaktadır.

 • Ayak bileği ağrısı genellikle artrit olarak bilinen bu durum, eklemlerde vücut tarafından üretilen iltihapların ortaya çıkmasıdır.
 • Bunun sonucunda ayak bileği burkulmaları da, ayak bileğinin etrafındaki bağ dokuların zarar görmesine neden olmaktadır.
 • Ayak üstü ağrısı ise genellikle topuk dikeni veya kemik zedelenmeleri gibi en sık görülen ayak ağrısı nedeni olmaktadır.

Ayrıca bunun yanı sıra yanlış yapılan egzersizler, yüksek darbe sporları, fazla kilolar ve kötü ayakkabı seçiminden kaynaklıda olabilmektedir. Son olarak bilinen ayak ağrılarından olan ayak baş parmak ağrısının olmasının nedeni ise genellikle ayağa tam oturmayan ayakkabılar, soğuk havalara maruz kalma durumu ve ayağa bir şey düşmesi gibi kazalardan kaynaklı olabilmektedir.

Kol ağrısı neden olur, nasıl geçer? Sağ ve sol kol ağrısı nedenleri nelerdir? AYAK AĞRISINA NE İYİ GELİR? •Ayak ağrısına iyi gelen yöntemlerden biri olan soğuk masaj yaparsanız bu ağrıyı gidermiş olursunuz. Ayağınız üzerinde bir buzu 10 ila 15 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra denediğiniz soğuk masaj sayesinde bu ağrının hafiflediğini fark edeceksiniz.

•Bir diğer ayak ağrısına iyi gelen yöntemlerden biriside düzenli bir şekilde egzersiz yapmaktır. Ayaklarınız hareketsiz kalmaktan dolayı da ağrıyabilir. Bunun için düzenli bir şekilde spor yapınız. •Ayakkabı seçiminizden dolayı da ayaklarınızda ağrı meydana gelebilir.

Yorgun ayak ağrısına ne iyi gelir?

Yorgunluktan dolayı meydana gelen ayak ağrılarını gidermek için ayaklar tuzlu suda bekletilebilir. Ayrıca çeşitli egzersiz ve sporlar da yapılarak ayak dinlendirilir. Bu şekilde ayak sağlığına dikkat edilmelidir.

Ayak ve bilek ağrısına ne iyi gelir?

Ayak bileği ağrısı, genellikle ayak bırakılmasından ve yanlış bir hareket sonucunda ortaya çıkar. Ayak bileğindeki ağrıları geçirmek için bölgeye buz uygulaması yapılmalı ve bacak yeteri kadar dinlendirilmelidir. Gerekli görülen durumlarda sargı bezi ile incinen bölge sarılır ve ağrı kesici tavsiye edilir.

Ayaklarda yanma ve ağrı neden olur?

Nöroma nedir? – Ayaklardaki yanma ve ağrı sorunlarının kaynaklarından biri nöromalardır. Ayaktaki sinirlerin etrafındaki bağ dokusunun genişlemesi ve iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan, yanma, ağrı, karıncalanma, huzursuzluk hissi, kramp ve duyuda bozulma gibi şikayetlerle kendini gösteren bir durumdur.

Morton nöroma ayakta en sık görülen nöromadır. Özellikle 30 yaş üstünde ve kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Genelde uygunsuz ve topuklu ayakkabı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayaktaki 3. ve 4. parmakların metatarsal kemiklerinin arasındaki siniri sıkıştırmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri; problemin olduğu bölgede yanıcı ağrı, hissizlik, buruşuk çorap duyusu, keskin ve/veya yayılan ağrı ve ayakkabı giyildiğinde artan, çıkarıldığında azalan ağrı olarak sıralanabilir.

Ayak alt taban ağrısı neden olur?

Ayak altı ağrısı birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bu yüzden en başta ağrının sebebini bilmek gerekmektedir. Ayak Altı Ağrısı Nedir? Ayakların her biri 26 kemikten oluşur. Bu onları vücudun en karmaşık bölgelerinden biri yapar. Bununla birlikte bir kişi hayatı boyunca tahmini 150.000 mil yürümektedir.

Bu sayı aşağı yukarı dünyayı altı kez dolaşmaya eşdeğerdir. Uygun olmayan ayakkabılar, diyabet hastalığı ve yaşlanma gibi durumlar ağrıları etkileyen faktörlerdendir. Tedavi etmek için önce ağrının kökenine inmek gerekmektedir. Ayrıca ayak ağrılarına neden olan diğer durumlar; Bunyonlar (Halluks Valgus) Bunyon diye isimlendirilen ayaklarda başparmağın eklem bölgesinde şişlik oluşmasına sebep olan anormalliklerdir.

You might be interested:  Hazır Krem Şantiye Ne Kadar Süt Konur?

Bu durum, başparmağın içe doğru dönmesine sebep olur. Dar ve topuklu ayakkabıların kullanılması baskıları arttırmaktadır. Bu yüzden bunyonlar kadınlarda daha çok görülmektedir. Bunyonlar ayak ağrılarının başında gelir. Sıkı veya dar ayakkabılar giymek bunyonların büyümesine neden olur.

Ayak kemiğinin ayak başparmağı kemiğiyle buluştuğu yer olan metatarsofalangeal eklem üzerine baskı uygular. Ailede bunyon rahatsızlığı geçmişi olması da risk faktörlerinden biridir. Ayrıca romatoid artrit ya da çocuk felci gibi problemler bunyon geliştirme olasılığını da artırır. Diyabetik Nöropati Diyabet hastalarının kan şekerinde dalgalanmalar meydana gelir.

Diyabetik nöropati de diyabet sebebi ile ayaklarda hasara neden olan bir rahatsızlıktır. Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri sinirlere, özellikle ayaktakilere zarar verebilir. Sigara, alkol ya da ailede diyabetik nöropati öyküsü gibi faktörler ayak ağrılarının artmasına neden olur.

 • Belirtileri ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrıyı içerir.
 • Batık Tırnaklar Batık ayak tırnakları genetik ya da yanlış kesim nedenleri ile ortaya çıkmaktadır.
 • Ötü oturan ayakkabılar giymek genellikle ayak tırnaklarının batmasına neden olur.
 • Özellikle üst kısımdan dar olan ya da sıkan ayakkabılar, basınç yaratarak parmakların üzerinde baskı uygular.

Bu durumda ayak altı ağrısı meydana gelir. Plantar Fasiit Plantar fasiit, topuk ağrısına neden olan en yaygın hastalıktır. Ayağın altındaki ayak kemerini desteklemekle görevli bu bağ, iltihaplandığında ortaya çıkar. Genel olarak net bir nedeni yoktur. Risk faktörleri arasında obezite, çok yüksek bir kavise sahip olmak, oldukça sıkı ve kaslı baldırlara sahip olmak bulunmaktadır.

 • Ayrıca koşmak gibi topuğu devamlı olarak zorlayan aktiviteler sebebi ile de meydana gelir.
 • Su toplaması Su toplaması diğer bir adıyla kabarcıklar, en yaygın görülen ayak problemlerinden biridir.
 • Genellikle uzun süre yürüdükten ya da koştuktan sonra, ayaklar terlediğinde ya da doğru ayakkabı tercihi yapılmadığında görülür.

Su toplamış bir bölgeyi patlatmamak gerekmektedir. Kendi başlarına iyileşmelerine izin vermemek en iyisidir. Bandaj uygulamak rahatlama sağlayabilir. Topuk Dikeni Topuk dikeni, topuk kemiği ile ayak kemeri arasında gelişen bir kalsiyum büyümesidir. Pek çok kişide herhangi bir belirti göstermez.

Çok şiddetli bacak ağrısına ne iyi gelir?

Kas zedelenmesinden kaynaklı kas ağrılarında ağrı hissettiğiniz bölgeye soğuk masaj yapabilirsiniz. Buzla bacağınıza günde 3-4 defa masaj yaparsanız ağrılar dinebilir. Özellikle kantaron yağıyla bacaklara masaj yapmak ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.

Bacaklarda ağrı ve sızlama ne iyi gelir?

Bacak ağrısına iyi gelen besinlerden olan yumurta, süt ve kırmızı et tüketimi de arttırılmalıdır. Bu şekilde eklem ağrıları en aza iner. Ağrıları hissettiğiniz anda birkaç adet buz küpünü veya bir adet buz aküsünü havluya sarın. Bacağınızda ağrı hissedilen yere masaj yaparak 15 dakika uygulayın.

Ayağımın üstüne basamıyorum ne yapmam lazım?

Sık görülen problemlerden biri olan topuk dikeni hayatı olumsuz yönde etkiliyor.Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi. – Giriş Tarihi: 23.02.2022 15:07 Topuğunuzun altında can sıkıcı bir ağrı mı var? Yürümek sizin için bir işkence mi? Sabah kalktığınızda topuğunuzun üzerine basamıyor musunuz? O zaman büyük ihtimalle sizde topuk dikeni var demektir denilse de bu ağrı palntar fisitisdenen duruma bağlıdır.

Topuk dikeni oluşmasının sebebi ayak tabanında bulunan ve kemikleri örten kalın zarın (plantarfasia) normalden fazla gerilmesi nedeniyledir. Sıklıkla kas ve bağ dokusunda görülen uzun süreli gerginliğin sonucudur. Sert yüzeylerde yürümek, koşmak veya zıplamaktan kaynaklanan tekrarlayıcı stres, aşırı kilo topuk dikeninin yaygın bir nedenidir.Topuk dikeni, ayak ayak tabanında bulunan plantar fasia adlı zarın kronik olarak zedelenmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur.

Bir kemik hastalığı değildir. Ayağın iç kısmında bulunan ve ayağın uzun arkı denilen çukurluk sayesinde ayağa gelen yükler dengeli bir şekilde dağıtılarak yumuşak dokular ve kemiklere aşırı yük gelmesi engellenir. Aşırı ayakta durma, ayağın arkının çökmesi, uzun uzun yürüyüşler, kötü ve yanlış ayakkabı kullanımı nedeniyle bu arkı destekleyen plantar fasiaadlı taban zarı aşırı gerginleşir.

 1. Bu zedelenme sonucunda (kronik zedelenme) plantar fasiada kalınlaşma ve özellikle topuk kemiğine yapıştığı yerde yumuşak doku ödemi meydana gelir.
 2. Ayak tabanında oluşan bu romatizmal duruma plantarfasiit denir.Hastalık ilerlemeye başladıkça bu zar kalınlaşmaya başlar ve topuk kemiğine yapıştığı noktada kronik zedelenmeler ilerlemeye başlar.

Vücutta bu kısımda yeni kemik oluşturarak stresi en aza indirmeye çalışır. Oluşan kemik yapısı sivri bir şekil oluşturduğunda buna topuk dikeni denir. TOPUK DİKENİ BELİRTİLERİ NELERDİR? En önemli belirtisi ayakta oluşan ağrıdır. Bu ağrı özellikle sabahları daha da belirgin hale gelir. Sabah yataktan kalkınca bu ağrı nedeniyle kişi bir süre topuğunun üzerine basmakta zorlanır. Hastalık ilerleme gösterince sabah görülen ağrılar tüm gün kendini göstermeye başlar.

Ayak kemiği ağrısı nasıl geçer?

Şiddetli düzeyde ağrı çekenler eve döndükleri zaman hemen ılık ve tuzlu suyun içerisine ayakları tutmalıdır. Yaklaşık bir 10-15 dakika gibi süre içerisinde tuzlu ve ılık su içerisinde ayak bekletilmesi gerekir. Çok şiddetli olan ağrılarda suya tuz eklenir. Tuz, ağrının hafiflemesine yardımcı olur.