Ayak Tabanı Ağrısına Hangi Krem Iyi Gelir?

26.11.2022 0 Comments

Ayak Tabanı Ağrısına Hangi Krem Iyi Gelir
Doktorlar tarafından kullanılması önerilen ayak ağrısı için krem isimleri ise şu şekildedir:

 • Aklofen Jel.
 • Elfenor Jel.
 • Diklofar Jel.
 • Jetex Krem.
 • Inaprol Jel.
 • Difenak Jel.
 • Orofen Krem.
 • Albaren Jel.

Ayak tabanı ağrısı için ne yapmalı?

Ayak altı ağrısı nasıl geçer? – Ayağınız üzerinde bir buzu 10 ila 15 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra denediğiniz soğuk masaj sayesinde bu ağrının hafiflediğini fark edeceksiniz. Bir diğer ayak ağrısına iyi gelen yöntemlerden biriside düzenli bir şekilde egzersiz yapmaktır. Ayaklarınız hareketsiz kalmaktan dolayı da ağrıyabilir.

Ayak altının ağrısı neden olur?

Ayak altı ağrısı birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bu yüzden en başta ağrının sebebini bilmek gerekmektedir. Ayak Altı Ağrısı Nedir? Ayakların her biri 26 kemikten oluşur. Bu onları vücudun en karmaşık bölgelerinden biri yapar. Bununla birlikte bir kişi hayatı boyunca tahmini 150.000 mil yürümektedir.

 1. Bu sayı aşağı yukarı dünyayı altı kez dolaşmaya eşdeğerdir.
 2. Uygun olmayan ayakkabılar, diyabet hastalığı ve yaşlanma gibi durumlar ağrıları etkileyen faktörlerdendir.
 3. Tedavi etmek için önce ağrının kökenine inmek gerekmektedir.
 4. Ayrıca ayak ağrılarına neden olan diğer durumlar; Bunyonlar (Halluks Valgus) Bunyon diye isimlendirilen ayaklarda başparmağın eklem bölgesinde şişlik oluşmasına sebep olan anormalliklerdir.

Bu durum, başparmağın içe doğru dönmesine sebep olur. Dar ve topuklu ayakkabıların kullanılması baskıları arttırmaktadır. Bu yüzden bunyonlar kadınlarda daha çok görülmektedir. Bunyonlar ayak ağrılarının başında gelir. Sıkı veya dar ayakkabılar giymek bunyonların büyümesine neden olur.

Ayak kemiğinin ayak başparmağı kemiğiyle buluştuğu yer olan metatarsofalangeal eklem üzerine baskı uygular. Ailede bunyon rahatsızlığı geçmişi olması da risk faktörlerinden biridir. Ayrıca romatoid artrit ya da çocuk felci gibi problemler bunyon geliştirme olasılığını da artırır. Diyabetik Nöropati Diyabet hastalarının kan şekerinde dalgalanmalar meydana gelir.

Diyabetik nöropati de diyabet sebebi ile ayaklarda hasara neden olan bir rahatsızlıktır. Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri sinirlere, özellikle ayaktakilere zarar verebilir. Sigara, alkol ya da ailede diyabetik nöropati öyküsü gibi faktörler ayak ağrılarının artmasına neden olur.

Belirtileri ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrıyı içerir. Batık Tırnaklar Batık ayak tırnakları genetik ya da yanlış kesim nedenleri ile ortaya çıkmaktadır. Kötü oturan ayakkabılar giymek genellikle ayak tırnaklarının batmasına neden olur. Özellikle üst kısımdan dar olan ya da sıkan ayakkabılar, basınç yaratarak parmakların üzerinde baskı uygular.

Bu durumda ayak altı ağrısı meydana gelir. Plantar Fasiit Plantar fasiit, topuk ağrısına neden olan en yaygın hastalıktır. Ayağın altındaki ayak kemerini desteklemekle görevli bu bağ, iltihaplandığında ortaya çıkar. Genel olarak net bir nedeni yoktur. Risk faktörleri arasında obezite, çok yüksek bir kavise sahip olmak, oldukça sıkı ve kaslı baldırlara sahip olmak bulunmaktadır.

 • Ayrıca koşmak gibi topuğu devamlı olarak zorlayan aktiviteler sebebi ile de meydana gelir.
 • Su toplaması Su toplaması diğer bir adıyla kabarcıklar, en yaygın görülen ayak problemlerinden biridir.
 • Genellikle uzun süre yürüdükten ya da koştuktan sonra, ayaklar terlediğinde ya da doğru ayakkabı tercihi yapılmadığında görülür.
You might be interested:  Oriflame Sihirli Krem Ne Işe Yarar?

Su toplamış bir bölgeyi patlatmamak gerekmektedir. Kendi başlarına iyileşmelerine izin vermemek en iyisidir. Bandaj uygulamak rahatlama sağlayabilir. Topuk Dikeni Topuk dikeni, topuk kemiği ile ayak kemeri arasında gelişen bir kalsiyum büyümesidir. Pek çok kişide herhangi bir belirti göstermez.

Ayak tabanı ağrısına ne iyi gelir bitkisel?

Ayakta topuktan parmaklara kadar uzanan bölgeye ayak tabanı denmektedir. İnsan vücudunda ayaklar tüm vücudun yükünü taşımaktadır ve bu yüzden bu bölgede bazen ağrı yaşanabilmektedir. Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur? Kireçlenme Ayak tabanlarındaki ağrının yaygın bir nedeni osteoartrit halk arasında kireçlenme olabilir.

 1. Ireçlenme; kıkırdakların yıpranıp yapılarının bozulması sebebiyle yaşanır.
 2. Belirtileri arasında; eklem ağrıları, hassasiyet ve esneklik kaybı bulunur.
 3. Romatizmal Hastalıklar Gut, osteoartrit ve romatoid artrit vb.
 4. Birçok romatizmal hastalıklar; ayak parmakları ve ayağın ön kısmında olan eklemlerde bozulmaya yol açıp ağrıya sebebiyet verebilir.

Topuk Dikeni Topuktaki, ayak tabanındaki ağrıların en bilinen sebebi topuk dikenidir.Ayak tabanında bulunan fasya bağ dokusu topuk kemiğini parmaklara bağlar. Topuk dikeni ayağı destekleyen bu güçlü bağ doku olan plantar fasya iltihaplandığında ( yangı, tahriş, yaralanma, doku iltihabı) ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

 • Ayak tabanında bulunan kas ile birleştiği tendonda oluşan kısalık neticesinde oluşan topuk dikeni, sanıldığı gibi kemik ile ilgili bir sorun değildir.
 • Düztabanlık, aşırı kilo, yürüme ve duruş bozuklukları, romatizmal hastalıklar sebebiyle yaşanır.
 • Aşırı Kilolu Olmak Gün boyu ayaklar vücudun ağırlığını taşıdığından ayak tabanında ağrı oluşur.

Bir de vücut ağırlığı fazlaysa ayak tabanındaki ağrı daha da şiddetli olacaktır. Metatarsalji Ayak tabanının parmaklara yakın kısmında oluşan bir ağrı ile ortaya çıkar. Bol gelen yüksek ayakkabılar, aşırı kilolu olmak, düztabanlık, yaşlılık, stres kırıkları, ayağa baskı yapan sporlar nedeniyle yaşanmaktadır.

Ayak Tabanı Sinir Sıkışması (Morton nöroma) Bu durum ayak parmaklarından geçen sinirlerin sıkışması ile yaşanan bir rahatsızlık olup 3 ve 4. parmaklar arasında oluşur. Bu rahatsızlık sonucunda ayak tabanında ağrı ve hissizlik yaşanmaktadır. Morton nöroma; nasır, burkulma, incinme, stres kırıkları, kemik kırıkları, kireçlenme, gut kaynaklı oluşur.

Ayak Tabanı Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Düz taban veyahut yarı düz taban olmak da ayak tabanında ağrıya sebep olabilir. Dar veya yüksek topuk ve sıkı ayakkabılar giymek de ayak tabanında ağrıya neden olabilir. Uzun saatlerce ayakta kalmak ayak tabanında ağrıya neden olabilir. Uzun yürüyüşlere çıkmak ya da fazla spor yapmak ayak tabanında ağrıya neden olabilir. Ayak tabanında oluşan ve ağrı yapan nasırlar da ayak tabanında ağrıya neden olabilir. Stresten ötürü oluşan ağrı ve zonklamalar da ayak tabanında ağrıya neden olabilir. Ayakta kemik, şekil bozukluğu ve aşırı zayıflık da ayak tabanında ağrıya neden olabilir. Topuk dikeni de ayak tabanında ağrıya neden olabilir. Bunyon adı verilen ayak başparmağının kemiğinin dışa doğru yandan çıkık olması da ayak tabanında ağrıya neden olabilir. Kapsülit veya tendinit de ayak tabanında ağrıya neden olabilir.

You might be interested:  Loreal Paris Hydra Active 3 Tag Krem Ne Işe Yarar?

Ayak Tabanı Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Ortopedi doktoruna gidilir. Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer?

  Ayak tabanında oluşan ağrı için uygulanacak tedavi belirlenmeden önce asıl sebep bulunmalı ve sebebe göre uygun bir tedavi planı hazırlanmalıdır.

  Düz taban ayak ağrısına ne iyi gelir?

  Ağrıyı azaltmak için düz tabanlığa bağlı gerilen ayak iç kavsinin bağına steroid ve ağrı kesici iğne tedavileri, İstirahat edilmesi ve soğuk kompres (buz) tedavisi uygulanması, Fizik tedavi seçenekleri ( ayak iç kavsini destekleyen egzersizler) vardır.

  Ayak tabanında ağrı ve yanma neden olur?

  Ayak altı yanması birçok kişide meydana gelebilen, kişiyi rahatsız eden durumlardan biridir. Yanan ayaklar sendromu, ayaklarda şiddetli yanma, iğnelenme, kaşınma ile birlikte bazen kızarma ve terlemenin de eşlik ettiği bir durum söz konusu olabilir. Böyle durumda “Ayak altı yanmasına ne iyi gelir?” sorusunun yanıtı merak edilir. Ayak tabanı yanması zaman zaman görülen ve pek fazla dikkate alınmayan bir durumdur. Bu bazen yaşam kalitesini bile düşürmeye neden olabilen bir rahatsızlıktır. Çoğu kez ayak tabanında oluşan bu rahatsızlık bazen bileklerde veya baldır kısımlarına kadar gidebilir.

  Bu rahatsızlık 50 yaşları civarında daha çok ortaya çıkmaktadır. AYAK TABANI YANMASININ NEDENLERİ Ayak tabanı yanmasının bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları: Travmalar: Bazı kazalar sonucunda oluşabilecek kırıklar yüzünden, tabanlarda yanma hissi oluşabilmektedir. Ayaklarda burkulma, koşma, ayakkabının sıkması, kilo nedeniyle aşırı yüklenme gibi durumlarda da yanma görülebilir.

  Ayak Mantarı: Ayaklardaki yanmanın bir sebebi de mantar nedenidir. Kuruyan ayak tabanı yanma yapabilir. Diyabetik nöropatik: Bu durumun sebebi şeker hastalığından kaynaklanır. Ayak ya da bacaklardaki sinirlerin tahrip olmasıyla kandaki glikozun yükselmesinden meydana gelir.

  Geceleri fazlalaşır. Uyuşma ve karıncalanma da görülür. Sinir sıkışması sorunu: Ayaklarda üçüncü ve dördüncü parmaklarda sinirlerin sıkışmasından dolayı doku büyümesi oluşur. Ayakta tarsal tünel sendromu ayakta yanma yapar. Bu durum sinirlerin ayak kısmına gidiği yerde oluşur. Alerjik durumlar : Bazı deterjan, sabunlar ve ayakkabılar alerjiye neden olur ve yanma, karıncalanma ve kaşıntı yapabilir.

  Diğer yanmalar: Kan dolaşımından kaynaklanan damarlarda oluşan bazı nedenlerden yanma olabilir. Böbrek, artrit ve karaciğerde oluşan bazı hastalıklarda da yanma yapabilir. Sigara ve alkol alışkanlığı genetik yatkınlık, obezite, B12 vitamin eksikliği gibi sorunlarda ayak tabanında yanmaya neden olabilir.

  Ayak altı iltihabı nasıl geçer?

  Ayak tabanında küçük bir top veya su şişesi çevrilmesi, soğuk uygulama, kontrast banyo, masaj evde yapılacak diğer basit tedavi yöntemleridir. Ağrı kesici ilaçlar hem ağrıyı hem de iltihabı azaltmak için doktor tarafından reçete edilebilir. Ayak kemerini destekleyen tabanlık kullanımı yararlı olabilir.

  Ayak altı batması neden olur?

  Plantar faysa (ayak tabanı fasyası) ayak tabanında uzunlamasına seyreden kalın liflerden oluşur ve altındaki deriye yapışıktır. Plantar fasyanın enflamasyonuna plantarfasiitis,( topuğun dibindeki ve ayağın altındaki lifli dokunun iltihap­lanması) topuk kemiği ile birleşiği yerdeki kemiksi oluşuma topuk dikeni adı verilir.

  • Topuk dikeni genellikle plantarfasiitin ileri evrelerinde görülür.
  • Plantarfasiitis ayak tabanında ağrı ile karakterizedir, yürümenin başlangıcında şiddetlidir ve erişkinlerdeki ayak ve topuk ağrılarının en sık görülen nedenidir.
  • En sık 40-60 yaşlarda ve genç atletlerde görülür.
  • Olguların 1/3’ünde çift taraflıdır.

  Nedeni tam anlaşılamamıştır. Aşırı egzersiz, uygun olmayan ayakkabı, sert zemin, düz ayak, çukur ayak, bilek hareketlerinin kısıtlı olması, kasların zayıf, kısa veya gergin olması gibi bir çok faktör sorumlu olabilir. Plantar fasit tanısı; ilk adımı atarken şiddetlenen topuk ağrısı ve lokal hassasiyet varlığı ile konur.

  Topuk altı ağrısı neden olur?

  Topuk ağrısı, özellikle de bıçak saplanan şekilde hissedilen topuk ağrısı çoğunlukla, topuk dikeni sendromu olarak da adlandırılan bir durum olan plantar fasiitten kaynaklanır. Topuk ağrısı, stres kırığı, tendinit, artrit, sinir tahrişi veya nadiren kist gibi başka nedenlere de bağlı olabilir.

  Ayak yanmasına hangi ilaç iyi gelir?

  Elma sirkesi, ayak yanmasını iyileştirmek için tercih edilen doğal ve ekonomik ilaçlardan biridir. Tıpkı epsom tuzunda denediğiniz gibi, bir kabın içine 1 bardak elma sirkesi dökün ve ılık su eklemesi yapın.20 dakika kadar elma sirkesi bulunan suyun içinde ayaklarınızı dinlendirin.

  Ayak ağrısına ne iyi gelir doğal yöntemler?

  Ayaklarınızdaki ağrılar sizi rahatsız etmeye başladıysa, tıpkı epsom tuzu gibi etkili olan sirkeyi denemelisiniz. Su dolu bir kap içine bir bardak sirke dökün ve ayaklarınızı bu suyun içinde ortalama 15 dakika kadar bekletin. Durulama işleminden sonra ayaklarınıza nemlendirici sürün ve kendinizi dinlendirmeye bırakın.

  Düz taban ayak ağrısına ne iyi gelir?

  Ağrıyı azaltmak için düz tabanlığa bağlı gerilen ayak iç kavsinin bağına steroid ve ağrı kesici iğne tedavileri, İstirahat edilmesi ve soğuk kompres (buz) tedavisi uygulanması, Fizik tedavi seçenekleri ( ayak iç kavsini destekleyen egzersizler) vardır.

  Ayak tabanında ağrı ve yanma neden olur?

  Ayak altı yanması birçok kişide meydana gelebilen, kişiyi rahatsız eden durumlardan biridir. Yanan ayaklar sendromu, ayaklarda şiddetli yanma, iğnelenme, kaşınma ile birlikte bazen kızarma ve terlemenin de eşlik ettiği bir durum söz konusu olabilir. Böyle durumda “Ayak altı yanmasına ne iyi gelir?” sorusunun yanıtı merak edilir. Ayak tabanı yanması zaman zaman görülen ve pek fazla dikkate alınmayan bir durumdur. Bu bazen yaşam kalitesini bile düşürmeye neden olabilen bir rahatsızlıktır. Çoğu kez ayak tabanında oluşan bu rahatsızlık bazen bileklerde veya baldır kısımlarına kadar gidebilir.

  Bu rahatsızlık 50 yaşları civarında daha çok ortaya çıkmaktadır. AYAK TABANI YANMASININ NEDENLERİ Ayak tabanı yanmasının bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları: Travmalar: Bazı kazalar sonucunda oluşabilecek kırıklar yüzünden, tabanlarda yanma hissi oluşabilmektedir. Ayaklarda burkulma, koşma, ayakkabının sıkması, kilo nedeniyle aşırı yüklenme gibi durumlarda da yanma görülebilir.

  Ayak Mantarı: Ayaklardaki yanmanın bir sebebi de mantar nedenidir. Kuruyan ayak tabanı yanma yapabilir. Diyabetik nöropatik: Bu durumun sebebi şeker hastalığından kaynaklanır. Ayak ya da bacaklardaki sinirlerin tahrip olmasıyla kandaki glikozun yükselmesinden meydana gelir.

  • Geceleri fazlalaşır.
  • Uyuşma ve karıncalanma da görülür.
  • Sinir sıkışması sorunu: Ayaklarda üçüncü ve dördüncü parmaklarda sinirlerin sıkışmasından dolayı doku büyümesi oluşur.
  • Ayakta tarsal tünel sendromu ayakta yanma yapar.
  • Bu durum sinirlerin ayak kısmına gidiği yerde oluşur.
  • Alerjik durumlar : Bazı deterjan, sabunlar ve ayakkabılar alerjiye neden olur ve yanma, karıncalanma ve kaşıntı yapabilir.

  Diğer yanmalar: Kan dolaşımından kaynaklanan damarlarda oluşan bazı nedenlerden yanma olabilir. Böbrek, artrit ve karaciğerde oluşan bazı hastalıklarda da yanma yapabilir. Sigara ve alkol alışkanlığı genetik yatkınlık, obezite, B12 vitamin eksikliği gibi sorunlarda ayak tabanında yanmaya neden olabilir.