Ayak Incinmesine Hangi Krem Iyi Gelir?

09.12.2022 0 Comments

Ayak Incinmesine Hangi Krem Iyi Gelir
Doline Jel – İlacın etkin maddesi Etofenamat’tır. Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan biyolojik faktörlerin giderilmesi için kullanılmakta olan bir ilaçtır. Kaza veya spor yaralanmalarında görülen el ve ayaklardaki ezilme, burkulma ve zorlanmalara bağlı olarak oluşan ağrıların giderilmesinde, romatizma kaynaklı ağrılar ile diz eklemi iltihabı sebebiyle oluşan eklem çevresinde bulunan yumuşak dokulardaki ağrıların giderilmesinde için kullanılmaktadır.

İlacın etken maddesine karşı alerjisi bulunanların kullanmaları önerilmez. Jelin ağız, burun ve göz ile temas ettirilmemesi, teması halinde bol su ile yıkanması tavsiye edilir. İlacın enfeksiyon olan, egzamalı, açık yara olan, kabartı ve isilik bulunan cilt bölgesinde kullanılmaması gerekir. Ayrıca yanık olan cilt bölgesi için de kullanılmaması gerekir. İlacı uygulanmasından sonra kuruması için birkaç dakika beklenmesi ve sonra giyinilmesi tavsiye edilir. Jeli uygulanmasından sonra banyo yapmak için ez az bir saat beklenmesi tavsiye edilir. Tedavi edilen bölgenin bandaj ile sarılmaması, aşırı sıcağa maruz bırakılmaması gerekir. İlacın 18 yaşından küçüklerde kullanılmaması gerekmektedir. İlacın gebelikte ve emzirme döneminde doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. Hamileliğin altıncı ayından sonra ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli

Öncelikle doktor tarafından reçete edilen şekilde kullanılmasına dikkat edilmeli ve doktorun direktiflerine uyulmalıdır. İlaç, ağrılı bölgeye yeterli miktarda ve ince bir tabaka şeklinde sıkılarak hafifçe masaj yapılarak uygulanır. Kuruması için birkaç dakika beklenir ve ilacın kurumasından sonra giyinilir. İlacın, kaza veya spor yaralanmaları gibi künt travmalardaki tedavi süresi 1 haftadır. Romatizmadan kaynaklanan ağrıların tedavi edilmesi için 3-4 haftalık tedavi süresi yeterlidir. Buna rağmen ağrı şikayetlerinin devam ediyor olması halinde tedaviye devam edilip edilmeyeceğine doktor tarafından karar verilmelidir.

Ayak burkulmasına incinmesine ne iyi gelir?

Ayak Incinmesine Hangi Krem Iyi Gelir 12.07.2021 12:26 Son Güncelleme: 12.07.2021 12:26 Ayak Burkulması Nedir? Ayak bileği eklemi bacak ve ayak bölgesini güçlü bir şekilde bağlayarak hareketli alan yaratmaktadır. Kemik ve esnek liflerin oluşturduğu eklem bölgesine binen baskı yüzünden bu alan içerisinde deformasyon oluşabilir.

 1. Bu liflerde oluşan deformasyona ayak burkulması adı verilmektedir.
 2. Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak bileğinin burkulması sonucunda kırılma ile ilgili bir şüphe bulunuyor ise mutlaka bir doktora danışılmalıdır.
 3. Bunun dışında hafif veya orta dereceli bir burkulma söz konusu ise bazı yöntemler deneyebilirsiniz.
You might be interested:  Redekain Krem Nedir Ne Için Kullanılır?

Ayak burkulmasına iyi gelen şeyler şunlardır: – Ayak burkulmasında buz etkili ve basit yöntemlerden birisidir. Buz torbası burkulan bölgeye uygulanır ve ağrı ile birlikte şişmenin azalmasına yardımcı olur. – Ayak bileğini yüksekte tutmak şişkinliği azaltabilir. Ayak Incinmesine Hangi Krem Iyi Gelir Ayak Burkulması Nasıl Geçer? Ayak burkulması çoğu zaman müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır. Fakat burkulma sonrasında oluşan ağrıyı azaltmak ve gidermek için bazı yöntemler uygulanabilir. Ayak bileğinin burkulması sonrasında kesinlikle üzerine basılmamalı ve rahat bir şekilde sırt üstü yatılmalıdır.

Ayrıca kan dolaşımının dengelenmesi ve şişliğin azaltılması için bir yastık yardımı ile ayak kısmı kal hizası üzerine çekilebilir. Bunlar dışında doktorlar tarafından verilen ağrı kesiciler de ayak burkulmasının sebep olabileceği ağrıları azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayak burkulması sonrasında ağrılar sık ve şiddetli bir şekilde devam ediyor ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekir.

Burkulma tedavisinde ilk olarak ayakta oluşan ödem giderilir. Bilekte oluşan hasar el ile muayene edilir. Burkulma ciddi düzeyde ise kapsamlı bir araştırma yapılır. Gerekli görülür ise tomografi veya ultrasonografi gibi tetkikler de yapılır. Gerekli görülür ise cerrahi operasyonlar uygulanabilir. Ayak Incinmesine Hangi Krem Iyi Gelir Ayak Burkulmasına İyi Gelen Şeyler Ayak burkulması günlük hayatta pek çok kişinin başına gelen durumlardan birisidir. Genellikle evlerde bazı yöntemler ile ağrının ve şişliğin giderilmesi sağlanabilir. Ayak bileğine iyi gelen şeylerden birisi zeytindir.

Ayak doku zedelenmesine ne iyi gelir?

Sıkça Sorulan Sorular – Yumuşak doku zedelenmesi ne kadar sürede geçer? İyileşme süresi zedelenmenin ciddiyetine ve özelliğine göre değişmektedir. En sık görülen yumuşak doku zedelenmelerinden biri burkulmadır ve birinci derece burkulmaların iyileşme süresi 1 – 2 haftayken, ikinci derece burkulmaların ise 2 – 4 haftadır.

 1. Yumuşak doku zedelenmesi tedavi edilmezse ne olur? Zedelenen doku dinlendirildiğinde ve zorlanmadığında doku hasarı kendiliğinden geriler.
 2. Ancak bölgede iltihap ve enfeksiyon varsa, tedavinin ve kontrolünün sağlanması çok önemlidir.
 3. Yumuşak doku zedelenmesine ne iyi gelir? Dinlenerek ağrı ve şişlik azalabilir.
You might be interested:  Bepanthol Onarıcı Krem Ne Işe Yarar?

Ancak zedelenme sonrasında ağrı, şişlik ve sıcaklık artışı gibi durumlar yaşanırsa, eklemin zorlanmaması gerekmektedir. Aynı zamanda bölge yüksek bir yerde tutularak buz uygulama işlemi yapılmalıdır. Eğer rahatsızlık geçmezse, en kısa sürede doktora gitmelisiniz.

Yumuşak doku zedelenmesine ne iyi gelmez? Kişi, zedelenme boyutlarını anında fark etmeyebilir. Bu nedenle kişi eklemi zorlamaya devam ederse, daha da ciddi hasara yol açmış olur. Zedelenmelere dikkat ederek, şiş olan bölgelere soğuk uygulanması gerekmektedir. Yumuşak doku zedelenmesi nasıl geçer? Buz uygulaması, elastik bandajla kompresyon, elevasyon, rehabilitasyona çabuk başlama, dinlenmek, ağrı kesiciler ve sıcak uygulama gibi tedaviler ile yumuşak doku zedelenmelerini geçirebilirsiniz.

Yumuşak doku zedelenmesi için hangi doktora gidilir? Yine kişinin rahatsızlık derecesine ve durumuna göre aile sağlığı merkezlerine veya acillere gidilebilir. Ancak müdahale gerektiren durumlarda ortopedi bölümüne gidilmesi gerekir. Dilerseniz Özel Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Doktorlarından randevu alabilirsiniz.

Ayak incinmesi ne kadar sürede iyileşir?

Ayak bileği burkulmalarında iyileşme süreci nasıl ilerler? – Ayak burkulması evre 1 olarak isimlendirildiğinde bağlarda kopma olmaz, ancak esneme görülür, Tedavisinde ise hastanın ayağına elastik bandaj sarılır, istirahat etmesi ve çok yürümemesi önerilir.

 1. Aynı zamanda buz uygulamasına da devam etmek gerekir.
 2. Genellikle üç hafta içerisinde ayak burkulması iyileşir.
 3. Evre 2’de bağlar kısmi olarak yırtılır.
 4. Muayene sonucunda ayak bileğinde gevşeklik olduğu saptanır.
 5. Tedavisinde kişinin yaralanmasının derecesine göre kısmi olarak alçı, atel veya özel ayak bileklikleri uygulanabilir.

Bu sayede hastanın ayak bileğinin hareketsiz kalarak bağların iyileşmesi hızlandırılmış olur. Ayrıca ödem çözücü ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Eğer hasta yeterli sürede istirahat ederse iyileşme süresi 3-6 haftayı bulur. Evre 3’de bağ koptuğundan kendi kendine iyileşmesi mümkün olamayabilir.

 • Evre 3’teki ayak burkulmasının tedavisinde, kopan bağın tamir edilmesi gerekir ya da başka yerden bağ alıp nakletmek söz konusu olur.
 • Bağ tam koptuğundan ayağın ameliyat sonrası iyileşmesi daha uzun sürer.
 • Ayak bileği burkulmalarından sonra ağrı, şişlik gibi şikayetler genellikle iki hafta içinde geriler.
You might be interested:  Madecassol Krem Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Ağrılı dönem geçtikten sonra, ileride ayak bileği eklem hareketlerinde bir kısıtlılık oluşmaması için ayak bileği hareketlerini çalışmaya başlamak gerekir. Bu dönemde fizik tedavi desteği alınmalıdır. Ayak bileği burkulmalarından sonra iyileşme oranı %80-90 arasındadır ve cerrahi tedavi nadiren gerekir.

Ancak bağların tamamen iyileşmesi dört ila altı haftayı bulmaktadır. Ayak bileği bağları tam iyileşmeden oluşacak yeni zorlamalar bağların iyileşmesini olumsuz etkileyecek ve ileride tekrarlayan burkulmalara zemin oluşturacaktır. Tekrarlayan burkulmaların bir nedeni de kasların zayıflamasına bağlı kas dengesinde bozulmadır.

Tekrarlayan burkulmalar ayak bileğinde güvensizlik hissine ve kronik ağrılara neden olur.

Ayak incinmesine sıcak su iyi gelir mi?

İlk Üç Gün Yapılmaması Gerekenler – Sıcak uygulama: sıcak uygulaması kanın burkulan bölgeye akmasına neden olacağından sıcak su torbası gibi o bölgeyi ısıtacak şeylerden uzak durulması gerekir. Alkol Tüketimi: Alkol iyileşmenin yavaşlamasına neden olduğu gibi ayak bileğinde oluşan şişlik ve kanamanın da artmasına neden olmaktadır.

Ayak burkulması nasıl tedavi edilir?

Ayak Burkulması İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım – Ayak bileği burkulan bireyler dinlenmeli ve ağrıya, şişmeye veya rahatsızlığa neden olan faaliyetlerden kaçınmalıdır. Ayak bileğinin burkulmasından hemen sonra 15 ila 20 dakika boyunca ayak bileğine bir buz torbası konulmalıdır.

 1. Bu bireyin uyanık olduğu süre boyunca her iki ila üç saatte bir tekrarlanmalıdır.
 2. Ancak damar hastalığı, diyabeti yani şeker hastalığı veya benzeri tıbbi durumları olan bireyler buz uygulamadan önce mutlaka doktorlarına başvurmalıdır.
 3. Bireyler şişmeyi durdurmak için ayak bileğini elastik bir bandajla şişlik genişlemeyi durdurana kadar bağlamalıdır.

Ancak bu bağ dolaşımı engelleyecek kadar sıkı olmamalıdır. Herhangi bir uzuv sarılırken, sarma işine kalpten en uzak noktadan başlanmalıdır. Özellikle geceleri ayak bileğini kalp seviyesinin üzerine kaldırarak dinlenmek ya da uyumak, yerçekiminin bölgede toplanan fazla sıvıyı boşaltarak şişmeyi azaltmasına yardımcı olur.